Dr. Schacht uit het Duitsche kabinet. INTENSIEVE RADIO-PROPAGANDA IN HET DERDE RIJK. THiJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN ZATE R DAG 27 NOVEMBER 1937 Hij blijft Rijksbankpresident en wordt minister zonder portefeuille. Het D. N. B. meldt uit Berlijn, 26 November: „Hitier heeft den president der Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, op zijn verzoek ontheven van de leiding der zaken in het Pruisische en Rijks- ministerie voor economische zaken. Rijksminister Schacht behoudt zijn functie als president der Rijksbank. Tegelijkertijd heeft Hitier hem uit ■waardeering voor zijn buitengewone verdiensten benoemd tot Rijksminis ter zonder portefeuille. Dr. Hjalmar Schacht. Tot opvolger van Schacht heeft Hit- Ier als Pruisisch en Rijksminister voor Economische Zaken benoemd den staatssecretaris in het Rijksmi nisterie voor Volksvoorlichting en Propaganda en perschef der Rijksre- geering, Walther Funk, dit met ingang van 15 Januari 1938. Tot Funk zijn functie aanvaardt, is de gevolmachtigde voor het vierjaren plan de Pruisische minister-presi dent generaal Goering, door Hitier belast met de leiding van het Prui sische en Rijksministerie voor Eco nomische Zaken". Dr. Schacht heeft van Hitier den vol genden brief ontvangen: „Op 30 Juli 1934 hebt ge u bereid ver klaard tijdens de ziekte van den toenmali- gen rijksminister voor economische zaken, dr. Schmitt, de zaken van het ministerie op u te nemen en verder te leiden. Gij hebt sinds dien in deze positie het nieuwe Duitsche rijk en mij buitengewone diensten bewezen. Derhalve kon ik ook tot dusverre niet beslui ten te voldoen aan uw in den loop der laatste jaren mij herhaaldelijk gedane verzoeken om ontheffing uit deze functie. De tengevolge van de uitbreiding van het apparaat van het vierjarenplan noodzakelijk blijkende aaneen- eensluiting met het ministerie van economi sche zaken doet mij thans de motieven waardeeren waarmede gij opnieuw verzocht hebt om ontheffing van de zaken van het mi nisterie. Wanneer ik voldoe aan uw wensch geschiedt dit met de uitdrukking van diepste dankbaarheid voor uw zoo uitmuntende pres taties en in het gelukkige bewustzijn, dat gij het Duitsche volk en mij als president dei- Rijksbank nog vele jaren uw voortreffelijke kennis en kundigheid en uw onvermoeibare arbeidskracht ter beschikking zult stellen. Verheugd, dat gij ook in de toekomst mijn persoonlijke raadgever wilt zijn, benoem ik u met ingang van heden tot rijksminister". Dr. Lammers wordt minister. De Rijkskanselier heeft bovendien veror dend, dat de chef der Rijkskanselarij in het vervolg „Staatssecretaris en chef der Rijks kanselarij" zal heeten. In verband hiermede heeft Hitier den chef der Rijkskanselarij, staatssecretaris in dat ministerie benoemd. Met ingang van 15 Januari 1938 is Karl Hanke, „Ministerialdirektor" is het ministerie voor volksvoorlichting en propaganda tot staatssecretars in dat ministerie benoemd. De Rijksperschef der N.S.D.A.P. dr. Die- Mgr. Schraven en zijn metgezellen uit wraak vermoord? Mandsjoerijsche soldaten pleegden de misdaad. Omtrent den moord op den Nederlandschen bisschop mgr. Schraven en acht roomsch- katholieke priesters te Tsjentingfoe, weet de correspondent van de Times te Peking te mel den, dat deze gepleegd is door Mandsjoe rijsche soldaten Een aantal soldaten zou van den missiepost te Tsjengting geld geëischt hebben, waarvoor zij terecht hebben moe ten staan voor een Japanschen krijgsraad, die eenige hunner ter dood veroordeelde. Andere Mandsjoerijsche soldaten hebben hierover wraak genomen door de priesters te dooden. Duitscli vliegtuig op Croydon