Haarlem's Dagblad De G. G. D. De Kerstgave voor de Stille Armen Besl issing. Prins Bernhard maakt 't goed. 55e Jaargang No. 16707 Uitgave Lourcns Coster, Maatschappij voor Coarant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 8 December 1937 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk© regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Maandag is het nieuwe gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst aan de Nieuwe Gracht door bur gemeester de Vos van Steenwijk plechtig ge opend. Het is in ieder opzicht een groote aan winst voor onze stad. Al te lang heeft de G. G. D. behoord tot de stads-stiefkinderen die uit den treure op behoorlijke huisvesting moesten wachten. Tenslotte is het hem toch beter vergaan dan zijn lotgenoote, de Meisjes H. B. S., die het wel tot een beter onderdak heeft gebracht, maar niet tot een nieuw, mo dem gebouw. De tegenwoordige directeur van den G. G. D., dr. W. B. Smit, heeft met bewondering ge waagd van het werk van zijn voorganger, dr. van Konijnenburg, aan diens stuwkracht en aan de moeilijke omstandigheden waaronder hij moest werken. Terecht. Ook de Haarlem- sche journalist herinnert zich levendig dr. van Konijnenburg's werk en niet minder zijn voortdurend streven naar een behoorlijke huisvesting voor zijn dienst. Vooral de herin nering aan de „noodwoning aan den voet van de gevangenis" blijft levendig. Daar huisde de G. G. D. nota bene in de jaren van hoogcon junctuur en het schijnt in deze tijden van ge meentelijke record-tekorten wel een wonder lijke ironie, dat nu tot stand kon komen wat in die tijden maar niet gelukken wou. Waarbij men, als ietwat mager excuus, in aanmerking kan nemen dat niemand zich in de tijden van hoogconjunctuur van het bestaan daarvan bewust scheen althans: er ooit uiting aan gaf. Men vond de omstandigheden toen normaal, hetgeen, tusschen twee haakjes, een van de oorzaken was van de financiëele en economi sche débacle die acht jaar geleden intrad. Daarna vervlogen dr. van Konijnenburg's illu sies ook geheel. Pas de schepping van het Werkfonds bracht nieuwe hoop, maar het moest nog jaren duren eer die tot een verwe zenlijking leidde. Inmiddels trad de directeur af en het geluk van een nieuw, goed geoutil leerd gebouw viel zijn eveneens zeer actieven opvolger ten deel. Nevens den medicus die aan'het hoofd van den dienst staat heeft de gemeentelijke archi tect, wiens naam bijna dezelfde is, een voor name taak bij de totstandkoming van het nieuwe gebouw gehad. Wij hebben het, toen de plannen van den architect Smits indertijd waren ingediend en hij het in een gemeente raadsdebat hard te verduren kreeg, voor hem opgenomen en nu zijn schepping voltooid is zal iedereen wel toegeven dat dat met reden is gebeurd. De oppositie tegen zijn ontwerp vond het saai, doodsch en meer van dien aard zonder er zelfs behoorlijk rekening mee te houden dat de ontwerper aan zeer be perkte financiëele middelen gebonden was. Nu blijkt dan toch wel dat ook met soberheid iets moois tot stand gebracht kan worden. De Nieuwe Gracht, die in het algemeen niet be paald kan gelden als een centrum van Haar lem's beste bouwkunst, is nu op haar stilste gedeelte verrijkt met een bouwwerk dat niet anders dan algemeene voldoening kan wek ken, door zijn uiterlijk evenzeer als door zijn bestemming. En het moet voor onzen nieuwen burgemeester, onder wien ook de G. G. D. res sorteert, wel een bijzonder prettige gewaar wording- zijn te weten dat juist bij zijn optre den de moderne installatie