Haarlems Dagblad Nachtelijke vuurzee te Winterswijk. HELPT DE STILLE ARMEN. Wij vragen uw Hulp. 5 December. Algemeene toestand van den Prins blijft goed Ongeveer 350 arbeiders werkloos. Fa. VAN BASTEN 55e Jaargang No. 16704 Uitgave Lourens Co3ter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 4 Decemlter 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Adverteutiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk© regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Voor de stille armen. Ik weet dat het niet de eerste maal is. Het is, om precies te zijn: de vierde. Het nieuwe is er af. En de hoofdzaak in een courant is het nieuwe, zult u wellicht zeggen. Goed, dat zijn we in het algemeen met u eejis, maar wij veroorloven ons daar uitzonderingen op en hebben het vertrouwen dat u die aanvaarden zult en er uw volle aandacht aan schenken. Derhalve noodigen wij u uit om met ons ge zamenlijk vandaag het lot der Stille Armen tot hoofdzaak in Haarlem's Dagblad te be noemen. Zij verdienen het. Zij voeren een harden levensstrijd en het moet voor hen een verKwikking en een nieuwe bemoedignig zijn te ervaren dat die toch niet in eenzaamheid gestreden wordtomdat wij allen de han den ineenslaan en ons offertje brengen om hun een blij Kerstfeest te bezorgen. U weet dat dit geld goed besteed zal worden. Er is een Comité voor de Stille Armen dat zijn op roep reeds in ons blad heeft gedaan en dat ons door zijn samenstelling waarborgt dat die mensehen met uw gift verblijd zullen worden die er de meeste behoefte aan hebben. Leest in dit nummer ons interview met den secre taris van dat Comité, tevens van den Armen raad, Mr. P. E. Barbas. Het staat vast dat het zijn uitwerking op u niet zal missen. Met opzet stellen wij u vöor de Stille Armen tot hoofdonderwerp in de courant te maken aan den vooravond van het feest, dat aan Kerstmis voorafgaat. Gij allen zult vanavond of morgenavond St. Nicolaas vieren en u ver heugen in blijde kindergezichten. De een zal het royaal kunnen doen, met veel mooie ge schenken, de ander op veel bescheidener schaal, met kleine cadeautjes. Maar de vreug de van de kinderen zal overal even groot zijn en de vreugde van de ouderen eigenlijk ook, omdat die kinderen zoo genieten, na dagen van spanning vóór het groote feest. In de gezinnen van de stille armen zal dat niet zoo zijn, want er is heelemaal geen geld om cadeautjes te koopen. Wat er is moet zorg vuldig bijeengeschraapt worden om een of meer rekeningen te betalen, bij de gedachte waaraan vader en moeder 's nachts niet kun nen slapen. U begrijpe dit goed: het is niet de bedoeling uw feestvreugde te vergallen door u te ver vullen met gedachten aan de wereldsche ellenden. Hoe meer gezonde feestvreugde in dezen tijd, hoe liever. Het is ook niet de bedoe ling er wee-sentimenteel over te worden. Maar het is wèl de bedoeling u er even aan te herinneren dat dat verschrikkelijk hard is voor die menschen. Als u of wij op St. Nico laas onze kinderen geen blijheid konden ge ven, als wij 'die trieste teleurstelling in hun oogen moesten zien, het aanvoelend als een niet-begrijpend verwijthoe kan dat nou, dat er niets voor ons isdan zou den wij dat vreeselijk vinden. Welnu, die ouders, die wij als „de stille armen" aandui den vinden het ook vreeselijk. En de gedach te aan hun kinderen moet ons nu ook maar eens even vervullen. Omdat er wat gedaan moet worden, omdat wij er voor dienen te zor gen dat hun Kerstfeest wèl een feest is, zij het dan nog op heel bescheiden schaal. Ik hoop dat er velen onder u zullen zijn die dit aan hun eigen kinderen zullen vertellen. Ik weet zeker dat zij graag wat voor die andere kinderen zullen willen doen en dat zal u ook verheugen, want u hebt toch graag dat zij aan anderen