verbrand. Drie inzittenden omgekomen. Een vliegtuig van de Deutsche Luft hansa, naar verluidt een toestel, dat gebruikt werd voor goederenvervoer, is te Croydon, toen het wilde opstij gen, in een vliegloods terecht gekomen en 'in brand geraakt. De drie inzit tenden van het toestel zijn om het leven gekomen. Oud-president Macliado gearresteerd. Cubaansche regeering vraagt zijn uitlevering. Naar Reuter uit New-York meldt is generaal Machado, de vroegere president van Cuba ge arresteerd op verzoek der Cubaansche re geering. Generaal Machado wordt beschuldigd van moord en verduistering. De vroegere president werd gearresteerd in een ziekenhuis, waar hij een behandeling moest ondergaan. Cuba heeft zijn uitlevering verzocht. trich, wordt dan staatssecretaris in het mi nisterie voor volksvoorlichting en propaganda en perschef der regeering. lerlaod De opvolger van De Valera. De Evening News meent te weten, dat De Valera op grond van de nieuwe grondwet van den Ierschen Vrijstaat Howard Tafee tot zijn opvolger zal benoemen. Howard Tafee is van Oostenrijksche natio naliteit. Zijn familie verliet Ierland driehon derd jaar geleden. Fraokrijlk Ook Pozzo dit Borgo opgesloten. Gisterochtend is huiszoeking verricht bij Pozzi di Borgo, den vroegeren medewerker van kolonel de la Rocque. Het resultaat hiervan is nog niet bekend. Pozzo di Borgo werd uitgenoodigd. zich bij de Sürete te vervoegen en des middags kwam hij hier aan, vergezeld van twee inspecteurs. Na verhoor, is hij in de Santé-gevangenis op gesloten. Blijft Doriot burgemeester van Saint Denis? Gisteren is te Parijs door het bevoegde lichaam beraadslaagd over het beroep dat Doriot gedaan heeft tegen zijn afzetting als burgemeester van Saint Denis. De regeerings- commissaris concludeerde, dat het desbetref fende besluit vernietigd moet worden. Doriot, die thans leider is van de Fransche Volks partij, had o.a. aangevoerd, dat de wet eischt, dat een bui-gemeester gehoord wordt, of uit genoodigd wordt schriftelijke verklaringen te geven voordat dergelijke besluiten genomen kunnen worden. Ook moet een decreet tot afzetting gemotiveerd warden. Nu is het in de maire te Saint Denis inge stelde onderzoek niet anders geweest dan de gewone verificatie. Tenslotte had Doriot er in het bijzonder den nadruk op gelegd, dat zijn afzetting niet geschied was om admini stratieve redenen, maar op grond van poli tieke grieven. Italië Pers zet haar aanvallen op Campinchi voort. De Giornale d'Italia handhaaft zijn beweringen omtrent de redevoering, die de Fransche minister Campinchi ontkent te hebben uitgesproken. Het blad noemt Campinchi niet 'alleen bloeddorstig, maar ook een Falsaris. Het beweert, dat de redevoering ste nografisch is opgenomen, terwijl de minister dacht slechts tot geestver wanten te spreken. Ook zijn protes ten tegen de redevoeringen van Franschen kant geuit. Ten bewijze hiervan drukt het blad een gedeelte af van een tot Campinchi op 29 Oc tober gericht schrijven van den pre sident der maatschappij van de „Gé- néral Bonaparte" aan boord waar van Campinchi zijn rede zou hebben uitgesproken. Dit gedeelte zou op 13 November gepubli ceerd zijn door den ..Petit Marseillais" en den „Marseille Matin" en niet zijn tegenge sproken. De Giornale d'Italia spreekt dan over „de lafheid van Campinchi. die niet den physieken en burgerlijken moed heeft de volle verantwoordelijkheid voor zijn woorden op zich te nemen" en schrijft verder „met individuen van de afmeting van Campinchi zal men aan den weerstand van Italië het hoofd niet kunnen bieden". Ook de Tribuna publiceert-een fel hoofd artikel tegen Campinchi: „ongetwijfeld", al dus dit blad. „had men op 23 October aan boord van de „Bonaparte" veel geklonken, maar dat rechtvaardigt niet, zelfs niet in een kroegsfeer, dat de minister van Marine zoo zeer zijn zelf'oeheersching verliest. De Fran sche marine moest zich schamen te worden vertegenwoordigd door „zoo'n ploert!'