Haarlem's Dagblad Het Geval-Hansen. Japanners dringen Nanking binnen. Sneeuw. Een gezin met kinderen was zonder eten.... 55e Jaargang No. 16709 Uilgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Vrijdag 10 December 1937 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maunden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnemeiitstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Onze parlementaire medewerker, dr. E. van Raalte, geeft in dit nummer een voornamelijk juridische beschouwing over het geval-Hansen waaraan dezerzijds nog enkele opmerkingen mogen vastgeknoopt worden. Men kent de omstandigheden. De journalist Hansen, van het dagblad „Het Vaderland", heeft in zijn raadsoverzicht melding gemaakt van zaken die in een geheime zitting behan deld waren. Burgemeester de Monchy heeft daarop den raadsleden man-voor-man ge vraagd of zij uit de geheime zitting geklapt hadden en toen zij dit allen ontkenden een aanklacht-tegen-een-onbekende bij de justi tie ingediend wegens schending van ambts geheim, De rechter-commissaris heeft daarop den journalist Hansen als getuige in deze zaak gehoord en hem gevraagd zijn zegsman te noemen. Toen de heer Hansen dit weigerde op grond van zijn journalistiek beroepsgeheim heeft de rechtbank hem in gijzeling gezet en daar zit hij nu, opgesloten in het Huis van Bewaring. Zijn rechtskundige raadsman heeft inmiddels hooger beroep aangeteekend tegen de beslissing van de rechtbank, zoodat deze gijzelings-kwestie eerstdaags voor het Hof zal komen. Vanouds is de erkenning van het journalis tiek beroepsgeheim een moeilijk juridisch vraagstuk gebleken. Dr. van Raalte zet in zijn artikel uiteen waarom dat zoo is en geeft er oi%s zijn zienswijze bij. „Het Vaderland" heeft inmiddels al doen blijken dat het van meening is, met zijn publicatie het openbaar belang gediend te hebben. De zaak betrof een electri- sche-stroomlevering aan Rijswijk, die de ge meente Den Haag ontgaan was. In den Raad werd aan den betrokken wethouder en aan den directeur van het G.E.B. gebrek aan acti viteit terzake verweten. Het Vaderland heeft zich op het standpunt gesteld dat het publiek dit behoorde te weten. De burgemeester had het evenwel, althans in dit stadium van de zaak geheim willen houden en zoo is tenslotte de uitkomst van het geval dat twee beroeps geheimen met elkaar in conflict zijn gekomen: het ambtelijke, dat de burgemeester -van den Raad eischt en dat hij ook voor de toekomst gehandhaafd wil zien en het journalistieke, dat weigert te onthullen wie het heeft verbro ken omdat de eigen opvatting dat niet toe staat. Nu zijn er vele zaken die men zeer bevredi gend in wetsartikelen kan regelen en later met behulp van arresten van den Hoogen Raad, met behulp van de jurisprudentie, haarfijn regelen. Er zijn ook aangelegenheden die in de praetijk des levens zooveel moeilijkheden en blijkbare tegenstrijdigheden uitlokken dat de knapste juristen er niet uit kunnen ko men. Tot die aangelegenheden behoort het journalistieke beroepsgeheim, dat zijn nood zaak vindt in de werkelijkheden van het maat schappelijk verkeer, maar zich niet baseeren kan op zulke ten allen tijde onomstootelijke motieven als aan de beroepsgeheimen van den geestelijke, .den medicus en den advocaat ten grondslag liggen. Toch is het van zeer groote beteekenis omdat in den vorm van staatsbestel waaronder wij leven het controlemiddel der openbaarheid als onmisbare factor wordt er kend. Er is in de praetijk van het maatschap pelijk verkeer een zekere