Monografieën over vo gels. Heemstede in vroeger eeuwen. DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBEAD T2 HEEMSTEDE o Uit de geschiedenis van 'tOude Slot. Degeschiedenis van 't Oude Slot, dat eeuwenlang de veste van de Heeren van Heemstede is geweest, en waarvan de laatste overblijfselen nu nog aan de Slotlaan te vinden zijn, is rijk aan wederwaardigheden. Wanneer deze burcht voor de eerste maal ge bouwd is, valt niet met zekerheid te zeggen. In ieder geval bestond zij reeds in de eerste l^elft van de 14e eeuw, want uit het oude gra- felijkheidsregister van Holland blijkt dat „Margriete, gravin van Holland enz. op onser Vrouwen avont nativitatis" (d.i. 7 Septem ber) van het jaar 1346 aan ridder Gerrit van Heemstede ter belooning van bewezen dien sten de heerlijkheidsrechten schonk „bin nen der uiterste graf ten, die zijn huys van Heemstede toebehoorende is". Niet altijd echter is de verhouding tus- schen de Graven van Holland en de Heeren van Heemstede zoo vriendschappelijk ge weest, want toen Jan van Heemstede op den avond van 21 September 1393 op het Buiten hof te 's-Gravenhage deel genomen had aan den moord op Aleida van Poelgeest, gelastte Graaf Aelbrecht van Beijeren op „Woensdag na St. Maarten", dat is op 12 November aan den schout van Haarlem om ..het huis te Heemstede en Claas de Gruiter's huisinge te vernielen en daartoe alle metselaars van Haarlem te gebruiken". Jan van Heemstede .zelf had inmiddels de wijk naar het buiten land genomen. Haatdragend zijn intusschen noch Ael brecht van Beijeren, noch ook Jan van Heemstede geweest, want reecls in 1400 „op sinte Jacobsdach apostel" (25 Juli) kreeg laatstgenoemde van Graaf Aelbrecht „voor bewezen diensten" drie kampen land. gele gen tusschen Heemstede en Haarlem ten ge schenke. De Heer van Heemstede nam ook deel aan de Hoeksche en Kabelj auwsc'ne twisten en dat is t Oude Slot duur te staan gekomen. Op 1 Augustus 1405 heeft namelijk een groote troep Kabeljauwschen uit Haar lem de burcht overmeesterd, leeg geplunderd en met den grond gelijk gemaakt. Maar zoo spoedig mogelijk werd op de oude fundamenten weer een nieuw kasteel opgetrokken, vooral op deze verwoesting van 1405 baseeren sommigen hun meening, dat onder de ruïne van 't Oude Slot wel voor werpen van oudheidkundige waarde te vin den zullen zijn. In de kelders en onder het zand en puin kunnen daarbij inderdaad al lerlei gebruiksvoorwerpen uit die dagen, zoo wel als wapens, terecht gekomen zijn, Eenige eeuwen later heeft het maar héél weinig gescheeld of het slot van de Heeren van Heemstede was opnieuw geplunderd en verwoest. Dat was in 1652. De toenmalige Heer van Heemstede, was Adriaan Pauw. wiens naam in één der Heemsteedsche lanen nog voortleeft, Adriaan Pauw, die in 1620 den titel en de rechten gekocht had van de erven van Hendrik de Hovine, speelde ook een rol in het landsbestuur. Zoo was hij bijv. in 1646 één der gemachtigden bij de vredesonderhandelingen in Munster-In 1652 werd hij ervan beschuldigd dat hij Maarten Harpertsz-. Tromp ervan had trachten te weerhouden de Engelsche vloot aan te vallen. Dit vermeende verraad aan het vaderland „bragt hem bij het gemeen in zoo groot een haat, dat het Slot te Heemstede met plundering gedreigt werde". Later bleek de be schuldiging ongegrond en kon „het gemeen" daarvan tijdig overtuigd worden, waardoor alle onheil nog werd afgewend. Naast deze donkere bladzijden uit de ge schiedenis van 't Oude Slot zijn uit dezelfde jaren ook blijder gebeurtenissen geboekstaafd waaronder als bijzonder eervol de bezoeken vermeld worden van hooge personages. Op 24 Juni 1623 bracht Koning Frederik van Bohemen op zijn reis van Amsterdam naar Den Haag een bezoek op het Huis te Heem stede. In 1638, eveneens dus tijdens het leven van Adriaan Pauw, bracht de Koningin-Moe der van Frankrijk op een doorreis een nacht