PANTER cacao INGEZONDEN /TUKKEN HJD.'V ertelling Van RINGERS! Rubriek voor Vragen WOE N SDAG 15 DECEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBE'AD 8 De afzet vail Nederlandsch Fabrikaat. Betere handelsvoorlichting en opvoering van de kwaliteit noodig. Nederland blijft aangewezen op export, meent Jhr. Mollerus. Gisteravond hield Jhr. Dr. J. C., Mollerus voor de afd. Haarlem van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat in de sociëteit „Ver eeniging" een lezing over zijn ervaringen in Ned. Indië, Curasao en Zuid-Amerika in ver band met de ontwikkeling van den afzet van Nederlandsch Fabrikaat. In Nederland valt ons in economisch opzicht op, aldus ving spr. aan, het gebrek aan grondstoffen en de dichte bevolking. Spr. was van meening dat ons land in de toe komst alleen gebaat kan zijn met een doorge fourneerde export. In Ned. Indië wordt men sterk gefrap peerd door het economisch beschouwd overheerschende agrarische karakter. Brazilië is wat zijn economische betee- kenis betreft aan één product gekoppeld n.l. de koffie. Vergeleken bij de overige gebieden is Curasao wel zeer klein; ook hier is de wel- yaart afhankelijk van een product en wel van de olie. De welvaart van Curasao zou zeer ze ker sterk verminderen indien b.v. Venezuela zelf de ruwe olie zou gaan raffineeren. Na den wereldoorlog heeft vooral het grondstoffenprobleem de gemoederen in alle landen bezig gehouden. In latere jaren kreeg men de autarkische neigingen in de verschil lende staten d.w.z. ieder land trachtte zooveel mogelijk zelf aan zijn behoeften te voldoen. Eveneens in lateren tijd (na 1929) kreeg men het verschijnsel van de ver doorgevoerde overheidsbemoeiing. Verder nam ook de vin dingrijkheid in handel en industrie sterk toe. Zoo ontstonden de tariefmuren en de daaruit voortvloeiende restrictie-maatregelen o.a. in de thee en de suiker. Ondanks deze maatregelen bleken de eco nomische mogelijkheden lang niet opgelost te zijn. Men heeft toen zijn toevlucht geno men tot monetaire maatregelen o.a. deva luatie; de verbetering door deze „momtcor- rectie" is echter, aldus spreker, waarschijn lijk slechts tijdelijk geweest. Juist omdat Nederland arm is aan grond stoffen wordt ons land door deze belemme ring van den internationalen handel sterk getroffen. Talrijke Hollandsche producten kunnen bovendien niet meer geëxporteerd worden waardoor een wanhopig gedrang op de binnenlandsche markt ontstaat. Een gevolg daarvan is weer verdere over heidsbemoeiing zooals de vestigingswet op het kleinbedrijf en het ontwerp-vestigings- wet voor de groot-industrie bewijzen. Wat moet men nu doen, aldus spr., om toch nog een afzetgebied voor het Nederlandsche pro duct te vinden? Twee dingen zijn hiervoor noodig en wel op de eerste plaats een goed geoutilleerde han delsvoorlichting en ten tweede opvoering van de kwaliteit van het product. De best geoutilleerde officieele handels voorlichting geeft echter niets wanneer de industrie niet wenscht mede te werken. Initiatief van deze zijde om zich van de per manent wisselende markttoestanden in het buitenland op de hoogte te stellen, is onmis baar. Ook bestudeering van het afzetgebied ter plaatse is een noodzakelijk vereischte. Na de pauze vertoonde de heer Mollerus eenige plaatjes over Curasao en een kleuren film. R.-K. BRIDGECLUB „ONS GENOEGEN". De eerste open drive der vereeniging heeft een vlot verloop gehad. Er is zeer scherp ge speeld wat wel uit de resultaten blijkt: 1 mevr. en de heer P. v. d. Heuvel le prijs 39'/2pnt. 2 heeren la Grauw-Janus le pr. 36 3 heeren Westerman-Mens le pr. 34 4 Gebr. Verkroost 2e prijs 34 5 heeren Westerman-Stevenhage le prijs 33 6 heeren v. Vessum-Marchant 2e pr. 33 7 mevr. Handgraaf en de .heer v. Hoof Sr. 32 8 dames Wiegmink-Mulder 31 9 mevr. en de heer Walter, 2e pr. 30 10 heeren de Wit-Kaandorp 30 11 heeren Turkenburg-Verweij 2epr, 30 12 heeren Wijtkamp-Rooyers 29 'A BRIDGECLUB „HAARLEM NOORD". De wilde vlagendrive ter gelegenheid van het éénjarig bestaan der vereeniging heeft de volgende resultaten gebracht: le heeren Schip-Smit 5 vlaggen 2e heeren Walter Jr.