Kent U Indië? WINKELS WINKELS STOFFEN RADOX Menu van de week Recept en STOFFENHUIS LUXE DOOZEN BONBONS PRESENT FANTASIE ZAKDOEKEN DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 HAARDE M'S D A G B E A D" Over levenskunst Toen we een paar jaar geleden mid denin de crisis zaten en daar allemaal van overtuigd waren, meenden wij het heil te kunnen verwachten van de toekomst „als de crisis maar eenmaal voorbij is". Nu is het eenige jaren later, de crisis is nog niet voorbij, maar heerscht toch ook eigenlijk niet. meer en nu blijkt het heil nog niet zoo 'deaal te zijn, en wij hebben ver leerd om levenskunstenaars te zijn, om van deze andere-wereld-dan-wij ons na de crisis- ha dden-voorgesteld te maken, wat ervan te maken is. Wij weten niet hoe wij onze ver anderde maatschappelijke positie kunnen aanpassen aan ons eigen wezen en karakter, en omdat wij dat gebrek aan levenskunst met velen gemeen hebben, verschijnen er boeken, die ons als wegwijzer willen dienen. En één daarvan wil ik hier bespreken, niet omdat het zulke gloednieuwe denkbeelden en raadgevingen propageert, maar juist om dat het oude waarheden stelt, echter in een jasje (of mantelpak of driekwart jas. zooals u wilt!) van de modernste soort. ..We leven! (ook zónder caviaar) heet het: dit tusschen haakjes had met hetzelfde resul taat „ook zonder Rolls Royce" of ..zonder skisokken'' kunnen zijn. Het boekje is ge schreven door Marjorie Hillis en (blijkbaar uit het Amerïkaansch) voor Nederland be werkt (uitgave P. N. van Kampen) door nie mand minder dan Henriëtte van Evk, die het boekje een voor haar typeerenden ondertitel geeft ..Of hoe plezierig- iemands bestaan kan zijn. als ie z'n hersens gebruikt en z'n han den". Het boek stelt zeer reëele en practisehe plannetjes op voor vrouwen die om een of andere reden zich moeten bekrimpen, en die met gratie en opgeruimdheid de veranderde levensomstandigheden dienstbaar maken aan zichzelf, en niet zichzelf onder tranen en zware zuchten tot slavin van die veranderde levensomstandigheden bombardeeren. Een moeilijke opgave, dat is ongetwijfeld waar, maar maken van het leven wat ervan te maken Is, ook in materieel opzicht, heet dan ook niet voor niets lecenskunst! In de tien hoofdstukken, waarin de stof verdeeld is, wordt naar oplossingen gezocht voor het leven van al degenen die „arm" zijn. en „Wie is er nu eigenlijk niet arm?", vraagt het eerste hoofdstuk terecht, want we moeten immers allemaal rekenen om rond te komen. Alleen zij die broodgebrek hebben, zondert de schrijfster uit. dat is een té ernstig en té tragisch onderwerp om in een boekje betreffende levenskunst eventjes te worden opgelost, daartoe Is het boek niet geschreven. Na dit inleidende hoofdstuk volgen de andere met suggestieve titels als: „Geen voorvaderlijk slot". „In vredesnaam, verzorg uw garderobe", en dergelijke. En alles Is eroo gericht om het leven zoo aangenaam mogelijk te maken van zoo weinis als men tot z'n beschikking heeft, om met een vroolijk gezicht en een opgewekt humeur het roer van het materiëele leven om te gooien als het moet, en met verstand en energie dingen te ondernemen die passen in dat nieuwe kader van het verminderde inko men Daarbij laat de schrijfster echter een zeer besliste plaats open voqr een enkele weelde rige uiting. „Doe eens een dolligheidje", zei de jonggetrouwde vrouw tegen haar jongere zusje dat bekoord was van een avondjapon- netje, maar wier salaris dat feitelijk niet veroorloofde. Het zusje deed het dolligheidje niet, .maar de