HENSEN'S JAEGER Provinciale Staten. Het Russisch Ballet DONDERDAG 9 DECEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBEAD 2 ARROND. RECHTBANK Oneerlijke verzekeringsagent? .Een 32-jarige timmerman uit Heemskerk was 'hoofdagent van een verzekerings maatschappij. Hij moest voor deze maat schappij verzekeringsbedragen innen en deze op de rekening van de maatschappij storten. Hij was daarmee eenigszins achter geraakt, doordat hij het geld had gebruikt om eigen onkosten ie dekken. Dit was opgeloopen cot f 113,88, welk bedrag, toen hij moest af rekenen, niet aanwezig was, zoodat verd. zich hedenmorgen wegens verduistering te ver antwoorden had. Verd. voerde daar tegen aan, dat hij van de maatschappij nog ongeveer f 100 te vorderen had, terwijl hij bovendien reeds ongeveer f 29 heeft terugbetaald. De directeur der maatschappij, een 43- jarige inwoner van Santpoort, had ontdekt dat er in de afdrachten van verd. een ach terstand was gekomen, die bij onderzoek f 113,88 bleek te beloopen. Verd. had beloofd het bedrag aan te zullen zuiveren, en zou in middels nog steeds 5 pet. van de portefeuille ontvangen. De officier van Justitie was van meening dat het hier een civiele kwestie betrof. Er is geen verduistering gepleegd en spr. ver zocht de rechtbank derhalve verdachte vrij te spreken. Uitspraak over veertien dagen Een pseudo-hoomkioeeker. 28 Mei zat een inwoner van Velsen in zijn voortuintje van het voorjaarsweer te genieten, toen een 40-jarige man naderde, die een praatje met hem maakte. De man vertelde dat hij boomkweeker was te Aalsmeer en te Vel sen een tpin moest aanleggen voor een archi tect uit Hilversum. Hij had uit dien tuin ge zien, dat de tuin van den meneer besmet was, en vertelde dat deze een gevaar voor de om geving opleverde. Hij was echter in het bezit van een serum, waarmede hij den tuin kon behandelen, waarvoor hij een bedrag van f 10 vroeg. De tuinbezitter, overtuigd van 's mans des kundigheid, stemde daarin toe en gaf den man f 10, waarna deze den tuin behandelde, door boomen, struiken en planten met een ge kleurde vloeistof te bespuiten. De dochter van den tuineigenaar had van verd., die ook een helper bij zich had. hetzelfde verhaal te hooren gekregen, toen zij tijdens de behandeling van den tuin haar vader bezocht. Zelfs de grond was volgens verd. besmet. Get. had eerst bezwaren gemaakt, doch haar vader had toen gezegd, dat de mannen den tuin toch maar moesten behandelen. Verd. merkte op, dat de hulstboomen in den voortuin met bladwesplarven besmet waren. Zij hadden eerst aangenomen acht hulstboo men te bespuiten, voor een kwartje per stuk. Daar hadden zij ontdekt dat de grond besmet was met zgn. keldermotten, waarna zij aan namen. den geheelen tuin te ontsmetten voor tien gulden. De huishoudster van den Velsenaar beves tigde ae mededeelingen van de dochter, en vertelde dat de mannen ongeveer een kwar tier in den tuin bezig waren geweest. „We dachten", aldus get., „dat verd. inderdaad des kundig was Verd. had een kaartje afgegeven met zijn naam. doch met een valsch adres, te Aalsmeer, er op. Vercl. beweerde dit te hebben gedaan, omdat hij den tuinman niet van de „klandizie" wilde berooven. „Waarom noemde u zich Aalsmeerder boom kweeker?", vroeg de president, waarop ver dachte aanvoerde, dat hij al zijn materiaal uit Aalsmeer betrok. Een 26-jarige opzichter der plantsoenen te Velsen had den tuin na de behandeling be keken. De hulst was inderdaad besmet met bladwesplarven, doch daar bestaat geen mid del tegen. De keldermotten, aldus get. zijn niet schadelijk voor de planten. Verd. hield voor dat