Haarlem's Dagblad E Drie dooden bij auto-ongeluk ÊÉsiSfcl-: T SMIT'S Geschenken Winkelsluiting op 5 December. Robert Taylor. Weet wat U eet! LETTERS Bestuurder vergiste zich en reed in de Zuid-Willemsvaart E' Hulp kwam te laat Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16696 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem, Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 25 November 1937 Abonnementen per weck f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elk® regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. St. Nicolaas valt dit jaar op een Zondag en dat zal lastig voor het publiek en onaange naam voor de Haarlemsche winkeliers blijken te zijn. Want de ervaring leert, dat „op den dag zelf" nog veel gekocht wordt en daarom had men graag ontheffing van het bepaalde in de Winkelsluitingswet gehad. Een gesprek met een der leiders van de Middenstandsorga nisaties bewees mij, dat deze daarvoor hun best hebben gedaan. Volgens een bepaling in art. 9 van de wet kunnen B. en W. ontheffing verleenen „bij plotseling opkomende bijzon dere omstandigheden". Het is deze bepaling die aanleiding heeft gegeven tot het maken van een uitzondering op Hollenzondagen". Het verschil dat zich nu doet gelden is even wel, dat men niet precies weet wanneer het Bollenzondag zal zijn, maar dat men wel te voren zelfs reeds jaren tevoren wist dat de vijfde December van dit jaar een Zondag zou zijn. Derhalve hebben B. en W. zich op het standpunt gesteld dat hier geen sprake van een „plotselinge omstandigheid" kon zijn en nul op het request moeten geven. Van de zijde van den Middenstand is betoogd, dat deze zich voor een plotseling en onverwacht effect van de Winkelsluitingswet zag gesteld. Maar deze redeneering, schoon vernuftig, heeft helaas de zege niet kunnen behalen, hoewel men er met reden aan toevoegde, dat de Winkelsluitingswet is ingesteld ten behoe ve van de winkeliers en niet om hun moeilijk heden te berokkenen. Het is inderdaad een onplezierige loop van zaken, des te onaangenamer omdat Amster dam en eenige andere gemeenten op 5 Decem ber wèl ontheffing zullen kunnen verleenen. Die hebben namelijk, toen de Winkelsluitings wet pas in werking was getreden, in hun ge meenteverordeningen een bepaling opgeno men volgens welke de gemeente de winkel sluitingsbepalingen buiten werking kan stel len als 2, 3, 4 of 5 December op een Zondag valt. Van andere zijde werd mij gezegd, dat het ietwat merkwaardig is dat op deze ver ordening Koninklijke goedkeuring verwor ven is, omdat de „plotselinge omstandigheid", die de wet vergt, toch ook in deze formuleering niet aanwezig geacht kan worden. De kalen der heeft nu eenmaal van die onwrikbare ge woonten Er werd trouwens bijgevoegd dat, als de gemeente Haarlem het nu ook nog eens met een dergelijke verordening zou probeeren, de kans op Koninklijke goedkeuring niet groot geacht zou moeten worden. Niettemin ware het te beproeven voor de toekomst, want over eenige jaren staan we weer voor hetzelfde feit. Wij Haarlemmers zullen nu rekening moe ten houden met winkelsluiting op Zondag 5 December a.s. behoudens de bekende uitzon deringen, betreffende de levensmiddelen-be drijven, die altijd op Zondag- gedurende eenige uren open mogen zijn maar niet aan huis mogen bezorgen. Misschien zal dit velen ertoe leiden Sin terklaas op Zaterdag 4 inplaats van op Zondag 5 December te vieren, te meer omdat de vrije dag den kinderen de gelegenheid tot uitslapen geeft. Het is maar de vraag voor hoevelen zich de heilige Sinterklaas-traditie, die