Klacht bij behandeling der gemeente begrooting over 't strandleven. KUNSTHANDEL „PICTURA" Encadreeren, Restaureeren Betere straatverlichting gevraagd. DONDERDAG1 25 NOVEMBER 1937 I-I A A R L E M'S DAGBtAD 2 Raad Bloemendaal Moet Bloemendaal een eigen H.B.S. stichten? Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdagmorgen, onder leiding van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heer Rohling. De voorzitter stelt de gemeentebegrooting aan de orde. ALGEIVIEENE BESCHOUWINGEN. De heer Bouvy (R.-K.) opent de alge- meene beschouwingen en is tevreden, dat een sluitende begrooting is bereikt. Spr. heeft- nog geen hoop, dat de werkloozenzorg spoe dig zal kunnen eindigen. De post voor bij dragen middelbaar onderwijs "acht spr. nog wat hoog. Overigens brengt spr. gaarne hul de aan B. en W., die belastingverhooging hebben weten te vermijden. De heer Ouwehand (C.-H.) had eenige belastingverlaging verwacht. Den trek naar Bloemendaal acht spr. op het oogenblik niet groot. De bevolking nam slechts met 27 toe. Belastingverlaging zou kunnen bereikt wor den door nog meer besnoeiing van de uit gaven. Spr. klaagt er over dat een kerkdienst der Ned. Herv. Gemeente te Overveen op treurige wijze is verstoord, doordat met volle muziek langs de kerk getrokken werd. De reflectoren van de straatverlichting voldoen niet en ook de lampen zouden door andere vervangen kunnen worden. Op Publieke Wer ken kan nog wel meer bezuinigd worden: het „apparaat" is daar te groot. In het particu liere leven zou een dergelijk bedrijf te gronde gaan. Er zal voor dit „apparaat" werk ge zocht moeten worden. En dan is eigen be heer niet aan te bevelen. Meer toezicht zal noodig zijn op het strandleven in den zomer. Het moet niet kunnen dat er zonnebaden ge nomen worden op andere plaatsen, dan die daarvoor aangewezen zijn. Kunnen voor het schoonmaken van schoollokalen geen mannen gebruikt worden, dat zou helpen de werkloos heid te bestrijden. De zoo „vrij gekomen" vrouwen zouden de Duitsche dienstboden kunnen vervangen. Het onderwijs te Bloe mendaal is uitstekend. Maar het middelbaar onderwijs kost de gemeente te veel. Zouden de ouders niet te animeeren zijn, voor hun kinderen meer gebruik te maken van inrich tingen van bijz. middelbaar onderwijs enz. te Bloemendaal en niet van die te Haarlem? Spr. zou van de geemente Haarlem eenige korting willen hebben op de gaslevering. De heer Schulz (S.D.A.P.) acht den fi- nancieelen toestand der gemeente gunstig. Zijn optimisme is gegrond gebleven. De ba tige saldi stijgen. Bloemendaal is over de moeilijkheden heen. Toch is de begrooting blijkbaar nog aan den voorzrchtigen kant opgezet. Voor productief werk moeten de werkloozen te gen volwaardig loon te werk worden gesteld. Tegen het aanstellen van werMoozen als losse gemeentewerklieden tegen minimum loon heeft spr. bezwaar. Het uitkeeren van brandstoffen-bijslag geschiedt wel wat aan den krappen kant. Bij Publieke Werken zijn intellectueelen te werk gesteld voor normaal werk, maar zij 'krijgen een kleine vergoeding daarvoor. B. en W. zullen meer werkgelegenheid moe ten zoeken, vooral voor jeugdige werkloo zen; zij zouden b.v. wandelpaden in de dui nen kunen aanleggen. In tegenstelling met den heer Ouwehand zou spr. niet van ge meentewege het bijz. onderwijs willen propa- geeren. Maar kan de gemeente niet zelf een H.B.S. oprichten? De heer Van Riessen ,A.