UNOX MET STAF EN ROE ER OP UIT! De bevindingen van Pieterbaas. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. leverpastei SATERDAG 4 DECEMBER 1937 HAAEEEM'S DAGBEAD Stralende oogenlachende gezichten. Tol dankbaarheid nemen de kinderen afscheid van den goeden Sint. ,JZie de maan schijnt door de hoornen, Makkers staakt uw wild geraas, 't Heerlijk avondje is gekomen, 't Avondje van Sinterklaas!" Zoo is het jaar 1937 alweer bijna verstreken en staan de jaarlijksche feestdagen weer voor de deur. De feestdagen als Kerstmis, Oud- en Nieuwjaar. Maar het specifiek Hollandsche feest is toch'altijd nog de verjaardag van den goeden Heiligman, Sint Nicolaas. 5 December is een dag, waar alle kinde ren met verlangen naar uitzien. Schoentjes worden voor de kachel gezet en den volgenden morgen zijn de kinderen al vroeg uit de vee- ren om te zien, wat de goede Sint wel voor hen meegebracht zal hebben. Er bereikten ons vragen van ouders, wat zij moesten doen, want zij hadden centrale ver warming en de kinderen hadden al gevraagd hoe het nu mogelijk was,, dat het paard van Sinterklaas bij het schoentje kon komen. Dat zijn echter zulke ingewikkelde problemen, dat wij ons daar niet mee zullen inlaten. Wat doet men, om eenige kinderen een aardigen avond te bezorgen? Men geeft ze een cadeautje, een' stuk speelgoed en een suikerbeest. En men zegt'dan heel vriendelijk: „Dat heeft Sint-Nicolaas voor je meegebracht lief van hem; hè?" En dan denkt het kind na over die'wonder lijke verschijning met' zijn zwarten knecht Piet, die het alleen kent van de plaatjes in zijn kleurboek. Maar de werkelijke sensatie voor het kind, om Sint Nicolaas een hand te geven, neen, daartoe zijn slechts enkelen in staat. Men kan naar verschillende lunchrooms gaan en hem daar opzoeken, maar dan is het slechts een vluchtige blik, die het kind gegund wordt. Neen! De werkelijke sensatie voor het kind is, Sinterklaas persoonlijk aan huis te ontvan gen! En, waarom niet? Men gaar eenvoudig naar een winkel, waar men Sinterklaaspakken kan huren en dan gaat men bepakt en beladen naar huis. Maar zoo héél eenvoudig is dat nog niet! Met den zwaren koffer onder den arm gaat het in een autp, de stof zorgvuldig in een papier gewikkeld. Thuis gekomen wordt de „burgerman" om- getooverd in den „heiligman". Na verschillende angstwekkende kreten van den kalf-zwarten Piet en verschillende verdachte scheur-geluid- jes van de kleedij van Sinterklaas, is men ein delijk startklaar. Na eenige heme, vooral de rokken van den Sint leveren nogal wat moeilijkheden op, is men dan eindelijk bij de reeds lang wachtende auto aangekomen, nageoogd door nieuwsgie rige buren, die half lachend, half verbaasd kijkend, het gebeurde gadeslaan. Inderdaad, een gebeuren, want de oude Sint heeft zicht bare moeite om in de auto te komen. Na ver schillende vruchtelooze pogingen echter, zit hij, doch de mijter, die zijn eerwaardig grijze hoofd-tooide, ligt in een plas. z Piet, de altijd hulpvaardige, raapt gedienstig de nu eenigszins vochtig geworden mijter op en onderwerpt haar aan een minitieus onder zoek. Het resultaat is bevredigend en hij zet zich naast zijn heer en meester neer. Even een knikjede auto rijdt weg. De nieuwsgierige menigte. In de stad moeten we langzaam rijden. Zelfs moeten we even stoppen. Een dichte massa menschen verdringt zich om onze auto, ze weet niet, dat de goede Sint op geen meter af stand is. Dan: „Kijk es, Sinjanklaas!" „Ja, 'tis em, hoor!" „En kaik es, daar hê je zwarte Piet ook!" „Dag Sinterklaas!" Een handje wordt door het raampje gesto ken en Piet grabbelt een paar pepernoten te voorschijn. „Dankie, Piet. Dag Piet!" En weg rijden we weer, nagestaard en na- gejubeld door de kinderen die nu den heuschen Sinjanklaas gezien hebben! Dan stopt onze chauffeur, terwijl hij maar net een flinke klap van mijn staf kan ont wijken. Een staf in een gesloten auto kan tot rare dingen leiden! Dat bemerken wij tenminste, toen we bij het eerste huis aankwamen, waar wij een kort be zoek zullen