AUECHIN LOOPT WEER UIT. De wedstrijd tegen Luxemburg. TREFFERS Euwe trachtte uit remisestelling winst te maken. V Euwe forceert te veel. 'n PHILIPS RADIO! iSTOK's Zeven Zaken WAAG UW GEZONDHEID NIET VRIJDAG 26 NOVEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBEAD 7 Een wedstrijd zonder geschiedenis. Onze ploeg speelde slechts een enkele maal tegen de Luxembur gers. Ons Zuidelijk Xl-tal bleek tot dusver een waardige tegenpartij voor de gastenHet nieuwe NederlXl-tal. e wedstrijd van onze nationale ploeg op den komenden Zondag tegen Luxemburg is er eigenlijk een zonder historie. Het bondsbestuur is met het kiezen van tegenstanders voor ons vertegen woordigend elftal nog al voorzichtig. Het kiest het liefst behoorlijk spelende tegenstanders. Dat is de eerste eisch. Maar daarnaast houdt men ook rekening met de populariteit van de gasten of, in duidelijker taal gezegd, met de vraag, of de wedstrijd wel een behoorlijk aan tal toeschouwers zal trekken. Aan den eersten eisch voldoen de Luxem burgers stellig. Wij hebben verschillende wed strijden van de Luxemburgsche ploeg gezien, steeds hebben de mannen van het groothertog dom daarbij een prettigen indruk gemaakt. Het feit, dat de Luxemburgers meermalen door het vertegenwoordigend elftal van ons Zuiden werden geslagen, wijst er wel op. dat de ploeg niet sterk genoeg is om een belang- wekkenden wedstrijd en een vol stadion te waarborgen! Daarom danken de Luxemburgers het slechts aan het feit, dat ze voor de wedstrijden om het wereldkampioenschap ingedeeld zijn in één groep met België en ons land, dat ze nu door den K.N.V.B. een enkele maal voor „vol" worden aangezien en het officieele vertegen woordigende elftal tegenover zich krijgen. Dat ze met de bekende, vrij hooge toegangsprijzen een vol stadion te Rotterdam zouden hebben getrokken, lijkt vrijwel uitgesloten. Men heeft echter de prijzen aanzienlijk verminderd. Daardoor zal de belangstelling van het publiek nog wel meevallen. De meeste menschen ko men toch eigenlijk om ons elftal te zien spe len. Het spel van de tegenpartij nemen ze er op den koop bij. Er zullen zelfs genoeg toe schouwers zijn, die het verschil in kracht tus- schen de Luxemburgers en een vertegenwoor digend elftal van Duitschland of Frankrijk, niet eens zullen opmerken. Nu men „popu laire" prijzen waagt, is het mogelijk een beetje anders, doch bij de gewone landenwedstrijden komen vaak menschen, die nog nooit van hun leven een voetbal, laat staan een voetbalwed strijd hebben gezien. Een geheel nieuw tegenstander van ons ver tegenwoordigend elftal is Luxemburg echter niet. De Luxemburgers hebben ook deelgeno men aan de Olympische voetbalwedstrijden van 1920 in België. Ze kwamen toen in de eerste ronde tegen ons elftal, dat met 30 een gemakkelijke overwinning wist te behalen. Dat gebeurde op 28 Augustus 1920 en wel op het terrein van de Union St. Gilloise te Brussel. Het spel in dien wedstrijd is niet meegevallen, doch dat zal wel voor een groot deel te wijten zijn geweest aan het feit, dat er een strijd tus- schen Spanje en Denemarken onmiddellijk aan vooraf was gegaan en dat juist in dien wed strijd uitstekend