t Britsche schepen bij Japansche bombardementen getroffen. THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN WEK DE GAL IN UW LEVER OP RADIO MAANDAG 6 DECEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Een der vaartuigen in brand gevlogen. Ook een Engelsch pakhuis getroffen. Tijdens het bombardement van Woehoe gisterochtend door Japansche vliegtuigen zijn twee Britsche stoom schepen getroffen, de Toe-Kwo en de Ta-Toeng, die op duidelijke wijze de nationale kleuren op dekken en langszij geschilderd voerden. De Toe- Kwo vloog in brand, terwijl ook de Ta-Toeng ernstig beschadigd werd. Men heeft laatstgenoemd schip aan den grond gezet. Onder de beman ning van elk der beide schepen be vinden zich drie of vier Britsche officieren. Tijdens hetzelfde bom bardement is een bom gegaan door het dak van een Engelsch pakhuis, waarop de Britsche vlag geschilderd was. Verder meldt Havas. dat de rivier- bor-^s „Ping-Wo". die toebehoort aan een Britsche onderneming en met verscheidene honderden Chineezen od weg was van Hankau naar Nan king. is door Japansche vliegtuig bommen tot zinken gebracht. Tsjang Kai Sjek. De Japansche militaire autoriteiten mel den over dit laatste geval, dat een stoom boot, die de vlag van „zekere mogendheid" voerde en dicht bij de jonken, die Chinee- sche troepen vervoerden, bleef, door een bom is getroffen en gezonken schijnt te zijn, toen de jonken door Japansche vliegtuigen ge bombardeerd werden. Voorts wordt nog gemeld, dat Zaterdag mitrailleurschoten gelost zijn op het Britsche stoomscheepje „Sioesjan", toen het schip het eiland Tsoeng Ming aan de mon ding van de Jangtse tegenover Woesing nader de. Twee Chineesche leden van de bemanning- werden gewond, een van hen is in het zieken huis waarheen de gewonden onmiddellijk wer den gebracht, overleden. 'Het schip ging naar het eiland om een on derzoek in te stellen naar het lot van negen Fransche en Canadeesche missiezusters, van wie in drie maanden niets is gehoord. Het eiland is op het oogenblik door Japan sche troepen bezet en de Japansche autoritei ten waren van den tocht op de hoogte. Het schip voer onder Engelsche vlag. Een groote Britsche vlag was op de zijden geschilderd. Chineesche kruiser buitgemaakt. Naar officieel uit Sjanghai wordt medege deeld, heeft de bemanning van een Japan- schen torpedojager zich meester gemaakt van den Chineeschen kruiser Ning Hai, nadat zij te voet onder een hevig vuur de versper ring over de Jangtse was overgetrokken. Bombardement op Nanking richt groote schade aan. Zondag hebben negen Japansche vliegtui gen het vliegveld van het Ming paleis, dat binnen de stad is gelegen, gebombardeerd en vernield. Een benzine-opslagplaats vloog in de lucht, terwijl zes huizen, die in de na bijheid stonden werden vernield. Er vielen geen slachtoffers. De Chineesche troepen, die Nanking verdedigen, hebben het zwaar te verantwoorden. Het is zeer koud en zij hebben geen warme kleeding en weinig levensmiddelen. Soldaten patrouillee ren door de straten van Nanking, waar de krijgswet is afgekondigd. Plunderaars in de havenwijken vormen een gevaar te meer. Men vreest, dat de ongedisciplineerde solda ten zullen trachten de stad te plunderen, in dien de algemeene terugtocht wordt bevo len Een Japansch woordvoerder heeft te Sjanghai medegedeeld, dat de Ja pansche troepen Koejoeng, 35 kilo meter ten zuid-oosten van Nanking, hebben bezet. Hij beweerde verder, dat Nanking niet lang meer stand zal houden Japansche minimum vredesvoor waarden zouden door Tsjang Kai Sjek afgewezen zijn. Volgens uit Nanking ontvangen berichten schijnt het bijna zeker, dat de Duitsche am bassadeur Trautmann. die van zijn reis naar Nanking te Haukau is teruggekeerd, druk heeft uitgeoefend op Tsjang Kai Sjek om vre de te sluiten en dat hij |dezen de minimum voorwaarden heeft overhandigd, waarop naar hij meende de Japanners bereid zouden zijn onderhandelingen aan te knoopen. De voor waarden zouden de volgende zijn: 1. Toetreding van China tot het anti-communistische verdrag. 