Haarlem's Dagblad „Zware jongens" gaan praten. Lange reeks van inbraken bekend. Bockbiertijd. D^e jaargang ixu. jlO/uó Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgeru. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERt PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM JUiustlag i December 1 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Brandkasten met dynamiet bewerkt. Mooi werk van de Bloemendaalsche recherche. Dank zij het ijverig speuren van den Bloemendaalschen recher cheur H. Smit, is men op het spoor gekomen van een wijdvertakte misdadigersbende, die voorna melijk het Gooi en de gemeente Bloemendaal heeft bewerkt, doch ook ver daarbuiten haar operaties verrichtte. Thans heeft men reeds v erschil- lende arrestaties gedaan, zoodat een drietal „zware jongens" uit Amsterdam thans in het Huis van Bewaring vertoeft, waar zij waar schijnlijk spoedig gezelschap zullen krijgen van hun trawanten Enkele maanden geleden slaagden bewoners van de Zonnebloemlaan er in, na een sensa- tioneele achtervolging, een man te grijpen, die in een der villa's gestoord werd door de komst van den bewoner. De man bleek in het bezit te zijn geweest van vuurwapenen en verschil lende inbrekerswerktuigen, die later in den tuin werden teruggevonden. Op 9 November j.l. werd deze zaak voor de Haarlemsche rechtbank behandeld, waarna de man, de koopman Van der H. uit Amster dam, die bij de politie bekend stond als een zgn. „zware jongen", op 23 November tot vier jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. In de nabijheid van dé villa te Aerdenhout had men twee rijwielen gevonden, waarvan er een van v. d. H. en het andere van den ver- moedelijken tweeden dader afkomstig was. De Bloemendaalsche rechercheur H. Smit heeft daarop, gewapend met nummer en merk der fiets een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat tenslotte heeft geleid tot arrestatie van den tweeden dader, waarbij bovendien nog tal van gegevens aan het licht kwamen, die on getwijfeld tot meerdere arrestaties aanleiding zullen geven. Aan de fabriek, waar het rijwiel vervaardigd bleek te zijn, kon men Smit mededeelen, dat dit geleverd was aan een Amsterdamschen monteur. Deze was aan het opgegeven adres te Amsterdam evenwel niet meer bekend. Men wist slechts, dat hij naar Haarlem verhuisd was. Ook daar liep het spoor aanvankelijk dood, doch al spoedig wist de speurder te ont dekken, dat de monteur opnieuw naar Amster dam verhuisd was, en thans in de Houttuinen woonde. Rechercheur Smit begaf zich daarop op nieuw naar Amsterdam, waar hij den gezoch- ten monteur inderdaad wist op te sporen. Deze verklaarde, enkele jaren geleden wel eens rij wielen verkocht te hebben, doch hij kon zich niet herinneren wie de koopers waren ge weest. Een kistje met verkoopbriefjes bracht ech ter uitkomst. Volgens een der briefjes was de bewuste fiets n.l. verkocht aan een zekeren B. te Amsterdam. Deze vertoefde op dat oogenblik te Apel doorn, waar hij gearresteerd was, onder ver denking van medeplichtigheid aan de inbraak in de houtvesterswoning op het Loo, waar ver schillende sieraden en een vrij groot bedra; aan effecten werden vermist. Men had B. evenwel, wegens gebrek aan bewijs, weer op vrije voeten moeten stellen, doch de Bloemen daalsche politie achtte termen aanwezig, B. eens nader aan den tand te voelen over de inbraak te Aerdenhout. Immers v.d. H. had zich laten ontvallen dat B. eveneens bij deze inbraak betrokken was geweest. B. viel al spoedig, door de mand en bekende nu niet alleen de medeplichtigheid