Haarlem's Dagblad De Doolhof. Onderhoud met Wethouder W. J. B. van Liemt Ontsporingen. LANSDORP &R0BAT Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16708 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, hij kantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Donderdag 9 December 1937 Abonnementen per weck f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f0.15. Groentjes zie rubriek. Nu de beheerder van ons vaderlandsche spellings-labyrinth zich weer eens heeft doen hooren mogen wij de vage hoop, die zijn woor den wekken, niet veronachtzamen. Weliswaar is hij zijn doolhof nog niet uit, maar hij heeft over den muur gekeken wat een onderwerp voor een teekenaar, met een nieuwe kans op het accentueeren van den vermaardsten baard in den lande en ons iets toegeroepen. In den doolhof heeft hij de Belgen ontmoet en is er van overtuigd dat zij weldra zullen zeggen hoe zij den uitweg denken te vinden. En dat stemt hem nu opgewekt. Hij zal daarna „onverwijld" zijn verdere houding bepalen. Hij, professor Slotemaker de Bruine, is van meening dat de toestand, waarbij de regeering de eene spelling en de jeugd de andere toepast, niet bestendigd kan blijven. De heele regeering is daarvan overtuigd. Derhalve moeten regeering en school in beginsel dezelfde schrijfwijze gaan volgen. Maar de cultureele band tusschen Ne derlanders en Vlamingen moet zoo eenigs- zins mogelijk niet door een verschillende schrijfwijze worden geschaad. Nu, ik hou ook van onze cultureele banden j met de Vlamingen. Ze zijn mij lief. Maar ik I hoop toch dat mogelijke afwijkende inzichten in België nu niet als een verontschuldiging voor nieuw uitstel zullen moeten gaan gelden, want de cultureele banden tusschen de Ne derlanders onderling zijn ons allen nóg dier- j baar der en zijn ook makkelijker te herstellen. De Minister van Onderwijs drukt zich daarbij in deze memorie wel erg beperkt uit, als hij alleen een spelling-verschil tusschen regeering en school vaststelt. Er zijn namelijk nog vele millioenen Nederlanders die geen minister geen regeeringsambtenaar, geen leeraar of onderwijzer en evenmin schoolkind zijn. En temidden van die millioenen, vormend de over- groote meerderheid van het Nederlandsche volk, worden de gevolgen van het doolhof stelsel het ergst ondervonden. Op duizenden kantoren tobt men met personeel dat verschil lende spellingen schrijft en tracht men met meer of minder succes een „bedrijfseenheid" 1 in de schrijfwijze te scheppen. Bij. iedere ver vulling van een vacature doet het raadsel zich opnieuw voor. De uitgevers van boeken, van tijdschriften, van dagbladen weten er vooral van mee te praten. En het gevolg van de toe passing van twee spellingen in den lande, waarbij degenen die den modernen vorm ge leerd hebben den ouden vorm bijna overal lezen, in bijna al het drukwerk dat hen onder oogen komt, is dat zeer velen erin verward raken en een spelling gaan schrijven, die zoo ongeveer het midden tusschen de Vries te Winkel en Marchant houdt. Daar heeft de regeering geen last van en daar hebben de scholen geen last van. Die houden zich elk aan één systeem. Maar onder de niet aan regee- ringsbureaux en scholen verbonden Neder- I landers zijn er talloozen die er dagelijks de misères van ondervinden. De meesten onzer, wellicht wij allen, zijn allang in een stemming geraakt waarbij het ons volslagen onverschillig laat welke spelling het tenslotte wint. Als er maar een het wint vinden we het prachtig en zullen we met een zucht van verlichting den triomfator binnen halen, nadat we jarenlang datgene, dat „ver eenvoudiging" heette te zullen brengen, niets dan verwarring en nieuwe moeilijkheden heb ben zien veroorzaken. Geef ons verbetering door in 's hemelsnaam eindelijk een besluit te nemen. Dat is de eenige vereenvoudiging waar wij in deze zaak nog op hopen. De minister van Onderwijs moet erg zuinig j zijn in zijn beleid, want in deze verlichte tij- den moeten alle regeeringen op onderwijs blij- I ven bekrimpen om oorlogsmateriaal te zullen koopen. Maar een beslissing nemen in den spellingstrijd kost de staatskas geen cent. En de symbolische gedachte.