ss Wij N HARDT J ES xc-crnde/i s-yuaI &ij: Koker 12 cachets 50 et 2 stuks 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Buitenlandsche Zaken aan de orde. Kunst in Haarlem en daarbuiten. AMENDEMENTEN OP DIENSTPLICHTWET KOMEN LOS. WOENSDAG DECEMBER 1937 HA AR GEM'S DAGBEAD 5 Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijnen aj;ma) [muma-mM rj. r c Rheumatische pijnen-bpit-bpi^rpijn (Adv. Ingez. Med.) TWEEDE KAMER Volkenbond vindt nog verdedigers. Art. 16 in het geding. >r. S. E. B. Bierema (Vrijheidsbond) DEN HAAG -^Dinsdag. Bij liet begin der vergadering gaf de voor zitter in welgekozen bewoordingen uiting aan de gevoelens, ook bij de Kamer gewekt, in verband met liet ongeluk, aan Prins Bern- hard overkomen, waarbij zich namens de Re geering, ook wat de wensc.hen voor spoedig herstel betreft, de Minister van Buitenland sche Zaken aansloot. Deze was vanmiddag aanwezig omdat met onderbreking van het debat over Sociale Zaken, thans eerst zijn begrooting aan de orde was. Nadat de motie-Kupers (s.-d.), aandringende op spoedige indiening van een wetsontwerp, ter waarborging van recht op vacantie van alle werknemers, met be houd van loon, met 5925 was verworpen (communisten* sociaal-democraten, christen democraten èn nat.-socialisten stemden voor) kon de discus sie over 't buiten- landsch beleid een aanvang nemen. Ook al heeft de Volkenbond teleur stellingen opgele verd, zoo bleek vrij wel de geheele Ka mer trouw aan deze instelling te willen blijven. Maar om der wille van de universali teit bleken zoowel Dr. Bierema (lib.), Mr. Joekes (v.-d.) en Jhr. Mr. de Geer (c.-h.) de isanctiebepalin- gen ten deele wel te willen laten schieten, ten deele, want art. 16 (heelemaal laten schrappen wenschten ze niet. De c.-h. frac tieleider (wiens partijgenoot Krijger o.m. het Nederlandsch-Belgische vraagstuk aanroer de, gelijk ook de heer Joekes deed) gaf te verstaan, dat de Volkenbond, die niet alleen den vrede moet propageeren, maar ook orga- niseeren en het fascisme als water en vuur tegenover elkaar staan. Overigens betoogde hij nog, dat men t.a.v. verzwakking der sanctiebepalingen in elk geval toch niet zoover moet gaan, dat de Bond een louter consultatief lichaam zou worden. Ir. B o n g a e r t s (R,-K.) achtte het ge- wenscht, dat de Regeering al haar krachten zou inspannen, om den Volkenbond te stu ren in de richting der aanvaarding van de Christelijke beginselen als richtsnoer en grondslag van het recht, Als fel anti-Volkenbondsman en voorstan der van nauwere aansluiting van ons land bij Duitschland liet Mr. Rost v. Tonnin gen (nat.-soc..) zich hooren. Een ander geluid dan van de overige aanhan gers van den Volkenbond vingen we op van Ir. Albarda (s.-d.), die weliswaar het door hen gekoesterde verlangen naar uni versaliteit deelde, maar geen prijs stelde op het lidmaatschap van Staten, welke de hui dige verplichtingen niet wenschten te aan vaarden. Deze afgevaardigde betreurde dan ook, dat onze Regeering met haar collega's van de Scandinavische Staten sinds 1 Juli 1936 de ter gelegenheid van de ophef fing der sancties tegen Italië afgelegde ver klaring doende is geweest mede een rich ting in te slaan, waarbij men wel de lusten van den Volkenbond wenscht te genieten, echter niet de lasten te dragen. Deze afge vaardigde bepleite evenals mr. Joekes erken ning van Rusland. Nadat de heer Wijnkoop (commun.) verkondigd heeft, dat de universaliteit van den Volkenbond door toetreding o.m. van Duitschland alleen te bereiken was wat spr. verkeerd zou achten -door den Bond de tanden-uit te trekken, geeft de heer Sm e enk (a.-r.) o.m. te kennen, dat schrapping van de sanctiebepalingen een te hooge prijs voor verwezenlijking van de universaliteit zou zijn. De heer Serrarens (R.