op het slot door, op 6 September 1644 bezocht de „Princesse Royaal", Maria van Engeland, de gemalin van Prins Willem, het Huis. Zij deed dit in gezelschap van Lady Stanhope en vele edelen en edelvrouwen en ter harer eere werd een luisterrijk feest aangericht. De tijd van Adriaan Pauw was voor 't slot in zekeren zin het hoogtepunt. Nadien is het ge leidelijk tot verval gekomen. In. 1811 werd het geamoveerd en thans wijzen nog slechts en kele brokstukken van de oude slotbrug de plaats aan. vanwaar in vroegere eeuwen Heemstede beheerscht werd. Arbeiderswoningbouw. „Beter Wonen" zal medewerking van den Raad vragen. Wij hebben eenige maanden geleden mel ding gemaakt van de oprichting van een nieuwe arbeiders-woningbouwvereeniging te Heemstede. Deze vereeniging, die zich den naam „Beter Wonen" heeft gekozen, heeft, een onderzoek ingesteld naar de huurprijzen, de grootte, indeelmg enz. van de arbeiders woningen in de gemeente, voor zoover deze niet in beheer zijn bij woningbouwvereenigin- gen en dus niet gebouwd zijn met voorschot ten of bijdragen van de overheid. Naar het bestuur der vereeniging mededeelt heeft dit onderzoek uitgewezen, dat eigenlijk alle woningen, waarover het onderzoek zich uitstrekte, voor de arbeidersbevolking onge schikt zijn. omdat óf de huren te hoog zijn. óf de grootte, indeelmg enz. onvoldoende. Van de nieuwere, en dus goede huizen, bedraagt de huur gemiddeld zes a zeven gulden, welk bedrag veel te hoog wordt geacht bij de geldende loonen, die bijv. voor de meeste bloemistarbeiders niet boven f 20 per week uitkomen. De goedkoopere woningen, waar van de huiu-prijzen van f 2.50 af loopen, zijn natuurlijk oude huizen, die niet meer beant woorden aan de eischen, welke tegenwoordig veelal gesteld worden. Er zijn er bij, die slechts één slaapvertrek hebben voor het ge- heele gezin en waarbij kinderen van beider geslacht de gemeenschappelijke slaapzolder met de ouders moeten deelen. zonder dat daarop behoorlijke afscheidingen zijn aan gebracht. Ook komt het. volgens het bestuur van .Heter Wonen" nog voor, dat twee huizen slechts één gemeenschappelijk privaat heb ben. Dit is 'op zich zelf al niet aanbevelens waardig. maar daar zulk een privaat na tuurlijk buitenshuis staat, leidt het bij ziekte of bij felle koude gemakkelijk tot allerlei onaangename gevolgen. Het bestuur heeft het resultaat van zijn onderzoekingen ter kennis gebracht van het gemeentebestuur en medewerking verzocht voor den bouw van een aantal nieuwe ar beiderswoningen door Heter Wonen", met financieelen steun van de overheid. Van het gemeentebestuur is evenwel bericht ontvan gen, dat het niét bereid is, deze medewerking te verleenen omdat 't ongewenscht wordt ge acht, het- aantal woningbouwverenigingen in de gemeente uit te breiden en omdat de reeds bestaande woningbouwvereenigingen voortdurend haar aandacht op deze aange legenheid gevestigd houden. Van de zijde van „Beter Wonen" deelt men thans mede, dat deze vereeniging zich bij dit voor har teleurstellende antwoord niet zal neerleggen. De vraag of het aantal arbeiderswoningen al dan niet moet worden vergroot, acht het vereenigingsbestuur hierbij niet direct betrok ken, omdat er z.i. een vrij groot, aantal wo ningen feitelijk voor onbewoonbaar-ver kla ring in aanmerking komen. Vervanging van deze door nieuwe huizen met redelijken huur prijs zou het aantal woningen niet grooter maken. Los daarvan meent men intusschen dat een beperkte vermeerdering van het aan tal arbeiderswoningen op den duur toch on vermijdelijk zal z-ijn omdat de groei van het zielental noodwendig de behoefte moet schep pen aan meer arbeidskrachten en dus ook aan meer arbeiderswoningen om deze te huis vesten. Zonder de activiteit der andere wo ningbouwvereenigingen oo k-maar in 't minst in twijfel te trekken, acht Heter Wonen" het toch niet voor tegenspraak