Het saneeringsvraagstuk in het Bloembollenbedrijf. H.D. DINS D A"G 7 DECEMBER 1937 TT A A R E E M'S DAGBLAD 8 Anti-saneerders ontevreden over het geringe resultaat van hun actie. Reorganisatieplannen van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur vinden geen bijval. In de vergadering die gistermiddag door de Vereeniging tot behoud van het bloembollenvak in Nederland „Anti Saneering" in Restaurant Brink- mann gehouden werd, is nog eens duidelijk naar voren gekomen, hoe groot de ontstemming bij vele bloem bollenhandelaren is, dat de saneering nog steeds niet is afgeschaft. Dr. Ir. M. D. Dijt, de secretaris van de Vereeniging wees er in deze ver gadering op. dat onder de anti-sa neer. I-- d s langzamerhand de moed er uit gaat, daar ze op alle moge lijke manieren en dikwijls niet op de fraaiste worden bestreden. In dit pessimisme schuilt echter een groot gevaar, aldus de heer Dijt, en hij wekte de aanwezigen dan ook krachtig op den moed niet te verlie zen. De voorzitter, de heer W. Murk, hield een rede waarin hij nogmaals de gevolgen van de saneering aan een beschouwing onder wierp. Sinds de oprichtingsvergadering op 8 Febr. j.l. is ons ledental gestegen tot 2300 aldus spr., zoodat onze vereeniging thans de twee de plaats in de ranglijst der Bloembollen organisaties inneemt. De minister heeft, mede naar aanleiding van de publicatie van de basisprijzen aan het einde van de vorige week, het stelsel van de teeltregeling met binnen- en buiten- landsche minimumprijzen laten vallen en er een teeltregeling met basisprijzen (de laat- sten kennelijk alleen voor het binnenland) voor in de plaats gesteld. De tegenwoordige mi nister heeft dus geen gehoor gegeven aan de stem van het vak en de belofte van zijn voor ganger, Dr. Deckers, niet gehouden. Het besluit van 21 Juni. TJT et besluit van de Algemeene Vergadering van de Alg. Ver, voor Bloembollencultuur van 21 Juni j.l., waarbij met overgroote meer derheid van stemmen tegen het advies van het hoofdbestuur in tot opheffing van alle maatregelen werd besloten, werd door onze vereeniging krachtig ondersteund. Na deze uitspraak volgden een eindelooze rij van besluiten van andere vereenigingen op. bloembollengebied. mét of zónder raadple ging van hare desbetreffende leden, waarbij wij ons niet aan den indruk kunnen onttrek ken, dat er op onorganisatorische wijze voor ons bedenkelijke adviezen bij den minister zijn uitgebracht. De bedoeling van de saneer ders was immers, duidelijk: de uitspraak van de Algemeene Vergadering van de Alg. Ver. van Bloemb. Cultuur móest en zóu verdoe zeld worden. Hij laakte de houding van lien, die aan deze wijze van doen medegewerkt hadden. Bij het nemen van zijn beslissing schijnt de minister niet overwogen te hebben, aldus spr., dat hij door het besluit om een teeltre geling te behouden daarmede de cultuur in het buitenland steunt. Immers mag men bij dit stelsel hier in Holland geen enkele Roe uitplanten, terwijl het buitenland volop ge legenheid heeft om zijn teelt ongelimiteerd te vergrooten. Heeft het buitenland ons areaal al niet overtroffen? Weet dé minister, dat er buiten Holland bloembollen geteeld worden in Engeland, Amerika, Frankrijk, België, Duitschland, Zwitserland, Denemarken, Noor wegen, Zweden, Polen, Hongarije en Japan? Waarvan in Engeland alléén reeds ruim 4000 H A. geteeld worden. En weet de minister, dat de teelt van de bloembollen in die onder scheidene landen juist gedurende de sanee- ringsjaren ter hand genomen is of vergroot werd? Heeft