Matige voetbalwedstrijd tegen Luxemburg Zonder sfeer. Voorhoedeprobleem nog niet opgelost De Boer maakt drie van de vier doelpunten KON. NEP. VOETBALBOND NEDERLAND heeft in een matigen wedstrijd het Luxemburgsche elftal verslagen en deze uitslag zal wel door niemand als een verrassing worden beschouwd. Met 4—0 heeft de Oranje- ploeg gezegevierd en ongetwijfeld zullen velen thans in de meening verkeeren dat het Nederlandsche voorhoedeprobleem nu toch wel opgelost is. De Boer, de debuteerende aanvalsleider, scoorde immers niet minder dan drie doelpunten en dat is toch voor een debutant lang niet slecht. Deze redeneering gaat echter jammer genoeg niet op, want hoewel men moeilijk van een falen van den K. F. C.'er kan spre ken, toch kan men zijn eerste optreden in ons nationaal team geen succes noemen. in\ aarvoor miste hij te veel kansen en ver- JLJ/ deelde hij het spel ook niet goed genoeg. Vooral in de eerste helft was hét aantal ge miste kansen van den jeugdigen middenvoor legio en al zal een flinke dosis „planken"- of beter „veldkoorts" hieraan wel niet vreemd geweest zijn, toch maakte zijn spel ook in de tweede helft geen grootschen indruk. Wel wist hij op handige wijze drie doelpunten te ma ken, maar men mag niet vergeten dat hij daarvoor eenige gemakkelijke kansen had verprutst. Trouwens niet alleen de Boer be zondigde zich aan dit euvel, ook de overige Nederlandsche voorhoedespelers en vooral Bergman hebben vele malen prachtige sco ringskansen gehad zonder dat ze kans zagen om deze te benutten. Er werd, en in het bijzonder in de eerste helft, door de Hollanders mat en met weinig enthousiasme gespeeld. Men kreeg het idee dat het Nederlandsche elftal de Luxembur gers een weinig onderschatte en zich niet vol doende rekenschap gaf van het groote belang dat ons land had bij het behalen van een groote overwinning. Juist van een elftal met dTie debutanten had men een frisschen en vluggen wedstrijd mogen verwachten doch dit is geheel anders uitge komen. Het is een matige wedstrijd gewor den en mocht het Nederlandsche elf tal in de komende wedstrijden een der gelijk spel blijven vertoonen, dan zien wij de toekomst somber in. Tegen België had dit elftal naar onze mee ning geen schijn van kans gehad. Goede middenlinie jfPepaald slecht was het spel niet en vooral het debuut van de heele Feijenoord- middenlinie was lang niet kwaad, maar toch; er ontbrak aan het spel dat kleine vonkje be zieling, dat juist in de gloriedagen van wel eer, eiken wedstrijd van ons nationale elftal zoo interessant en spectaculair maakte. Zoowel aanvallend als verdedigend heeft spil Kuppen, de tweede debutant, wiens debuut met groote spanning werd tegemoet gezien, geen slecht werk geleverd. Hij werd, natuurlijk ook weer het meest in de eerste helft, nog al eens gepasseerd, maar overigens was zijn eerste optreden Lang niet slecht. Hij werkt hard en heeft het groote voordeel ook in het laatste gedeelte van den wedstrijd nog goed mee te kunnen. Beter dan Anderiesen is hij echter momenteel nog niet, maar wel is komen vast te staan dat Nederland in hem een waardig remplacant voor den Ajaxied bezit. De homogeniteit van de mid- denlinie werd door zijn opstelling in ieder ge val verhoogd, of dat echter opweegt tegen de voornamelijk tactische tekortkomingen die het spel van den Feijenoord-spil thans nog ontsieren, is een vraag die voor eiken wedstrijd afzonderlijk beantwoord zal moeten worden. Aanvoerder van Heel voelde zich op zijn oude links-half plaats weer volkomen op zijn gemak en speelde een vooral technisch uit stekende partij. Zijn aangeven is nog