-Steenkist 4 3e mevr. en de heer Kabel 4 4e mevr. en de heer v. d. Heuvel 4 5e heeren G. Meij er-Toeset 4 6e heeren F. Pigge-Dreckmeier 4 „KENNEMER BRIDGE BOND". K. B. B. Competitie. Wedstrij duitslagen B.C.H.N. I—N.B.B. I 3814—57V2 „De Kennemers" IB.C. Beverwijk I 39X—561/z ..Rosehaeghe" I—.JJmuiden" n 43)4—52 y2 Vastgestelde wedstrijden: 20 Dec.: „IJmuiden" II„Haarlem Noord" Gem. 22 Dec.: Berger B.C. I„Haarlem Noord" Gem. 22 Dec.: B. C. Alkmaar I—H.B.C. '32 I 24 Dec.: „Haarlem Noord" IIHim. Br. Cl. 2 Wane aan hun oranje koppen kunt u zien, dat u op 'n voorrangsweg rijdt. En verder dient u op vierkante oranje bordjes met witten rand te letten, dat zijn óók voorrangsweg-kenteekens. sw WEKKf# m 'S»4 Junghans* wekkerklokje voor schrijftafel, boudoir of slaapkamer. Mooiblijvende chroomnikkel-uitvoering met gewelfd glas en duidelijke cijfers. Betrouwbaar uur- en wekker werk. Als geschenk een succes! (Adv. Ingez. Med.) De O. O. V. kiende. Welgeslaagde avond in „Dreefzicht". De Overijselsche Ontspannings- vereeniging had gisteravond een kien en damavond georganiseerd, die een bijzonder geanimeerd verloop had. De zaal van „Dreefzicht" was goed gevuld en er heerschte een prettige ongedwongen sfeer die trouwens altijd de avonden van deze vereeniging kenmerkt. De voorzitter de heer J. Westervoorde wees nog eens op de groote eer die de ver eeniging te beurt is gevallen doordat de bur gemeester Dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk welwillend het beschermheerschap van de vereeniging heeft aanvaard. Spreker belichtte verder nog de vorige feestavonden die zoo bijzonder geslaagd wa ren en besprak tenslotte het programma voor dit seizoen. De dansschool van der Wateren trad op met folkloristische dansen waaraan ook de leden van O.O.V. al spoedig dapper meededen. De Haarlemsche Shirley Temple, haar ware naam we mogen het wel verklappen is Greetje van Wort, had met haar liedjes en vooral natuurlijk me't „Lollipop" veel succes. Tot het welslagen van den avond droegen ook „The Moonilght Serenarders" bij die voor uitstekende dansmuziek zorgden. Het was dus weer 'n echte prettige en ge animeerde avond waarop O.O.V. met veel genoegen kan terugzien. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 14 December 1937. 1 W. P. van Breda, sigarenhandelaar, wo nende te Haarlem, Anegang 36. Curator: Mr. K. van Giffen te Haarlem. 2 M. Kramer, handelaar in groenten en fruit, wonende te Beverwijk, van Hogendorp- straat 6. Curator: Mr. B. E. van Tijn te Haarlem. 3 N. Mudde, timmerman, wonende te Haar lem, Leeuwerikstraat 50, Curator: Mr. W. Veniet te Haarlem. 4 J. Th. Antonisse, vroeger slager, thans zonder beroep, wonende te Heemstede, Soen- dastraat 19. CuratorMr. D. de Jong, te Haarlem. Rechter-commissaris in deze faillissemen ten Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens gebrek aan actief is opgeheven het faillissement van: C. de Jong, bloembollenhandelaar, wonen de te Hillegom, Loosterweg n 29. Curator: Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. Wegens het verbindend worden der Uit- deelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van: 1 B. W. Wisker, rijwielhandelaar, wonende te IJmuiden-Oost, gemeente Velsen, Wijk aan Zeëerweg. Curator: Mr. O. H. van Wijk te-Heemstede. 