de minister, alvorens zijn be slissing te nemen, daarover eerst officieele cijfers ingewonnen ter vergelijking met de of ficieele cijfers van de beplante oppervlakte hier in Holland? De minister zou dan ongetwijfeld tot de conclusie gekomen moeten zijn, dat voort zetting van de teeltregeling een ramp voor het Hollandsche Bloembollenvak en het alge meen landsbelang zou beteekenen. Een gelukkig toeval is, dat onze dominee- rende concurrent, Engeland, dit jaar zelf ook een slecht gewas had. Ware het andersom geweest, dan waren onze prijzen afhankelijk geweest van de Engelsche markt en dan zou Engeland ons als leverancier van bloem bollen in mindere of meerderre mate verdron gen hebben. Ook schijnt de minister niet over wogen te hebben, dat hij door zijn beslissing den immiroleen handel in teel tbewij zen steunt. Groote bedragen worden voor een, van de regeering verkregen, bewijsje besteed. Om een inkomen te hebben, behoeft men te- Brooeo 30 meter vo« een bran dende straatlantaarn staande be hoeft uw auto binnen bebouwde kommen geen eigen verlichting te voeren! genwoordig geen bloembollen meer te telen en geen land meer te bezitten als men maar teeltvergunning heeft. Zelfs banken schijnen op het bezit van teeltvergunningen thans reeds crediet te geven. Dank zij de huidige teeltregeling, die voor ons funest is en de vergroote, door onze eigen vakmenschen versterkte, buitenlandsche cul turen zal de uitvoer van bloembollen in de toekomst moeten dalen, en ons vak kapot maken. Spreker betreurde het, dat de minister het bestuur in den afgeloopen zomer niet in audiëntie heeft willen ontvangen en dat het bestuur van de Nederlandsche Sierteelt cen trale het noodig heeft geoordeeld, alvorens ook de anti-saneering mede uit te noodigen haar zienswijze kenbaar te maken, de bijzon dere eisch gesteld heeft, eerst onze Statuten en onze ledenlijst te overleggen, hoewel zij niet gerechtigd is ons andere vragen' te stel len. dan die, welke noodig zijn voor een rich- tige uitvoering van de landbouwcrisiswet. Spr. deelde mede, dat het bestuur niet had nagelaten den minister in een telegram naar aanleiding van den vergaderingen van van Bond van Bloembollenhandelaren te verzoeken om alle saneeringsmaatregelen on middellijk op te heffen. Gevolgen van de saneering. Door de saneering werd bereikt: 1. dat er van de 9000 H.A. bloembollen, die er in 1932 in Holland stonden, thans nog maar ruim 4500 HA over zijn. De rest staat in het buitenland. 2. dat er ruim 3000 kweekers zijn weggena- neerd, 3. dat onze arbeiders werkloos zijn, terwijl de arbeiders in het buitenland aan werk geholpen werden, 4. dat onze jonge kweekers naar het bui tenland worden gejaagd om hun brood aldaar in het bloembollenvak te verdienen, omdat er voor hen hier in Holland niet voldoende plaats is, 5. dat men den Frieschen, Groningschen en Brabantschen boer belet om bloembollen teJ telen maar daardoor den buitenlandschen kweeker aanmoedigt diens werk over te nemen, 6.Dat er een bedenkelijk soort van parasie ten in het vak gekweekt is, dat leeft van de verhuur van teeltbewijzen, B! 7. dat onze producten vernietigd, inplaats van dat zij voor propaganda van ons artikel in het buitenland geplaatst werden, ter be vordering van een vergrooten afzet in de toe komst, 8. dat de handelsmoraal tot een bedenke lijk peil teruggebracht is. 9. dat machtsvorming plaats vindt ten koste van vele kleine kweekers, 10. dat er voor de tulpen 15 pCt. van de nota's van de kweekers moet worden afge trokken voor opkoop van surplus, terwij 1 er géén surplus in tulpen is Met het oog op deze feiten, aldus besloot spr. blijven wij met open vizier strijden voor het herstel van de bedrijfsvrijheid in ons vak. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden de heeren P. Bakker Mz. en P. M. Roozen van Daalen bij acclamatie her kozen. De reorganisatie van Bloem bollencultuur". I E heer Murk hield na de goedkeu ring van de begrooting een plei dooi tegen de reorganisatieplannen die door de afd. Bennebroek-Vogelzang bij de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zijn ingediend. Op de eerstvolgende vergadering van de Algemeene Vereeniging op 20 Decem ber zal er over deze plannen die zooals wij reeds mededeelden, o.m. een herziening van het stemrecht beoogen worden gestemd. De heer Murk drong er bij de anti-saneerders ten sterkste op aan dat zij zich tegen deze reorganisatieplannen moeten verzetten. Deze plannen zijn, volgens spreker, op de eerste plaats niet doeltreffend, ten tweede zijn zij een uiting van machtswellust, verder be werken zij, dat het hoofdbestuur van de Alg. Vereeniging voor onafzienbaren tijd voor namelijk uit anti-saneerders zal bestaan en tenslotte steken zij het vak in een dwangbuis. Deze punten werden door spreker uitvoerig toegelicht en uiteen gezet. De heer Murk con cludeerde, dat geen enkele anti-saneerder vóór deze plannen kan stemmen. Bij de rondvraag kreeg de heer Dijt de ge legenheid 'de opmerkingen te maken die wij hierboven reeds vermeldden. Ook eenïge stukken die in de „Hobaho" en ,.Het Kwee kersblad" waren verschenen en waarin o.m. gezegd werd dat de heer Dijt in een artikel vergeten had te vermelden, hoe de bloem bollenteelt zich van de jaren 19281932 had uitgebreid, werden door spreker behandeld. De heer Dijt deelde mede dat van 1923 1928 de oppervlakte land die voor bloembol lenteelt gebruikt werd, gemiddeld met 11 pCt. steeg, terwijl in de jaren 1928-1932 dit gemid delde terugliep tot 6 pCt. Nadat bij de rondvraag nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd en o.m. de oprichting van een eigen orgaan werd ge opperd welk voorstel door het bestuur waarschijnlijk zal worden overgenomen sloot de voorzitter de vergadering. St. Nicolaasfeest van gezindheid5'. „Een Kindervreugde in den H. K. B. In de groote zaal van den H. K, B. aan de Tempeliersstraat werd Maandagavond het St. Nicolaasfeest gehouden, voor de kinderen van leden van de Overijselsche Geldersche Drent- sche Vereeniging „Eensgezindheid". Nadat enkele aardige films waren vertoond, waaronder een grappige teekenfilm en een vermakelijke klucht, betrad St. Nicolaas in hoogst eigen persoon de zaal, vergezeld van zijn onaf scheidelij ken zwarten dienaar, onder de tonen van het door alle kinderen meege zongen „Zie ginds komt de stoomboot". Menig hartje bonsde overluid, menig kinder gezichtje betrok, maar de vriendelijke woor den van den grijzen kindervriend verdreven spoedig alle vrees en de geschenken, die door Piet werden rondgedeeld bewezen, dat de Sint de kleine ondeugendheden, als steeds, al weer vergeten was Ongetwijfeld hebben de kinderen genoten van dezen avond, en de voorzitter, de heer M. Helders, heeft zeker niet te veel gezegd, toen hij aan het begin van den avond den kinde ren, en ook den velen ouders, een gezelligen en vroolijken avond beloofde. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG. 8 DECEMBER 1937. Programma I: Hilversum I. Programma n: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio; 10.35 Diversen. 