Na den aanslag te Shanghai UIT DEN VOLKENBOND. Japansche troepen verlaten de internationale nederzetting THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN ZATERDAG 4 DECEMBER 1937 HA ARE EM'S DAGBEAD Granaat werd door Chinees geworpen De woordvoerder der Japansche am bassade heeft aan de pers verklaard, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat de terrorist, die een handgranaat heeft geworpen naar de paradeerende Japansche soldaten geen Koreaan was, doch een Chinees. Hij deelde ver der mede, dat de Japansche autoritei ten in samenwerking met de politie der internationale concessie het onder zoek ter plaatse voortzetten en ieder verkeer in het centrale gedeelte van de nederzetting hebben verboden. De buitenlanders, die zich in de verboden zone bevonden, konden deze evenwel verlaten zonder gefouilleerd te wor den. Hij wees er voorts op, dat de auto riteiten niet voornemens waren, het incident te gebruiken als voorwendsel om speciale voordeelen te eischen. Hij "sprak de hoop uit, dat het gemeente bestuur niet zal trachten, de verant woordelijkheid van zich af te schuiven en zeide, dat alleen het onderzoek zal kunnen uitwijzen of het gemeentebe stuur verantwoordelijk is. Ten slotte bevestigde hij, dat er nooit sprake van is geweest, dat Japansche troepen door de Fransche concessie zullen trekken en dat de door een Japansch persagentschap aangekon digde marsch niet door zal gaan. Aangehouden Amerikaan weer vrijgelaten. .Reuter meldt- nog uit Sjanghai: De bewo ners der internationale nederzetting hebben met een zucht van verlichting de radiomede- deeling aangehoord, dat het Japansche cor don in het Centrum der nederzetting was teruggetrokken. De Engelsche advocaat Maiüand, die de Japansche vlag verscheurde, is daartoe ge komen, omdat, naar gezegd wordt, een Ja pansch toeschouwer de vlag in zijn gezicht duwde. Na een politieonderzoek kon Maitland naar huis terugkeeren. Niet minder dan 2500 politiemannen hebben dienst gedaan langs den weg, dien de Japansche parade volgde. De held van den dag is de Schotsche onder inspecteur van politie Mophee, die. toen hij den bom zag voortrollen in de richting van een Japansch toeschouwer, den man ter zijde duwde en zich voor hem opstelde. Zelf kreeg hij lichte verwondingen door bomsplinters. Japansche auto bij de Fransche concessie tegengehouden. Omstreeks tien uur in den ochtend kwamen heden vier Japansche legerauto's aan de grens van de Fransche nederzetting om door deze naar Nantao te gaan. Gedurende twee dagen staan de Fransche autoriteiten toe, dat de Japansche vracht auto's door de nederzetting rijden om Nantao te voorzien van levensmiddelen e.d., doch dan moet de bewapening van deze auto's tot het uiterste beperkt zijn en moeten zij vergezeld worden door de politie van de nederzetting. De vier wagens nu, welke vanochtend door de nederzetting wilden rijden, voldeden niet aan deze voorwaarden en werden derhalve tegen gehouden. Het incident is tenslotte geregeld tusschen den Japanschen commandeerenden officier en een Fransche politie-officier. De kalmte werd geen oogenblik verstoord. Kolonel Price, de commandant van de v:erde groep Amerikaansche mariniers, heeft toen hij vernam, dat de Japanners prikkel draadversperringen oprichtten nabij de ren baan der nederzetting, de Japanners ervan in kennis gesteld, dat zij inbreuk pleegden op den Amerikaanschen verdedigingssector. De dienstdoende Japansche officier bood zijn verontschuldiging aan en gaf terstond bevel de versperringen weg te halen en terug te trekken. Amerika had de parade afgeraden. De Amerikaansche minister Huil heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche consu laire en diplomatieke vertegenwoordigers te Sjanghai en Tokio getracht hadden