- de spellingsdoolhof i opblazen, of met luchtbommen vernietigen en met gifgassen zuiveren, moet voor deze eeuw j bekoring hebben. Zijn we nu nog steeds niet zoo ver? Het dispuut is al zoover uitgevochten, dat de belangstelling van den gewonen burger voor de techniek der spelling morsdood is. Het kan hem allang niet meer schelen hoe het wordt. Hij vraagt alleen nog maar dat er iets wordt. Kan het mooier? Zijn de velden nu niet wit om een finaal besluit te oogsten dat dan wel Marchant zal wezen vanwege die dure schoolboeken en dan meteen een monument op te richten voor den Man die ons den Spellingvrede bracht, professor Slotemaker de Bruine, opdat zijn bronzen baard, uitzwierend boven de puinhoopen des symbolischen doolhofs, tot in lengte van da gen het dankbare volk van Nederland ver- kwikke? R. P. De verhoogde braiidstoffentoesla® Ook voor de gesteunden krachtens de Armenwet te Haarlem? De Minister van Sociale Zaken heeft on langs bepaald, dat de brandstoffentoeslag gedurende de ergste wintermaanden voor de gesteunden krachtens de Steunregeling van f 1 tot f 1,30 verhoogd mag worden. In het college van B. en W. van Haarlem is onder oogen gezien of die verhoogde toe slag ook kan worden uitgekeerd aan de men- schen die steun krijgen krachtens de Armen wet. De mogelijkheid is evenwel, dat deze toeslag geheel voor rekening der gemeente komt, terwijl, zooals bekend is, de toestand der gemeentefinanciën, ongunstig is. Een beslissing is door het college van B, en W. in deze aangelegenheid nog niet ge nomen. Een overzicht van den voorraad luiermanden, door het Comité „Oranjevreugde- Volksvreugde" verzameld en ondergebracht in een der vertrekken van het Haarlemsche Stadhuis. De Stille Armen moeten met de Kerstdagen daarvoor behoed worden Toen ik in het Stadhuis in de werkkamer van den heer W. J. B. van Liemt, Wethouder van Sociale Zaken, zat. dwarrelden de sneeuw vlokken over de binenplaats. De snerpend koude wind striemde de ramen, maar toch was het behagelijk in de kamer, want de verwar ming werkte immers op volle kracht. Velen mopperen wel eens over het sterk-wisselende klimaat in ons land, doch het aanlokkelijke van den wintertijd zit juist in het feit, dat als het buiten guur en triestig is, wij in staat zijn binnenshuis warmte en gezelligheid te schep pen. .En dan zoo begon de heer van Liemt er zeker van te zijn, dat er nu vele gezin nen van Stille Armen in onze stad zijn, waar de kachel niet brandt. De officieel door de overheid gesteunden krijgen in de winter maanden brandstoffentoeslag, die juist iets verhoogd is, maar er zijn. ik weet het uit er varing, nog velen die, hoewel zij het arm, ont zettend arm hebben, en ook alleszins voor steun in aanmerking zouden komen, er nog niet toegekomen zijn om een gang naar het kantoor van Maatschappelijk Hulpbetoon te maken. Dat is een schrikbeeld in hun oogen. Nog onlangs klopte iemand die vroeger in goe den doen geweest is om steun aan. Maar toen hij, dat is de officieele weg, de papieren van den dienst ontving die hij moest invullen, is hij m huilen uitgebarsten. Maatschappelijk Hulpbetoon.... Neen hij kon niet! Met een vriendelijk briefje stuurde hij de formulie ren terug, hij zag van de aanvrage om steun af.... Liever dan ingelijfd te worden bij het leger steuntrekkenden leed hij honger en koude! Dat was op het eerste hooren een moe dige daad. maar toch heb ik den man hier laten komen om hem gemoedelijk pratend te overtuigen, dat hij zoo niet mocht handelen. Hij had ook een vrouw en kinderen, die van zijn eergevoel slachtoffers zouden worden. De man heeft steeds voor zijn gezin