Haarlem's Dagblad De Inzameling. Voed de vogels. Haarlemsche Begrooting voor 1938 r 5Se Jaargang No. 16712 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, L2713 Admin. 10724, 14-825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOÏVÏ Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 14 DecemKer 1937 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnemcutstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f0.15. Groentjes zie rubriek. Het verheugt ons dat opnieuw op zoo uit stekende wijze gevolg wordt gegeven aan onzen oproep ten bate van de stille armen in Haarlem en omgeving. Vandaag hebben de bijdragen van onze lezers de f 3000 juist ge passeerd; verleden jaar op denzelfden datum bedroeg het totaal, in dit blad verantwoord, f2613,11. Toen waren evenwel 511 giften ont vangen, nu 484, hetgeen wellicht aantoont dat sommige groote bijdragen ditmaal wat vlug ger zijn binnengekomen. Wij voelen ons dan ook nog volstrekt niet zeker omtrent het be reiken van hetzelfde eindbedrag als in 1936 en ik wil vooral nog eens een dringend beroep doen op de zeer velen die zich tot kleine ga ven moeten beperken. Natuurlijk hebben er al veel meer bijgedragen dan het aantal giften aanduidt, want in vele -gevallen worden resultaten van een inzameling als één gift verantwoord. Maar er zijn toch nog duizen den tot wie mijn verzoek om een bijdrage zich vandaag kan richten en ik hoop dat zij niet achter zullen blijven. Laat niemand denken: mijn gift is maar zoo klein, die kun nen ze wel missen. Want dat is een verkeerde opvatting, niet alleen omdat vele kleintjes een groote maken maar ook omdat de mo- reele uitwerking van zulk een daad van sym pathie en hulpvaardigheid grooter wordt naarmate er zich meer medemenschen bij hebben aangesloten. Men heeft uit de veelvuldigheid van onze aansporingen en van onze mededeelingen over het leed, dat in de gezinnen der stille armen geleden wordt, wel kunnen merken dat deze zaak ons zeer ter harte gaat. Men heeft dat, hoop ik, ook ien vooral ontdekt, in den toon waarin wij erover schrijven. Het is wel zeer noodig dat deze onderneming van het Comité voor de Stille Armen, die wij steunen en naar ons beste weten trachten te bevorderen, slaagt. Volkomen slaagt en dus niet minder dan verleden jaar het geval was. Wij hebben gevreesd, toen wij dit jaar be gonnen, dat men ons jaarlijksch vragen lang zamerhand moe zou zijn. Er wordt ook op ander gebied veel gevraagd ja, omdat de tijden er helaas naar zijn en omdat de ellende zich nu ial jarenlang voortzet en de erva ring leert dat sommige menschen genoeg krijgen van een aandrang die zich jaar-in, jaar-uit blijft voortzetten. Gelukkig bewijzen de tot dusver gebleken uitkomsten dat wij het te donker hebben ingezien. Maar wij zijn er nog lang niet en daarom herhaal ik mijn be roep op al diegenen die er nog geen gevolg aan hebben gegeven. Een dergelijk verzuim is vaak geen gevolg van gebrek aan belangstel ling maar van vergeetachtigheid. En later, als de tij'd van de inzameling voorbij is, heeft men er dan spijt van. Tot de velen wien dit zou kunnen gebeuren zeg ik: wilt u nu meteen niet even uw bijdrage storten, op giro 38810 van Haarlem's Dag'blad, of morgenochtend laten bezorgen aan een van onze kantoren. Groote Houtstraat en Soendaplein, daarmee voorkomend dat u spijt zult hebben? Want u wilt er toch ook graag toe meewerken dat die door het noodlot getroffen menschen althans een blijde Kerstmis beleven? U gunt het hun toch ook, als u zelf in uw gezelligen familie kring zit en geniet van de feestelijke stem ming? Vanmorgen kreeg ik een brief van iemand, die een economische wereldhervorming voor staat en zei dat het treurig is, dat zooveel ge zinnen onder het huidige stelsel in nood moe ten verkeeren. Ik vind dat ook treurig. Maar economische wereldhervormingen plegen of niet of op uitermate