12.20 Parijs Radio. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Radio P. T. T.-Nord; 3.05 Parijs Radio; 3.35 London Regional; 5.20 Parijs Radio: 6.20 Keulen. 9.20 Boedapest. 10.20 Fransch Brussel. 10.30 Boedapest. 11.20 Dan- mark Radio of Diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Di versen; 10.35 Droitwich; 11.35 London Regio nal; 1.05 Droitwich, 1.50 Londen Regional. 3.20 Droitwich. 6.45 London Regional. 7.20 Droitwich. 10.45 London Regional. 11.20 Droit wich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 3.00 Eigen gramofoonplateneoncert: Popul. Avond. 1. In the little white church, zang, orkest, orgel; 2. Liebe kleine Frau, Joseph Schmidt; 3. Vienna Cabman Song, George Boulanger; 4. Jan Kiepura, film selection. Fred Stein; 5. Old rustice Bridge, Ealon or kest; 6. Adoree, Albert Sandler; 7. That 's why I need you tonight, Zang. orkest en or gel; 8. Vienna city of my dreams, George Boulanger. 9. Schlösser die im Monde liegen, Richard Tauber. 10. Killamey, Salon Orkest; ll.Love everlasting, Albert Sandler; 13. Sweet Adeline, Reg. Dixon; 14. Wenn die alte Blu- men rauscht, Joseph Schmidt; 15. Goldiggers, Reg. Dixon. 8.00—9.00 Diversen. Rimboe-drama. d o o r J. P. BALJé. f ik in de rimboe wel eens wat heb meegemaakt?" Kervel glimlachte J? een beetje ironisch. „Och, wat iedereen daar zoo meemaakt, niet? Het leven daar is al zoo vaak beschre ven, U kent het langzamerhand wel". Er gingen protesten op. Kervel was zóólang in Indië geweest, in al die jaren zou hij toch vast wel eens iets bijzonders beleefd heb ben. Toen zette hij zich wat gemakkelijker in zijn stoel en de glimlach verdween van zijn gezicht. „Ja", zei hij ernstig, „het is al een heelen tijd geleden. Toen is er iets gebeurd, dat voor mij bijzonder belangrijk was, Zoo'n heel klein rimboedrama, .alleen maar van be lang voor de betrokken personen. Als jullie dat dan willen hooren En daar ze het allemaal hooren wilden, begon hij: „Ik zat dan zoo'n jaar of zes, zeven in het één of andere gat op Sumatra, toen ik er een assistent bij kreeg, laten we hem voor 't ge mak Sanderse noemen. Een pretje was het niet, met dien Sanderse te moeten optrek ken. Een echt groentje, een beetje eigenwijs en een beetje stug van natuur. Ik probeerde het hem zoo aangenaam mogelijk te maken, maar de knaap kon niet wennen, had la^t van het klimaat, had vaak te kampen met koortsen en het duurde dan ok niet lang, of hij had in hevige mate heimwee. Hij kon heele avonden met van die holle, leege oogen bij me zitten zonder een woord te spreken. Dan hoorde je van tijd tot tijd een diepe zucht waar je naar van werd. Soms had ik met den jongen te doen, maar vaker had ik hem wel eens flink door elkaar willen rammelen, als hij er zoo lamlendig en levensmoe bij zat. Hij leefde letterlijk op de mail uit Holland. Als hij weer een paar brieven ontvangen had. leefde hij weer een beetje op, om dan daarna echter nog dieper in de put te zitten. Onge veer een jaar ging dat zoo voort. Toen kwam er een verandering. Zoo opmer kelijk, dat ze mij onmogelijk ontgaan kon. Het gebeurde waarachtig, dat hij een enkele keer lachte, niet zoo'n schaapachtig beleefd heidslachje, dat eerder een goed-gecamou- fleerde snik was. maar een gezonde, vroolijke lach. En hij begon er ok beeter uit te zien. Er kwam een beetje tinteling in z'n oogen en zoo nu en dan betrapte ik hem er op, dat hij liep te fluiten en in zijn zelf grinnikte. Blijkbaar had hij stiekume pretjes. Een ding was er echter niet veranderd; hij was nog