aan de in braak te Aerdenhout, doch gaf ook toe, be trokken te zijn geweest bij de inbraak in de houtvesterswoning, waarbij echter nog drie anderen betrokken waren geweest. Aan de in braak in Aerdenhout zou echter ook nog een derde, zekere H. eveneens uit Amsterdam, me deplichtig zijn geweest.Bij huiszoeking in diens woning vond men een grooten voorraad in brekerswerktuigen, wat aanleiding waa ook H naar Bloemendaal te transporteeren. B. „slaat door De te Apeldoorn gearresteerde B. was in middels gaan „doorslaan". Zoo bekende hij, medeplichtig te zijn geweest aan de inbraak in een villa aan den Crayenestersingel, waar verschillende gouden en zilveren voorwerpen en juweelen waren ontvreemd, in totaal voor een waarde van ongeveer „drie rooie ruggen" (bankjes van duizend). Verder was hij betrokken geweest bij in braken in twee onbewoonde villa's te Bloe mendaal, en een inbraak te Heemstede, waar o.a. een kostbare diamanten ring ontvreemd werd Operaties in het Gooi Ook ten Zuiden van de hoofdstad hadden de heeren „gewerkt". Bij de firma Langkat te Bussum werd een brandkast met behulp van dynamietpatronen opengebroken. Verder had den zij een inbraak gepleegd te Bussum en een nachtelijk bezoek gebracht aan de Gooi- sche Stoomwasscherij te Naarden, waar hun belangstelling minder de werking van het be drijf dan wel den inhoud van de brandkast gold. Bij een inbraak te Soest waren zij gestoord, waarna zijmet achterlating van de buit, had den kunnen ontsnappen. Bij al deze inbraken waren waarschijnlijk nog meer personen be trokken, waarnaar de Bloemendaalsche politie thans verder zoekt. Ook in den Dolder werden drie inbraken door deze bende gepleegd, evenals in Biltho- ven. In Hilversum werd 470 ontvreemd. Al deze inbraken werden gepleegd na Juni van dit jaar Nieuw arbeidsveld Werd aanvankelijk hoofdzakelijk in het Gooi en omgeving gewerkt, in den herfst besloten de heeren naar een ander arbeidsveld om te zien. Zij wendden hun blikken naar Bloemen daal, waai zij in den herfst en winter van dit jaar dachten te gaan opereeren. Ook Heem stede zou daarbij zoo nu en dan met een be zoek vereerd worden, doch de arrestatie van v. d. H. te Aerdenhout, bij één der eerste ,klussies" in het nieuwe operatie-gebied heeft deze plannen in duigen gegooid. Er zijn door het praten van de thans in het Huis van Bewaring te Haarlem opgesloten ar restanten tal van gegevens aan het licht ge komen, die een uitgebreid onderzoek noodza kelijk maken. Verschillende leden van deze bende, die ge tuige o.a. de inbraak te Bussum, voor niets terug deinsden, bevinden zich thans nog op vrije voeten, doch de politie zet haar onder zoek met kracht voort. Ongetwijfeld zal dit onderzoek nog tal van interessante bizonderheden aan het licht brengen, waarop wij te zijner tijd hopen terug te komen. De Haarlemsche Financiën. Hoe het komt dat 1.936 een groot tekort opleverde. Zooals men zich herinneren zal kon het college van B. en W. van Haar lem destijds voor 1936 nog een slui tende begrooting bij den Raad indie nen. In ons vorig nummer hebben wij evenwel medegedeeld, dat nu de rekenig over 1936 is opgemaakt er een tekort blijkt te zijn van niet minder dan f711.485,95. Wij hebben de cijfers' van de be grooting vergeleken met die van de rekening om daaruit een conclusie te trekken waaraan deze tegenvaller voor de gemeentekas in het bijzonder te wijten is. Belastingen. De belastingen blijken niet meer opgebracht te hebben dan indertijd geraamd werd. De raming van de belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen is wel gehaald (hoofdsom opbrengst f 178.000 tegen een ra ming van f 178.780, opcenten opbrengst f402.046,20, tegen een raming van f401.200). De 185 opcenten op de Personeele Belasting- brachten precies het geraamde op, namelijk f 1.073.00. De 48 opcenten op de Dividend en Tantièmebelasting leverden f36.237.42 op, terwijl f40.000 geraamd was. De 40 opcenten op de Vermogensbelasting leverden f64.144,86 op, tegen een raming van f 60.000. Een meevaller was de opbrengst van de 55 opcenten op de Gemeente fondsbelasting. De raming bedroeg f 615.000, terwijl de ontvangsten in derdaad f 689.704,80 waren. Een guns tig verschil dus van f74.704,80. De vermakelijkheidsbelasting bleef. met een opbrengst van f 160.807,02, f 4100 onder de raming. De raming van de zakelijke belas ting op het bedrijf was f 90.000, er is ont vangen f 89.001,59, of bijna f 1000 minder. Onderwijs. De kosten van de verschillende takken van onderwijs beliepen: Openbaar lager onderwijs f234.255,90 (ra ming f 211.627,77), openbaar uitgebreid 1. o. f46.762,70 (f45.047,16), openbaar buitenge woon 1. o. f52.724,29 (f54.309,77), openbaar voorbereidend 1. o. f59.004,41 (f58.990.87). Bijzonder 1. o. f330.966,38 (f377.235,68), bij zonder u. 1. o. f40.073,50 (f47.605,40), bijzon der buitengewoon 1. o. f 17.598,44 (f 17.455,05) en bijzonder voorbereidend onderwijs f 68.828,71 (f68.700). Middelbaar onderwijs f312.573,03 (f307.555,59) Hooger onderwijs f43.047,71 (f 36.782), Nijver heidsonderwijs f95.088,94 (f85.354,25). Al deze takken van onderwijs heb ben dus aan de gemeente f 1.300.524 gekost, terwijl er f 1.310.663,81 voor geraamd was. Een besparing van uitgaven dus van ongeveer f 10.000. De bedrijven. De winsten op de bedrijven waren: Eleetriciteit f 915.667.55 (raming f 936.695.42). Gas f 235.734.17 (f 239.989.28). Water f 73.955.08 (f72.087). Slachthuis f 76.942.35 (f 81.916). Deze bedrijven gaven dus f 29.000 minder winst dan geraamd was. Ook enkele bedrijven die nadeelige saldi op leveren kosten in 1936 meer geld dan geraamd was. Het tekort van het Woningbedrijf was een nadeelig verschil dus van ongeveer f 35.000. De Bank van Leening had een na deelig saldo van f 5.049.25 (raming f 4.255.75, of f 800 minder). De Reiniging daarentegen eischte een uitgaaf van f 338.666.54, terwijl op f 356.493 gerekend was. Hier dus een gunstig leverden deze bedrijven dus een grooter ver- verschil van ongeveer f 18.000. Bij elkaar lies op dan waarop gerekend was van bijna f 18.000. Werkloosheid en Armenzorg. De rekening is het sterkst in ongunstiger, zin beïnvloed door de zeer hooge uitgaven voor werkloozen- en armenzorg. De uitgaven die voor gemeenterekening ko men beliepen. Ondersteuning behoeftigen f 861.616,18 (ra ming f720.928,63). Ondersteuning werkloozen f486.111,19 (ra ming f433.955,26). Maatschappelijk Hulpbetoon f 1.922.695,07 (raming f 1.434.797,01). Op deze hoofdstukken voor werk loozen- en Armenzorg is dus uitge geven f 3.270.422,40, terwijl dit op f 2.589.690,90 geraamd was. Dit betee- kent alleen op deze hoofdstukken een tegenvaller van f 680.731,54 of bijna het geheele verschil tusschen Begroo ting en Rekening. Uit deze Rekening over 1936 blijkt dus, dat de uitgaven f711.485,96 hooger zijn geweest dan de inkomsten. In werkelijkheid zijn de cijfers nog ongunstiger, want 1936 begon met een batig slot van de rekening over 1934 van f 162.788,10. In werkelijkheid is dus door de gemeente in 1936 f 874.275,16 meer uitgege ven dan in dat jaar werd ontvangen. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Yvon Delbos, tijdens zijn bezoek aan Warschau. V. 1. n. r.: maarschalk Smigly—Rydz. staatspresident prof. Moscicky, Delbos, zijn Poolsche collega Beek en premier Skladkowski. JUBILEA IN DE VAKBEWEGING. Op 26 December a.s. zal het 50 jaar gele den zijn dat de Nederlandsche Sigarenma kers- en Tabakbewerkersbond werd opge richt, welk feit, aanleiding is geweest voor het hoofdbestuur van genoemde organisatie om een Jubileumboek te doen uitgeven. De Centrale Bond van Transportarbeiders il 1 Januari a.s. zijn 20-jarig bestaan vieren, op welken datum een radio-uitzending zal plaats vinden, waarbij de Bondsvoorzitter een toespraak zal houden. V ondeltentooiistelling. Van de Stads-Bibliotheek en Leeszaal. De Vondeltentoonstelling van de Stads-Bi bliotheek en Leeszaal zal Maandag 13 Decem ber a.s., te 8 uur des avonds, in de aula van het Gymnasium, Prinsenhof, geopend worden. Dr. J. D. Bierens de Haan, te Aerdenhout, zal een voordracht over Vondel houden en dr. J. F. M. Sterck, te Aerdenhout, een inleiding, waarna gelegenheid bestaat tot bezichtiging- der tentoonstelling. Meisje door auto gegrepen. Aanrijding met doodelijken afloop Gecompliceerd verkeersongeluk onder Haarlemmerliede. Hedenmorgen ongeveer kwart voor negen heeft op den Nieuwen Weg, ge meente Haarlemmerliede bij den ouden spoorwegovergang van de Haar lemmermeerlijn een ernstig auto- ongeval plaats gehad, dat aan een veertienjarig meisje het leven heeft gekost. Uit de richting Schiphol naderde een passa giers auto van de K.L.M.. bestuurd door den ongeveer 30-jarigen V. uit Amsterdam. Op den Nieuwen Weg liepen drie meisjes met de fiets aan de hand op weg naar school. Te voren waren zij door E. v. d. V. gewaarschuwd dat de weg zeer glad was. Ook verscheidene automobilisten had v. d. V. reeds op dit ge vaar opmerkzaam gemaakt. Uit de richting Haarlem naderde een taxi uit Vijfhuizen, de K.L.M.-auto trachtte de meisjes te passeeren, hetgeen echter niet ge lukte. De auto reed tegen het spatbord van de fiets van de 14-jarige Wilhelmina van Brug gen uit Zuid-Schalkwijk. Het meisje werd naar den linkerkant van den weg gesleurd, tengevolge waarvan zij door de uit de richting Haarlem komende taxi overreden en op slag- gedood werd. De K.L.M.-wagen slipte op het moment van de aanrijding, botste daarna met zijn rechter zijkant tegen een links van den weg staanden boom en kwam met het voorstuk in de sloot terecht. De politie uit Haarlem was spoedig ter plaatse. De hevig geschrokken chauffeur van de KJj.M. auto werd in overspannen toestand bij een boerderij binnengebracht. De taxi werd licht beschadigd. Volgens de verklaringen van den taxi chauffeur was zijn snelheid 20 a 25 X.M. De K.L.M. auto moet 30 a 40 K.M. gereden heb ben. De schuldvraag is met het oog op de glad heid van den weg nog niet vastgesteld. Om half één was de zwaar beschadigde K.L.M.-wagen nog niet weggesleept. De Stille Armen vragen Het woord is aan Tennyson: Hij maakt geen vriend, die nooit een vijand maakte. Het is een zegen als iemand nog kan helpen! De heer E. van der Wall is een der weinigen die veel weet van het leed der Stille Armen, omdat hij daarmede nog al eens in aanrakins komt door zijn dubbele functie (Wethouder van financien van Haarlem en Inspecteur der belastingen!) en zich bovendien nog interres- seert voor de kerkelijke en particuliere lief dadigheid. Met heel mijn hart hoop ik zoo zei de heer van der Wall ons dat de Kerstinzame ling weer veel zal opbrengen, want de nood is ontzettend groot.. Het zou mij niet verwonderen, dat er nu nog meer in aanmer king