Kerstreizen mmm Cebuto-Bureau Handschoenen tf^pRADIO! STOK's Zeven Zaken 98 H.D.'V ertellini - Heeren - G R.H0UT5TR.H0EK GR MARKT Woensdag i december 1937 h a a r e e mrs dagbc'aö 8 De Provinciale Bedrijven. Memorie van Antwoord van Ged. Staten. Aan de Memorie van Antwoord op het al gemeen verslag der afdeelingen van de Prov Staten van Noord-Holland over de balansen en verlies- en winstrekeningen over 1936 en de begrootingen over 1938 der Provinciale be drijven is het volgende ontleend. De versterking der reserve zoowel als de af- schrijvingspolitiek, waaraan door verschil lende leden beschouwingen zijn gewijd, heb ben uiteraard ook de volle aandacht van Ged. Staten. Zij achten de afschrijvingspolitiek van het P. E. N. volkomen redelijk en gezond Inderdaad zijn bij het P. E. N. de afschrij vingen hooger dan de aflossingen, zij het dan ook, dat de bestaande verschillen op dit punt in den loop van 1937 zeer belangrijk zijn ver kleind als gevolg van het feit, dat toen eenige 40-jarige leeningen in eene 3 pet. leening groot f 8.635.000,met een looptijd van slechts 10 jaren, zijn geconverteerd. De verplichte aflossing is daardoor aan zienlijk gestegen en deze is mitsdien meer in overeenstemming met de afschrijvingen ge komen. Eene volkomen gelijkheid tusschen den looptijd der leeningen en de afschrijving op de activa van het bedrijf is om practische re denen vrijwel onmogelijk. Van eene „automatische" kapitaalverstrek king aan het bedrijf kan nimmer sprake zijn. Immers, de bedrijven mogen slechts tot kapi taalsuitbreiding overgaan ten behoeve van door de Staten goedgekeurde werken en al vorens met de uitvoering van projecten van eenige beteekenis kan worden begonnen, is weder de goedkeuring van Ged. Staten die hierover eerst den Raad van Toezicht moe ten hooren vereischt. Ten behoeve van der gelijke werken kunnen de bedrijven derhalve nimmer eigenmachtig eventueel bij hen be schikbare kasmiddelen aanwenden. De meening, dat het investeeren van nieuw kapitaal tariefsverlagingen tegenhoudt, kun nen Ged. Staten niet deelen. Zij merken verder op, dat verlaging van tarieven meer malen niet mogelijk is, zonder dat uitbrei ding van het bedrijf daaraan voorafgaat. In het algemeen kan gezegd worden, dat de ta rieven van het P. N. den toets der verge lijking met andere concurreerende energie bronnen kunnen doorstaan. In aansluiting aan het voorgaande kan de vraag of het juist is, dat de kostprijs per kWh. in de Centrale Velsen de vergelijking met de kostprijzen in de beste Nederlandsche centralen kan doorstaan, bevestigend worden beantwoord. Ongetwijfeld zal prijsverlaging stimulee- rend op de stroomafnemingen werken. Echter mag niet uit het oog worden verloren, dat een zoodanig vergroote afneming, welke de ren dabiliteit in gevaar zou brengen, nadeel be- teekent voor bedrijf en afnemers, de kleinste allereerst. De opdracht aan het bureau Limperg be perkt zich niet tot een zuiver passieve con trole van de geheele administratie.