FRANKEN Revisiezaak brengt geen revisie. AUTOBUSLIJNEN DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 HAAKIEM'S DAGEDAD 2 Een VULPEN voor Uw leven, Kan DANTÜMA U geven. O^hJkuftuntk» ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Med.) Comité Oranjevreugde—Volks vreugde. Nog veler medewerking noodig. Het Comité Oranjevreugde-Volksvreugde heeft wegens de bezorgdheid over den ge zondheidstoestand van Prins Bernhard eenige dagen zijn werkzaamheden gestaakt. Daar de berichten thans gunstiger zijn., gaat men nu weer verder om het doel te bereiken. Dank zij de offervaardigheid van velen is men tot goe de resultaten gekomen. Het is gebleken, dat er ruim honderd uitzetjes uitgedeeld kunnen worden, er zijn echter meer noodig. Wie helpt nog mee aan alle moeders, die zich aange meld hebben, een vreugde te bereiden? Met nog ongeveer 200 gulden zouden allen gehol pen kunnen worden. Het Comité O.-V. "hoopt en vertrouwt dat de gelden nog zullen binnen komen en doet bij dezen een beroep op allen, die willen medewerken. Het gironummer is 4000 Twentsche Bank Zijlstraat 76. Het is dankbaar voor alle sympathie, die het van verschillende zijden ondervindt. Het legt er den nadruk op, dat moeders van alle ge zindten bedacht worden. Bovendien zou het Comité gaarne voor de betreffende gezinnen zooals dit in Den Haag- gebeurt, op den dag der blijde gebeurtenis be schuit met muisjes willen uitdeelen; daartoe heeft het Comité beschuit noodig, voor dé muisjes zorgt het zelf. Wie wil helpen? Mevrouw Wesstra verzoekt vriendelijk toe zending van de zelfgebreide babykleertjes vóór 13 December aan haar adres, Van Eeden straat 1. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 3,45 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4,38 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondage te 7.15 uur. Middag- en Avonddienst Zondag en Maan dag te 3.45 uur. Avonddienst Dinsdag en volgende avonden te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Dinsdag en volgende avonden te 7.15 uur. De diensten op Sabbath, alsmede de Och tenddienst op Zondag en de middag- en avonddienst op Zondag en Maandag vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. De overige diensten alsmede Talmoed Torah wordt verricht in het Gemeentegebouw, Lan ge Wijngaardstraat 14. WINKELDIEVEGGE GESNAPT. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 49-jarige vrouw, die in een winkel aan de Kruisstraat betrapt was op het stelen van een heerenportemonnaie. Zij bekende, zich hieraan te hebben schuldig gemaakt. Te vens vertelde zij, dat zij Dinsdagavond in een winkel aan de Groote Houtstraat ook een portemonnaie had weggenomen. Bij een huis zoeking in haar woning werden nog vele an dere goederen in beslag genomen. Zij deelde mede, dat zij een gedeelte daarvan op de Maandagmarkt had ontvreemd. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over November 1937 (1936). I. Prinsenhof: Bezoek aan de leeszaal door 2154 personen (v.j. 2267), t.w. 1938 mannen en 216 vrouwen. Eezoek aan de krantenzaal door 6104 perso nen (v.j. 5807), t.w. 5637 mannen en 467 vrou wen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 8258 personen (v.j. 8074) t.w. 7575 mannen en 683 vrouwen. Uitgeleend werden 8385 boeken (v.j. 7422). II. Filiaal „Huis te Zaanen": Bezoek aan de leeszaal door 951 personen (v.j. 1036), t.w. 764 mannen en 187 vrouwen. Uitgeleend werden 321 boeken (v.j. 2154). III. Hoofdbibliotheek en filiaal werden te zamen bezocht door 9209 personen (v.j. 9110), t.w. 8339 mannen en 870 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 11636 boe ken (v.j. 9576). KORPS