2 De nalatenschap van wijlen L. Bakker, in leven sigarenwinkelier, gewoond hebben de te Hillegom. Curatrice: mevr. Mr. E. A. J. Scheltema- Conradi te Haarlem. Haarlem's Muziekinstituut. Voordrachtavond F. Primo. In den Kring' van Haarlem's Muziekinsti tuut, die ongetwijfeld voor hem een vrien denkring is, trad Dinsdagavond in een der zalen van dat Instituut de heer F. Primo als voordrachtkunstenaar op, met een program ma, gewijd aan poëzie met betrekicing tot de liefde. Uitgaande van de Middeleeuwen bracht de voordrager ons via Vondel naar den moder nen tijd en wij beklagen ons niet, dat wij deze reis tot het einde hebben medegemaakt, De 'heer Prinio had zijn programma, dat toch al rijk voorzien was, nog aangevuld met een gedicht van Allard Pierson: ,Der liefde al vermogen". Welnu: niet alleen der liefde al vermogen, ook der liefde veelzijdigheid heeft hij door zijn voordracht van talrijke grootere en kleinere gedichten op voortreffelijke wijze tot uiting gebracht. De lieflijke, naieve mid- deleeuwsche liefdespoëzie; Vondels onsterfe lijk „Waer werd oprechter trouw", de neger- lyriek van Gwendolyn Bennett („Voor 'n donker meisje") en van Langston Hughes (het aangrijpende „Speel de blues"); de magistrale poëzie van Henriëtte Roland Holst, de mooie verzen van den Vlaming René de Clercq, de heer Primo heeft dat alles uit muntend recht doen wedervaren en wij zijn het eens met wat de heer Nico Hoogerwerf de directeur der Muziekschool, in zijn be wonderend dankwoord zeide: „Wie zóó door zijn voordracht aan de figuren gestalte weet te geven, moet wel een kunstenaar zijn". Van artistieke gaven getuigde de voor dracht van den heer Primo ongetwijfeld, al treft op den duur een zekere eentonigheid, zoodat het ons werkelijk goed deed (anderen zullen er misschien anders over denken) dat na veel dramatiek Willem van Iependaal door den mond van langen Tienus in diens Serenade nog wéér eens een ander soort liefde tot uitdrukking bracht en wat lager bij den grond kwam door te gewagen van de bekoorlijke Carlieneke, aan wie hij op origi- neele wijze zijn bezoek aankondigde. En dan zit naar onzen smaak deze voordrager (maar wij vergeven het hem gaarne want het was tenslotte toch niet hinderlijk) wel wat te veel vast aan zijn boek. Maar „machinaal" wordt zijn voordracht hierdoor zeer zeker in gee- nen deele; daarvoor is hij te veel artist. Dat de heer Primo niet alleen van poëëzie maar ook van proza houdt, bleek aan het slot van den avond uit zijn geestdriftige voordracht van Van Deyssels meesterlijk „Ik houd van proza". Dat was weer een andere liefde, de liefde tot de taal van schrijver en voordrager beiden, want deze laatste maak te door zijn mooi geschakeerde en boeiende voordracht het aanhooren van dit proza van den grootmeester tot een feest. Als bewijs van erkentelijkheid voor het ge schonken kunstgenot werd den heer Primo een bloeiende azalea aangeboden. E. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. De Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie houdt Maandag 20 December een propagandavergadering in het gebouw van den Nederlandschen Protestantenbond te Haarlem. Sprekers zijn: mr. G. A. Boon, over .Dictatuur als internationaal gevaar", en dr. H. Brugmans, over „Nederland als Democra tisch land". PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 16 DECEMBER. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen. 10.35 Parijs Radio. 12.05 Parijs PTT, 12.20 Parijs Radio. 12.40 Keu len. 1.20 Ned. Brussel; 1.35 Keulen. 2.20 Lon don Regional. 5.20 Fransch Brussel. 5.50 Ber lijn. 6,20 Keulen. 7.20 Berlijn. 8.20 Rome. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 12.20 Droitwich. 6.45 London Regional. 7.00 Droitwich. 7.20 Keulen. 9.20 Droitwich. 11.00 London Regional. 11.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Mixed Programma. 1. Lohengrin, Quentin MacLean; 2. El Monito, Robert Renard; 3. Die Welle, Wiener Bohème orkest; 4. Tales of Hoffman, H. M. Gren. Guards; 5. Stracathro, Herbert Walton; 6. Going Home, Boswell Sisters; 7. Ueber Land und Meer, Wiener Bohème orkest; 8. Wedding Marsch, Quentin MacLean; 9. Poe ma, Robert Renard; 10. Marine Lieder, potp. Orkest; 11. Auf dem Ozean, Wiener Bohème orkest; 12. The lonesome road, Boswell Sis ters; 13. Crimond, Covenanters, Frenet, Her- bert Walton. 