-K.) meende, dat men bij het vraagstuk van hervorming van den Volkenbond niet alleen op de politieke maar tevens op de economische zijde van het internationale leven moet letten, met name b.v. de kwestie van verdeeling van grond stoffen. Mr. v. d. G o e s v. Naters (s.d.) in formeert naar wat er gebeurd is met eenige volgelingen van Franco, die ge ïnterneerd waren, doch inmiddels ver dwenen zijn. Deze afgevaardigde heeft het verder over be denkelijke Duitsche politieke publicaties te weten annexio- nistisch propagan damateriaal, waar mee ons land wordt overstroomd. AVONDVERGADERING. Na het eten noemde Mr. Rutgers v. Ro zenburg (c.h.) verlaten van den Volken bond „geestelijk defaitisme" waarna Mr. Donker (s.d.) te kennen gaf, dat de Neder- landsche Regeering anders behoorde te han delen dan ze doet (nalaat) t.o.v. optreden van de partij-Franco in open zee tegen Nederland- sche handelsvaartuigen, welk optreden nl. volkenrechtelijk ontoelaatbaar is. Deze spreker was slecht te spreken over de ten achterstelling van Nederlandsche havens dank zij de Fransche regeling ten gunste van België inzake de Surtaxes d'entrepot. Evenals de heer Krijger al gedaan had, drong Mr. Donker bij den Minister er op aan het noodige in dezen te probeeren in 't belang van ons land. Ds. Zandt (St. Ger.) ijverde op nieuw voor uittreding uit den onchristelijken Volkenbond, waarop de heer v. Houten (Chr. democr.) betoogde, dat de onvolmaakt heid, die nu nog den Bond aankleeft, geen reden mag wezen om Genève den rug toe te keeren en vroeg vervolgens nog met nadruk aan den Minister of Nederland volkomen vrij <m. M. G. E. BON- GWPR-TS R:K. is, wat betreft eventueele deelneming aan mi litaire actie. Het bevestigend antwoord hierop bleef niet uit. Minister P a t ij n verklaarde allereerst, dat het bij de groote spanningen die internatio naal thans voelbaar zijn, niet uitgesloten is, dat Regeering en Kamer ten nauwste met el kaar zullen hebben samen te werken, waartoe hij volgaarne bereid is. Hij zal trouw blijven aan de tot nu toe gevolgde lijn van ons bui- tenlandsch beleid en aan de politiek, die Ne derland pleegt te voeren. Als kleine mogend heid kunnen we ons geen avonturen veroor loven o.m. ook niet opkomen tegen het onrecht, dat er gepleegd wordt. Voorzichtigheid blijft voor ons 'n vereischte van beteekenis. Financieele bezwaren en de moeilijkheid dat we -'et steeds voldoende geschikte personen kunnen vinden staan een overigens ook den Minister gewenscht voorkomende versterking van ons diplomatieke en consulaire corps in den weg. Dat we nog geen ambassadeurs heb ben ligt niet aan ons. Tegenover den heer Serrarens ontkent Excellentie Patijn met na druk de juistheid van de beschuldiging, als zouden Katholieken minder goede promotie kansen in ons diplomatieke corps hebben. Binnenkort zoo vernamen we vervolgens zal de Kamer een wetsontwerp bereiken inzake hulpverleening aan de burgerbevolking in China. Van de 25 Spaansche vluchtelingen, die hier te lande vertoefden, zijn er slechts 2 ont snapt, krijgt Mr. v. d. Goes v. Naters te hooren en diens fractieleider Ir. Albarda ontvangt evenals Mr. Joekes de toezegging, dat de Re geering zich alvorens iets te doen t.a.v. onzen gezant te Rome, eerst rekenschap zal geven van den algemeen internationalen kant, die hieraan verbonden is. De Minister voelt niets voor erkenning van de Russische Regeering, wat we met 't oog op onze handelsbelangen ook geenszins noodig blijken te hebben. Als de groote mogendheden onderling wil len afspreken, dat als iemand Nederland's grondgebied zou aantasten, zulks aanleiding voor haar zal wezen om tegen den aanrander op te treden, en 'n dergelijke afspraak ge schiedt geheel buiten ons om, zonder dat wij in dat verband ook maar eenige verplichting aanvaarden, kunnen wij hiertegen geen enkel bezwaar