trage wijze te geschieden en wij kunnen de stille armen geen blijde Kerstmis bezorgen met theoretische toe komst-beschouwingen, min of meer hoopvol ingeleid. Wij hebben met de huidige nooden te maken en wij moeten daarin nu, voor dien éénen dag in het jaar, voorzien door wat vreugde en daarmee wat nieuwen moed te brengen. Eigenlijk behoorde ieder, die ook maar een kleinigheid missen kan, daartoe mede te werken. Iedereen! Ik doe een beroep op iedereen. R. P. Brandend droogrek op kindje gevallen. Zaterdagmiddag ontstond in de woning van P. van den E. aan den Bredaschenweg te Breda een begin van brand, doordat een droogrek, dat bij de kachel stond, in brand vloog. Het droogrek je viel om en kwam terecht op een meisje van 15 maanden, dat in de nabij heid op den grond speelde. Het hind was alleen thuis en toen eeni- gen tijd later de moeder in de woning kwam, trof zij het kind met brandwonden overdekt aan. Het kind werd overgebracht naar het St. Ignatius-ziekenhuis waar het Maandag aan de opgeloopen verwondingen is overle den. Japansche regeering neemt de opvoeding ter hand. De nieuwe Japansche minister van binnen- landsche zaken, de vroegere vlootcomman- dant admiraal Soeyetsoegoe, gaat door voor een aanhanger van de nationaal-radicale ac tivistische richting, aldus het D. N. B. Natio nale kringen juichen zijn benoeming dan ook levendig toe. In het bijzonder verwacht men thans, dat de opvoeding der jeugd volgens strenge nationalistische opvattingen ter hand zal worden genomen. Op zijn verzoek is prins Saijonji ontheven van zijn functie van finan cieel raadsman van het keizerlijk huis. Binnenvaart en Auto- goederenvervoer geregeld Als wij in den zomer buiten Alom vogels hooren fluiten, Zeggen wij soms met een zucht: Alle kwaad zou zijn genezen, Als ik ook zoo vrij kon wezen, Als een vogel in de lucht. Het moet heerlijk zijn, te leven Als je vroolijk rond kunt zweven Zonder zorg of ongemak; Waar 't verveelt pak je je biezen, Je hebt overal voor 't kiezen, Uit de plaatsjes op een tak. Maar ook zomer heeft zijn morgen, Voor den vogel vol van zorgen, Als de kille winter komt; En de vogels die hier blijven, Voelen 't bitter aan den lijve En hun blij gezang verstomt. Zie. dan vragen deze vrienden, Die hun winterkost verdienden Met hun zomersche gezang, Ons om aan hun nood te denken, Door hun nu wat voer te schenken, In den winter, lang en bang. 't Is zoo weinig, wat zij vragen, Korstjes, kruimpjes alle dagen En wat water neergezet, Pinda's dat 's een lekkernijtje, Aan een touwtje, op een rijtje. Of, als 't kan, een beetje vet. 't Vergt geen kosten en geen krachten, 't Vraagt alleen om de gedachte Aan de vogels en hun lot; Straks, als 't voorjaar is gekomen, Juichen zij weer in de boomen, Ons tot vreugde en genot. P. GASUS. Een tekort van meer dan een millioen Naar wij vernemen zal de begrooting voor 1938 der gemeente Haarlem a.s. Zaterdag ver schijnen. In den loop der laatste maanden hebben wij over den vermoedelijken inhoud reeds mededeelingen gedaan, die er op wezen dat met een belangrijk tekort werd rekening gehouden. De begrooting voor 1937 wees, zoo- als men zich herinneren zal, een tekort van 9.000 aan, waarvoor aan het rijk een extra bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds werd aangevraagd. Inmiddels werd het resultaat van de reke ning over 1936 door ons bekend gemaakt, na melijk een tekort van f 711.000, terwijl die begrooting aanvankelijk sloot. Ook uit die mededeeling was af te leiden, dat de verwach. tingen voor de begrooting van 1938 niet gunstig konden zijn. Het tekort van 1936 zou ook geheel moeten drukken op de begrooting van 1938. Er is evenwel een ministerieele aanschrijving waar in het voor gemeenten in bijzondere gevallen mogelijk is zoo'n tekort over tien jaar te ver deelen. Daarvan zal, naar verwacht kan wor den, ook Haarlem gebruik