SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD Mijn kijk op het spel Alle partijen zullen worden gespeeld Jacht op athleten. De ranglijst van het Nederi. Lawntennis Kilian-Vopel winnen de Zesdaagsche Euwe in de opening overspeeld Buitengewone ledenvergadering M AXNDAG 6 DECEMBER 1937 HAAEEE M'S DAGEE'AD 5 door Criticus Ripperda—T. H. B. Het was nu niet (bepaald een genoegen, dezen killen Zondagmiddag op de laag gelegen vel den aan den Vergierdeweg te moeten door brengen, want de koude, de regen en de mod der deden spelers en toeschouwers dubbel ver langen naar de geneugten van den Sinter klaasavond in de wanne huiskamer. Onder deze omstandigheden was het niet te verwonderen, dat het spel met een gladden, zwaren bal op een dito terrein geen groote hoogte toereikte en vooral de voorwaartsen van T.H.B., die na de pauze geruimen tijd werke loos moesten toezien, geraakten tenslotte zóó verkleumd, dat zij tot weinig doeltreffend werk aneer in staat waren. Dit was mede het gevolg van de gewijzigde tactiek der T.H.B.- middenlinie, die, na in de eerste helft veel aandacht te hebben geschonken aan het steu nen van den aanval en daarbij opviel door goed [plaatsen naar de vleugels, in het tweede gedeelte van den wedstrijd blijkbaar het doel nastreefde, het binnentrio van de Ripperda- voorhoede onschadelijk te maken. Deze taak zou, althans toezien uit een oogpunt van ver dediging, wellicht met succes zijn volbracht, indien niet de backs in de onmiddellijke nabij heid van hun doel waren blijven staan, waar door de buitenspelers van Ripperda voortdu rend een zeer ruime mate van vrijheid ge noten, waarvan vooral de linksbuiten Peeper- korn een nuttig gebruik heeft gemaakt. De T.H.B.-halfbacks hadden moeten bedenken, dat met twee geroutineerde krachten als de gebroeders Heyerman in de voorhoede der tegenpartij, een op het binnentrio geconcen treerde verdediging de tegenpartij zou nopen tot open spel, waarmede "nog steeds de beste, resultaten worden toereikt. Juister zou het der halve geweest zijn, als in het vóór de pauze gevolgde systeem was volhard, zoodat de eigen aanval, die in die periode, vooral op de rech terflank, snel en doelmatig speelde, evenveel kansen zou hetoben gehad als die van Rip perda. Die kansen waren er in de eerste helft zeer zeker, want ook de toaoks der thuisclub waren te weinig bewegelijk en ook zij bleken bij voor keur recht voor het eigen doel, en dan nog op één lijn, te opereeren. Deze „starre" opstelling werd hen reeds kort na het begin noodlottig, want T.II.B. nam de leiding en het zag er toen geruimen tijd naar uit, dat het ongeslagen Ripperda haar eerste nederlaag tegemoet ging, te eerder, omdat het T.H.B.-team, met uitzondering van den linker vleugel, in taaltechniek toeter dan de tegen standers 'bleek. Het was tenslotte de gerouti neerde ex-V.S.V.'er Herman Heijerman, die met goed geplaatste ballen naar den vleugel en geraffineerde through-passes naar zijn broer op de middenvoorplaats, de kansen deed keer en, waardoor laatstgenoemde vlak voor de pauze kon gelijk maken. De tweede helft gaf, door de hierboven ver melde tactiek der T.H.B.