hebben, verklaart Mr. Patijn aan Mr. Rost v. Tonningen, die dit punt had aange roerd. Tegen de opzegging van de Rijnvaartacte door Duitschland hebben we krachtig gepro testeerd, aldus krijgt de heer Krijger ten ant woord. Tenslotte kwam Zijn Excellentie terecht bij den Volkenbond, dien men moet aannemen als 'n feit, als 'n in 1919 in het leven geroepen li chaam. In die schepping ziet Mr. Patijn God's hand. Nu moeten we oog hebben voor de groote beteekenis die dit instituut voor de menschheid heeft, doch het heeft in de oogen van den Minister niet veel nut te midden van het bonte gezelschap te Genève van z'n chris telijke beginselen te getuigen. Dit in antwoord aan de heeren Bongaerts, Smeenk en Zandt, waarna de Minister verklaarde te gelooven, dat de Volkenbond zich thans in de goede richting ontwikkelt. In de eerste plaats is universaliteit ge wenscht en daarom zou de Minister eventueel voorloopig de sancties van art. 16 willen laten wegvallen, ofschoon op den duur zeker te ho pen ware, dat men tot collectief optreden zou kunnen en willen overgaan. Dat de neutralen op 30 Juni '36 hun door Ir. Albarda becritiseer- de verklaring hadden afgelegd, vond de mi nister volkomen logisch. Bij de replieken ver klaarde Ir. Albarda (s. d.) bepaald tegen schrapping van art. 16 te zijn, een stap, dien ook Mi-. Joekes (v. d.) hoogst ongelukkig voor de ontwikkeling van den Volkenbond zou vinden. Ook de heer Smeenk (a.r.) bleek niet bevredigd door wat Mr. Patijn aangaande het sanctie-artikel had losgelaten, terwijl jhr. Mr. de Geer (c. h.) aanstipte, dat een tred terug t.a.v. de economische sancties tijde lijk wel aanvaardbaar ware, doch niet het hervormen van den Bond in een louter con sultatief lichaam. Mr. J. A. N. Patijn. Mr. Patijn dupliceerde, dat in het algemeen in 't heele debat wel wat te groote beteekenis aan art. 16 gehecht was, aangezien wij ons nu reeds de grootst mogelijke vrijheid ten opzich te hiervan voorbehouden doch tenslotte houdt de Minister het artikel er toch liever in. Z.h.st. gaat Hoofdstuk III er door. En dan komt Minister Romme met So ciale Zaken weer aan bod. Tot ver na midder nacht voerde een heele reeks sprekers bij de afdeeling „werkverschaffing en steunverlee- ning" het woord; een motie-Kupers (s.d.) die-, ten doel had bij de Regeering aan te dringen het toekennen van een duurte-toeslag op den steun, maakte mede een punt van discussie uit. Morgen komen we op een en ander nader terug. Tenslotte zij nog vermeld, dat in de Eerste Kamer, die 'n aantal hamerstukken afdeed, stijlvolle, niettemin gevoelige woorden werden gesproken in verband met 't ongeluk aan Pruis Bernhard overkomen. E. VAN R. Ir. M. H. Damme doctor honoris causa. De senaat der Technische Hoogeschool te Delft heeft benoemd tot doctor honoris causa in de technische wetenschappen ir. M. H. Damme. directeur-generaal der P.T.T. Op 1 Juni 1925 werd ir. Damme benoemd tot leider van het Nederlandsche P.T.T.-bedrijf; heden is het dus juist 12y2 jaar geleden, dat hij aan het hoofd werd geplaatst van de on derneming, welke onder zijn bestuur een on- gemeene vlucht heeft genomen. DE MALVERSATIES TE BORSSELEN. Vonnis tegen oud-burgemeester bevestigd. 's-GRAVENHAGE, 30 November. Het Haagsche gerechtshof heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij de oud-burgemeester van Borsselen, wegens valschheid hl geschrifte en verduiste ring is veroordeeld tot een gevangenissstraf van zes maanden. Grijsaard onder auto geraakt en gedood. Dinsdagmiddag om half drie is ter hoogte van de nieuwe kazerne op den rijksweg naar Utrecht, te Hedel, de 76-jarige G. de Klein, die stond toe te zien bij het terugzetten van een auto onder hetiVoertuig geraakt en op slag gedood. Slippend wielrijder komt voor vrachtauto terecht. Man overreden en op slag