voetbal werd vertoond. Zij, die van stevig spel houden, hebben daar toen hun hart kunnen ophalen. In beide ploegen speelde een spil van extra klasse. Bij de Denen was het de bekende Nils Middleboe, die reeds in 1912 aanvoerder was van het Deensche elf tal bij de Stockholmsche Olympische Spelen en die na den oorlog als amateur voor een Londensche eerste klas ploeg speelde. Bij de Spanjaarden was het Belanstesgui- gotina door de Hollandsche supporters een- voudigheidshalve „Pet" genoemd, omdat hij een witten zakdoek om het hoofd had gewon den de uitblinker. Het was bij dezen wedstrijd, dat we toe vallig, tusschen het publiek weggescholen, den bekenden Oostenrijkschen voetballeider Hugo Meisl ontdekten. Hij had natuurlijk geen pas kunnen krijgen om naar Brussel te gaan de oorlog was nog niet geheel geliquideerd! doch dat had hem niet afgeschrikt. Hij was ook zonder pas gekomen waar hij wilde zijn, om te trachten de oude banden zoo spoedig mogelijk weer aan te knoopen. Het verhaal van zijn wederwaardigheden was belangwek kender dan de wedstrijd Nederland—Luxem burg, zoodat we daarvan maar betrekkelijk weinig hebben gezien. Nederland heeft dien wedstrijd met 3—0 gewonnen en het in het laatste gedeelte maar rustig aangedaan, om dat de overwinning toen reeds vast stond en ons elftal zeker nog voor heetere vuren zou komen. Het elftal, dat in dezen wedstrijd voor Ne derland speelde, zag er als volgt uit: Mac Neill; Denis en Verwey; Bosschart, Kuypers en Steeman; van Rappard, van Dort, Groosjohan, Bulder en de Natris. Na dien tijd heeft onze Zuidelijke ploeg ver der het contact met Luxemburg onderhouden door een serie prettige wedstrijden, waarin Zuid-Nederland gewoonlijk aan het langste eind trok! Sedert 1921 werd er elk jaar-, afwis selend in Luxemburg en in het Zuiden van ons land, een wedstrijd gespeeld. In totaal zijn er tusschen Luxemburg en Zuid Nederland reeds 16 wedstrijden gespeeld, waarvan Zuid Nederland er 9 heeft gewonnen, 3 gelijk gespeeld en 4 verloren. Het doelge- middelde staat met 47 doelpunten voor en 32 tegen in het voordeel van Zuid-Nederland. Dat is dus voor het Zuiden een vrij behoorlijk resultaat. Het Luxemburgsche voetbal is in den laatsten tijd door voortdurend contact met sterke buitenlandsche ploegen zeer vooruit gegaan. De Zuid Nederlandsche ploeg heeft dan ook den laatsten uitwedstrijd met 3-2 verloren en den daarna volgenden thuiswed strijd met 4-4 gelijk gespeeld. Daaruit volgt ook, dat onze nationale ploeg zeker Luxemburg niet zal mogen onderschat ten. Daarbij komt echter nog iets. Naar men weet spelen Nederland, België en Luxemburg- om twee plaatsen in eindwedstrijden. België moet daarvoor tegen Luxemburg spelen op vreemd terrein. Op eigen veld zou Luxemburg de Belgen wel eens in moeilijkheden kunnen brengen. Mocht België te Luxemburg niet win nen doch onze ploeg te Antwerpen kloppen, dan zou het doelgemiddelde de beslissing moe ten brengen. Het is dus van belang, dat we een zoo groot mogelijke overwinning op de Luxemburgers behalen. De Keuze Commissie heeft voor dezen wed strijd eenige veranderingen in de ploeg, die tegen de Franschen heeft gespeeld, aange