- Het ge ven van adviezen uit eigen initiatief is daarbij niet slechts toegelaten, doch wordt zelfs ge acht bij de opdracht te behooren. Ook maakt de Directie harerzijds meermalen gebruik van de gelegenheid, om het advies der firma over bepaalde vraagstukken in te winnen. Ged. Staten achten geen grond aanwezig, van de afschaffing der restitutieregeling te rug te komen. Wel is eenige verlaging van de meterhuren in studie. Het straatverlichtingstarief kan niet laag zijn, aangezien deze verlichting moet branden in tijden van de hoogste belasting van cen trale en netten. De ervaringen met het afbetalingssysteem zijn goed. Het komt slechts bij uitzondering voor, dat de apparaten teruggenomen wor den. Het aantal wanbetalers is zeer gering. Er worden alleen keuken-apparaten op afbeta ling geleverd; nuttige voorwerpen dus, die voor de huisvrouw een verlichting van haar taak en voor het gezin een besparing van voedings stoffen geven. Ook ten opzichte van het P. W. N. zijn Ged. Staten van meening dat de gevolgde afschrij vingspolitiek onder de tjians bekende omstan digheden geen wijziging behoeft. Met de proeven omtrent de mogelijkheid, het water uit het IJselmeer tot bruikbaar drinkwater te maken, wordt de meest moge lijke voortvarendheid betracht. De kwestie van eene eventueele decentra lisatie van het kampeerterrein is door Ged. Staten nader overwogen. Het is hun daarbij gebleken, dat er zoovele en zoo ernstige bezwa ren tegen eene zoodanige decentralisatie be staan, dat zij niet uitvoerbaar moet worden geacht. Een geheel nieuw kampeerterrein toch zou aan verschillende eischen moeten voldoen, gelijk beschutte ligging, gemakkelij ke bereikbaarheid en een met eenvoudige middelen te bewerkstelligen voorizening in de behoefte aan water, electriciteit, telefoon, rioleering, e.d. De toestand is zóó, dat derge lijke terreinen, ook al zou men het kostenbe- zwaar. waarop hieronder nog wordt gewezen, buiten beschouwing laten, uitermate schaarsch zijn. De Provincie telt dan ook onder hare ter reinen geen, dat voor het gesteide doel even geschikt is als het tegenwoordige kampeer terrein. Het P. W. N. pleegt den aanleg van leidin gen en verdere voor de exploitatie noodzake lijke werken niet in werkverschaffing te ver richten. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANèGE". In de Manége aan de Linnaeuslaan had op nieuw een dressuurwedstrijd plaats, waarvoor kapitein Carp van de rijschool te Amersfoort was overgekomen om als jury te fungeeren. Doordat een eenvoudige dressuur, dus zon der moeilijke wendingen, gevraagd werd, was het programma wel niet ingewikkeld voor die ruiters, maar toch niet zoo eenvoudig voor de jury aan wie ruiters en paarden gedeelte lijk onbekend waren, om tot de juiste con clusie te komen. De uitslag was: 1. Hr. P. Hischler, „Celestine" 148 p., 2. Mevr. C. Eysvogel, „Erica", 144 p., 3. Mevr. L. David son, „Diana", 132 p., 4. Mej, C. Bilderbeek. „Cousine", 131 p., 5. Mej. E. Lodewijks,, „Erica" 130 p., 6. Hr. Roodhart „Chic" 128 p., 7. Hr. A, Breitenstein „Tommy" 119 p.. 8. Hr. J. M. Por ton, „Sonja" 117 p. 9. Mevr. C. Porton „Sonja" 111 p. Kapitein Carp las daarom aan alle ruiters persoonlijk zijn notities over hun prestaties voor. hetgeen zeer op prijs gesteld werd, daar zoodoende deze wedstrij-d als een zeer in structieve les beschouwd kon worden. Het was den mededingers voorts aangenaam te hooren, dat zij in vergelijking met verleden jaar ge decideerde vorderingen hadden gemaakt., waarmede kapitein Carp ook den directeur complimenteerde. De voorzitter dankte hem daarna voor de moeite, die hij zich getroost had om voor deze competitie over te komen en den heer Van der Zijde voor zijn lessen, evenals den heer Klebe voor het ter beschikking stellen yan zulk uitstekend paardenmateriaal. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 2 DECEMBER. Programma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum H. Programma 3: 8.00 Keulen. 