vertrouwelijkheid tusschen de pers en haar informators ont staan, waarbij de laatstgenoemden weten dat hun identiteit als gever van inlichtingen ten allen tijde door de journalisten geheim gehou den wordt en waarbij de journalisten dat als een beroepsplicht aanvaarden. Natuurlijk spreekt het vanzelf dat de pers op haar publicaties het volle oordeel des on derscheids moet toepassen en zich voortdurend afvragen: is het in het algemeen belang als ik dat publiceer? In het algemeen staat zeer zeker vast dat de Nederlandsche dagbladpers zich de uitoefening dezer discretie waardig heeft betoond. Zij bezit geen officiëele stan ding, zij staat vrij van overheidscontrole en -censuur, zij heeft een positie in deze dingen die niet op papier te omschrijven is maar van onmiskenbaar nut moet geacht worden in een democratische samenleving. Daarom is het ongetwijfeld een hachelijke zaak die te gaan verzwakken. Men moet deze aangelegenheid niet teveel in juridische termen willen gaan zien maar haar practi- sche beteekenis er bij overwegen. De tijden neigen sterk naar meer censuur in allerlei vorm. Die is heel eenvoudig onder een abso lutistisch bewind maar strijdt met de. maat schappelijke werkelijkheid in een parlemen- tair-geregeerden staat. En het middel der gijzeling, hoezeer ook wettelijk veroorloofd, is in jaren en jaren niet op journalisten toe gepast. Het heeft ook een onaangenaam middeleeuwsch bij smaakj e Misschien zal het Hof den heer Hansen in vrijheid laten stellen. Ook indien dit niet mocht gebeuren denk ik wel dat hij zal blijven zwij'gen. Alle Nederlandsche journalisten staan op hetzelfde standpunt als hij. R. P. IJS VORMING VEROORZAAKT VERONGE LUKKEN VAN POOLSCH VLIEGTUIG. WARSCHAU, 10 December (Pat). Het door een commissie van deskundigen ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat het veronge lukken van het Poolsche Douglas-vliegtuig in Bulgarije te wijten is aan ijsvorming, waardoor het toestel hoogte verloor en tegen een berg vloog. Gevechten woeden in de straten. TOKIO, 10 December (Reuter/A. N. P.) De Japansche troepen hebben hedenmiddag de Kwanghoea poort geforceerd, zij zijn de straten van Nanking binnengedrongen. Op het oogenblik woeden Nanking hevige straatgevechten. Het schijnt, dat andere Japansche troepen de stad zijn binnen gedrongen door een bres in den Noord-Oosteiijken buitenmuur langs den Purperen Heuvel, terwijl ook afdeelingen zijn binnengedrongen door de Taiping-poort. De Japansche troepen rukken langzaam op. (Zie ook pag. 4). De sneeuw ligt op het land gespreid, Als jongste whiterbode, De jeugd aanschouwt het met jolijt, De ouderdom maar noode. De jeugd laat zich als altijd blij, Weer door de leuze leiden: Waar sneeuw is, is het „bal" voor mij, Of: kom jó, we gaan glijden. Ik kan ook nog in zulk een tijd In de verleiding raken, Om langs een weg vanglijdlijkheid, Een jeugdgenot te smaken. Door, met het eene been vooraan, En d' armen uit te strekken, In snelle vaart een gladde baan Op 't sneeuwtapijt te trekken. Maar ach, hoe gaarne ik nog doe Zooals wij vroeger deden, Men laat mij op de baan niet toe Ik ben te stram van leden. Er zijn ook menschen hier en daar, Die 'k graag eens in zou wrijven, Mijn handen jeuken er soms naar. Maar daar zal 't wel bij blijven. Een kleine kleuter op een slêe, Kan ook mijn afgunst wekken, Die roept wel vroolijk: doe je mee? Maar 'k mag alleen maar trekken. De sneeuw ligt op het land alom. Als jongste winterbode, Al ben 'k dan nog geen ouderdom. Ik zie de sneeuw maar noode. P. GASUS. Ernstig