8.0012.00 Diverse» EXAMENS. Op de, te Rotterdam gehouden examens van de Vereeniging van Modevakscholen in Neder land zijn geslaagd voor comstumière de dames E. Bülher te Aerdenhout, J. S. Buijze te Vijf huizen, W. R. E. Meijer en L. Sala te Haarlem, alle leerlingen van de Modevakschool Groote Houtstraat 100 rd„ directrice mej. A. Muntje- weg. KINDEROFERETTE KOOR „CON ANIMA". Bovenstaande vereeniging zal Zondagmid dag in den Stadsschouwburg een opvoering geven van de kinderoperette „Goudsterretje". De regie berust bij mevr. J. de MonLugtig en de directie bij den heer Joh. van 't Vlie. De dansen en solodansen staan onder leiding van Corrie de Mon. KERSTPOTTEN LEGER DES HEILS. Op verschillende straten en pleinen zijn weer de bekende „Kerstpotten" van het Leger des Heils opgesteld. Bovendien zal van Donder dag af een auto met luidsprekerinstallatie door de stad rijden, om nog eens in het bijzon der de aandacht op dit mooie werk te vestigen. Mogen velen het leger des Heils steunen bij dit mooie werk, opdat een zoo groot mogelijk aantal behoeftigen kan worden geholpen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De trek naar buiten, speciaal Heemstede. Geachte redactie, Het is een feit dat het wonen in „de stad" voor zeer velen z'n bekoring heeft verloren. Het tusschen andere huizen ingeperst wonen in straten waar vaak geen zon komt, het hart-, trommelvlies- en hersenverscheurend lawaai, de smalle veelal naar den rijweg af hellende trottoirs, hier en daar opgestopt met rijwielen, maken het niet-rijdend ver keer van dien aard dat men zoo gauw mo gelijk een tram opzoekt om weg te komen. Het loopend verkeer beperkt zich tot het noodzakelijke; het gezellig winkelen, het „trottez gaiment, trottez légère" behoort tot het verledene. Men zoekt plaatsen met meer rust, kalmte en speciaal voor kinderen en lieden „op leef tijd" met meer gelegenheid zich in de bui tenlucht te bewegen. Een van die plaatsen is Heemstede. Dit in verband met een tweetal artikelen in dit blad van resp. 6 en 7 December jl. waaruit blijkt dat de schrijver niet geheel in stemt met de voortreffelijkheid van Heem stede als woonplaats. In het artikel van 7 December wordt ge wezen en terecht op de eenvormigheid van het nieuwe woningtype en op het gemis aan voldoende water. Beide bezwaren zijn echter voor iemand die de stad verlaat „voor buiten" m.i. van ondergeschikt belang. Belangrijker is het artikel van 6 December waarin gewezen wordt op het verschijnsel dat in den laatsten tijd het vertrek uit Heem stede belangrijk is toegenomen omdat Heem stede wel veel nieuwe ingezetenen trekt, maar deze niet weet vast te houden m.a.w. omdat Heemstede tegenvalt. Dit nu moge waar zijn, maar dat dit zou gelegen zijn, zoo als de schrijver meldt in de hoogere prijzen van gas en water lijkt mij onwaarschijnlijk. Daarvoor biedt Heemstede andere voordeelen die daar ruimschoots tegen opwegen Er moe- EEN KLEINIGHEID DIE GEWAAR DEERD WORDT'N DOOSJE fflïiiQfraora 10 HEERLIJKE MILDE SIGAARTJES 30 CENTS (Adv. Ingez. Med.) Een Voorspelling door ELSJE MOLL. De dame was klaarblijkelijk van plan alle hoeden op te passen. „Die hoed is on mogelijk", heeft ze daar juist, bij den drie en twintigste, gezegd' „Die maakt mij heelemaal geel!'