PANTER WELLNER Een goede wenk: Geef BoldOOt als geschenk. Bedrijf stelling Haarlem 1936. WOENSDAG 1 DECEMBER 1937 HAAREE M'S DAGBEAD 7, Zuivere verkoopplaatsen. De behuizing. Uit het Algemeen Overzicht volgt, dat het aantal „zuivere verkoopplaatsen" 3087 be draagt. Teneinde zich een inzicht te kunnen vormen omtrent de behuizing dezer onderne mingen, zij medegedeeld, dat van deze onder nemingen waren gevestigd: in winkelpanden 2617 in pakhuizen 241 in kelders 2 in gesloten huizen 160 in hallen 23 in kiosken 12 in erven 16 in loodsen 10 in werkplaatsen 1 in garages 3 in fabrieksgebouwen 2 Totaal 3087 Leeftijd. Groepeert men de verkoopplaatsen van de zelfstandige ondernemers naar leeftijd, d.w.z. naar den tijd, gedurende welken de zaak in handen is geweest van de tegenwoordige lei ding, dan krijgt men onderstaand beeld, leeftijd beneden 1 jaar 433 van 12 jaar 303 van 23 jaar 289 van 35 jaar 419 van 510 jaar 609 van 1020 jaar 633 van 20 jaar en ouder 401 Totaal 3087 Uit dit overzicht blijkt, dat meer dan 14 pro cent der gevestigds middenstandsondernemin gen jonger dan 1 jaar is, terwijl circa 33 pro cent ouder is dan 10 jaar. Nauwelijks de helft der ondernemingen is ouder dan 5 jaar. De oppervlakte. Aangezien de belangrijkheid van een onder neming mede wordt bepaald door haar opper vlakte, is van de totale bedrijfsruimte, inbe grepen etalageruimte enz., een overzicht sa mengesteld. Het ziet er als volgt uit. oppervlakte tot en met 20 M2. 1409 oppervlakte 2150 M2. 1140 oppervlakte 51100 M2. 238 oppervlakte boven 100 M2. 180 venters zonder verkoopplaats 120 Totaal 3087 De Rechtsvorm In een dergelijke bedrijf stelling mag ook een ©verzicht van den rechtsvorm niet ontbreken, al is wel bekend, dat het type van den z,g. al leen-handelenden-koopman overheerscht. De bedoelde opstelling geeft het volgende beeld. Ondernemingen met één eigenaar 2891 Vennootschappen onder firma 103 Commanditaire vennootschappen 6 Naamlooze vennootschappen 72 Coopera-tieve vereenigingen 1 Vereenigingen enz. 14 Totaal 3087 Bijzondere ligging. Bij de beoordeeling der bijzondere ligging is onderscheid gemaakt tusschen: hoofdwin kelstraten, winkelstraten en woonstraten, ter wijl tevens is genoteerd of het bedrijf is ge vestigd in een hoekpand. Uit dit onderzoek bleek het volgende 832 verkoopplaatsen zijn gevestigd in hoofdwinkelstraten 559 verkoopplaatsen zijn gevestigd in winkelstraten 1696 verkoopplaatsen zijn gevestigd in woonstraten Tot. 3087 Voorts bleken 793 verkoopplaatsen of 25.6 procent gevestigd in een hoekpand. Organisatie-zin. Teneinde zich een indruk te kunnen vormen omtrent den organisatie-zin werd vastgesteld dat: 1814 ondernemers niet georganiseerd waren, 109 ondernemers lid waren een standsorg. 826 ondern. lid waren een vakorganisatie. 231 ondern. lid waren van beide organisaties Personeelbezetting De personeelbezetting noodzaakte tot een uitgebreid onderzoek, waarvan alle resultaten in deze beschouwing niet kunnen worden ver meld. Een greep wordt gedaan uit het belang rijkste. Het volledige overzicht bevat: 1. de gemiddelde bezetting per verkoopplaats. 2. de gem. bezetting per branche. 