ongeluk te Hoofddorp. Wielrijder brak beide beenen. Donderdagmiddag omstreeks half 3 reed de 24-jarige gehuwde schilder W. H., wonen de aan den Kruisweg te Hoofddorp, met zijn rijwiel het voor het kleine verkeer bestemd gedeelte van den Kruisweg op. Terwijl hij al daar vermoedelijk vrijwel links van den weg reed, naderde uit tegenovergestelde richting met een luxe auto de melkrijder B. Bij het passeeren van de auto wilde de wielrijder plotseling vlak voor de auto langs naar den anderen kant gaan, met het onvermijdelijke gevolg, dat hij viel én door de auto overreden werd. Ernstig gewond werd hij opgenomen en onder behandeling gesteld van dr. B., die overbrenging -per ziekenauto naar de „Deo" in Haarlem noodzakelijk achtte, waar o.m. ge constateerd werd dat de beide onderbeenen gebroken waren. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. De toestand van het slachtoffer was he denmorgen naar omstandigheden bevredi gend. PRESIDENT-DIRECTEUR HELDRING GESTICHTEN. Ds. Smit neemt de benoeming' niet aan. Ds. M. N. W. Smit, Nederlandsch Her vormd predikant te Zwolle, die in de vaca ture, dr. J. Lammers van Bueren benoemd was tot president-directeur van de Heldring gestichten te Zetten, heeft, naar wij verne men, deze benoeming niet aanvaard. Gearresteerde Spanjaarden naar Gorinchem overgebracht. Naar wij vernemen heeft de regeering Donderdag alle Spanjaarden, die dezer dagen in verzekerde bewaring zijn gesteld, over la ten brengen naar de citadel-kazerne in Go rinchem. Smokkelaar op station te Zwolle aangehouden. Enkele duizenden pakjes sigarettenpapier in een koffer. Recherche-ambtenaren van den dienst van invoerrechten en accijnzen hebben op het perron van de Nederlandsche Spoorwegen te Zwolle een zekeren V. aangehouden, een be kend smokkelaar uit Leeuwarden, toen deze, komende van zijn woonplaats, op het punt stond, met een koffer, waarin zich eenige duizenden pakjes ongezegeld sigarettenpa pier bevond, en een koffer met gereedschap pen, die kennelijk moesten dienen om de smokkelwaar te kunnen verbergen, in den trein naar Amersfoort over te stappen. De man had deze koffers uit het bagagebureau te Zwolle gehaald. Hij was reeds van Leeu warden af door de rechercheurs achtervolgd. Toen hij zich met de smokkelwaar uit de voeten wilde maken, werd hij gearresteerd. De koffers met inhoud zijn in beslag ge nomen. Medeplichtigen van Wiedmann gearresteerd. PARIJS, 10 December (Havas/A. N. P.). De politie heeft een zekeren Roger Million met zijn vriendin gearresteerd. Zij worden verdacht medeplichtig te zijn aan de misda den van Eugen Wiedmann, die bekend heeft vijf moorden te hebben gepleegd. DE HERZIENING DER INDISCHE SALARISSEN. BATAVIA, 10 December (Aneta/A. N. P.) Ten aanzien van de kosten, welke de salaris herziening zullen medebregen, valt nog te melden, dat de uitgaven, bij verwezenlijking van de voorstellen, voor burgerlijke en mili taire landsdienaren tezamen 12 millioen gul den zullen bedragen, n.l. 9.500.000 gulden voor de burgerlijke landsdienaren en 3.500.000 gul den voor de militaire. In dit bedrag is alles begrepen, dus ook de loonen van werklieden en maandlooners, zoowel als de kinder-toe- slagen en standplaats-toeslagen. Voor enkele van de allerhoogste betrekkin gen zijn op bescheiden schaal ambtstoelagen uitgetrokken. Sneeuwstormen desorganiseeren liet verkeer. Voedseltekort in Noord-Amerikaansche steden. In het geheele noorden der Vereenigde Sta ten woeden hevige sneeuwstormen, waardoor in verscheidene steden voedseltekort