1 DINSDAG 7 DECEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7, WIELRIJDEN. Henk Ooms door zijn club- genooten gehuldigd. Henk Ooms. De Halfwegsche Sportclub „De Bataaf" hield een feestavond in de zaal van café Cor- nelissen te Halfweg. Het hoofdnummer van het programma was de huldiging van het lid Henk Ooms, voor zijn prestaties in het afge- loopen seizoen. - Deze huldiging geschiedde door den voor zitter, den heer Van der Linden. Deze herinnerde aan de vele wedstrijden, waaraan Ooms in het afgeloopen seizoen heeft deelgenomen. „Uw prestaties in dit jaar zijn buitengewoon fraai geweest", zei spreker. „Overal waar ge startte, hield ge de Holland- sche driekleur en den naam van „De Bataaf" hoog, o.a. in Kopenhagen, Berlijn, Londen en .Manchester. Overal vierde ge triomfen. Ook verwierf u de hoogste eer als amateur in ons land door het nationale kampioenschap te ver werven. In Kopenhagen bezette u de derde plaats in de wedstrijd om het wereld kampioenschap en bij de revanche in het Am- sterdamsche Stadion wist ge alle tegenstan ders te ld oppen. Ik hoop dat u nog vele jaren amateur zult blijven en dat ge nog eens het wereldkampioenschap zult winnen. Dit is mo gelijk door uw goede training onder leiding van Guus Schilling, die veel tot uw succes heeft bijgedragen. „De Bataaf" heeft gemeend het niet bij deze woorden te moeten laten. Deze bloemenkrans is mooi; maar vergaat en dan is alles weer vergeten. Daarom schenken wij u deze vulpen met inscriptie. We hopen, dat u hiermee nog menig contract zult mogen teekenen. We wenschen u in het volgend sei zoen nog vele successen toe". Hierna sprak St. Nicolaas onze kampioen eenige hartelijke woorden toe. Met een gezellig dansje onder leiding van den heer M. Witzies werd deze avond besloten. „Excelsior". Bovengenoemde vereendging hield Zondag een voetbalwedstrijd tegen „Steeds Hooger". Het is een fraaie wedstrijd geworden; voor al het spel van „Steeds Hooger" was goed. Na veel spanning wist deze club den wedstrijd te winnen met 32. SCHAKEN. DE COMPETITIE. Voor de competitie van den Noord-Holland- schen Schaakbond werden de volgende wed strijden gespeeld: Het Oosten 4—H. S. G. 7 2V2—1V2 H. S. G. 5Het Oosten 2 51/2—41/, GYMNASTIEK. KANAALWEDSTRIJD. Door den Kennemer Turnkring wordt on der leiding van den heer P. Dijkstra op Maandag 20 December in het gebouw Con cordia te Velsen-N. de z.g. Kanaal wedstrijd gehouden. Bij dezen wedstrijd zijn betrokken de bij den K.T.K. aangesloten vereenigingen bezij den het Noordzeekanaal uit de gemeenten Velsen en Beverwijk. Hoewel een enkele vereeniging voor dezen wedstrijd niet in aanmerking kon komen en twee andere clubs alleen dames kunnen le veren, is 't toch gelukt, zoowel uit het gebied benoorden als uit dat bezuiden het Noord zeekanaal dames- en heerenploegen samen te stellen. De dameswedstrijd gaat nu Noord tegen Zuid en de heerenwedstrijd idem. Noord en Zuid leveren ieder ploegen van 9 dames en 9 heer en. De damesploeg voor Zuid bestaat uit leden van Olympia, T.V. IJmuiden, Gratia-Plato en T.V. Santpoort. Noord levert dames uit Spar ta en Turnlust B. De heerenploeg van Zuid wordt samenge steld uit leden van T.V. Santpoort en Olym pia, die van Noord uit leden van Sparta en Turnlust B. DAMES-OEFENKORPS. In den Kennemer Turnkring zal een oefen- korps voor dames worden ingericht, dat on der leiding staat van den heer K. Kuchlein, lide van het K.N.G.V. keurkorps. Deze cursus beslaat 13 lessen en zijn zal 10 Januari aanvangen. Voor het korps ko men alleen le graads- en veelbelovende 2e graadturnsters in aanmerking. WEDSTRIJD K.T.K.