den vijfden als de dag kenmerkt, overwegenden invloed zal doen gelden. In ieder geval vestig ik de aandacht op het ongewone geval van winkelsluiting op Sinter- klaasdag, opdat er algemeen rekening mee kan worden gehouden. Doet men dat inder daad algemeen, dan zal de middenstand geen nadeel van de zaak behoeven te hebben. Voor het publiek behoeft het nu toch zeker geen plotselinge omstandigheid meer te zijn. R. JF. Negen-mogendhedenconferentie verdaagd. Nieuwe procedures moeten eerst bestudeerd worden. De negenmogendhedenconferentie is giste ren sine die verdaagd. Gistermiddag werden twee bijeenkomsten gehouden. In de eerste zwichtte de Chineesche delegatie voor den drang van verscheidene andere delegaties: zij stemde in "met den tekst van de slotverklaring. In die verklaring wordt o.a. gezegd, dat de beginselen van het verdrag- van Washington opnieuw bevestigd worden. In de bestaande omstandigheden kan de con ferentie niet met kans op succes bijdragen tot de verwezenlijking van het programma, Er is tijd noodig voor de bestudeering van nieuwe procedures: een verdaging voor onbepaalden tijd is noodig. De conferentie zal bovendien opnieuw kunnen worden bijeengeroepen door den voorzitter of twee statenleden. In de tweede bijeenkomst verzocht de Chi neesche gedelegeerde, terwijl hij de slotver klaring in een geest van solidariteit wenschte te aanvaarden, kennis te nemen van zijn eigen verklaring en deze hieraan toe te voegen. De Chineesche verklaring betreurt het, dat de Chineesche voorstellen tot het aanvaar den van zekere stellige maatregelen niet in overweging zijn genomen. De'delegatie is van meening, dat deze gemeenschappelijke actie onontbeerlijk is bij iedere poging, een einde te maken aan de Japansche agressie en het her stel van den vrede in het Verre Oosten te ver haasten. Graaf Aldrovandi zeide namens de Italiaan- sche delegatie: „Van de eerste bijeenkomst af heb ik verklaard te twijfelen aan het nut de zer conferentie. Mijn twijfel is gegrond ge bleken. Niemand acht deze verdaging natuur lijker dan ik. Ik zou het zelfs juist gevonden hebben, als de conferentie ontbonden was. Niettemin stem ik in met de voorgestelde ver daging. Ik verklaar mij echter tegen de mo tiveering- van het document. Onder deze om standigheden kan ik mijn toestemming voor aanvaarding van dat document niet geven". (De beroemde filmspeler Robert Taylor heeft een bezoek, dat nog geen etmaal duurde, aan ons land gebracht.) Robert Taylor is gekomen En hij is alweer gegaan, Het heeft weinig tijd genomen, Vóór hij Holland had „gedaan". Robert Taylor, stadgenooten, Is, zooals u toch wel weet, Filmster van de eerste grootte, Haast een (staartlooze) komeet. Hij is stellig een der sterren, Die het allersnelst verschiet Heden hier en morgen verre, Zoo zag j' em, zoo zie j' em niet. Waarom is hij niet gebleven.. Vraagt u zich wel af misschien, Om het Nederlandsche leven, Ook eens rustig aan te zien. Er is toch om te aanschouwen, Iets dat mooi is, intressant, In de steden en landouwen Van ons lieve vaderland. Taylor moet zich laten kijken, Even maar, een kort moment, Dat zal Holland al verrijken, 't Worde echter niet verwend. En het zou hem weinig baten Voor zijn kennis bovendien. Als men hem eens vrij zou laten, Om hier kalm wat rond te zien Er is niets, dat hij hier miste, Ieder land heeft één model: Camera's en journalisten, Bakvisschen en een hotel. Uitsluitend met roomboter bereid Luxe Bakkerijen Tel. 10876 13714 11643 12193 (Adv. lngez. Med.) Opstandige sjeik ter dood veroordeeld. De dezer dagen