dreigt. Het verkeer op de wegen en spoorwegen is ge desorganiseerd, fabrieken liggen stil en scho len zijn gesloten. Op sommige wegens ligt de sneeuw 75 centmeter hoog. Vijftig menschen zijn. tengevolge van de koude omgekomen. Hoe noodig de Kerstgave voor de Stille Armen is. De St. Vincentiusvereeniging te Haarlem heeft zoo vertelde de heer A. J. M. van Os ons reeds l2'/2 jaar een commissie, die zich speciaal wijdt aan de Stille Armen onder de R.K. geloofsgenooten. In het begin waren er niet veel van deze nieuwe armen, terwijl het gemakkelijk was daarvoor geld te krijgen. Giften van 100 of zelfs van 1C00 gulden kwa men binnen. Daardoor was het 'toen mogelijk in gevallen die zich daarvoor leenden afdoen de hulp te bieden. Door de crisis zijn de giften kleiner geworden, terwijl het aantal Stille Armen in sterke mate vergroot is. Geen won der dus, dat nu meestal volstaan moet worden met het voorkomen van broodsgebrek. Een enkelen keer gelukt het ons er iemand weer bovenop te helpen. Een reiziger was bui ten betrekking geraakt, nu kon hij voor een ander op provisie gaan verkoopen. maar voor het treinabonnement moest hij zelf zorgen. De commissie betaalde eenige maanden het abon nement en het ging werkelijk zoo goed, dat de man kon komen vertellen, dat hij in het ver volg geheel op eigen beenen kon staan. Niet alle reizigers zijn evenwel zoo gelukkig; het is een typisch crisisverschijnsel, dat onder die vakgenooten veel ellende geleden wordt. Met intens werken weten sommigen juist genoeg provisie te maken om een bescheiden stuk brood voor het gezin te verdienen, maar als van dat beetje ook nog geld voor een trein abonnement zou afmoeten, zou het hongerlij den worden. In zulke gevallen blijft de com missie daarvoor zorgen. Men begrijpt, dat het in zulke gezinnen ar moe troef blijft. Onder die Stille Armen zal een Kerstgave ongetwijfeld welkom zijn. Zooals trouwens in honderden andere gezin nen. Er wordt soms in stjlte ontzettend veel geleden, want men verdraagt veelal liever honger en koude dan om steun aan te kloppen. Soms komt men pas achter alle narigheid doordat bekenden onze commissie op het ge val attent maken. Zoo zijn wij ook in een ge zin met kleine kinderen gekomen, waai'in in de koude wintermaanden geen kachel brandde, terwijl er geen eten in huis was. Als men eenmaal het vertrouwen van de Stille Armen gewonnen heeft, komt alle ellen de bloot. Het is of de menschen dan hoop heb ben, dat wij hen meteen van alle narigheid kunnen verlossen. Natuurlijk is daaraan geen denken, daarmee zouden in sommige gevallen zoo geen duizenden dan toch honderden ge moeid zijn. Onze bescheiden middelen veroor loven ons slechts de slachtoffers voor korten tijd te vrijwaren van honger en kou. Meestal is er voor hen geen ontkomen aan om aan te kloppen om blijvende hulp van Maatschappe lijk Hulpbetoon. Een enkelen keer wordt onze hulp ingeroe pen als menschen zitten met de betaling van de quitanties voor gas, water en electriciteit. In die gezinnen is 't nog wel mogelijk beschei den te eten, maar soms loopt het spaak met de betaling van bedoelde kwitanties. Om dan te voorkomen dat de stakkers in het donker moeten zitten, betaalt de commissie die reke ningen. Allerwege dus verhalen van nijpende armoe de onder de Stille Armen. Met de Kerstgave kan eenige verlichting van zorgen gebracht worden. Laat ieder die kan medehelpen om het daar voor noodige geld bijeen te brengen, dit doen. Vijfde verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. J. C. B. f 1. L. N. f 2. Mevr. de R.M. f 1, Dames M. f 5, J. G. f 50. Mej. v. S. f 2.50, Mei'. II. f 1. L. A. C. f 2.50. N. N f 2, Mevr. J. v d. D.