-middenlinie, een steeds grooter wordend overwicht van Ripper da te aanschouwen, waardoor de winnende doelpunten, dank zij oordeelkundig spel van H. Heijerman en linkshalf Kops, niet konden uitblijven. De linksbuiten Peeperkorn werd on ophoudelijk in het spel betrokken en afgezien van het feit, dat hij eenige van zijn voorzet ten te ver plaatste, heeft deze speler een zeer groot aandeel in de overwinning gehad. De rechtsbuiten Spoor had daartoe evenveel kun nen bijdragen, als hij niet te lang getalmd had met voorzetten en niet getracht had, hard te schieten, als een zacht geplaatst schot een, zeker doelpunt zou hebben toe teekend. De rechtsbinnen A. Dreijer speelde aardig met zijn buitenman samen, doch h.eeft te veel tijd noodig, het leder onder controle te brengen, waarbij hij steeds met den rug naar het doel der tegenpartij staat. Van de halfbacks was, na Kops, de spil H, Dreijer het best, al dient hij er voor te zorgen, bij het koppen den bal met het voorhoofd te raken, waardoor voorkomen wordt, dat het leder toijna loodrecht de hoogte ingaat. De rechtshalf Kruyff, een enthousiast wer ker, moet niet te lang met den bal dribbelen, als hij door tegenstanders is omringd en bo vendien moet hij, wanneer althans zijn backs zoo weinig bewegelijk zijn, den buitenspeler der tegenpartij beter bewaken. De rechtsback Roode bleek toeter oo kort dan op open aanvalsspel te zijn ingesteld; bij short-passing was zijn ingrijpen dikwijls zeer goed, doch in het andere geval schoot hij in snelheid te kort, terwijl zijn wegwerken, ten gevolge van een verkeerde manier van trap pen, onvoldoende was. Zijn partner Langeveld dient iets sneller in te grijpen, overigens heeft hij zich behoorlijk van zijn taak gekweten. Doelman Koster had het, evenals keeper Retoel van T.H.B., met den gladden bal in het mod derige doelgebied lang niet gemakkelijk, maar hij heeft zijn doel, de omstandigheden in aan merking genomen, goed verdedigd. De T.H.B.-backs Van Loenen en Leman trap ten een goede lengte en kozen het juiste mo ment tot aanvallen van den tegenstander; het was jammer (en voor het resultaat van de match beslissend), dat zij, evenmin als de kanthalfs, eenige aandacht aan de buitenspe- ders der tegenpartij besteedden. De midden spelers hebben in de eerste helft eendrachtig samengewerkt; na de rust ging er, zooals hier boven omschreven, weinig kracht van hen uit. In de voorhoede was de rechtsbuiten F. Linde man verreweg de beste; ook middenvoor Van Norde deed nuttige dingen, doch na de pauze trachtte het binnentrio bij de weinige kansen, die hen werden geboden met zulk kort spel haar doel te bereiken, dat zij elkaar geregeld in den weg liepen, zoodat de bal steeds dooi den oplettenden doelman Koster kon worden opgeraapt. Ongetwijfeld kunnen beide ploegen beter; vooral van het ongeslagen Ripperda mag men meer verwachten, indien het team althans aanspraak op het kampioenschap wil blijven maken. Naar wij van het Euwe-Aljecliin Comité vernemen, zal, in strijd met alle geruchten, de wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken tusschen Dr. Euwe en Dr. Aljecliin, ook al zal de beslissing vóórdat alle 30 par tijen zullen zijn gespeeld, verkregen zijn, in ieder geval worden voortgezet, hetgeen trou wens ook in het contract is vastgelegd. De match zal eerst zijn afgeloopcn, als de 30ste partij is gespeeld. Hughan (Uit Parijs is een ex-peditie