maken. Maar ook al drukt op de begrooting van 1938 slechts 1/10 van het tekort over 1936, dan is er op de begrooting van 1938 toch nog een tekort van meer dan een millioen gulden, waarvoor aan het rijk extra bijdragen uit het Werk loosheids-subsidiefonds moeten worden aan gevraagd. Naar wij verder vernemen worden in de concept-begrooting de belastingen niet ver hoogd. De subsidies zijn op hetzelfde peil uit getrokken als verleden jaar. Het voorberei dend onderwijs is in den bestaanden vorm gehandhaafd. Plannen van minister van Buuren. Wetsontwerp zal in het eerste halfjaar van 1938 worden ingediend. Aan de begrooting van het Verkeersfonds 1938 wordt het volgende ontleend. De minister van Waterstaat stelt zich voor om in de eerste helft van het volgend jaar een wetsontwerp in te dienen tot regeling v_n de binnen vaart, waarbij voortgebouwd zal wor den op de wet van 5 Mei 1933, betref fende de evenredige vrachtverdee- ling, terwijl hij voorts ongeveer ge lijktijdig een voorloopige regeling ten aanzien van het goederenvervoer per auto zich voorstelt te bevorderen. Het daarbij op den grondslag van een, van de commissie van advies en bijstand voor het verkeersfonds ontvangen rapport, in te voe ren vergunningstelsel, zal zoowel de vracht autodiensten als het ongeregeld vervoer om vatten. Ter beteugeling van in het vooruitzicht van het vergunningstelsel wellicht te wachten on- noodige en ongewenschte uitbreiding van het vervoerapparaat zal in geen geval een latere datum dan die van het verschijnen dezer memorie uitgangspunt kunnen zijn voor een regeling tot beoordeeling van aanspraken op vergunning. Postauto verongelukt. In de Nieuwe Gracht gereden. Heel wat menschen zullen vanmorgen bij hun post een of meer brieven gevonden heb ben, die er niet al te smakelijk uitzagen. De reden daarvan konden zij gauw te weten ko men, want de postambtenaar had in een hoek geschreven: .Beschadigd. Postauto in het water gereden". Wat was het geval? Maandagavond kwart voor twaalf stond een postauto op den hoek van de Nieuwe Gracht en de Kruisstraat, waar de weg een weinig helt. De bestuurder ledigde even een brievenbus in de onmiddellijke nabijheid. Tot zijn grooten schrik bemerkte hij plotse ling, dat de rem van zijn wagen terug sprong, waardoor deze langzaam naar den waterkant reed. De postbeambte snelde toe om te trach ten. het stuur nog om te gooien. Hij was ech ter juist een fractie van een seconde te laat; tusschen twee boomen door zag hij den wa gen met postzakken in het donkere water verdwijnen. Hierbij was een aantal brieven voor Indië. Onmiddellijk werd de directie van het Post kantoor gewaarschuwd. Met behulp van een kraanwagen werd de postauto hedenmorgen vier uur op het droge gebracht. Eenige postbeambten, die in een vlet had den plaats genomen, begonnen de postzak ken uit de auto te halen, zoodra deze een eindweegs uit het- water te voorschijn kwam Het roode achterlicht brandde nog. De wagen, die alleen aan de lampen een weinig beschadigd was, werd naar de ga rage van de P.T.T. gesleept. Dief vaii rijwielplaatjes. Op heeterdaad betrapt. Maandagavond negen uur hebben een paar rechercheurs op het Prinsenhof een 32-jarigen man op heeterdaad betrapt, toen hij pro beerde van een daar staande fiets het rij- wielbelastingmerk te stelen. Bij een onder zoek bleek de man in het bezit te zijn van vijf ongemerkte plaatjes. Hij had zelfg 'n fiets bij zich, waaraan een valsch rijwielplaatje bevestigd was. Alle plaatjes werden in beslag genomen en de man is naar het politiebureau gebracht, waar hij voor een nader onderzoek in bewaring is gesteld. Aan hen, die een rijwielplaatje missen en daarvan nog geen aangifte bij de politie deden, wordt verzocht dit alsnog te doen. Dienstplichtwet aangenomen. De Tweede Kamer heeft heden de dienstplichtwet aangenomen met 63 tegen 32 stemmen. Tegen stemden de Vrijz. Democraten, de Soc. Democra ten, de Communisten en de Chr. De mocraten. Ernstige vechtpartij in Haarlem- Noord. Loodgieter met stuk ijzer op het hoofd geslagen. Op een erf in de Joh. de Breuk straat heeft hedenochtend een vecht partij plaatsgevonden waarbij een loodgieter zoo ernstig aan het hoofd is gewond dat hij per ziekenauto naar de St.