altijd even fèl op de mail uit Holland, ja. zoo mogelijk nog feller, dan eerst. Op 'n avond, toen we samen een splitje dronken, kwam het er plotseling bij hem uit „Ikehik heb trouwplannen!", zei hii. Verschrikt keek ik hem aan. „Kerel je bent gek!" Een oogenblik had hij weer dat schaap achtige uit zijn begintijd. „Ik vreesde af, dat je dat zou zeggen, maar „Och", kwam ik luchtig, „zoolang het maar bij plannen blijft, is het nog niet zoo erg Je zal. hoop ik, zoo verstandig zijn. er nog eens twee keer over na te denken, voor jij, in jouw positie, hier een vrouw brengt. In dit gat, met maar enkele Europeanen, is het voor een Hollandsche vrouw geen leven. Batavia en de grootere plaatsen, ja, maar hier Hij zat een beetje zenuwachtig met zijn sigaret te spelen en hij vermeed het zorg vuldig mij aan te kiiken. ..Ze is al onderweg", zei hij toen zacht. ..ik heb haar laten uitkomen. Over twee weken komt ze te Batavia aan...." Ik was sprakeloos van verbazing en erger nis. En hij maakte van de gelegenheid ge bruik, om er haastig aan toe te voegen: „Ik had met de handschoen willen trouwen, maar ze gaf er de voorkeur aan zoo te komen. Ik kende haar al, voor ik hierheen kwam, ik hield dolveel van haar, maar ze scheen er niet veel voor te voelen, naar Indië te gaan. Pas toen ik haar schreef van mijn leven hier, van mijn duldeloos verlangen naar haar, is ze veranderd. En een paar maanden geleden schreef ze me, dat ze, nu ik weg was en ze mijn brieven las, pas merkte, hoeveel ze van me hield en dat ze hierheen wilde komen". Met trillende vingers stak hij een nieuwe sigaret op en zei verder: „Ze kan hier bij den dokter logeeren, ik heb dat in orde gemaakt. Ik wilde haar dan in Batavia afhalen en als we hier eenmaal zijn en de boel in orde is, trouwen „Keurig!", zei ik sarcastisch. Ik was ge- ergerd, dat hij me overal buiten gehouden had. Alles had ik gedaan om het hem hier dragelijk te maken, maar hij had me zijn vertrouwen niet willen geven. „Je moet me niet kwalijk nemen", zei hij bijna smeekend, „dat ik niets gezegd heb. Ik vreesde, dat je tegenwerpingen zou maken, en ik verlangde zoo naar haar. Ik durfde het niet van tevoren te zeggen". Zwijgend dronk ik mijn splitje. „Stom merd", schold ik in mezelf, „groentje". Het Zou wat fraais worden. Verlegen frommelde hij in zijn portefeuille. „Kijk", toonde hij me een foto, en er was nu trots in zijn stem, „dat is ze". Nog steeds gepikeerd nam ik de foto aan, en ik wierp er een vluchtigen blik op. Maar nauwelijks had ik het gezicht gezien, of ik veerde overeind, en ik moet op dat oogenblik wel doodsbleek geworden zijn. „Irma!" riep ik uit. „Irma Veraart!" „Ken je haar?" vroeg Sanderse geïnteres seerd. „Wat aardig!" Opgewonden keek ik hem aan. „Of ik haar ken! Of ik Irma Veraart ken, vraag je!" Ik liep op hem toe en mijn hand klauwde zich om zijn schouder. „Kerel, ik bezweer je, wees verstandig, en trouw niet met haar. Dat is onmogelijk, hoor je, absoluut onmogelijk". Natuurlijk vroeg hij opheldering, en na lang zeuren, heb ik het hem toen verteld. Hoe ik haar drie jaar geleden, tijdens mijn Europeesch verlof had leeren kennen. Hoe waanzinnig ik op haar was. Ik verbeeldde mij, dat ze ook veel van mij hield dat zei ze tenminste en het was al vastgesteld, dat we voor mijn terugkeer naar Indië zou den trouwen. Net op tijd was me toen geble ken, wat voor meisje die Irma eigenlijk was. Door een toeval kwam het uit. dat ze een dag of vier door Frankrijk had getoerd, terwijl ze mij had wijsgemaakt, dat ze die vier