—T. f 2. Wed. K. f 1. Fam. S. f 7.50. J. C B. f 2.50. Mevr. G. R.—V. f 2.50. E. f 2.50, Mej. W. K. f 2.50. Mej. C. K. f 2.50. Mevr, L P. f 5, G. B. f 2.50, C. B. f 50. C. K. f 1; Mevr. A. C.— S. f 25; Fam. C. A. f 25, Mevr. C. W. f 10. H. K. P. f 5, J. v. V. f 1, K. C. H. te O. f 100, N. H. f 25. N. N. Wormerveer f 10. Mej. M M v V. f 10, Mej. v. S. f 10. W. I. f 10. J C. K. f 10, Mej. N. A. f 10, Mej. B. C. H. f 10, v. Rh. f 10, Mevr. M. C, K.J. f 10. M. J. H. f 5. M.T f 5 W. v. d. B. f 5, M. B. H. f 5, A. C. B. f 5. D. v.' N. f 3, v. T. te S. f 3. Mevr. Wed. B. W L.B f 2.50. Mevr. H. f 2.50, J. V. f 2.50. O. V. f 2.50, v. d. H. f 2.1. J. de G de G. f 1.50. J. P, S, f 1.50, Wed. H. S.M. f 1, J. v. d. N. f 1, v. d. H. f 5. Wed. A. P. f 10, E. N. en J. K. f 2, J. A, v. W. f 2, B. O. f 1.50, totaal f 498, totaal vorige ver antwoordingen f 1102.25. Thans zijn in het ge heel ingekomen 243 giften tot een bedrag van f 1600.25. Giften voor de Kerstinzameling der Stille Armen kunnen afgegeven worden aan de bureaux van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37, Gironum mer 38810. Alle giften worden door ons ver antwoord. DECEMBER. December, 't Bosch ligt vol met doode takken Door stormwind van de boomen afgesleurd. Oud moedertje is bezig met hen saam te pakken. En heeft de takkenbos met moeite opgebeurd. Het sprokkelhout herinnert haar aan 't Leven, Dat óók bestond uit brokken goed en kwaad. Die éérste tijden zijn reeds lang verdwenen, Maar er is niemand, die zij 't merken laat! December. De stad is vol met „doode" menschen, Door crisis uit hun goed bestaan gesleurd. Zij kunnen slechts de lutt'le centen tellen, Verdiend met veters, aan de deur geleurd! 't Is weinig. Het armoe-spook zit in de koude kamer. Waar 't warme haardvuur lang reeds is In Metropool-Palace te 's-Gravenhage werd Donderdagavond de galapremière gegeven van de nieuwe Nederlandsche film „Drie Wenschen". Na afloop werden de verschillende medewerkers(sters) en artisten gehuldigd, tijdens het nacht feest in Meiropole-Palace. Tweede van links de schrijver A. M. de Jong, daar naast de hoofdrolspeelster Annie van Duin en de regisseur Kurt Gerron. De kind'ren zeggen: „Straks vieren wij Kerstfeest!" Maar niemand is er, die dat nog gelooft. December. Ook hun hart is vol van stille wenschen Waaraan, tenminste als u meewerkt, wordt voldaan. Bedenkt, wanneer gij straks uw Kerstfeest zult gaan vieren. Dat er zóóveel Stille Armen óók bestaan! MONA BOS. Het woord is aan De Talmud: Wie in een twist het eerst zwijgt is van goede familie. Japan erkent Tsjang Kai Sjek niet langer. „Kruistocht" in China wordt voortgezet. TOKIO, 10 December (Domei,'A. N. P.) Het kabinet heeft, vanmorgen in een plenaire bijeenkomst het besluit goedgekeurd van de conferentie der vijf ministers, inzake de po litiek van Japan ten aanzien van den toe stand in China. Naar vernomen wordt houdt dit besluit in: 1. Japan zal zijn „kruistocht" in China niet laten varen, zoolang de Chineesche regeering haar anti-Japansche houding niet herziet. 2. De Japansche erkenning van het bewind van Tsjang Kai Sjek wordt ingetrokken. 