Haarlem's Dagblad E Prms Bernhard bij autobotsing gewond. I- 1 Ij Volharding te Londen. Weet wat U eet! OÏERSPECULAAS SP Ongeluk niet van ernstigen aard. De Prms met lichte hersenschudding naar ziekenhuis overgebracht. Sint Nicolaas week. 55e Jaargang No. 16699 Uitgave Loureiis Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigern. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EH ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 29 November 1937 Abonnementen per week f0.25. p maand f 1.10. per 3 oiaandeu f 3.25, franco pe* post f 3.55. losse nummer» 6 cent per est. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en uanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Na het veel besproken bezoek van Halifax aan Hitier zijn nu de Fransche ministers Chautemps en Delbos op bezoek ,bij Cham berlain en Eden. Er wordt vergaderd in het Foreign Office, het ministerie van Buiten- landsche Zaken. En hoe! De tijden van de overvloedige diners, de officieele ontvangsten- met-veel-praal, de voorkeur voor bekoorlijke badplaatsen in het beste seizoen zijn voorbij. Het is bittere ernst geworden. Men wil geen afleiding meer. Men <gaat zelfs niet buiten het departementsgebouw eten: de maaltijden worden in het Foreign Office opgediend, zoodat de besprekingen zelfs geen uur on derbroken worden. De eenige uitzondering zal een lunch in de Fransche ambassade zijn, maar die heeft ten doel andere leden van het Britsohe kabinet ook op de hoogte te stellen van de inzichten der bezoekers. Dus feitelijk vergadert men daar dóór. Symptomen als deze hebben wel degelijk beteekenis. Men kan ze zwartgallig inzien en eruit afleiden, dat de internationale toe stand zóo ernstig geacht wordt dat men met de grootste haast tot overeenstemming wil komen. Maar aangezien overhaasting in het internationale beleid vrijwel nooit tot goede resultaten voert is het waarschijnlijker dat men de zaak blijmoedig moet inzien en dat de heeren tengevolge van Halifax' reis plot seling de ingeving hebben gekregen, dat er iets te bereiken is als men het nu maar met de Franschen eens wordt. Derhalve zouden dan de Engelschen een non-stop werklust aan den dag leggen, een volharding in het vergaderen die henzelf ove rigens meer verbazen moet dan hun bezoe kers. Want de Fransche zakenman, de Fran sche geleerde, de Fransche minister is ge wend aan lange werkdagen. De Engelschen daarentegen niet. Zij houden er niet van, niet zoozeer uit gemakzucht maar omdat het niet bij him levensopvatting past, die ontspanninj naast arbeid tenvolle huldigt en die alles, dus ook den arbeid, in mate wil toepassen. Daar bij komt dat de methode van onderhandelen, die de Britten onveranderlijk toepassen, sterk van de Fransche afwijkt. De Franschen bereiden zich nauwkeuriger voor, rekenen alle mogelijkheden precies uit, handelen volstrekt verstandelijk, zijn altijd in de eerste plaats rationalisten. De Engel schen zijn geen uitrekenaars maar volgen bij voorkeur den weg die huh intuïtie als de juiste aangeeft. Dit maakt het dikwijls zoo moeilijk voor Engelsche en Fransche onderhandelaars, elkaar te begrijpen. Dit heeft ook vaak ten gevolge gehad, ook in de laatste jaren bij her haling, dat de Engelsche methqde zoo traas schijnt.... omdat men in Londen nog niet „aanvoelt" dat het tij d is om te handelen. Op dit oogenhlik schijnt men dat wèl aan te voelen. Men wil kennelijk met het koloniale probleem tot beslissingen komen, waarbij de premier Chamberlain zich op het standpunt stelt dat de koloniën geen middel tot „om- kooping" van Duitschland mogen zijn maar onderdeel moeten- uitmaken van politieke en economische overeenkomsten. Moge hij slagen in dezen opzet! Een wereld herstel zou er het gevolg van zijn. R. P. 