-R.) zou den middenstand, die een zeer moeilijken tijd doormaakt, willen helpen. De heer Posthumus Meyjes (V.B.) wijst op de steeds meer drukkende lasten van de werkloosheidsvoorziening en op de kosten voor den Zeeweg. Dit in acht geno men, kan men den financieelen toestand van Bloemendaal niet zóó rooskleurig noemen. Er is nog steeds alle aanleiding voor zuinig heid. Spr. is over deze begrooting wel dank baar, maar niet voldaan. De tering moet nog meer naar de nering worden gezet. De heer C a s s e (V.D.) zegt dat de ge meente ongeschonden door de achter ons liggende periode is gekomen. De belastingen zouden nog lager kunnen zijn, als de ge meente niet jaarlijks groote bedragen in 's Rijks schatkist moest storten, volgens het overigens toe te juichen principe: de sterken voor de zwakken. Spr. brengt hulde aan B. en W. en betreurt het, dat de politiesalaris- sen moesten worden verlaagd. Het instituut „kweekelingen met akte" zal zoo spoedig mogelijk moeten verdwijnen; bovendien krij gen de betrokkenen een te lage belooning. Tusschen de loonen voor de werkloozen en voor die in het vrije bedrijf, zal een marge moeten blijven bestaan. De trek van nieuwe inwoners naar Bloemendaal is groot ge weest. Arbeiderswoningen kunnen nog wel gebouwd worden. Aan verbetering van de straatverlichting moet aandacht worden ge wijd. Het kweeken van reserves blijft aan bevelenswaardig. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) zou weelde-uitgaven. b.v. voor mooie plantsoe nen. willen beperken. In 't algemeen zou men bij P. W. zuiniger kunnen zijn. Spr. besteedt liever geld voor het bestrijden van nooden, dan voor weelde. Het maximum aantal per klasse is te groot. Dat zal moeten verbeteren: dan maar min der uitgaven voor werken! Spr. is voorstan der van het systeem van duurtebijslag. De uiterste zuinigheid blijft noodig om belas tingverhooging te voorkomen. De heer Noorman (.S.D.A.P.) zou gaarne meer overzicht krijgen over de gemeente- eigendommen. Speelterreinen, vooral voor de schoolgaande jeugd, acht spr. met den heer Cassée noodig. In dit verband noemt spr. terreinen van Bleekenberg. Te Bloemendaal zal men moeilijker van de werkloosheid af komen dan in plaatsen, waar industrieën zijn gevestigd. Het werken van de Commissie voor Sociale Belangen heeft spr. niet bevre digd. Die Commissie kwam vroeger meer bij een en kon goed werk doen; in de laatste twee jaar niet meer. Spr. dringt er op aan, niet te korten op brandstoffenbons en voorts op instelling van een af deeling Maatschappelijk Hulpbetoon, die eigenlijk officieus al bestaat. De Commissie van Sociale Belangen zal dan ook beter werk kunnen doen. Spr. doet een hiertoe strekkend voorstel en vraagt praead- vies van B. en W. in dezen. Is verlaging der tarieven van gas en water mogelijk. De huren voor gasmeters wil spr. met 50 pet. verlagen. En kan een weg, die van den Hoo- gen Duin en Daalschenweg naar den Zeeweg loopt, voor autoverkeer opengesteld worden? Betere verlichting van het Stoopplein is noo dig. En de vluchtheuvel bij de Ramplaan heeft een verlichting noodig, b.v. „katten- oogen". De heer p n s c h d (V.D.) vraagt of het niet mogelijk is, werkloozen werk te geven door ophooging van de spoorbanen, zoodat de overwegen in de gemeente kunnen ver vallen. Bij conversies zal voorzichtigheid betracht moeten worden; vele kleine luyden derven hierdoor inkomsten. Kan het onderhoud van gemeentegebouwen aan de Cemsto worden opgedragen? De voorzitter beantwoordt de sprekers. Spr. wijst op groote kosten voor den Zeeweg. Zoo zijn er veel meer kosten. In plaats van belastingverlaging zou spr. liever stellen: ver zwaarde aflossing van schuld. Men reserveere daarvoor gelden. Met den lof aan de politie gebracht brengt spr. hulde; de politie heeft in dezen voor haar moeilijken tijd de sym pathie van den Raad noodig. Kerkdiensten mogen niet verstoord worden; men doe daar over dadelijk