bracht. Blijkbaar is men er van overtuigd, dat men zich tegen Luxemburg wel een proefne ming kan veroorlovén. Vermoedelijk zou men, als het een wedstrijd tegen België was geweest, een andere opstelling hebben gekozen. Men heeft b.v. de Boer en Kuppen in de ploeg op genomen, hoewel deze spelers niet in het B-elftal tegen Frankrijk hebben gespeeld, zoo dat men nog zal moeten afwachten of ze reeds zoover zijn, dat ze zich ook in een interland wedstrijd kunnen onderscheiden. Merkwaardig is het ook, dat men, ondanks het roepen om jeugdige spelers, den D. F. C.'er Punt als partner van Caldenhove heeft op gesteld, hoewel die nu niet bepaald tot de jongere spelers gerekend kan worden. Dat Van Male ditmaal in het doel is gesteld, kan slechts toegejuicht worden. Niet alleen omdat Leo Halle op het oogenblik niet in vorm is, maar ook omdat van Male stellig niets voor een in vorm zijnden Halle onder doet en het derhalve niet meer dan billijk is dat men hem gelegenheid geeft nog meer internationale er varingen op te doen. Dat Caldenhove weer zou worden opgesteld, lag natuurlijk voor de hand. Voorloopig is deze D. W. S.'er een der vaste spelers van ons elf tal. Punt heeft zich in den wedstrijd van de B-ploeg tegen Normandië voortreffelijk ge weerd; ook voor D. F. C. doet hij goed werk. Of hij echter voorloopig partner van Calden hove zal blijven, zal afgewacht moeten wor den. Waarschijnlijk lijkt het ons niet. Als middenlinie heeft men de geheele mid denlinie van Feijenoord gekozen, wat onder de gegeven omstandigheden verklaarbaar en toe te juichen is. Immers deze drie spelen thans op eigen terrein en aangezien ze ook op elkaar zijn ingespeeld, zullen ze waarschijn lijk ook wel volledige voldoening geven. Met belangstelling zal men vooral het spel van Kuppen volgen, omdat het de vraag is, of men hiermede het vraagstuk van de bezetting Dit zijn de succesvolle kleine ADVER- TENTIëN in het HANDELSBLAD, die in geheel Nederland worden gelezen Toch zijn „TREFFERS" voordeelig I 8 CENT PER WOORD en voor betrekkigzoekenden 5 CENT PER WOORD Een TREFFER plaatsen beteekent slagen Bijkantoor HANDELSBLAD - Haarleir (WENSING'S Alg. Advert. Bureau) TEMPELIERSSTRAAT 32 - Telef. 102(b van de spilplaats voorloopig opgelost zal hebben. Naar men weet heeft Anderiesen zich vrijwillig teruggetrokken. Mocht Kuppen niet voldoen, dan is desgewenscht Anderiesen voor latere wedstrijden weer beschikbaar. Voor de middenlinie heeft men overigens nog wel andere candidaten. Pellikaan is zeker een plaats in die linie waard. Dat hij met het bondselftal tegen de Rotterdamsche ploeg niet is opgevallen, is gemakkelijk verklaarbaar. Dan heeft men nog Entjes, van Heracles, die als rechtshalf op het oogenblik bijzonder op dreef is en mogelijk zelfs boven Paauwe is te stellen. De samenstelling van de voorhoede heeft waarschijnlijk de grootste moeilijkheden op geleverd. Dat men Vente zou laten vallen, was te voorzien. Van Heel heeft men weer op z'n oude plaats in de middenlinie teruggebracht en Smit weer als linksbinnen opgesteld met Bergman als partner. Rechts is Wels gehand haafd en tot partner gegeven een ouden be kende en wel