3. de gem. bezetting per branchegroep 4. de gem. bezetting per branchegroep en per economisch-geografisch gebied. De op deze wijze verzamelde totalen hebben betrekking op de enkelvoudige ondernemingen plus de filialen. Gebleken is, dat het totaal aantal personen in dienstverband werkzaam te Haarlem 10337,5 bedraagt, het aantal verkoopplaatsen 3494, zoodat de gemiddelde bezetting per verkoop plaats 2.958 bedraagt. Voor 132 branches is daarnaast het aantal ondernemingen per branche vastgesteld, zoo mede het aantal personen, werkzaam in iedere branche en de gemiddelde personeelbezetting. Het overzicht van de personeelbezetting per branchegroep gaf het volgende resultaat. Tot. Tot. Gem. aant. aant, pers. pers. zaken Groep I: Voedings- en ge notmiddelen 4549 1796 2.53 Groep H: Kleeding 1884,5 365 5.16 Groep III: Woninginrichting 1185 391 3.03 Groep IV: Cultuur en luxe 528 236 2.24 Groep V: Verzorging 283,5 113 2.51 Groep VI: Liefhebberijen 221,5 123 1.80 Groep VII: Diversen 1697 470 3.61 256, 190 en 162 verkoopplaatsen. Van de ove rige branches uit de groep: Voedings- en ge notmiddelen komt geen enkele boven de 1.80 procent van het totaal aan verkoopplaatsen. In de overige branchegroepen varieeren deze percentages van 0.03 tot 3,91. Doublures. Naast het samenstellen van een overzicht van het aantal verkoopplaatsen in een bepaal de branche is het ook van belang na te gaan hoeveel malen bepaalde artikelen dezer bran che nog in andere winkels worden verkocht. Het vraagpunt der doublures. In het onderstaande overzicht zijn alleen voor de belangrijkste branches de verzamelde gegevens vermeld, waarbij met het navolgende rekening gehouden moet worden. Onder I vindt men het aantal verkoop plaatsen waarin het, de branche bepalende, artikel als hoofdartikel wordt verkocht. Onder II vindt men het aantal verkoop plaatsen buiten die onder I genoemd, waar het desbetreffende artikel als nevenartikel wordt verkocht. Onder III vindt men het totaal aantal ver koopplaatsen van het artikel. Branche I n m Voedings- en genotmiddelen. 1. Brood, koek en banket 162 90 252 3. Chocolade, suikerwerken 24 343 367 4. Melk, boter, kaas enz. 256 26 282 5. Fijne vleeschwaren 22 160 182 6. Kruidenierswaren 270 282 552 14. Slagers 190 190 15. Groenten, aard., fruit 299 134 433 16. Gedistilleerd, wijn, bier 28 385 413 17. Tabak, sigaren, sigaretten 305 199 504 Kleeding 22. Schoenen 32 1 33 26. Dameshoeden 21 1 22 30. Heerenmodes 26 23 49 31.Damesconfectie 14 4 18 32. Heerenconfectie 17 2 19 39. Kousen 4 32 36 40. Manufacturen 85 45 103 44. Uitdragerijen 41 41 Woninginrichting 48. Tapijten, linoleum enz. 74 19 93 51 Kachels, haarden 9 46 55 53. Electr. verlicht, app., radio 61 63 124 55. Huish. artikelen enz, 46 68 114 59. Ijzerwaren, gereedsch. 32 16 48 61. Brandstoffen 78 20 98 63. Schoonmaakartikelen 17 109 126 Cultuur en Luxe. 69. Boekhandel 31 7 38 70. Kantoorbehoeften 7 12 19 71.Kantoorboekhandel 8 10 18 72. Leesbibliotheken 27 25 52 75. Klokken, horloges enz. 19 1 20 77. Antiquiteiten 18 18 81. Muziekinstrumenten 21 1 22 82. Speelgoederen S 32 40 83. Papierwaren 3 82 85 Lichaamsverzorging 87. Drogisten 82 12 94 88. Parfum, en toiletart. 9 121 130 Liefhebberijen, 90. Bloemen, bollen, planten 73 1 74 Diversen. 