9.50 Diversen. 10.35 Parijs Radio. 11.20 Keulen. 12.20 Parijs Radio. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Diversen. 3.05 Parijs Radio. 3.35 London Regional. 5.20 Ned. Brussel. 6.50 Keulen. 7.30 Berlijn. 8.20 Rome. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diver sen. 10.35 London Regional. 12.20 Droitwich. 2.20 London Regional. 3.35 Droitwich. 6.40 Di- versen. 7.00 Droitwich. Programma 5 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen Gramofoonplaten Concert: Amusements muziek met tusschenspel van crooners en croonettes. 1. Stanrichen aus alter Zeit, Bala laika orkest; 2. De Merrymakers Carnaval, The Merrymakers; 3. Film Hits Memories, L. P. Acc. Band; 4. You try somebody else, Elsie Car lisle; 5. Starlight Serenade, Les Allen; 6. Sailor, beware! Bing Crosby; 7. To be worthy of you, Elsie Carlisle; 8. Goodnight, little girl, Les Al len; 9. My heart and I, Bing Crosby; 10. Baga telle ouverture, Ilja Livjakoff; 11. Veterans of Songland, orgel met orkest; 12. Poppies for remembrance, Foden Motor Work Band. 8.0012.00 Diversen. "n PRACHT CADEAU?? gfjl 'n PHILIPS Hoe zult ge tot zoo n koop geraken??? Wel wendt U snel tot 1 wan Amsterdam: ZES Zake Uw oude toestel ruilen wij in Betaling naar keuze. Ruime garantie en advies. Prijs v.a. 50 (Adv. Ingez Med.) GR ut s Dorps-T ragedie door J. P. Bal jé. RIET JOBSE was terug in het dorp! Het was of de toppen van de zware olmen het fluisterden, of het kleine beekje, dat dicht langs het dorp liep, het murmelde, of de wuivende korenhalmen het elkaar toeriepen en de lage huisjes met hun groene blinden, die toch zoo gesloten le ken, schenen wijd-openstaande ooren te heb ben want iedereen in het dorp wist het al den dag, nadat ze er weer was. En toch was ze des avonds met het laatste trammetje aange komen, en op den donkeren landweg had vrijwel niemand haar gezien. „Griet is terug", zeiden de oude boeren- vrouwtjes, terwijl ze- even hun gerimpelde neusje buiten de deur staken, en al sabbelend op een boterbabbelaar een praatje maakten met hun buurvrouw. .Griet is terug!" Dat kleine zinnetje ging vergezeld van een licht-misprijzend gebaar en een afkeurend hoofdschudden. .Griet is terug, heb je 't al gehoord?" vroe gen de melksters elkaar op de weiden en de kleine dreumessen, die op de blauwe stoepen met knikkers speelden herhaalden het: „Griet is terug!" met ontzag in hun stem, omdat de ouderen er zoo geheimzinnig over spraken. Wie zich niet aan de stillé, maar toch on miskenbare critiek stoorde, was Griet zelf! Ze ging het opgeheven hoofd door het dorp, ais was ze er nooit weggeweest, als had ze niet in de „stad" gediend en als waren er geen fluisterverhalen over haar rondgegaan, die wisten te vertellen dat ze in die groote stad nu niet direct als een degelijke boerendeern ge handeld had, maar dat ze laat in'den nacht, tegen twaalven, vaak in een café gezien was met „stadsche heeren". O nee, Griet Jobse was ze ontgroeid, haar dorpsgenooten. En al was de ontvangst thuis dan niet zoo heel erg hartelijk geweest, om dat de oude menschen natuurlijk dezelfde op vattingen hadden als ieder ander in het dorp, men kon dat toch niet aan haar merken, want haar vroolijke lach schalde op, als ze een kennis zag, en ze sloeg haar oogen niet neer, ais ze een wit kapje achter een blauw horretje zag opduiken, of een bleek gezicht .zich snel achter een vitragegordijntje terug trok. Ook Berend Vader scheen zich weinig van de