vatbaar, dat ge durende een lam-ge reeks van jaren door deze vereenigingen geen enkele woning is gebouwd, terwijl bovendien sommige dezer vereenigingen uitsluitend voor bepaalde confessioneele groepen werkzaam beoogen te zijn terwijl „Beter Wonen" een geheel neutraal standpunt inneemt. Het bestuur heeft zich thans tot enkele autoriteiten op het gebied der Volkshuisves ting gewend en is ook voornemens, een be roep te doen op den gemeenteraad, teneinde langs dien weg alsnog de noodzakelijke mede werking van het gemeentebestuur te ver krijgen. TERAARDEBESTELLING H. v. ASPEREN. Maandagmiddag had op de openbare be graafplaats te Heemstede de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van den heer H. v. Asperen, oud-hoofd der school 'te Zandvoort. Onder de velen uit Zandvoort die den over ledene de laatste eer bewezen, merkten wij o.a. op den heer Mieras, oudu-hoofdbestuurs- lid van het N.O.G. In de aula werd het woord gevoerd door den heer H. Poots. onderwijzer aan de school, namens het personeel en talrijke vrienden uit Zandvoort. Vervolgens voerde ds. Itterson uit Dordrecht het woord. Nadat het stoffelijk overschot ten grave was gedragen, dankte een zoon van den over ledene voor ce bewezen eer. Wanneer de Beurs naar beneden gaat, is dat het gevolg van het dalen van de prijzen dei- grondstoffen. Volgens het systeem van Bata, die dan óók de prijzen verlaagt, profiteeren de koopers daarvan. Zie de advertentie van Bata op pagina 19. (Adv. Ingez. Med.) ER is:hr ons land' een' leven dige belangstelling voor de levende natuur. Een belang stelling die misschien als reactie gezien moet worden op het steeds sneller wordende levenstempo, waarnaast het natuurgebeuren van een verrassende rust en stille een voud is. Een eenvoud, die toch vol af wisseling is en vol ongedachte, wen dingen en sensaties. Tal van schrijvers op dit gebied vertellen in dag-, week- en maandbladen sommige gpheel aan dit onderwerp gewijd in wei- gedocumenteerde en meestal fraai ge- illustreerde artikelen over hun zwerftochten door ons aan natuurschoon zoo rijke vader land en trachten de oogen van hun publiek voor al dit moois te openen. Naast die meestal actueele en min of meer vluchtige artikelen, die na gelezen te zijn den weg van alle tijdschriften gaan, n.l. naar de papiermand, zijn het de boeken over dit on derwerp, die onze aandacht komen vragen. Oorspronkelijke en vertaalde boeken, waarin alles in meer verzorgden vorm aan ons voor gezet wordt, werken die een eereplaatsje in onze boekenkast krijgen, en steeds weer ter hand genomen worden. Vooral het rijke vogelleven van ons land, leverde reeds menigmaal de stof tot prachtige boeken, die men in ieders handen zou "willen zien, omdat zij naast een sterk enthousiasme getuigen van een warme liefde voor de „ge- vedex-de vrienden" en steeds weer betoogen dat elk individu en elke soort, dus ook de zoo genaamde schadelijke vogels, hun eigen, on vervangbare plaats in het groote raderwex-k der natuur innemen, waarin de mensch niet kan ingrijpen, zonder onherstelbare schade aan te richten. - Daarbij hebben we in den laatsten tijd kun nen constateeren, dat de schrijvers over dit onderwerp zich gaan verdiepen, zonder dat hun werk aan populaïriteit inboet. Na de vele boeken die of dé Nedei-landsche vogels in hun geheel behandelen, of wel verschillende merkwaardige vertegenwoordigers naar de willekeur van den schrijver uitgekozen zijn er boeken verschenen, die een enkele groep of zelfs een enkelen vogel behandelen. Een der prachtigste en meest geslaa_ voox-beelden daarvan blijft nog steeds de kostelijke, tegelijk dichterlijke en weten- schappelijk-verantwoorde monografie van onzen stadgenoot Jan P. Strijbos over den blauwen reiger, een voorbeeld dat in het bui tenland reeds enkele voorgangers, en thans ook in ons land reeds verschillende navol- gers heeft