mededeeling aan het hoofd der politie. De veordening voor het strand grijpt nog niet in inzake kleeding op het vrije strand. Wordt dit noodig dan moet de ver ordening veranderd worden en uitgebreid worden tot het vrije strand. Voor verlaging der tarieven is de tijd niet aangebroken. Wat betreft verlaging van den kostprijs van het gas dat door Haarlem wordt geleverd: besprekingen hebben zoo goed als geen resultaat gehad; de financieele toestand van Haarlem laat verlaging niet toe. Maar de zaak heeft de voortdurende aandacht van B. en W. Laat de financieele toestand der ge meente het toe, dan zal spr. niet aarzelen voorstellen te doen voor betere gymnastieklo kalen aan de Hartelust- en de" Born water- school. Onder vorige wethouders heeft de heer Noorman óók wel geklaagd over de commissie van Sociale Zaken. Spr. verheugt zich over den groei der ge meente; bij B.* en W. is onlangs weer een aanvrage gekomen voor het bouwen van vil la's. Een afd. Maatschappelijk Hulpbetoon zou spr. niet willen instellen, maar B. en W. zullen praeadvies uitbrengen. Spr. dankt den Raad voor den lof aan B. en W. gebracht en de wethouders voor de aangename samenwer king. (De heer Rohling komt ter vergadering.) Wethouder Prinsenberg (R.K.) zegt dat aan de straatverlichting aandacht wordt be steed. De heer Ouwehand zette zijn denk beelden tot verbetering der straatverlichting eens uiteen in de Commissie voor Publieke Werken. In die commissie is uitvoerig gespro ken over „het groote apparaat" van P. W. Voor te groote uitbreiding van dit apparaat behoeft niet gevreesd te worden. Daarvoor zal spr. en zullen B. en W. zorgen. Voor zuiver vrouwe lijk werken wil spr. liever geen mannen ge bruiken. Maar zou dat bezuiniging geven? De heer Schulz heeft gevraagd de admi nistratieve krachten onlangs tewerkgesteld aan P. W., op arbeidscontract aan te stellen. Maar deze uitbreiding is een gevolg geweest van de uitbreiding der werkloosheid en het geven van een arbeidscontract aan deze te- werkgestelden zou tegen de Ambtenarenwet ingaan. Met het aanleggen van wandelpaden in de duinen zou spreker willen wachten tot alle duinterreinen in de gemeente in haar geheel kunnen beschouwd worden. Ten opzichte van het plantsoen voor het gebouw van P.W. kan niet van „weelde" gesproken woVden; voorts heeft jhr. Quarles op dit gebied geen feiten genoemd. Wanneer het aantal werkloozen be langrijk naar beneden gaat, zullen ook ver schillende posten voor P.W. kunnen worden verminderd. Het onderwerp speelterreinen bij scholen heeft de volle aandacht van B. en W. Bij het ophoogen van de spoorbaan heeft Bloemendaal geen buitengewoon belang; het is te begrijpen, dat Haarlem, met zijn 5000 werkloozen dit vraagstuk wèl aantrekkelijk vindt. De heer Hogenbirk (C.H.) zegt dat de commissie voor Sociale Zaken wel bijeen is geroepen als er belangrijke onderwerpen wa ren, maar die waren er in het midden van het jaar niet. Een commissie voor M. Hulpb. is niet noodig, daar toch bijna niemand, die om steun vraagt, afgewezen wordt, als na onderzoek steun noodig blijkt. Met de gemeente Haarlem is een overeenkomst getroffen inzake de Cen trale voor jeugdige werkloozen, maar er heeft hieraan nog nooit iemand uit Bloemendaal deelgenomen. Eenige jongelui zijn geplaatst op den cursus voor chauffeur van de Am bachtsschool te Haarlem. Voor een H.B.S. te Bloemendaal achten B. en W. den tijd nog niet gekomen, al is de quaestie dikwijls be sproken. Spr. zou ook niemand willen dwin- genzijn kinderen naar een bepaalde school te zenden. Kleinere klassen zijn inderdaad noo dig, maar het zou zeer veel geld kosten. De quaestie van invoering van een zevende leer