praatjes aan te trekken. Toen hij hoorde, dat Griet er weer was, had z'n mond zich even vertrokken en z'n stem had een beetje harder geklonken, toen hij de paarden voor de ploeg aanzette. Maar des avonds 11a het zware werk op het land, had hij zich netjes gewasschen en zijn beste pak aangetrokken, en op de brink had hij Griet ontmoet en met haar gesproken. Met Berend vierde Griet kermis. Drie da gen lang was het kermis in het dorp, en iede- ren avond waren ze samen. Berend Vader, die anders zoo stil en stug leek, was heelemaal ontdooid. Samen zaten ze in de luchtschom- mel en geen ander paar was er, dat zoo hoog zwaaide, samen aten ze poffertjes, of stonden ze voor de schiettent, en jolig schalde Griet's lach, als Berend de pijpen in gruzelementen schoot, of de meisjestamboer een geweldige roffel op haar trommel liet slaan. Berend was uit den band gesprongen. Van staal schenen zijn spieren als de zware hamer op het. hoofd van Jut terecht kwam en de schoten knetter- len; en de papieren roosjes op zijn zwart boerenhuisje bewezen, hoe raak hij had gesla gen! Tot sluitingsuur zaten ze in het cafétje van Minderhout en dronken brandewijntjes. Iedereen in het dorp zei, dat Berend het ste vig te pakken had van Griet, dat hij haar toch niet was vergeten, en dat ze nu dan ein delijk met elkaar „gingen". Misschien met zoo'n flinken kerel als Berend, kon er toch nog wel wat goeds uit Griet groeien, al had die groote stad wel een erg verderfelijken invloed op haar gehad Maar toen de kermis was afgeloopen, scheen het ook uit te zijn met Griet's levenslust. Ze keek niet meer zoo vroolijk als ze door het dorp liep, en Berend had al een paar avon den tevergeefs naar haar uitgekeken. Thuis schenen de moeilijkheden grooter te worden want boer Jobse was geen gemakke lijke cn Griet's ofiafh.mkeljjke geest kwam in botsing met de conservatieve opvattingen yan haar vader. Neemt IJw koffer mee, laat Uw zorgen thuis 6 dagen naar PARIJS: Woensdag 22 Dec., Maandag 27 Dec50.— 2 dagen naar DUITSCHLAND Vertrek 25 Dec. Prijs 17. 2 dagen ANTWERPEN—BRUSSEL: Vertrek 25 Dec. Prijs ƒ17.— In de Kerstweek en met Oude Jaar naar ANTWERPEN en BRUSSEL. Vertrek Haarlem: Woensdag 22 Dec7.15 v.m. Donderdag 23 Dec7.15 v.m. Vrijdag 24 Dec7.15 v.m. Vrijdag 24 Dec1.15 n.m. Zaterdag 25 Dec7.15 v.m. Zondag 26 Dec7.15 v.m. Maandag 27 Dec7.15 v.m. Woensdag 29 Dec7.15 v.m. Vrijdag 31 Dec1.15 njn. TERUG. Vertrek Brussel. Woensdag 22 Dec5.n.m. Donderdag 23 Dec5.nan. Vrijdag 24 Dec5.n.m. Zondag 26 Dec. 5.— n.m. Maandag 27 Dec5.n.m. Woensdag 29 Dec5.n.m. Zondag 2 Jan5.n.m. Enkele reis ANTWERPEN f 2.40, retour ƒ3.65 BRUSSEL ƒ2.90 retour 4.65 Naar DüSSELDORF. Vertr. Haarlem: Woensdag 22 Dec7.15 v.m. Donderdag 23 Dec7.15 v.m. Vrijdag 24 Dec7.15 v.m. Vrijdag 24 Dec1.15 n.m. Zaterdag 25 Dec7.15 v.m. Zondag 26 Dec7.15 v.m. Maandag 27 Dec7.15 v.m. Woensdag 29 Dec7.15 v.m. Vrijdag 31 Dec1.15 n.m. TERUG. Vertrek Düsseldorf. Woensdag 22 Dec5.n.m. Donderdag 23 -Dec. 5.n.m. Vrijdag 24 Dec. 5.n.m. Zondag 26 Dec5.n.m. Maandag 27 Dec5.n.m. Woensdag 29 Dec.5.n.m. Zondag 2 Jan5.n.m. Enkele reis DüSSELDORF 3.50, retour 5.75 Voor het medenemen van meer dan één handkoffer wordt 50 cent per stuk berekend. Kinderen tot 3 jaar, mits op schoot, gratis. Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - Haarlem - Tel. 16448 (Adv. Ingez. Med.) Twee weken na den laatsten kermisdai stapte Griet weer den langen rechten weg naar het trammetje af, een rietenmand met haar spulletjes in de rechternand. En weer keken vele oogen over blauwe horretjes, weer fluisterden vele stemmen ditmaal: „Griet gaat weer weg!" Het was drukkend warm, stof warrelde op van den weg en spreidde een dofgrijs waas over het groene gras aan den kant, dikke wolken stapelden zich op en in de verte rommelde het. Een kar kraakte haar langzaam voorbij. In de verte op het veld. stond Berend. Toe vallig nam hij een slok koude thee uit zijn blauwe fleschje en hij zag haar gaan. Een schrik sloeg hem om het hart: dat was Griet en ze ging weg! Weg, zonder hem iets te zeg gen! Met groote stappen ijlde hij op haar toe, en hijgend stond hij voor haar. En voor het eerst sloeg Griet de oogen neer, toen zijn felle oogen haar aankeken. „Griet!" zei hij alleen, „datdat kan toch niet!" Ze knikte. „Hier hou ik het niet uit, Be rend! 't Is om te stikken in dit benauwde hui. chelachtige dorp". Hij zuchtte diep zonder het te weten „Griet!" klonk zijn stem als een schreeuw, „maar dat is tochdat gaat immers niet. Wij tweeënik hou toch van jeen jij.,., je hebt kermis met me gevierd! Naar "geen ander heb je gekekenik dacht...." Schamper haalde ze de schouders op. „Ker mis gevierd!" hoonde ze, „je dachten heel het dorp dachtBah! Jullie denken hier veel te veel, overal zoeken jullie hier wat ach teromdat je niet verder kunt kijken dan de blauwe horretjes en de bedsteeplanken..." En dan vriendelijker: „Je bent een goede jon gen. Berend, maar tochIk moet hier weg". Ze stak hem haar hand toe, maar hij staar de langs haar heen, gekrenkt en verbitterd. Slap hingen zijn handen langs het lichaam zijn gezicht was vertrokken. Opnieuw haalde Griet de schouders op. „Dan niet!" kwam ze onverschillig ..Nou. aju!" De eerste droppel- oegonnen re vallen en ze stapte wat sneller door. Al kleiner zag hij fcaar figuur worden en grooter werd het ver- Kamer van Koophandel en Fabrieken. De verkiezing. Bij de verkiezing voor de leden van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken ter vervulling van 6 plaatsen in de af deeling Grootbedrijf en 6 plaatsen in de afdeeling Kleinbedrijf, open vallende door periodieke aftreding op 1 Januari 1938. werden candidaat gesteld: a. voor de afdeeling Grootbedrijf 6 candi dates de aftredende leden: F. C. Breiten stein te Velsen; Ir. H. J. M. Bekkers te Heem stede en Joan H. A. Kruimel te Bloemendaal. Voorts de heeren: J. de Breuk Lzn., te Haarlem; L. W. van Driel te Hoofddorp; J. D. B. Olie te Santpoort. Aangezien het aantal candidaten voor deze afdeeling gelijk is aan het aantal te vervullen plaatsen zijn bovengenoemde hee ren door het Hoofdstembureau gekozen ver klaard. b. voor de afdeeling Kleinbedrijf 17 candi daten: de aftredende leden: B. W. Lasschuit te Haarlem: G. J. W. Mathot te Hilegom, H. H. Meijer te Velsen. Voorts de heeren: G. Alders te Haarlem. H. J. Brey te Aalsmeer; G. A. Groenewoud te Haarlem; G. Hartóg te Bloemendaal; S. L. Hoes te Haarlem; J. G. Hoffmann te Haar lem; Th. S. J. Hooy te Haarlem, C. Koster te IJmuiden, L. Lam te Heemstede; J. de Mol te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, G. W. P. Stoutenbeek te Beverwijk; G. J. Veld wijk te Haarlem, J. E. Voet te Haarlem, A. W. F van Zonneveld te Hillegom. Aangezien het aantal candidaten voor de afdeeling Kleinbedrijf het aantal te vervul len plaatsen overtreft, zal voor deze afdee ling een stemming moeten worden gehou den, welke door het hoofdstembureau werd bepaald op Vrijdag 17 