gehad. Gevederde vrijbuiters, Zoo verraste de heer A. B. Wigman, die reeds een aantal vlotte bundels en schetsen op zijn naam had staan, ons in den loop van den zomer met een uitstekend gedocumen teerd boek over een onzer interessantste vo- gelgroepen: de roofvogels. Een wel zeer gelukkige keuze, want niet alleen behooren de roofvogels tot de sierlijkste en interessante onzer boeiende vogelwereld, doch bovendien waren er op dit terrein tal van mis verstanden en foutieve opvattingen uit den weg te ruimen, waartoe dit boek ongetwijfeld zal bijdragen. De schrijver toont in dit wei-k, en dat was net. dat ons bij lezing er van misschien wel hetmeest vei-heugde, een zeer ruime en objec tieve instelling tot zijn onderwerp. En hij is in staat zijn pleidooi voor de bescherming onzer roofvogels des te zekerder te houden, waar hij het. door tallooze waarnemingen en jarenlange omgang met de koninklijke vogels, ook met bewijzen kan staven. Hij heeft Het vergadergebouw van den Volksbond tegen Drankmisbruik. Nog geen overeenstemming met het gemeentebestuur. In Juni j.l. heeft de af deeling Heemstede van den Volksbond tegen Drankmisbruik me dewerking verzocht aan den gemeenteraad om de stichting mogelijk te maken van een ver gadergebouw, dat behalve één groote zaal voor drie a vierhonderd bezoekers, enkele kleinere zalen voor vergaderingen en dergelijke zou bevatten. Met dit plan waren tal van vereeni gingen in de gemeente zéér ingenomen, omdat deze veelal te kampen hebben met het gebrek aan geschikte zalen en dientengevolge meer malen gedwongen zijn, hun uitvoeringen in Haarlem te geven, wat niet bevorderlijk is aan het bezoek. De Volksbond meende tot een sluitende ex ploitatie te kunnen komen, wanneer bij de bijdi-agen uit eigen kring, van gemeentewege een eerste hypotheek zou worden verleend en toestemming kon worden verkregen voor het geven van bioscoopvoorstellingen gedurende enkele avonden per week. Het gebouw wensch- te men te stichten aan de Heemsteedsche Dreef bij de Zandvaartbrug, waar men een daarvoor geschikt terrein in eigendom had. Tal van omwonenden vonden echter de stichting van een biosco'op in hun onmiddel lijke nabijheid minder prettig en zij verzoch ten in een adres aan den gemeenteraad, den bouw op het aangegeven punt niet toe te staan De gemeenteraad vond deze bezwaren wel ge motiveerd en verklaarde zich in beginsel be reid, door het verstrekken van hypotheek den bouw mogelijk te maken, mits daarvoor een ander terrein werd gekozen. Het geven van bioscoopvoorstellingen vond wel geen onver deelde instemming, maai- men besefte dat dit althans de eerste jaren onvermijdelijk zou zijn om een tekort op de exploitatie te voor komen. Het is voor velen teleurstellend, maar ook geheel onbegrijpelijk, dat onder deze omstan digheden in de stichtingsplannen voor dit ge bouw nog in het geheel geen schot is geko men. De oorzaak daarvan ligt in het feit, dat Volksbond en gemeentebestuur niet tot over eenstemming zijn kunnen komen over de plaats, waai-op het gebouw zonder bezwaar zou kunnen worden gesticht. De Volksbond heeft Een der ■prachtige foto's van W. Schade uit Wunder des Möwenfhtges". de maar al te vaak miskende roovertjes lief gekregen en vei-dedigt hen met een warmte en overtuiging, dit mooie doel waardig. De heer Wigman is onder de schrijvers over deze onderwerpen een dergenen, die zijn taal het best weet te hanteeren en ons al vertel lende iets kan leeren, zonder droog te worden. Zoo is dit een boek geworden, vooral ook dooi de prachtige foto's van den Wageningen- sche vogelfotograaf Jb. van der Peppel, dat zoowel natuurliefhebber als volkomen leek met het grootste genoegen zullen lezen. En waarschijnlijk zal de laatste dan meteen tot het groote gilde der vogelliefhebbers gaan behooren, want schr. verstaat ten volle de kunst, ons voor zijn 'onderwerp te