gewerkt, in dagen dat hij het kon doen klopte een armen verzorger nooit tevergeefsch bij hem aan als er nood gelenigd moest worden. Nu is hij, bui ten zijn schuld, een slachtoffer van de crisis geworden en mag ook hij voor zich en de zijnen aanspraak maken op hulp en steun. Er moet in vele gezinnen van Stille Armen heel wat honger en koude geleden zijn voor steun gevraagd wordt. Zijn de gevallen een maal bekend, dan doet Maatschappelijk Hulp betoon wat mogelijk is. De moeilijkheid is evenwel dat de gemeente bij de steunverlee- ning aan normen gebonden is. Zelfs al wordt het maximum gegeven, dan blijft er soms nood in het huis van een Stille Arme, want de steun is immers niet berekend voor zijn omstandig heden. Moet zoo'n gesteunde zijn duur huis verlaten, de opvoeding der kinderen afbreken? Dat is moeilijk, want daarmede ontneemt men hem en ook zijn opgroeiende kinderen, de mo gelijkheid zich er weer bovenop te werken. En juist voor de overheid is er alles aan gelegen mede te werken dat de tijdelijk neergeslage ne weer zoo spoedig mogelijk wordt opgericht! Dat dit gelukkig af en toe ook gelukt bewijzen de briefjes van roerende dankbaarheid! Ten onrechte wordt wel eens gezegd, dat Maatschappelijk Hulpbetoon dit doet door voorschotten te verstrekken waarmede nieuwe venters en handelaartjes gekweekt worden, maar dat is absoluut onjuist als men slechts den nadruk legt op dat nieuwe, Wel worden menschen die door ondergang bedreigd wor den, als er redelijke kans is dat zij er weer bovenop kunnen komen, aan een voorschot geholpen, maar dat is toch heel iets anders. Ordening op het gebied van winkel en handel ligt niet op den weg van Maatschappelijk Hulpbetoon, maar wij wachten er ons wel voor om onnoodig het bestaande te veel uit te brei den. Gelukkig is te constateeren dat als een voorschot gegeven wordt daar, blijkens de er varing, voor de gemeente weinig risico in zit. De financieele toestand der gemeente dwingt tot zuinigheid. Natuurlijk ook op het gebied van de Armverzorging. Maar met dankbaarheid kan geconstateerd worden, dat het geheele college van B. en W. steeds ge toond heeft begaan te zijn met het lot der werkloozen en armen. Wat mogelijk is, wordt steeds gedaan. Ook al zijn daaraan belang rijke uitgaven verbonden. Bijvoorbeeld nu weer wat den brandstoffen toeslag betreft. De Regeering heeft beslist, dat deze toeslag voor de menschen die on der de steunregeling vallen verhoogd mag worden. De gemeente staat nu voor de vraag wat te doen met de menschen die on der Armenzorg' vallen. Is het te doen om voor die den lager en toeslag te handhaven? Heeft een winkelier die tot armoede verval len is 't met zijn gezin minder koud dan een georganiseerde werklooze? Maar aan die ge lijkstelling zitten voor de gemeentekas be langrijke consequenties, want brandstoffen toeslag die aan de menschen die onder Ar menzorg vallen komt geheel voor gemeente- rekening. De nood der Stille Armen kan niet schril genoeg geteekend worden. Ongetwijfeld is die, bij vorige jaren vergeleken, nog toege nomen. Het lijden is veel grooter dan iemand zich het kan indenken.. Dat de armoede en werkloosheid in onze'stad een schrikbaren- den omvang gekregen heeft is den lezers van Haarlem's Dagblad wel gebleken uit het ar tikel van Dinsdagavond over de Haarlemsche Gemeenterekening van 1936. Daaruit bleek immers dat de gemeente in dat jaar voor Werkloosheidsbestrijding en Armenzorg niet minder dan 3 1/4 millioen gulden heeft uit gegeven, wat 7 ton meer was dan bij de be- grooting geraamd was. Het geheele tekort van 7 ton op die Rekening is, het kwam in dat artikel naar voren, uitsluitend veroor zaakt door de toenemende werkloosheid en armoede. Dat was over 1936. Daarna is de toestand helaas niet verbeterd. B. en W. zijn nu bezig de begroo ting voor 1938 op te maken en ik kan wel zeggen, zonder op de cijfers voor uit te