. De Lavoro Fascita schrijft, dat Italië niet den oorlog vreest, waarmede de Fransche minister van Marine dreigt. Italië is in ieder geval zoo zeker dien oorlog te winnen, dat het zelfs Frankrijk niet kan minachten, zoo als Campinchi Italië minacht, omdat Frank rijk erbarmelijk is. Even felle aanvallen worden door de pro vinciebladen ondernomen, o.m. door den Po- polo d'Italia te Milaan, welk blad o.a. schrijft dat het keizerlijke Italië bereid is Campinchi en zijn partijgangers de hersens in te slaan ingeval die ongelukkigen zouden willen trachten van bedreigingen tot daden over te gaan. De Japanners in de internationale concessie. Chïneesche dienstgebouwen bezet. Het Japansche agentschap Domei meldt, dat de Japanners voornemens zijn vandaag het hoofdpostkantoor te Sjanghai en de bu reaux van den Chineeschen telegraafdienst, alsmede het aan het Chineesche ministerie van verkeer toebehoorende radiostation te bezetten. Al deze dienstgebouwen zijn in de inter nationale concessie gelegen. Het ingang van heden zullen eveneens de Japansche douane-beambten op de Bund en op de Frankrijk-kade worden gestationneerd, d.w.z.. in alle deelen in de haven van Sjang hai, die niet onder Japansche controle staan. Woesi nog in het bezit der Chineezen Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat de Chineesche troepen Woesi door het doen van verscheidene tegenaanvallen hebben kunnen houden. Ook op dn zuidelijken vleu gel zou de tegendruk der Chineezen toege nomen zijn. Zij zouden hun tegenstand doel treffender hebben kunnen organiseeren. ALLE OPVARENDEN VAN DE „NOLLINGTON COURT" GERED. Uit Miami. 26 Nov. De sleepboot Killereg heeft draadloos medegedeeld, dat zij de 17 laatste overlevenden van het Britsche vrachtschip „Nollington Court", dal geheel verloren is gegaan, heeft opgepikt. Meer dan achtduizend Haïtianen gedood? De slachting tijdens de grensincidenten. Havas verneemt uit Washington, 26 November: Op het oogenblik, dat de onderhandelingen van den ondermi nister Welles met den vertegenwoor diger der Dominicaansche republiek aanvangen over de ernstige inciden ten, die zich hebben voorgedaan op de grens van dit land en de republiek Haïti, heeft het departement van staat berichten ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het aantal ter dood gebrachte Haïtianen de ruimste schattingen overtreft en de acht dui zend zou te boven gaan. Een ambtenaar van het departe ment van staat heeft terzake ver klaard: „Het is aan geen twijfel onderhevig, dat deze slachtingen in haar ver schrikkelijkheid alles overtreft, wat zich sinds langen tijd op dit half rond heeft voorgedaan. van allerlei aard Koker 12 stuks 50ct. Proef doosje 2stuks Wet. (Adv. lngez. MedJ Atller naar Spanje. Op uitnoodiging- der Spaansche regeering. De leider van de Labour fractie in het En- gelsche Lagerhuis, Attlee, heeft besloten naar Spanje te gaan en wel naar aanleiding van een uitnoodiging der Spaansche regeering zioh persoonlijk van de toestanden op de hoogte te komen stellen. Hij is van plan Donderdag a.s. van Londen te vertrekken. Hij zal vergezeld worden door de Labour-afgevaardigden Noel Baker en Ellen Wilkinson. Gp weg naar Spanje zal Attlee tevens in de gelegenheid zijn met zijn socialistische col lega's te Parijs van gedachten te wisselen. Rouwdienst voor MacDonald. Hertog van