bezielen. Waardevol ook zijn, vooral voor hen die wat dieper op dit onderwerp willen ingaan, de no ten aan den voet der bladzijden, waarin schr. verwijst naar binnen- en buitenlandsche litteratuur over dit onderwerp. En kostelijk roofvogelooek! Over de ooievaar. Ook Jan Vriends heeft in zijn dezer dagen verschenen boek „De ooievaar, zijn familie en zijn prooi", een bij uitstek populairen vogel in het kijkglas genomen en hij heeft er een boeiend geheel van weten te maken. Men heeft een tijd lang gemeend, dat de ooievaar aan het uitsterven was. Dit is on juist gebleken. Langzaam schijnt de fraaie, sierlijke vogel het verloren terrein te her overen. Dit heeft in het wereldje van vogel liefhebbers vele pennen in beroering gebracht. Doch er kwam nog meer aan het licht. Na dat men, reeds eeuwen lang, de ooievaar als een schadelijke vogel had beschouwd, waar schijnlijk de eenige vogel die de mensch, on danks de schadelijkheid, naast zich heeft geduld en heeft beschermd, in plaats van zooals gebruikelijk, meedoogenloos te ver volgen hebben thans verschillende proe ven in Duitschland aangetoond, dat van schadelijkheid geen sprake is, zoodat de sta tige klepperaar meer dan ooit onze bescher ming verdient. Deze gegevens, die Jan Vriends met vele andere bijzonderheden tot een lezenswaardig geheel heeft verwerkt, zijn niet nieuw meer. Zij waren gepubliceerd in tal van binnen- en buitenlandsche vaktijdschriften, die vooral voor het groote publiek moeilijk verkrijgbaar zijn. En zoo doet nog steeds het sprookje op gang', zelfs in min of meer ernstige boeken over dieren komen we het nog wel tegen dat de ooievaar uitstervende is. Het is de groote verdienste van Jan Vriends, dat hij al deze gegevens bijeen gebracht en in een vorm gegoten heeft, waarin hij ook voor hen, die terugschrikken voor de vaak drooge, zuiver wetenschappelijke verhande lingen in bovendien zeer dure ornithologi sche vakbladen, prettig leesbaar zijn. Het boekje is niet geheel vrij van kleine onjuistheden, de stijl kan mij niet steeds be koren en de laatste hoofdstukken zijn óf op pervlakkig, V" min of meer met de haren er bij gesleept, terwijl over het eigenlijke onder werp, de ooievaar nog wel meer te vertellen was geweest. We missen b.v. alle gegevens over de toch zoo merkwaardige onderbewo ners der ooievaarsburchten; spreeuwen, ring musschen enz., die hun nestjes bouwen in de geweldige takkenmassa die ae ooievaars bijeen sleepen en die toch in een dergelijk boek zeker niet hadden mogen ontbreken, als men wel een heel hoofdstuk aan salamanders De opbaring van het stoffelijk overschot van Ramsay Macdonald in Westminster Abbey. in de afigeloopen maanden verschillende plan nen ingediend, die echter alle betrekking had den op punten, waartegen het gemeentebe stuur onoverkoimenlljke bezwaren had. Het jebouw moet natuurlijk vrij groot en vrij hoog worden en het zal nergens kunnen worden ge bouwd, zonder overschrijding van de vastge stelde achtergevel-rooilijnen. In beginsel is het gemeentebestuur wel bereid, de daartoe ver- eischte ontheffingen te verleenen, mits daar door de belangen van derden niet geschaad worden. Op de door den Volksbond aangegeven punten zou dit evenwel steeds het geval ge weest zijn. Bovendien bestonden er ten op zichte van enkele der uitgekozen plaatsen nog bezwaren, die verband hielden met de zorg voor veilig verkeer. In het algemeen wil men dit gebouw liever niet in een smalle, drukke straat, zooals bijv. de Binnenweg en de Raad huisstraat. Het gemeentebestuur acht de meest geschik te plaats den hoek van het Wipperplein en de Heemsteedsche Dreef. Het valt niet te ontken nen, dat dit punt inderdaad tal van voordee- len biedt. Het gebouw zelf zal er zeker beter tot zijn recht komen dan in een smalle straat, waar het tusschen belendende perceelen zou komen te staan. De omgeving biedt volop