ver- trokken naar Setiegal om te trach- ten, daar onder de inheemsche be volking mannen te vinden, die door hun athletischen aanleg den Franschen kleuren roem en lauwe ren kunnen brengen.) De wereld deed voor sport al veel, Maar dit is toch origineel, Dit zag men nimmer nog vertoonen; Een expeditie gaat van stal, Op zoek of er in Senegal Soms aspirantathleten wonen. Men jaagt de jongens daar te hoop En stuurt ze daarna op den loop, Degenen die het snelste loopen Kiest men er zeer zorgvuldig uit, En men belooft die dan als buit, Een prachtloopbaan om op te hopen. Een ander, die ook mededingt En verder dan zijn broeders springt, Of grooter hoogte kan bereiken, Gaat daardoor met denzelfden prijs, Een gratis reisje naar Parijs En een athletentoekomst strijken. Misschien zijn er ook zwemmers bij, Zoowel op borst en rug als vrij, Die mogen dan ook mede komen; De man, die het in brute kracht Ook tot een topprestatie bracht, Wordt met de andren meegenomen. Ik kan niet vinden dat de sport Door dit systeem verheven wordt, Maar dat kan dan mij n fout wel wezen; Ik vind dat sport-voor-je-plezier Meer wordt gediend op een manier Die ietwat anders is dan deze. Enfin, men zoek' het zoo dan maar, Misschien brengt men iets voor elkaar, En zal het er op uit gaan draaien, Dat het voor Frankrijk zoo zal gaan, Dat een Sene-gallische haan Victorie voor dat land gaat kraaien. P. GASUS ATHLET1EK Film-avond TI. A. V. „Haarlem". Met medewerking van het Duitsche Ver keersbureau organiseert de H.A.V. „Haar lem" op 5 Januari in hotel ,,De Leeuwerik" een filmavond. Het grootste gedeelte der films heeft betrekking op de Olympische Spelen Berlijn 1936. Behalve athletiek-, staan o.a. ook voetbal en hockeywedstrijden op het programma. Verschillende onderdeelen zijn met het lang zaam werkend apparaat opgenomen, zoodat men. een juister beeld krijgt van het verloop der bewegingen. Verder zullen de II.A.V.'ers Brandenburg en Figee de door hen vervaardigde films ver toonen, waardoor de beeltenis van vele be kenden op het witte doek xal verschijnen. Verfilmd zijn o.a. de onderlinge athletiek- wedstrijden van de Haarlem-voetballers, de training der H.A.V. aan de Brouwerskolk en de P.H.-bekerwedstrijden te Groningen. Het bestuur der H.A.V. „Haarlem" heeft gemeend, ook anderen in de gelegenheid te moeten stellen, deze mooie collecties films te zien. Daarom kunnen van 16 December af kaarten afgehaald worden aan het secreta riaat, Prins Hendriklaan 162 Overveen. Vooral de sportieve Haarlemsche jeugd mag hier niet ontbreken. Excelsior. Ter gelegenheid van haar tweejarig be staan organiseert de Haarlemsche Raceclub „Excelsior" 'n feestavond op Zaterdagavond 11 December, waarvoor een aantrekkelijk pro gramma ise samengesteld. Mej. Terivindt en Hughan bovenaan S. Reshevsky over de 25ste partij. Dr. Euwe behandelde de opening zorgeloos en kreeg zeer snel een inferieure positie. Op den veertienden zet won Dr. Aljechin de kwa liteit en hierna was het slechts een kwestie van tijd. Dr. Aljechin speelde van het begin af zeer agressief en zoodra hij in het voordeel gekomen was, wist hij dit in een overweldi gende stelling te materialiseeren. De afgebroken stelling zal hij gemakkelijk in winst weten om te zettfen. Het Analysehoekje. De volgende zetten geven mij aanleiding tot commentaar 10. b2to4. Dit stelt zwart in staat zijn spel te bevrij den en aanvalskansen te krijgen. Beter is hier hetzij10. Pc3b5 om eventueel het paard op d4 te torengen, hetzij eenvoudig 10. Lfle2. 