'n „welkom" Geschenk? Kunsthandel REEKER! WAGENWEG 102, t.o. tie HAZEPATERSLAAN Adv. Ingez. Med.) Uitsluitend met roomboter bereid! Luxe Bakkerijen Tel. 10876 13714 11643 12193 (Adv. Ingez. Med.) De ernstig beschadigde auto van Prins Bernhard na het ongeluk. Hedenochtend om kwart over zeven heeft Prins Bernhard, die zich per auto van Soestdijk over Amsterdam naar 's-Gravenhage wilde begeven, even voor Amsterdam op den Muiderstraatweg een auto ongeluk gehad. De auto van den Prins kwam bij het viaduct in botsing met een vrachtauto en werd vernield. Officieel is hedenmorgen door de geneesheeren vastgesteld, dat de Prins slechts een lichte hersenschudding heeft en dat, naar het zich laat aanzien, de toestand erg meevalt. Na het ongeluk is de Prins per ziekenauto naar het Burgerziekenhuis in Amsterdam vervoerd. Indien de doktoren geen bezwaar maken, zal hij later naar het paleis Soestdijk worden overgebracht. De botsing, die Prins Bernhard hedenmorgen op den Muiderstraat weg onder de rook van de hoofd stad heeft gehad, is, als men den verwoesten wagen op den weg heeft zien staan, nog wonderlijk goed af- geloopen, en dank zij het feit, dat de auto van den Prins niet verder in elkaar is geschoven, is zoowel de Prins als zijn metgezel er betrek kelijk goed afgekomen. Deze mede-inzittende was de Hofjager van der Spek uit Soestdijk. Hij brak een knie schijf en liep hoofdwonden op. De botsing geschiedde ongeveer tien meter voor het spoorwegviaduct, dat tusschen het Merwedekanaal en de kom van de gemeente Diemen, dwars over den Muiderstraatweg loopt. Vóór den spoordijk, wanneer men komt uit de richting Muiden, ligt een geïmprovi seerde afrit, waarlangs zandauto's het zand afvoeren, dat wordt afgegraven cp de plaats waar eens de oude Muiderstraatweg lag en welk zand verkocht is aan een bouwonder neming te Amsterdam. De uit de afrit komen de auto's draaien links den weg op, dien zij moeten oversteken om op de rechter weg helft, in de richting van Amsterdam te ko men. Het was kwart over zeven hedenmorgen, toen een zwaar geladen zandauto de afrit uitkwam en schuin den weg overstak, op het zelfde oogenblik dat uit de richting Muiden een groene two-seater-Cabriolet naderde. Het was een Ford V-8, met het nummer L 33800, een van de auto's van Prins Bernhard, die, komende uit Soestdijk en op weg naar Den Haag, zijn weg, zooals gewoonlijk, door Am sterdam had gekozen, en zelf achter het stuur zat. Geen tijd meer tot krachtig remmen. Toen de Prins de zandauto, die van links den weg opreed, zag oversteken, heeft hij, mede tengevolge van het natte en dus gladde wegdek, waarschijnlijk niet voldoende tijd meer gehad om krachtig genoeg te remmen. Met vrijwel onverminderde vaart reed hij de reeds op de rechterweghelft gekomen zand auto van achteren aan. De zware vrachtauto, als het ware beschermd door de zandlading, kreeg weinig schade, doch des te grooter was de verwoesting, die de lichte two-seater on derging. De radiator schoof naar achter over den motor heen en het voorste gedeelte van den motor zelf werd in elkaar gedrukt, terwijl de spatborden naar achteren klapten. In den wagen schoot de zitbank naar voren en het dashbord naar achteren, zoodat de Prins en zijn geleider bekneld raakten. Het mag echter als een groot ge luk beschouwd worden, dat de motor, hoewel van voren geheel ingedrukt, in het chassis op zijn plaats bleef, waardoor ook het stuurwiel niet naar achteren sloeg. Hieraan is het te dan ken, dat de beide inzittenden door het achteruitgeschoven dashbord slechts belemmerd werden in het uit den wagen komen, zonder ernstig met beenen of borst bekneld te ra ken. Wel sloegen zij met het hoofd voorover tegen de voorruit, waardoor Prins Bernhard een vrij diepe snij- wonde aan het voorhoofd opliep. De slag van de botsing werd gehoord door een spoorwegarbeider, die in een der huisjes langs den weg dichtbij de plaats van het on geval, woont. De man kwam ijlings toeloopen en zonder zich aanvankelijk ervan bewust te zijn, wie de bestuurder van de in elkaar ge drukte two-seater was, bood hij onmiddellijk de behulpzame hand. Zoowel de prins als zijn geleider waren' beiden bij volle bewustzijn, doch konden tengevolge van het achteruitge schoven dashbord niet uit de auto komen. De toegeschoten spoorwegarbeider trok eerst Prins Bernhard onder de armen achter het stuur vandaan. Onderwijl constateerde de prins zelf, dat er met zijn beenen blijkbaar niets gebeurd was. Zijn geleider bleek echter, behalve eveneens aan het hoofd, ook aan een der beenen gewond te zijn. Medische hulp. Onmiddellijk werd medische