de Japansche regeering van een parade in de internationale nederzetting te doen afzien. Poleio Nieuwe liooge commissaris van Palestina. Opvolger van Sir Arthur Wauchope benoemd. Het Britsche ministerie van koloniën heeft medegedeeld, dat de koning de benoeming van Sir Harold Macmichael tot hoogen com missaris van Palestina, als opvolger van Sir Arthur Wauchope, heeft goedgekeurd. Sir Arthur Harold Macmichael is thans gouverneur van Tangunjika. Franco's luchtmacht opnieuw in het offensief. Madrid en verscheidene dorpen gebombardeerd. Vrijdagmorgen hebben de granaten uit het geschut der rechtschen de Spaansche hoofd stad opnieuw bestookt. Het is nog niet bekend, of er slachtoffers zijn gevallen. Generaal Miaja heeft bovendien medege deeld dat vliegtuigen van Franco de dorpen Tarancon, aan den weg naar Valencia en Fuentiduena de Tajo, ten zuid-oosten van de hoofdstad gebombardeerd hebben. Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend. Lucienne Boyer helpt gewonde collega's. Bij auto-ongeluk in België. Op den weg van Luik naar Brussel is een auto met zangers verongelukt, tengevolge waarvan vijf vrouwelijke artisten en de im presario werden gewond. De artisten Boucot, Lucienne Boyer, Pills en Tabet, die' in een andere auto volgden, verleenden hun kamera den onmiddellijk hulp en lieten hen naar het ziekenhuis te Luik overbrengen. Tulband bracht redding in gevaarlijke situatie. Jongen aan leeuwenmuil ontsnapt. Een jonge koeherder, die in de oerwouden Sj Shansi in Britsch-Indië door een leeuw werd aangevallen, heeft er het leven afge bracht, doordat hij zijn tulband in den bek van het dier wist te duwen. Toen hij zijn koeien in een weide had los gelaten, stond de jongen plotseling ongewa pend tegenover een hongerigen leeuw. Hij wist echter zijn zware tulband af te rukken en wrong deze in de muil van het dier, waarna hij overhaast de vlucht nam. terwijl de koning der wildernis verwoede pogingen in het werk stelde de zware lappen kwijt te raken. Alhoewel ernstig gewond, waarschuwde de koeherder de inwoners van het naburige dorp. en deze konden de plaats de> onheil* tijdig bereiken en doodden den leeuw, voor deze tijd gezien had de wijk te nemen. Onderhoud van Beek en Delbos. Havas meldt uit Warschau, dat het eerste onderhoud tusschen Beek en den Franschen minister Delbos den gunstigen indruk' beves tigt die door de hartelijke ontvangst te War schau gewekt was. Dit eerste onderhoud was gewijd aan een algemeene gedachtenwisseling. Delbos heeft Beck in kennis gesteld van de resultaten der besprekingen te Londen. Het contact met Von Neurath. Van de Poolsch-Duitsche grens meldt een speciale verslaggever van Havas. dat de omstandigheid, dat Von Neu rath persoonlijk Delbos kwam begroe ten op het station te Berlijn van groot belang geacht moet worden. Tot dus verre was. wanneer een Fransch minis ter door Berlijn reisde, slechts een ambtenaar van het protocol aan het station verschenen. Men ziet hierin dan ook meer dan een hoffelijkheids- gebaar, n.l. een teeken voor de aanwe zigheid van een betere atmosfeer in de Fransche en Duitsche openbare meeningen. De beide ministers hebben dit trouwens tij dens hun onderhoud geconstateerd, o.a. in verband met veelvuldige bezoeken onderling tusschen oud-strijders en jeugdorganisaties van beide landen en met het minder fel wor den der perspolemieken. Von Neurath deelde nog mede, dat de Duitsche ministers, die tij dens de tentoonstelling'naar Parijs waren ge gaan. bijzonder gunstige indrukken mee naar Berlijn hadden genomen. Voorts brachten de beide ministers de hoop tot uitdrukking, dat soortgelijke contacten veelvuldiger zouden worden en dat zij de gelegenheid zouden heb ben nader met elkander te confereeren. Zeer kort konden de ministers