MOTORDIEN ST. Voor het personeel van het korps Motor- dienst zal Vrijdagavond in het gebouw van den H. K. B. aan de Tempeliersstraat, een St. Ni- colaasavond worden gehouden. HAARLEMSCHE HANDELSVEREENIGING De Haarlemsche Handelsvereeniging mag zich in een gezonden groei verheugen. Daar aan zal de groote activiteit van het bestuur wel niet vreemd zijn. Men meldt, dat thans wederom is toegetre den de Ned. Banketbakkersvereeniging, afdee* ling Haarlem. TENTOONSTELLING GERBRANDS WAAGGEBOUW SPAARNE. t.m. 5 December 10—5 uur Entrée 25 cent. TEEKEN- en SCHILDERLESSEN. Afspraak - Kopsstraat 26 - Telef. 15121 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: DONDERDAG 2 DECEMBER Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Raskolnikov", 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: Heinz Rühmann in „De model echtgenoot". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Souls at Sea" (de on dergang van de „William Brown")2.30, 7 en 9.15°uur. Luxor Sound Theater: „Paniek op Broad way", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone Theater: „Gravin Maritza" gepro longeerd. Doorloopende voorstelling van 1.30 —5.30 en 7—11 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 3 DECEMBER Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma, Zusterhuis bij het Prov. Ziekenhuis Zal 82000 méér kosten. Ged. Staten bieden Prov. Staten ter vast stelling aan een eerste suppletoire begrooting van buitengewone ontvangsten en uitgaven van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort waarop voorkomt een bedrag van f 82.000, als voorschot van de Provincie voor de uitvoering van het le en 2e gedeelte van het bouwplan voor een nieuw Zusterhuis, annex Zuster- ziekenverblijf bij genoemd Provinciaal Zie kenhuis. In de begrooting van buitengewone ont vangsten en uitgaven voor het jaar 1937 werd voor bovengenoemd werk een crediet ge vraagd van f 322.500. In deze credietaanvrage waren o.a. opgenomen voor: Bouwkosten Blok A f 162.500. Bouwkosten Blok B. f 118.000. Ketelinstallatie f 7000. De bouw van Blok B werd inmiddels aan besteed voor een bedrag van f 134.600, in welke som niet zijn begrepen de kosten der verwarmings, waterleidings- en verlichtings installatie en de linoleum vloerbedekking, welke kosten tezamen op f 25.000 zijn te ramen. De oorspronkelijke raming van dit onderdeel is dus reeds overschreden met f 41.600. Deze overschrijding spruit voort uit de hoogere prijzen der materialen waarmede in het voorjaar van 1936 nog geen rekening kon worden gehouden. Daarbij is gebleken, dat het bedrag ad f 7000, geraamd voor de ketel installatie, bij aanschaffing van ketels met automatische stookinrichting en mede als gevolg van de prijsstijging te laag is en met f 5000 zal dienen te worden verhoogd. Intusschen staat nog niet vast, hoe gToot uiteindelijk de ketelcapaciteit zal moeten worden. Voorshands wordt dus op een ver hooging van f 5000 gerekend. Zoodra de erva ring met de verwarming van Blok B. uitwijst welke uitbreiding der ketelinstallatie noodig is zal het daarvoor benoodigde suppletoir crediet worden aangevraagd, waarbij aan de hand der geldende prijzen een nauwkeuriger ra ming mogelijk is Bovendien moet, op grond van de uitkomst der aanbesteding van Blok B., worden aan genomen. dat- de bouwkosten voor Blok A (waarvan de constructie eenvoudiger zal kunnen zijn), die aanvankelijk op f 162.500 waren begroot, met ruim 20 pet. of rond f 35.000 zullen stijgen. De meerdere kosten aan den bouw van nieuwe zusterverblijven verbonden, zullen dus ongeveer f 42.000 -f f 5000 f 35.000 is totaal f 82.000 bedragen. „KENNER BRIDGE BOND