denken. Het is niet nieuw. Het is de vierde maal. De vorige malen hebt u groote bedragen bijeen gebracht. Wij rekenen erop dat u dit nu weer zult doen, want wij hebben de ervaring dat u daartoe steeds bereid bent als uw hulp wordt gevraagd voor een schrijnenden nood. Wij vragen het u alleen als wij er diep van over tuigd zijn dat het noodig is, dat het móet. En dat zijn wij nu weer. Minstens vijfhonderd gezinnen dienen op deze wijze een Kerstgave te krijgen, anders zal Kerstmis voor hen en hun kinderen een even smartelijke teleurstel ling brengen als St. Nicolaas. Wacht niet, geef spoedig. U vindt ons giro nummer in den „kop" van deze voorpagina, u kent de adressen van onze kantoren in de Groote Houtstraat en op het Soendaplein. waar u met blijdschap ontvangen zult worden. Vandaag geven wij de eerste lijst van ont vangen bijdragen. Die is pas het korte begin. Nu 'het lange vervolg! Het woord is aan u! R. P. Als u 't eventjes kunt lappen, Maak het één dag tot een deugd, Om uw zorgen te ontsnappen, In een onbezorgde vreugd, Keer eens weer met enkele stappen, Reuzenstappen, tot uw jeugd. Laat de ernst één dagje varen, Vier eens opgewekt van geest, Zonder de jolijt te sparen, Met, en als, uw kindren feest, Zooals het in vroeger jaren, Soms veel vroeger is geweest. Zie de menschen en de aarde, Zoo als u ze gaarne hadt, Dat u louter rozen gaarde, Op uw zonbeschenen pad, Zoo'n illusie heeft de waarde Van een koel verfrisschend bad. Wees één dagje vastbesloten, Kind te wezen met het kind, Geef aan vriend en huisgenooten, Wat uw hart te geven vindt, Vier als kindren, zij het groote. 't Jaarfeest van den goeden Sint. Fabrieksgebouwen van bontweverij in de asch gelegd Het woord is aan. NIETS IS ZOO BELANGRIJK als de houding van Uw kind! Heilgymn. en Massage JULES FAMMEIJER, Leeraar M.O., Crayenestersingel 2, Heemstede, Tel. 29380. (Adv. Ingez. Med.) SLEDEN EN STELTEN worden het meest door Sint Nicolaas gekocht in de Klompencentrale, Reitzst-raat 1, Dr. Leydsstraat 10, Telef. 11784, en overal heen franco thuisbezorgd. (Adv. Ingez. Med.) Goed geslapen in den afgeloopen nacht. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte ons heden ochtend te 10.15 uur het volgende communiqué „De algemeene toestand blijft goed. Prins Bernhard heeft in den afgeloopen nacht goed geslapen. De hoofdpijn verschijnt met tusschenpoozen." Hedennacht te ongeveer kwart voor twee is brand uitgebroken in de bont weverij „De Batavier" v.h. J. Willink en Paschen, gelegen aan de Zonne- brink, in de kom der gemeente. Deze fabriek waar in normalen tijd een achthonderdtal arbeiders werkzaam zijn, stond spoedig in lichte laaie, en de hoog opgaande vlammen zetten de geheele omgeving in rooden gloed. De brandweer te Winterswijk rukte met groot materiaal uit. Onmiddellijk nadat men voorzag, dat de brand een groote uitbreiding zou aannemen, werd ook assistentie inge roepen van den brandweer uit de om liggende plaatsen. Na korten tijd verscheen de motor spuit uit Lichtenvoorde, en ook uit Aalten en Groenloo. Met al het be schikbare materiaal tastte men het vuur aan. Hoewel het vuur de fabriek, waarin de brand is uitgebroken tenslotte totaal heeft verwoest, mag geconsta teerd worden dat de brandweer erin geslaagd is een ramp welke op zeker oogenblik dreigde, te voorkomen. Het gelukte haar den hevigen vuurgloed, die dreigde over te slaan naar een aantal aan de overzijde van de straat gelegen gebouwen, waar eenige per- ceelen reeds vlam hadden gevat tij dig te stuiten. Het was omstreeks half twee vannacht, toen eenige kommiezen die op nachtpatrouille wa ren, in het achtergebouw van de bontweverij een hevigen vuurgloed ontdekten. Ook eenige bewoners uit de omgeving, die wat laat naar bed gingen, bemerkten ongeveer