van Spaandonk van Neptunus. De rechtervleugel is dus uit tweede klassers gevormd. Verder stelde men de Boer op als midden voor. Indien hij wat beter door Smit wordt bijgestaan dan in den wedstrijd om den On afhankelijkheidsbeker zal men spoedig genoeg ontdekken of hij de aangewezen opvolger van Bakhuys is. Het merkwaardige' is, dat deze ploeg geheel uit Westelijke eerste en tweede klassers is sa mengesteld. Onwillekeurig vraagt men zich af of er in het Westen werkelijk zooveel beter gespeeld wordt dan in de andere deelen van ons land. Persoonlijk hebben we tot dusver in dit sei zoen gezien 7 wedstrijden in de provincie en 1 in het Westen, waarbij die Westelijke wed strijd ('t Gooi—Xerxes) al heel sterk afviel bij hetgeen in de provincie werd vertoond. Een elftal als Heracles zou bv. ongetwijfeld ook in het Westen een leidende positie innemen. Er is door de andere districten stellig een ploeg bijeen te brengen, die voor dit Westelijk elftal weinig of niet behoeft onder te doen! Een wedstrijd tusschen het Westen en de Rest van Nederland zou zeker, zoowel te Am sterdam als te Rotterdam, een goed bezet Stadion trekken en die belangstelling ook waard zijn. Ook de samenstelling van het Luxemburg sche elftal is thans bekend. De spelers zijn hier echter vrijwel onbekend, zoodat we er maar geen verdere beschouwing aan zullen wijden. Vast staat, dat de gasten er van over tuigd zijn, dat ze zullen verliezen en dat ze derhalve door het spelen met een spil-stopper zullen trachten de huid zoo duur mogelijk te verkoopen. Verloopt alles normaal, dan moet onze ploeg met eenige doelpunten verschil de overwin ning behalen. Het is te hopen dat de mist, die den wed strijd van Feijenoorfl tegen Haarlem vrijwel heeft doen mislukken, ditmaal geen spelbre ker zal zijn. C. J. GROOTHOFF Schaakwereldkampioenschap (Adv. lngez, Med.) Uitdager thans 3 punten voor. De 21ste partij. Donderdagavond heeft Dr. AJjechin in „Krasnapolsky" te Amsterdam kans gezien, de 21ste partij van de match om het wereldkampioensch van Dr. Euwe (en voor den tweeden keer met Zwart) te winnen en wel na den 32sten zet. De stand is thans 12—9 ten gunste van Dr. Aljechin. Lod. Prins schrijft over het verloop van deze partij het volgende aan het A. N. P.: Wit: dr. M. Euwe. Zwart: dr. A. Aljechin West Indische verdediging 2. d2d4 PgS—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pgl—f3 Het schijnt wel, alsof dr. Euwe zich wil haasten, althans eenige der stellig talrijke pijlen, welke hij op zijn boog heeft, nog vóór het einde van de match toe te passen. Im mers met den tekstzet wordt de Nimzo- witsch-verdediging uitgeschakeld, waarmede hij tot dusverre toch uitstekende ervaringen had opgedaan. Of beoogt de wereldkampioen uitsluitend den tegenstander te verrassen? 3b7b6 Nieuws van het Westelijk front. Hoewel vlijtig toegepast in alle mogelijke meester- tournooien en ook in de match Euwe-Capa- blanca in 1930, maakt deze opening bij deze match thans haar debuut. Wat de psycholo gische beteekenis betreft, men zou geneigd zijn aan te nemen, dat de uitdager in dit uiterst critieke stadium der match geen hoo- gere aspiraties koestert dan gelijk spel door middel van een dergelijke opstelling. Ander zijds speelt hij Euwe, wien deze soort stel lingen bijzonder goed liggen, in zekeren zin in de kaart. 