zijn serum wel hielp tegen de bladwespen. Hij noemde den des kundige dan ook onbevoegd hierovcer te oor- deelen. Dr, G. B. Peppelman uit Wageningen, even eens als deskundige gehoord, had twee mon- stens ontvangen op het laboratorium van den Plantenziektekundigen dienst te Wageningen. Bij het onderzoek bleek, dat de bruine vloei stof voornamelijk uit koffie-aftreksel bestond en ook de andere vloeistof was volgens dezen deskundige waardeloose als bestrijdingsmiddel van plantenziekten. Officier: „Heb je misschien bij vergissing de vruchtboomcarbolineum opgedronken en de boomen met koffie bespoten?" Verd. voerde nog aan, dat hij behalve de in beslag genomen vloeistoffen ook nog Pa- rij sch groen had gebruikt. De officier van Justitie wees er op, dat het publiek herhaaldelijk opgelicht wordt door rondreizende tuinlieden. Ook tegen dezen ver dachte is herhaaldelijk verbaal opgemaakt, maar het was steeds moeilijk verd. iets ten laste te leggen. Ditmaal staan de feiten even wel vast en spr. eischte een gevangenisstraf tegen den zeer onguustig bekend staande ver dachte van zes maanden. Verdwenen huurgelden. Een 29-jarige kantoorbediende, die in de ja ren 1935 en 1936 en de eerste helft van 1937 ten nadeele van een N.V. te Amsterdam ver schillende huurbedragen, in totaal zelfs onge veer f 3000 had ontvreemd, hoorde een ge vangenisstraf van negen maanden tegen zich eischen. De rechtbank meende, dat het on derzoek niet volledig is geweest en verwees de zaak naar den Rechter-commissaris. Yalsche advertentiecontracten. Een 29-jarige advertentie-reiziger, die zijn werkgever met valsche contracten voor een bedrag van ongeveer zeven gulden had opge licht en tegen wien een voorw. gevangenis straf van zes maanden, met een proeftijd van drie jaar was geëischt, werd conform den eisch veroordeeld. Speculeerende sigarenwinkelier. Een sigarenwinkelier uit Haarlem had van verschillende klanten ongeveer f 5000 ontvan gen, waarmee hij zou speculeeren, doch welke hij ten eigen bate had aangewend. De officier had tegen verd. een gevangenisstraf van ne gen maanden geëischt. De rechtbank ver oordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf. Roekeloos automobilist. Tegen een automobilist uit Bergen, die op den Rijksstraatweg een ernstige aanrijding had veroorzaakt, was f 50, subs. 25 dagen ge ëischt. De rechtbank veroordeelde verd. tot f 100 of 25 dagen en 3 maanden intrekking van het rijbewijs. Armeii-afsclmiviiig. Maatregelen van afweer door Haarlem. Wij lezen in het jaarverslag van Maat schappelijk Hulpbetoon te Haarlem: „Het aantal ondersteunden, werkloozen zoowel als armlastigen, nam in 1936 nog be langrijk toe en aan het einde van het ver slagjaar was, althans in dit verband, van de na de devaluatie algemeen verwachte eco nomische opleving nog weinig te bespeuren. Houdt de geleidelijke toeneming van het aantal Invalide armlastigen, mede voor een goed deel verband met den bevolkingsaanwas, de stijging van het aantal valide armlasti gen, voor een groot deel eigen bazen, nering doenden en straatkooplieden, is vooral toe te schrijven aan de geringe koopkracht van het publiek. Plet euvel, dat armlastigen uit andere ge meenten in de omgeving, zich te Haarlem vestigen, in de verwachting dat zij hier rui mer ondersteund zullen worden en wetende, dat de geneeskundige armenverzorging e.d. in een stad beter zijn dan als regel op het platteland, deed zich ook in 1936 gelden. Af- weermaatregelen hiertegen zijn een noodza kelijke eisch en de gemeente zal deze maat regelen zelve dienen te stellen, omdat, vooral sedert de toepassing van art. 