schrijfster van dit boekje meent, dat het noodzakelijk is om in het budget georganiseerde „dolligheidjes" op te nemen, mits zij met verstand worden bedreven en dolligheidjes blijven, dat wil zeggen: uit zonderingen. Maar dan hebben zij ook hun groote waarde aan vreugde en blijheid. Natuurlijk speelt het budget een belangrijke rol bij al deze verminderde inkomsten, en wie denkt- cijfers en kolommen met debet en credit in deze bladzijden te vinden, komt be drogen uit; ieder moet zoo'n budget maken naar eigen aard en karakter: wat voor de eene noodzakelijke levensbehoeften zijn, is voor een ander volkomen onnoodig, daarom zijn er geen starre regels voor te geven. Maar heeft men eenmaal de begrooting opgemaakt, dan moet men zich er ook aan houden. Het boekje is voor vrouwen bedoeld en dat is ook duidelijk merkbaar, alleen gaat het m.i.. maar misschien ben ik in dat opzicht ouderwetsch, wat ai te licht en luchtig, wat al te nonchalant heen over het hoofdstuk „Kunnen wij ons de weelde van een echtge noot veroorloven?" Dat maakt inderdaad den indruk alsof wij vrouwen maar hebben te kik ken om ons een of ander echtvriend te wen- schen, passend in ons speciale begrootings- systeem en boem. daar staat-ie! Dat het- voor de werkende vrouw gemakkelijker is, haar roer geheel om te gooien, omdat zij al leen met zichzelf te maken heeft, dan voor de huisvrouw, die toch rekening dient te houden met de opinie van manlief, is een groot voordeel in dit opzicht voor de eerste, want de man min of meer als een bijlooper te beschouwen, gaat toch wel een beetje al te ver. Maar dat neemt niet weg, dat het boekje allerplezierigst is om te. lezen, dat het veel frissche en voor de hand liggende raadgevin gen bevat, die zoo nu en dan heusch wel weer eens opgerakeld moeten worden, en dat er wel geen norm zal zijn. of ze kan met die raadgevingen haar voordeel doen. En tenslotte komt er nog een hoofdstuk dat heet: .Als je werkelijk heelemaal aan de grond zit", waarin aan de klagers en bij-de- pakken-neerzitters een geestelijk duwtje wordt gegeven om zich niet uit het veld te laten slaan; ik citeer: „Werkelijk aan den grond zitten is een wan hopige toestand, en we staan er met vee! meer sympathie tegenover dan wellicht schijnt. Maar de toestand wordt pas goed wanhopig, als je het land begint te krijgen aan al de menschen. die niet aan den °ronci zitten: als je het geld van anderen begint te verteeren. en vindt dat mevrouw Smit wel een mantel voor je kan koopen, en dat mp- neer Jansen je z'n aut-o behoort te leenen. Als het zoover met je is, lig je onder". E. E. J.—P. VETPUISTJES Verwijdert U onmiddellijk en afdoende door deze Ie bcticn met Radox. opgelost in warm water. Bi) apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. (Adv. Ingez. Med.) Weerbarstige Ia. 't Kan ook weieens gebeuren, dat een la van buffet of kast erg lastig open en dicht gaat In dat geval is de remedie eenvoudig: Men wrijft een beetje groene of gele zeep langs de stroef glijdende kanten. Maandag: Biefstuk Spruitjes Aardappelen Chocoladevla Dinsdag: Witte boonen met tomatensaus Aardappelen. Wentelteefjes. Woensdag: Witte boonensoep met groente Gehakt Andijvie Aardappelen Donderdag: Rolpens Stamppot van aard appelen en appelen Griesmeel met rozijnen Vrijdag: Rauw gestoofde visch Worteltjes Aardappelen Beschuit met Zaterdag: Gebakken spek Andijviesla. Aardappelpuree Rijstebrij. Zondag: Groentesoep. Gestoofd konijn Appelmoes Aardappelen Vanillevla met bitter koekjes. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Schotel van savoyekool aardappelpuree met geraspte kaas. Maizenapudding met bessensapsaus 2. Koolsoep Andijvie in vuurvaste schotel met bruine boter Aardappelen Gepofte appelen 3. Bruine boonensoep Gesmoorde koolraap Aardappelen Rijst met pruimen. 4. Magere groentesoep Gebakken aardappelen. Bietensla Ketelkoek met boter en suiker Witte boonen met tomatensaus. Meestal worden witte boonen met een zure saus gegeten. Een aangename afwisseling is, ze eens met tomatensaus klaar te maken. Voor 4 personen heeft men dan noodig: 1 pond witte boonen, 1 blikje tomatenpuree, 1 groote ui, 3/4 L. boonenwater, zout,, peper, bloem, 2 lepels boter of vet. Bereiding: De boonen uitzoeken, was- schen en 24 uur weeken. Ze met het weekwa- ter en zout opzetten en gaar laten koken (pl.m. 1 uur). De boonen in het kookwater warm houden. Hiervan 3/4 L. afnemen voor de saus, en de rest voor de boonensoep voor den volgenden dag bewaren. De boonen moeten dan in veel water, gaar gekookt zijn. De ge snipperde ui in de boter fruiten de tomatenpu ree er bij doen en even mee laten stoven. Dan het boonenwater toevoegen, alles 10 minuten door laten koken en met bloem tot sausdikte binden. Op smaak afmaken met peper en zoo noodig zout en bij de goed uitgelekte boonen opdienen. Witte boonensoep met groente. Wil men den dag nadat men witte boonen gegeten heeft, witte boonensoep koken, dan rekent men hier op met de hoeveelheid boo nen, zoodat er nog een flinke portie over is, om voor de soep te -gebruiken. Verschillende groenten kunnen in deze soep gaar gekookt worden, b.v. selderij, wortel en prei, waardoor de soep smakelijk wordt, en aan voedzaamheid wint. Voor 4 personen heeft men noodig: 1. L. boonenwater met overgebleven boonen, 1 flinke wortel, 1 bosje selderij, 1 bosje prei, zout, 2 lepels boter, (bouillonblokjes), bloem. Bereiding: De boonen in het boonen water warm laten worden en door de zeef wrijven. Het water met de boonenpuree aan den kook brengen, naar verkiezing -2 bouillonblokjes toevoegen, en de kleingesneden groente Va urn- meekoken. De soep bijbinden met wat bloem en op het laatst de boter er door roeren. Gebakken spek, andijviesla, aardappelpuree en rijstebrij. Een voedzame, eenvoudige maaltijd, die bovendien niet zooveel tijd vereischt om klaar te maken. Het spek wordt in plakjes gesneden en in de koekepan goudbruin gebakken. Den vori- gen dag heeft men een dubbele portie aardap pelen gekookt. Van de koude aardappelen, die over zijn, wordt nu puree gemaakt, met melk en een stukje boter. Goed kloppen, zoo dat de puree zonder klontjes en luchtig is. Voor de andijviesla neemt men een flinke struik gele andijvie, liefst krulandijvie. Deze wordt zoo fijn mogelijk gesneden, goed ge- wasschen en uitgedrukt. Daarna aangemaakt met azijn en zout, terwijl het heete spekvet er op het laatst overheen gegoten wordt. Voor de rijstebrij neemt men op 1 L. melk 1 flink kopje rijst en wat zout. Als de melk kookt doet men de gewasschen rijst er in en laat ze dan op een zacht vuur gaar koken, pl.m. 1 uur. Opdienen met kaneel en suiker. Schotel van savoyekool, aardappelpuree en geraspte kaas. Benoodigdheden: 1 kleine savoyekool, 1 K.G. aardappelen, 7 ons geraspte kaas, melk, boter, paneermeel. Bereiding: De kool schoonmaken en in dunne snippers schaven.Ze wasschen en 1h uur koken in een klein beetje water met wat zout. Van de aardappelen met de melk en wat boter puree maken. Kool en aardappelpuree laag om laag in een vuurvasten schotel leg gen. Op elke laag was