jaar is besproken, maar ook hier gaat veel geld mee heen. Er is al een 7e leerjaar aan de Julianaschool. Bij de duplieken deed de heer Ouwehand (C.H.) het denkbeeld aan de hand den Zee weg aan de provincie over te doen, dan zou Bloemendaal van de lasten af zijn. De voorzitter antwoordde, dat de provincie hiertoe zeker niet bereid zou zijn. De heer Schulz (S.D.A.P.) merkte nog op, dat het niet zijn bedoeling was, dat Bloemen daal alleen een H.B.S. zou stichten, maar dat dit gebeuren zou in overleg met Heemstede en Zandvoort. Hierna werd gepauzeerd. PROPAGANDA-AVOND BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Woensdag hiel dde afdeeling Bloemendaal van den Bijz. Vrijw. Landstorm een propa- ganda-avond in hotel .Vreeburg". De voorzitter van de plaatselijke commis sie, de heer J. A. C. Bleeker, heette allen welkom. Op zijn verzoek werd het „Wilhelmus" ge zongen. Van het programma noemen wij o.a. drie films van Kapelaan B. C. Henning. De eerste film schetst de ontwikkeling van de welpen in de omgeving van Bloemendaal, de tweede illustreert het kampleven van de verkenners in Lochem; de derde geeft een beeld van de Jamboree 1937. Er was een goede muzikale begeleiding, zoodat deze vertooning veel succes had. De voorzitter van de gewestelijke commis sie, de heer Norel, dankte voor dit verdien stelijke amateurswerk. Een rede werd uitgesproken door generaal- majoor b. d. I-I. Zeeman te Voorburg. Deze oud-Haarlemmer voelde zich op het oude Aelbertsberg recht thuis; hij haalde oude herinneringen op van het Bloemendaal zijner jeugd; de holle boom bij Kraantje Lek, het ezeltje rijden in de Kuil enz. Komende op den tegenwoordigen toestand, waarschuw de hij ernstig tegen het communisme, dat volgens hem het Vorstenhuis, geloof en vrij heid bedreigt. Eveneens bestreed hij het nationaal-socia- lisme. In Nederland zal geen revolutie komen, zei spreker, zoolang er nog een B.V.L. bestaat, die met 90.000 geoefende mannen paraat is. Spreker merkte op, dat de B.V.L. geen in stituut is van een bepaalde partij. Hij wekte op tot aansluiting „omdat wij Holland willen houden". (Applaus). Aan het einde van den avond reikte de corps-commandant reserve-majoor A. F. Bor- ren de behaalde prijzen uit. HEEMSTEDE DE C. D. U. EN DE PLANNEN DER REGEERING De afdeeling Heemstede der C. D. U. hield Woensdagavond in het gebouw voor Chr. be langen een drukbezochte openbare vergade ring, waarbij als spreker optrad de heer H. v. Houten, lid der Tweede Kamer der Staten-Ge- raal met het onderwerp: ,De C. D. U. en de plannen der regeering." Nadat de voorzitter der afdeeling, de heer C. de Vries de vergadering met gebed en het voorlezen van Jesaja 1 had geopend, kreeg de heer v. Houten het woord! Spr. begon met te herinneren aan de aan passingspolitiek der vorige regeering. en wees er op dat het huidige kabinet wel nieuwe na men, maar geen nieuwe koers heeft voortge bracht. In de troonrede wordt gezegd, aldus spr. dat Gocls wet als uiterste richtsnoer zal worden aangenomen. Ook ten opzichte van oorlog of wrede geeft de Bijbel een duidelijke richtlijn, en om wille der gerechtigheid moet de regeering den vrede bevorderen. De steunuitkeering, aldus spr. is veel te laag. waardoor den gezinnen alles ontbreekt en de kinderen ondervoed raken. De belastingpoli- tiek behandelend, zegt spr. dat 135 millioen moet opgebracht worden door directe belastin gen, tegen 270 millioen door indirecte belas tingen. Collecten met feestvertoon, om ge- breklijdende mensehen te kleeden en van dekking te voorzien, passen zeker niet voor een Christelijke regeering. Alles wordt aan het inilitairisme onderge schikt gemaakt. 