steeds keurig verzorgd en hij wist ook herhaaldelijk verdedigend goed werk te doen. Het bezwaar dat hij tegen het eind van den wedstrijd meestal'uitgespeeld raakt, ging Zondag niet op, want -het tempo was den geheelen middag niet bijster hoog geweest en van een zwaren wedstrijd kan dan ook niet gesproken worden. Bas Paauwe doet in technisch en tactisch opzicht voor van Heel niet veel onder. Vooral ook verdedigend speelde hij weer uitstekend en over de middenlinie heeft men zich vooi de volgende wedstrijden geen zorgen te ma ken. De derde debutant in het Nederlandsch elf tal was de DiF.C.'er Punt, die na in het DT.C.- elftal op verschillende plaatsen goed voldaan te hebben, tenslotte als back werd opgesteld en ook hier een bruikbare kracht bleek. Zijn' verkiezing in het Nederlandsch B-elftal dat te Rouen tegen Frankrijk-B speelde was dan ook geen verrassing, wèl echter zijn op stelling in het Nederlandsch elftal; men had algemeen verwacht dat Weber die toch tegen Frankrijk niet gefaald heeft, gehandhaafd zou blijven. Hoe het ook zij Punt heeft gisteren de rechtsback-partij in het Nederlandsch elftal gespeeld en wij gelooven niet dat de Keuze commissie naar aanleiding van dezen wed strijd nogmaals Weber of Wilders zal pas- seeren. Weliswaar faalde Punt niet geheel en al daarvoor is hij trouwens te gerouti neerd en heeft hij reeds getoond over teveel anticipatievermogen te beschikken doch zijn spel was ook niet van dien aard dat men een verdere opstelling zou kunnen recht- varadigen. Tegen de toch waarlijk niet sterke -Luxem burgsche voorhoede schoot hij herhaaldelijk te kort en was Caldenhove niet telkens bij gesprongen, dan zouden er zeker onheilen uit zijn missen zijn voortgekomen. Over Caldenhove kunnen we kort zijn, de D.W.S.'er deed het ditmaal kalm aan en toch was hij zonder twijfel weer een van de beste zoo niet de beste, speler van het veld. In hem bezit Nederland op het oogenblik een back die de herinneringen aan de glorie dagen van een Denis wakker roept Nu Smit de laatste tijd wat uit vorm is, is Caldenhove met van Heel op het oogenblik de eenige voetballer van waarlijk groot for maat die wij bezitten. De lange van Male heeft in dezen wedstrijd niet kunnen toonen wat hij waard is. En de vraag of hij, dan wel Halle het nationale doel behoort te verdedigen is dan ook gisteren niet opgelost. Het weinige werk dat hij kreeg, deed hij naar behooren. Alleen was hij in het begin van de ontmoeting niet erg gelukkig met zijn uitschieten. Smit schijnt zijn goeden vorm maar niet terug te kunnen vinden. Daarmee wil nu niet. Zwakke voorhoede gezegd zijn dat hij bepaald slecht speelde maar men verwacht van hem nu eenmaal iets meer dan van de anderen en voelt zich te leurgesteld als dat meerdere uitblijft. Onge twijfeld is Smit zijn plaats nog ten volle waard, zijn eerste doelpunt was weer een staaltje van tegenwoordigheid van geest waar aan het vooral de jongere voorhoedespelers nog al eens ontbrak. Zoowel Wels als Berg man waren niet bijzonder op dreef. Wels her stelde zich in de tweede helft aardig, doch zijn collega op den anderen vleugel bleef ver beneden zijn gewonen vorm. Hoeveel kansen Bergman niet verknoeid heeft weten we niet, maar het waren er vele en een paar maal zag hij kans, alleen voor Hoscheid staande, den bal recht op den kee per of naast te schieten. Van Spaandonck was, zonder bepaald op te vallen, een van de minst slechten uit de voorhoede. Hij zette verschillende malen flink door, doch was met zijn schot niet al te gelukkig. Over het experiment met de Boer is hier boven reeds het een en ander gezegd, of de