40 der Armen wet in alle gevallen uiteindelijk door de Kroon kan worden beslist, zelfs in gevallen van armenafschuiving, verhaal op de ge meente van herkomst vrijwel uitgesloten is. Behalve, dat het gemiddelde aantal steun - gevallen grooter was dan in eenig vooraf gaand jaar, is ook het gemiddeld bedrag der ondersteuning grooter geworden, niettegen staande de normen voor ondersteuning in 1936 niet zijn verhoogd. Dit is een gevolg van het feit dat in gevallen van aanvullende ondersteuning, het bedrag der aanvulling door daling der overige inkomsten verhoogd moest worden of tot volledige ondersteuning moest worden overgegaan. Tot zoover het verslag. Naar wij nader vernemen is in dezen toe stand wat het jaar 1937 betreft geen veran dering gekomen, integendeel, juist den laat- sten tijd is er weder een aanmerkelijke toe neming te constateeren van vestiging hier ter stede van personen die zich hetzij direct hetzij na enkele weken dat zij zich hier heb ben gevestigd om ondersteuning bij Maat schappelijke Hulpbetoon komen aanmelden. Vooral moet zich dit bij de groep land- en tuinarbeiders voordoen, waarbij zich eigen aardige gevallen voordoen, namelijk dat men elders vandaan zich hier ter stede vestigt, doch in de plaats waar men woonde even goed werkzaam blijft. Deze verhuizing had evenwel plaats op het moment dat men reecis wist, dat de werkloosheid binnen zeer korten tijd te verwachten was. Geconstateerd wer den gevallen dat sommigen die wisten dat er voor hen slechts voor 1 of 2 weken werk was, hetzij hier de gemeente Haarlem of anders in de omgeving, met het geheele gezin naar Haarlem trokken, met het gevolg dat zij zich noodgedwongen bij dc spoedig intredende werkloosheid tot Maatschappelijk Hulpbe toon wenden om ondersteuning. Men deelde ons mede, dat uit verschillende gevallen met eenige zekerheid kon worden vastgesteld dat men om de betere verzorging hier ter stede verhuisd was. Dit euvel brengt echter groot financieel nadeel voor de gemeente, omdat het hier over het algemeen steun vanwege Armenzorg betreft, waarvan de kosten geheel op de re kening van de gemeente komen te drukken, wat vooral met den tegenwoordigen finan- cieelen toestand zeker alle aandacht heeft van de autoriteiten. Daarbij werd ook gecon stateerd dat eenigen arbeiders die zich van Haarlem uit in andere gemeenten hadden gevestigd omdat zij daar werk hadden bij intrede van werkloosheid niet in de nieuwe eemeente voor steun in aanmerking kwa men, doch weder naar hun vorige woonplaats werden terug verwezen. DR. H. KIKKERT CZN. t De crematie van het stoffelijk overschot van dr H. Kikkert Czn, zal plaats vinden te Wes- terveld op Zaterdag 11 December, na aan komst van trein 10.41, halte Driehuis. KENNEMER FOTOKRING. De Kennemer Fotokring houdt een verga dering op Woensdagavond 15 December in de Soc. „Vereeniging". Na het afdoen van de huishoudelijke aan gelegenheden, wordt er gezamenlijk een ont werp gemaakt voor een „reclame-foto" en een „stilleven", waarna deze worden gefotogra feerd. AGENDA Heden: DONDERDAG 9 DECEMBER Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Uit de wereld van het onbewuste, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Heinz Rühmann in De model Echtgenoot. Geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cine one: De Zee roept, met Hemnch George, doorloopende voorstelling van 1.30—5.30 en 7—11 uur. Luxor Sound Theater: Massa-Justitie, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Lunapark met Eddie Can tor. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 10 DECEMBER Gem. Concertzaal: H. O. V. Feestconcert. 