Uitslagen bonascompetitie: Hoofdklasse afd. 2: IJmuiden Ide Ken- nemers I 5442. Reserveklasse afd. I: IJmuiden nBerger Bridge Club I 40*455JA. De eerste Bondsdrive. Onder groote belangstelling is deze ge houden in de sociëteit „De Vereeniging". Acht clubs bezetten de tafels, toen de voor zitter, de heer J. W. P. Schalken, de zitting opende met een korte uiteenzetting over ont staan en doel van den avond, waarna de leiding werd gegeven in handen van den Bondssecretaris den heer C. Kluit, die zich van die zeer moeilijke taak op vlotte wijze kweet en reeds 10 minuten na den wedstrijd, den volgenden uitslagen bekend maakte: Wit N.—Z. Ie Heeren. Culp-Jolink 35 punten. 2e. Heeren W. Meijer'Keur 31 p. 3e Fam. Jans sen 21 p. 4e. Fam. Wiegmink 19 p. Blauw N.—Z. le. Fam. Verschuur 34 p. 2e. Dames Wee- ninkKluit 23 p. 3e. Fam. Bakker 20 p. 4e. Heeren NoordhoffTrusscher 19 p. Grijs N.Z. le Fam. Ir. Spruijt 31J4 p. 2e. Mej. Salo mon Heer Groen 39 p. 3e Heeren Schouten- Zwager 23V2 P- 4e. Fam. v. Gerth 23 p. Wit O.—W. Fam. Dr. Veen 27 p. Fam. v. d. Worm 26!/2 p.; Heeren Brasser—v. d, Weiden 26 p.; Heeren de Jongh—Kerkhof 2 p. Blauw O.W. Dames Culp'Evers 24 p.:'Heeren Schalken- Boer ee 24 p.; Heeren Bosse—Krauwels 23 p. Fam. Verbruggen 22 p. Grijs O.W. Fam. Schaap 28 p.: Mevr. Wafelaar'Heer Jeikie 24 p.: Heeren de KadtReinken 24 p.; Fam. Dr. v. Dijk 23V2 p. De St. Nicolaas-prijs voor de beste tafel is toegekend aan de Fam. Dr. 'v. Dijk met een tafel van netto 1810 plus scorepunten. Data Competitie-wedstrijden. SantpoortHaarlem-Nr. n 2 December. Haarlem-Nr.N.B.B. I 8 December. Rosehaeghe IIJmuiden II 9 December. De Kennemers—Beverwijk 9 December. NED. ISRAëL. GEMEENTE. De cursus vanwege de Joodsche Vrouwen- vereeniging „Bikdei Koudesch", welke geleid wordt door Rabbijn S. Ph. de Vries Mzn.. zal aehouden worden Dinsdag 7 December' rs avonds te 8.15 uur in het gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. PLAATSING BRIEVENBUS. Aan het perceel Planetenplein 22, zijde Orionweg, is een brievenbus geplaatst. De lichtingen zullen plaats hebben op werk dagen om 7.45, 12.45, 15.30 20.— en 22.30. Op Zon- en Feestdagen om 18 uur. LEGER DES HEILS. Heden zal een openbare samenkomst plaats vinden in het gebouw van het Leger des Heils Ceramstraat 4 Haarlem-Noord. Als spreker zal optreden de heer J. W. van Zeijl uit Zandvoort. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De droeve lijst In het tijdvak van 28 October tot 28 Novem ber 1937 verdronken in ons land: 7 jongens be neden 16 jaar, geen meisjes, 17 mannen en 5 vrouwen; bovendien verdronken 3 mannen bij auto-ongevallen te water, in totaal 32 dooden. In deze vier weken werden gered of wisten zich te redden: 6 jongens beneden 16 jaar, 1 meisje idem, 11 mannen en 6 vrouwen, te za men 24; bovendien werden gered of wisten zich te redden bij auto-ongevallen te wa ter 35 personen, in totaal gered: 59. Van het getal 24 gered, werden zwemmend gered 5 jongens, 1 meisje, 2 mannen en 5 vrouwen; 1 man wist zich zwemmend te red den. Met boothulp werd 1 slachtoffer gered, door middel van handreiking 7, met een scheepshaak 1 en ook 1 met het toesteken van een langen stok. In het genoemde tijdvak reden 13 auto's te water, die genoteerd werdn in onze statistiek; 7 auto's die tijdens mist in een sloot terecht kwamen, zonder veel gevolgen voor de in zittenden, werden niet ingeschreven. MODERNE SKI-PAKKEN VINDT U BIJ Sportmag. Gretha de Bruyn Haarlem.Twynderslaan 7,Tel. 15116 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt Matigen, tijdelijk toenemenden veran derlijken wind. later uit Noordelijke richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, later iets kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 768.5 m.M. te Vardö. Laagste 737.1 m.M. te Plymouth. De hooge drukking in het Zuidoosten ver dween geheel uit het waarnemingsgebied, die in het Noordoosten nam in beteekenis af. In Noord-Scandinavië ligt echter nog een klein gebied met zwakke winden en licht bewolkte lucht, Het geheele overige waarnemingsgebied ondervindt den invloed van de uitgebreide de pressie, waarvan het centrum thans voor den ingang van het Engelsche Kanaal ligt, waar stormachtige winden waaien. Een secundaire van deze depressie ligt over het Oostzeegebied. In het geheele depressiegebied is de lucht zwaar bewolkt tot betrokken met uitgebreide neerslag-gebieden. In Zuid-Seandinavië waaien Oostelijke sneeuwstormen, de temperatuur is hier aanzienlijk gedaald en in geheel Scan dinavië is de temperatuur aanmerkelijk onder normaal. Overigens is in vrijwel het geheele waarnemingsgebied de temperatuur boven normaal. Voor onze omgeving wordt nog flinke wind aanvankelijk uit Zuidoost, later omloopend naar Noordelijke richtingen, met daling van temperatuur, verwacht. De bewolking zal voor- loopig nog zwaar blijven met nog regenbuien. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 747 m.M. Stand van gister 756 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 3.06 uur; n.m. 15.11 uur. Strand berijdbaar van 8.0013.00 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. (Adv. Ingez. Med.) VOORBEURS TE AMSTERDAM. In den toestand op de wisselmarkt was niet veel verandering gekomen. De omzet ten waren beperkt en .de koersen van de toonaangevende valuta's ondergingen geen noemenswaardige wijziging. De Britsche ponden bleven zich in hoofdzaak bewegen tusschen 8.98 1/4 a 8.98 3/4. Ook thans weer was het egalisatiefonds bereid materiaal op te nemen tegen 8.98 1/4, doch het kreeg klaarblijkelijk niets toegewezen. De Ameri- kaansche dollars waren vast gestemd en trokken aan tot 1.80 1/16 a 1.80 1/8, interna tionaal schijnt de stemming voor het Ame- rikaansche ruilmiddel te zijn verbeterd en in tegenstelling met nog maar kort geleden legt het nu aanhoudend een neiging tot op- loopen aan den dag. Fransche francs waren 6.10)4 a 6.11. De berichten omtrent de voor waarden, waartegen de Fransche schatkist- obligatiën worden aangeboden, doen wel uit komen, dat de Fransche staat nog steeds niet op gemakkelijke condities geld kan krijgen en dat het vertrouwen en de eredietwaardig- heid van Frankrijk nog niet aan het terug- keeren is. Belga's waren 30.5914 a 30.6014, Zwitsersche francs 41.59 a 41.61, Duitsche marken 72.55 a 72.60. Op de niet officieele ochtendbeui's was de handel van zeer kleine afmetingen. Voor de meeste fondsen waren slechts advieskoersen beschikbaar, welke een aanwijzing vormden, dat de locale aandeelen vrijwel onveranderd waren. De Amerikaansche shares verkeerden conform Wallystreet lichtelijk in reactie. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur. Londen 8.98 7/16. Berlijn 72.57V2. Parijs 6.10 3/4. Brussel 30.60. Zwitserland 41,60. Kopenhagen 40.05. Stockholm 46.30. Oslo 45,10. New-York 1.80 3/32. Praag 6,33>/2. Bankpapier 7.35. HAARLEM 1 December 1937. Witlof f 0,08—f 0.16 per K.G. Tomaten f 0,12f 0,18 per K.G. Spinazie f0,60—f0,80 per kist Andijvie f 0,12f 0,20 per kist Sla f 0.40f 0,65 per kist Boerekool f 0,15f 0,20 per kist Groenekool f 0,20f 0,35 per kist Gelekool f 0,25f 0,40 per stuk Bloemkool f 0,05f 0,14 per stuk Roodekool f 0,04f 0,06 per bos Wortelen f 0.05f 0,08 per bos Peterselie f 0,02f 0,07 per bos Selderie f 0,02f 0,07 per bos Prei f 