gearresteerde sjeik Farhan Saadi, een der beruchtste onruststokers in het gebied van Jenin, is tot den dood door den strop veroordeeld. Dit is het eerste vonnis, dat de nieuwe Palestijnsche krijgsraden ter be strijding van- het terrorisme hebben geveld. Verscheidene Arabische organisaties en in vloedrijke Arabische persoonlijkheden hebben het voornemen opgevat aan den opperbevel hebber der Britsche troepen een verzoek schrift te richten ten gunste van gratie. Vuurtoren bij ontploffing verwoest. Vuurtorenwachter aan den dood ontsnapt. Het D.NH. meldt, dat de groote vuurtoren van Le Croisic bij Nantes aan de kust van den Atlantischen Oceaan gisteren door het ontploffen van een met gas gevulden cylin der geheel vernield is. De lamp werd meer dan honderd meter ver weggeslingerd. De vuurtorenwachter had door een toeval den toren voor enkele oogenblikken verlaten, zoodat hij met den schrik vrij kwam. EN auto, bestuurd door den rector van de Landbouwhuishoud- school te Posterhoit, den heer F. H. Wevers, is Don derdagavond omstreeks zes uur, nabij de Hoogbrug te Nederweert in de Zuid-Willemsvaart gereden, doordat de bestuurder waarschijnlijk gedacht heeft rechts af te kunnen slaan in de richting'Heythuizen. Van de vier inzittenden zijn er drie om het leven gekomen: de heer F. H. Wevers, pastoor P. J. de Fauwe, uit Leveroy en de heer P. J. Kessels, uit Heythuizen, lid van de Prov. Staten van Limburg. De heer Derks, eveneens uit Heythuizen, die ook in de auto zat, kon worden gered. Het gezelschap kwam van een ver gadering van jonge boeren te Weert en was op weg naar Leveroy. Rector Wevers zat aan het stuur. Na de bocht welke de weg met de ernaast loopende Zuid Willemsvaart achter Nederweert maakt, te hebben genomen, heeft de bestuurder, misschien in de meening, dat hij reeds zoo ver was gevorderd, dat hij rechts af kon slaan, om in de richting Heythuizen te rijden, het stuur krachtig naar rechts omgegooid, met het gevolg, dat de wagen van den meer dan zeven meter hoogen walkant de Zuid Willemsvaart inreed. Op het geschreeuw van de inzittenden kwamen verschillende dorpsbewoners ?neld. Tele minuten later was ook een ix0jut van politie, die gewaarschuwd was, ter plaatse. De politieman be gaf zich onmiddellijk te water. Inmid dels hadden de inzittenden van de auto kans gezien het portier te ope nen en uit den wagen te klimmen, alleen de heerDerks was de zwem kunst machtig. Hij zwom naar den kant en werd met behulp van een touw opgehaald. De andere drenkelingen zijn, nog voordat de agent van politie hen had bereikt, verdronken. De slachtoffers werden door den sterken stroom, welke op dat oogenblik in het kanaal stond, meegesleurd. Personen, die in roeibootjes te hulp waren gekomen, vonden de drie slachtoffers op groo- ten afstand van elkaar. Zij brachten de dren kelingen aan boord en voeren er ijlings mee naar den wal. Gedurende anderhalf uur heeft men kunst matige ademhaling toegepast, waarbij ook nog van een zuurstofapparaat gebruik werd ge maakt. Dit alles heeft echter niet mogen baten. De heer Derks, die zeer overstuur was, werd bij omwonenden binnengebracht, waar men hem van droge kleeren heeft voorzien en on middellijk onder de wol heeft gestopt. SIR CHANDRA BOSE, de beroemde Britsch- Indische natuurvorscher, is op 79-jarigen leeftijd overleden. - - VX* - h -■ 1 m Het All-America-kanaal, dat thans zijn voltooiing- nadert, ontsluit een onvrucht bare vlakte en brengt aan 60.000 menschen water. Het kanaal loopt parallel met de Mexicaansche grens van Yuma in Arizona tot Calexico in Caalifornic. Vergadering Vrijz.