hulp gere- quireerd, en de eerste die ter plaatse kwam was dr. W. Balfoort uit Diemen, die spoedig gevolgd werd door dr. M. Hartman en A. J. J van Gemert. beiden eveneens arts te Diemen. Na overleg besloten zij terstond ook het ad vies van een chirurg in te winnen en korten tijd later verscheen de Amsterdamsche chi rurg dr. C. Knapper, van het Burger Zieken huis aan de Linnaeusstraat te Amsterdam, ter plaatse. (Vervolg op pag. 2.) Dit is de tijd van naarstig denken Aan Sinterklaas en zijn geschenken, Cadeautjes voor *t verlangend kind Of voor een blij verrasten vrind, Een aardig ding voor vader, moeder, Een kleinigheid voor zuster, broeder, Als 't kan nog wat voor neef en nicht, Dien gunt men ook een blij gezicht. Al turend door de winkelruiten. Tracht elk tot keuze te besluiten, Uit alles wat men er ziet staan, Die keus is niet zoo licht gedaan. En als 't probleem is afgeloopen, Van waar, en wat precies, te koopen. Kan men verheugd, schoon zwaarbelaan. Met alle pakjes huiswaai*fcs gaan. Daar zweven kostlijke geheimen, Sfeer van surprises en van rijmen. Daar wordt gejaagd op lijm en touw, Door zoon en dochter, man en vrouw. Daar heerschen stille binnenpretjes Daar wordt gedroomd in kinderbedjes. De tijd die 't best wordt opgesomd, Door 't oud gevoel; hij komt... hij komt.. P. GASUS, Kerst-inzameling. Voor de Stille Armen. Nu de winter zijn intrede heeft gedaan, gaat ons Comité voor de „Stille Armen" we der met zijne werkzaamheden aanvangen. Want nog is de nood groot. In tal van gezin nen, zelfs die vroeger in goeden doen ver keerden, heerschen thans angst en zorg. Er is gebrek aan alles. Voldoende voeding en kleeding zijn niet aanwezig, al laat men dit naar buiten zoo weinig mogelijk blijken. Aan de kinderen kan eigenlijk niet de allernoodig- sce zorg worden besteed. Aan dekking be staat gebrek. De verwarming moet, ook in ge val van ziekte, tot een minimum worden be perkt. Misschien zijn gas en electriciteit reeds wegens achterstand bij de betaling, af gesneden en moet men zich maar zien te be helpen. Anderen zitten, om afsnijding te voor komen in het donkere jaargetijde een gedeelte van den avond zonder licht.I>3 weinige verdere rekeningen zooals bijv. huishuur, noodzake lijke gekochte goederen, kunnen niet op tijd worden voldaan en men ziet den betalings datum met schrik tegemoet. Te goeder trouw gemaakte afspraken kunnen niet worden na gekomen, omdat er steeds weer onverwachte tegenvallers zijn. De schuldeischers laten dan soms van hunne ontstemming op onaan gename wijze blijken, omdat zij meenen be drogen te zijn. Wanneer men nog op ge scheiden wijze zaken doet, ten einde een schamel bestaan te waarborgen, wordt door een onverhoopt te laat ontvangen betaling het geheele bestaan bedreigd. Hoevele bloeiende, groote en kleine zaken zijn in deze laatste jaren niet teniet gegaan en de belang hebbenden totaal verarmd. Hoevele spaarpen ningen worden langzamerhand niet opge maakt, hoe zuinig er ook werd geleefd? Menig gezin moet leven van de ook al niet zeer royale inkomsten der kinderen, die toch im mers zelf onder de crisis hebben geleden. Hoeveel levenvreugde is niet voor goed ge ëindigd? Bij al deze narigheid moet men nog elke afleiding missen, omdat hiervoor in ieder ge val geld overblijft, terwijl men er juist zoo'n behoefte aan heeft. En dan het feit, dat men geen uitzicht meer heeft op betere dagen in de toekomst. Dat men voortaan op dezelfde benepen wijze zal moeten blijven voortleven. Bovendien komen deze menschen voor ver schillende vormen van ondersteuning niet in aanmerking. En nu gaan wij de Kerstdagen tegemoet, die in vele families blijde, feestelijke dagen zijn. Nu wil men toch zeker gaarne medewerken om aan de misdeelde gezinnen der Stille Armen eenige vreugde op Kerstmis te be reiden? Konden wij U maar de zoo dankbaar [|e- SINT NICOLAASFEESTEN. „Haarlem's Opex-ette Gezelschap" organi seert 8 December een St. Nicolaasfeest in ge bouw Roxy, Cornelissteeg 5. Maandag 6 December houdt de Overijsel- sche, Geldersche, Drentsche Vereeniging „Eensgezindheid" een St. Nicolaas-bijeen komst in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. I Het woord is aan Petit-Senn De ware moed gelijkt op een vliegertegenwind doet hem stijgen instede van hem neer te werpen. Vraagt de Radio-Rede van Mr. P. J. OUD.' Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd mee l'/j cent) wordt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede over de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P.J OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHE BOND. ItaZ. itsv.p. kosteloos j Naam Adres (Adv. Ingez. Med.) schreven brieven ter inzage geven, die wij in vorige jaren hebben ontvangen. In verband hiermede doen wij een zeer dringend beroep op Uwen weldadigheidszin. Wij vertrouwen dat de gaven weer ruim schoots zullen toevloeien. Haarlem en omge ving hebben dan naam van zeer mild te zijn in het geven, wanneer dit noodig is. Laten wij ook dit jaar onze goede reputatie handhaven. Bijdragen kunnen worden bezorgd aan de kantoren Groote Houtstraat 93 en Soenda plein van dit blad, ook kunnen zij worden ge stort op postrekening No. 38810 van dit blad, onder het motto „Voor de Stille Armen". De verdeeling der ingekomen gelden zal door ons Comité geschieden met medewer king en onder controle van den Armenraad. HET COMITé VOOR DE STILLE ARMEN, Mevrouw A. A. Baronesse RÖell, geb. Baro nesse de Vos van Steen wijk, beschermvrouwe, mevrouw G. W. Baronesse de Vos van Steen- wijkvan Royen, eere-presidente, Mr. Dr. W. P. Vis, voorzittel', S. Bakker, mevrouw A. Del BaereJiskoot, Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink. II. J. M. Bekkers, Ds. M G. Blauw. A. G. Boes, Ds. A. M, Boeyinga, C. ten Boom. K. Brants, F. A. v. d. Breggen, Ds. C. M. Briët, Mr. A. Bruch, Ds. W. Bijleveld, mevrouw Chr. J. Cohen TervaertKoch, Mr. F. A. David son, J. C. Dirks, mevrouw Is. Droog—Deckers, Ir. F. C. Dufour, Ds. G, J. Duyvendak, D. van Egmond, Mr. A. J. Enschedé, F. J. A. M. Haakman van den Bergh, Dr. A. K. Hacntjens. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Notaris N. J. Hoeflake, Dr. C. B. Hylkema, W. Kelder, Dr. L. C. Kersbergen, P. J. van Kessel, me-' vrouw M. E. Land—de Vries. B. W. Lasschuit, W. J. B. van Liemt, mevrouw T. van Löben SeisLucardie, mevrouw M. C. Lucassen van Idsinga, Ph. A. Mees. mevrouw N. I. Mouthaan -Zimmerman, G. M, Nieuwenhuis, Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, J. H. van Oosten, Ds. C. J. van Paassen, R. W. P. Peereboom. me vrouw N. H. M. Pliesterde Vries, Jhr. J. van Reigersberg Versluys, M, A. Reinalda, me vrouw C. Roeters van Lennep, A. Ph. Romeyn, Dr. J. Roorda, mevrouw E. A. J. Scheltema Conradi, F. H. Smit, Deken H. C. J. Sondaal, Dr. C. Spoelder, S. Staal, mevrouw C. H. Steenhuis--Polman, H. J. Steensel van der Aa, H. B. Swarte, J. C. Tadema, Jhr. F. Te- ding van Berkhout Jr., P. J. M. van Tete- ring, J. J. Thöne, H. D. Tjeenk Willink Jr., E. v. d. Wall, Dr. J. Weener, Mr. Th. A. Wesstra, mevrouw de wed, Dr. C. W. J. Westerman Koch, Mr. Th. Westerwoudt. Notaris G. Wol zak Hzn., Mr. P. E. Barbas, secretaris. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijlde cent per uur (Adv. ingez. Med.) HEDEN: 20 PAGINA'S De situatie aa het ongeval. Prins Bernhard is hedenmorgen bij een auto-ongeluk gewond. i en Op den Egyptisehen premier Nalias Pasja is een mislukte aanslag gepleegd. Aan hel Madrileensche front zijn ver scheidene dorpen op lelie wijze door Franco's luchtmacht gebombardeerd. De Londensche besprekingen, die vandaag beginnen, omvatten een uitgebreid pro gramma. Nederlandsche baggermolens wacht groot werk in Zuid-Afrika. De Amsterdamsche recherche heeft ver schillende leden van een autodieven bende ingerekend. Nederland slaat Luxemburg in een mati gen wedstrijd. Euwe verliest ook de 22ste partij. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Volharding te Londen. K. de Jong: Sonatenavond. J. B. Schuil over: „Robinson mag niet sterven". J. B. Schuil: Voordrachtmiddag Leo Straus. II. D. Vertelling: De moord in het Poppen huis Van onzen correspondent te Stockholm: Het Laplandsche erts. S. Reshevsky: Welverdiende overwinning van Aljechin. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 11 13

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1