0.02—f 0,08 per bos Radijs f 0.03f 0.03 Vo per bos Winterwortelen f 0.60f 0,70 per zak Koolraap f 0,60f 0,75 per zak Uien f 1,50—f 2,70 per zak Spruiten f 0,80—f 1,40 per- zak Scheikundige die schrifturen vervalschte weer veroordeeld. Hof acht de gronden voor revisie vervallen. AMSTERDAM, 2 Dec. Het Hof heeft vandaag arrest gewezen in de revisiezaak tegen den scheikundige G. L. H., Nederlander van geboorte, die geruimen tijd in het buitenland vertoefde. Het Hof handhaafde het vonnis der rechtbank te Den Haag, waarbij deze verdachte wegens het vervaardigen van valsche postwissels werd veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Het Hof bracht de voorloopige hechte nis, ondergaan na het schorsen van de gevangenisstraf in mindering. Door het arrest van het Hof is de revisie dus op niets uitgeloopen en zal de scheikundige zijn straf, waarvan hij reecls twee jaar heeft ondergaan, geheel moeten uitzitten. De scheikundige die ten onrechte een Zwitser werd genoemd had twee jaar gele den voor de rechtbank in den Haag stijf en strak volgehouden, dat hij aan de verval- sching onschuldig was. Het bewijs was voor het overgroote deel gebaseerd op het rapport van den Haagschen inspecteur-schriftdeskun- dlge Waltman, Verdachte ging echter niet in hooger beroep. Twijfel aan zijn schuld rees er, toen te Parijs de beruchte vervalscher A. de Vries werd gearresteerd. De schriftkundi gen C. J. van Ledden Hulsebosch en B. W. Vlëtor hadden de werkwijze van De Vries, bij genaamd „de lamme consul", nauwkeurig be studeerd en kwamen tot de conclusie, dat de vervalschingen, waarvoor de scheikundige in dertijd was veroordeeld, ook waren gepleegd door den lammen consul. Hun rapport werd aanleiding tot deze revisie. De Hooge Raad besliste conform het verzoek van den procu reur generaal bij den Hoogen Raad schorste de tenuitvoerlegging van het vonnis en ver wees de zaak naai' het Hof te Amsterdam. Het Hof in de hoofdstad stelde een nieuw en zeer minitieus onderzoek in en op 24 Juni j.l. werd de zaak naar de instructie terugge stuurd voor een nader onderzoek op enkele belangrijke punten. De Amsterdamsche schriftdeskundige Van Ledden Hulsebosch kreeg in het bijzonder opdracht de vier post wissels, waarop de scheikundige was veroor deeld nader te onderzoeken. Het resultaat was voor verdachte minder prettig. De deskundige begon te twijfelen; hij was er niet meer zeker van, dat deze verdachte niet de maker der valsche postwissels was, o.a. op grond van het groote imitatietalent van den scheikundige, zoodat hij op de wissels nagemaakt kan heb ben het schrift van De Vries. Door dit tweede rapport van dr. van Ledden Hulsebosch ver viel aldus overwoog het Hof in zijn arrest de grond voor de revisie, die uitsluitend op het eerste rapport was gebaseerd. Bovendien overwoog het Hof nog, dat ver dachte indertijd berustte in het vonnis van de rechtbank, die hem tot de maximumstraf ver oordeelde. Ook heeft hij nadat hij in de gevangenis bezoek heeft gehad van twee Am sterdamsche rechercheurs, die naar aanleiding van de a.s. revisie een onderzoek instelden twee anonieme brieven geschreven, met het kennelijk doel de justitie op een dwaalspoor te brengen. Conform den eisch van den procureur ge neraal handhaafde het Hof rechtdoende in revisie op bovenstaande, gronden de straf door de rechtbank opgelegd. Vervolgens wees het Hof een interlocutair arrest in de strafzaak tegen twee medeplich tigen van den lammen consul, verdacht van aanbieden van valsche postwissels, die door de rechtbank resp. tot twee en een half en drie jaar waren veroordeeld. Het Hof achtte in beide zaken het onder