afleggen. De kinderen, die ons al verwachtten, staan buiten en zingen ons toe. Ik stapte met een plechtig gezicht uit, doch heb buiten den waard, in dit geval beter bui ten de staf gerekend, want helaas blijft het ding „klem" zitten en Piet krijgt een harde klap op zijn hoofd, zoodat zijn zwierige muts mijn mijter na wil doen en eveneens „ten gronde" gaat. Nu echter niet in een plas, maar toch is het effect van een waardige aankomst eenigszins verstoord. Als we weer buiten komen, merken we, dat het gerucht van onze komst zich als dat be kende vuurtje verspreid heeft en zoo moet Piet weer met kwistige hand pepernoten rond strooien. De kinderen geven ons een paar muzieknoten terug en daar gaan we weer, naar het volgende huis. Zwarte Piet valt. Tja, dat zou nog zoo erg niet zijn geweest, maar Piet viel zoo erg! We kwamen bij een huis aan, en voor dat huis was een klein stoepje. Ik ging, overeenkomstig mijn waar digheid, voorop. Door dat feit had Piet echter niet het volle zicht op het stoepje, daarbij kwam, dat hij weer in den zak moest tasten naar noten en zoodoende stapte hij precies naast dat enkele treedje. Hij viel voorover, helaas, want ten tweeden male ging mijn mijter grondwaarts, tot groote hilariteit van de kinderen. Zoo goed en zoo kwaad het ging, herstelden wij ons en zwarte Piet, die toch zoo rood als een kool geweest zal zijn, ging nu veiligheidshalve voorop. Aardig, die kinderen, die zulke leuke lied jes zonder de minste angst weten voor te dragen! Want „voordragen" is het inderdaad! En als we dan weer buiten staan en ik allerlei gymnastische toereii gemaakt heb en weer in de auto zit, gaan we naar huis. We hebben een paar kinderen de Sint Ni colaas laten zien, zooals hij was. Sint Nico laas en Piet in levenden lijveen niet in een prentenboek. En ik ben tevreden, als ik denk aan de jongens, die morgen op school vertellen: „Ja en Sint Nicolaas „Ja, en Zwarte Piet". De lachende gezichten, de vroolijk twin kelende oogenwe waren Sint Nicolaas én Piet! l Het is de avond voor de ge nerale repetitie. Het is wel is waar geen echte winteravond, geen avond met sneeuw en een stralenden sterrenhemel, maar het is om zoo te zeggen een echte avond van een Holland - schen winter. En we kunnen tenminste blij zijn, zeer zeker geldt dit voor Sint, die zoo zoetjes aan ook al een dagje ouder wordt, we kunnen blij zijn, dat het niet zoo koud is: dit zal ons vanavond op het dak te pas kunnen komen. De voorbereidingen voor dezen avond ne men altijd een geruimen tijd in beslag, er valt in te pakken, er valt na te zoeken voor wie deze pop is en voor wie dat stuk speelgoed. We hebben zoo langzamerhand om zoo te zeggen een breeden kijk gekregen op wat kin deren aardig vinden in hun schoentje te krij gen. Wat dat betreft zijn kinderen gemakkelij ker te voldoen dan de Sint persoonlijk. Wan neer ik mijn uiterste best gedaan heb en alle speelgoedwinkels overhoop heb laten halen, dan denk ik tenslotte geslaagd te zijn, wan neer ik mijn zakken volgeladen heb met een uitgelezen sorteering van de leukste verras singen. Zoo echter niet de Sint. Hij weet altijd zoo precies te vinden wat een bepaald kind het liefste zou willen hebben. Zoo ook-dezen avond. We beginnen tegen woordig namelijk den avond met een rondrit per auto, voordat het paard te voorschijn wordt gehaald om den daktoer te beginnen. Met een auto doe je nu eenmaal tegenwoor dig meer af dan met een paard, hoewel een paard gemakkelijker is om daken mee te be stijgen. Voor mij is het laatste minder leuk, want mijn taak bestaat hierbij hoofdzakelijk uit het gluren door schoorsteenen en het om hooghouden der antennedraden. Catastrofes dreigen hierbij ieder oogenblik plaats te vin den, maar de Sint schijnt voor dergelijke aar digheden wel een gelukkige hand te hebben. Er is ons tenminste nog nooit iets ernstigs overkomen. Genoeg echter hierover. De auto staat bijna voor en ik moet me reppen de verschillende pakjes en pakken naar buiten te sleepen, dan kunnen we er direct vandoor gaan. De Sint