8.15 uur. Biosconen. nieuw programma. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. NED. BEWEGING VOOR EENHEID DOOR DEMOCRATIE. De afdeeling Haarlem van de Ned. Bewe ging voor Eenheid door Democratie organi seert een propagandavergadering op 20 De cember in het gebouw van den Protestanten bond, Jacobstraat. Sprekers zijn: mr. G. A. Boon over: „Dicta tuur als Internationaal gevaar" en Dr. H. Brugmans over: „Nederland als Democratisch Land". EXAMENS. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot arts mej. F. Beeldsnijder (Para maribo) en de heeren J. Ail jon (Amsterdam), C. Mets (IJmuiden) en T. A. van der Werf (Bolsward). en geslaagd voor het artsexamen le ged. de heeren W. Z. Ephraim (Den Haag), A. A. Cohrs en C. J. Pouw (Amsterdam). Be vorderd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld: „Normale en abnormale her- sengroei in verband met de cephalisatie-leer". de heer R. Brummelkamp, geb. te Deventer. Geslaagd voor het doctoraal examen in de biologie de heer F. E. Loosjes en voor het cand.-examen in de wis- en natuurkunde (L.) mej. P. J. K. Kramer. De Bilt voorspelt: Matigen tijdelijk toenemenden Oostelij ken tot Noordelijken wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, tijdelijk regen of sneeuw vooral in het Zuiden en Oos ten; in het Noorden temperatuur om het vriespunt, weinig verandering in temperatuur in het Zuiden. BAROMETERSTAND Hoogste 771.9 m.M. te Abiskö. Laagste 742.9 m.M. te Lyon. STORM WAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt vanochtend om 7.45 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Weest op uw hoede". Een depressie, die gisterenmorgen voor de Portugeesche kust lag, verplaatste zich met groote snelheid naar het Noordoosten en brengt thans slecht weer in Zuidwest Duitsch- land en Oost Frankrijk. Vooral in Frankrijk vielen in den nacht zware regens. Op IJsland daalden de barometers in den" nacht sterk on der invloed van een depressie, die uit het Noordwesten of Noorden gekomen is. In het Westen ligt een machtig gebied van hoogen luchtdruk, dat van de Azoren tot Groenland reikt. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Noordoosten houdt stand. Terwijl de vorst in Noord Duitschland en de Baltische staten nog iets toenam, bracht de depressie in Zuid Frankrijk en Zuid Duitsch land sterke verwarming. In de Alpen valt aan houdend sneeuw. In Scandinavië is de vorst matig tot zwaar. In het Westelijk Oostzee gebied blijft de vorst licht. Over het geheel is het overal betrokken en nevelig. Het is te verwachten, dat het vorstgebied zal blijven reiken tot het Noorden van ons land, doch dat het Zuiden vorstvrij blijven zal. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 750 m.M. Stand van gister 752 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL V. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 7.19 uur; n.m. 19.36 uur. Strand berijdbaar van 12.15—17.30 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. OOK VOOR U Door onze uitgebreide sorteering; in M A A T, MODEL en KWALITEIT. BORSTR.: 0.95 - 1.20 - 1.75 - 1.90 - 2.30 PANT.: 0.80-1.10- 1.40- 1.60-1.95 (Adv. Ingez. Med.) De LEZING VOOR „CHRISTIAN SCIENCE". De titel der lezing, Dinsdagavond in het ge bouw van den Protestantenbond voor „Chris tian Science" gehouden, luidde: ,,'sMenschen geestelijke natuur, zooals zij door Christian Science (de Christelijke wetenschap) wordt onthuld" (niet: „ontwikkeld", zooals in het verslag stond). Voorts verminkte het drukfoutenduiveltje een zin. Er stond: „Ik ben dood moede en zal men denken veranderen en leven". Dit had moeten zijn: „Ik ben den dood moede. Ik wil m ij n denken veranderen en leven". BLOEMENDAAL AANRIJDING OP DE BREDERODELAAN. Een met een paard bespannen melkwagen van de N.V. De Sierkan, bestuurd door B. J. v. L., wonende te Haarlem, reed Woensdag middag om 3 uur op de Brederodelaan, komen de van Santpoort. Een schakel van den rechterteugel van het paard brak, waardoor dit plotseling naar links zwenkte en den weg overstak. Uit de richting Bloemendaal na derde een zeswielige vrachtwagen, bestuurd door M. K.