70 millioen moet in de ko mende jaren meer aan oorlogstoerusting wor den opgebracht. Uit alles is te zien, aldus spr., dat de vrome woorden van de Troonrede in strijd zijn met de plannen der regeering. Tegen de plannen en daden dezer regeering heeft de C. D. U. principieele bezwaren. Het gevaar bestaat, dat afgebroken wordt wat het Nederlandsche volk aan sociale rechten heeft gekregen, ter wille van het militairisme. Spr. besloot met de ver zekering, dat de C. D. U. zal blijven strijden voor verbetering voor de werkloozen en ouden van dagen, tegen de hooge oorlogsuitgaven, voor beter volksonderwijs, e.d. HAARLEMMERMEER FLINK OPGETREDEN. In verband met de aanhouding van den man, die zich op den Aalsmeerderweg tegen over kleine meisjes misdroeg, vernemen we dat hij betrapt werd door een in die om geving wonenden landbouwer, die direct flink optrad, hem meenam naar zijn boerderij en onder bewaking hield tot de inmiddels ge waarschuwde politie arriveerde om hem naar Hoofddorp te brengen. De man legde een bekentenis af. DR. KUIJPER-HERDENKING TE HOOFDDORP. Door de antirev. Bondskiesvereeniging „Haarlemmermeer" werd Woensdagavond in „de Beurs" te Hoofddorp onder veel belang stelling een openbare vergadering gehouden, waarin de Dr. Kuijper-herdenking plaats had! Als spreker trad op mr. H. Bijleveld uit Am sterdam over het onderwerp: „Het erfdeel der vaderen". Nadat de voorzitter, de heer S. van Wijk, de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze had ge opend, hield mr. Bijleveld een rede, die door de aanwezigen met groote aandacht werd ge volgd. Hij gaf van dr. Kuijper een uitvoerige levensschets. AUTOBUS TE WATER. Tengevolge van den zwaren mist die Woens dagavond half zeven kwam opzetten, hebben in Haarlemmermeer vele automobilisten ansti- oogenblikken doorleefd. Van sommige auto's bevroor bovendien telkens de voorruit, zoodat de chauffeurs in het geheel geen zicht meer hadden, zoodat ze maar langs den kant van den weg bleven staan. Twee auto's kwamen langs den Sloterweg en den Kruisweg in de sloot terecht. De bestuur ders kwam er vrijwel ongedeerd af. Door de gladheid van den weg kon heden morgen op den Venneperweg de chauffeur van een autobus het stuur niet meer meester blijven, met het gevolg dat de auto van den weg gleed en in de sloot terecht kwam. Hierbij hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. KINDERKOOR „INTER NOS". Door het kinderkoor „Inter Nos", dirigent de heer Jan Booda, zal Maandagavond 29 No vember üi het Gemeentelijk Concertgebouw een concert gegeven worden. Behalve één- en tweestemmige liederen zal de bekende De Ruyter-Cantate uitgevoerd worden, waarin de soli gezongen zullen worden door mej. Annie Dinkla en de heer Jac. Lagas. De begeleiding is in handen van mevrouw NeumanLeeflang. HET 10-JARIG BESTAAN VAN DE ALG. VER. VAN GEM. AMBTENAREN. De afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging v. Gemeente-Ambtenaren, voor zitter de heer E. W. Goedhart, herdenkt a.s. Zaterdag 27 November bij Brinkmann, Groote Markt, op feestelijke wijze haar 10-jarig be staan. Deze avond zal een intiem karakter dragen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.98 3/4. Berlijn 72.65. Parijs 6.11 1/4 Brussel 30.60. Zwitserland 41,63. New-York 1,79 3/4. 