98. Rijwielzaken 105 12 117 108. Hotels 7 2 9 109. Café's 136 136 110. Verlofzaken 31 31 111. Restaurants 12 12 112. Bouwmaterialen 12 25 37 Uit deze tabellen blijkt de verhouding tus schen den verkoop als hoofd- en als nevenar tikel, waarbij evenwel aanstonds opgemerkt moet worden, dat een scherp omlijnde rubri ceering dikwijls uitei-st moeilijk is. MOLLERUS. *n kleine surprise waar Sint altijd groot succes mee heeft, 'n doosje lO stuks 30 cent mignon (Adv. Ingez. Med.) Wellner Tafelzilver als geschenk, daar lege U eer mee in! De Wcllner Zilver collectie omvat gebruiksvoorwerpen en luxe-artikelen van hooge aesthetischc waarde en van onvergankelijke duur zaamheid. Een blijvende vreugde! Voor iets aparts. (Adv. ingez. Med.) Algemeene Bond van Forensen. De Algemeene Bond van Forensen heeft Za terdag j.l. een algemeene vergadering gehou den in gebouw „Industria" te Amsterdam. Op deze vergadering waren o.m. aanwezig afgevaardigden van de afdeelingen Baarn, Bussum, Castricum, Haarlem en omstreken, Hilversum, Nieuwe-Amstel, Soest, Voorburg en Wassenaar. De leiding der vergadering berustte bij den voorzitter den heer E. Enthoven. De besprekingen betroffen hoofdzakelijk in terne aangelegenheden van den bond. In het bijzonder had de aandacht het voorstel van de afdeelingen Castricum en Heiloo, strekkende tot stichting van een propaganda-raad. Aai- t hoofdbestuur werd toegevoegd een lid v£ t bestuur- van de afdeeling Castricum Weg aftreden van den secretaris, mr. F. A. C. Westerman, werd in diens plaats be noemd de heer J. Overweg. Het tegenwoordige secretariaat is gevestigd: O. Z. Voorburgwal 229, Amsterdam. 10348,5 3494 2.96 Aard der verkoopplaatsen Over den aard der verkoopplaatsen dient nog een aantal opmerkingen te volgen. Naar den aard der artikelen, welke verkocht wor den, zijn de verkoopplaatsen in een 132-tal branches ingedeeld, die weder zijn samenge voegd in een 7-tal branchegroepen, die boven reeds zijn aangegeven. Bij een nadere be schouwing blijkt dan, dat in de branche: tabak sigaren en sigaretten, het hoogste aantal ver koopplaatsen voorkomt, n.l. 305 of 8.73 pro cent van alle verkoopplaatsen te Haarlem. Daarop volgt de branche: groenten, aardappe len en fruit, met 299 verkoopplaatsen of 8.55 procent van het totaal aantal. In de branchegroep: Voedings- en genot middelen zijn de branches: kruidenierswaren, melk, boter, kaas en eieren, slagers en brood, koek en banket de belangrijkste met resp. 270, FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 30 November 1937. 1. A. Stuurman, handelende onder de bena- ïnino- Zwanenburg's Ijzerhandel, wonende te Halfweg, gem. Haarlemmermeer, Zwanenbur- gerdijk 448. Curatrice mevr. Mr. L. M. I, L. van Taalin gen Dols te Haarlem. 2. G. J. ter Brugge, bediende in een rijwiel handel, wonende te Haarlem, Parklaan 76. Curator Mr. B. W. Stomps, te Haarlem. 3. Neeltje Rol, weduwe Willem Plessius, zonder beroep, wonende te Badhoevedorp ge- nte Haarlemmermeer, Sloterweg 48. irator Mr. J. H. van Gelderen te Haar lem. 4. E. Veld, weduwe W. Castricum, zonder be roep, wonende te Wijk aan Zee, gemeente Be verwijk, Relweg 15. Curator Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. 5. M. F. van der Steen, grossier in groen ten, wonende te Hillegom, Hoofdstraat 94. Curator Mr. A. Beets te Haarlem. 6. EUazer Koster woningverhuurder wonende te Haarlem, Rijnstraat 135. Curator Mr. H. O. Drilsma te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. L. Vuiegenthart te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: R. Molenaar, voorheen caféhouder, thans zonder beroep, wonende te Zandvoort, Tram straat 13. Curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem. Wegens het verbindend worden der Uit- deelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van: 1. W. M. Rooyers, pedicure, wonende te Heemstede. Heemsteedschedreef 39. Curator Mr. L. J Venhuizen te Heem stede. 