( wonende te Velsen. Om een aanrij ding te voorkomen gooide deze zijn stuur naar links om, doch-de rechterzijde van den aan hangwagen zwaaide nog juist tegen de achter zijde van de melkkar, waardoor het onderstel beschadigd werd. De vrachtauto botste met de voorzijde tegen een boom en een betonnen paal waardoor de cabine in elkaar werd ge drukt. Beide voertuigen moesten worden wegge sleept. Bestuurders en paard kwamen er ove rigens zonder kleurscheuren af. Beide partijen waren verzekerd. OVERVEEN ONTROUWE BEDIENDE. Maandagnacht deed een garagehouder uit Overveen aangifte van de vermissing van f 30 uit zijn garage, Hij vermoedde dat zijn 16- jarige bediende het geld had weggenomen. Deze bediende genaamd van R. bleek niet te zijn thuis gekomen. Zijn vader vreesde dat hij naar familie in Rotterdam of Leiden was gegaan, doch ook daar was hij niet aan gekomen. Daarop vond men in zijn woning- een aan hem gerichten brief, waarin een reisroute stond naar Antwerpen, waarom vermoed werd, dat hij met zijn vriend naar Antwerpen gegaan was. Inderdaad bleek dit het geval, want beide jongens werden Dins dagavond door de marechaussee te Zundert aangehouden. Woensdagmorgen zijn ze overgebracht naar Bloemendaal, waar zij zijn ingesloten. Het bleek, dat van R. per trein naar Utrecht was gegaan en daar zijn vriend had ontmoet, waarna zij samen eenige nieuwe kleeren had den gekocht en naar de grens waren vertrok- ken.De helft van het geld werd nog op hem be vonden. Behandeling der Begrooting. Algemeene beschouwingen over de Provinciale Zieken huizen, de wegen en de Pro vinciale bedrijven. Hedenmorgen half elf werd de behandeling der begrootingen voortgezet. Thans kwamen aan de orde algemeene beschouwingen over de Provinciale Ziekenhuizen, de wegen en de Provinciale bedrijven. President was Mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten. Persoonlijk feit. Voordat met de algemeene beschouwingen wordt begonnen vraagt de heer Klaas de Vries (V.D.) het woord voor een „persoon lijk feit". Spreker herinnert er aan, dat hij Dinsdag geklaagd had over de slechte ac- coustïek in de Statenzaal, waardoor veel van het gesprokene verloren gaat. Daarom had hij aan Ged. Staten gevraagd, nog eens maat regelen te willen overwegen, om daarin verbe tering te brengen. Tot zijn genoegen heeft spreker geconstateerd, dat reeds nu aan dit verlangen tegemoet is gekomen. (Bij de tafel van Ged. Staten is namelijk een hooge cathe- der geplaatst, waar de leden nu voortaan het woord moeten voeren). „Dit is een beantwoor ding van gestelde vragen in daden, die ver gaat boven een beantwoording in woorden", zegt spreker. Hij verzocht aan Mr. Bomans, zijn hartelijken dank daarvoor aan den Com missaris der Koningin te willen overbrengen. Mr. Bomans zal gaarne aan dit verzoek voldoen. Dr. Droog (R.