is wat dat betreft zeer stipt en al verdraagt hij van mij veel grappen, van te laat komen houdt hij niet. Daar is de auto al. En daar komt ook de Sint al naar buiten. Ik kom! Ik kom! Loopen wat ik loopen kan om de deur open te maken, daar gaan we Het eerste huis. Kinderstemmen klinken door de deur ons tegemoet. Ze zingen: Zie ginds komt de stoomboot!" Lijkt me nu juist niet zoo erg toepasselijk gekozen en ik kijk Sint daarom maar eens aan. Dien goeden man schijnt het echter niet op te vallen dat er beter gezongen had kunnen worden „zie ginds komt de auto". Enfin, ik rammel eens met mijn bel en ja hoor, daar is de lieve jeugd. Wat zijn ze zoet, je hebt er gewoon geen kin deren aan! En ze zingen dat het een lust is. Alle volksliederen achter elkaar. Die kleinste daar schijnt de grap nog niet te kunnen waar deer en, tenminste er glijden kleine traantjes omlaag. Daar kan ik me wel eens even mee gaan bezig houden: de Sint is toch cadeautjes aan het uitdeelen en heeft het druk genoeg. Gelukkig, de traantjes houden al op, ja kindje, al ben ik zwart, mijn ziel is blank, dat begrijp je nog niet, hè? Later hoor! Zoo, we schijnen al weer verder te moeten, ik zie den Sint tenminste opstaanbewegingen maken. Overal blijde gezichten, blijde moeders, blijde vaders, blijde kinders, zoo mag ik het zien. We gaan, nee we gaan nu beslist. Jam mer eigenlijk, want het werd net gezellig. De Sint zegt echter: we gaan, dus allons. Adieu kinders tot het volgend jaar bij leven en wel zijn. Het volgend huis. Voor het raam verdringen zich allerlei gezichten. Ik kan nog niet on derscheiden m de duisternis die buiten heerscht, aan wie of ze toebehooren. Zoo aan de open monden te zien zingen ze er echter dapper op los. Oh, we worden dit keer door meneer persoonlijk ontvangen. Of we wel we ten dat Jantje dit, en dat Pietje datOud nieuws, vader, dacht je, dat we voor ons ple zier geveltouristje speelden? We weten alles. De meneer schijnt het ook te begrijpen en doet dan ook verder geen moeite meer. We kunnen dus eindelijk binnen gaan, wat dan ook werkelijk tijd wordt. Het wordt koud 's avonds. Ha, eindelijk iets nieuws, een kring van kin deren en die zingen: „Kom binnen met je knecht". Tegenover mij is dat laatste niet be leefd, want ik ben een adept en geen knecht. Er bestaat echter een spreekwoord: Zoo heer zoo knecht, en daarom glimlach ik ook maar vriendelijk. Het succes is enorm, er wordt ge gild, zoowel door oud en jong. Gek, in de bands zien ze altijd glimlachende negers, maar dan gillen die en niet de toeschouwers. „Pe pernoten Piet", zegt Sint. Jawel. Pepernoten, hier dan, grabbelen jullie maar! We gaan verder. De straten worden voller, de avond schiet aardig op. „Hoeveel bezoeken nog Piet?" vraagt Sint. Ik kijk op mijn lijstje, één, twee, drie „Nog zes, Sint". Zes bezoeken nog en we hebben er twee ge had, dat maakt acht, Acht in twee uur, effi ciency! Voorwaarts dus! We zijn er! Hiér is slechts één kindje. Het is een mager, arm schepseltje. En hét zingt. Het zingt met een schor stemmetje den Sint een welkom toe. De Sint kijkt mij even aan. Ja Sint, dat be grijp ik. nu geen flauwe grappen. Het kindje zit op een divan, lekker ingepakt tusschen dekens, haar oogjes schitteren, als de Sint haar vriendelijk toespreekt. Wat is dit kindje dankbaar voor het oogen- blikje van geluk dat wij haar brengen kunnen. Hier is iets te doen, hiervoor zijn wij op stap gegaan om zoo'n klein hunkerend kinderhartje elukkig te maken. Stralend zit het kindje temidden van haar nieuw verworven schatten, stralend zitten ook de ouders bij het bedje van hun lieveling en zien toe hoe het gretig de handjes uitstrekt bij elk nieuw geschenkje En als we dan weer vertrokken zijn zegt Sint: „Dat was mooi Piet"en even zwijgen wij Een zekere Juffrouw Van Dale Is verzot op het ccht-muzikale; Mozart, Schubert, ook wel Debussy en Ravel. Maar dan. via de Radio-Centrale. (Adv. Ingez. Med.) Protestvergadering van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond. Tegen de verlaging