da gen noodig had voor allerlei inkoopen, die ze samen met haar moeder in Amsterdam wilde doen! Later kwam nog erger bedrog uit. Na tuurlijk sprong alles af. Een moment scheen Sanderse onder den indruk. Maar toen kwam er zoo'n stom, eigenwijs lachje om zijn mond, en ik had hem wel op z'p onnoozele gezicht kunnen timA meren. „Irma is niet zoo!" zei hij koppig. Ze zal niet genoeg van je gehouden hebben". Ik heb nog gepraat en geredeneerd, maar er was geen land met den stijfkop te bezei len. Ik gaf het op. Twee weken later ging hij naar Batavia. En hij bracht Irma mee naar de rimboe. Toen hij terug was, was hij heelemaal niet meer te herkennen. Tot over de ooren. en ziende blind. Voor hem was er niets anders dan Irma. „Ik hoop, dat jullie het met elkaar zult kunnen vinden", zei de ezel. ,,'k Heb ei' Irma alles van verteld, en ze is heelemaal niet haatdragend, niet vrouwtje?" 't Liefst had ik hem toen geworgd. Natuurlijk hield ik me zooveel mogelijk af zijdig. Maar op een avond gebeurde het toch. dat ik met Irma alleen in de voorga'eri; zat. Ze had het er op aangelegd, me a jen te treffen. „Anton", begon ze, „Anton, je zal me toch niet met hem laten trouwen? Voor jou ben ik hierheen gekomen!" „Als je het eens met den apotheker pro beerde!" sneerde ik, „of laat 's kijken, Bar- tels, die is ook nog vrijgezel. Je hebt hier niet zooveel keus voor je spelletjes als in Holland, Irma!" „Dat is gemeen van je, Anton", zei ze don ker, „je hebt je altijd in me vergist, en je bent verkeerd ingelicht, toen.Van jou al leen hield ik, en zoodra ik hoorde uit Wim's brieven, dat jij hier was, had ik maar één doel.naar je toe te komen!" „En daartoe misbruikte je Sanderse?" Ze hield het hoofd gebogen, ,,'t Was de eenige manier!" zei ze zacht, ,,'t Is gemeen, maar jij beteekent alles voor me, Nooit zal ik met Wim trouwen! Als jij niet wilt Ze maakte een onverschillig gebaar. Toen hoorden we plotseling een kreet. „Irma!" We hadden niet .gemerkt, dat San derse was gearriveerd. Hij stond daar, doods bleek, mager, wanhopig. „Irma!" riep hij nog eens. Toen draaide hij zich om, en als een waanzinnige liep hij weg. Vier dagen later vonden Inlanders hem te rug. Verminkt en nauwelijks te herkennen. De stakker moet in zijn waanzin als een blinde rondgedwaald hebben. Aan den rand van het oerwoud vond hij zijn einde. Een tij ger. die al een poosje eerder gesignaleerd was. kreeg hem te pakken Kervel stak een sigaar op, en bij het vlam metje van de lucifer zagen allen, hoe bewo gen hij was. „Het is vreemd", ging hij verder, „dat ik zijn dood bijna als een opluchting voelde. En misschien ook, dat ik me nu verantwoordelijk achtte voor haar. Het ergste was daarbij, dat ik voelde, nog altijd van haar te houden, on danks alles, nu ik haar weer zoo dicht bij me wist. Ik heb er tegen gestreden, gevochten en mijn besluit stond vast, haar naar Hol land te doen teruggaan. Ik bracht haar naar Batavia En op het laatste moment, toen ik haar passage wilde bespreken, begaf mijn kracht me. Misschien kwam het. omdat ik opzag te gen het opnieuw alleen-zijn in de wildernis, misschien ook omdat Irma zoo buitengewoon meegaande was, en alles deed. wat ik zeide. Maar waarschijnlijk was ik zelf te zwak, en kon ik haar niet laten gaan. Hoe het ook zij, ik trouwde met haar. Twee jaar heb ik mezelf wijsgemaakt, dat ik gelukkig was. Twee jaar hield ook zij het vol. Toen kwam het einde. Ze kwijnde zien- deroogen weg. en ik moest haar naar Hol land terug sturen. Het leven in de rimboe moet voor haar