2. A. J. Pik, manufacturif mendt Haarlem, Tesselschadeplein 6. Curator Mr. W. M. Gunning te Haarlem. EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het doct.ex. in de kunstgeschie denis, cum laude, de heer H. L. Jaffé. PORTUGEESCn SCHIP VERLIEST SCHROEF. Dinsdagmiddag heeft een Portugeesch stoomschip zijn schroef verloren bij het lichtschip Terschellingerbank. Het schip wordt door de sleepboot „Holland" van de reederij Doeksen naar Antwerpen gesleept. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Vredesbloemcollecte op 23 December a.s. Nu de geheele wereld gebukt gaat onder de oorlogspsychose vragen wij uw aandacht voor onze witte-bloemcollecte op 23 December a.s. Het Kerstfeest nadert, het Kerstfeest, waar van ons het lied vertelt: „In de menschen een welbehagen". Hoever zijn wij daar nog van daan! Toch in ons allen leeft het sterke verlangen naar vrede. Laten wij dezen vredes wil op 23 December a.s. naar buiten dragen. Stelt ons in de gelegenheid om een Vredesten- toonstelling te organiseeren, om den Vredes wil van het volk te toonen. Er wordt inder daad hard gewerkt om de oorlogspsychose te keeren, dit toch heeft het Vredespaviljoen op de Wereldtentoonstelling te Parijs ons wel ge leerd. Wij doen een beroep op alle scholieren boven de 14 jaar. Geeft U op aan een der onderstaande adres sen als collectant (e), aan welke adressen U tevens alle gewenschte inlichtingen kimt be komen. Mej. Dr. M. A. Thiel, Vijverlaan 8, Haarlem; Mevr. Verheus, Garenkokerskade 5, Haarl,; Mevr-. Neisingh, Junoplantsoen 27, Haarl.-N.; Mevr. van Putten, Begastraat 15, Haarl.-N.; Mevr. Pemnings, Houtplein lrd., Haarlem; Mevr. Buis, Wagenweg 68, Haarlem; Mevr. Deinum, v. Hogendorpstr. 3, Haarl. Namens het Comité van de Vereenigde Vre desorganisaties, A. M. PENNINGS-GERRITSE, J. VAN PUTTEN. Verbetering van den Volkszang. In de laatste jaren wordt veel gedaan voor verbetering van den volkszang, doch schijn baar zonder succes, want de tegenwoordige liedjes staan, volgens mijn meening, niet op hetzelfde peil als de liedjes die circa 50 jaar geleden in de scholen werden gezongen. De huidige liedjes hebben, over het alge meen, een weeke, kleurlooze melodie, met weinig nuance en het komt mij voor dat de componist zich telkens afvraagt: „Zou ik nu een toon hooger of lager gaan?", evenals een schilder, die in twijfel verkeert of hij de kleur wat lichter of donkerder zal nemen. In de vroegere liedjes zat meer pit en het geheel was in overeenstemming met de woor den, zoódat, wanneer men slechts de melodie hoorde, men dikwijls aanvoelde welk onder werp werd bezongen. Wie der ouderen kent bijv. niet het opwek kende, forsche liedje: „Rechtop van lijf, recht op van ziel?" Als dit gezongen werd, nam de geheele klas een cordate houding aan, evenals bij een liedje als „Ferme jongens, stoere knapen". En dan het melodieuze: „Harmonie", het gevoelvolle: „Lieve Lente schenk uw zegen", het weemoedige: „Zonnetje gaat van ons scheiden", het droefgeestige- ..Verlaat mij niet", en niet te vergeten hel olijmoedige. .De morgen breekt aan". Dit laatste lied heb ik later eens door een groep kinderen hooren (Adv. Ingez. Med.) zingen, maar weer toonloos, zonder vuur of gloed. Bij ons op school werd de eerste regel door de eerste stemmen uitgeroepen als een blijde aankondiging en daarna, met invallen van de tweede stemmen, juichend en jubelend her haald; verder bleef het in vreugdevollen toon. Het is mij ook opgevallen dat men bij het huwelijk van de Prinses in