December 1937. JEUGD WIL DEN VREDE. In ons nummer van Dinsdag 23 November gaven wij een uitvoerig verslag'van de bijeen komst, georganiseerd door de Ligue Scolaire Internationale pour la Paix (L.S.I.P.) Het be stuur vestigt er thans onze aandacht op. dat in dit verslag een vergissing geslopen is. De Ligue werd nl. niet lYz jaar gefeden, doch on geveer 3'2 jaar geleden in Frankrijk opgericht. Tevens wordt ons verzocht, den brief van den vlieger-schrijver A. Viruly aan de L.S.I.P. hier af te drukken, waaraan wij gaarne vol doen. De heer Viruly schreef: De beteekenis. die mijn vak het vak van verkeersvlieger voor mij heeft is deze: dat men er de wereld reeds thans in kan zien, zooals alle menschen haar in de toekomst zul len leeren zien: als één kleingeworden samen leving van menschen namelijk. Men ziét geen grenzen uit de lucht, omdat grenzen er in werkelijkheid niet zijn die bestaan maar in de gedachte. Bergen, rivie ren. steden, bosschen, kustlijnen zijn werke- 'ijk, maar de vlieger ziet geen verschil tus schen Belgische en Nederlandsche denne- bosschen. Duitsche of Hollandsche heide velden. Hij leeft telkens in andere steden, van an dere landen en vindt er overal vrienden; men schen, die maar weinig van elkaar verschillen. Hij vliegt in één zomermiddag over zeven verschillende landen (dat zegt zijn kaart); hij ziet maar één land. De hoofdsteden van Europa liggen voor hem dichter bijeen dan Amsterdam. Leeuwarden en Vlissingen het lagen in den tijd, waarin Fries land, Holland en Zeeland zich tot één repu bliek aaneensloten. Wie daarom thans vliegt, denkt onwillekeurig al niet meer aan de aan eensluiting van provincies, maar aan aaneen sluiting van landen, welke nu immers ook zoo dicht bij elkaar zijn komen te liggen. Aaneensluiting van landen, dus afschaffing van het monsterachtige kwaad, dat oorlog is. Deze les van het vliegtuig, die leert, dat de menschen n i e t in van elkaar afgesloten hok jes leven, maar in éénzelfde wereld en dat ze dus moeten samenwerken voor gezamenlijke welvaart, in plaats van zich dood te staren op de hersenschimmen, die hen scheiden, is de les aan de toekomst. Het is een les, die de komende generatie zal moeten leeren of ze zal aan het bijge loof van de grenzen ten gronde gaan. Want het vliegtuig e i s c h t, dat het begrepen wordt als een machtig middel tot bijeenbrengïng der volkeren; de beschaving, die deze les niet wenscht te verstaan, zal door datzelfde vlieg- tuig in zijn rol van moordwapen ophouden een beschaving te zijn. In alle landen gaat de groote bezielde be langstelling van de jeugd uit naar de lucht vaart. Moge die jeugd vóór alles de roeping daarvan verstaan. De roeping wan het vlieg tuig ligt in de vorming van: wereldkame raadschap. driet. dat binnen in hem scheen te vreten en te knagen Een maand hield Berend het uit. Toen stapte hij naar de woning van den ouden Jobse, maar het waren karige woorden die hij met veel moeite uit den ouden man wist te krijgen. Dat ze weer naar de stad terug was, ze wisten niet waar ze nu was. Het adres van haar ouden dienst konden ze geven, maar of ze daar weer zou zijn Het hijgende stoomtrammet je bracht hem naar de stad. Log en zwaar leek hij hier, die stevige boer, die daar door de hem vreemde straten liep. In Griet's ouden dienst werd hij met argwaan ontvangen. Nee, men wist niet, waar Griet was. Maanden geleden was ze weg gegaan. Zonder doel zwierf hij door de stad. Een stom toeval deed hem Griet