-Joannes de Deo moest worden vervoerd. De loodgieter, die ongeveer vijftig jaar is, heeft op het bewuste erf in de Joh. de Breuk straat een zaak, tegenover deze zaak is een bedrijf gevestigd waar pulletjes en beeldjes worden vervaardigd. Tusschen de twee eigenaren van dit bedrijf en den loodgieter wilde het reeds sedert langen tijd niet boteren. Hedenmorgen raakten de gemoederen weer danig verhit en nu bleef het niet bij woorden alleen. Er ontstond een hevige vechtpartij en de loodgieter kreeg van zijn buurlui met een stuk ijzer een klap op het hoofd die nog al aankwam. Het was tenminste noodig het slachtoffer per ziekenauto naar de St.-Joan nes de Deo te vervoeren, hier bleek de hoofd wonde echter niet van dusdanigen aard te zijn dat een verdere verpleging in het zieken huis noodig was. De politie stelt naar de schuldvraag een onderzoek in. De Kerstinzameling voor de Stille Armen. Achtste ver antivoor ding van bij ons blad ingekomen giften. G. I. f 1, A. f 1, A. Z. f 1, fam. B. f 10, L. P. f 2.50, A K. f 1, P. C. d. M f 1, Mevr. N.N. f 1.50, Wed. E. K. f 2.50, dames P. en B. f 3, Een zieke f 0.50, St. Nicolaas Drive Bloemendaalsche Bridgeclub f 26. v. B. V. f 10. Wed. L. D. f 1.50, M. D. f 1. Z. B. f 1. N. N. f 2.50, J. E. C. B. f 1, J. B. f 1, Mevr. Z. T. f 1, G. L. te Hst. f 1. H. C. f 2, Mevr. A, B. f 5, Mevr, P. f 2.50, C. I. f 2.50. W E. f 1, R. plus A. f 8. Mevr. R. f 3. Dames Sch. f 2.50, v. M. f 1, M. H. K. f 2. A. M. H. B. f 3, Mej. C. A. M. H. f 2.50. N. N. f 2.50. de K. f 2.50, Al wat gij voor de armen geeft, leent gij den Heer f 1, W. G. f 1, Van Do f 1, Pan doerclub „De Veluwe" f 2.50, A. en A. f 1.25, fam. PI. f 2. N. N. f 1.50, Mevr. P. f 10, Mevr. B. f 5, Chr. T. f 1.50, E. S. f 2.50, Mej. G. v. 't E. f 2, N. N. f 200, C. T, f 50, S Z f 15, J. H. V. V. f 10, X. Z. f 10, J. B. S. f 10, N. N. Overveen f 10. W. H. S. f 10. I A. G. P. f 10, P. M. v. d. S. f 8, B. G. v. S f 5, Black f 5, F. G. v. A. f 5. M. N. f 5; F. E. P. f 6; N. B. S. f 5; A. J. H. R. f 5; Romido Bridgepot f 5; N. N. f 5; K. D. S. f 4; G. C. f 3; H. M. J. f 2.50; M. A. S. f 2.50; K. A. S. f 2.50; K. L. f 2.50; Mej. W. A. H. f 2.50; S. J. C. f 2.50; R. d. K. f 2.50; H. H. S. f 2.50: H. v. R. f 2.50; J. E. de B. f 2.50; C. A. N. f 2; W. G. L. W. f 2; G. D. f 1.50; D. J. W. f 1.50; D. J. W. f 1.50; Aukrisien f 1,50; fam. f 1,50; Mej. P. G. f 1; Mevr. ter P.-M. f 1; Mevr. Wed. G. J. K.-W. f 1: Mevr. Wed. H. C.-S. f 1; Wed. J. S. f 1; Ph.- J. J. K. f 5; fam. Fr. f 3; P. V. f 1; N. N. f 0.50; P. E. K. f 5; W. S. f 1; J. L. f 2; M. K. f 0.50; E. E. f 1, Opa f 1; Dames K. en v. R. f 3; Mej. W. f 5; Broertjes S. f 2; C. Kr. f 1; B. A. B. f 5; C. v. B. f 2.50; D. V. f 1; totaal f 606.75; vorig to taal f 2393.33. Thans zijn in hte geheel bij ons blad ingekomen 484 giften tot een bedrag van f 3000.08. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank gestort: Fam. v. T. f 1. Boy f 0.25, Mevr. W. J. M. W. f 20, S. de C. f 10, J. H. v. d. W. B. f 10, Jhr. F. T. v. B. f 25. Op girorekening van den Armenraad: E. v. d. W. f 10. Door het Comité ontvangen van: Fam. v. M. f 2.50. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of gestort worden op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding „Voor de stille armen". Alle giften worden door ons verant woord. INBRAAK IN EEN KIOSK. Maandagavond heeft iemand zich toegang verschaft tot de kiosk op de Nieuwe Gracht bij de ansbrug. Uit de lade wordt een be drag van veertig cents vermist. De werkloosheid te Haarlem. Weer een slechte week. In de afgeloopen week steeg het aantal werkloozen te Haarlem met 77. Het aantal is nu 6245, of slechts 449 beneden het aantal van 1936 en 527 beneden dat van 1935 op den zelfden tijd. Er is een tijd geweest, dat wij bijna 1000 beneden het aantal van 1936 waren. De vergelijkende statistiek met 1936 wordt nu geregeld ongunstiger, omdat het aantal in het eind van het jaar 1936 slechts zeer weinig naar boven ging, omdat er een ver betering op de arbeidsmarkt viel te consta- teeren na de devaluatie. De heele maand De cember gaf in 1936 een stijging van een kleine honderd, welk aantal nu in een week al is bereikt. „Dante Aliffhieri" Dr. Ciro Poggiali over Milaan. Op de vierde bijeenkomst in het zaaltje van de Kerkuil, verwelkomde de presidente mevr. L. G. Vandervelden-Vygh'den Milaneeschen spreker Dr. Ciro Poggiali. die als onderwerp gekozen had: Milano Citta Condottiere. Spr. die een bekende figuur is in de journalistiek, heeft eenige werken gepubliceerd over de Lombardische hoofdstad. Maar al te zeer wordt de stad Milaan door reizigers beschouwd als een plaats om te overnachten na de lange reis door West- Europa; een vluchtig bezoek 's morgens aan den beroemden wit marmeren dom, op z'n best een rondrit door de stad en men is al weer weg, vol verlangen naar zuidelijker streken. En toch is dit een groot onrecht ten opzichte der hoofdstad van Lombardije. Niet alleen is Milaan rijk aan historische monu menten. kunstschatten en beroemde schouw burgen, maar deze stad heeft zich bijna doorloopend weten te handhaven als de twee de groote stad van Italië, onmiddellijk vol gend dus op Rome. Ja zelfs is er een tijd geweest, dat het keizerlijk hof verplaatst werd van Rome naar Milaan. Dat was in de vierde eeuw na Chr. tijdens het leven van Ambrosius en Augustinus. En altijd is Mi laan de stad geweest, van waar uit nieuwe acties begonnen werden. Vandaar dat Dr. Ciro Poggiali als titel voor zijn lezing geko zen had: .Milano Citta Condottiere", de stad die de leiding nam, steeds avant gardiste was bij elk knooppunt, bij eiken mijlpaal der geschiedenis. Uitvoerig schetste spr. de geschiedenis der stad beginnend bij de Romeinsche periode, waaraan nog zoovele archeologische herin neringen zijn en de zestien fiere zuilen vóór de San Lorenzokerk het eeuwenoud getuige nis van afleggen. Het hoogtepunt werd be reikt toen Ambrosius bisschop en prefect was der stad en zijn weldadige invloed (de am- brosianita) nog zeer lang zou blijven nawer ken. In de middeleeuwen volgden de inval len der barbaren, die Milaan tot driemaal toe verwoestten, maar telkens verrees de stad weer uit haar puïnhoopen, vol nieuwe schoonheden. Petrarca heeft er veel verwijld, Lenardo da Vinei werkte er niet alleen als schilder, doch ook als ingenieur en bouw kundige. Groote werken werden uitgevoerd, zooals de- omlegging en afdamming, gedeel telijk ook de overwelving van het Lombardi sche kanaal, Maar na een tijd van bloei en groot machtsvertoon onder de Visconti's, be gonnen weer de invallen van vreemde leger scharen; de Spaansche, de Oostenrijksche overheersching en tenslotte de Napoleonti sche periode. Door haar ligging in de Povlakte, waar de wegen uit West- en Centraal Europa naar het Zuiden samenvloeien, is de stad door alle eeuwen heen gedoemd geweest, telkens op nieuw het vreemde juk te torsen, maar ze heeft het steeds weer afgeworpen en zich als eerste geschaard in de gelederen van hen die voor vrijheid vochten. Die centrale ligging ook bevorderde han del en nijverheid en deed de kunsten op bloeien. Naar aanleiding van talrijke, mooie licht beelden hield Dr. Poggiali zijn enthousiaste redevoering welke men beschouwen kan als een pleidooi van den kunstzinniger) burger en eminenten kenner der stad. om Milaan voortaan niet meer als overstapstation te be schouwen, maar om