—RESERVES A.T.B. Op 15 Januari wordt in Amsterdam een heerenwedstrijd gehouden tusschen een K. T. K. ploeg en een reserve-ploeg van den A.TJ3. De K.T.K.-ploeg bestaat uit J. Verkes, L. Silvis, S. v. Looij en J. Timmermans van Turnlust H., F. Guit en J. de Kruif van Bato, S. Kleer en L. Visscher van Turnlust B„ J. Brink van O.S.S., en A. v. d. Zijl van Olym pia. De K.T.K.-ploeg staat onder leiding van den heer J. J. van Doorn. DE KEUR-UITVOERING VAN CONCORDIA. Het K.N.G.V. dames-keurkorps, dat op de keur-uitvoering van Concordia optreedt, zal staan onder leiding van den heer G. Kleere- koper. De ploeg werkt 16 December aan brug en ringen; voorts zullen de dames vrije oefe ningen en paardspringen demonstreeren. Concordia zal dien avond met 3 nummers uitkomen. Een massaal nummer vrije oefe ningen zal worden geleverd door de dames, heeren, oudste jongens en oudste meisjes. Voorts demonstreert Concordia vendelzwaaien en knotszwaaien, met welk nummer in de na tionale wedstrijden te Alkmaar de eerste prijs werd behaald. VOETBALLENDE WIELRENNERS. Zondagmorgen half tien zal op de gemeen telijke sportterreinen aan den Vergierdeweg een voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen de leden van de H.S.V. „De Kampioen" en de H.W.V. ,.De Jonge Kampioen". Deze wedstrijd is bedoeld als wintertraining voor de wielren ners. VOETBAL. DERDE KLASSE B: g-esp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. Bl'daal 9 6 2 1 14 38—17 1.56 D. E. C. 8 5 1 2 11 21—15 1.38 Sinheim 9 4 4 1 12 19—14 1.33 3everwy,k 8 4 1 3 9 25—21 1.13 Zeemeeuwen 8 4 1 3 9 16—17 1.13 Meteoor 10 4 2 4 10 26—22 1.— Schoten 9 3 2 4 8 19—23 0.89 Zandvoort 8 1 5 2 7 19—20 0.88 Ahrends 8 2 2 4 6 11—15 0.75 W. M. S. 9 2 2 5 6 14—24 0.67 S. D. Z. 8 0 2 6 2 10—31 0,25 VIERDE KLASSE D; Ripperda 9 8 1 0 17 38—11 1.89 V. V. B. 9 6 2 1 14 29—17 1.56 Goldstar 9 5 3 1 13 26—17 1.44 E. H. S. 9 6 0 3 12 30—23 1.33 A. E. D. 8 4 0 4 8 25—17 1— Sloterdijk 9 2 3 4 7 20—24 0.78 T. H. B. 9 1 3 5 5 21—39 0.56 Spaarnevogels 8 1 2 5 4 15—20 0.50 Halfweg 9 2 0 7 4 12—29 0.44 D. I. O. 9 1 2 6 4 15—38 0.44 TAFELTENNIS. HAARL. TAFELTENNISBOND. Competitieuitslagen van den N.T.T.B. afd. Haarlem van 29 November tot en met 4 De cember: Eerste Klasse: Barna 1—H.T.T.C. 1 0—10 H.T.T.C. 2T.O.G. 2 8—2 T.O.G. 1Victoria 1 46 Shot 1—T.O.G. 1 0—10 Victoria 1—H.T.T.C, 2 4—6 Tweede klasse: Barna 2—H.T.T.C. 1D 2—8 H.T.T.C. 3—T.O.G. IJ 3—7 T.O.G. 3—T.O.G. 4 6—4 TO.G. IJBarna 3 8—2 Victoria 3—H.T.T.C. 3 4—6 Derde klasse A: Zand voort 1D—H.T.T.C. 4 1—9 T.O.G. 5Zandvoort 1 91 Derde klasset B: Barna 6Zandvoort 3 73 H.T.T.C. 2DZandvoort 2D uitgest. Zandvoort 3Shot 2 28 H. T. T. C.—VICTORIA 2. H. T. T. C. behaalde een groote, doch eenigs- zins geflatteerde 91 overwinning op 't twee de team van Victoria. Vetter won met groote moeite van Roze- boom (2119, 2624). Ook tegen v. Beelen won hij de eerste set met minimum verschil. De tweede was echter geheel voor hem (2422, 21—10). Telchuys heeft zijn zelfvertrouwen weer teruggevonden. Hij speelde zeer listig en zijn tegenstanders konden geen vat op hem krij gen. Tegen G. Wolters won hij de set met 2119, de tweede set speelde Telchuys zeer soepel en won alzoo met- 2110. Heeck had groote moeite met v. Beelen en G. Wolters. Vooral laatstgenoemde verdedig de zich hardnekkig -en met minimum verschil moest hij de vlag strijken. Wegens het late uur werd het dubbelspel door H. T. T. C. gewonnen gegeven. 