een hel zijn geweest. Zij, die gewoon was naar pretjes te jagen, uit te gaan. gevierd te wordenze kon niet wennen in de stilte, met nog geen tien Euro peanen in de omgeving. Ze ging terug en we scheidden zonder wrok van elkaar. Ik heb haar niet meer terugge zien, ze verongelukte in Holland bij een auto botsing. En altijd, al die jaren door heb ik me af gevraagd, waarom ze naar me toe was geko men. Of ze werkelijk van me gehouden heeft, of ze eerlijk haar best heeft gedaan, het uit te houden, daar, in die stilteOf dat het alleen haar avontuurlijke geest was, die haar leidde. Ik weet het niet, zelfs nu nog niet, nu ik alles zooveel rustiger en kalmer kan bekij ken, na al die jaren, die er overheen zijn ge gaan. Vaak ben ik geneigd, in haar te ge- looven. want we zijn gelukig geweest een poosje. Maar als ik dan aan Sanderse denk. hoe ze dien behandeld haddan komt weer twijfel aan haar karakter Het was even stil. Kervel's stem was allengs zachter geworden. „Kom", Zei hij plotseling luider, en hij lachte, „dat is allemaal zoolang geleden. Laten we over wat anders praten. Jullie hebben nu je rimboedrama in zakfor maat gehad. Wat zouden julie denken van een kleine bridgedrive, we zijn net met z'n ^chten (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) BRENGT UW KERSTMIS- en NIEUWJAARS- VACANTIE door te S P A (België) In het CASINO Kostelooze Tombola Cercle Privé Een Auto Renault 1938. Prachtige Zalen en talrijke geldprijzen. GALA-DANSFEESTEN, BIOSCOOP, GOLF. De Bad-Inrichting en de voornaamste Hotels zijn open. (Adv. Ingez. Med.) PROVINCIALE STATEN. Eerste suppletoire begrooting. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor te besluiten, hen te machtigen de navolgende bedragen te brengen ten laste van den post voor onvoorziene uitgaven der provinciale be grooting van ontvangsten en uitgaven voor 1937. f 500.wegens bijdrage ten behoeve van het herstellen van het gebouw, den toren en de vensters der Ned. Herv. kerk te Edam; f 2000.wegens bijdrage ten behoeve van de watervoorziening van de gemeente Mar ken; f5000 wegens bijdrage in het exploitatie tekort over 1935 van den Spoorweg Hoorn Meöemblik; f 7.700.wegens bijdrage ten be hoeve van de restauratie van de Noorderkerk te Hoorn; f 200,wegens bijdrage ten behoe ve van de uitwendige restauratie van het huis Middelstraat no. 388 te De Rijp; f 625.we gens bijdrage voor het herstel van den ge meentelijken aanlegsteiger te Vlieland; f 300.- wegens bijdrage in de kosten van wederop bouw te Koog aan de Zaan van een oud- Zaansch huis; f 2.232.50 wegens bijdrage ten behoeve van de restauratie van het kerk gebouw der Waalsch Herv. gemeente aan 't Begijnhof te Haarlem, f 15.000 wegens bijdr. ten behoeve van de restauratie van den toren, staande tegen de kerk der Nederduitsch Her vormde Gemeente te Ransdorp; f 50,we gens bijdrage in de kosten van restauratie van den voorgevel van het pand Kleine Kerk straat no. 41 te Edam; f 400,wegens bij drage ten behoeve van het onderzoek inzake de bestrijding van de draaihartigheid in de kool; f 16.000,— wegens bijdrage ten behoeve van borgstellingsfondsen voor den midden stand; f 2500.wegens bijdrage in de kosten van restauratie van het tot burgemeesterswo- ning te bestemmen voormalige Doelenhotel te Monnikendam: f 120.— wegens bijdrage in de kosten van restauratie van het pand Kuil no. 32 te Hoorn; f 90.