-K.) bespreekt den finan- cieelen toestand van de ziekenhuizen, speciaal wat de inkomsten betreft; die waren te Sant poort in alle klassen lager. Een vair de oorza ken is, dat in den laatsten tijd nogal wat zie kenhuizen in ons land gebouwd zijn. Er moet meer propaganda voor de provinciale zieken huizen worden gemaakt. Van andere zieken huizen zien we altijd advertenties in de bla den. Ook in Duinenbosch moeten volgens spre ker eerste en tweede klas afdeelingen komen. Mocht Medemblik worden opgeheven, dan zou het overweging verdienen een nieuw ge bouw bij Duinenbosch te stichten. De vooruit gang in de behandeling der patiënten gaat steeds Voort. Actieve therapie, muziek en gym nastiek worden steeds meer beoefend. Nog meer nieuwe uitvindingen op medisch gebied worden benut tot heil van de patiënten. De tuberculosebestrijding door middel van Rönt genstralen is uitstekend, evenals de tandheel kundige verzorging, die in den laatsten tijd steeds meer de aandacht trekt. De Nederland- sche Vereeniging van Gemeenten is nu ook bezig, zich de nazorg voor de patiënten aan te trekken. Wat de salarissen voor het verplegend per soneel betreft, kan spreker van nabij verkla ren, dat Ged. Staten zich veel moeite hebben getroost om de verlaging van de salarissen te gen te houden. Het is dan ook oybillijk, aan dit college te verwijten, dat de salarisverlaging toch heeft plaats gehad. Dr. Van Leuven (V.D.) bespreekt een eventueele opheffing van het ziekenhuis te Medemblik. De verpleging aldaar behoeft niet onder te doen voor die in andere ziekenhuizen voor geesteskranken in ons land. Het zou wen- schelijk zijn, als daar mee gelegenheid voor arbeidstherapie zou komen. In de toekomst zal stellig moeten worden overgegaan tot het bouwen van een nieuw gebouw voor de verple ging van mannelijke patiënten te Bakkum. Hij onderstreept verder de woorden van Dr. Droog. Ook spreker hoopt, dat Ged. Staten met wat meer optimisme de vo®r- en nazorg ter harte zullen nemen. Hij sluit zich ook aan bij de woorden van mevrouw Boissevain ten aanzien van de salarieering der leerling-verplegenden. Het peil van de verpleging in de provinciale ziekenhuizen moet hoog blijven. Dit zal te lij den hebben wanneer de salarieering van het personeel te laag is. Dr. Sajet (S.D.A.P.) maakt vergelijkingen tusschen de cijfers van het aantal patiënten in de provinciale- en in de particuliere zie kenhuizen. Hij vestigt er de aandacht op, dat door de maatregelen van de regeering de be langen van de verpleging geschaad zullen worden. Dr. H e ij e r m a n s (S.D.A.P.) geeft in over weging, de verpleegprijzen zoo laag mogelijk te stellen, teneinde voldoende te kunnen con- curreeren met andere ziekenhuizen. Hij be treurt het, dat zelfs groote gemeenten in ons land zenuwzieken naar het ziekenhuis te Gheel zenden, waar de arbeidstherapie niet wordt beoefend en waar de verpleging der pa- tienten te wenschen overlaat. Spreker is het verder eens met het standpunt van Ged. Sta ten, dat het ziekenhuis te Medemblik niet moet worden opgeheven. De heer M i c h e 1 s (S.D.A.P.) (Ged. Staten) beantwoordt de gemaakte opmerkingen. Spreker dankt voor de waardeerende woor den, die tot Ged. Staten gericht zijn ten aan zien van de verpleging in de ziekenhuizen. Over het maken van propaganda zullen Ged. Staten besprekingen voeren. Het opheffen van het ziekenhuis te Medemblik zou voor de pro vincie een financieele strop beteekenen, want dan zou er toch een geheel nieuw ziekenhuis gebouwd moeten worden. Men moet de be schikking blijven houden over een aantal open plaatsen. Bij de plaatsing der patiënten wordt rekening gehouden met de wenschen der fa milie. De voor- en nazorg kost aan de pro vincie veel geld. De Vereeniging van Noord- Hollandsche Gemeénten heeft deze aangele genheid in studie genomen; Ged. Staten zul len daarvan het resultaat afwachten. VEREENIGING „HAERLEM". Voor de leden der Vereeniging „Haerlem" zal Woensdagavond 15 December a.s., in één der zalen van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, de heer H. Korringa, architect te Haarlem, een voordracht met lichtbeelden houden over het onderwerp: „De oude stads poorten in Nederland en die van Haarlem in het bijzonder." SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 3.45 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.36 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur Avonddienst te 7.45 uur.. Dinsdag: 10 Tebeth Middag- en Avonddienst te 3.45 uur in het Gemeentegebouw. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen te 7.15 uur. Dinsdag niet. Zon dag te 7 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge. Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentege bouw, Lange Wijngaardstraat 14. van Monte Carlo. Amsterdam beleeft deze weken hoogtij den van danskunst. Gisteren gaf het Rus sisch Ballet van Monte Carlo zijn eerste op voering in het circus Carré en Dinsdag komt Trudi Schoop met haar nieuwste schepping „Alles aus Liebe". welk ballet daarna ook te Haarlem op 17 December zal worden gegeven. Het is niet de eerste maal, dat het Russisch Ballet uit Monte Carlo in Holland optreedt. Vijftien jaar geleden maakte dit dans-en- semble, dat onder directie staat van René Blum broer van den bekenden Fransehen minister Leon Blum, op wien hij ook spre kend gelijkt een tournée door ons land, die toen een ware triomftocht werd. En ook nu heeft dit superieure ballet het Amster- damsche publiek weer stormenderhand ver overd. De krachten zijn voor het meerendeel in die vijf jaar vernieuwd; danseressen als Tamara Toumanova en Riebonchinska zijn vervangen door Nana Golner en Nathalie Leslie en ook de voortreffelijke dansers David Lichine en Leon Woizikowsky missen wij thans in dit ensemble, het ballet is meer in ternationaal o.m. met Engelsche en Ame- rikaansche kr", fen georienteerd, maar de Russische i tie leeft er onveranderd in voort, doordat onvolprezen choreograaf Michel Fokine er nog altijd de ziel van is. Dit ballet is van even groote gedisciplineerd heid en volmaakte techniek als dat van Pavlova en het heeft daarenboven de vaart, de lichtheid en de charme van de alles ver overende jeugd. Het was een avond van prachtige dans kunst. Verreweg den meesten indruk heeft op mij het eerste ballet „Les Elements" een soort feërie op muziek van Johann Sebas- tiaan Bach gemaakt. Dit was het pure, muzikale dansen, waarbij de strijd der elementen enkel als motief was gebezigd voor het geheel. Wel moeten deze dansers en danseressen over een volmaakte techniek beschikken om het ballet tot een zoo volkomen eenheid van dans en muziek op te voeren. De muziek van Bach werd in deze dansen zichtbaar en nam plastische vor men aan. In dit pure, zuivere dansen wordt het Russisch ballet door geen ander ensemble overtroffen. Hoe frêle, teer en poëtisch, hoe vederlicht en muzikaal was bijvoorbeeld het dansen van de regendroppels met die vlugge staccato-bewegingen, welk een superieure danskust gaf de ballerina Nana Gollner als Flora En hoe prachtig was dit alles van telkens veranderende groepeering, hoe meesleepend in het wervelend bewegen van de verschillende elementen met een opvoering tegen het eind tot een slot-apotheose van waarlijk geniale conceptie. En wat was het geheel ook in de costumeering en het decor wonder teer en ijl! „Zoo Bach te zien dansen is een openbaring!" zei mij een zeer muzikale dame, die tot nu toe altijd in verzet was gekomen, wanneer zij op de muziek van Bach