11. to4xc5. Indien 11. Pc3—b5, d4xe3!; 12. f2xe3 (op 12. b4xc5 volgt e3xf2-f13. Kei—e2, Lc8g4+ en wint. Op 12. Ddlxd8 komt e?xf2-i-; Keie2, Lc8—g4-|-; 14. Ke2d3, TfSxd.84- en zwart moet winnen), Dd8xdl en zwarts positie is veel beter. 13. Taltol? Te prefereeren is hier 13. Lfld3, Da5xc5; 14. Pg3—e2 en wits stelling is niet slecht. 14. Ttolb3. Hierdoor gaat de kwaliteit ver loren, doch wit schijnt geen betere zet tot zijn ■beschikking te hebtoen. Ingeval 1'4. Lflc4, Bb8a6! en wits positie is nauwelijks houd baar. 16. Pb8—a6! Een fijne zet die wit dwingt zijn looper, een goed. wapen voor 'n eventueelen aanval in deze stelling, op te geven. 23. De2—f3. Het opgeven van de c-pion staat gelijk met het opgeven van alle hoop. Betere vechtkan- sen bood hier: 23. De2c2. Wanneer 23 Tf8—c8; 24. Lel—e3, Pf6—d7; 25. Tfl—cl en zwart moet steeds de beste zetten vinden om te winnen. 25. Df3—f4. Ingeval 25. Df3—g4, g7—g6; 26. Pf5—h64-, Kg8h827. Dg?—f4, Pf6xe4! 28. Ph6xf7+, Kh8g8 (niet 28Tf8xf7; 29. Df4xf7, Tblxcl30. Df7—e8+, Kh8—g7; 31. De8xe4 en wit staat goed)29. Df4xe4 (indien 29. Pf7 h6+, Kg8—g7; 30. Df4xe4, Dc5xf2H-!; 31. Tflx f2, Tblxclen mat in twee zetten), Tblxcl; 30. Pf7h6+, Kg8g731. Ph6—g4, Tclxfl+; 32. Kglxfl, Tf8c833. Pg4—e3, Dcl^b2+; 34. Ke2f3, Tc8—f8+; 35. Kf3—g4, h7—h5+; 36. Kg4h3, Db2xf2 en wint. 26. Tf8e8 Niet 26Pe4xf2?; 27. Lol—e3, Tblxfl+; 28. Kglxfl, Pf2d3; 29. Pf5—h6+!, Kg8—h8; 30. Le3xc5, Pd3xf4; 31. Lc5xf8, g7xh6; 32. Lf8x h6 en wit staat goed. 28. Pe4d2 Hier is ook goed: 28Pe4xf2; Op 29. Kglxf2 volgt Dc3c2-!-Indien 29. Pf5e7+ zoo Kg8f8. Wanneer 29. Tdlfl dan Te8—el. In al deze varianten zal zwart gemakkelijk winnen. Ned. Boks - Unie Zondagmorgen heeft de Nederlandsche Boks Unie te Rotterdam in een buitengewone algemeene ledenvergadering behandeld en aangenomen het rapport der Fusie-commissie N. B. B. en N. B. U. 1937. In dit rapport zijn neergelegd de resultaten der besprekingen tusschen de commissies om te komen tot een aanvaardbare basis voor fu sie van de beide bonden. Aan dit rapport ontleenen wij het volgende: De N. B. U. zal zich oplossen in een nieuw te vormen N. B. B. Deze zal worden geleid door een uit negen personen bestaand hoofd bestuur: bestuursleden kunnen slechts zijn zij, die financieel volkomen vrij staan van het wedstrijdwezen in de bokssport. Het dagelijksch bestuur (voorzitter, vice- voorzitter en secretaris-penningmeester) wordt door de algemeene vergadering gekozen. Er zullen twee commissies komen, een tech nische commissie voor amateurs-zaken en een voor prof-zaken, elk bestaande uit drie leden. De T. C. voor amateurszaken deelt amateur boksers naar sterkte in en geeft de licenties uit. Een harer leden wordt afgevaardigd naai de F. I. B. A.-congressen. De T. C. voor prof.- zaken beslist o.a. inzake uitdagingen voor kampioenschappen en vaardigt een lid af naai de I.B.U.