der loonen van de leerling-verplegenden. De Centrale Nederlandsche Amb tenaarsbond had gisteravond in het Gem. Concertgebouw een vergade ring georganiseerd waarin geprotes teerd werd tegen de verlaging van de loonen der leerling-verplegenden in de provinciale ziekenhuizen. Deze verlaging wordt namelijk door het Rijk van de provincie Noord-Holland ge- eischt terwijl ook een eventueele verlaging van de loonen van andere groepen behoo- rende tot het personeel der Provinciale Zie kenhuizen wordt overwogen. Van heinde en verre was het ziekenhuis personeel gekomen om deze bijeenkomst bij te wonen. Voornamelijk het personeel van de provinciale ziekenhuizen te Castricum, Medemblik en Santpoort was per bus ter vergadering gearriveerd. De heer W. Luberti, vooratter van den C.N.A.B. opende de vergadering met een korte rede waarin hij er op wees dat gedu rende de crisisjaren de positie van het over heidspersoneel aanmerkelijk slechter is ge worden. Door de devaluatie is eenige ople ving gekomen en het overheidspersoneel had gemeend dat nu aan deze verslechteringen een einde zou komen. Verschillende provinciën en gemeenten worden nu echter door het Rijk gedwongen om tot loonsverlagingen over te gaan. Het betreft hier voornamelijk het verple gend personeel dat getroffen wordt. Hierte gen wil de C.N.A.B. een krachtig protest la ten hooren. De C.N.A.B. is overtuigd hiermede niet alleen te handelen in het belang van het per soneel, maar ook in dat van de geheele ver pleging. De heer H. Schipper die vervolgens sprak begon met er op te wijzen dat de arbeids voorwaarden van het overheidspersoneel in Noord-Holland verre van rooskleurig zijn. Er zijn in het tijdperk 19331936 niet min der dan zeven loonsverlagingen geweest. Nu komt de Regeering weer met een loons verlaging en wel voor de leerlingverpleegsters in de provinciale ziekenhuizen. Deze loonen moeten gelijk worden aan die, welke het verplegend personeel in dienst van het Rijk ontvangt. Het streven van de commissie-Frederikse is er op gericht zooveel mogelijk de kosten van de verpleging te verlagen. De loonen zijn thans echter van dien aard dat een verdere verlaging absoluut ongewenscht zou zijn. Ook u kunt slank lijken, mevrouw! r Zwarte Piet had het op onzen tocht „ook zwaar" en verlichtte het werk van den Sint in niet geringe mata- Is het u ook wel eens opgevallen, mevrouw, dat de eene keer een dame uit uw kennissen kring veel slanker lijkt, dan een andermaal"? En hebt u er wel eens over nagedacht, hoe dat komen zou? Nee? Wel, de oplossing van dit schijnbare raadsel ligt in de japonnen, die de bewuste dame op die verschillende tijdstippen ge dragen heeft. De coupe van een japon im mers is van wezenlijk belang voor uw ver schijning. Wij brengen hier een jurkje, dat ook u slank zal maken. De gedrapeerde hals en de ruimte aan beide zijden in het voorstuk camoufleeren uw breedte, terwijl- de aangesloten rok. die naar onderen toe een weinig klokkend uitloopt, de heupen smal doet lijken. De mouw vertoont slechts een weinig ruimte aan den schou der, maar is verder geheel aangesloten. De japon wordt op den rug dichtgemaakt met een paar kleine met stof overtrokken knoop jes. Van zijde, zoowel als van wollen stof, zal dit model goed voldoen. Men heeft 3 meter wollen stof van 130 centimeter of 4meter zijde van 90 cen timeter breedte noodig. Het patroon is te verkrijgen in maat 46: bo venwijdte: 107 centimeter: taillewijdte: 90 centimeter en heupwijdte: 120 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 25 ets. Het is van Maandag af gedurende een week te verkrijgen bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. 