par- keer-ruimte en de afstand naar de tram is al heel gering en ook niet grooter dan op het oor spronkelijke punt bij de Zandvaartbrug. Ach ter dit terrein liggen de Haven en de Gasfa briek, zoodat, ongeacht de hoogte, niemands vrije uitzicht er door belemmerd kan worden. Bovendien is de benoodigde grond gemeente eigendom en ook in dit opzicht heeft men het dus in de hand, het den Volksbond wat gemak kelijker te maken. z Het bestuur van den Volksbond acht even- en dergelijke dieren wijdt, die door de ooie vaars dan wel eens gegeten worden. Het boek is geïllustreerd met een groot aan tal prachtige foto's n,iet alleen over de ooie vaar, maar ook over enkele verwanten en de prooidieren, waaronder we prachtige staaltjes van natuurfotografie aantreffen. De zilvermeeuwen. In Duitschland zijn op dit gebied reeds prachtige boeken verschenen en één der laat ste producten, tot stand gekomen door de samenwerking van een uiterst knap foto graaf, een kundig vogelwaarnemer en een technicus, heb ik tot hét einde van deze be spreking bewaard, omdat het spreekwoord „Lest, best" hier wel sterk van toepassing is. Het is het prachtige fotoboek „Wunder der Möwenfluges", waarin foto's voorkomen, die tot het beste behooren, dat ik ooit op het gebied van vogelfotografie heb gezien. Foto's getuigende van een knap vakmanschap niet alleen, maar vooral ook van een koppig doorzettingsvermogen, dat alleen zij, die zich zelf wel eens op dit glibberige terrein hebben gewaagd, ten volle zullen kunnen waardeeren. De zilvermeeuw is, voor ons land niet minder dan voor Duitschland, een karaktervogel, die in het landschap van duin en strand nimmer ontbreekt. Ja, dit landschap zou zonder die smetteloos blanke zeilvliegers zelfs iets van zijn bizondere bekoring missen. Zij hooren bij de gerafelde toppen der stuïfduinen, zij har- monïeeren met de zachtgroene kleuren van de helmbegroeiïng en is er iets mooiers denk baar dan zoo'n prachtige forsche roover tegen het blanke schuim van een brekende golf aan het strand?! Maar de rakkers hebben ons de laatste jaren, waarin zij een naar thans blijkt onvoorzich tige bescherming hebben genoten, door hun alle verhoudingen te buiten gaande snelle vermeerdering, voor een moeilijk probleem ge plaatst. Immers, door hun groote aantal zijn de normale voedselbronnen, de uitgestrekte wadden met hun schelpen- en mosselbanken. met hun groote aantallen krabben en zeester ren, ontoereikend geworden. En de compen satie die zij gevonden hebben is het juist, die de vogelbeschermers veel hoofdbrekens, en als we niet oppassen grijze haren bezorgt. Want met een volgens menschelijke begrippen niets ontziende wreedheid plunderen zij de nesten van de vogels, die het wagen in hun nabijheid hun jongen groot te brengen. Een vraagstuk, dat al heel wat pennen in beweging heeft ge bracht en nog niet zoo gemakkelijk is op te lossen. Dr. phil. e. h. Otto Leege, de grijze ornitho loog' van het waddeneiland Juist, was wel de aangewezen persoon, om den voortreff elij ken tekst bij de schitterende foto's van Wilhelm Schack te schrijven. .En hij deed dit op een wijze die dit boek bizonder waardevol maakt voor ieder, die belangstelling heeft voor onze vogelwereld. Prof. dipl.-ing. H. Focli, weten schappelijk leider der Focke-Wulf-vliegtuig fabrieken schreef een zeer lezenswaardig hoofdstuk, waarin hij de meeuwen uit een, voor den vogelliefhebber ongewoon, doch bizonder boeiend standpunt bekeek, nl. dat van den technicus die de meeuwenvlueht vlieg technisch bekijkt en daarover boeiende din gen weet te vertellen. Een samenwerking, die tot een prachtig re sultaat leidde en dit boek maakte tot een der belangrijkste vogelboeken, die wij den laatsten tijd onder oogen kregen. wel dit punt totaal ongeschikt, in die mate zelfs, dat men vreest bij stichting op deze plaats niet tot een loonende exploitatie