2. Erkenning van Mandjoerije en aanvaarding van de autonomie van Noord China. 3. Instelling van een Japansche concessie te Sjanghai. 4. Herzieninig der Chineesche douane-tarieven. 5. Hervorming van de Kwo-Min- Tang. Men meent te weten dat de generalissimus deze voorwaarden niet aanvaard heeft, doch de onderhandelingen niet heeft afgebroken en den Duitschen ambassadeur tegenvoorstel len heeft overhandigd. In politieke kringen te Hankau, die in nauw contact staan met de Chineesche regee ring verkaart men, dat de Duitsche pogingen spoedig een einde te maken aan het conflict in het verre oosten, er wel in zijn geslaagd den vorm te verzachten der Japansche eischen, doch niet den grondslag. Het vredesaanbod van Tokio maakt geen melding van het te rugtrekken der Japansche troepen van het Chineesche grondgebied, hetgeen de regee ring te Nanking als voorafgaande voorwaarde had gesteld voor iedere onderhandeling. Het Japansche aanbod wettigt daarentegen, zoo verklaart, men verder, de verkrachting van de territoriale onschendbaarheid van China Tenslotte eischen de Japansche voorstellen van Nanking een politieke verbintenis waar van de grenzen onbepaald blijven. Volgens het Japansche blad „Nitsji-Nitsji' zou de Japansche regee ring vóór 15 December haar politiek jegens China definitief kunnen om schrijven. Die politie zou bestaan in de schepping van een „bond van autonome provinciën" in Noord- en Midden China". Japan zou zekere Chineesche leiders, die dezen bond zouden willen organiseeren, steunen. De banden met Tsjang Kai Sjek en de Kwomintang zouden geheel ver broken worden. Japan zou maatrege len nemen om de onafhankelijkheid van den bond tegen buitenlandsche invloeden te versterken. Amerika Geen erkenning van Franco. De Amerikaansche minister Huil heeft medegedeeld, dat den Amerikaanschen con sul te Bilbao verlof is verleend, omdat de regeering van Franco den terugkeer op zijn post bemoeilijkt. Franco zou den consul na melijk verzocht hebben, terug te keeren als diplomatieke vertegenwoordiger. Naar men te Washington gelooft, beschouwt Franco een dergelijken stap als de erkenning door de Vereenigde Staten van het rechtsche bewind in Spanje. Huil zeide, dat dit niet in het voornemen der Vereenigde Staten lag. Joegoslavië Engelsch journalist moet het land verlaten De correspondent van Reuter en van de New-York Times, Hubert Harrison, heeft van de prefectuur,te Belgrado het verzoek ont vangen, zijn verblijfsvergunning in te leve ren en Joego-Slavië binnen drie dagen te verlaten. Harrison, die reeds dertien jaar te Belgrado gevestigd was, en vice-president van de En- gelsch-Amerikaansch-Joego-Slavische club aldaar, heeft reeds in Juli j.l. de kans geloo- pen uit het land te worden gezet. Men had hem de verlenging van zijn verblijfsvergun ning geweigerd, doch kort daarna stemde Stoyadinovitsj er in toe den maatregel in te trekken. Het agentschap Avala deelt in verband met deze kwestie mee, dat de autoriteiten Harri son gastvrijheid hebben geweigerd wegens de tendentieuze en onjuiste strekking van de berichten, die hij aan de Britsche openbare meening voorlegde. Dreigende mijnstaking in Zuid-Wales. 45000 man er bij betrokken. LONDEN, 5 December. Ongeveer 45.000 arbeiders van de Powell Duffrynmijnen in Zuid-Wales hebben zich uitgesproken voor een stgking van twee weken als protest tegen het aan drie mijnwerkers verleende ontslag (Havas) De Lindberghs weer in Amerika. Kerstfeestviering- bii mevr. Lindbergh's moeder. Met de „President Harding" zijn kolonel Lindbergh en echtgenoote onverwacht te New York aangekomen. Het is hun eerste be zoek aan de Vereenigde Staten sedert zij zich metterwoon in Engeland hebben gevestigd. Naar men meent zijn hun kinderen daar ach ter gebleven. Volgens mededeeling der officie ren van de „President Harding" zijn de Lindbergh's naar de Vereenigde Staten ge komen, teneinde het Kerstfeest bij mevrouw Morrow, de moeder van mevrouw Lindbergh, te vieren ATTLEE TE