gelijktijdig dat er brand in de fabriek was uitgebroken. Onmiddellijk werden de brandweer en de plaatselijke autoriteiten gewaarschuwd. De brand is ontstaan in de eigenlijke bont weverij. Door den feilen wind sloeg het vuur over naaa de spoelderij, de appreteerderij, en de ververij, welke afdeelingen in het drie ver diepingen hooge voorgebouw waren gelegen. Als een brandende fakkel, die tot ver in den omtrek zichtbaar was, stond de fabriek in den donkeren winternacht, de directe omgeving hel verlichtend. Op zeker oogenblik sloeg het vuur over naar de gebouwen, welke aan de andere zijde van de Willinkstraat zijn gelegen en vatten de Gereformeer de Kerk, de sociëteit „De Eendracht" en een zestal particuliere woningen vlam. Het was toen, dat vaststond, dat er van de fabriek zelf niets meer te redden viel en dat de brandweer, werkende met zestien stralen, zich er in hoofdzaak toe beperkte, de reeds aangetaste gebouwen te behouden en verdere uitbreiding te voorkomen. Daarin is de brandweer, zooals gezegd, ge slaagd. Wel hebben al deze gebouwen aan de buitenzijde brandschade gekregen en enkele particuliere huizen zooveel waterschade op- geloopen, dat zij op het oogenblik onbewoon baar zijn, doch het vuur is gestuit. Hedenmorgen tegen zes uur stond wel vast dat verdere uitbreiding van den brand niet te vreezen is. Van de fabriek is niet veel meer over dan eenige stukken muur. Het geheel is een groo te ruïne en het verkeer door de straat is on mogelijk geworden. Dit moest worden om gelegd. Tengevolge van dezen brand kan ook de tweede fabriek „De Pol" van dezelfde onderneming niet werken, daar de transformatorinrichting in de afgebrande fabriek was gevestigd en de tweede fabriek derhalve nu zon der stroom zit. In totaal zijn daar door voorloopig ongeveer driehon derd vijftig man werkloos Hoe groot de schade zal zijn, kon heden nacht nog niet worden vastgesteld. Deze zal zeker ongeveer een kwart millioen gulden be dragen. De oorzaak van den brand kon nog niet. worden vastgesteld. SUCCES HEEFT U MET EEN GESCHENK VAN Kunsthandel REEKER W A G E N W E G no. 102 GEOPEND TOT 10 UUR. (Adv. Ingez. Med.) Ongeluk op onbewaakten overweg. IS en „Groentje" in Haarlem's Dagblad, Dat is 'een leuze geworden voor den Haarlemmer, die iets te vragen of op te ruimen heeft. Betrekkelijk goed afgeloopen. Vrijdagavond omstreeks zeven uur is op den onbewaakten overweg tusschen Liempde en Boxtel een personenauto, bestuurd dooi den ongeveer 24-jarigen garagehouder H. L., door een uit de richting Gennep komenden trein gegrepen. De auto werd geheel vernield. De trein stopte terstond en het treinperso neel haalde den garagehouder uit de wrak stukken vandaan, hij had oogenschijnlijk slechts lichte kwetsuren opgeloopen. Met den zelfden trein, welke zijn auto aanreed, is hij naar Boxtel vervoerd, waar hij naar zijn wo ning is overgebracht. Mr. P. E. Barbas, Secretaris van den Armenraad, zegt: de nood is grooter dan ooit te voren! Croofe Houtstraat 155 - Telef. '11159 Slaapkamers vanaf f 275. (Adv. Ingez. Med.) NED. KANO-BOND. De heer W. Wink, tot dusverre secretaris van den Ned. Kanobond, is op zijn verzoek wegens tijdsgebrek, van deze functie ontheven. Tot de a.s. jaarvergadering z?al het secretariaat wor den waargenomen door de heeren L. M. Schwarz en K. T. van der Plaats; het adres van laatstgenoemde, Boksdoornstraat 27 te 's Gravenhage, is als centraal correspondentie adres aangewezen. Verder heeft ook de heer M, Seip zich we gens tijdsgebrek genoodzaakt gezien, zijn func tie van penningmeester neer te leggen. Wel zal hij als commissaris deel blijven uitmaken van het bestuur. De heer K. T. van der Plaats is door het bondsbest-uur gemachtigd, tot de a.s. jaarvergadering ais penningmeester op te treden. Van