geraspte kaas strooien. De bovenste laag moet uit puree bestaan. Hier paneermeel, strooien een paar stukjes boter over de rest van de kaas, vermengd met wat hier en daar eropleggen en de schotel in den oven bruin laten worden. Gestoofd konijn. Benoodigdheden: 1 konijn, 1 ons boter, 5 lepels bloem, citroen, peper, zout, 6 d.L. water met zout. Bereiding: De pooten van het konijn in tweeën snijden, de romp in 5 of zes groote stukken verdeelen. De stukken vleeseh in de boter bruin bakken, ze eruit nemen, de bloem bij de boter doen, roeren tot de massa glad is en langzaam het water erbij gieten. De saus door laten koken, afmaken met wat citroen sap en peper en de stukken konijn er weer in doen. Het vieesch nog 5 kwartier zachtjes laten stoven, af en toe erin roerende. HARD EN HARD IS TWEE. Dat staal hard is weten we, dat graniet hard is, weten we ook, maar dat water even eens „hard" kan zijn is nog lang niet voldoen de bekend. Men noemt water hard, wanneer het veel kalk bevat en voor het wasschen is dit z.g. harde water ongeschikt, daar de kalk het waschmiddel in zijn werking belemmert, het geen tot gevolg heeft, dat het sop minder schuimt. Een deel van de zeep verbindt zich nl. met de kalk van het harde water tot kalk- zeep, en vlokkige grauwe massa, die bovenop het sop komt drijven en voor het eigenlijke waschproces onbruikbaar is. Deze kalkzeep heeft bovendien de onaangename eigenschap, het waschgoed als het ware met een grauw waas te bedekken, waardoor het stuk en ruw wordt en veel gauwer slijt. Bij gebruik van hard water gaat dus een groot deel van het waschmiddel verloren. Dit is de oorzaak van een belangrijke zeepver- spilling in iedere huishouding. De manier, om deze verspilling te voorkomen, is het zacht maken van het water met Henco, Henkel's Wasch- en Bleek-Soda. Het harde leiding- of pompwater wordt door toevoeging- van een paar handenvol Henco zacht als re genwater en bij uitstek geschikt voor de wasch. Voeg Henco toe aan het water waar mee U gaat wasschen, wacht een kwartier en bereid daarna het sop. Dan heeft U het yolle profijt van het waschmiddel! Ook voor het in de week zetten van de wasch is Henco het aangewezen middel; in tegenstelling met gewone soda maakt Henco nl. dat het goed prachtig helder wit blijft en niet geel wordt. Door weeken met Henco wordt het vuil grootendeels verwijderd, zoodat het wasschen daarna veel gemakkelijker gaat. Dit weeken moet altijd in koud water geschieden. Het is noodzakelijk, dat het goed meerdere uren, indien mogelijk een geheele nacht, in Henco in de week staat. Henco spaart U veel moeite en tijd, want: Goed geweekt is half gewasschen. (Adv. Ingez. Med.) Sint-Nicolaas-pakjes maken Nu wil ik het vandaag nog even met u heb ben over de verpakking van onze Sinterklaas- cadeautjes. Want waarom zult u met veel zorg en overleg uw presentjes koopen, of zelf maken, en deze dan niet even zorgvuldig zelf inpakken. Hier kunt u met een minimum aan kosten een maximum aan fleurigheid, ik zou haast zeggen, „smakelijkheid" berei ken. Natuurlijk is het goedkoop en degelijk om bruin, grijs, grauw of geel pakpapier, „dat nu toch eenmaal bewaard wordt" te ge bruiken voor het inpakken. Dat kunt u ook nu doen, maar toe. koop dan ook dit Jaar eens voor een klein bedrag wat gekleurde vellen papier, hetzij rood of blauw kastpa pier, hetzij crêpe-papier in leuke frissche kleuren, of sits. En gebruik dan over dit papier inplaats van touw eens gekleurde wol, lint of gouddraad. Wat een effect bereikt u als al uw cadeautjes