4. g-2g'3 Lc8b7 5. Lflg2 Lf8b4+ 6. Lel—d2 Lb4e7 Het denkbeeld den witten looper cl op deze wijze naar een betrekkelijk onfortuin lijke standplaats te lokken, is verre van nieuw en in de vorige match o.a. door Alje chin zelf meermalen in toepassing gebracht, zij het ook met een andere opening, de Hol landsche. Gebruikelijker is ongetwijfeld 6Ld2:f of 6De7. 7. Pblc3 Pf6e4 Eveneens een beproefde methode, hoewel weer niet speciaal in deze stelling. Tenzij wit op e4 slaat (een tamelijk remjiseachtige voortzetting) of bereid is, zich een tempo verlies met Ld2 te getroosten, verschaft zwart zich het kleine voordeel der beide loo- pers door ruil op d2. Toch laadt de tekstzet veel verantwoordelijkheid op zich (in zoover re hij invloed in het centrum prijsgeeft) maar is anderzijds natuurlijk de consequen tie van zwart's vorige zetten. 8. 0—0 0—0 9. d4d5 Consequentie no. 1: het vrije verkeer langs de diagonaal hla8 wordt gestremd en Lg2 eischt het grootste gedeelte ervoor voor zich zelf op. Bovendien oefent de indringer op d5 een zekeren druk op de zwarte stelling uit. Is men dus na oppervlakkige beschouwing reeds geneigd den tekstzet als een succes voor wit te beschouwen, spoedig blijkt, dat het over schrijden van de vierde lijn door een centrum pion (een der stokpaardjes van wijlen dr. Tarrasch) zekere, niet te onderschatten troeven uit handen geeft. In aanmerking kwam derhalve 9, Lel, ten einde Pd2 te laten volgen 9Pe4xd2 10. Ddlxd2 Le7—f6 Met het oogmerk Pd3 te slaan, omdat wit daarop met den pion terug zou moeten ne men (d5 11. Tal—dl d7—d6 En nu staat wit voor de moeilijke keuze óf te liquideeren ófwel zwart gelegenheid te geven tot een soort van Oost-Indische op stelling, in den geest van e6e5, g7g6, Lf6 g7, enz., waarna hij de zaken over een ge heel anderen boeg zou moeten gooien. Hij besluit tot eerstgenoemde mogelijkheid, doch doemt daarmede het resultaat van zijn 9den zet tot practisch nihil. Wel behoudt hij een vrij spel. 12. d5xe6 f7xe6 13. Pf3d4 Terecht gaat de wereldkampioen over tot het onschadelijk maken van Lb7, die na 13. Lh3, De7, 14. De3, Te8, 15. Pd4, Ld4:, 16. Td4 Pc6! een belangrijke rol zou spelen. Doch daarmede worden, zooals vanzelf spreekt, de spanningen verminderd. Overweging ver diende misschien ook 13. Tfel en c4. 13Lb7xg2 14. Kglxg2 Dd8c8 Een pseudo-provocatieMet Ld4:, 15. Dd4:: Pc6 kan zwart alle klippen omzeilen, maar dan komt van een aanval tegen e6 niet veel. Doch de uitdager zou geen uitdager zijn, als hij niet bereid was het gevaar onder de oogen te zien en te trachten, den tegenstander tot onvoorzichtigheid te verlokken. Overigens wil zwart waarschijnlijk Pb8c6, Pc6: Db7 spelen en 15. e4 met Db7! eventueel gevolgd door c5: beantwoorden (Pe6:, Lc3: en De4:f). 15. Dd2e3 Lf6xd4 Op 15Te3 zou 16. Df3 kunnen vol gen. 16. Tdlxd4 pb8c6 17. Td4e4 Tf8—f6! Afgemeten verdedigt de uitdager zijn stel lingen en behoudt zich intusschen de moge lijkheid voor, zelf een uitval te doen De tekstzet verhindert n.l. niet alleen to ren e4xe6, Pe5, Te5:, De5:, De5:, maar is ook de inleiding tot verdubbeling op de f-lijn, eventueel zelfs Tf6h6. Na 17e5? zou wit het belangrijke steunpunt d5 tot zijn beschikking krijgen. 