terugzien.. Moe stapte hij des avonds een café binnen en pas toen hij er een kwartier zat, zag hij Griet Buffetjuffrouw Hij had een gevoel van afkeer te overwinnen toen hij op haar toestapte. Ze deed erg koel. Twee halfdronken stadsheertjes, die op hoo- ge krukjes bij het buffet zaten, keken hem verwonderd aan. Griet ginnegapte met hen, en hij merkte, dat de twee heertjes zich vroo lijk om hem maakten. Er kwam iets wilds over hem „Griet, ik móét je spreken", drong hij, en hij greep haar arm. Ze wilde zich losrukken, keek boos en haar oogen stonden donker. „Helpen jullie me dan, slampampers!" zei ze tegen de twee op de krukjes. Even nog zag Berend het bête-grijnzende gezicht van den eenen kerel, te laat. echter diens opgeheven hand. Vocht spatte in zijn gezicht, een felle pijn voelde hij in zijn hoofd even boven zijn slaap had hem een zwaar bier glas getroffen. Toen werd alles zwart Wekenlang had hij in het ziekenhuis gele gen, zonder te beseffen wat er met hem ge beurd was. Langzaam, bij stukjes en beetjes kwam de herinnering terug. Hersenschudding en een gebarsten schedeldak zijn geen baga telletjes, maar zijn stevige boerenbody redde hem Toen hij bezoek mocht ontvangen kwam Griet. Het was een heel andere Griet, dan hij kende. Een Griet die weinig sprak, en die haar brutalen blik verloren scheen te zijn. Een Griet die bezorgd deed, hem de haren van het voorhoofd streek, die hem hinderden, die druiven bracht en eau de cologne. En voor het eerst zag hij dat Griet een mond had, die niet alleen kon schateren, maar ook kon glim lachen, en oogen waar begrip voor het lijden van een ander in kon liggen. Ze waren goed, die dagen in het ziekenhuis, vond Berend. Hij zei weinig, maar de bitter heid sleet allengs in hem weg. Als er geen be zoekuur was kon hij stilletjes liggen denken, en heel vaak was er dan ook om zijn mond een stille lach, en was er in zijn oogen het beeld van een kleine knus boerderijtjes, dat van hun tweeën zou zijn. Toen hij voor het eerst op mocht zitten sprak hij er over. „Het oude moet maar vergeten zijn, Griet", zei hij tot slot. „Ik voel, dat je het met mij wel zal kunnen vinden. En ikik heb nooit van een ander gehouden, dan van jou, meid Griet keek niet op. Ze snuffelde een beetje, en ze speelde met haar zakdoek. En ook, toen ze sprak, keek ze niet. ,,'t Kan niet Berend", zei ze dof, „geloof me, 't kan niet. Een week, een maand, een half jaar misschien zou het goed gaan, en dan.... dan zou het me weer te benauwd worden daar.... ik zou stikken in dat nest, waar ik aan ontgroeid ben, en jij zou er on der lijden. Jou wereld is niet meer de mijne. Berend, jij zou hier verkommeren. Ik heb dat gevoeld, toen ik daar was, ik heb het ernstig wilen probeeeren. maar toen ik zag, dat het niet ging. wou ik het een beetje hard verbreken. Ik dacht, dat dat het beste zou zijn. Voor jouen voor mij Ik had ons dit willen besparen en hoopte dat je me zou ver vloeken, maar het kwam anders uit. En tóch ons besluit mag er niet anders door wor den Ze stond op om heen te gaan. Ditmaal wei gerde hij niet de hem toegestoken hand, maar hij vond geen woorden. Langzaam liep ze het vertrek uit en ze had niet de kracht nog om te zien. Buiten vielen de eerste dorre bladeren van de boomen en de late herfstzon wierp een beverig straaltje op Berend's gebogen ge stalte. (Nadruk verboden. Auteursrecht vóorbe houden.) Uitsluitend l Tklas fabrikaat -DENT- FOWNÈS-PERRIN Wol - leder, ongevoerd «gevoerd citfUm