2e klasse: H. T. T. C. ID—T. O. G. 3 6—4 Bama 3—T. T. T. C. 3 8—2 3e klasse A: H. T. T. C. 4—Barna 4 2—8 3e klasse B: H. T. T. C. 2D--Barna 6 8—2 DE WINTERSPORT stelt bizondere eisen aan kleding en schoeisel. Uw uitrusting moet in orde zijn wilt ge voor 100 ge nieten SPORTHUIS HAARLEM biedt U een kerncollectie in de practijk beproefde Ski-palcken en -schoe nen in vlotte modellen, voor dames en heren. Profiteer hier van onze sortering, service en voordelige prijzen des te meer en langer profiteert ge ginds van sneeuw en ijs. Sporthuis HAARLEM GROOTE HOUTSTRAAT 123 TELEFOON 12215. (Adv. ingez MecL.i HAMMEN. „OOSTERKWARTIER'. Oosterkwartier 2H. D. C. 6 191, Onderlinge wedstrijd 1937,"38: K. H. LunenburgJ. Kroon 02 W. BaartseR. de Jong 20 M. v. d. MeeA. Wijker 02 Th. SchijvenaarA. W. Zwarter 20 A. W. ZwarterJ. Kroon 02 IJ. de JongH. Beek 20 A. de JongJ. Balk 20 H. van DuynJ. Nele 02 ZWEMMEN. Onderling Zwemfeest van H. P. C. Maandagavond organiseerde de Heemsteed- sche Poloclub een onderling zwemfeest in het Sportfondsenbad. De jury bestond uit: A. J. Verspoor, voor zitter-kamprechter; mevr. A. Knuyt van Laar, A. M, Heerkens Thijssen, D. Philippo, J. W. Bakker en G. R. Hemsing, tijdopnemers en A. J. B. van Huissteden, starter. In het begin werden de nummers borfJ - crawl verzwommen. De uitslagen waren hier van als volgt: 25 Meter voor meisjes t/m. 12 jaar: 1. L. Jetses 20 3/5 sec.; 2. Eta Jonkers 25 3/5 sec.; 3. Stien Dekker 26 sec. 25 Meter voor jongens t/m. 12 jaar: 1. Tonny Kloots 15 4/5 sec.; 2. Henk Maurits 17 2/5 sec.: 3. Jan Holterman 18 sec. 33 1/3 Meter voor meisjes van 13 en 14 jaar 1. Y. Kolderie 23 sec.; 2. Gerie de Groot 23 1/5 sec.; 3. Tine van- Zoelen 23 4/5 sec. 33 1/3 Meter voor jongens van 13 en 14 jaar 1. F. de Geest 20 sec,; 2. v. Huystee 211/5 sec.; 3. v. Leunen 24 sec. 66 Meter voor jongens van 15 en 16- jaar: 1. A. Kolderie 47 4/5 sec.; 2. L. Wilmot 50 1/5 sec.; 3. D. Kooy 513/5 sec. 100 Meter voor dames. 1, Ada Stoker 1 min. 28 2/5 sec.; 2. P. Haandrikman 1 min. 29 sec. 100 Meter voor heeren: 1. A. H. Sipkema 1 min. 4 4/5 sec.; 2. M. Mauritz 1 min. 5 sec,; 3. J. v. Zadel en W. Derks beiden 1 min. 114.5 sec. Dit laatste nummer was bijzonder span nend, doordat Sipkema aanvankelijk een ach terstand had op Mauritz, dien hij echter in de laatste baan wist om te zetten in een kleinen voorsprong. Hierna volgden de schoolslagnummers. De uit slagen hiervan waren als volgt: 25 Meter voor meisjes t/m. 12 jaar: 1. L. Jetses 26 sec.; 2. Ida Smit 28 4/5 sec.; 3. St Dekker 30 4/5 sec. 25 Meter voor jongens t/m. 12 jaar: 1. L. v. d. Hoonaard 24 4/5 sec.; 2. T. Kloots 25 2/5 sec.; 3. C. Becker 28 sec. 331/3 Meter voor meisjes van 13 en 14 jaar: 1. P. Haandrikman 26 2/5 sec.; 2. M. Leffelaar 30 1/5 sec.; 3. Y. Kolderie 32 3/5 sec. 331/3 Meter voor jongens van 13 en 14 jaar: 1. J. Wensingh 27 3/5 sec.; 2. J. v. Dijk 2-9 4/5 sec.; 3. A. v. Leunen 34 sec. 66 Meter schoolslag voor jongens van 15 en 16 jaar: 1. E. Vrugt 1 min. 10 sec,; 2. D. Kooy 1 min. 18 3/5 sec. 100 Meter voor heeren: 1. H. Bakker., De bei de andere deelnemers werden wegens foutief keeren gediskwalificeerd. Allen tikten gelijk aan, zoodat de jury een moeilijik geval kreeg op te lossen. 66 2/3 Meter rugslag voor dames: 1. A. Se- vensma 58 sec.; 2. H. de Carpentier 1 min. 7 seconden. 