'n Goede VULPEN wenscht U? Heusch? DANTUMA heeft ze, naar iedere keus! OShSortSafito ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt Zwakken tot matigen later wellicht toe- nemenden Westelijken tot Zuidwestelij ken wind, zwaar bewolkt tot betrokken later waarschijnlijk regen-, zachter voor al in het Oosten. BAROMETERSTAND Hoogste 771.3 m.M. te Valentia. Laagste 735.1 m.M. te Andanes. De depressie in het Noorden werd bij Spits bergen onder 730 m.M. en breidde zich over ge heel Scandinavië uit, waar de vorst sterk af nam en regen en sneeuw valt. De hooge druk king in het Westen nam toe, maar trekt Zuid waarts. Die in het Oosten nam af. In het hooge drukgebied is op de Britsche eilanden en in Noord-Duitschland nog lichte vorst voorge komen. Schotland en West-Ierland hebben zacht weer, met in het Noorden krachtigen Westelijken wind en regen. Aan de Noorsche kust waait het krachtig uit Zuid en West. In Midden- en Zuid-Duitschland valt hier en daar sneeuw, bij temperatuur even boven het vriespunt. Frankrijk heeft grootendeels be trokken lucht, alleen langs het Kanaal is het zonnig. Hier te lande, in West-Duitschland en Zwitserland, kwam nog mist voor, ook de Al pentoppen hebben sneeuw, bij temperaturen van zeven tot dertien graden onder nul. De algemeene toestand duidt op door dringen van den depressie-invloed naar onze omgeving, waarbij later toene mende Westelijke wind en regen is te wachten. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 768 m.M. Stand van gister 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 9.22 uur; n.m. 21.58 uur. Strand berijdbaar van 14.2020.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. GIERSTRAAT 31 HAARLEM Schilderijen, Grafieken Edelsmeedwerk als Plastieken, Sieraden (Adv. Ingez. Med.) Feestconcert H. O. V. Men schrijft ons: Zooals reeds eerder is gemeld, organiseert de H.O.V. een feestconcert ter gelegenheid van de benoeming van Dr. J. E. Baron de Vos van Steen wijk tot burgemeester van Haarlem. Dit concert zal Vrijdag 10 December a.s. in het Gemeentelijk Concertgebouw plaats hebben. De Burgemeester en Mevrouw baronesse De Vos van Steenwijkvan Royen hebben, zooals eveneens bekend is, meegedeeld dit concert gaarne te zullen bijwonen. Ons Stedelijk orkest mag er zich niet alleen op beroemen een belangrijke plaats in het Haarlemsche muziekleven in te nemen, doch ook daaraan tientallen van jaren te hebben gearbeid, gesteund (hoewel niet altijd vol doende) door overheid en burgerij aldus een cultureel en artistiek belang vertegen woordigend. De H. O. V. nam het initiatief tot dit feeste lijk concert, waaraan een Nederlandsche so liste welwillend zal medewerken, nl. de be kende pianiste Henriette Bosmans. Het pro gramma zal nader worden bekend gemaakt. Het bestuur van de Maatschappij van Toon kunst, afdeeling Haarlem en omstreken, en het bestuur der Haarlemsche Baehvereeniging waardeeren dit initiatief van de H. O. V. en wekken hun leden tot deelneming op. HAARL. POLITIE-MUZIEKVEREENIGING. De Burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, heeft het be schermheerschap van de Haarlemsche Poli- tie-Muziekvereeniging aanvaard. KEGELEN. HAARL. KEGELBOND. De leden van den Haarlemschen Kegelbond hebben gelegenheid gehad hun kampioen te huldigen. Dezen titel heeft onlangs de heer L. Dorst behaald; en op den feestavond in het gebouw van den H. K. B. heeft de voorzitter, de heer Jac. van Maris, hem in hartelijke be woordingen toegesproken en hem den wissel beker overhandigd. Dezen fraaien prijs heeft de heer H. Fransen, die in de jaren 1935 en 1936 den hoogsten persoonlijken titel behaald heeft, moeten afstaan. Hem werd een gouden medaille aangeboden. Dit jaar waren er twee klassen; de eerste prijs van de andere klasse is gewonnen door den heer J. Koel. De heer Van Maris bood hun een gouden kegel aan. In de hulde werd ook de nestor der Haar lemsche kegelaars, de heer D. Bremer, betrok ken, die een fraaie prestatie had geleverd door den eersten prijs te winnen in den 100 ballen- wedstrijd. Als belooning