— wegens bijdrage in de kosten van restauratie van het pand op den hoek van de Breedstraat en de Trom melstraat te Hoorn; f 125.wegens bijdrage in de kosten van nadere voorzieningen aan den korenmolen te Schoorl; f 700,wegens bijdrage aan de Nederduitsch Hervormde Ge meente te Bloemendaal te behoeve van den aankoop en de herplaatsing van een viertal gebrandschilderde ramen; f 4800,wegens bijdrage ten behoeve van de restauratie van het kerkgebouw der Nederduitsch Hervormde Gemeente, te Oostzaan; f 264,— wegens bij drage ten behoeve van. het herstellen van de spits van den toren van het kerkgebouw der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Oost zaan; f 1125,— wegens bijdrage aan de ge meente Zuid- en Noord Schermer ten be hoeve van de restauratie van haar raadhuis en van het daarmede samen te voegen oude rechthuisje van Noord-Schermer; f 525, wegens bijdrage ten behoeve van dè restaura tie van het torentje "an de Noorderkerk te Hoorn; f 400,— wegens bijdrage tën behoeve van de verbouwing van het perceel Kerkstraat no. 21 te Monnikendam. ALLIANCE FRANcAISE. Voor de afd. Haarlem der Alliance Francaise zal Maandag 13 December in de bovenzalen van „De Kroon'" als spreker optreden M. Etienne Guiïhou, directeur de 1' Institut Fran cais en Hoogleeraar aan de Gem. Universiteit van Amsterdam, met het onderwerp: „Les Aspects du Roman francais au 20e Siècle". BENOEMING DIRECTEUREN DER COÖPERA TIEVE VEREENIGING „CENTRAAL BEHEER". De.Maandag gehouden buitengewone alge meene ledenvergadering van de coöperatieve Vereeniging „Centraal Beheer" g.a. heeft met ingang van 1 Januari 1938 tot directeuren benoemd de heeren mr. J. J. Hage, jhr. mr. P. A. van Holte tot Echten, mr. B. A. van Schaik, en W. P. A. van Voorst van Beest, thans plaatsvervangende directeuren dezer vereeniging. Deze benoeming houdt verband met het feit, dat de directeuren, de heeren mr. J. L. C. van Meerwijk en H. J. Bayer op 1 Januari, resp. op 1 Juli zullen aftreden en nog steeds een vacature bestaat. PHILIPS CONTRA THERMION. De rechtbank te Rotterdam heeft vohnis gewezen in een procedure tusschen Philips en de N.V. Thermion Radiolampenfabriek betref fende van deze laatste gevorderde licentie vergoedingen. De aanzienlijke vordering van Philips heeft de rechtbank'toegewezen, waar bij zij het verweer van Thermion, dat zij niet tot betaling daarvan was gehouden, heeft verworpen en Thermion in de proceskosten heeft veroordeeld. „KENNEMER BRIDGE BOND". Bovengenoemde bond heeft de eerste helft van het competitieseizoen achter zich; in de ranglijst der verschillende afdeelingen ont poppen zich langzamerhand de toekomstige kampioenen. Men zie daarvoor den volgenden staat' Hoofdklasse: Afd. 1. wedstr.pnt. score Ned. Br. Bond 1 6 1643/2—123!A Bloemend. Br. Cl. 4 150 —133 Harl. Br. C. 1 2 145 143 Br. Cl. Hrl. Nrd 0 llö'A—171'A Afd. 2. Br. Cl. ..IJmuiden" I 2 98 94 Br. Cl. „Beverwijk" 2 52 44 Br. Cl. de „Kennemers" I 0 42 54 Afd. 3. Br. Cl. „Alkmaar" I 4 11V/Z— 74 B. C. Hrlm '32 2 943/2— 971/? Br. Cl. „Santpoort" 1 0 76 116 Reserveklasse: Afd. 1. Berger Br. C. I 4 104^77^ Br. Cl. Hrlm. Nrd. Gem. 2 92 V2— 97 Br. Cl. „Rosehaeghe" 0 40 V2— 55y2 Br. Cl. „IJmuiden" II 0 40yz55 y2 Afd. 2. Hrl. Br. Cl. H 2 53 V2— 423/2 Br. Cl. „Santpoort" H 2 48j/247 V2 Br. Cl. Hrlm. Nrd. n 0 90102 Hoewel op dit tijdstip in de competitie de bovenste plaats zeer veel waard is. zijn de kansen bijna voor alle deelnemers vrijwel gelijk Uitzondering hierop maakt de le af- deeling hoofdklasse, waar N. B. B. I onbe dreigd bovenaan staat, tenzij de hekkesluller a.s. Woensdag in „Suise" weet te winnen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10