Gloucester, ministers en parlementsleden woonden de plechtigheid bij. Vrijdagmiddag heeft de aartsbisschop van Canterbury te Londen den rouwdienst voor den overleden eersten minister-president van Engeland, die lid was van de Labourparty, Ramsay Macdonald geleid. De koning werd vertegenwoordigd door zijn broeder, den hertog van Gloucester. Verder waren vijftien ministers aanwezig, alsmede een telbare menigte. Als slippendragers fungeerden minister president Neville Chamberlain, de Speaker, Sir John Simon, Baldwin, Attlee, Morrison en Citrine, de laatste namens de vakvereeniginen. De kist was bedekt met de Union Jack en bloemen. Aangezien Macdonald zoozeer aan Checquers verknocht was, heeft rfievrouw Chamberlain een bos wilde bloemen van Chequers naar Los siemouth gezonden om in het graf te leggen. Stoffelijk overschot verascht. Na de plechtigheid in Westminster Abbey is het stoffelijk overschot van Macdonald overgebracht naar het columbarium „Golders Green", waar de verassching geschiedde. De asch zal worden overgebracht naar Lossie mouth, waar zij naast het stoffelijk overschot van de vrouw van Macdonald ter aarde zal worden besteld. PROCES TEGEN DIPLOMATEN IN RUSLAND OP KOMST WARSCHAU, 26 Nov. (D.N.B.) De .Express Poranny" meldt uit Moskou: Stalin is voorne mens het geheele diplomatieke corps van de oude bolsjewisten te zuiveren en door jonge krachten uit de communistische partij te ver vangen. Het blad bevestigt voorts dat een „sensatieproces" tegen 19 Sovjet-Russische di plomaten op komst is, wien „Trotzkistische ac tie" verweten wordt. Hoe dr. Göbbels de groote actie organiseerde. De gelijkschakeling van de pers. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. gisteren: Toen wij ongeveer vier jaar geleden in Duitschland de zoogenaamde „na tionale revolutie" beleefden, was het een der eerste maatregelen van het nieuwe bewind, om in navolging van Italië een Rijksministerie van Volksvoorlichting en Propagaiïda in het leven te roepen. En wien kon Hit- Ier als chef van dit voor Duitschland splinternieuw ressort beter aanwijzen dan dr. Joseph Göbbels? Hem kende heel Berlijn sedert jaar en dag uit het Sportpalast, waar hij in ongekende felheid ageerde tegen het toenmalig régime, hem volgde een belangrijk deel der van huis- uit opstandige jeugd, al of niet in bruine S. A.-uniform, door de gevaarlijkste eommunis- tenwijken. Hij beschikte van nature over een propagandistisch talent, dat ongetwijfeld veel heeft bijgedragen tot de vurig begeerde „Machtübernahme". Als hoofdredacteur van den .Angriff" had hij volop gelegenheid gehad de fiolen van zijn nationaal-socialistischen toorn over de mannen van Weimar uit te storten en in zijn ministerieele functie kwam hij voor een arbeidsveld met onbegrensde af metingen te staan. De reorganisatie van de pers. Het ligt voor de hand, dat eerst de pers aan de beurt was, want tegelijk met het op ruimen der vroeger zoo machtige partijen moest er in den eenheidsstaat ook een een- heidspers worden gevormd. En het sprak voor dr. Göbbels vanzelf, dat alle niet rein-arische redacteuren zoo spoedig mogelijk van de vlak te moesten verdwijnen. Trouwens, mannen als Theodor Wolff en Georg Bernhard hadden dit al eerder begrepen en ervoor gezorgd dat ze nog net bijtijds over de Duitsche grens waren. Op hen volgden ontelbaar vele ervaren publi cisten en in de tegenwoordige pers is het over wegend de jongere generatie, die het woord voert en zij doet zulks met de haar eigen hef tigheid en uitbundigheid, waarmede echter nog lang niet gezegd wil zijn dat de Duitsche pers hierdoor een hooger niveau heeft bereikt. Leest men zoo nu en dan den „Völ- kischen Beobachter", het officieele or gaan der Partij, dan krijgt men den indruk, dat minstens 99 pCt. der be volking uit gloeiend overtuigde nazi's bestaat, maar in werkelijkheid zijn toch maar hoogstens vijf millioen Duitsche mannen en vrouwen bij de verschillende organisaties der N. S. D. A. P. aangesloten. In 'n land van ongeveer 60 millioen menschen kan zulks niet overweldigend genoemd worden. Waarschijnlijk daarom heeft men naast de pers ook de radio in den dienst der Partij ge steld. In het Derde Rijk acht men zulk een apparaat even onmisbaar als bij ons een bed of een Zondagsch pak. Zelfs heeft men een wet uitgevaardigd, welke den deurwaarder na drukkelijk verbiedt, bij het eventueele inbe- slagnemen van den boedel ook het radiotoestel mee te nemen. Want dit wordt officieel ge karakteriseerd als „het meest directe commu nicatiemiddel tusschen den volksgenoot en de regeering". En daar schuilt iets waars in, ook al komen we bij nader onderzoek voor het ons merkwaardig aandoend feit te staan, dat per radio vrijwel uitsluitend de regeering aan het woord komt, terwijl de brave Michel met de vereischte „Füsamkeit" zijn mond moet hou den Een luisteraarsrecord. Het ligt voor de hand dat de regeering doet wat binnen haar vermogen ligt om zooveel mogelijk radio-apparaten onder de menschen te brengen. Vrij geregeld publiceert men de sterk stijgende cijfers van verkochte toestellen en thans reeds staat vast, dat Duitschland binnen afzienbaren tijd het eens zoo onaan tastbare Britsche luisteraarsrecord zal slaan. Dit merkwaardige feit moet worden toege schreven aan den „Volksempfanger", een goedkoop toestel het nieuwste model kost slechts M. 65, dus minder dan vijftig gulden dat onder meer de verdienste heeft van niet al te sterk te zijn. Want de aether wordt ook vaak met Duitsche klanken gevuld, welke de ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Wilhelmstrasse voor haar volksgenooten ten zeerste ongewenscht acht! Wij denken hierbij onder meer aan Straatsburg, Toulouse, Valen cia, Zürich en Praag. Maar met een drielamps toestelletje wordt men daarvan niets gewaar. Ook de televisie. Sedert eenigen tijd is men nu ook doende, de televisie in dienst te stellen van de pro paganda. Sinds bijna twee jaar is men hier een televisie-telefoon rijk, die aanvankelijk niet verder ging dan van Berlijn naar Leipzig. Tij dens de voorjaarsmesse van 1936 hadden wij persoonlijk het voorrecht, hiermee kennis te maken en al was de eerste indruk niet bepaald overweldigend, het was toch iets sensationeels den persoon, met wie men sprak, in verklein den vorm te kunnen aanschouwen. Wij moes ten ons hiei-toe naar de „Fernsehhalle" bege ven, namen plaats in een makkelijken stoel en op het moment toen aan gene zijde van den draad het bekende: „Wer ist dort?" weer klonk, verscheen op een schermpje naast het telefoontoestel plotseling het beeld van den spreker. In het Derde Rijk gaat het er in de eerste en laatste plaats om, of de regeering een bepaal de uitvinding in dienst gesteld wenscht te zien van de propaganda en in de televisie ligt het antwoord op deze vraag voor de hand, omdat er naast dé radio geen pakkender propagan damiddel denkbaar is. Of is het niet enorm wanneer de millioenen die thuis naar Hitier zitten te luisteren, plot seling den Führer te zien kunnen krijgen en dat niet alleen, maar ook de enthousiaste me nigte binnen en bulten de zaal? Speciale uitzendingen Sedert jaar en dag is er dan ook in Duitsch land geen nationale feestdag meer denkbaar zonder dat er in speciale tenten of in open bare zalen televisie-uitzendingen georganiseerd worden. De