gedood. Dinsdagmiddag is op de St. Annalaan, welke laan van Nijmegen naar Gennep loopt, de 50-jarige heer Van Raay uit Nijmegen met zijn rijwiel geslipt. Hij kwam onder een hem achterop rijdende, met meel geladen vrachtauto van de Gebroeders B. uit Gouda terecht. De wielrijder werd zoo ernstig ge wond, dat de dood onmiddellijk intrad. Fraude door wethouder? Verdachte neemt ontslag. Tegen den wethouder J. S. te Schagen heeft de politie een onderzoek ingesteld, al dus meldt het A.N.P. Hij wordt verdacht in zijn beroep van ma kelaar en accountant onrechtmatigheden te hebben gepleegd bij het afwikkelen van na latenschappen o.a. in het declareeren van te hooge bedragen voor successierechten. Een tweetal gevallen te Schagen nl. van de familie B. en de weduwe H. staan vast. Naar wij vernemen, is de zaak reeds in handen der justitie. De heer S. zou volgens het A.N.P. zijn wet houdersfunctie hebben neergelegd. Een teekening door Ostade uit de verzameling Fodor. Behalve de schilderijen uit de romantische school bevat het Museum Fodor een verza meling teekeningen van oude meesters, die zeer belangrijk te noemen is. Teekeningen van Rembrandt en Ostade kan men er even zeer vinden als die van oude Italianen en van Van Dijck. Wij reproduceeren deze week een interessante, vroege teekening door Adriaan van Ostade „Het drinkgelag", waar aan nog enkele opmerkingen zijn vast te hechten. Allereerst iets in het algemeene. Er is de laatste jaren steeds meer belangstelling voor teekeningen van oude meesters te bemerken- Steeds meer worden die door de weten schappelijke kunstvorsching onder handen genomen, geschrift, van verkeerde toeschrij vingen ontdaan en in de naar men thans aanneemt juiste rubrieken onderge bracht. Een bezigheid die veel- scherpzinnig heid en nog meer feitelijke „warenkennis" vereischt. Door het bijeenbrengen en exposeeren van veel onaangevochten werken op dat gebied, krijgt ook de leek gelegenheid zich eenigs- zins een „kijk" op dat materiaal te verwer ven en de student de mogelijkheid, zijn ken nis er van te toetsen en uit te breiden. Juist nu is in Brussel een tentoonstelling caande waar men uit verschillende musea ook uit Holland prachtig materiaal heeft bijeen gezocht, om dat als samenhan gend geheel, onder den titel „Van Breughel tot Rembrandt" den volke te vertoonen. Men behoeft met dit heen en weer trekken van kunstwerken nu niet steeds even ingenomen te zijn om toch te erkennen, dat er voor de vergelijkende studie veel aantrekkelijks in zit Bovendien heeft de belangstelling voor teekeningen altijd een serieuser kant, dan die voor schilderijen, waarmede vaak een mondaine neiging of een politieke of com- mercieele bijbedoeling verbonden is. Het werd ook te Brussel bij deze gelegenheid ge zegd: om tot een genot gevende waardeering van teekeningen te komen, is een intiemer verhouding tusscnen beschouwer en kunst werk van noode, dan die zich voor doet bij beroemde schilderijen, waar de kleur en het voltooid-zijn een directe suggestie uitoefe nen. Is men echter eenmaal zoo ver, dat men een teekening „lezen" kan, dan is die be- reiktheid een bron van genot. Immers, de teekening bevat meestal den eersten aanval van een artist op zijn onderwerp, de eerste idee vopr zijn compositie, de eerste, meest frissche weergeving, van wat er in zijn her sens is omgep—m. vóór hij krijtje of pen of pensee1 id hr ^pier zette. X)ezr e onderscheiden en te waar- deeren H,n soort rchriftgeleerd*- 'd waarbr ->e geleerdheid, vooral het. gevoelige oog een rol speelt. Nu is een ze kere dosis geleerdheid tot op zekere hoogte te verwerven, het gevoelige oog blijft een gave, die alleen maar onder gunstige om standigheden, ontwikkeld kan worden. Tot die omstandigheden behoort het vaak en serieus bekijken van wat als meesterlijk er kend