MADRID. Majoor Attlee, de leider der arbeidersfrac tie in het Britsche Lagerhuis, is met Helen Wilkinson Noel Baker te Madrid aangeko men. De gasten werden verwelkomd door burgerlijke en miltaire autoriteiten en door vertegenwoordigers der politieke partijen. Attlee heeft een bezoek aan de fronten bij de hoofdstad gebracht. Trein op arbeiders ingereden. Elf dooden bij ongeluk in Duitschland. Het D. N. B. meldt uit Stettin, dat tusschen Zarnefanz en Belgard een personentrein op een trein met arbeiders is ingereden. Elf ar beiders zijn om het leven gekomen, één werd zwaar gewond en zes werden licht gekwetst. füCRÈME een weldaad y/rnr Uw huid (Adv. Ingez. MedJ Treinbotsing bij Valencia. Vijf dooden en vijf gewonden. Zaterdagmiddag is een uit Rudelo komen de trein nabij Valencia aangereden door een electrischen voorstadstrein. Er vielen vijf dooden, vijf reizigers werden zwaar gewond. Vloer ingestort tijdens bruilofts feest. Honderd gewonden in Poolsch dorp. In het Poolsche dorp Jezof bij Lodz zakte tijdens een bruiloftsfeest in een herberg de vloer door. Alle deelnemers ongeveer hon derd in getal stortten in den kelder. Tot overmaat van ramp ontstond nog brand, waardoor de reddingspogingen ten zeerste werden bemoeilijkt. Alle honderd bruilofts gasten werden min of meer ernstig gewond. Veertig hunner liepen behalve arm- en been breuken nog zware brandwonden op. Britsche vliegboot bij Brinclisi in zee gestort. Twee dooden en elf gewonden, onder wie luchtmaarschalk Sir John Salmond. De Britsche vliegboot „Cygnus" van de Imperial Airways is Zondagmorgen kort na den start van Brindisi op het water neerge stort en onmiddellijk in ondiep water gezon ken. Van de dertien inzittenden werden er twee kapitein McDonald Farquhar uit Melbourne en een steward gedood, terwijl de overige elf konden worden gered. Geen hunner, kwam er evenwel zonder wonden af. Onmiddellijk na het ongeval begaf zich een motorboot naar de plaats der onheils en nam alle gewonde passagiers aan boord. On der hen bevond zich de Britsche luchtmaar schalk sir John Salmond, die terugkeerde van een inspectietocht in Britsch-Indië. Zij werden overgebracht naar het militair hos pitaal ter plaatse. De lijken der beide slacht offers werden later geborgen. Omtrent de oorzaak van het ongeval ver keert men nog in onzekerheid. Oogenschijn- lijk maakte de „Cygnus". die op de thuisreis was van Britsch-Indië, een vlotten start, doch plotseling, even na het moment, dat het toestel het water verlaten had, stortte het terug in het water, om onmiddellijk daarop te zinken. Het ondiepe water, waarin het to- stel neerdook, maakt evenwel het lichten zeer goed mogelijk. Wellicht zal dan blijken wat de oorzaak is geweest. Het toestel, dat met den staart boven water uitsteekt, is reeds versleept naar een plaats waar het geen belemmering voor de scheepvaart ople vert. Utrecht,December 1937. Beste Jeanne, Even een woordje om je te vertellen, dat de doctor by kleine Anton En gelsche ziekte heeft ge constateerd, waarvoor wy altyd al vreesden. Maar hy heeft ons verzekerd, dat door het gebruik van Draisma van Valkenburg's levertraan de ziekte wel spoedig zou wyken. Dus zyn wy vol goeden moed. Hartelyk gegroet door -J trVjLZ- (Adv. Ingez. MedJ Het schot in het vliegtuig. Irene Schmeder vrijgesproken. Irene Schmeder, de Fransche aviatrice, die in December 1936 in een vliegtuig op haar ge wezen minnaar Lallemand eenige schoten los te, is vrijgesproken. Toen de uitspraak bekend gemaakt werd, viel zij flauw en terwijl de fotografen hun werk deden moest zij uit de beklaagdenbank gedragen worden. Bandieten maken 25000 dollar buit. Overval op postkantoor in Amerikaansche stad. Te Lockport in den Amerikaanschen staat Illinois hebben vijf met machinepistolen ge wapende mannen een overval op een voor het postkantoor staande atuo gedaan. Zij verwondden een postbeambte en maakten 25.000 dollar buit. Een politie-officier namen zij als gijzelaar mee in hun auto, doch later lieten zij hem