zoek niet volledig, op 23 December zullen in hun zaak de deskundigen Dr. van Ledden Hul sebosch en dr. Schrijver worden gehoord. Het O. M. had tegen hen resp. anderhalf en een jaar geëischt, daarbij rekening houdende met de twee en twintig maanden in voorarrest doorgebracht. Het jubileum op „Meer en Bosch" Broeder Jac. Lagas 25 jaar aan de inrichting verbonden. Van de Koningin Emma Kliniek op de Stichting ..Meer en Bosch" van de Vereeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte te Heemstede wapperde vandaag de driekleur ter gelegenheid van het zilveren jubileum van Broeder Jac. Lagas. Er heerschte een echte feeststemming. Te tien uur had in de Broederkamer van het gebouw „Salem" de huldiging plaats, waar Ds. C. J. van Paassen, als voorzitter van het bestuur den jubilaris op hartelijke wijze com plimenteerde en hem namens het bestuur een schildersezel aanbood en enkele fraai be werkte kussens. Dr. B. Ch. Ledeboer, directeur-geneesheer der Stichtingen, schetste in het kort de kwart eeuw, welke Broeder Lagas op de Stich tingen doorbracht 'en merkte op, welk een veelzijdigheid hierin te vinden is. Meermalen had het den spreker gefrappeerd, op welk een wondere wijze Br. Lagas het Patiëntenkoor wist te leiden en wat hij met dit koor heeft weten te bereiken. Ook aan mevrouw Lagas, die steeds trouw voor de begeleiding zorg draagt, werd een woord van dank gebracht. Spreker eindigde zijn hartelijk speechje met namens de direc tie een bundel muziek te overhandigen. De heer H. W. Duyvendak, geestelijk ver zorger der Stichtingen en voorzitter van de Broederschap van Diakonen, sprak den jubi laris op zeer sympathieke wijze namens de Broederkring toe en overhandigde namens de Broederschap een geschenk onder enveloppe. In een pittige to espraak complimenteerde Broeder W. F. de Vries namens mej. Knotten belt, den Zuster- en Broederkring en de Meisjeskamer en bood enkele boeken aan. De jubilaris dankte de sprekers voor de waardeering, welke uit hun woorden bleek en den vriendenkring voor de hartelijke belang stelling. Speciaal dankte hij Broeder Jonker voor alles, wat deze in zijn leven voor hem ge weest is Broeder L. H. de Haan deleveerde nog enkele aardige voorvallen en eindigde met den wensch, dat Broeder Lagas in gezondheid en voorspoed zijn veertig-jarig feest mag tege- Hierna werd gelegenheid gegeven aan be- moet gaan. langstellenden en patiënten, den jubilaris de hand te drukken. Stellig zal de Sint Nïcolaasrepetitie. welke hedenavond onder leiding van Broeder Lagas wordt opgevoerd een waardig slot van dezen mooien feestdag vormen. BOKSEN. OM HET WERELDKAIMPIOENSCHAP HALF ZWAAR GEWICHT. BRUSSEL, 2 December (A.N.P.) Woensdag avond had hier de ontmoeting plaats om het wereldkampioenschap half zwaargewicht tusschen den titelhouder, den Belg Roth en diens landgenoot Karei Sys. De strijd eindig de onbeslist. Het publiek gaf herhaaldelijk door fluiten zijn misnoegen te kennen over het verloop van de match, welke zeer teleur stellend was. Er waren 7500 toeschouwers aanwezig HEEMSTEDE. WORDEN UITGEBREID. Naar Bronsteepark en Rijnstraat. Terwijl Heemstede zich de laatste jaren naar alle kanten heeft uitgebreid en er ver schillende geheel nieuwe wijken zijn ont staan, hebben de openbare verkeersmiddelen in het geheel geen uitbreiding ondergaan. Toch werd de behoefte daaraan al in 1931 gevoeld. Op voorstel van B. en W. werd in dat jaar een commissie van vier raadsleden gevormd, die overleg gepleegd heeft met de directies van de Noord-Zuidhollandsche Tram en de Brockway. Het resultaat daarvan is geweest, dat een autobusdienst werd ge opend tusschen de