K. F. C.er werkelijk de ideale middenvoor voor de Oranjeploeg is meenen wij te moeten be twijfelen. Misschien beschikt men op het oogenblik niet over betere spelers die deze plaats zouden kunnen bezetten en wij ver moeden dat dit motief bij een eventueele her verkiezing wel het zwaarst zal wegen. En de Luxemburgers? [Liret Luxemburgsche elftal heeft lang geen JL-"-slechten indruk gemaakt, de verwachtin gen waren oyer het algemeen niet te hoog gespannen en zonder bepaald verrassend goed te spelen, vielen zij toch oQk niet tegen. Vooral de achtei'hoede riiet den keeper Hoscheid aan het hoofd speelde goed. Op de zen doelman die reeds 21 maal voor zijn land uitkwam mogen de Luxemburgers trotsch zijn, want zonder twijfel is het voor een be langrijk deel aan hem te danken geweest dat de score niet meer is opgevoerd. De beide backs Majerus en Witry waren bij zonder trap vast en het was jammer dat Ma- rerus het laatste gedeelte van de tweede helft, tengevolge van een botsing niet goed meer mee kon komen. Van de middenlinie viel de spil Bommertz. die stevig doch volkomen fair speelde, op. De voorhoede was weinig doortastend en voor het doel waren de spelers de kluts heelemaal kwijt. De Luxemburgsche aanvallen waren dan ook niet erg gevaarlijk te meer daar ook het beslissende schot ten eenenmale ontbrak. Dat deze ploeg op eigen terrein van België zal winnen lijkt ons niet waarschijnlijk. NEDERLAND: Van Male, Punt, Caldenhove. Paauwe, Kuppen, Van Heel, Wels, Van Spaendonck, De Boer, Smit, Bergman. LUXEMBURG: Kemp, Geib, Libar, Wantz, Touba, Fischer, Bommertz, Dumont, Majerus> Witry, Hoscheid. DE WEDSTRIJD. De elftallen stellen zich onder leiding van den Duitschen scheidsrechter Weingaertner op: Het begin was al zeer matig. De Luxem burgers waren iets meer in den aanval en aangezien Kuppen er nog niet in kon komen, was er een gat op het middenveld, waarvan onze tegenstanders uitstekend wisten te pro- fiteeren. Zij kwamen snel combineerend, het spel over de vleugels gooiend, herhaaldelijk op Van Male's doel af, waar de Hollandsche verdediging geruimen tijd bleek noodig te hebben, zich in te spelen. Opmerkelijk was het b.v., dat Van Male verscheidene malen bij het uittrappen slecht plaatste of den bal niet voldoende weg kon krijgen. De tegenaanvallen van het Nederlandsch elftal hadden voorloopig niets te beteekenen. Bergman en Wels konden het leder ,niet goed voor doel krijgen en bovendien was de Luxem burgsche verdediging snel bij het ingrijpen en resoluut in het wegwerken. Vooral het fraaie kopwerk viel op. De Luxemburgers gooiden er na de eerste aanvallen nog een schepje op. Er werd in een hoog tempo gespeeld; het ploegverband was uitstekend met den spil Bommertz als uit blinker. Het afwerken van de aanvallen liet evenwel te wenschen over; vooral het beslis sende schot ontbrak. Zoo was het mogelijk, dat eerst na twaalf minuten Nederland de eerste kans kreeg om de score te openen. Uit een vrijen trap plaatste Van Heel den bal voor doel; Van Spaendonk gaf in eens aan Smit door. doch diens schot vloog naast. Deze twee spelers konden het dadelijk goed met elkaar vinden, want enkele minuten later passeerde Smit keurig naar den Neptunus- man, die zich niet bedacht en hard inschoot. Hoscheid stopte het schot verdienstelijk. Langzaam maar zeker werd Holland in het veld iets sterker, maar het klopte nog laxxg niet tusschen de linies; vooral in de verdedi ging haperde het nog wel eens. Een prachtig schot van Touba vloog over de lat. De Boer, die geruimen tijd noodig had om zich in te spelen (geen wonder voor een debutant op een zoo belangrijke