vervolgens nog eenige toespelingen maken op de algemeene, hangende problemen. meester van St. Denis werd afgezet, ge nuleerd. De regeeringscommissaris concludeerde tot annuleering van het decret. daar dit uits. vaardigd is zonder dat Doriot is gehoord of uitgenoodigd tot het geven van schriftelijke verklaringen en in strijd met de bepalingen van de wet van 8 Juni 1908. Brazilië, Alle politieke organisaties ontbonden. De president der republiek heeft, naar he' D.N.B. meldt, een verordening geteekend, waarbij alle politieke organisaties, ook die der integralisten, ontbonden worden. De minister van arbeid heeft aangekondigd, dat de vak organisaties hervormd zullen worden in den zin der corporatieve gedachte. V.J v.. en G ri ep verdrijft U snel en zeker met .MIJHHARPTJES" Koker 12stuks 50ct. Pr-aefdoosje 2stu/}s JOct (Adv. Ingez. Med.) Lawine over Grieksch dorp. Zestien personen bedolven. Uit Athene, 3 December (Havas.) In het dorp Kakotruha in Thessalië zijn zestien per sonen onder een lawine bedolven. Ei- is hulp onder weg. Luchtgevecht boven Nanking. Negen Chineesche vliegtuigen neergeschoten. Negen Chineesche vliegtuigen zijn Vrijdag neergeschoten tijdens een raid der Japansche legervliegtuigen op Nanking. Dit was de eer ste maal, dat legervliegtuigen Nanking be stookten, sedert het uitbreken der vijande lijkheden. Een twintigtal Chineesche vlieg tuigen steeg op om de aanvallende Japan ners te weerstaan. Het luchtgevecht, dat ontstond, duurde een uur. TERRORIST WORDT OVER DE FRANSCHE GRENS GELEID. Het Hof van appèl te Douai heeft het be roep van den advocaat van Budai Koliman tegen het vonnis van drie maanden gevan genisstraf en uitwijzhig verworpen. De straf werd bevestigd Koliman zal over de grens worden geleid, wanneer hij zijn drie maanden zal hebben uitgezeten. Frankrijk Defensiecredieten goedgekeurd. De Kamer heeft gisteren met algemeene stemmen de credieten van het ministerie van Landsverdediging goedgekeurd. Doriot blijft burgemeester van St. Denis. De staatsraad heeft naar -aanleiding van het beroep van Doriot, den leider van de Partï Populaire Francais, het decreet van 25 Mei van dit jaar, waarbij Doriot als burge- Niet-inmengingscommissie volgende week bijeen. Bespreking der beide Spaansche antwoorden. De niet-inmengingscommissie zal begin volgende week bijeenkomen om de antwoor den, welke van beide strijdende partijen in Spanje zijn ontvangen op het voorstel van de resolutie inzake de vrijwilligers, te bespre ken. Duitsch vliegtuig bij den start verongelukt. Gezagvoerder verongelukt, vier gewonden. Het D. N. B. bericht uit Berlijn, dat het postvliegtuig der Duitsche Luft hansa, dat naar Bagdad zou 'vertrek ken bij den start op het vliegveld van Muenchen verongelukt is. De gezag voerder kwam om het leven. Twee leden der bemanning werden zwaar en twee licht gewond. Het toestel werd zwaar beschadigd. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Waar kan dat spoor nu gebleven zijn, voor de waterslang nog an toe? bromde Thijs. Sim was wat achter gebleven en slaakte plotseling een kreet. Kijk eens hier, wat is dat? riep hij uit, terwijl hij zich op zijn knieën liet vallen. Ik geloof, dat het een brief is! Thijs en oom Mopperniet draaiden zich haastig om en keken vol verwachting toe. Ja, hoor, het is een brief, zei Sim en hield het papier omhoog. Lezen jullie maar eens. Minder mooi, hoor, voor Dickie. Wat moeten we doen? Thijs en oom Mopperniet lazen haastig het briefje. Wat er op stond? Tot Maandag wachten, hoor. Dan kunnen jullie het allemaal lezen. Weten jullie, wat leuk is? fk heb 2 brieven gekregen uit Indlë! Jullie weten toch wel, waar Indié is? Zóó ver weg. Nu, tot Maandag hoor, hinders! Goede afloop der Volkenbondseonferentie voor de inter