hoofdzaak hoorde galmen. „Wij zijn niet bang", „Ik zoek een meisje" en dergelijke liedjes; waarom niet het oude populaire straatdeuntje (eenigszins ge wijzigd) Hoera, er is weer een Prins in 't Land, hoezee! De vlaggen die waaien van alle kant, hoezee! We foepen allen vroolijk uit, Lang leve Bruidegom en Bruid, hoezee, hoezee, hoezee, enz. Eveneens komt het mij vreemd voor. dat het geestdriftige lied: „O, schitterende kleu ren van Nederland's vlag", zoo op den ach tergrond is geraakt. Zoowel de woorden als de melodie zijn aangrijpend en bij het zingen daarvan wordt men bezield met vader landsliefde. Dit zou toch een mooier Nederlandsch volkslied zijn dan het Wien Neerlandsch bloed met zijn saai wijsje of het Wilhelmus met zijn onmogelijke textl N. Dilettantisme of beroep? Geachte redactie, Mag ik naar aanleiding van het ingezon den stuk in uw blad van j.l. Dinsdag, behande lende het geval te Zandvoort inzake dilettan tisme of beroep plaatsing van het volgende verzoeken? Vele dilettanten en ook ik zijn het met inzender geheel eens, dat deze voorstel lingen het beroep schade aandoen. Het commentaar geleverd door de directie van het gebouw „Monopole" te Zandvoort mist dan ook ten eenenmale allen grond. Dat het beroepstooneel te Zandvoort geen succes behaalt is geen reden om het maar eens met amateurs te probeeren. En een zuivere dilet- tantenvereeniging zou dit dan ook geweigerd hebben; aan had de directie om tooneel-avon den te verzorgen zich vanzelf weder tot het beroep moeten wenden. Het is begrijpelijk dat dilettanten goed- kooper kunnen werken dan het beroep, want de onkosten voor het instudeeren van het stuk werden reeds betaald uit de contributies van de kunstlievende leden en donateurs, En als de directie dan verklaart dat zij alleen de onkosten vergoedt, dan had zij deze eens moeten controleeren; allicht hadden deze dan gehalveerd kunnen worden. Eenigen tijd geleden is er te Amsterdam een vergadering van beroepsspelers gehou den waar men besloot met kracht tegen dit soort amateurs op te treden en het is daarom te betreuren dat besturen van dilettanten- vereenigingen, die zoo trotsch zijn op hun dilettantisme, zich hiervoor laten overhalen, te meer daar een dezer vereenigingen zoo'n geval al eerder bij de hand heeft gehad. Het is daarom te hopen dat deze besturen hun taak beter gaan leeren begrijpen en hun voor stellingen alleen zullen geven voor hun leden en dus ook niet meer het beroep zullen tegen werken. Dit heeft het al zwaar genoeg. Hoe dit kwaad kan voortwoekeren kunnen zij gaan informeeren bij den Haarlemschen Toonkunstenaars Bond, welke al jaren strijdt tegen een soortgelijk kwaad. Met dank voor de plaatsing, EEN DILETTANT. Federatie van Harmonie- en Fanfarecorpsen. Als lid van de Federatie van Harmonie- en Fanfarecorpsen verzoeken wij u opneming van het volgende: Op het gebied van het geven van uitvoe ringen in cafés heerschen verschillende wan toestanden en in niet mindere mate is dit het geval met het houden van concoursen, die door handige caféhouders worden geor ganiseerd om hun bedrijven in-stand te hou den. De caféhouder wijst de jury aan of laat dit aan het publiek over en als prijzen looft hij bekers of kransen uit. In wezen betee- kent dit het vermoorden van het dilettan tisme Dilettanten mogen figureeren om den zak van den handigen exploitant te spekken. Het wekt verwondering, dat de dilettanten corpsen zich daarvoor nog leenen. Welke waarde moet