'N VEELZIJDIGE DELICATESSE! Natuurlijk is UNOX Leverpastei een delicatesse op de boterham, maar daarnaast biedt de voor treffelijke UNOX Leverpastei U tal van andere mogelijkheden; verrassende nieuwigheden voor Uw toastjes, hors d'oeuvre of apéritief. Het receptenboekje, dat U daaromtrent nader inlicht, wordt U op aanvraag gaarne franco en gratis toegezonden. Voor allerlei lekkere hapjes.1" (Adv. Ingez. Med.) De verplegenden die eigenlijk zoo hoog mo gelijk betaald moesten worden, worden zoo laag mogelijk bezoldigd. Zij, die van dag tot dag het zoo moeilijk verplegingswerk doen hebben toch zeker recht op een behoorlijk loon, riep spreker uit. Men zou kunnen zeggen, aldus spreker, het geldt hier slechts leerling-verplegenden. Zij die dit zeggen, vergeten echter dat de leer ling-verplegenden een groot deel van de werkzaamheden te doen krijgen, die in zie kenhuizen nu eenmaal verricht, moeten wor den. Het zijn dan ook niet in de eerste plaats leerlingen doch werkkrachten. „Op hoog peil". De minister van Binnenlandsche Zaken roemde onlangs in de Tweede Kamer het hooge peil waarop de verpleging van arm lastige geesteszieken in ons land staat. Er heerscht echter in deze inrichtingen geen luxe. er zijn zelfs dikwijls nog tekorten aan te wijzen. Op het oogenblik hebben de besturen van de verschillende inrichtingen veel moeite om goede leerling-verplegenden te krijgen. Dat de verpleging op dit hooge peil staat is te danken aan den vooruitzienden blik van den medischen staf van de diverse inrichtin gen en aan de vooruitstrevendheid van de besturen. Regeeringsbemoeiing met de exploitatie van deze inrichtingen kan slechts remmend werken. In 1936, dus vóór de devaluatie, heeft de commissie-Frederikse geadviseerd om tot loonsverlaging van de leerling-vernlegenden in provincialen dienst over te gaan. Dat deze verplegenden f 25 a f 50 per jaar méér verdienen dan de leerling-verpleegsters bij het Rijk kan volgens deze commissie niet door den beugel. De regeering stelt in dezen tijd echter eischen, aldus spreker, die niet toelaatbaar zijn. Wij willen echter niet terug naar den toe stand waarbij het verplegend personeel voort durend in kommer en zorg zijn werk moet verrichten. Spreker eindigde zijn rede met de aanspo ring om de moderne vakbeweging en in het bijzonder den C.N.A.B. te steunen en daar door een krachtig protest tegen deze verla ging mogelijk te maken. De heer Luberti las vervolgens een motie voor waarin de vergadering ten sterkste pro testeerde tegen de voorgestelde verlaging van de loonen der leerling-verplegenden. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen en zal aan de betrokken autori teiten ter kennis worden gebracht. Als een bewijs hoe deze vergadering de be langstelling van het ziekenhuispersoneel had mag wel vermeld worden dat tegen het einde van de bijeenkomst nog een f^oot aan tal verplegers en verpleegsters autobus arriveerden, die niet eerder vrij 'en kun nen krijgen. OVERIJSELSCHE ONTSPAN NINGS- VEREENIGING O. O. V. De traditioneele kienavond van bovenge noemde vereeniging zal worden gehouden op Dinsdag 14 December in café-restaurant Dreefzicht. Het kienen wordt afgewisseld met het uitvoeren van folklorische en internatio nale volksdansen door een school onder lei ding van den heer v. d. Water. Ih de vergadering deelde de voorzitter, de heer J. Westervoorde, onder applaus mede, dat de burgemeester dr, J. E. Baron de Vos van Steenwijk op 30 November het bescherm heerschap der O.O.V. heeft aanvaard. NED. TREKKERSBOND. Het maandblad van de afdeeling Haarlem van den Ned. Trekkersbond, vermeldt o.m, de volgende excursies: 11 en 12 December: Propaganda-avond in Alkmaar, voor oprichting van een afdeeling daar ter plaatse. 18 en 19 December wordt een midwinter weekend gehouden in de jeugdherberg „De Zevensprong" te Petten, 25 en 26 December wordt een Kerstmis weekend gehouden. 1 en 2 Januari is er een oliebollen-week-end op Assumburg, te Heemskerk. VOOR VIJFDUIZEND GULDEN BIJOU- TERIEëN ONTVREEMD. Donderdagavond is'tijdens afwezigheid van de bewoners ingebroken in een huis in de Haringvlietstraat te Amsterdam Een kast, waarin bijouterieën tot een ge zamenlijke waarde van ongeveer f 5000 en honderd gulden aan klein geld waren, is open gebroken en de geheele kostbare inhoud is medegenomen. Van de daders ontbreekt elk 1 spoor.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13