nationale bestrijding van het terrorisme. Het nieuwe Haagsche Internationale Gerechtshof voor Strafzaken. Herfstzitting van de Permanente Mandatencommissie van den Volkenbond. Lord Robert Cecil's Nobelprijs. GENèVE, 20 November 1937. (Van onzen correspondent). E laatste jaren zijn zeker niet over- rijk aan nieuwe Volkenbondscon venties geweest. De hardnekkige weigering van Duitschland en Italië naar Genève te komen voor deelneming aan een Volkenbondsconferentie heeft het werk voor de ontwikkeling van de internationale wetgeving in menig opzicht verlamd. Het heeft geen zin een conferentie voor het een of andere doel bijeen te roepen, wanneer het van tevoren reeds vaststaat, dat Duitschland en Italië afwezig zullen 'blijven en dat de andere mogendheden, op wier medewerking het vooral aankomt, zullen weigeren zich door een conventie internationaal aan ban den te leggen, terwijl Duitschland en Italië volkomen vrij zouden blijven! Op alle gebie den, waarop de landen onderling concurree- ren en een redelijke reglementeering dier concurrentie slechts mogelijk is indien alle staten in het gemeenschappelijk belang een stuk van hun handelingsvrijheid willen op offeren, was in den laatsten tijd de Volken bond dus tot stilzitten gedoemd. Op ontwa- peningsgebied, op economisch gebied, op so ciaal gebied heeft de boycot van Genève door Duitschland en Italië lederen vooruit gang onmogelijk gemaakt. Geen enkel land schaadt zichzelf echter, wanneer het de verplichting op zich neemt de noodige voorzorgsmaatregelen tegen ter roristische aanslagen te zullen treffen en voor een bestraffing der schuldigen te zullen zorg dragen, ook indien Berlijn en Rome en welke andere staten ook aan de conventie niet mededoen. Men kan zelfs zeggen, dat het voor de conventie-sluitende staten slechts een voordeel kan zijn indien de ter roristen deze landen dan zooveel mogelijk mijden en hun toevlucht in de andere staten zoeken! Het is daarom niet verwonderlijk, dat 20 staten de conventie tot preventieve en repressieve bestrijding van het terrorisme reeds onderteekend hebben, ook al is, merk waardigerwijze. slechts één groote mogend heid (Frankrijk) onder hen. De andere sta ten zijn die van de Kleine Entente en de Balkan Entente, enkele der Oslo-staten (Nederland. België en Noorwegen) en een vrij groot aantal Zuid-Amerikaansche staten. Er bestaat ook geen reden, waarom deze 20 sta ten de onderteekende conventie niet ook ra- tificeeren zouden. Men mag dus aannemen, dat zij spoedig van kracht zal worden en dat dan 20 staten zich internationaal jegens elkander verplicht zullen hebben door goede voorzorgsmaatregelen en door strenge be straffing of uitlevering van hen, die zich desondanks aan terroristische actie schul dig maken, dezen gruwel te bestrijden. Voor het internationaal recht is het tot standkomen dezer conventie ongetwijfeld een nieuwe aanwinst. Twijfelachtiger schijnt het. of de wereld ook belangrijke practische voordeelen van het bezit dezer nieuwe Vol kenbondsconventie bebben zal. Vele staten, die de conventie onderteekenden, hebben toch vrijwillig uit eigen hoofde reeds datgene in hun wetgeving en- bestuur opgenomen, wat de conventie hun als plicht voroschrijft. Het za-1 dus van .bijzonder belang zijn. dat ook die staten toetreden, die tot dusverre in dit opzicht nogal nalatig vebleven waren. In dit opzicht is het te betreuren, dat juist Hongarije, dat in den zomer van 1934 op een luchthartige wijze de Kroatische terroristen de gelegenheid gelaten heeft op Hongaarsch gebied den aanslag tegen koning Alexander van Joego-Slavië te Marseille voor te berei den, nog niet tot de onderteekenaren dei- conventie behoort. Na de meegaande houding van den Hongaarschen gedelegeerde ter Vol kenbondsconferentie