loopen, dat het tekort dat op de begrooting voor 1938 dreigt nog belangrijk grooter is dan het bedrag van 700.000 gulden dat de gemeente in 1936 tekort gekomen is. De statistieken toonen wel is waar aan dat Haarlem op dit oogenblik 400 a 500 minder werkloozen heeft dan een jaar geleden, maar zij die werk gekregen hebben zijn voor het grootste deel jongere arbeidskrachten die buiten de steunregeling vielen. Het aantal werklooze huisvaders is, vergeleken bij ver leden jaar, niet afgenomen. Alleen zijn wij nu blij. dat in het laatste half jaar onze uit gaven voor steun en armenzorg stationnair gebleven zijn, daarvoor gingen zij steeds naar boven. Van de opleving die na de devaluatie ge constateerd werd is helaas niet veel overge bleven, Die voortduur van de groote werk loosheid leidde ook tot vergrooting van het aantal Stille Armen. Hier moest een zaken man de worsteling om het bestaan opgeven, daar werd een chef. wegens inkrimping van personeel ontslagen. En zoo voort. De lange duur van de crisis maak te dat heele families zijn verarmd. Eerst steunde de vader den zoon, of de broer de zuster, maar nu is het in sommige families zoo. dat zij die steunden nu zelf ook gesteund moe ten worden. Natuurlijk is het haast overbodig te zeg gen, dat ik van harte hoop, dat de Kerst inzameling voor de Stille Armen ook dit jaar weer veel zal opbrengen. Het is zoo besloot Wethouder Van Liemt dringend noodig, dat er duizenden inkomen, want eerst dan zal het mogelijk zijn in de hon derden gezinnen der Stille Armen met de Kerstdagen eenige verlichting te brengen. Wie zou met de feestda gen zich om den feestelijk-branden- den Kerstboom in de heerlijk ver warmde kamer durven scharen, als hij weet, dat honderden medemen- schen in een donkere, onverwarmde kamer half van honger omkomen? Wie maar eenigszins kan moet de inzame ling steunen. Niemand mag op de Kerstda gen een gevoel van zelfverwijt hebben! Vierde verantwoording van bij ons blad inge komen giften. Dames R.—M f3,50; J. A. B. f 1,—D. O. f 10,W. K. f 0,50; R. V. f 1,—Fam. P. f 1,50; N. N, f 1,N. N. f 10,—G. v. d. W.— B. f2,50; J. M. W. Sr. f 1,50; J. M. W. Jr. f 1,—; A. E. f 10,—; R. C. K. en J. K. f 5,— L. f 5,11; A. B. C. f 10,—; Mr. W. C. K. f 25 Mevr. J. P. J. K. L. f 10,Een Kerstgave f io,_; J. v. D. B. f 10,—; Mevr. de Wed. Th, C Z. M. f 10,—; A. G. M. V. V. C. f 10.—; M. N. B f5,—: J. F. L. f5,—; C. P. B. f5,— Mevr. W. R. B. f3,—; X. f 2,50: J. C. v. G. f2.50; A. G. M. f2.50; W. B. f2,50; C. F. N. f2,50; K. S. f2,50; H. C. M. B. L.—J. f2,50; H. H. f2.50; H. J. G. f2,50; G. v. S.—v. E. f2,—; Mevr. W. A. v.—K. f2,—; G. C. f 1,—S. R. f2,50; S. de J. f 10,—Dames C. en H. K. f3,50; v. G. L. f 1,van ons drietjes f 0,75; N. N. fl; J. C. f75,—; totaal f277,86, vorig totaal f824.39. Thans zijn in het geheel 185 giften ontvangen tot een bedrag van f 1102,25. Ten. behoeve van het Comité voor de „Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank gestort: Mevr. v. H. f25; A. G. B. f25; Mevr. M. v. f2,50; T. J. f2,50 en Ir. G. F. f2,50. Door het Comité ontvangen: onder het Motto: „Al wat gij den Armen hebt gedaan, hebt gij Mij gedaan" f 1. Tevens is bij het Comité bericht binnenge komen van een aanbieding van een winke lier om 10 pet. van zijn winst af te staan aan het Comité, ten behoeve der „Stille Ar men", gedurende het tijdvak van 826 dezer. Giften voor de Kerstinzameling der Stille Armen kunnen afgegeven worden aan de bureaux van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Gironum mer 38810. Alle giften worden door ons ver antwoord. DE HAARLEMSCHE HANDELSVEREENIGING Van de Haarlemsche Handelsvereeniging ontvingen wij de mededeeling, dat zijn toege treden: de Haarlemsche Broodbakkers Pa- troonsvereeniging afdeeling van den Neder- landschen Bakkersbond. De Aardappel- Groenten en Fruithandela ren Vereeniging „Onderling Belang". ONDERHOUD