ganscher harte hoop ik zoo zei Mr. P. E. Barbas, secretaris van den Haarlemschen Armenraad dat de Kerstinzameling voor de Stille Armen ook ditmaal v e e 1 zal opbrengen. Reeds eenige jaren achtereen kloppen wij bij de menschen, die nog iets kunnen missen, aan. Het is nooit de bedoeling geweest die Kerst inzameling permanent te maken, maar wij kunnen er dit jaar nog niet mee ophouden. De nood der Stille Armen is nu helaas grooter dan ooit te voren. Met zekerheid weten wij, dat reeds nu velen, slachtoffers van den wree- den crisistijd, hunkerend uitzien naar die Kerstgave, die, al is het slechts voor enkele dagen, een beetje licht zal brengen in hun donkere levens-omstandigheden. Wij mogen die stakkers niet teleurstellen, te meer omdat wij vertrouwen dat milddadig Haarlem ons ook nu zal helpen. Wie zal zich durven ver heugen op een vroolijk of gewijd Kerstfeest in eigen kring, als hij weet dat bewoners van zijn eigen stad en omgeving in de meest-kommer- volle omstandigheden verkeeren en hij per soonlijk niets gedaan heeft om te helpen die ellende te verzachten? Gij vraagt mij feiten, in de overtuiging dat die het meest spreken. Het zou mij zoo ver volgde Mr. Barbas geen moeite kosten heele reeksen te noemen, maar de moeilijkheid is, dat door de publicatie van de details de slacht offers voor omwonenden worden aangewezen. Dit gaat dus niet, met algemeenheden moet volstaan worden, want het karakteristieke der Stille Armen is juist, dat zij hun ellende angst vallig verborgen willen houden. Een typisch voorbeeld daarvan hadden wij nog dezer dagen. Door toevallige omstandig heden kwam een zuster in een gezin, dat vroeger in goeden doen was, maar nu zag het door ervaring geoefende oog al gauw dat alles mis was. Of zuster een kopje thee wilde heb ben? Ja. Maar toen bleek, dat het slechts met de grootste moeite mogelijk was aan dien be scheiden eisch te voldoen. Een vertrouwelijk gespreek werd uitgelokt en toen rolde een lawi ne van zorgen en narigheid aan. De zuster gevoelde dat hier geholpen moest worden. „Maar vragen doe ik niet. zoo zei de door de crisis neergeslagen vrouw „als men hier iets brengt mag ik het niet wei geren, want ik heb het erg noodig, doch vra gen doe ik niet, dat kan ik niet Zie ging Mr. Barbas voort zoo zijn er zoo velen. Zij moeten eerst verraden worden door menschen die toevallig een blik achter de scliermen werpen. Dan blijkt bij onderzoek dat soms achter de gesloten gordijnen van deftige huizen gebrek is aan het allernoodig- ste. Aan warm eten kan in dagen niet ge dacht worden, zelfs brood is er vaak niet ge- noek. Het G. E. B. heeft het licht afgesneden, omdat de quitantie niet betaald kon worden; de kachel brandt niet daar de kolenhandelaar nog met een rekening loopt waarvoor geen geld isHet aanzien der groote huizen be driegt soms, 't is geen uitzondering als iemand juist het slachtoffer wordt van dit bezit. In de goede dagen werd het mooie huis met hulp van een hypotheek gekocht. Maar nu is het pand zooveel in waarde verminderd, dat er bij verkoop niet eens de hypotheek zou uitkomen. Komt het huis dus aan den paal dan is alles weg, kan de huisboedel verkocht worden om de resteerende schuld aan den hypotheekhou der te voldoen. Dan staan de menschen zon der dak en zonder'meubels letterlijk op straat. Dan kan het nooit meer goed worden. Nu blij ven zij nog hopen op betere tijden. Misschien vindt de man, de zoon of de dochter, na ein deloos solliciteeren, weer'werk. Misschien gaat de maatschappij, waarvan zij bijna waarde- looze aandeelen in de kast hebben, een vol gend jaar weer dividend uitkeeren Met veel moeite wordt door hulp van fami lieleden, diaconieën of liefdadigheidsvereeni- gingen de hypotheekrente bijeengebracht. Als maar aan die