vrij. Koning Leopold, koningin Elisa beth en prins Karei in Engeland. Verlovingsplannen van den broeder des konïngs? Koning Leopold en zijn moeder koningin Elisabeth zijn Zaterdag in Engeland aangeko men voor een bezoek incognito aan Welbeck Abbey, het landgoed van den hertog en her- toging van Portland. In hun gezelschap be vindt zich de broer van den koning, prins Karei. Te Londen gaat het gerucht, dat de prins zich zou gaan verloven met Lady Ann Cavendish Bentinök, de dochter van den her tog en hertogin van Portland. De secretaris van koning Leopold heeft gis teravond naar aanleiding van het bezoek der vorstelijke famidie aan Engeland een nota gepubliceerd, waarin hij zegt: „Ter gelegenheid van de reis van den ko ning naar Engeland hebben wederom fan tastische geruchten de ronde gedaan. Geen enkele van deze geruchten is gegrond, voor geen van de leden der koninklijke familie. De koning is licht verkouden, hetgeen hem niet verplicht in zijn kamers te blijven. Koningin Elisabeth is in het geheel niet verkouden. De Londensche geneesheer Bartleman, die sedert Zaterdag in Welbeck Abbey, waar koning Leopold en koningin Elisabeth ver toeven, verblijft heeft een officieel communi qué gepubliceerd, waarin wordt gezegd: Zijne majesteit is licht verkouden, de verkoudheid neemt reeds af. Ook is niet waar, dat prins Karei op Wel beck Abbey was aangekomen. De prins wordt hier niet verwacht en men weet op het oogen blik zelfs niet, waar hij zich ophoudt." Leviathan voor afbraak verkocht. Oceaanreus bracht 800.000 dollar op. De president van de United States Lines heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche schip „Leviathan" voor achthonderd duizend dollar is verkocht aan een Britsche firma voor afbraak. De president, Basil Harris, voegde hieraan toe, dat hij een Japansch bod op het schip niet in overweging heeft willen nemen in ver band met de huidige omstandigheden. Franco's luchtmacht blijft in den aanval. Vier toestellen neergeschoten. Uit BARCELONA, 6 December. De minis ter van landsverdediging heeft medegedeeld, dat Zaterdag en Zondag de luchtmacht van en vijand zeer actief is geweest, doch de jacht vliegtuigen van de regeering hebben belet, dat veel onheil werd aangericht. Drie jachtvlieg tuigen en een bomlbardementstoestel van den vijand werden omlaag geschoten. vlotgekomen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Weer terug in de Scheveningsche haven. MONSTER, 6 December. Hedenochtend 5 uur is het de bemanning van den in Scheve- ningen thuisbehoorenden logger GDY 51, welk schip dezer dagen bij Terheide op het strand was geloopen, gelukt de boot weer vlot te krijgen. Vletter lieden hadden in den nacht ankers in zee gezet en hiermede gelukte het den logger te circa 5 uur in dieper water te trekken. Het schip is hierna op eigen gelegenheid in de Scheveningsche haven teruggekeerd. Oogenschijnlijk heeft de boot geen schade ge kregen. De 32 aan boord zijnde last haring waren reeds nagenoeg geheel op het strand gelost. HAARLEMSCHE BESTUURDERSBOND. Door den Haarlemschen Bestuurdersbond wordt Donderdag een filmavond georgani seerd in het Gem. Concertgebouw ter onder steuning van de propaganda-actie. Als hoofd film zal „In 't Witte Paard" vertoond worden. Een kort propagandadistisch woord zal ge sproken worden door den heer Klein, bonds voorzitter van den Algemeenen Nederland- schen Bouwarbeidersbond. HAARLEMSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN. Op den zesden cursusavond voor begin ners. welke de Haarlemsche Amateur-Foto graf en vereen iging dit seizoen organiseert en welke gehouden wordt op Dinsdag 7 Decem ber in het Vereenigingsgebouw Ged. Oude Gracht 104,, zal worden behandeld het ver sterken en verzwakken van negatiefmate riaal. Denzelfden avond zal de kleinbeeldsectie der vereeniging een avondclubtocht naar Amsterdam houden in samenwerking met de Nederlandsche Amateur-Fotografen Vereeni ging. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75. (Adv. Ingez. MedJ PROGRAMMA Thijs las vlug het briefje door. Indien jullie Dickie terug willen hebben, dan moeten jullie lang wachten. Ik heb hem meegenomen, we kunnen hem best voor een paar karwijtjes gebruiken. Komen jullie niet achter ons aan, jullie kimt ons toch niet vinden. En voor jullie gezondheid is het beter, maar rustig thuis te blijven. Jullie zijn gewaarschuwd! Dat ziet er minder mooi uit, zei oom Mopperniet droog. Minder mooi? Minder mooi? Oom, het ziet er zelfs héél slecht uit voor Dickie! Wat moeten we nu doen? Sim kwam met een voorstel. Laten we eerst rustig naar huis gaan. dan kunnen we daar eens kalm overleggen, wat ons te doen staat. We moeten Dickie natuurlijk gaan zoeken! DINSDAG 7 DECEMBER. HILVERSUM 1, 1875 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 2.Voor de vrouw. 3.05 Modecursus. 4.05 Gramofoon muziek. 5.De KRO-Melodisten en solist. (Om 5.45 Felicitatiebezoek)6.40 Esperanto- cursus. 7.— Berichten. 7.15 „De godsdienstig- zedelijke ontwikkelingsgang in Sovjet-Rus land", causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.Be richten A.N.P.Mededeelingen. 8.15 Stedelijk Orkest Maastricht, m.m.v. soliste. 9.15 K.R.O.- Orkest. 9.50 Radiotooneel. 10.30 Berichten A. N.P. 10.40 Bela Kiss' orkest 11.05—12.00 Gra mof oonmuziek. HILVERSUM n, 301 M. AVRO-Uitzending. 8.Gramofoonmuziek. 10.— Morgenwijding 10.15 Gewijde muziek (Gr.pl.) 10.30 Het Ko- vacs Lajos-orkest en soliste. 11.00 Huishoude lijke wenken. 11.30 Het Kovacs Lajos-orkest en soliste. 11.Huishoudelijke wenken. 11.30 Orgel-, viool- en saxofoonsoli. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.45 Omroeporkest en solisten. 1.45 Gramofoonmuziek.. 2.Omroep-orkest en solist. 2.45 Kniples. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7. Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.Berichten A.N.P. Mede deelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Vocaal concert. 10.— Vervolg Dinsdagavondtrein. 10.45 Reportage schaakmatch. 11.Berichten A.N.P. Hierna A.V.R.O.-Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoon muziek. DROITWICH 1500 M. 11.2011.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Cello en piano. 12.35 Discussie. 1.05 Orgelconcert. I.352.20 Gramofoonmuziek. 4.20 200 mis sing an error in the accounts", causerie. 4.35 Het Hungaria Zigeunerorkest 5.20 Om- roep-kleinorkest van Radio-Paris. 5.50 De Karl Caylus-Players en solist. 6.20 Berichten. 6.45 „Establishing new business in the spe cial areas", causerie. 6.55 BBC-Northern-or- kest en solist. 7.50 „An imaginary conversa tion". causerie. 8.20 Radiotooneel met muziek 9.05 Pianoduetten. 9.20 Berichten. 9.40 ..My friends the Greek", causerie. 10.— Orgel en alt. 10.30 Viool en piano. 11.20 Louis Free man's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.- platen). RADIO PARIS 1500 M. 7.25 en 8.55 Gramofoonmuziek. 12.40 Bailly- orkest en zang. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Zang. 4.20 Pianovoordracht. 4.35 Zang. 5.20 Derveaux-orkest. 3.20 Zang. 4.20 Pianovoor dracht. 4.35 Zang. 5.20 Derveaux-orkest. 8.35 Loewenguth-kwartet en solisten. 9.5011.50 Radiotooneel. KEI LEN 456 M. 5.50 N.S.-Orkest. 7.50 H. Hagestedt's orkest II.20 Gouworkest. 3.20 Omroep-Amusements orkest. 5.40 Zang en piano. 5.20 Pianovoor dracht. 6.30 Omroeporkest, instrumentaal kwartet en Gouw-orkest. 9.50—11.20 Omroep koor. -mannenkwartet, piano-duo en H. Heinemann's orkest. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepsalonorkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 5.35 Gramofoon muziek 5.55 Vervolg orkestconcert. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Operette „Der Zi geunerbaron". 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Militair orkest. 8.20 Berichten. Politiek dagbladoverzicht. 8.35 Omroepkleinorkest en solist. 9.20 Berichten. 9.50 Viool en piano. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.10 De Boedapester Phil- harmonie (Grjplaten).

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6