3. Alle aandacht zal worden besteed aan den opbouw van het nieuwe China. BELGISCH ONDEROFFICIER WEGENS SPIONNAGE GEARRESTEERD. BRUSSEL, 10 December (A.N.P.) De po litie heeft een onderofficier van het tweede regiment iuchtvaarttroepen te Bierset gearres teerd, die verdacht wordt van spionnage. Reeds eenigen tijd verdacht men een jonge vrouw te Brussel van spionnage voor rekening van een buitenlandsche mogendheid. Bij een in haar woning verrichte huiszoeking vond men verscheidene documenten, als mede het bewijs, dat zij betrekkingen onderhoudt met een militair uit Luik. Ook werd een chèque van een vrij hoog bedrag in beslag genomen. Het onderzoek, dat te Luik werd voortgezet, leidde tot de aanhouding van den onder officier, wiens taak het was. kaarten op te stellen voor den generalen staf. De aangehou dene is in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek, waaromtrent het parket de groot ste geheimhouding betracht, wordt voortgezet. Sneeuwval veroorzaakt ongelukken. Aanrijding met doodelijken afloop te Voorst. (Zie ook pag. 3.) ZUTPHEN, 10 December. De zware sneeuwval heeft ook in Zutphen en de graaf schap groote verkeersstagnaties teweeg ge bracht. Verschillende auto's bleven in de sneeuw steken en 't kostte den automobilisten veel moeite, hun reis voort te zetten. Met moeite konden de autobusdiensten in stand worden gehouden. In Voorst is een ernstig verkeersongeluk ge schied tengevolge van de gladheid van den weg en het slechte zicht door de sneeuwjach ten. Op den weg naar Apeldoorn moest de automobilist Prins uit Apeldoorn een met een paard bespannen vrachtwagen van den vrachtrijder Bruil uit Eefde passeeren. Door de sneeuw zag de autobestuurder den wagen te laat en remde. Door de gladheid slipte de auto naar links, waarop hij den vrachtwagen aan den linkerkant voorbij reed. Aan dien kant liep de zoon van den vrachtrijder. Hij werd tegen den grond geslingerd en met ernstige verwondingen naar het algemeen zieken huis te Zutphen vervoerd, waar hij vannacht is overleden. Een zesjarig jongetje te Ruurlo slipte met zijn fiets en brak een been. Op een spoorwegovergang te Eefde slipte een personen auto. De wagen kwam met een wiel tusschen de rails terecht en zat muurvast Na veel moeite werd de wagen vrijgemaakt. Om ongelukken te voorkomen, waarschuwde de overwegwachter de stations te Zutphen en Gorssel, waar de treinen werden opgehouden tot de auto weer op den weg stond. Een juffrouw, die te Vorden op den Rijks weg uitgleed, viel voor een juist passeerende auto. De bestuurder remde, schoof de sneeuw voor zich uit op een hoop, waarin de juffrouw kwam te liggen. Toen zij hieruit te voorschijn was gehaald, bleek, dat zij geen letsel had gekregen. HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. De Japanners zijn Nanking binnenge drongen. 1 Een sneeuwstorm heeft gisteren in het Oosten en Zuid-Oosten groote stagnatie veroorzaakt. 3 De Tweede Kamer heeft de defensiebe- grooting goedgekeurd. 3 De „Aldabi" is bij Brazilië op een rots ge- loopen. 3 De Japanners hebben den algemeenen aanval op Nanking ingezet. 4 Mussolini zal morgen Italië's uittreding uit den Volkenbond bekend maken. 4 Tegen een man, die aan jongens bemidde ling zou hebben verleend om naar Spanje te gaan, is een maand gevangenisstraf geëischt. 6 De 27ste partij tusschen Euwe en Aljechin is in remise geëindigd. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het geval-Hansen. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De buitenlandsche handel van Japan. 2 Dr. E. van Raalte: De gijzeling van den journalist Hansen. 3 A. B.-H.: Het feest der Cathrinettes te Nice. 4 H. D. Vertelling: Het patentmiddel. 6 Damrubriek. g K. de Jong; Toonkunst, afd. Haarlem 13 Voor de Jeugd 22 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1