van/l® toh/TZ® (Adv. Ingez. Med.) Holl. Maatschappij van Landbouw. De heer C. D. Grijns over de „Pachtwet". Voor de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, hield de heer C. D. Grijns, secretaris van de vereeniging „Het Grondbezit", Dinsdagavond in Brinkmann een voordracht over de „Pachtwet", waarvoor veel belangstel ling bleek te bestaan. De heer Grijns wees er in zijn inleiding op, dat hoewel dit onderwerp niet nieuw is, er toch tal van punten zijn, waarover zelfs juristen ernstig van meening verschillen. Immers, de Pachtwet behelst zeer ingrijpende bepalingen, zonder de kennis waarvan een samenwerking tusschen pachter en verpachter niet mogelijk is, zonder dat zich ernstige moeilijkheden voor doen. Het aantal gegadigden voor grond is in ons land zoo groot, dat de pachters geneigd zijn een hoogere pachtsom te betalen, dan de grond zal kunnen opbrengen. De maatregelen ter voorkoming daarvan, in de Pachtwet vastge legd, zijn theoretisch zeer eenvoudig, doch brengen in de practijk veel moeilijkheden met zich. Vooral administratief is het. door den papierenrompslomp van beide partijen zeer moeilijk gemaakt. Om den pachter te beschermen tegen wille keur van den verpachter, is bepaald, dat elke pachtovereenkomst, op straffe van nietigheid, schriftelijk moet worden aangegaan. Deze overeenkomst moet worden opgezonden en goedgekeurd door de pachtkamer, of door een erkend particulier pachtbureau, van welke laatste instelling beroep op de pachtkamer mogelijk is. Onder deze maatregelen, die het tegengaan van ongeoorloofde pachtverhoudingen be oogen, valt ook de bepaling, dat elke wijziging in de verbintenis eveneens, aan pachtbureau of -kamer ter goedkeuring moet worden ge zonden. Verder bevat de wet bepalingen ter verster king van de bedrijfszekerheid. Wanneer de pachter het gepachte goed naar behooren ge bruikt en verzorgt, moet hij ook de zekerheid hebben, dat hij de pacht van dit object ook zal kunnen continueeren. Daarom zal de pacht voor onbepaalden tijd worden aangegaan, terwijl de wet vaststelt, wanneer en om welke redenen een van beide partijen de pacht zal mogen opzeggen. Verder zal de pachter een schadevergoeding mogen eischen voor verbeteringen, die door hem op eigen kosten aan het pachtobject zijn aangebracht, bij het eindigen van de overeen- komst. De pachter dient evenwel den verpach ter tevoren in kennis te stellen met zijn voor nemen. tot het aanbrengen van deze verbete ringen. Tenslotte is ook de pachtprijs aan bepaalde normen gebonden. Deze zal niet mogen wor den verhoogd of verlaagd, dan wanneer bui tengewone omstandigheden dit eischen. Deze belangrijkste punten werden door den heer Grijns uitvoerig besproken en uiteenge zet, waarna hij in het kort de overige, minder belangrijke want niet van dwingend recht zijndebepalingen behandelde, om ten slotte de overgangsbepalingen te bespreken. Er is. zoo besloot de heer Grijns zijn rede, veel gejuich en evenvee! kritiek geweest, naar aanleiding van deze wet. Zij heeft de positie van den pachter aanzienlijk verstevigd, doch deze dient er voor te waken dat hij daar misbruik van maakt. Doch ook de tegenstan ders van deze wet moeten een loyale houding aannemen want tenslotte moet de verhouding tusschen pachter en verpachter b 1 ij v e n be rusten op wederzij dsch vertrouwen en waar deering Naar aanleiding van deze causerie werden ca de pauze verschillende vragen gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10