verwekte het algemeene verbazing, dat hij niet onderteekende. Men blijft echter hopen, dat in deze aangelegen heid dit uitstel geen afstel zal blijken te zijn! TO" BEFT de eerste conventie, die tot ver- hoeding en bestraffing van terroristische actie, reeds 20 onderteekeningen verkregen, de tweede, die de schepping van een Inter nationaal 'Gerechtshof voor Strafzaken met zetel te 's Gravenhage ten doel heeft, heeft zich met 10 moeten tevreden stellen. België Bulgarije, Frankrijk, Griekenland, Nederland, Roemenië, Spanje Tsjecho-Slowakije, Turkije en Joego-Slavië zijn de staten, die door de schepping van dit nieuwe Haagsche Hof. dat 5 rechters en 5 plaatsvervangende rechters zal tellen, zich de mogelijkheid wilden schep pen een op hun gebied gevangen genomen terrorist door een onpartijdig internationaal rechtscollege te doen berechten. De recht vaardigheid tegenover den beschuldigde kan het inderdaad gewenscht maken, dat niet de rechtbank van den staat, waartegen hij zijn aanslag gericht heeft, doch een onpartijdig internationaal Hof over zijn daad te vonnis sen zal hebben. En men kan zich ook geval len indenken, waarin een staat in het belang van de goede verstandhouding met een ander land blijde zal zijn geen opwindend ter roristen-proces op eigen grondgebied te heb ben te dulden en het geheele gedoe met al zijn internationale spanningen naar het rustige Haagje te kunnen verplaatsen! Verschil lende delegaties zijn de Nederlandsche re- eering dan ook dankbaar, dat deze ook aan dit nieuwe Liter nationale Haagsche Ge rechtshof gastvrijheid op Nederlandschen bo dem, die van terroristische smetten pleegt vrij te zijn, wil verleenen. Zoodra zeven staten deze conventie geratificeerd hebben, zal de Nederlandsche regeering een conferentie van deze staten bijeenroepen tot vaststelling van den datum van inwerkingtreding dei- conventie. Het bestaande Haagsche Liter- nationale Gerechtsof zal dan de rechters in het nieuwe Hof te benoemen hebben. In de kringen der conferentie vertrouwt men, dat, wanneer dit Hof voor Strafzaken eenmaal be staan zal, het ook wel andere internationale strafzaken als uitsluitend terroristenproces sen te berechten zal krijgen. i Duitschers inderdaad om jaloersch te worden deze economische ontwikkeling der vroegere Duitsche koloniën! België en Frankrijk trek ken thans de vruchten van onzen kolonialen ontginningsarbeid, zeggen de Duitschers hier. Integendeel, antwoorden de Franschen en Belgen, de tegenwoordige voorspoed der vroe gere armlastige Duitsche koloniën bewijst, dat de Duitschers geen goede kolonisatoren zijn. De Mandatencommissie had natuurlijk in - deze strijdvraag geen partij te kiezen. Zij kon slechts de tegenwoordige welvaart vast stellen en daarbij erop aandringen, dat deze toch vooral dienstbaar zal worden gemaakt aan de inlandsche bevolking zelf en dat steeds meer zal worden gedaan, om in het bijzonder de volksgezondheid in de man daatgebieden te verbeteren. Vooral in de on der Fransch bestuur staande mandaatsgebie- den is in dit opzicht nog wel wat te verbete ren! eder jaar vraagt men zich hier natuurlijk met belangstelling af, wien de Nobelprijs voor den Vrede zal ten deel vallen. Dat deze aan iemand toegekend wordt, die nimmer te Genève geweest is, zooals het vorige jaar met Ossietzky het geval was, is een hooge uitzon dering. Nu, daarvoor is de tegenwoordige No belprijs-winnaar Lord Robert Cecil of Chel- wood des te beter hier bekend! Wij hebben hem op de eerste Volkenbondsvergadering in 1920 gehoord, toen hij door zijn vriend gene raal Smuts als gedelegeerde van Zuid-Afrika naar Genève was gezonden, om vrijuit zijn meening te verkondigen. Wij hebben hem hier in 1936 gehoord, toen hij ais vertegenwoor diger van een groot deel der