-Dein. Bond. De afdeelingen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van den Vrij. Dem. Bond, hielden Woensdagavond in het Gemeentelijk Con certgebouw een druk bezochte vergadering. De oud-minister voor Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg, trad als spreker op over het onderwerp: „De vrijzinnig-democraten en het Regeeringsbeleid". Wat de kabinetsformatie betreft, meende hij, dat, hoewel napraten weinig nut schijnt te hebben, de vrijzinnig-democraten er zich toch rekenschap van moeten geven, of de vor ming van een rechtsch kabinet in overeen stemming is met den verkiezingsuitslag en hoe zij de formatie hebben te beoordeelen in verband met hun beginselen. „Tegenover de verschillende tegenstellingen welke bij de verkiezingen op den voorgrond traden, beteekent de winst voor de lijstaan voerders van de Anti-Re vol utionnaire Partij en van den Vrijz.-Dem. Bond, Dr. Colijn en Mr. Oud, de goedkeuring, door een belangrijk aantal kiezers van het beleid der vorige Re- geering", aldus spreker. „In een parlementaire democratie mag hieruit sleohts één conclusie getrokken worden: De nieuwe Regeering be hoort in hoofdzaak op dezelfde basis sa mengesteld te worden als de oude. Ook al liet de opdracht van de Kroon den forma teur formeel vrij, constitutioneel en parle mentair, ja ook zedelijk, had deze formateur op grond van zijn vroegere uitlatingen, de verplichting een kabinet op breede basis te vormen, of de verantwoordelijkheid voor een andere formatie aan anderen over te laten. Voor de vrijzinnig-democraten, evenals voor de liberalen, was de formule, welke sprak van positief-Christelijke beginselen onaan vaardbaar, wegens de dogmatische beteeke- nis, die in de politiek aan deze terminologie verbonden is. De formule van 1933, welke de vrijzinnigen geheel konden onderschrijven, erkende de beteekenis van de Christelijke levenswaarden voor ons volk. Juist de ge wijzigde formule oont de juiste aan van de af wijzende houding der vrijz.-democraten. In- tussohen mag betwijfeld worden, of de thans gekozen basis voldoende waarborgen biedt voor eenheid van opvatting in de vraagstuk ken van practische politiek". Als voorbeelden noemde spreker de mee- ningsverschillen over de toepassing der Zon dagswet en over de echtscheidings-wetge- ving. „Er is", zei Mi'. Slingenberg, „van Sociaal- Democratische zijde, ook gesproken over een regeeringscombmatie van S.D.A.P. en Vrijzin- ng-Democraten. Terecht worden door laatst genoemden bezwaren tegen een dergeljke combinatie geuit, vooral omdat de heer Al- barda deze combinatie aankondigde in ver band met zijn vreugde over den zoogenaam- den „terugkeer" van de V.D. tot de demo cratie en tevens wijzende op het volgens hem zoo gunstige voorbeeld van het Volksfront in Frankrijk". Mr. Slingenberg vraagt zich af en hij denkt hierbij aan de voortreffelijke samenwerking in vele colleges van Ged. Staten en van B. en W. of in de toekomst niet een samenwer king kan groeien tusschen Sociaal-Democra ten, Liberalen en Vrijzinnig-Democraten, wel- lich ook Chr.