in werking treedt van een voor de gemeenschap zoo uiterst be langrijken dienst, waarvan de verdere ont wikkeling (zooals dr. Smit in zijn rede betoogd heeft) nog zooveel mogelijkheden inhoudt. Niet iedere Haarlemmer passeert vaak de Nieuwe Gracht. Onze stad is wel zeer in om vang gegroeid. Maar ik vestig de aandacht op dit nieuwe gebouw; erbij vermeldend dat Openbare Werken alle reden heeft tot trots over hetgeen met zoo beperkte financiëele middelen tot stand is gekomen want de to tale bouwsom is voor een dergelijk werk waar lijk laag en wil de gelegenheid te baat ne men om ook even bijzondere belangstelling te vragen voor een ander gemeentelijk bouw werk van recenten datum. Dat is de aula op de Nieuwe Begraafplaats aan den Vergierde- weg, schepping van den zeer begaafden archi tect, thans hoofdingenieur van Openbare Wer ken, Ir. G. Friedhoff. Onlangs was ik in de gelegenheid beide gebouwen te bezoeken en met anderen ben ik diep onder den indruk gekomen van hetgeen en ook juist met zeer sobere middelen in de aula bereikt,is. Het uiterlijk van dit gebouw moge sommigen aan vankelijk vreemd en onwennig aandoen andere architecten heb ik ook daarover in termen van groote bewondering hooien spre ken het interieur is zoo imposant en tevens zoo zuiver van sfeer, zoo volkomen beantwoor dend aan zijn bestemming, d£t het ontroert en tevens het besef wekt, dat wij zeer gelukkig zijn met de bouwmeesters waarover de ge meente Haarlem thans beschikken kan. Ir. Maas, de directeur van Openbare Werken zoowel als zijn medewerkers Friedhoff en Smits hebben ons daarvan door hun werk wel de overtuiging bijgebracht. R. P. HAAJRLEMSCHE BACHVEREENIGING Het derde concert heeft plaats op Dinsdag 14 December in de Gemeentelijke Concertzaal. Het orkest van het Concertgebouw speelt on der den dirigent: Prof. Dr. Willem Mengelberg. N. Z. H. De Noord-Zuidhollandsche Tramweg Maat schappij deelt ons mede, dat de Vervoersop- brengsten gedurende November 1937 f 230.324 beloopen, tegen f 232.708 in dezelfde maand van 1936. Legt Tsjang-Kai-Sjek het opper bevel neer? Districten van Zuidelijk Hopei zweren zijn „wanbeheer" af. De maarschalk naar Hankau vertrokken. TOKIO, 8 December. (Domei) Naar van het front van Nanking gemeld wordt, zou Tsjang Kai Sjek besloten hebben het opperbevel der Chinee- scbe weermacht en al zijn staatsamb ten neer te leggen. Volgens onbevestigde berichten uit Ohïneesche en buitenlandsche bron, zouden de generaal Wang Tsjing Wei en Tsjang Tsjoen Sjoe als zijn opvol gers in den uitvoerenden raad en de generaals Pai Tsjoeng Hsi en Tsjen Tsjeng als zijn opvolgers in het opper bevel zijn aangewezen. 23 districten van Zuidelijk Hopei, welker vertegenwoordigers te Sjikiatsjwang zijn bij een gekomen, hebben het „wanbeheer van generaal Tsjang Kai Sjek" afgezworen en zich vereenigd in een „vredescommissie" als in leiding voor een nieuwe plaatselijke regeering. In telegrammen werd den leiders van Nanking verzocht zich uit de politiek terug te trekken. Een motie werd aangenomen om de betrekkin gen met de regeering der Kwo Min Tang te verbreken. Het nieuwe bewind is bereid zich te vereenigen met de nieuwe regeering welke in geheel Noord-China zal worden ingevoerd. Nader verneemt Domei dat Tsjang Kai Sjek zich gisteren met het vliegtuig, waarmede hij uit Nanking vertrokken is, naar Nantsjang zou hebben begeven, om vandaar naar Han kau door te reizen. Voor zijn vertrek heeft hij het opperbevel in Nanking overgedragen aan generaal Tang Sjen Sji, die thans de ver