verplichting voldaan wordt en als er dan nog zooveel te eten is, dat men niet van honger omkomt, wie weet wat dan de toe komst nog voor redding zal brengen. Zoo is het ook met een dame die vroeger in de kunstwereld is toegejuicht. Nu hoopt zij op leerlingen die niet komen. De hypotheekrente van het huis waarin zij woont werd tot nu toe door twee instellingen bijeen gebracht, maar één daarvan heeft meegedeeld daartoe niet 1 langer in staat te zijn. Executie dreigt, waar door aan alles een eind zou komen. Ik hoor hier op hst kantoor van den Ar- Grabbe: De vrouw ziet diep. de man zoekt ver. Voor den man is de wereld het hart, voor de vrouw is het hart de wereld. Voornemen der regeering inzake vaccinatie ontmoet bijval. Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie, wordt ontleend: Vele leden hadden met verwondering ken nis genomen van het voornemen der regeering het vaccinatievraagstuk te doen bestudeeren door een daartoe in te stellen staatscommis sie en in afwachting van het rapport dier commissie den indirecten vaccinatie-dwang andermaal voor niet minder dan twee jaar op te schorten. Deze leden achtten de instelling van een zoodanige commissie overbodig, omdat naar hun meening deze aangelegenheid, voor zoover de medisch-hj'giënische zijde betreft, voor een beslissing volkomen rijp is, terwijl wat de principieele zijde betreft bestudeering door een commissie, als de regeering zich voor stelt, tot geen enkel resultaat kan leiden. Gaarne zouden deze leden vernemen, op wel ken grond de regeering, die steeds over de ad viezen van den gezondheidsraad heeft kimnen beschikken en ook thans nog kan beschikken, behoefte meent te hebben aan een nieuwe speciaal voor dit doel in te stellen commissie. De vaccinatietoestand van ons volk is op het oogenblik zeer slecht. Naar men meende kan het aantal ongevaccineerden veilig op twee millioen worden geschat, onder wie een mil lioen schoolkinderen. Hiervan is groot gevaar te duchten. Vele andere leden konden zich met het ge noemde voornemen vereenigen. Het is gemak kelijk aldus deze leden te zeggen, dat het vaccinatievraagstuk voor een oplossing rijp is, doch de regeering heeft daaraan weinig, wan neer men verzuimt aan te geven voor welke oplossing die rijpheid aanwezig is. Tegen de vaccinatie op zich zelf bestond bij de hierbedoelde leden geen bedenking, wel echter tegen het opleggen van de verplichting daartoe. Sommige leden hadden tegen de instelling van een staatscommissie op zichzelf geen be zwaar. doch zouden gaarne zien, dat werd be vorderd, dat die commissie den haar opgedra gen arbeid met groote voortvarendheid ver richt. In verband daarmede zouden zij de op schorting van den indirecten vaccinatiedwang slechts voor den termijn van een jaar willen doen plaats hebben. Vrij algemeen achtte men het voor een juiste beoordeeling van het standpunt der regeering gewenscht, dat aan de Kamer zul len worden overgelegd: le. het laatste ter zake van de onderwerpe- lijke aangelegenheid door den gezondheids raad aan de regeering verstrekte advies: 2e. zoo volledig mogelijke gegevens omtrent den vaccinatietoestand in de laatste jaren in ons land en in de andere landen in en buiten Europa, voor zoo ver zoodanige gegevens met betrekking tot die landen bestaan: 3e. een overzicht van de wettelijke bepa lingen en mogelijk verder getroffen maatre gelen op het stuk der pokkenbestrijding in de laatstbedoelde landen. Daarenboven zou men gaarne op de hoogte worden gesteld van de meening van den ge zondheidsraad over de vaccinatie van kinde ren beneden den leeftijd van twee jaar. Over legging van cijfers over de laatste jaren be treffende het aantal ziektegevallen na in enting van kinderen beneden den genoemden leeftijd zou men daarbij op prijs