ontving hij een gou den kegel. Toen de heer Van Maris alle prijzen uitge reikt had, werd aan de afwerking van het feestprogramma begonnen. Zooals gewoonlijk had de feestcommissie voor een aantrekkelijk programma gezorgd waaraan het lid van den Bond, de heer Drup steen, een bescheiden, maar gewaardeerde me dewerking verleende. Hij had een huldigings lied voor den kampioen gemaakt, dat ten ge- hoore werd gebracht. Het cabaret-programma vermeldde het op treden van het duo Klaare en Flora, dat de gasten met zang en voordracht aangenaam beziggehouden heeft. Hierna volgde een feest-promenade ter eere van den kampioen 1937 en een bal hield de feestvierenden tot 2 uur bijeen. „The Moonlight Serenaders" zorgden voor dansmuziek. Reeks van verduisteringen. Een 29-jarige kantoorbediende uit Hilver sum had in de jaren 1935, 1936 en de eerste helft van 1937 te Haarlem verschillende gel den verduisterd ten nadeele van een N.V. te Amsterdam, tot 'n totaal bedrag van f 1953,65. Verd. was beheerder van het Haarlemsche bijkantoor der betrokken N.V. en moest huis huren innen, die aan het hoofdkantoor moes ten worden afgedragen. Verd. had een deel van het geld echter voor zichzelf gebruikt. De opvolger van verd. als beheerder van het Haarlemsche kantoor, had bij het overnemen van het beheer de verduistering geconsta teerd. Tijdens het onderzoek naar de onregel matigheden in de boeken had verd. zelf de verduisteringen bekend. Volgens deze getuige zou het verduisterde bedrag zelfs ongeveer f 2900 hebben bedragen. Verd. zelf kon zich daarvan niets her inneren. De Officier van Justitie meende, dat een voorwaardelijke veroordeeling niet mogelijk was, vooral omdat er gezegd was, dat het geld terug zou worden betaald, welke belofte niet is ingelost. Spr. requireerde een onvoorwaar delijke straf van negen maanden. De adspirant-uitgever van een handels- en beroepen-register had een 29-jarigen jonge man in dienst genoemen, die verschillende menschen moest trachten te bewegen adver tenties in dit register te plaatsen. Deze jonge man was al spoedig met een aantal namen van adverteerders komen aandragen, van menschen die een contract voor een adverten tie zouden willen afsluiten. De werkgever had den jongeman toen ongeveer zeven gulden provisie betaald, doch later bleek dat een deel der contracten valsch was, waarna aangifte bij de politie volgde. Dit bracht den jongeman hedenmorgen in het verdachtenbankje, waar hij de verval- sching der contracten bekende, Trouwens, verschillende in de contracten vermeldde personen kwamen vertellen, dat zij verd. nooit hadden ontmoet en geen contract had den geteekend. De Officier wees er op, dat verd. reeds eer der voorwaardelijk veroordeeld is. Zijn proef tijd is nog niet verstreken. Hij heeft echter de gelden thuis afgegeven en het voorlich tingsrapport is vrij gunstig, zoodat spr. het nogmaals met verd. wilde probeeren en een voorwaardelijke veroordeeling van zes maan den, met een proeftijd van drie jaar vroeg. De sigarenwinkelier ts onze intiemste vriend. We wisselen met hem van meening over het weer, over de kansen van onze fa voriete voetbalclub, over de crisis, die immers voortdurende en onuitputtelijke stof levert voor onze gesprekken. Zoo kon het gebeuren dat verschillende trouwe klanten van een Haarlemschen si garenwinkelier, die den indruk had weten te vestigen dat hij wel verstand had van beursspeculaties, den man hun spaarduitjes toevertrouwden, om daarmee ook eens een gokje te laten wagen. Het geld bereikte de beurs echter nooit, doch diende slechts om de schulden van den sigarenwinkelier te dekken. Van tijd tot tijd keerde hij aan de deelnemers