dediging der hoofdstad met steun van gene raal Koe Tsjoe Toeng, den militairen gouver neur van de provincie Kiangsoe, leidt. Hun hoofdtaak schijnt daarin te bestaan, den te genstand zoo lang mogelijk te handhaven, tot het gros der Chineesche troepen zich in vei ligheid heeft gebracht. Auto-ongeluk eischt acht dooden. MEXICO, 8 December (Havas). Op den weg tusschen Mexico-stad en Laredo is een autobus omgeslagen, waardoor acht personen om het leven zijn gekomen en 43 werden ge wond. Het groote rioleeringsplan te Haarlem. Onze lezers weten''dat in opdracht van het Haarlemsche gemeentebestuur reeds eenigen tijd gewerkt wordt aan de voorbereiding van het groote rioleeringsplan voor onze stad. Daarbij werd de vraag onder oogen gezien hoe men van het rioolvuil moet afkomen: afvoer naar zee of biologische reiniging. Wij lezen thans in het verslag van Openbare Werken „Ten aanzien van het plan voor het maken van een nieuw centraal rioolstelsel, wordt het volgende opgemerkt. Een voorontwerp werd gemaakt, aangeven de, het tracé, de diepteligging, en de afmetin gen van de verschillende verzamelriolen, als mede de plaats van de rioolgemalen. In stu die werd genomen het vraagstuk van de ver wijdering van het rioolvocht. Een keuze moet worden gedaan tusschen het afvoeren naar zee, of reiniging. Het afvoeren van het rioolvocht naar zee is de goedkoopste oplossing. Daar hierdoor echter de belangen van de omliggende badplaatsen geschaad kunnen worden, is het nog onzeker of de hiertoe noodige vergunning zal wor den verleend. Bij het voorontwerp is er rekening mede gehouden, dat de stamriolen geheel kunnen worden uitgevoerd, in afwachting van de na der te nemen beslissing betreffende de wijze waarop de rioolstoffen zullen worden afge voerd. De riolen, welke in den loop van het jaar werden gelegd, zijn alle zoodanig geprojec teerd, dat ze passen in het groote plan." Wij voegen hieraan nog toe dat het de be doeling is voor uitwerking van het groote rioleeringsplan de financieele medewerking te vragen van het Werkfonds. Voor eenige reeds uitgevoerde stukken van het groote plan werd die hulp reeds verkregen. Waar die welkom zal zijn De heer A. Th. Romeijn, diaken der Ned.. Hervormde Kerk te Haarlem, antwoordde op onze vraag eenige bijzondere gevallen be treffende Stille Ai-men, te vertellen: Er komen den laatsten tijd zoolveel gevallen van Stillen Armen bij ons, dat wij er feitelijk niets bijzonders meer in zien, het is helaas een gewoon verschijnsel geworden. Maar laat ik er onmiddellijk bijvoegen: een droevig, diep te betreuren verschijnsel. Ik ken verschillende menschen die vroeger „in goeden doen" ge weest zijn, maar die nu geheel aan den grond zitten en van de liefdadigheid afhankelijk zijn. Een sterk geval is dat van iemand die een vaderlijk erfdeel van niet veel minder dan f 400.000 heeft gehad. Het geld is in den loop der jaren gesmolten als sneeuw voor de zon. Niet door verbrassen, maar uitsluitend door tegenslag. Het begon met Russische papieren, waarin veel verloren werd. Daarna kwamen andere tegenslagen doordat de eigenaar steeds de effecten en aandeelen in handen had waarmee het mis liep. Nu heeft hij op dit oogenblik nog wel wat papieren over?