verpakt zijn in licht grijs- of lichtblauw papier, met een zilver, goud of oranje wol-touwtje als garneering. Of neemt u dit jaar eens zwart papier, glan zend of dof. waarop u dan een paar fleu rige bloemen plakt, uitgeknipt uit een cata logus van een zaad- of bloembollenhande laar, of zelf gekleurde vlinders, vlaggetjes, harten; wanneer u er eenmaal mee begint komen de origineele ideeën van zelf. Dan komen er bij de verpakking nog zoo'n massa factoren kijken, die dadelijk de stem ming, de echte sfeer van den Sinterklaas avond kunnen brengen. Dat zijn de gedicht jes en de surprises. Toepasselijke rijmpjes zijn heusch zoo gemakkelijk te maken! Als u er maar even voor gaat zitten en denkt aan de gewoonten of gebeurtenissen-van- belang van uw „slachtoffer", een toespeling op een kleine zwakheid, een plagerijtje. Op Sinterklaasavond is immers dat alles geoor loofd! Ook de surprises kunnen dergelijke grap pen over een of andere zwakheid zijn, een groote leege portemonnaie voor een ,yyer- kwistend" broertje, een surprise-taart voor een „snoeplusteling" of iemand die „aan-de- lïjn-werkt". U kunt zooveel bedenken! Hebt u' wel eens een surprise-taart of dito baksel gemaakt?" Ik geef u hier eenige re cepten die in vele variaties kunnen worden toegepast. U neemt een groote of kleine, ronde, langwerpig vierkante of wat voor doos u maar wilt een cadeautje stopt u hier in, en de deksel plakt u vast. Dan be gint de „opbouw". U kunt er stopverf of stijf sel overheen smeren, daarna strooi u er pa neermeel of fijngehakte noot of chocolade hagelslag over heen. (Vooral aan de zijkan ten!) Dan garneert u met Fransche vrucht jes, of spuit er een paar slingertjes echte slagroom op. Zoo mogelijk bemachtigt u een „heusche" taartjesdoos, en klaar bent u! Dan kunt u nog een rollade of crociuetjes maken van papier of watten. De rollade kunt u binnen brengen op een vleeschschaal met wat echte jus, gebakken aardappelen of wat groenten er om heen. En de watten-croquet- jes paneert u even en bakt ze een ondeel baar kort oogenblik (evenals de rollade) zoo dat ze met een knappend bruin (maar taai!) korstje binnen komen. Om dan nog maar niet te spreken over de ontelbare kleine cadeautjes die in een echte zelf gebakken cake kunnen worden verstopt, of in zelf gemaakte borstplaat of pudding. DAMES Knoop dit in IJw oor u zoekt een LEUKE VERRASSING voor hem? Vraagt eens inlichtingen over ons rookabonnement Geheel nieuw idee van Sigarenmagazijn „M A T R A'' 22 JULI AN AP ARK 22 - Telefoon 1-7-9-7-0 (Adv. Ingez Med.) Piepende deur. Hè, wat piept die deur toch akelig! Wat kan dat toch zijn? 't Is mogelijk, dat de scharnieren wat roestig zijn. In dat geval worden ze eerst met petro leum schoongemaakt, en vervolgens strijkt u er met een ganzeveer een paar druppels olie langs bij gebrek aan een veer kan een drup- pelfleschje worden gebruikt. Maatschappelijk werk aan inheemsche vrouwenvereenigingen. Het is stellig voor de Hollandsche vrouw interessant om eens iets te vernemen over wat de inlandsche vrouw doet op maat schappelijk gebied. Want zij heeft reeds als maatschappelijk werkster haar sporen ver diend. Wanneer we meenen, dat alles, wat in Indië op vrouwengebied gepresteerd wordt, uitsluitend draait om „ons", dan is dit een heel averechtsche voorstelling van zaken. Er zijn od 't oogenblik hoofdzakelijk op Java reeds "minstens elf vrouwenvereenigingen. bestaande uit inlandsche vrouwen. Wanneer we nu, alvorens den arbeid der verschillende inheemsche vrouwenvereeni gingen te