18. f2—f4 Veelbelovend ziet de door dezen zet ge handhaafde belegering er stellig uit, doch er is hi wit's opzet een lacune, die ten dui delijkste wordt getypeerd door de vraag: „hoe gaat het verder?" De aanval kan ternauwernood worden ge voed en Te4 en Dc3 nemen wel agressieve posities m, maar beschikken ongelukkiger wijze niet over ruimte. ISDc8d7 19. ^3—g4 Met de verzenen tegen de prikkels slaan. zou men dit kunnen noemen en de zet zou dan ook gevoeglijk van een vraagteeken kunnen worden voorzien, ware het niet. dat de stand der match nu eenmaal geen terug gedoogt en Euwe ten koste van alles verwikkelingen in het leven moest zien te roepen. Natuurlijk had hij nog altijd kunnen trachten met Pc3 - b5 - d4 op remise te spelen. 1 9Ta8f8 19d5, dan 20. Tdl. 20.g4g5 Als zet 19! Het offensief is feitelijk reed: 1 geheel doodgeloopen. 2 0Tf6—f5 21. h2—h4 Dd7—f7 21d5, 22. cd5:, ed5:, 23. Te6, d4 24 De4, Dc3:, 25. Tc6: laat wit nog remisekansen Er dreigt thans 22e5. 22. Tfl—f3 Kg8h8 Dreigt opnieuw e5, dat na wit's 22sten zet minder sterk was wegens 23. Pd5, Pd4, 24. Pe7f! De7:, 25. Td4:, enz. En thans, in de zekerheid volstrekt niets te hebben bereikt, kan de wereldkampioen zich niet langer bedwingen en maakt amok. Onnoodig te zeggen, dat Te6: steeds faalt op Pe5! 23. De3—d3 d6d5! Beslissend. Op 24. cd5: volgt n.l. ed5:, 25. Ta4, d4, enz. 24. Te4xe6 Wanhoop. 24Pc 6b4! Veel sterker dan 24De6:, 25. cd5i, Dg6. 26. Dc6:, Dc6:, 27. e4 en zwart kan niet op f4 slaan, wegens mat op de onderste lijn. 25. Dd3e3 Pb4^-c2 Of ook: 25d5—d4. 26. De4, Dc3:, enz. 26. De3d2 Df7xe6 27. c4xd5 De 6f7 En voor het overige commentaar overbodig. 28. Dd2xc2 Tf5xf4 29. Dc2d3 Df7h5 30. Tf3xf4 Tf8xf4 31. Dd3h3 Tf4g4 32. Kg2—f2 h7h.6 Wit geeft op. Zwart: Aljechin. p i§ m L i;ï mm IS 1 Mf 1 I jst Wit: Euwe. De eindstand was als volgt: De 22ste partij. De 22ste partij wordt a.s. Zaterdag, des avonds half zeven in den Stadsdoelen te Delft gespeeld. NABESCHOUWING. En zoo had Aljechin zich dan eindelijk eens geheel in bedwang en was hij er uitsluitend op uit, zijn voorsprong te consolideeren met uitschakeling van alle risico en halsbrekende toeren. In deze voor Euwe zoo dringende phase der match had de uitdager eindelijk de beheersching om de eenige tactiek toe te passen, die hem voortreffelijke kansen bood: aïwachten. Onder deze omstandigheden stond de we reldkampioen voor de schier onvervulbare taak, op winst te spelen in een stelling, die reeds na 14 zetten remise had kunnen worden gegeven. Een onvervulbare taak. Inderdaad. Na om streeks 20 zetten tochtte het niet alleen meer in de zaal, maar ook op het bord en wel spe ciaal in de omgeving van den witten koning: als een kaartenhuis stortte 's wereldkam- pioen's positie ineen. Een moedeloos gebaar met beide handen sportief applaus en teleurgesteld gingen de bezoekers heen. Het noodlot had zich vol trokken, Euwe had opgegeven. Reshevsky zegt: In de 21ste partij