-maar die geven geen rente, terwijl de verkoopwaarde ook nihil is. De man troost zich met de hoop, dat er door den tijd nog iets van zijn bezit terecht komt, maai de kans daarop is niet groot. Nu moet hij van een uitkeering van Maatschappelijk Hulp betoon rondkomen, en is blij als onze Diaconie daarop een kleinen bijslag kan geven. Maar ieder begrijpt, dat de levensomstandigheden van zoo'n gezin anders zijn dan die van het gros der gesteunden, zoodat het zeer moei lijk is rond te komen van het steunbedrag dat immers de gewone norm niet te boven mag gaan. In zoo'n gezin zal een Kerstgave dan ook ongetwijfeld zeer welkom zijn, want daardoor zal het mogelijk zijn althans op de feestdagen even te ontkomen aan de be klemming Ik ken ook een vrouw van een destijds ge zien zakenman te Haarlem. Na zijn dood bleef de vrouw in het bezit van een in den duren tijd gekocht huis. Als het pand goed ver huurd wordt, geeft het als de hypotheekrente betaald is, nog een verlies van f 200 per jaar. De vrouw ziet er tegenop het huis te ver- koopen, want dan lijden de vrienden die des tijds haar man aan de hypotheek geholpen hebben, een belangrijk verlies. Maar die eer lijkheid heeft nu tengevolge dat de vrouw met haar kinderen dikwijls niet genoeg heeft om te eten. Zoo kan het op den duur met de exploitatie van dit huis niet doorgaan, maar hoe zal het mogelijk zijn een billijke regeling te treffen? Laten wij er in elk geval voor zorgen dat deze vrouw die zelf zulke hooge opvattingen heeft van haar plichten, met Kerstmis met haar kinderen een paar minder bezorgde dagen heeft! Als diaconen weten wij dat verscheidene zakenmenschen een zwaren tijd doromaken. Bij onze Diaconie wordt herhaaldelijk om financieelen steun gevraagd, maar natuurlijk kunnen wij er niet aan denken, daarvoor zijn trouwens onze geldmiddelen veel te beperkt, om zaken in stand te houden. Alleen kunnen wij met raad helpen en zoo noodig de men schen voor broodsgebrek behouden. Een Kerstgave zal ook in die gezinnen zeer welkom zijn. Niet alleen welkom, maar ook dringend noodzakelijk. 3e verantwoording van bij ons blad inge komen giften. A. J. T. D. f 10; A. S. f 20; R. f 2.50; N.N. f 0.50; C. A. S. f 0.50; Dames V. f 2,50; Zr. J. B. f 1; L. W. K. f 2,50; J. v. d. O. f 1; mevr. K. v. M. f 2,50; N. B. N. f 10; mevr. E. H. f 2,50; mevr. v. d. V. f 2,50; fam. v. G. f 6; P. J. H. f 1; P. M. Z. f l; mej. T. de J. f 5; P. W. f 2,50; T P. f 1; J. K. v. W. f 1; J. S. f 25; J. C. D. f 15; Jos. S. f 12.50; mevr. C. M. W. Z.—B. f 5; mej. P. S. W. Z. 10; X. te BI. f 10; dames H. f 10; J. K. Bid. f 7,50; mevr. wed. J. P. C.S. f 5; mevr. J. v. S.G. f 5; J. J. F. f 5; mej. E. H. J. B. f 5; mevr. H. v. E.—M. f 1; L. G. f 2,50; B. F. f 3; mej. M. J. K. f 2,50; H. F. Z. f 2.50; L. A. M. R. f 2,50; C. v. A. f 2,50; ir. K. W. H. L. f 2,50; D. J. B. f 2,50; J. A. G. M. v. S.—v. G. f 2,50; J. A. S. f 2,50; mej. C. J. L. f 2; J. C. W. B. f 1; J. W. f 1; mej. A. K. f 1,50; J. B. f 1; Gratis telef. bij kat. H.D. f 2; W. V. f 10; mevr. C. D. G. f 3; B. D. G. W. f 0,50; J. W. f 1; mevr. S. f 0,50; Z. f 10; een kinder- bazartje f 2,77; B. Z. K. f 7; A. F. B. R. G. f 2.62. Thans zijn in totaal 141 giften bij ons blad ingekomen tot een bedrag van f 824.39. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank gestort: W. J. W. f 5. C. L. S. f 5, Dr. C. L. D. f 10, C. Aljechin heeft de kamp gewonnen, Die in October is begonnen, Hij is weer wereldkampioen; Dit mag ons dan een tikje spijten, Zoo liggen eenmaal nu de feiten, En er is niets meer aan te doen. Men zei, voordat het ging beginnen: Aljechin kan den strijd niet winnen, Nadat hij eenmaal is onttroond: Men wees er dan op, dat die glorie In heel de lange schaakhistorie, Nog nooit en nimmer was vertoond. In elke soort geschiedenissen Blijft echter steeds het ongewisse En speelt