reveleeren, eerst eens het histo risch verloop van de vrouwenbeweging in Indië nagaan, dan moeten we ons ongeveer vijf-en-twintig jaar in het verleden terug denken. Toen gold het als een axioma, dat elke vrouw moest trouwen. In verband daar mede werd het niet noodig geacht, dat de meisjes naar school gingen. Als ze koken kon den en bedreven waren in vrouwelijke hand werken, werd dit reeds voldoende geacht. Schrijven en een beetje rekenen konden ze wel thuis leeren van de broers of andere fa milieleden. Eerst later drong het besef door in de hoogere lagen van de inheemsche sa menleving. dat het geen kwaad kon, om de meisjes ook naar school te zenden, net als de jongens. Maar toch was men erg „voor zichtig". Een leeftijd van veertien jaren werd voor meisjes al te hoog geacht om nog ver der naar school te gaan. Het was dan ook een alledaagsch verschijnsel, dat de meisjes bij het bereiken van dien leeftijd van de school werden weggehaald om na een jaar of twee door de ouders te worden uitgehu welijkt. De verschijning van het bekende boek „Door duisternis tot licht" van R. A. Karbius bracht als het ware een schok teweeg in de inheemsche samenleving. Wat voorheen niet geoorloofd was, vond men daarna meer en meer vanzelfsprekend: dat de vrouw ook geestelijk moest worden ontwikkeld. Dit was een eerste stap in de goede rich ting, doch de inlandsche vrouwen waren in 't algemeen toen nog zoover niet. dat ze vrede' konden hebben met het idee, dat de vrouw ging werken om haar eigen brood te verdienen. Hoogstens kon men zich vereeni gen met het verlangen van de meisjes om onderwijzeres te worden. Andere arbeid werd voor haar in strijd geacht met de goede ze den. Ja, men ging zelfs zoover, dat de eerste meisjes, die kantoorarbeid verrichtten, met den vinger werden nagewezen en men er schande van sprak. Doch de tijdgeest was niet te stuiten. Dooi de steeds moeilijker wordenden strijd om het bestaan werd de vrouw meer en meer een economische factor van beteekenis en toen kwam ook langzamerhand de behoefte in haar op, zi'.h te vereenigen met andere vrou wen. teneinde met eikand n- de specifieke vrouwenbelangen en nooden te bespreken. Zoo ontstonden de eerste vrouwenvereeni gingen, in het begin nog uitsluitend voor het behartigen van persoonlijke belangen huis houdcursussen, spaar- en begrafenisfondsen, doch later ook werkend op maatschappelijk gebied De voornaamste vereenigingen van inland sche vrouwen, die thans uitstekend werk doen op velerlei gebied mogen hier volgen. Te Soerabaja zetelt het hoofdbestuur van de vereeniging „Peotri Boedi Sedjati" (De vrouw van het ware streven), die o.a. een tehuis voor verwaarloosde vrouwen en meis jes exploiteert, waar deze onderricht krij gen in naaien, koken, weven enz. Verder heeft de vereeniging scholen opgericht, o.a. een Fröbelschool, waar meisjes met einddi ploma Fröbelkweekschool onderwijs geven, en zij doet tevens aan moederzorg in de kam pongs en aan het bestrijden van het analpha- betisme. De vereeniging Wanito Oetomo (de edele vrouw) doet ook zeer veel aan maat schappelijk werk, o.a. aan de bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes. „Pasoe- dan Istri" (De vrouwen van de Pasoedan), waarvan de leden alleen Soedaneesche vrou wen zijn, heeft in den laatsten tijd Veel van zich doen hooren. Te Meester Cornelis heeft zij een vrouwentehuis opgericht, te Petodjo (Batavia-Centrum) een consultatiebureau voor zuigelingen. „Kemodjoean Istri" (de vooruitgang dei- vrouw) was de eerste vereeniging die aan