introduceerde Dr. Aljechin een nieuwen zet, dien ik ook in de laatste we ken onderzocht had. Het nieuwtje bleek goed te voeldoen; de ex-wereldkampioen verkreeg dientengevolge gelijk spel. In het middenspel trachtte Euwe thans de zaak te forceeren; hij begon op aanval te spelen, waardoor hij zijn koningsvleugel zóó verzwakte, dat na weinig zetten wit in bui tengewone moeilijkheden kwam. Dr. Aljechin speelde uitstekend en slaagde er snel in, de overhand te krijgen en de infe rieure zetten van zijn tegenstander te weer leggen. De partij was van theoretisch belang en tevens 'n demonstratie van het belangrijke feit, dat men in gelijke stelling niet mag for ceeren. DE PARTIJ IN VOGELVLUCHT. Met een critischen bril door de partij. S. Reschewsky belicht de belangrijkste mo menten. Mijn analyses: 13. Pf3d4 In aanmerking komt hier: 13. Lg2h3. Dd8—e7; 14. Dd2—e3, Tf8—68; 15. Pf3—d4, Lf6xd4; 16. Tdlxd4, Pb8—d7; 17. Td4—h4 en wit's positie is te prefereeren. 14. Kglxg2 Op 14. Pd4xe6, Dd8c8; 15. Pe6xf8, Lg2xfl 16. Dd2d'5t, Kg8xf8; 17. Dd5xa8, Lfl—h3 eri de stelling is misschien iets voordeeliger voor zwart. 17. Td4—e4 Indien 17. Td4—h4, Pc6—e7; 17. Dd3—e4, Pe7f5; 18. Th4h3, h7h6 en zwart's stel ling is goed. Na 17. Td4g4, Pc6e5; 18. Tg4h4, Dc8d7 met goed spel. 20. g4g5? Een twijfelachtige zet. Hier was beter: 20. Tflf3 en indien het antwoord luidt 20. d6—d5; zoo 21. De3—d2, Tf8—d8; 22. Tf3—d3 en wit is veilig. Wanneer zwart speelt 20. Dd7f7; dan volgt 21. De3d2 en wit kan zich verdedigen. 21. Dd7—f7 Hier was eveneens goed: 21d6d5 22. Te4xe6 (na 22. Tfl—dl, Dd7—f7; 23 c4xd5, e6xd5; 24. Te4a4, d5d4 en wint) d5d4; 23. De3e4, d4xc3; 24. De4xc6, Dd7d2 (indien 24. Dd7xc6; 25, Te6xc6, c3xb2; 26. Tc6xc7, Tf5xf4; 27. Tfl—bl en wit kan misschien den dans ontspringen) 25. b2xc3, Tf5xf4 en zwart moet winnen. 23. De3d3 Hier is misschien beter: 23. De3d2, d6d5. 24. c4xd5, e6xd5; 25. Te4a4 en de positie is misschien nog houdbaar, want indien zwart speelt 25. d5d4; 26. Pc3—dl, Tf5xf4; 27. Tf3xf4, Df7xf4; 28. Dd2xf4, Tf8xf4; 29. Ta4—c4 met goede remise kansen voor wit. 25. Pb4c2 Eveneens goed was hier 25d5d4; 26. De3—e4, d4xc3 en zwart wint gemakkelijk. VOETBAL. ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE 'ROGRAMMA VOOR ZATERDAG 27 NOV Afd, A: Geen wedstrijden Afd. B: Geen wedstrijden. Afd. C: yfJB 2Kennemerland 5 2.30 u. A. C. J. Lorjé VEW 2—VGS 2 2.30 u. D. J. Oosterhof Kennemerland 7Kennemerland 6 2.30 uur P. A. W. de Rooij. •n PRACHT CADEAU?? Hoe zult ge tot zoo n koop geraken??? Wel wendt U snel tot 1 van Amsterdam: ZES Zaken. Uw oude toestel rullen wij tn Betaling naar keuze. Rulrao garantie en advies. Prijs v.a 98 50 (Adv. lngez. Med.) VOETBAL. Nederland—Luxemburg. Laatste training op het V. U. C.-veld. Donderdag was het de laatste trkinings- avond voor deze ontmoeting op het V.U.C.