openbare mee ning der wereld de Zeventiende Volkenbonds vergadering tot 'n krachtiger politiek voor de eerbiediging van het Volkenbondsverdrag aan spoorde. En tusschen deze jaren in hebben wij Lord Robert Cecil. hem tal van jaren als vertegenwoordiger der Britsche regeering hier gehad, trachtend zijn eigen persoonlijke overtuiging zoo goed moge lijk met de opdrachten zijner regeering in overeenstemming te brengen. Lord Cecil heeft hier niet steeds dezelfde taal kunnen spreken en zijn opvattingen worden 'ook in de kringen der vredesvrienden niet steeas gedeeld. Doch in zijn geheele optreden werd hij steeds geleid door een hartstochtelijk verlangen naar een betere internationale samenleving, gegrond op een algemeene eerbiediging van het recht, waardoor ontwapening mogelijk zou worden. Aan dit ideaal waren de laatste 20 jaren van den man gewijd, wien thans eindelijk de No belprijs voor den Vrede is ten deel gevallen en die wellicht meer dan eenige andere nog le vende staatsman voor het vredesideaal heeft gearbeid. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Zuid-Afrika beschermt zich tegen mond- en klauwzeer. Invoer van vee uit Europa verboden. Uit Kaapstad: In verband met het heer- schen van mond- en klauwzeer in Europa is de invoer van koeien, schapen, geiten en var kens uit Europa verboden. De zendingen, welke onderweg zijn, zullen nog ingevoerd mogen worden, behoudens de beperkingen, waartoe besloten zou kunnen worden. Q BLIJKTIJDIG met de Vol-kenbondscon- ferentie voor de bestrijding van het Ter rorisme vergaderde hier ook weder de Per manente Mandatencommissie van den Vol kenbond. Voor deze 33ste zitting bestond na tuurlijk heel wat minder belangstelling dan voor de buitengewone zitting, die in Augustus aan Palestina gewijd was. De Mandatencom missie had zich ditmaal met Palestina in het geheel niet bezig te houden. Zij moet in dit opzicht thans afwachten, totdat de aange kondigde nieuwe Britsche studiecommissie een precies verdeelingsplan van het mandaatge- 3ied Palestina zal hebben opgesteld. Het in teressantste was ditmaal de vaststelling, dat de Afrikaansche mandaatgebieden Ruanda OVERSTROOMINGEN RICHTEN VERNIE LINGEN AAN IN TURKIJE. Een Havasbericht uit Istanboel meldt, dat de spoorlijn tusschen Adana en Diar Bekir voor een groot deel door een overstrooming is weggeslagen. Een locomotief en een post- wagon zijn hierdoor in de modder gevallen. Verscheidene personen werden gekwetst, waarvan sommigen ernstig. In de gebieden Adana en Anatolië is ern stige schade aangericht door de overstroomin gen. VALSCH GELD TE MONTFOORT IN OMLOOP. In de gemeente Montfoort en ook iri na burige plaatsen werd de laatste dagen valsch geld in omloop gebracht. Nagemaakte kwart jes voornamelijk, maar ook geïmiteerde gul dens werden bij de politie gedeponeerd. Een uitgebreid onderzoek, dat de politie instelde, mocht tot dusver geen resultaat opleveren, aldus het „U.D." Het vermoeden bestaat, dat, daar Mont foort een centrum van veekoopers is, hande laren uit dit dorp, die bijna alle veemarkten in den lande bezoeken, het valsche geld on bewust mede nemen naar de plaats hunner inwoning, zoodat het al buitengewoon moei lijk is den haard der valsch-munterij op te sporen. Van bevoegde zijde deelde men het blad mede, dat ook daardoor het onderzoek ten zeerste bemoeilijkt wordt, omdat het slechts enkelingen zijn. die hun valsche kwartjes of guldens bij de politie inleveren. Het meeren- Urundi ionder Be.gisch bestuur). Fransch deel van de menschen geeft het valsche ®eld Togo en Fransch Kameroen tot steeds opnieuw uit, omdat men wel weet. dat bij°in- greo teren welstand geraken. Het js voor dei levering niets ervoor betaald wordt.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6