-congressen. De N. B. B. wordt in vier districten verdeeld: West: Amsterdam, N. Holland, 't Gooi. Oost: Den Haag, Utrecht, Gelderland. Zuid: Rotter dam, N. Brabant, Limburg, Zeeland. Noord: Groningen, Friesland, Drente, Overijsel. Leden van den N. B. B. zullen zijn: distriets- bestuurders, officials en door de algemeene vergadering aangewezen personen. Uitschrij- vers van wedstrijden kunnen zijn: promotors, districten en vereenigingen. Aan het secreta riaat wordt toegevoegd een bezoldigd admini strateur. Dit rapport is toegezonden aan alle leden der Nederlandsche Boks Unie. Deze vroolijke jongedames zijn de Hockeyspeelsters van H. B. S.: voor aan het eerste en achter het tweede elftal. WIELRIJDEN te New-York Uit New York: Het in de Vereenigde Sta ten zoo populaire en succesrijke Duitsche koppel KilianVopel heeft, ook de zesdaag sche van New York, die Zondag eindig-de, ge wonnen. Weliswaar werd deze overwinning niet met rondenvoorsprong behaald, maar de groote puntenmeerderheid laat toch niets aan duide lijkheid te wenschen over. Het Nederlandsch- Amenkaansche koppel WalsThomas eindig de op de zevende plaats met twee ronden achterstand op de winnaars. De eindstand van deze zesdaagsche luid de: 1. KilianVopel 1384 punten, afgelegd 4128.525 K.M.; 2. IgnatDiot 938 pnt.; 3. Ge broeders Peden 616 pnt.; 4. AllenO' Brien 477 pnt. 5. WalthourCrossley 341 pnt. - Op een ronde: 6. Debaets—Letourneur 399 pnt. Op twee ronden: 7. WalsThomas 781 pnt. H. S. V. „De Kampioen*'— „De Jonge Kampioen'*. Bovengenoemde wielerclubs organiseerden Zondag een gecombineerden veldrit over 15 KM. voor A.-B.- en C-klasse en voor de juniores over 10 K.M. Tevens werd een veldloop voor deze cate gorieën gehouden over 5 K.M. De veldrit-uitslag was: A., B. en C. 1. P. v. d. Heyden, 2. C. de Best, 3. J. Valkman, 4. Hoogland, 5. de Vries. Juniores: 1. K. Neeft, 2. Koelen, 3. Droog, 4. J. Jansen. De velcjifbopuitslag was: 1. P. v. d. Heyden, 2. P. v. Halst, 3. de Vries, 4. Ris, 5. Hoogland, 6. Terburg, 7. C. Bijster. Na afloop werd naar het clublokaal van „de Kampioen" getrokken, waar nog eenige tijd werd doorgebracht met schaken en dammen enz. De volgende week te 9 uur samenkomst aan het Soendaplein, ten einde een voetbal match te spelen, „De Jonge Kampioen" tegen „De Kampioen" Mej. Ter windt De keuzecommissie van den N. L. T. B. heeft thans in het officieele orgaan „Lawn Tennis" de nieuwe tennisranglijst gepubliceerd. In te genstelling met verleden jaar, toen er zoowel bij de dames als de heeren twintig namen op de lijst prijkten, zijn er thans slechts resp. 7 en 10 namen geklasseerd. Hieronder vindt men de nieuwe lijst met tus schen haakjes de aanduiding van de plaatsen welke de betrokken speelster en speler het vo rige jaar innam. De lijst is als volgt: Heeren; 1. T. Hughan (2); 2 en 3 W. Karsten (3) en H. van Swol (4)4. D. Teschmacher (5.); 5. mr. W. Marïnkelle (12); 6. W. Heijnen (7)7. mr. M. Brouwers (10)8. A. Lijsen (16) 9. jhr. R. de Brauw (9); 10. W. Ketjen (18). Dames: 1. mej. Terwindt (2); 2. mej. M. Rol- lin Couquerque (1); 3. mej. A. Kerckhoff (4); 4. mevr. v. Berkel-Belzer (3); 5. mej. R. Mechel (12); 6. mej. A. Knottenbelt (5); 7. mevr. M. Jonquière (12). Timmer heeft men niet in de lijst opgeno men, omdat hij in het afgesloopen seizoen in het geheel niet in het enkelspel en slechts zel den in het dubbelspel is uitgekomen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9