moeten komen voor een Kerstgave, want veel wijst er op, dat het aantal slachtoffers van de crisis bij verleden jaar vergeleken nog is toegenomen. De armoede grijpt om zich heen. Opk daar waar velen het niet zouden vermoeden. Een sterk staaltje: Dezer dagen belt een lid van het comité „Oranjevreugde-Volks vreugde" aan een deftig huis te Haarlem om antwoord op de circulaire te vragen. Een oude dienstbode doet open: .Een bijdrage?, ach, wij zijn zelf arm gewordenDat wij was zoo veel-zeggend; de dienstbode die in dat huis de jaren van voorspoed en geluk had meege leefd, voelde zich nu ook deelgenoot in de zorgen. - Er zijn in onze stad honderden menschen die niet voor steun van Maatschappelijk Hulpbetoon in aanmerking kunnen komen, maar die toch aan veel, bijna aan alles, ge brek hebben. Stakkers die van een klein ka pitaaltje moeten leven, maar dat nu (doordat vele leeningen geconverteerd zijn tegen een lagere rente, of doordat de waarde van de effecten gedaald zijn) veel minder opbrengt. Maatschappelijk Hulpbetoon mag zulke men schen niet steunen, eerst moet hun hee- le bezit ingeteerd zijn, want uit de overheids kas mogen geen „kapitalisten" gesteund wordenDus als die menschen h'un kapi taaltje aantasten, dan hebben zij op den duur niets over, zoodat zij dan altijd gedwongen zijn de hand op te houden. Dat zou hard zijn voor iemand die dacht een onbezorgden le vensavond te hebben. Daarom trachten die menschen zooveel mogelijk van hun rente te leven, ook al krijgen zij nu minder in hun handen dan een gesteunde van Maatschap pelijk Hulpbetoon. Vraag eens zoo vervolgde de heer van der Wall waar nu sommigen winkeliers zijn die den strijd om het bestaan niet heb ben kunnen volhouden. Kun winkels staan leeg (of zijn weer aan anderen verhuurd) zelf huizen ze ergens vergeten op een achter kamer, trachten met reizen nog iets te ver dienen, of worden onderhouden door familie leden. Dat er tegenwoordig zooveel kamers te huur worden aangeboden, is ook een bewijs, dat velen, die gedwongen zijn op duren stand te blijven wonen, omdat hun eigendom door een hooge hypotheek belast is, trachten de financieele zorgen te verlichten. Herhaalde lijk worden gouden en zilveren voorwerpen en ook schuldbewijzen (herinneringen van de goede dagen van weleer) te koop aangeboden, om daardoor het leven te kunnen rekken. De armenzorg van diaconiën en particu liere instellingen kunnen, niettegenstaande de nood misschien verdubbeld is, helaas min der doen dan te voren, omdat zij hun inkoms ten zagen verminderen. De belastingstatie- ken bewijzen, dat het volksinkomen in dezen crisistijd steeds is verminderd, waardoor velen gedwongen waren hun bijdragen voor liefdadigheid in te houden of te verminderen. Ik weet bijvoorbeeld dat de diaconie der Ned. Hervormde Kerk te Haarlem haar steun met de helft heeft verminderd, wat wil zeggen dat er per paar f 10.000 minder kan worden gegeven ter leniging van den nood. Allen die nog tot geven in staat zijn, moeten hun schouders onder het werk der Kerstinzameling zetten. Dit is nu nog meer noodig dan andere jaren omdat het aantal dat iets doen kan minder geworden is. Het moet iemand een gevoel van voldoening ge ven als hij nog mede mag helpen op de Kerstdagen een zonnestraal te werpen in het droeve levenslot der Stille Armen. Men moet nu niet vragen met hoe weinig kan ik mij er af maken, maar hoeveel kan ik geven. Eerst als allen dat doen, dan kan ook nu nog het doel bereikt worden. Zoowel particulieren als vereenigingen moeten dit doen. In de kassen van sommige penning