te kunnen komen. Voor de talrijke vereenigingen, die van de stichting van een modern vergadergebouw zulke groote verwachtingen gekoesterd heb ben, is het zeker te hopen, dat'beide partijen elkander alsnog zullen weten te vinden. Jubileum in „Meer en Bosch". Br. Lagas 25 jaar aan de inrichting verbonden. Donderdag 2 December a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat Broeder Jac. Lagas als leer ling-broeder aan de Inlichting Meer en Bosch te Heemstede werd verbonden. Toen zijn voor opleiding in de eigen inrichting was voltooid, werd hij in Mei 1917 gezonden naar het Dïaco- nessenhuis te Arnhem, om zich in de zieken verpleging te bekwamen. Op Meer en Bosch teruggekeerd, werd hij al spoedig belast met de leiding van „Salem", het gebouw, waarin ook de afdeeling voor klassepatiënten en de re creatie ver trekken der broeders zijn onder gebracht. Slechts eenmaal is zijn werkzaamheid afge broken, nl. toen hem in 1919 de verzorging werd opgedragen van het Scheepshospitaal van de „Jan Pietersz. Coen" met welk schip hij een reis naar Ned. Indië maakte. Nadien bleef hij onafgebroken op „Meer en Bosch", de laatste jaren als hoofd van een der werkplaatsen, in welke hij met toewijding en geduld vakkennis bijbrengt aan verpleeg den, die voor terugkeer in de maatschappij worden klaar gemaakt. Broeder Lagas, die artistiek van aanleg is en een gewaardeerd lid van de Haarlemsche Motet en Madrigaal Vereeniging, legt zich in zijn vrijen-tijd met hart en ziel toe op de ontwik keling van den zang onder de patiënten. Onder zijn leiding heeft het patiëntenkoor in de kapel der stichting, talrijke uitvoeringen ge geven, die voor uitvoerenden en dirigent tot een groot succes werdén. Donderdag 2 December om 10 uur des mor gens hoopt de Directie van „Meer en Bosch" in de Broederkamer van „Salem" Broeder Lagas in intiemen kring te complimenteeren; terwijl des namiddags tusschen 34VÓ uur de jubilaris en zijn echtgenoote zich voorstellen te hunnen huize, Meerweg 27 te Heemstede, vrienden en belangstellenden te ontvangen. Donderdagavond 2 December wordt in „Irene" op „Meer en Bosch" voor de bewoners der Inrichting en genoodigden een zanguit voering gegeven, die door den jubilaris zal worden gedirigeerd, ST. NICOLAAS OP BEZOEK. Woensdagavond zal St. Nicolaas een be zoek brengen aan de kinderen van leden van de afd. Heemstede van den Ned. R.K. Volks bond. (Adv. Ingez. Med.) OVERVEEN Haarlem. 5 Nev. '37. KO ZWEERES. A. B. WigmanGevederde Vrijbuiters. Am sterdam J. Veen's Uitg. Mij. N.V. Jan Vriends: De ooievaar, zijn familie en zijn prooi. Rotterdam, Nijgh en van Dïtmar N.V. W. Schack, Dr. e h. Otto Leege en Prof. H. FockeWunder des Möwenfluges. Frankfort a.M., H. Bechhold. Verlagsbuchhandlung. DE BAZAR TEN BATE VAN DE CHRIST. FRÖBELSCHOOL. Hedenmiddag half 3 is de bazar, welke Dinsdag, Woensdag en Donderdag gehou den wordt in het perceel, hoek Zijlweg Bloemendaalsche weg en welks baten ten goede zullen komen aan de Christ. Fröbel school te Overveen, door Ds. J. C. Brussaard te Bloemendaal, geopend. Het was een goede gedachte van het da mescomité, om dezen bazar te houden in een tijd, waarin de harten ten opzichte van de kinderen mild gestemd zijn en er bovendien veel noodig is. Dank zij de offervaardigheid van de ingezetenen is er een groote voorraad artikelen van allerlei aard. Maar ook voor de grooteren is er keus ge noeg. Er zijn allerlei aardige wand- en schoorsteen mantel versieringen: leuke vaas jes en pulletjes, nuttige gebruiksartikelen in de huishouding, kinderspeelgoed, aardige geschenken, consumptie- en toiletartikelen, parfumerieën, fruit, comestibles, boeken, in één woord, alles wat men in een winkelga lerij tezamen vindt. Woensdag 1 Dec., en Donderdag 2 Dec. komt St. Nicolaas in eigen persoon den bazar bezoeken.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 12