men nu aan zoo'n beker toe kennen. De aangewezen jury is in den regel een paskwil en in 99 van de 100 gevallen gaan de vriendjes van den exploitant met de prij zen strijken. Dit zijn wantoestanden en de muziek is toch te mooi om als een soort van grabbelton te worden aangewend. De Fede ratie van Harmonie- en Fanfarecorpsen laat dan ook een ernstige waarschuwing hooren tegen deze practijken. Mogen alle besturen van dilettantencorp sen er wel aan denken, dat "voor hun muziek beoefening een graf wordt gegraven, wan neer zij aan zulke gelegenheidsconcoursen hun medewerking verleenen. Het bestuur van het Fanfarecorps D. I. U. te Bakkum (N.H.) S. I. M. A. V. I. eri de macht van het kleine. De Speldjescollecte op 4 December. Wist ge, dat voor slechts één dubbeltje een melaatsche meer dan een dag verzorgd wordt in een lepra-landbouw-kolonie? Wist ge, dat voor slechts één kwartje een framboesia-lijder gered kan worden van ondragelijke pijnen en dikwijls zware ver minkingen? Wist ge, dat een inheemsche zieke voor 'én gulden per dag verpleegd kan worden in een ziekenhuis? Nu ge het weet wilt ge.zeker wel een offer der dankbaarheid brengen op Zaterdag 4 De cember a.s. omdat ge zelf gezond zijt en iets geven kunt! Ieder, die Zaterdag 4 December a.s. wil me dewerken om den medischen nood in Indië te helpen lenigen, wordt uitgenoodigd zich vóór a.s. Zaterdag op te geven als collectant Gf collectrice bij den heer A. J. Berman. "Wederik Hendriklaan 3f 'Tel. 16470.) Giften gelieve men te storten op postgiro 38262 van de afd. Kennemerland der Ver. Simavi. keuken 'N a tijd Stiptheid in tijd M óók in de keuken! Daarom een keukenklok van Juughnns, het goede merk. Punctueele klokken, duurzame klokken, volledig bestand tegen keukendamp. Practische uitvoering: fraai porselein, afwasehbaar. Diverse modellen. Eerste klas! F6SA (Adv. ingez MedJ Algemeene Nederlandsclie Vrouwen Vredebond. St. Nicolaas en Kerstmis. Geeft geen oorlogsspeelgoed! Ieder mensch dat nadenkt moet het met ons eens zijn, dat het een droevig gezicht is lieve kleuters en grootere jongens met speelgoed, werktuigen van-den-dood, zich te zien vermaken. Moeders ziet gij niet de schrijnende tegenstelling tus schen het jonge kind met zijn klare oogen en onbedorvenheid en het spel van den dood. U zult ons tegenwerpen dat het toch maar spel isZeker voor ons, doch niet voor het kind. De mentaliteit van het jonge geslacht wordt er dus weer een van: oog om oog, tand om tand; macht boven recht. Laten wij moe ders trachten een ander geslacht op te laten groeien met een anderen vorm van weerbaar heid tegen verkeerde invloeden. Dezer dagen vernamen wij dat een kleuter op een voorbereidende school er zijn verwon dering over uitte, dat op zijn school een plaat aanwezig was waarop een Indiaan met een ge weer stond afgebeeld. Hij vond het niet pret tig er naar te kijken. De school verwijderde na dit gesprek deze plaat, waarover het kind zeer tevreden was. Laten wij niet vergeten, dat, wanneer geen moeder wil, dat haar kind zich met dergelijk speelgoed bezig houdt en er dus geen vraag naar is, het aanbod van dit speel goed des doods vanzelf zal -verdwijnen. Namens den Alg. Nederl. Vrouwen-Vredebond (Afd. Haarlem), Mevr. A. M. PENNINGS-GERRITSE wnm. Voorzitster. „500 K.M. per uur Na het artikel „509 K,M. per uur", in Haar lem's Dagblad van 20 Nov. gelezen te hebben, mocht ik hieruit opmaken dat volgens de schrijver van dit artikel het jagen naar