Javalaan en de Aster kade, die aansluiting gaf op de destijds nog bestaande tramlijn 2. Of de werkelijke be hoefte aan verkeersmogelijkheden toen over schat is, of dat het gekozen traject niet gun stig was, zooveel is zeker, dat deze buslijn lang niet rendabel bleek. Tenslotte is zij dan ook weer opgeheven. In de daarna verstreken jaren is de bevol king weer belangrijk toegenomen, vrij ver naar het zuiden werd de Rijnstraat c.a. aan gelegd, en het Bronsteepark dat in 1932 nog maar dun bevolkt was, werd belangrijk ver groot en is nu tot een der grootste en dichtst bevolkte wijken der gemeente uitgegroeid. De bewoners uit deze omgeving kunnen wel gebruik maken van de tramlijn Heemstede- Schoten, maar de afstand Blauwe Brug— Tooropkade is toch wel zoo groot, dat ook daar inderdaad behoefte is ontstaan aan méér verbindingen. Bovendien wonen in deze omgeving, anders dan in de buurt van de Javalaan, véél forensen. Door het gemeentebestuur zijn in verband hiermede dan ook al geruimen tijd onder handelingen gevoerd met de Noord-Zuid hollandsche. Als resultaat daarvan verklaarde deze maatschappij zich aanvankelijk bereid om de inmiddels ingestelde buslijn A, die van het station Haarlem naar de Zandvoortsche- laan loopt, naar het Bronsteepark door te trekken. De Rijnstraatbuurt wilde men ook tegemoet komen, door een afzonderlijke bus te laten loopen naar het Raadhuisplein op welk punt de passagiers dan zouden kunnen overstappen op de tram naar Schoten. Vooral deze laatste oplossing achtte het gemeente bestuur nogal gebrekkig en, nadat de kwestie ook in den gemeenteraad besproken was, zijn de onderhandelingen met de Noord-Zuidhol- landsche voortgezet. Deze hebben thans tot het resultaat ge leid, dat zoowel het Bronsteepark als de Rijnstraatbuurt een goede verbinding zullen krijgen. De bussen van lijn A zullen nl. wel dra beurtelings doorloopen naar het Jozef Israëlsplein en de Rijnstraat. Beide wijken zullen daardoor een kwartierverbinding krij gen met Haarlem, die bovendien op drie plaatsen aansluiting geeft op Amsterdam, nl. op de tram AmsterdamZandvoort op de Leidsche Vaart en op den trein bij de sta tions HeemstedeAerdenhout en Haarlem. Het doortrekken van de buslijn tot de Rijn straat is bovendien ook van belang voor de andere, nieuwe woonwijk, die zich aan het vormen is ten westen van den Heerenweg. Deze straten, die namen zullen krijgen van Nederlandsche Nobelprijswinnaars, liggen thans nog vrij ongunstig wat de verbindingen betreft, en tót nu toe is hier dan ook nog maar weinig gebouwd. In de toekomst kan evenwel verwacht worden, dat zich in deze buurt veel forensen zullen vestigen, vooral ook wanneer de westzijde van deze wijk door een brug verbinding zal krijgen met den Leidschevaartweg, waardoor de afstand naar het station Heemstede—Aerdenhout belang rijk zal worden ingekort. En tenslotte zijn de nu ontworpen auto buslijnen natuurlijk ook van belang voor de tusschenliggende buurten, zooals den Hee renweg, de Adriaan Pauwlaan met zijstraten enz. Het juiste tijdstip, waarop de doortrekking een feit zal worden, is nog niet bepaald. Hier in moeten trouwens nog meerdere instanties gekend worden. Het gemeentebestuur van Heemstede stelt intusschen alles in het werk om deze verbeteringen zoo spoedig mogelijk haar beslag te doen krijgen. BENNEBROEK DIENSTEN VAN DE GEREF. KERK IN REHOBÓTH. Men meldt ons uit Bennebroek, dat met ingang van 5 December a.s. eiken Zondag godsdienstoefeningen zullen worden gehou den in het lokaal Rehoböth aanv. 10 uur en 5 uur en uitgaande van de Geref. Kerk te Hil- legom.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2