er langeren tijd te ver blijven. Het woord is aan. Lessing: Alleen die zaak is verloren, die men opgeeft. Positie der „Aldabi'' wordt slechter. Boot stoot zwaar op de rotsen. ROTTERDAM, 14 December. Vol gens een gisteravond bij de reederij Van Nievelt Goudriaan, alhier, ont vangen draadloos bericht van den ka pitein van het bij Kaap Santa Martha op de rotsen geloopen stoomschip Al dabi heerscht er sinds Zondagavond een harde zuidelijke tot zuidwestelijke wind. Er komen zware „brekers" over het schip. De boot stoot zwaar op de rotsen. De situatie van het schip wordt langzaam slechter. Engelsch vliegtuig verongelukt. Vier inzittenden omgekomen. LONDEN. 14 December (Havas). Gister avond is bij Stophambridge in het graafschap Sussex een bombardementsvliegtuig van de Britsche luchtmacht omlaag gestort. Het toe stel vloog in brand en de vier inzittenden kwamen om het leven. Duitschland en Genève. Geen terugkeer naar den Volkenbond in den huidigen vorm. Volgens Havas hechten Britsche diploma tieke kringen geen beslissende beteekenis aan het te Berlijn gepubliceerde communiqué, vol gens hetwelk Duitschland nooit in den Vol kenbond terug zal keeren. Men meent, dat de bedoeling van Duitschland is, niet terug te keeren in den Volkenbond, „in zijn tegenwoor- digen vorm" en men heeft geen enkele reden om aan te nemen, dat het standpunt van Hitler is gewijzigd. Franco's luchtmacht opereert langs de Middellaiidsclie Zeekust. Bombardementen richtten weinig schade aan. Zondag hebben de Spaansche Nationalisten den geheelen dag een vrij groote activiteit in de lucht aan den dag gelegd langs de geheele Middellandsche Zeekust. Meestal in groepen van drie vlogen hun toestellen vooral over de stellingen van Huesca. Zij bombardeerden Sagunto en het gebied tusschen Sürriana en Castellon zonder veel schade aan te richten. Tevergeefs trachtten zij boven Valencia en Castellin te vliegen. Des avonds laat is energiek een poging om een overval te plegen bij de brug der Fran- schen en het Casa de Cam po afgeslagen. Den geheelen nacht heerschte aan dit front een ze kere nervositeit. Tegen het aanbreken van den dag begon het te sneeuwen, zoodat de rust weerkeerde. Nog een moord van Weidmann. Elzasserin zijn zesde slachtoffer. De massa-moordenaar Eugène Weidmann heeft tegenover den rechter van instructie verklaard, dat hij de Elzasserin Keiler bij Barbizon in het bosch van Fontainebleau heeft vermoord, Met de hulp van Million heeft hij het lijk begraven. Deze zaak moest hun 1400 franken opbren gen. Terugkomende op zijn voorafgaande ver klaringen, zeide Weidmann, dat Million Leblond heeft gedood. Hij erkent evenwel Million geholpen te hebben met de overbren ging van het lijk. HEDEN: 10 PAGINA'S pag. De Haarlemsche begrooting voor 1938 toont een tekort van meer dan een mil lioen. 1 Drie Frans Ilals-copieën zijn gisteren aan het Haarlemsche gemeentebestuur aan geboden. 3 De minister van Waterstaat onderzoekt de Amsterdamsche bezwaren tegen een spoorbrug te Velsen. 3 De reizigerstarieven bij de spoorwegen zul len voorloopig niet worden verlaagd. 3 De Chineesclie troepen hebben Nanking verlaten. 4 Het bombardement van de Amerikaansche kanonneerboot „Panay" zou 96 dooden geëischt hebben. 4 Amerika eischt van Japan waarborgen te gen eventueele herhaling van het jong ste incident in China. 4 Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk is als eere-voorzitter van de afd. Haarlem der Alliance Frangaise geïnstalleerd. 6 Haarlem herdenkt Vondel. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Inzameling. j Van onzen Londenschen correspondent: Veelbesproken weekeind van koning Leopold. 4 H. D. Vertelling: Het ingezonden stuk. 6 J. B. Schuil: Louis Saalborn. K. de Jong: Kunstkring Heemstede. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 8

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1