werd.'Het is wij zeiden het reeds vaker de eenige manier om beeldende kunst te leeren „zien" en doeltreffender dan welke geleerdheid ook. Zoo is het interessant te weten, dat onze Ostade-teekening dezer week, een werk is uit zijn eerste periode, toen dat werk nog niet het rustige karakter van zijn lateren arbeid had, en nog verband hield met het ruige schrift van Adriaan Brouwer, die zijn mede-leerling bij Frans Hals was. Maar van meer gewicht is het, te kunnen zien, hoe, met weinig middelen, pen een weinig touche hier en daar, reeds een groote bewegelijk heid en activiteit der zes figuurtjes bereikt zijn. De op den rug geziene figuur op den voor grond zit daar prachtig, in al zijn massivi teit en al zien wij zijn facie niet, aan zijn rug zien wij, hoe dat ventje, zijn pijp stop pend 1 langs zijn neus weg, iets zit te ver tellen. wat de drie luidjes tegenover hem. bijster interesseert. Zoo zeer. dat alleen de middelste van hen, al is het dan en passant, den meest rechts gezeten boer in het oog houdt, die op een wellicht wat al te joviale manier met zijn bloemetje de joffer het hof maakt, die een frisschen dronk komt -Qiken. Zelfs het eenigszir afwijzende van d mge vrouw is met een paar pe*->nehaaitje: 'Ol- maakt vastgelegd. Die onderlinge verbondenheid van het zestal is hier wel buitengewoon goed tot uitdrukking gebracht. Het zijn niet zoo maar losweg geteekende, afzonderlijke figuurstu dietjes die Ostade hier geeft: er is iets, er gebeurt wat, in dit niet al te droefgeestig gezelschap en dat vertoont ons de artist met niet dan wat rake aanduidingen. Wij hebben hier in haar puursten vorm, de eerste idee voor een schilderij, dat onmogelijk meer di- recht kan zijn geworden van werking op den beschouwer. Ziet men nu die teekening in haar details, dan verbaast alweer depsychologisch zoo juiste variatie in de manieir van zitten der vijf drinkebroers. Prachtig is die belang stelling van de drie luisteraars, alle drie even geïnteresseerd, maar toch verscheiden. Niet minder het zitten van de meest recht- sche figuur, die geheel door andere bedoeling wordt in beslag genomen. Zij zullen hèm de mop straks nog eens over moeten vertellen. En een schijnbare kleinigheid men zie eens hoe geestig en juist, met slechts een paar streepjes een liggend hondje naast dien linkschen knaap gesuggereerd wordt. Eerst als men zulk een teekening lustig bekeken heeft, ontdekt men er de finesses van en raakt men overtuigd met werk van een meester te doen te hebben. En het is het. handschrift der teekening, dat door de eeuwen her- het duidelijkst de verwantschap der ware meesters aantoont: oude Japan ners uit df Kano-school schrijven als Rem brandt en ohaHp en die groote lijnen kee ren telkens weer J. H. DE BOIS. De inbraak in de houtvesterij te Apeldoorn. Drie personen in de hoofdstad aangehouden. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft in samenwerking met de Koninklijke Mare chaussee te Apeldoorn Dinsdag wederom drie personen gearresteerd, die er van verdacht worden betrokken te -zijn bij de inbraak op 9 November in de woning van den houtvester van H.M. de Koningin, den heer J. C. E. C. N. Mulder aan den Amersfoortschenweg te Apeldoorn, waarbij een hoeveelheid effecten ter waarde van tienduizend gulden, alsmede een aantal gouden en diamanten sieraden zijn gestolen. Het zijn twee mannen en een vrouw, allen te Amsterdam woonachtig. De vrouw en een der mannen hadden tot voor kort hun domi cilie in het Gooi. Een aantal der gestolen effecten ter waarde van f 6700 is bij hen te ruggevonden. Zij zijn opgesloten in het hoofdbureau van politie in afwachting van hun transport naar Apeldoorn. Het staat nog niet vast, of men met de daders dan wel met helers te doen heeft. GEMEENTE-ARCHIVARIS VAN ALKMAAR OVERLEDEN. Dinsdagmiddag