66 2/3 Meter rugslag voor heeren: 1. F. de Geest 54 9/10 sec.; 2. N. Max 55 2/5 sec.; 3. en 4. W. van Groningen en A. Kolderie, beiden met 58 2/10 sec. 66 2/3 Meter, borstcrawl voor heeren niet wedstrijdzwemmers: 1. H. Eldering 46 3/5 sec. 2. D. Philippo 46 4/5 sec.; 3. A. M. Heerkens Thijssen 47 sec. Als slot werd het nummer schoonspringen versprongen. De uitslag' was: 1. A-da Stoker na loting met mej. S. in t Veld, beiden 18 punten; 3. C. Becker 12 punten. Voor de heeren was de uitslag: 1. J. Schalk wijk 17 punten na loting met Fred Hagen; 3. Jan Holterman en 4 J. Verspoor. Na afloop werd nog een partij waterpolo gespeeld, waarna het feest door den voorzit ter met een toepasselijk woord gesloten werd. VEREENIGING NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Voor de afdeeling Haarlem en omstreken van deze vereeniging zal Jhr. dr. J. C. Mollerus op Dinsdag 14 December in de Sociëteit Vereeni ging een lezing met filmvertooning houden over zijn ervaringen in Nederlandsch-Indië, Curacao en Zuid-Amerika, in verband met de ontwikkeling van den afzet van Nederlandsch fabrikaat KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" werden in de week van 29 November—4 December verstrekt 6781 porties warm eten, n.l. in lokaal: Eemstraat 1031; Overtoustraat 1705; Zoetestraat 1434: Kamperstraat 940: Byzantiumstraat 800; Buitengew. Onderw. 672; voorm. Spaarndam 198. KAMERMUZIEKAVOND TOONKUNST. Woensdagavond zal in den Stadsschouwburg de 3e Kamermuziekavond van Toonkunst- geven worden. Het Trio Pasquier zal ten gehoore brengen: Serenade D dur, L. van Beethoven; Trio Op. 77b, Max Reger en Divertimento Es dur, W. A. Mozart. Ezzeldine Abd el Kader, de man, die vier schoten loste op den minister-president van Egypte, Nahas Pasja, zonder dezen te raken, wordt op de plaats van den aanslag een verhoor afgenomen. VOOR DEN- -POLITIERECHTER De verborgen schat. Men leest zoo wel eens, speciaal in den tijd dat de zeeslang verschijnt, van iemand, die een onooglijk kastje bij een uitdrager had ge kocht, welk voorwerp bij het naar boven dra gen van de trap rolde of op een andere ma nier onzacht terecht kwam, zoodat er een poot of wat anders afbrak en dan rolden er geld en speciaal goudstukken uit het meubel, tot groote verbazing van den eigenaar. We willen maar zeggen, dat het heelemaal niet gek is als iemand beweert dat er ergens in zijn woning op een onvindbare plaats geld verborgen is geweest. Waarom moest de po litie en nu ook weer de rechter zoo ongeloovig staan tegenover den 65-jarigen man met zijn zes veroordeelingen achter den rug, die vol hield niet geweten te hebben, dat in een kast, bij hem in gebruik, tusschen een plank en een klamp, waarop deze rustte, twee rijksdaalders hadden gelegen? Ja, het gelukte hem zelfs bij zooveel ongeloof, twee tranen langs zijn grij zen knevel uit te drijven. Nu is het natuurlijk heel goed mogelyk dat, indien hij werkelijk de aanwezigheid niet had geweten en hij door een of ander toeval de rijksdaalders gevonden had, hij zou beweerd hebben, dat hij ze daar zelf had geborgen, maar nu de politie ze had gevonden, wist hij van niets. Maar hoe kwam het, dat de politie in die kast ging zoeken? In het huis, waar de man woonde en kc ganger was, waren nog meer kostgangers, die ieder een eigen kamertje hadden en een hun ner had op een dag uit zijn nachtkastje uit een enveloppe een bankbiljet van 10 en twee rijksdaalders vermist, wat er daags te voren nog lag en nu begrijpt men, waarom de politie op de kamertjes ging zoeken en waarom zij bij de ontdekking van de twee rijksdaalders dacht, dat de man ze uit het laatje van zijn medekostganger had gestolen. Het bankbiljet werd niet gevonden, misschien is dat nog vei liger opgeborgen en komt het pas terecht als het huis wordt afgebroken. Als gezegd ontkende de man den diefstal en niemand had hem in het kamertje van den bestolen kostganger