zuigelingenzorg deed. Getroffen door het hooge sterftecijfer van zuigelingen van den leeftijd beneden één jaar. begon zij met het oprichten van twee consultatie-bureaux in de kampongs, die het dichtst bevolkt zijn. Deze worden nog altijd in stand gehouden. Ook de vereenigingen „Roekoen Istria (de eendracht der vrouwen) te Batavia en ..Wa- mito Dedjati" (de ware vrouw) te Bandoeng doen aan maatschappelijk werk. Er is dus bloei allerwege. ook onder de in landsche vrouwen. Dat zij. naast haar maat schappelijk streven, zich soms ook een sociaal en politiek doel stellen, bewijst het bestaan van „Istri Sedar" ide bewuste vrouw), welke vereeniging streeft naar het verkrijgen van gelijke rechten voor man en vrouw. Ook op Sumatra is vooral het werk van de „Sarekat Kaoem Iboe Sumatra" (bond van Sumatraansche vrouwent aan de West kust van beteekenis voor de verbetering van de sociale positie der vrouwen aldaar. Acht of zeven jaren geleden werd te Jogja het eerste vrouwencongres gehouden, dat zich ten doel stelde, de inheemsche vrouwen vereenigingen in een federatief lichaam te brengen met als basis: sociaal werk. Dit fe deratief lichaam heet ..Perikatan Perkoem- poelan Istri Indonesia" (Verbond aan In donesische vrouwenvereenigingen) Voor onze dochters Charmant doch eenvoudig avondtoiletje Op speciaal verzoek geven we vandaag ter afwisseling van onze modeteekeningen eens een foto. Dit zullen onze lezeressen stellig wel prettig vinden: immers: 't papier is geduldig en een handig teekenaar kan de damesfiguurtjes zoo lang en slank maken als hij zelf wil, maar wij kunnen ons figuur, dat gelukkig! altijd nog eenigszins menschelijke proporties heeft, maar niet zoo een twee drie bijschaven. Hier ziet u nu eens hoe een aardig, zeer een voudig japonnetje, dat stellig een aanwinst zal zijn voor de wintel-garderobe van uw groo te dochter, ófvan uzelf, eruit ziet als het door een echt levend mensch wordt gedragen, 't Is er niet minder aantrekkelijk oni! Het japonnetje is van wit satijn en versierd met platte plissé langs den rokzoom en in drie randen op het lijfje, dat verder geheel recht is gehouden. De rok valt strak om de heupen en loopt naar onderen toe klokkend uit. Als de jongedame in kwestie een vlug fi guurtje heeft zal het jurkje dat ook als men wil van tafzij kan worden gemaakt en dan minder duur uitkomt! zeker een groot suc ces worden. GEEFT BIJ AANKOOP X E VAN MINSTENS T EN.... BIJ AANKOOP VAN VAN MINSTENS f2.50 EEN LEUK DOOSJE Gedurende de St. Nicolaas- weken Speciale Coupon ver kooplWol, zijde, fluweel Voor alle seizoenen onovertroffen Groote Houtstr. 11-13 iaüv. tnqez. Mea.j DAMES ziet vooral Onze Etalages, want onze Cadeau Reclame is alt ij d n WARE A ttractiel! 'T OOG WIL OOK WAT. „Honderd recepten voor belegde broodjes" door G. v. d. Bosch. Uitg.: Van Holkema en Warendorf N.V., Amsterdam. Een keurig, handig en allersmakelijkst uit ziend boekje, bevattende honderd recepten van sandwich-crêmes, belegde broodjes, hors d'oeuvrebroodjes, gestreepte, lunch- en thee broodjes en petit fours varies! Dus in één woord: alle „hartige hapjes", die een liefdevol huismoeder maar bedenken kan om aan haar gezin of vriendenkring voor te zetten. De recepten zijn meest eenvoudig en duidelijk en zeer gevarieerd, tal van keurige foto's verluchten den tekst. En op die foto's komt duidelijk uit, dat de samenstelster der recepten er vooral aan gedacht heeft, behalve iets smakelijks ook iets decoratiefs te geven.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14