plaats) gaf het sein tot een offensief, dat tot aan de rust zou aanhouden. De Boer ving na een half uur den bal keurig op, speelde zich vrij en loste een hard laag schot, dat Hoscheid uitnemend hield Smit scoort. Maar niet lang daarna stormde Paauwe naar voren en hij gaf op het goede moment aan De Boer over. Deze plaatste naar Van Spaen- donck,, die zwaar gehinderd wilde schieten, maar hij zag het nuttelooze hiervan in, speelde zacht terug op Smit ,die rustig in den rechterhoek schoot, buiten bereik van Hoscheid (1—0). Van dat moment af ging het in het Neder landsche elftal steeds beter. De debutanten hadden hun première-vrees overwon- nen. Kuppen deed het rustig aan, plaat ste beter, bracht meer verband tusschen de linies. Punt kreeg er uitstekend het oog in, al was zijn wegwerken slordig. En De Boer demonstreerde nu ook enkele fraaie staaltjes van spelverdeelen enJ technisch kunnen, waar bij hij eenmaal keurig Bergman den bal voor de voeten plaatste. De Blauw Witter schoot scherp in den hoek, doch Hoscheid redde, uit vallend. Met het Oranje-elftal in de meerderheid kwam de rust. De tweede helft. Na de rust waren de Luxemburgers aanvan kelijk iets meer in den aanval, doch al spoedig bleek, dat zij het hoog opgevoerde tempo van de eerste helft niet konden volhouden. De Nederlandsche middenlinie zat nu goed achter de voorhoede aan, maar men hield het spel te veel in de breedte, waardoor het verrassende element verloren ging. Bergman kreeg weer een afgemeten pass van De Boer. Een prachtig schot volgde, doch via een Luxemburgsch been sprong de bal over de lijn tot hoekschop. De K.F.C.'er probeerde het even daarna zelf, maar het Luxemburgsche1 doel leek wel dichtgena- geld. Majerus geraakte 'bij een der aanvallen ge wond. Hij verliet even het veld, doch'speelde na enkele minuten weer mee, nu als links binnen. Invallers zijn, zooals men weet, niet toege staan. Het doel van Hoscheid werd in de nu vol gende periode danig onder schot genomen. We noteerden een kogel van Van Spaendonck, een als voorzet bedoeld schot van Bergman tegen de lat met nog enkele prachtige saves van Hoscheid, die de beste speler van het Luxemburgsche elftal was. Een tweede doel punt kon niet uitblijven. Het was Wels, die na ruim 20 mi nuten den bal vrij maakte en keurig naar De Boer plaatste. Deze speelde het leder tusschen de beide backs door en wist met een keurig gericht schot den uitloopenden doelverdediger te passeeren (20). Enkele minuten later geraakte Hoscheid ge wond na een botsing met De Boer, doch het liet zich gelukkig niet ernstig aanzien. De druk op het Luxemburgsche doel bleef aanhouden. Met alle macht stond het achter trio onzer tegenstanders te verdedigen, uit stekend bijgestaan door de middenlinie. Na 33 minuten kwam het derde Nederland sche doelpunt. Het was ditmaal Smit, die den bal zuiver voor de voeten van De Boer speelde. De K-F.C.'er zond het leder met een goed ge richt schot in het net (30). De Luxemburgers bleken thans geheel uit gespeeld. Haar middenlinie trok zich terug en de voorhoede was nu geheel aan haar lot overgelaten. Bepaald gevaarlijke momenten voor het Hollandsche doel kwamen slechts sporadisch voor en deze ontstonden eigen lijk nog door min of meer slordig spel van onze landgenooten. Het offensief der Oranjehemden bleef aanhouden en het was wederom De Boer, die drie minuten voor het einde den stand op 40 bracht. Hierbij bleef het. De Boer. Kuppen. De meening van anderen. In de Hollandsche kleedkamer heerschte, zooals te begrijpen valt, na afloop een blijde stemming. Anderiesen kwam alle spelers ge- lukwenschen. Ook