gezien; er waren nog vier kostgangers en er was ook een kostvrouw, die de kamertjes schoon hield, maar de veronder stelling, dat een hunner de twee gestolen rijks daalders zóo netjes in de kast van den 65- jarige had weggestopt, kon geen geloof vinden, De officier althans vroeg 3 maanden ge vangenisstraf. Mr. v. Dam, de verdediger, pleitte vrijspraak, omdat het toch niet onmogelijk was, dat een ander dan verdachte de rijksdaalders had ver borgen, maar de politierechter ging met den officier mee, doch bepaalde de straf op 6 we ken met aftrek van de maand voorarrest. Het strafblad deed er geen goed aan; wee den wolf die in een kwaad gerucht staat. De man ging niet in hooger beroep, naar hij zei. Een, die zijn baas liet wachten. Een 26-jarig reiziger vertegenwoordiger heet dat thans had een eigenaardige opvat ting van zijn taak. Als de menschen wat bij hem bestelden bracht hij die bestelling grif over en liet zijn baas het gevraagde leveren maar als de menschen hem het geleverde be taalden, bracht hij dat geld niet grif over, maar deed hij of hij de baas zelf was. Zoo doende was er tenslotte een bedrag van zes a zevenhonderd gulden, waarop hij den baas liet wachten en welk geld hij, goeddeels omgezet in drank, door het keelgat liet glijden. Dat, bracht hem buiten betrekking en voor den rechter. De.officier van justitie was van meening dat een voorwaardelijke straf hier niet moest ge geven worden, want dat deze een slechten in vloed op anderen moest uitoefenen. Het kan best zijn, zei de officier, dat als dergelijke verregaande oneerlijkheid met een voorwaar delijke straf wordt beboet, anderen zullen den ken: „We wagen het er maar op!" De kans, dat de man de schade zal vergoe den is buitengesloten en de officier twijfelde aan beterschap, waarom hij een gevangenis straf van 3 maanden eischte. De man verklaarde zich gesteld te hebben onder de leiding van „de goede Tempelieren'" wat beteekent, dat hij het drankgebruik heeft afgeschaft en hij zou zien een betrekking te krijgen als hij. naar hij zei, hier schoon schip had gemaakt. Ja, zei de rechter, maar het schoon schip maken moet allereerst bij je zelf beginnen: het is eigenlijk van minder belang welke straf wordt gegeven: hoofdzaak is of er weer wat goeds van je te maken is. Daarom moet je be ginnen met het vaste voornemen om je van oneerlijkheden te onthouden en je gezin niet door drankmisbruik te benadeelen. Als je dit wilt belooven en je gedragen naar de aan wij zingen, die „de goede Tempelieren" je geven, wil ik het nog eens met een voorwaardelijke straf probeeren, maar begrijp, dat dit een groote gunst is en dat je moet trachten de schade te vergoeden. De man beloofde dat alles en zag zich daar op veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van 2 maanden. Als men verhaal zoekt. Een steuntrekker had gewerkt en zijn ver diensten niet opgegeven, wat uitkwam en ten gevolge had, dat hij geen steun meer kreeg. Dat had hij zichzelf moeten verwijten en hij had zichzelf geducht de les moeten lezen over zijn oneerlijkheid, maar dat deed hij niet, doch ging naar de woning van iemand, die een zwager van hem was, met het voornemen de zen de les te lezen. Hij meende namelijk, dat hij bij de steuncommissie was aangebrach? door dien zwager en vond dat een schande en gebrek aan solidariteit. De zwager en zijn vrouw zagen hem op hun huis afstevenen en verwachtten een minder vriendschappelijk onderhoud, gelet op de min der goede verstandhouding, doch zich gehee! onschuldig voelende omtrent de „verraderij" Zekerheidshalve gingen ze