re cords geen nut heeft. Maar hij vergeet dat ieder een die een automobiel rijdt, hiervan geprofiteerd heeft en nog steeds profiteert. Nu behoeven wij wel geen 500 K.M, per uur te rijden, maar als men een auto kan bouwen die de 500 K.M. haalt en dan nog goed be stuurbaar is, dan kan men toch zeker een auto construeeren die een betrouwbaarheid heeft op 150 K.M. Wat konden de wagens van 10 jaar geleden, reeds met 60 K.M. snelheid ni,et met de voorwielen slaan,zoodat je het stuurwiel niet vast kon houden en kon de motor op 80 K.M. gaan trillen en als je eens langeren tijd op. een mooien weg 100 K.M. reed, liep je kans dat door de slechte koeling en slechte smeerolie de lagers wegsmolten en hoe konden niet de banden zoo maar onder het rijden stuk springen. En dat zulke auto mobielen heden niet meer gemaakt worden, hebben we grooten deels te danken aan het jagen naar records. Men is met de automobiel- •fabricage toch zoo ver, dat de tegenwoordige klein wagentjes bij een benzineverbruik van 1 op 15 meer capaciteit en snelheid hebben dan een groote wagen van vroeger. Over de moeilijkheden die zich voordoen om een record te breken zou een lijvig boek te schrijven zijn. Allereerst moet men een mo tor construeeren. die zooveel mogelijk paar den krachten levert bij een zoo laag mogelijk gewicht. Verder moet men over een smeer olie beschikken die bij zoo'n hoog toerental alle deelen nog goed smeert. Men heeft een stuurinrichting noodig waarmee de auto „haarzuiver" te besturen is. Men moet over banden beschikken die licht en toch sterk zijn en waarvan de koofdlaag niet stuk scheurt en de rubber niet uitgeslingerd wordt. De carrosserie moet goed gestroomlijnd zijn, opdat niet zooals vorige maand bij een re cordpoging in Duitschland gebeurde, doordat de carrosserie een verkeerde stroomlijn was gegeven, de wagen van voren met de wielen door de aërodynamische werking van den grond werd getild. Eyston moest vanwege de korte uitloop, die hij tot zijn beschikking had, op de wagen voor zijn laatste recordrit een goed stel remmen fabriceeren, die ook niet heet mochten loopen. Zoo moet men steeds weer iets verbeteren om een paar kilome tertjes meer te halen. Op scheepvaartgebied gaat het eveneens zoo. Door den concurrentie strijd tusschen de maatschappijen om den blauwen wimpel te bemachtigen gaat men de machines verbeteren, om te trachten de snel heid zoo hoog mogelijk op te voeren. En hier van profiteert de geheele scheepvaart. Bij de luchtvaart dito. Want hoe is men gekomen aan de optrekbare landingsgestellen? Door de records. Hoe is men gekomen aan de hoogere snelheid met minder sterke motoren? Door de records. Heusch de record-verbeteringen zijn geen „zotte kleine sensatietjes". Voor het niet-tech- nisch onderlegde publiek laat het zich wel zoo aanzien, maar iedere automobiel-ingenieur scheepvaart- en vliegtuigbouwkundige put hieruit zijn kennis, wat later het publiek v^eer ten goede komt. H. C. HOOGEVEEN. Mr. Cornelisstraat. B ij schrift: Het nut van de snelheids records voor verbetering der techniek is door mij niet ontkend. Ik heb evenwel betoogö, dat dit nut thans wel tot het verleden schijnt te behooren, gezien de bereikte resultaten, en dat 17 K.M. extra op een prestatie van 484 K.M. per uur alleen nog maar statistische be- teekenis en sensationeele aantrekkelijkheid (van wege het bereikte ronde getal) schijnen te hebbenR. P.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11