zijn plaatsvervanger en misschien zijn opvolger, Kuppen, ontving een hartelijke felicitatie voor zijn spel van den sportieven Ajaxied. Het spreekt van zelf, dat de leden van de Keuze- en Technische commissie van den K. N. V. B. tevreden waren over het resultaat dei- ontmoeting. De heer H. J. H. Herberts, voorzitter van de Keuzecommissie, had het een aardigen wedstrijd gevonden. De uitslag gaf de ver houding uitstekend weer. Hij had wel geweten, dat Luxemburg niet zoo gemakkelijk te ver slaan was en de voorspellingen, dat Neder land met misschien wel tien doelpunten ver schil zou winnen, had hij bij voorbaat over dreven gevonden. Verscheidene Luxemburg sche spelers vond hij goed. Zij hebben in de eerste helft gespeeld onder het motto: „Wij hebben niets te verliezen". Doch de aanval len van Luxemburg werden flauwer; de spe lers werden afgemat en zoo was het logisch, dat Nederland voor het verdere gedeelte van den wedstx-ijd vrijwel steeds sterk in de meer derheid is geweest. Het debuut van De Boer noemde de heer Herberts goed en zooals Van Spaendonck dezen middag speelde, was hij van internationale klasse. Het bewijs is ge leverd, dat verscheidene spelers zoo in het Nederlandsch elftal kunnen worden geplaatst, zonder dat direct van een' noemenswaardige verzwakking sprake is. De heer O. de Vries, voorzitter van de Technische Commissie, roemde het spel van Luxemburg, dat zeer was meegevallen. De spil heeft prachtig gespeeld en de tactiek van de tegenstanders in de eerste helft, om alles op alles te zetten, was nog niet zoo slecht be keken. „Overigens heeft de eerste helft van den wedstrijd mij niet geheel bevredigd. Vooral van de zijide van het Nederlandsch elftal viel het spel tegen. Maar men moet niet vergeten, dat de drie linies te veel op zich zelf speel den; men was nog te weinig op elkaar inge steld, en in dit opzicht is er nog veel te doen. Het verrassende element ontbrak grootendeels, maar het is mijn stellige overtuiging, dat van dit elftal in de toekomst iets goeds te maken is. Doch er zal nog veel moeten veranderen en vooral in spelopvatting zal menige speler een anderen weg' moeten inslaan". De Uitslagen. Afdeeling I. Reserve derde klasse C: Swift 2Volewijckers 3 i_ Afdeeling in Tweede klasse A: PhenixEnsch. Boys i_ Afdeeling IV. Tweede klasse A: Er heerschte gisteren in het volle Feijen- oord Stadion, naar schatting waxen er 50.000 menschen. niet d i e echte in terlandsfeer, die zoovela wedstrijden ui het oude Olympische Stadion te Amster dam kenmerkte. Nu zou ik niet graag willen beweren dat het Feijenoord Stadion aan dit ontbreken van sfeer de meeste schuld had, nee, als er van schuld gesproken mag worden, dan lag dit meer aan den wedstrijd zelf, vooral in de eer ste heltt weid er bijzonder mat gespeeld. Over het algemeen is men geneigd dan met trots te wijzen op de „goede" tweede helft die toch maar drie doelpunten heeft opgeleverd. Men mag echter hier niet uit het oog ver liezen dat de tegenstand van Luxemburg na rust aanmerkelijk verzwakte en dat vooral omdat de linksback Majerus reeds spoedig werd gewond en verder op de linksbinnen plaats maar zoo'n beetje meehinkte. De Luxemburgsche verdediging komt echter voor haar kranig volhouden zeker een com pliment toe. Doelman Hoscheid verloor bij het uitvallen en uitloopen keer op keer zijn pet tot groote vreugde van de jongenstribune maar den bal verloor hij nooit, want hij toonde zich een klemvast, uitstekend doelverdediger. Op de tribunes en in de treinen heerschte een verdeelde stemming, naast vreugde over de tamelijk groote overwinning, was men over het