echter samen naar beneden en gaven hun kostbaas, want ze woon den in pension, een seintje om ook in de buurt te blijven. Hetgeen verwacht was, gebeurde. Nauwelijks stonden zij tegenover den bezoeker of deze maakte armbewegingen. De bezoeker zei, dal het wijsbewegingen waren geweest, terwijl hij had gezegd: „Jij hebt het gedaan of jij hebt het gedaan". De anderen noemden het stootbewegingen en de kostbaas vond het een dreigende hou ding. Hoe het zij, de zwager reageerde erop door een mes te trekken en den bezoeker een steek in de borst te geven en stond daarvoor terecht. 't Ging er nu om of het noodweer was en of er drift in het spel was, maar de officier moest niets van messenstekerij hebben en hier was in dit geval geen reden voor. 't Was zelfs heel niet noodig geweest, dat men naar' beneden ging, toen de man met opgestoken zeil op het huis kwam aanzetten. Daarom eischte de officier l maand gevangenisstraf. Mr. Slotemaker, de verdediger, zag er wel noodweer in en ook veel familiekwestie, zoo dat hij op vrijspraak of een lichte straf aan drong. De politierechter gaf 14 dagen voor waardelijk, omdat de steuntrekker ook niet vrij uit ging. Een huizenbouwer vrijgesproken. Een huizenbouwer die de vorige week terecht had gestaan, omdat hij een steuntrekker be hulpzaam geweest zou zijn om fraude te ple gen, is vrijgesproken. Geëischt was 2 maan den; verdediger was Mr. v. Löben Seis. Een tonguitsteker. Als men zijn tong uitsteekt tegen den dokter is dat onschuldig, maar als men het op straat tegen een politie-inspecteur in uniform doet, kan het noodlottig worden. Dat ondervond een bewoner uit Haarlem, die er 8 dagen gevangenisstraf voor kreeg, niette genstaande zijn verweer, dat hij het niet had gedaan en dat hij, indien het zoo geschenen had, slechts den mond had geopend om een dropje uit te spuwen: hij is namelijk dol op drop vanwege zijn chronische keelkriebelingen. Kat in brandende oven geworpen. Vervolgens had zich een 23-jarige bakker te verantwoorden wegens dierenmishande ling. De man die er in zijn omgeving voor bekend staat, dat hij zoo goed konijnen kan slachten, kreeg onlangs bezoek van een ken nis, die hem verzocht, zijn kat te willen af maken. De bakker gaf de kat eerst een har den slag op den kop, stopte het versufte dier in een zak en wierp deze in het vuur van zijn oven. Het arme dier had in zijn doods angst nog een poging gedaan, 0111 door een rookkanaal te ontsnappen, maar was daarin niet geslaagd. De Officier van Justitie eischte f 15 boete, doch de politierechter, die in scherpe be woordingen de handelwijze van den bakker laakte, achtte een geldboete hier uiet de juiste straf. Hij veroordeelde den bakker tot een week gevangenisstraf. Teekenen op de H. B. S. Over de vermindering van liet aantal uren. De Nederlandsche Vereeniging voor Teeken- onderwijs heeft een enquête gehouden over het teekenonderwijs op de Hoogere Burger scholen. Ir. M. Voorzanger, directeur van de H.B.S. A. te Haarlem heeft daarop geantwoord: Het nieuwe leerplan voor de Hoogere Bur gerscholen heeft het aantal lesuren voor het teekenen in de 3 laagste klassen teruggebracht van 6 tot 5. Met het oog op de A-school, waarvoor, evenals tot nu toe, na de derde klasse geen lesuren voor teekenen zijn uitgetrokken, vind ik het zeer jammer, dat in den gemeenschap- pelijken onderbouw der Hoogere Burger scholen de zes lesuren voor handteekenen niet gehandhaafd zijn. Al zullen velen, die bij het economisch on derwijs betrokken zijn, evenals onderge- teekende, niet willen aandringen op een ver meerdering van