op 't onverwachtst zijn rol; Men kan ook voor de kunst van 't schaken, Geen absolute regels maken, D' onzekerheid eischt steeds haar tol. Max Eu we heeft zijn strijd gestreden, Hij heeft de nederlaag geleden En is zijn trotschen titel kwijt; Dat was wel tegen de verwachting, Maar Euwe houdt ons aller achting, Voor speelkracht en sportiviteit. Aljechin heeft het lot bedwongen En Euwe van zijn troon gedrongen, Dat was niet makkelijk te doen; Ons kan als oordeel enkel resten: Aljechin toonde zich den beste, Eere den wereldkampioen 1 Het woord is aan... Machiavelli Rijken die rusten op de flinkheid van één man zijn slechts kort van duur. Met het jeld van hun vader geknoeid. Executeurs-testamentair tot l1/* jaar gevangenisstraf veroordeeld. AMSTERDAM, 8 December. De .recht bank deed vandaag uitspraak in de strafzaak tegen een 47-jarigen handelaar en een 52- jarigen timmerman, verdacht van ernstige knoeierijen als executeurds-testementair van de nalatenschap van hun vader en schoon vader. De rechtbank veroordeelde hen ieder tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens het afleggen van een valsche eed bij het indienen van inventaris memorie, Deze twee mannen hadden ruim f 50.000 niet opgegeven, doch zelf gehouden. De aandere erfgenamen dienden een klacht in, met het gevolg, dat beide executeurs wer den gearresteerd. Aanvankelijk ontkenden zij, doch ter zitting gaven zij toe ongeveer f 50.000 aan effecten in hun woning te hebben ver borgen. Zij verklaarden echter, dat zij dit geld van hun vader hadden gekregen voor hij stierf. Van de tenlaste gelegde verduistering en de valschheid in geschrifte werden zij vrij gesproken. Het O. M. had een jaar gevangenisstraf ge vorderd zonder aftrek van voorarrest. Met de inneming van den Purperen Berg als strategische sleutelstelling voor Nanking, schijnt de val dezer stad thans nog slechts een kwestie van tijd. Onze foto toont een oprijlaan met groteske dierenfiguren op den Purperen Berg, die leidt naar de beroemde Ming Graven. H. f 2.50. onder letter „S. A." f 25, W. J. de H. f 1, J. W. A. M. f 2.50, Pr. Dr. E. C. J. M. f 2.50 A. F. J. f 2.50 en op girorekening Armenraad: Dames v. d. S. f 10. Giften voor de Kerstinzameling der Stille Armen kunnen afgegeven worden aan de bureaux van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Gironum mer 38810. Alle giften worden door ons ver antwoord. 148 stations en halten worden opgeheven. Belangrijke kostenbesparing wordt hierdoor verkregen. De Fransche vliegster mevrouw Schmeder loste op haar leermeester en vriend, den piloot Lallement een revolverschot tijdens een tocht in een vliegtuig. Door het Parijsche Gerechtshof werd zij tot een geringe geldboete veroordeeld. Tijdens haar proces viel zij verschillende malen in onmacht Reizigers zullen geen nadeel ondervinden. Naar wij vernemen, zullen de volgende stations en halten van de Ned. Spoorwegen ingaande 15 Mei 1938 voor reizigersvervoer worden gesloten: Rijswijk—Wateringen, Kethel, Wouw, Woensdrecht, 's Heer Arendskerke, Lewe- dorp, Langeweg, Nuenen, Helenaveen, Ame rica, Zevenbergsche Hoek, Gestel, Eerde, Nootdorp Noord, ZoetermeerZegwaard. Bleiswij kKruisweg, ZevenhuizenMoer ka- pelle, Zwammerdam. Duivendrecht, Bunnik, DriebergenAusterlitz, Maarn, Maarsbergen, De Klomp, Buunderkamp, De Vlasakkers, Kleine Koppel. Hooglanderveen, Hoevelaken, Hattemerbroek. Doesburgerbuurt. Ede ge meentehuis, Dedemsvaart, Koekange. Wijster, Beilen, Hooghalen, VriesZuidlaren, Peper- ga, Oudeschoot. Stobbegat, IdaardRoorda- huizum, Wirdum, Adorp, Gorssel, Brummen, de