in deze spe culaties bepaalde bedragen uit, die uit den winst afkomstig zouden zijn. Dit animeerde hen dan weer tot het stor ten van nieuwe bedragen. Tot tenslotte het prachtige kaartenhuis van den sigarenwin kelier in elkaar stortte en uit de puinhoopen maar weinig meer van de gestorte bedragen, in totaal ongeveer f 6000, te voorschijn kwam. Bij de behandeling van deze zaak voor de rechtbank, kwam een lange rij van gedu peerden het droevig verslag van de verdwij ning van hun vaak zuur verdiende spaar duitjes doen. Allen verklaarden zij, dat verd. met veel kennis van zaken over het verloop van de beurs had gesproken en bij hen den indruk had gevestigd, wel ter zake kundig te zijn. Zelfs hadden zij verschillende kennis sen en familieleden aangespoord, ook deel te nemen aan deze winstgevende speculaties. Verd. was vroeger emulové geweest bij de Robaver, doch was toen failliet verklaard en ontslagen. Hoewel een der getuigen dit wist, had hij toch vertrouwen in verd. gehad en dit vertrouwen ook op anderen overgedra gen, hetgeen hem een schrobbeering van den president bezorgde wegens zijn onvoorzich tigheid. Verd. had zelfs de werkster van zijn vrouw haar spaargeld afhandig weten te maken en van haar een bedrag van f 350 ontvangen, waar zij nooit iets van terug had gezien, ter wijl zij reeds van gouden bergen gedroomd had. De Officier van Justitie kwam tot een ver duisterd bedrag van f 5000, afkomstig van menschen, wier eenige geld dit was. Hij heeft schandelijk misbruik gemaakt van het ver langen van sommige menschen, om eens iets te verdienen. Spr. eischte daarom een ge vangenisstraf van negen maanden. De verdediger, mr. J. A. Bletz bestreed de ten laste gelegde verduisterin op juridische gronden, en meende dat het hier oplichting betrof. De daad is niet te vergoelijken, doch er zijn enkele verzachtende omstandigheden. Verdachte heeft vroeger een vooraanstaande positie bekleed en leefde na zijn faillissement in schrijnende armoede. Daardoor is de ver leiding voor hem wel heel groot geweest. Verd. durfde niet meer te speculeeren, uit vrees dat de menschen hun geld zouden ver liezen, doch op deze wijze raakten zij zeker bun geld kwijt. Bij een eventueele veroordeling drong pl. aan'op het aanvragen van een vnr>vlïchtin°-s- rapport, teneinde de mogelijkheid van een voorwaardelijke veroordeeling onder oogen te kunnen zien. Uitspraak 9 December. AGENDA. DONDERDAG 25 NOVEMBER Broederkerk, Parklaan 34: Rede Ds. B. E. J. Bik, 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Shall we Dance", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 urn-. Cineone Theater: „Gravin Maritza"; door- loopende voorstelling van 1.30-5.30 en 7-11 u. Rembrandt Theater: Jubileum-programma: „Wee Willie Winkie" met Shirley Temple, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De geschiedenis begon 's nachts", 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De fatale bruid", 2.30 7 en 9.15 uur. Heemstede: 't Palet, Bronsteeweg 21. Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 10—12. 2—5. 7—9 uur. Raadsvergadering, 8 uur. Santpoort: Tentoonstelling van arbeids producten in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, 25 en 79.30 uur. Bloemendaal: Kennemer Lyceum, pro- paganda-avond flatstichting. 8 uur VRIJDAG 26 NOVEMBER Stadsschouwburg: Centraal Tooneel „Nee.... dochter, nee8.15 uur. Gem. Concertzaal: R.K. Oratoriumvereeni- ging. „Die Jahreszeiten", 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. Heemstede: 't Palet, Bronsteeweg 21. Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 10—12, 2—5, 7—9 uur.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2