-Hist. waaruit een gemeenschap pelijk program zou kunnen worden opge bouwd op een zoodanig breede basis, dat ook voor sociaal-democraten plaats in het kabinet beschikbaar wordt gesteld. Uitsluiting van deze partij in de tegenwoordige nationaal- en internationaal zoo uiterst moeilijke tijdsom standigheden, acht hij on..uist. „De Vrijzinnig-Democraten hebben tegen over de nieuwe regeering een loyale houding aan te nemen. Zij zullen de voor te stellen maatregelen op hun eigen waarde beoordeelen De financieele toestand is nog zorgwekkend. Juist daarom moeten wij opkomen tegen te hoog opgevoerde defensie-eischen. De grens ligt daar, waar andere belangen, die evenzeer groote waarde hebben voor het behoud van onze volkskracht, in het gedrang dreigen te komen". Spreker noemt: de voorziening in den nood van ouden van dagen, die thans niet onder de Ouderdomswet vallen, de ver betering van ons volksonderwijs en de ver betering van de salariëering van het over heidspersoneel. Te meer wordt deze zienswijze gerechtvaardigd, omdat absolute veiligheid, zelfs bij de grootste offers voor defensie, on bereikbaar is. Ook bij de beschouwing van het werkloos heidsvraagstuk moet men met den finan- cieelen toestand rekening houden. Een samenvatting gevend van zijn betoog, eindigde Mr. Slingenberg met te zeggen, dat de vrijzinnig-democraten blijven strijden voor de staatkundige-, de ecoonomische- en de in ternationale democratie. Op deze rede, die met applaus beloond werd, volgde een gedachtenwisseling. De voorzitter, de heer A. Jongbloed dankte hem vooj zijn zakelijk en helder betoog. Het woord is aan.. Louis Lavelle: De bestemming der mensch- heid is vertegenwoordigd in de roeping van elk individu, als hij haar maar aanvaardt en bemint. Japanners vervolgen opmarsch naar Nanking. Oorlogsbodems op de Jangtse en in Hangtsjaubaai in actie. SJANGHAI, 25 Nov. (Reuter-A.NH.) Van Japansche zijde wordt verklaard dat de tegen aanval van de Chineezen is gestuit en dat de Japansche opmarsch naar Nanking wordt voortgezet. Japansche oorlogsbodems in de Jangtse en in de Hangtsjau baai hebben de vleugels van het Chineesche leger bestookt en de Japansche luchtmacht heeft bommen ge worpen op de verbindingswegen van de Chi neezen en op de wegen, waarlangs zij verster kingen en materiaal ontvangen. Van Japansche zijde wordt verder verklaard, dat Woesi geheel is bezet en dat een afdeeling ten Noorden van het Taihoe meer is aange komen op vier K.M. van Woesi. onderhouden de vriendschap. Sint Nicolaasgeschen- ken bestendigen een traditie, die vreugde brengt aan jong en oud. PIRITUS voor aanmaken van haarden. (Houtskool gedrenkt in spiritus) Ideaal middel. (Adv. lngez. Med.) HEDEN14 PAGINA'S. B. D. H. C. NAAR DUTTSCHLAND. Een B. D. H. C.-elftal waarin, drie speel sters van Rood Wit zijn opgenomen, speelt i Zaterdag en Zondag a.s. te Bremen twee wed- I li den. Bij een auto-ongeluk nabij Nederweert zijn drie menschen om het leven ge komen. Moet Bloemendaal een eigen II. B. S. stichten? Leden van den Blocmendaalschcn raad klagen over het strandleven. Mr. Goseling verklaart zich tegen verrui ming van de mogelijkheid tot echtschei ding. Een Rotterdammer heel't kans gezien van vijf bankbiljetten zes te maken. Minister Patijn verdedigt den Volkenbond Staphorst verbiedt het fotografceren op of langs den openbaren weg. Op de Fransch-Britsche besprekingen komt de geheele internationale situatie aan de orde. Madrid Is gisteren op uiterst hevige wijze gebombardeerd. Komt er melkvoeding op de Haarlemsche scholen? ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Winkelsluiting op 5 December. Mr. E. Elias: Met mijn tante in de tea room. Van onzen Londcnschcn correspondent: Toenadering tusschen Engeland en Ier land? H. D. Vertelling: De redding. J. B. Schuil: Bonte Avond. K. de Jong: Concert in de kapel van Be- tliesda Sarepta Haarlem's Salon Orkest. Van onzen Weensclien correspondent: Sjocmadija, de bakermat van Servië. Voor de Vrouw. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1