MILITAIRE GEBOUWEN. In de voormalige infanteriekazerne werd hedenmorgen o.a. aanbesteed het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en wer ken te Haarlem c. a. Raming f 12935. Laagste inschrijf ster was de N.V. Aanne- mings-Mij. v.h. J. M. Strijland, Uithoorn, voor f11580. feen „Groentje" in Haarlem's Dag blad is reeds lang een instelling ge worden, waarvan verreweg de meeste Haarlemmers met langere of kortere tusschenpoozen tot hun voordeel gebruik maken. Blik op den stadsmuur van Nan king, het geweldige bolwerk, dat onder de Mingdynastie gebouwd werd. De Japanners hebben reeds getracht den muur met ladders te bestormen. 1 Het woord is aan Wouter Loeb: Het toaar succes van 't u)aar genie is niet hoe veel applaus, maar w i e. (Met ingang van 15 Mei 1938 zullen ongeveer 150 kleinere stations en halten van de Nederlandsche Spoonoegen, over het geheele land verspreid, opgeheven worden.) In Adorp, Aadorp en Hooghalen. In Linne, Best en Peperga, In Noord Scharwoude en Rosmalen, Koekange, ja.America; In Zwammerdam en Laren Almen, In Wouw en Zevenbergsche Hoek. In Koegras. Zijdewind en Swalmen, In het beminde Lutjebroek; In Eext, (gemeentehuis van) Ede. In Ulsda. IJlst en Dedemsvaart, In Scharnegoutum, Warns en Rheden, In Stroe en Zoetermeer-Zegwaard; In Bozum, Baanhoek en Maarheeze, In Wieuwerd, Ernst en Lintelo, In ik kan niet volledig wezen, In honderdtwintig meer of zoo; Gaan onze Nederiandsche treinen. Met ingang straks van vijftien Mei, Hooghartig snellend langs de lijnen, Den reizigers de neus voorbij. De treinen raatlen langs de huizen Als steeds, alleen in sneller vaart, Van haltes, die z' opeens verguizen, In droef gepeinzen nagestaard. Niet dat zij spoorloos zijn geworden, Dat is hier niet het juiste woord, Men raakt ontspoord, is meer aan d' orde Voor Adorp. Aadorp enzoovoort. Er komt verkeers- coördinatie. Misschien wordt het er beter op. Men voelt het toch als degradatie, Men zet de stopplaats plaatslijk stop, Zij moeten er wel in berusten, En leggen zich er dus bij neer, Men houdt de lasten, mist de lusten, (Na 15 Mei) van 't spoorverkeer. P. GASUS. KLEEDERMAKERS SPORTEX COSTUUMS KRUISWEG 6, HAARLEM, TELEF. 11787 Vraagt onze Abonnementstarieven (Adv. Ingez Med.) Gegijzelde journalist heeft veel belangstelling. Nog een protesttelegram. 's GRAVENHAiGiE, 9 December. Het be stuur van de Haagsche Journalisten Vereeni ging heeft het volgende telegram aan den heer C. L. Hansen gezonden: „Het bestuur van de Haagsche Journalis ten Vereeniging spreekt zijn waardeering uit voor de wijze waarop u bent opgekomen voor de beste tradities van ons vak en wenscht u van harte toe, dat de gijzeling, welke naar zijn meening principieel niet gerechtvaardigd was, terwijl bovendien de publicatie het al gemeen belang niet kon schaden, spoedig zal worden opgeheven". Aan belangstelling met zijn lot ontbreekt het den heer Hansen niet. Hij ontving reeds vele brieven en telegrammen van collega's uit Den Haag en van elders en van lezers van zijn blad. De heer Hansen krijgt bovendien veel be zoek. Ook verschillende raadsleden hebben hem in het huis van bewaring opgezocht. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S pag. Binnen afzienbaren tijd zal een wettelijke regeling inzake de spelling verschijnen 3 Dapper reddingswerk van 50 jaar geleden. 3 Nanking geeft zich nog niet gewonnen. 4 Italië zou deze week nog besluiten den Vol kenbond te verlaten. 4 De zes en twintigste partij tusschen Alje- chin en Euwe is in remise geëindigd. 7 Flohr daagt dr. Aljechin uit. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De doolhof. 1 J. B. Schuil: Het Russische ballet van Monte Carlo. 2 Prof. Karl Tiander: Rusland aan den voor avond der verkiezingen. 4 II. D. Vertelling: De belooning. 6 S. Reslievsky: Een interessante partij. 7 Voor de Vrouw 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1