vakken voor de 4e en 5e klasse, des~te meer reden is er om met warmte te pleiten voor een goed opgezetten leergang in het teekenen voor de drie laagste klassen, waarin wij aan de jonge menschen, die na het verlaten van de school voor het grootste gedeelte het maatschappelijk leven ingaan, iets van waarde kunnen meegeven van het specifieke, dat het teekenonderwijs uit prac- Lisch en ideëel oogpunt te bieden heeft. Het heeft mij altijd verheugd te kunnen constateeren, dat ook met het, bescheiden aantal van zes uren in de drie laagste klas sen een aardige ontwikkelingsgang te berei ken wa.?. Juist in de derde klasse kwam dikwijls de ontwikkeling van het beeldend begrip ster ker uit, waarmee gepaard ging het nemen van initiatief bij de uitwerking van een bepaald onderwerp. Aan het bereiken van deze resul taten wordt ernstig schade gedaan door het terugbrengen van het teekenonderwijs in de derde klasse tot 1 uur. Voor ieder, die in het onderwijs staat, is het bekend, dat het beschikbar zijn van één lesuur in plaats van twee, voor de resultaten in een klas veel meer beteekent dan een ver lies van 50 pet. en in het bijzonder geldt dit dan wel voor het teekenonderwijs. Dat in de derde klasse nu zoo goed als geen aandacht meer geschonken zal kunnen worden aan kunstbeschouwing, behoeft wel geen betoog, terwijl dit toch juist in deze klas met veel betere resultaten kan gebeuren dan in de twee laagste klassen. In het bijzonder dus voor die leerlingen, voor wie het teekenonderwijs in de derde klas eindonderwijs is, valt het zeer te betreuren, dat aan het goede geheel, dat het teeken onderwijs in "de drie laagste klassen vormde, door de halveering van het aantal lesuren ïn de derde klas groote schade is toege bracht. Ik meen in mijn betoog de vermindering in urenaantal. die het teekenonderwijs op de H.B.S-B bij de laatste wijziging in de vierde klas heeft ondergaan, buiten beschouwing te moeten laten. Vast staat naar mijn meening echter, dat, wij onzea leerlingen een goede ontwikkeling van „het zien" in de ruime be- teekenis van het woord niet mogen onthouden nast de vele vakken, diet meer op het in tellect zijn gericht, Indien dan in den onder bouw hiertoe een goede basis wordt gelegd, dan zijn de leerlingen die geen verder teeken onderwijs zullen ontvangen en ook zij, die nog een uitgebreider, teekenondenyi.is zullen gaan volgen, daarmee ten zeerste gebaat. 3 Prof. R. N. Roland Holst te Bloemendaal, oud-hoogleeraar-directeur der Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam, schrijft: Wij leer en veel en van allerlei in onze schooljaren. Daarna vergeten wi.i ook weer zéér veel van wat wij eerst geleerd heb ben. Vergeten is echter even noodig als ont houden Voor de ordening, voor de definitieve com positie van onze kennis, is vergeten noodza kelijk. Zooals „weglaten" een der schoonste ge heimen is van de compositaire kunst. Wij kunnen rijke en sterke levens denken, die met wiskunde, of met geschiedenis of met taalbegrip niets kunnen doen, maar eeen leven kunnen wij ons denken, dat met de tastbare en zichtbare wereld geen rap port zou hebben. Teekenen, vooropgesteld dat het niet op gevat wordt als een aesthetlsch ijdelheids bejag, voert tot het dieper begrijpen van de tastbare en zichtbare wereld die ons om geeft. Het voert dus tot een begrip waar niemand wat het leven ook van hem eischt - buiten kan. Moeten de les-uren die tot dit begrip in wijden, thans ingekrompen worden? Mij komt het voor dat deze maatregel on juist zou zijn.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7