stellen. menraad heel veel. Laat men het zoo besloot Mr. Barbas van mij aannemen, dat het waar is, dat in Haarlem en omgeving zeer veel Stille Armen gebrek lij'den, half zitten te verhonge ren bij een kachel die niet brandt. Wie daar aan mocht twijfelen kan op ons kantoor, Jansweg 39, komen en met feiten zullen wij hem overtuigen. Als de Kerstinzameling voor de Stille Armen dit j'aar zooveel opbrengt dat aan 500 gezinnen een uitkeering ge daan zou kunnen worden, dan ben ik zeker dat het geen moeite zal kosten aan die 500 adressen te komen waar het geld uitstekend besteed zal zijn. En dan zullen wij het nog betreuren het geld te missen om ook aan No. 501 een uitkeering te doen, want ook hij zal het noodig hebben. Giften voor de Kerstinzameling der Stille Armen kunnen afgegeven worden aan de bu reaux van Haarlems Dagblad, Groote Hout straat 93 en Soendaplein 37. Gironummer 38810. Alle giften worden door ons verant woord. Eerste verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. Haarlem's Dagblad f 100; P. J. J. f 2; NN. f 2.50; A. H. W. f 1; J. A. de V. f 10; C M. J. de J. f 10; A. L. K.f5; O. K. f 2.50; Mej. F. H. S. f 2.50; Dames v. H. f6; W. A. P. f 4.50; D. W. f 5; J. v. M. f 10; W. f 1; Wed. Z, f 0.25- H. v. D. f 1; P. A. B. S.f 25; J. M.-Z. f 5; C. V. f 10; G.T. f 2.50; M. J. K. f 25; J. S. f 2.50; Mej. Joh. C. A. B. f 5; C. C. f 5' W. B. R. f 5; Dr. D. M. H. f 5; Drs. S. J. v. S 'f 5" J. d. B. f 2.50; Zr. B. de J. f 2: Mej. V. f 5; F B. f 2.50; Mevr. V. f 1; A. S. D. f 6; Mevr. C. W.-K. f 10; Mevr. Wed. H. de C. f 2 50; C. J. v. T. f 5; L. f 1; J. H. V. f 1; J. C E. f 2; J. H. D. K. f 1.; A. v. M. f 1; S. M. f 1; D. V. f 0.50; P. W. P. f 10; C. P. f 2.50; I. P. f 0.50; E. P. f 0.50; R. P. f 0; v. O. f 2.50; M. W. f 0.50; E. W. I. f 0.25; M. C. f 0.50. Giften kunnen aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 worden af gegeven. Ook kunnen zij op onze giroreke ning no. 38810 gestort worden onder vermel ding „Voor de Stille Armen". Ten behoeve van het Comité voor de „Stille rmen" werd bij de Twentsche Bank gestort: F. H. S. f 10— G. W. Hz. 10— Mej. E. M, W. f 5. J. V. f 25— Mej. H. L. T. f «50 Onder motto „Hans* 1 100. CHristian Science Society Haarlem kondigt een LEZING aan over CHRISTIAN SCIENCE in de Engelsche taal door Miss Margaret Murney Glenn, C. S. B., in het gebouw v. d. Ned. Protestantenbond, afd. Haarlem, Jacobstraat b. d, Raaks, DINS DAG 7 DEC. a.s., des avonds half negen. Voorlezing Nederiandsche Vertaling te zeven uur. Zaal geopend 6.30 uur. Toegang vrij. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. De algemeene toestand van den Prins blijft goed. 1 De dienstplichtwet zal vermoedelijk zonder veel wijzigingen door de Tweede Kamer worden aangenomen. 3 Amendementen op de dienstplichtwet. 3 Een Chinees wierp te Sjanghai de granaat naar de Japansche troepen. 4 Frausche Kamer keurt de legercredieten goed. 4 Een vljegtuig van de Duitsche Lufthansa is bij den start te Munchen verongelukt. 4 Bioscopen. g ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Wij vragen uw hulp. 1 Dr. E. van Raalte: Op bezoek bij een jeug dige 75-jarige. 2 D. SCH.: Heel ïndië wacht op 5 December 3 P. v. d. Ilem: St. Nicolaas en de nieuwe spelling. 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Uit den Volkenbond. 4 C. J. E. Dinaux: Zonderlinge levens. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen Jules Kammeijer: Blijft Fit. 5 K. de Jong: Gala- en Ledenconcert H.O.V. 6 Dr. M. Euwe: Twee grootheden in een klein land. g Financieel Economisch Weekoverzicht: Kunstmatig ingrijpen in de goederen productie. g Met staf en roe er op uit. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op jo

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1