zag dansen. Don Juan op de muziek van Gluck, dat daar op volgde, is een zuivere ballet-pantomime, waarin de muziek expres door Gluck voor het ballet is gecomponeerd en dus met de decors, costuums, ensceneering en choreografie één is. Het deed ia zijn drie tafereelen nu en dan denken aan een opera zonder zang en men zou het ook „gedanst tooneel" kunnen noemen. De legende van Don Juan doet in dezen vorm min of meer verouderd aan en de lo-acht van deze dansers ligt niet voornamelijk in drama tische uitbeelding. In dit opzicht overtreffen Jooss en Trudi Schoop het ballet van Monte Carlo, dat voor namelijk op dans is ingesteld en superieur is, als het zich in bewegen en plastiek kan uiten. Decors en costuums waren ook in Don Juan weer prachtig van kleur en getuigen van een rijke fantasie van den ontwerper Mariano Andreu de verschillende dansen zooals van de Narren en van de genoodig- den op het feest van Don Juan waren verbluffend van conceptie en meesterlijk van uitvoering en de wilde infernale orgie van de Furiën aan het slot werd een obsessie, zooals zij door dit ballet werd gedanst. Hierin vooral herkenden wij den genialen choreograaf Michel Fokine, die dit geheel had ontworpen. Michel Panaieff toonde zich als Don Juan een voortreffelijk danser meer danser dan dramatisch speler en gaf o.a. met Jean Yazvinsky in de duelscène een bewonderens waardig knap staaltje van vlugheid en tech nische vaardigheid in het rythmisch en vol maakt met de muziek harmoniëerend degen- 1 schermen. En Nathalie Leslie, die in het pro- j gramma terecht een „groote schoonheid" I wordt genoemd, toonde zich als de zigeunerin een zeer temperamentvolle en expressieve I ballerina. Na de pauze kregen wij Igrouchka, een I kostelijk en grotesk Russisch poppenballet op muziek van Rimsky Korsakoff waarin het ka rakter der poppen zeer geestig in spel en dans tot uitdrukking kwam. En tot slot een Chi- I nëesch ballet, L' Epreuve d'amour, een juweel ook door de muziek van Mozart, waarvan de partituur eerst in 1928 werd ontdekt en die wij gisteren voor het eerst hoorden. In een wel zeldzaam fijn Oostersch décor en in zeer mooie, kleurrijke costuums speelde of liever danste zich dit ballet, waarin de schoo, ne Chung Yang met aanbiddelijke gratie door Nathalie Leslie gedanst door een ar men Chinees Michel Panaieff wordt veroverd, af, Fokine toonde zich ook hierin de groote choreograaf. De dansen waren steeds evenals de muziek van Mozart licht en speelsch en de Oostersche sfeer was uitmuntend getroffen. En hoe geestig die te genstelling van de Westerlingen en Oosterlin gen in die dansen van den ambassadeur voortreffelijk gedanst door Nicolas Beriosoff en zijn gevolg in dit Chineesch milieu. Welk een grotesk effect maakte ook de draak, die men den kop van het Balineeschen mon ster Raksasa had gegeven. Wie van superieure danskunst en werkelijk grootsch opgezette balletten wil genieten, ver- zuime niet deze week naar Amsterdam te gaan. Het Ballet van Monte Carlo is dank zij vooral Michel Fokine nog altijd representa tief voor de Russische danskunst. J. B. SCHUIL. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) DAME AANGEREDEN OP HET PLEIN. HAARLEM Woensdag. .Hedenmorgen te ongeveer 11 uur had een 74-jarige dame mej. W. v. d. S. het ongeluk, bij het oversteken van den rijweg op het Plein, aangereden te worden door een auto van de Shell. De dame, die blijkbaar doof was, was nog gewaarschuwd, maar liep toch door. Naar men ons mededeelde, was haar toestand niet ernstig. Zij werd ter verdere behandeling naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2