toegang is gratis en de belang stelling dientengevolge enorm .In het Post- museum in de Leipziger Strasse worden dage lijks een paar voorstellingen gegeven, welke men kan bijwonen voorzoover er plaats is en ook hier zijn geenerlei kosten aan verbonden. Dr. Joseph Goebbels. Tenslotte wijzen wij nog op het voordeel voor den zakenman. Telefonisch stond hij veelal tegenover een onbekende, dien hij niet kon zien en dat maakte .de kwestie moeilijk. Thans wordt het direct contact tot stand ge bracht en dat is dan ook wel een der redenen dat men de telefonische televisie reeds heeft uitgebreid en nog yerder denkt uit te breiden, voorloopig tot Neurenberg en München. Frankrijk's troonpretendent. Geen politieke activiteit op Belgisch gebied. Het BrusseLsche blad „Soir" drukt een com muniqué af, waarin de hertog van Guise en zijn zoon, de graaf van Parijs, verklaren zich op Belgische grondgebied verre te zullen hou den van iedere politieke activiteit en zelfs van het tegenspreken van geruchten, hoe onjuist deze ook mogen zijn, teneinde in geen enkele polemiek te treden. T Y PHU S EPIDEMIE TE CROYDON BLIJFT ZICH UITBREIDEN.. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat gisteren te Croydon acht nieuwe gevallen van typhus zijn geconstateerd, waardoor het totaal aantal tot 203 is gestegen. Het aantal sterfgevallen is evenwel niet gestegen. LANGZAAM HERSTEL IN OOSTENRIJK. WEENEN, 26 November (Havas) HeG maandelijksch rapport van het Oostenrijksch instituut voor conjuctuur-studie toont aan, dat gedurende de maand October een lichte vooruitgang te bemerken is, na de teruggang van het einde van den zomer. De toenemende bestellingen in de metaal-industrie geven hoop op een voortduren van dit herstel. Het aantal ondersteunden werkloozen in November bedroeg 243.000, dit is veertig dui zend minder dan het vorig jaar. Autobestuurder reed door. Ondanks sommatie van de politie om te stoppen. Thijs dacht lu/elemaal niet meer aan de mannen, die hij gezien had, toen hij vruchten was gaan plukken. Het kon hem niet veel schelen. Maar daar deed hij erg dom aan Nu maar gauw naar huis en dan zullen een paar vruchten wel lekker smaken, zei hij tot zichzelf, toen hij het kleine paadje afliep, dat naar het huis voerde. Oom Mopperniet houdt ook zooveel van vruchten. Het duurde niet lang, of Thijs was weer binnen. En Thijs, bevalt het je, weer thuis te zijn? lachte oom Mopper- niet, terwijl hij een stuk van zijn peer afbeet. Tot nu toe best, oom. Maar zal het lang duren? Ik weet het niet. Afwachten, maar, lachte Sim. Hoor eens, er wordt gebeld. Ik ga wel even kijken. Chauffeur was niet geheel nuchter. Des nachts omstreeks 1 uur, bemerkten twee Halfwegsche veldwachters een uit Am sterdam komende auto, die erg over den weg slingerde. Op het sein om te stoppen, werd geen acht geslagen. De wagen reed met een matig gangetje door, ook toen men een paar revolverschoten losten. De politie heeft daar op de wagen in een aandere auto achtervolgd terwijl nog een vrachtactou aan de achtër- volgingdeelnam. Bij de Liedebrug, werd op nieuw getracht de slingerende auto tot stil stand te krijgen, maar ook nu werd doorge reden. De vrachtauto had intusschen kans gezein hem voorbij te rijden en daarna zooda nig te manouvreeren. dat de auto ten slotte vast liep tusschen de vrachtauto en de tram baan. De bestuurder, een zekere B. uit I-Iaar- lem; werd ter ontnuchtering medegenomen naar het Raadhuis te Halfweg. Ook voor het niet stoppen en daardoor het in gevaar bren gen van de veldwachters zal hij zich voor de Justitie in Haarlem hebben te verantwoorden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6