meesters is nog wel een batig saldo dat op deze wijze een uitstekende bestemming zou krijgen. Giften voor de Kerstinzameling der Stille Armen kunnen afgegeven worden aan de bureaux van Haarlem's Dagblad, Groote Het Bockbier feestlijk ingehaald Vernam ik uit de kranten, Men zorgt wel, dat het niet verschaalt. Er zijn voldoende klanten.... Het Bockbier feestlijk ingehaald.,.. Gelijk met Sint uit Spanje, Wie op dit schuimend gerstnat smaalt. Die drinke maar champagne Het Bockbier feestlijk ingehaald.... Men juicht het van de daken Het glaasje wordt weer graag betaald. Om dit genot te smaken Het Bockbier'feestlijk ingehaald Men kan de glazen vullen, De brouwer heeft weer niet gefaald, De liefhebber kan smullen Het Bockbier feestlijk ingehaald 't Komt steeds in deze dagen. Wie dit seizoen juist heeft bepaald, Dat moet u mij niet vragen. Het Bockbier feestlijk ingehaald.... En dan volgt het chapiter: Het Bockbier feestelijk gedaald In kelen, bij de liter Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Gironum mer 38810. Alle giften worden door ons ver antwoord. Tweede verantiooording van de bij oris blad ingekomen giften. Mej. J. A. E. f 1; Mevr. A.—B. f 2.50; B. B, f 15; J. L. P. f 1; J. K. N f 2.50; H. U. f 1; Wed. C. B. f 25; N. N. f 1; A. P. V. f 1; D. C. t. W. f 1; „Een welwillende gave" f 2.50; G. A. te Bi'daal f 50; Th. M. H f 25; J. L.—t. M. f 25; H. A. J. de B. N. f 10; E. de B. f 10; J. C. T. f 10; Ch. E. V. f 5: Mevr. Wed. G. W. C. P. f 5; Mej. H. I. G. P. f 5; M. J. A. f 2.50; A. E. Z. f 2.50; W. J. J. S. f 2.50; Mej. L. M. f 2; Mevr. I. J. S. f 1.50; E. f 1; H. L, f 1; Met Dank aan God, die ons geleerd heeft te geven en onszelf te vergeten, als wij anderen kunnen helpen f 2.50; A. B. f 5; C. N. f 10; T. V. f 3. De werkloosheid te Haarlem. Weer een stijging. Bedroeg het aantal werkloozen te Haarlem de vorige week 6133, thans is het met 35 geste gen tot 6168; dat is nog 492 minder dan in dezelfde periode van 1936 en 536 minder dan op hetzelfde tijdstip in 1935. Prins Bernliard liad een rustigen nacht. Hoofdpijn bijna geweken. AMSTERDAM, 7 December. De par ticuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bernliard, Jhr. rar. C. Dedel, verstrekte ons hedenochtend te 11 uur het vol gende communiqué: „De hoofdpijn, die gisteren wat hevi ger opkwam, is heden na een rustigen nacht, bijna geweken. Prins Bernliard blijft niettemin al dien tijd opgewekt en belangstellend voor zoover hem dat vergund is. De toestand van den hof jager Spek blijft normaal." Isaen „Groentje" in Haarlem's Dagblad kost, bij drie regels, slechts dertig cent. Er is nauwelijks een tweede „artikel" aan te wijzen, dat zooveel overwaarde boven den prijs heeft. HEDEN: 10 PAGINA'S pag. Dank zij goed werk van de Bloemendaal sche recherche is een lange reeks van inbraken opgehelderd. 1 Hoe het tekort der gemeente Haarlem over het jaar 1936 is ontstaan. 1 Minister Romme wil allen arbeid imonder- mingen voor gehuwde vrouwen ver bieden, 3 Een houder van een woningbureau behoeft geen beëedigd makelaar te zijn. 3 De Japansche troepen staan voor de poor ten van Nanking. 4 In het voorjaar zal het luchtschipverkeer over den Oceaan hervat worden. 4 De anti-saneerders zijn ontevreden over het geringe resultaat van hun actie. 6 ARTIKELEN, ENZ. J. B. Schuil over; Dokter A. B. C. 2 Van onzen Londenschen correspondent: Hore Bclisha als Britsch ministei van oorlog. 4 II. D. Vertelling: Rimboe-drama. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 3

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1