is na een korte ongesteld heid plotseling overleden de heer N. J. M. Dresch, sinds 1922 archivaris der gemeente Alkmaar. Voor zijn benoeming was de thans overledene in dezelfde functie werkzaam in de gemeente Schiedam. De heer Dresch die den ouderdom van 54 jaar bereikte heeft het gemeente-archief te Alkmaar geheel herzien. Hij had een speciale studie gemaakt van het Kennemerland, over welke streek van z-ijn hand verschillende pu blicaties zijn verschenen. Eerste oefentijd, elf, acht of zes maanden Op het wetsvoorstel tot wijziging van de Dienstplichtwet zijn verschillende rwnende- menten ingediend. De Tweede-Kamerleden IJsselmuiden, Steinmetz, Ruijter, Stumpel en Groen stellen voor artikel 13 der wet als volgt te lezen: „Vrijstelling wegens broederdienst wordt zoo verleend, dat van een even getal broeders de helft en van een oneven getal de grootere helft moet dienen, waarbij als regel de broeders om den ander zullen worden vrijge steld en overigens naar door ons te stellen regelen." Voorts wordt voorgesteld het aantal der genen, die moeten worden ingelijfd vast te stellen in plaats van 32.000 op 27.500. In de derde plaats wenschen de voor stellers den eersten oefentijd te wijzi gen van elf maanden in zes maanden. De Kamerleden Schilthuis, Oud. Joekes, mevr. BakkerNort en Ebels hebben eveneens een amendement op het wetsontwerp tot wij ziging van de Dienstplichtwet voorgesteld, strekkende om het contingent dienst plichtigen op 27.400 man te brengen en den eei'sten oefentijd op acht maanden te stellen. Belangrijke wijzigingen in de Kuikenteeltregeling voor 1938. Ir, Tukker geeft inlichtingen. Verplicht pullorum-onderzoek. UTRECHT, 30 November. Dezer dagen heeft de Algemeene Nederlandsch Pluimvee- teeltvereeniging A.N.P .V., te Utrecht, een algemeene ledenvergadering gehouden, waar in de heer ir. J. G. Tukker, directeur der Ne derlandsche centrale voor eieren en pluimvee een uitvoerig exposé gaf over de bepalingen voor 1938 betreffende de teeltregeling. Ten eerste zullen de broedvergunningen in vergelijking met 1937 met 10 pet. verhoogd worden. De regeering behoudt zich het recht voor bij een aantal der grootste broeder ij en een aantal van de kuikens,-die dit jaar meer uitgebroed mogen worden voor zich beschik baar te houden, teneinde nieuwe ontginnings- bedrijven en andere, wtaar pluimvee gehouden behoort te worden, van kuikens te voorzien. De tweede voorname bepaling is, dat de broed vergunningen onder bepaalde voorwaarden uitgereikt worden. Aan deze voorwaarden moet worden voldaan, daar anders de broedvergun ningen ingetrokken en onder andere kuiken broeders verdeeld. Deze voorwaarden hebben betrekking op het leveren van kuikens aan vroegere afnemers, voordat aan nieuwe afne mers verkocht mag worden. Hiermede wordt beoogd de opkooperspraktijken van kuikens door bepaalde pei-sonen, zooals voederfabri- kanten, die dan de kuikens verkoopen onder de verplichting hun voeder tevens te gebrui ken, te beperken. Als derde nieuwe bepaling noemde spr. het voor de fokkers verplicht ge stelde pullorumonderzoek bij al hun dieren. Van het percentage besmetting bij de fokkers zal het afhangen, of aan hun afnemers de vermeerderingsbedrijven ook dit pullorum onderzoek opgelegd zal worden, of dat ze on gemoeid blijven. Over de kuikenprijzen of over een eventueele toeslagregeling op broedeieren en kuikens, kon ir. Tukker nog geen mededeelingen doen Onder de huishoudelijke zaken der agenda vormde de bespreking over een reisvergoeding aan de ver van Utrecht wonende leden, met het doel het bezoek ter algemeene vergadering te bevorderen, het belangrijkste punt. De vergadering besloot met groote meerder heid van stemmen hiermede gedurende één jaar voorloopig een proef te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5