- veld. Na de training verzamelden spelers en officials zich in het kleedlokaal, waar de voor zitter van de Keuzecommissie de spelers en de reserves op de gebruikelijke wijze toesprak. Hij bracht in de eerste plaats aan Leo Halle en Anderiesen dank voor de bereidwilligheid, hun plaatsen af te staan aan jongere krach ten. Hij schetste vervolgens de groote betee kenis van den wedstrijd tegen Luxemburg (voorwedstrijd voor het wereldkampioenschap) en drukte de spelers met den meesten na druk op het hart, hun uiterste best te doen en met volle overgave te spelen, zonder zich te laten verleiden tot fantasie of zich te laten beïnvloeden door de gedachte „dien wedstrijd winnen we toch wel". De Luxemburgers ko men hier om hun huid zoo duur mogelijk te verkoopen. „Past daarvoor op", zei de heer Herberts, „neemt geen enkel risico en be schouwt den wedstrijd als volwaardig. Luis tert niet naar hen. die beweren, dat jullie dien wedstrijd gemakkelijk met 5—0 winnen. Zoo is het niet; ik zal blij zijn, wanneer we ge wonnen hebben, ook al is het met het kleinste verschil". De heer Herberts deed een beroep op de oudere spelers in de ploeg en gaf uiting aan de hoop, dat dezen de debutanten door goed en geestdriftig spel zullen inspireeren en schragen. Hij eindigde met een persoonlijk woord tot de spelers. eplt, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wol, doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt van de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltrcerende organen. Laat hot zoo vor niet komen: voorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg. dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en loven* gevend blijft. (Adv. lngez. Med.) DAMES-HOCKEY. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG Vierde klasse E: Strawberries 2B.D.H.C. 6. Zandvoort 2Rood Wit 4. B.D.H.C. 7—Alkmaar. Verder bekerwedstrijden, o.a.: ZandvoortAmsterdam 3. TOGO 2H.B.S. HANDBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Ie klasse West: Dames: Rapiditas '31Concordia, 2 uur. SimsonA.D.A, Turi^oNiloc. Heeren: Rapiditas '31—D.O.S. 3 uur. OlympiaSimson. TurnoNiloc. 2e klasse West. CamaRapiditas 2 10.30 uur. STEDEN WED STRIJDEN OP 5 EN 26 DEC, Op St.-Nicolaasdag speelt het Haarlemsch elftal (Heeren) tegen een elftal uit de Haar lemmermeer; het Haarl. Dames-elftal zal te gen Zeeburg (kampioen Nederl. '37) uitko men. Waarschijnlijk spelen de Haarl. Steden- elftallen op 26 Dec. (2e Kerstdag) even eens aan de Van Oosten de Bruynstraat te gen Stedenelftallen uit Den Haag, Rotterdam of Utrecht. KORFBAL. HAARL KORFBALBOND. ADSPIRANTEN-AFDEELING. Volgens het indertijd genomen besluit wordt Zaterdagmiddag de laatste ronde in dit jaar gespeeld door de adspiranten voor de competitie. Voor de eersl,- klasse dan staan op 't pro gramma: Haarlem L-S.v. 1 en Watervliet 1Patrimonium 1. Als de eerste ontmoeting zal Haarlem l ook dezen wedstrijd winnen. De tweede strijd kon wel eens een verrassing opleveren als Watervliet 1 ook nu weer speelde als verle den week. In twee een spannend partijtje tusschen de Zwaluwen l en T.H.B., die ongeveer gelijk tran Arnm^ dat naar Patrimonium 2 gaat wint zonder twijfel Drie wedstrijden in 3 sluit de rij. Aurora heeft tegen Haarlem 3 de beste kansen. D.S.V.S.V. 2, als de wedstrijd doorgaat moet in een overwinning voor D.S.V eindi gen. Voor de senioren spelen eveneens Zater dagmiddag Oosthoek 2—Patrimonium 2. i,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13