vertoonde spel niet zoo bijzonder te spre ken. Het aantal kansen dat Nederland na rust heeft gehad, had zeker tot meer dan 4 doelpunten kunnen en moeten leiden. Algemeen was men verrast door het goede spel van de Luxemburgers, maar men zag den wedstrijd tegen België, ofschoon nog in het verre verschiet, niet erg rooskleurig in. En dat niet ten onrechte want reden voor optimisme geeft de wedstrijd van gisteren niet. Opmerkelijk was verder dat het aantal trein- bezoekers zeer groot was, men had waarschijn lijk uit ervaring geleerd dat het Feijenoord- Stadion beter per trein dan per auto of auto bus te bereiken was. Overigens komt de Ned. Spoorwegen een woord van lof toe voor de uitstekende wijze waarop alles geregeld was. Bij aankomst op het station bij het Stadion was zoowaar voor muziek gezorgd! Maar de ware sfeer heeft ook de muziek er niet in kunnen brengen, die komt alleen terug wanneer het Nederlandsche elftal weer de grootschen vorm van eenige jaren geleden te rug vindt. Of deze verjongde ploeg hiertoe in staat zal zijn blijft een vraag die na dezen wedstrijd moeilijk met een volmondig ja beantwoord kan worden. B. K. Kampioenschap van Haarlem. V. S. V.-E. D. O. (7-1) v.s.v. Michel, Broek, Voet, Heins, Glas, De Vries, Döhring, Balvers, v. d. Lugt, Bot, Sterk. E.D.O.: Oome, Timmerman, Schij venaar Van Zanen, Spek. J. Schalie, v. d. Putte, C. Schalie, v. d. Born, Zandstra, Willen. E.D.O. heeft een doelverdediger uit het ju niorenelftal a opgesteld; geruimen tijd hield deze zijn doel schoon. Aan de doelpunten had hij geen schuld. De \T S.V.-voorhoede opende het spel met enkele vinnige aanvallen, welke door de achterhoede der gasten worden afge slagen. Dan gaat de Haarlemsche voorhoede er met den bal vandoor. Scherp zet Spek voor, doch Michel werkt den bal goed weg. De aan vallen van de EiD.O.-voorhoede worden nog al eens onderbroken door dat Van Zanen in de bultenspelval loopt. In de V.S.V. voorhoede wordt fraai gecom bineerd. Bot en Balvers fungeeren steeds als verbindingsspelers, zoodat er een goede sa menwerking tusschen middenlinie en voor hoede plaats heeft. Glas probeert het dan met een ver schot, dat tegen den paal komt. Ook in de voorhoede van E. D. O. wordt uitstekend gecombineerd, doch de gas ten willen het te mooi doen en krijgen daar door bij Broek en Voet heel weinig kans. Wan neer v. d. Lugt een pass geeft aan Sterk, scoort deze (10). Van der Lugt krijgt nogmaals een uit stekende kans, doordat hij zich door de E.D.O.- verdediging heen werkt, doch ook nu weer faalt deze met schieten. Nogmaals krijgt v. d. Lugt een goed aangegeven bal/van Döhring. Hij doet het dan beter. Met een hard schot wordt de E.D.O.-keeper gepasseerd (20). Na de rust is V.S.V. al dadelijk sterker; menige aanval wordt op het ED.O.-doel ondernomen. Balvers krijgt den bal van Sterk aangegeven; met een hard schot brengt deze den stand op 3—0. Bot scoort even later (40). Dan komt de E.D.O.-voorhoede weer even los. Zij heeft geen geluk als De Vries nog juist een schot van Timmerman uit het V.S.V.- doel werkt. Door uitstekend samenspel van de V.S.V.- voorhoede wordt de achterhoede van ED.O. uit elkaar gerukt. Balvers profiteert van een pass van Döhring en brengt den stand op 5—0. Bot en Sterk voegen er ieder nog een doel punt aan toe (70). Met een goed schot redt Spek tenslotte voor ED.O. de eer. Met 7—1 komt het einde. Goal! De Luxemburg sche doelverdediger i tevergeefs naar de; bal uitgevallen. Neder land juicht! Een snar shot uit den interland voetbalwedstrijd N rlerland-Luxembur

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 16