SteegRheden, Oosterbeek laag, Berchem, Geffen, Rosmalen, Vught-halte, De IJzeren man, Helvoirt, Udenhout, BerkelEnschot, Leur, EttenLeur, Seppe, Kwadijk, Aven- horn, Westwoud, Broekerhaven. Koudum— Molkwerum, IJlst, Bozum, Mantgum, Beers, Ulsda VeenkloosterTwijzel, Drouwen, Vil- steren, Aadorp, Nootdorp Oost, Vught, Best, Geldrop, HeezeLeende, Sterksel, Maarheeze, BaexemHeythuysen, Haelen, Buggenum, Linne, Maasbracht, Echt, Susteren, Nieuw- stadt, Lutterade, BeekElsloo, Geulle, Bunde, Gronsveld, Maarland, Limmel, EysWittem. BarneveldVoorthuizen (a.d. lijn Amersfoort Apeldoorn), Stroe, Twello, Bathmen, Hol ten, Klarenbeek, Voorst, Laren—Almen, Laag Zuthem. Haarle, Berghuizen, Ernst, Valburg, Mook.Middelaar. Vierlingsbeek, Meerlo Tienray, Lottum, Tegelen, Belfeld. Reuver, Swalmen, Baanhoek, Arkel, Wadenoyen, Echteld, Sint Pancras. Middelweg. Spierdijk, Zuidermeer, BobeldijkBerkhout, Noord- Scharwoude, Zijdewind, Oudesluis, Breezand, Koegras, Zaanbrug, Oostzaan, Oosthuizen, Blokker. Lutjebroek, Warns, Oudega, Schar- negoutum, Wieuwerd, Jorwerd, Jellum— Boxum. Den Horn, Eext, Dalerveen, Rechte- ren, Veenweg. Lintelo. Zooals uit deze lijst blijkt betreffen het hier alleen kleinere stations en halten. Door deze opheffing wordt een belangrijke besparing van onkosten verkregen terwijl de reizigers hiervan geen nadeel zullen ondervinden. Het verkee tusschen de opgeheven stations en halten zal thans met autobussen en trams geschieden. De eerste stap op den weg naar de coördi natie van het verkeer is du,s door dezeophef fing een feit geworden. De dienstregeling van de trams en auto bussen zal zoo worden geregeld dat een goede aansluiting met de t reinen, die de grootere plaatsen aandoen, verzekerd is. Het zou bovendien in de bedoeling liggen een algemeen bonnement, dat zoowel voor trein, tram en bus geldig is, in te voeren. AMSTERDAM, 8 December. De particu liere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, jhr. mr, C. Dedel verstrekte ons hedenmiddag het volgende communiqué: „De nacht van Dinsdag op Woensdag is door Prins Bernhard rustig doorgebracht. Van morgen heeft hij zijn ontbijt met smaak ge nuttigd. De hoofdpijn gaat in matigen graad op en neer. De hoofdwond van den hof jager Spek is ge nezen. De operatiewond geneest op normale wijze. De toestand blijft gunstig. HEDEN- 12 PAGINA'S pag. De 148 stations en halten, die opgeheven worden. 1 De graven van de Nassaus zouden in de grafkelders va n de Groote Kerk te Breda gevonden zijn. 2 Defensie weer aan de orde in de Tweede Kamer. 3 Een doode en zeven zwaar gewonden bij instorting te Heerlen. 3 Nanking dreigt door branden grootendeels te worden vernield. 4 Een bombardement op Barcelona heeft 50 dooden en 100 gewonden geëischt. Het incident bij den Jamboree-wandel tocht voor het Hoog Militair Gerechtshof 7 Salo Flohr daagt Aljechin uit voor den we reldtitel schaken. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De G. G. D. 1 J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Dr. E. van Raalte: Duitsche „belangstel ling" voor Belgisch en Portugeesch be zit in Afrika. 4 II. D. Vertelling: De Boksmatch. g Jhr. dr. J. C. Mollerus: Het rapport van Karncbeek. 7 Dr. Aljechin heeft het wereldkampioen schap schaken heroverd. 9 A. D. de Groot: Dr. Aljechin herneemt zijn plaats. Schaakrubriek. 10 K. de Jong: Concert der H. O. V. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op a

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1