. Bij den twee en twintigste had Eva nog be leefd tegen haar gesproken, maar nu was haar geduld ten einde. „Dat kan die hoed toch niet helpen", verklaart zij zakelijk. De dame voelt zich beleedigd, gegriefd, en gaat met een air den modewinkel uit. Die had ze tóch niet gekocht", bromt Eva, toen ze weg was. De hoofd juffrouw der af deeling is zeer ver stoord: „Juffrouw Boomgaard, ik vrees dat uw ironische aard zich met uw betrekking bij ons niet langer verdraagt'" „Of ik wat om die betrekking geef!" fluis tert Eva haar vriendin Keetje toe, die van haar af deeling voiles en sjaals naar haar toegeslopen is. „Zoo? zegt Keetje verbaasd, „heb je dan wat beters?" „Ik ga met een radja trouwen", antwoordt Eva? Keetjes mooie donkerbruine oogen drukken zulk een vrees uit, dat Eva moet lachen: „Nee, ik ben niet mal. Een beroemde waar zegger heeft het mij voorspeld, en wat hij zegt komt altijd uit, zegt de juffrouw bij wie ik in den kost ben. Ik ben vanmorgen om ze ven uur al bij hem geweest. Het is een Turk en hij zit met gekruiste beenen op een sofa ik moest natuurlijk lachen, maar toen zij hij: „Juffrouw, daar valt hiei heusch niet te lachen; alles hier is ernstige wetenschap en daarbij keek hij mij zóó doordringend aan! Toen nam hij mijn hand en heeft daar din gen uit gelezen ongeloofelijk, zeg ik je! Hij "weet eenvoudig alles Hij zei dat ik eens erg ziek ben geweest en dat ik daaruit zoo gevoe lig ben gebleven en van de eenzaamheid houd...." „Onzin!" zei Keetje met overtuiging. ..Heelemaal niet, menigmaal bén ik werke lijk graag alleen. En dan zei hij, dat mij een zeer groot geluk wacht, ik zou een donkeren^ zeer kundigen man leeren kennen en een reis maken. En dan sloot hij zijn oogen en werd heel poëtisch: Ik zie een groot wit huis, zei hij, van drie zijden omgeven door een park, blauwe golven bespoelden breede steenen trappen. De wijze man is daar heerscher, hij is in 't sneeuwwit gekleed, op zijn hoofd draagt hij een eigenaardig wit hoofddeksel. Op een wenk met den staf, dien hij in zijn rechterhand houdt, vliegen dienaren en die naressen. Vele lieden gaan het huis binnen en komen er weer uit en lachen tegen elkaar en schijnen zeer gelukkig te zijn. Eerlijk Keetje, dat zei de Turk zóó indrukwekkend, dat het mij koud langs den rug liep. De don kere man in het witte paleis kan toch niet anders dan een radja, of een sultan zijn. En eigenlijk waarom ook niet? Een paar jaar geleden heeft de Agha Khan toch ook wel een Parijsche modiste getrouwd, waarom zou er op mij niet een verliefd kunnen worden? Eva is de volgende dagen geen prima ver koopster. Niet, dat zij rotsvast aan de voor spelling gelooft, maar haar fantasie heeft vleugels gekregen. Zij droomt van den rijken, donkeren man die robijnen en paarlen voor haar voeten strooit. Is het te verwonderen dat men zoo ongaarne uit zulke droomen ge wekt wordt om de laatste modellen hoeden te vertoonen? Twee weken later had Eva haar opzegging en vier weken later zat zij op een zonnigen middag van een herfstdag op een bank in het: park, op een tijd dat de drukte in de mode zaak recht begon. Nu ze met de handen in handen in haar schoot in het park zat, had zij het vernederend gevoel, dat ze haar plicht verzuimde en eigenlijk aan iedere dame, die voorbijkwam, een hoed moest verkoopen. Men heeft het niet gemakkelijk, denkt zij. als men zijn betrekking heeft verloren en geen andere in het uitzicht heeft en de beloofde radja in Indië blijft Zij zucht zóó diep, dat een jongeman, die aan het ander einde van' de lange bank plaats heeft genomen, verschrikt naar het meisje kijkt en haar deelnemend vraagt: „Mankeert u iets?" „En of", denkt Eva, maar zij antwoordt koel: „Nee, dank u, niets". „Ik dacht dat u zich misschien niet wel voelde", zegt de jongeman, „omdat het mij vandaag óók zoo gegaan is. Ik moest name lijk bij het banket, dat vanwege ons Congres gegeven werd, wijn drinken. En dat ben ik zoo midden op den dag, heelemaal niet ge wend. En nu werd ik zóó duizelig, dat ik hier moest gaan zitten. Nu gaat het al wat beter." En knap mensch is hij en breedgeschou derd, met donker haar en een door de zon verbrand gezicht. Hij ziet er vertrouwens- wekkend en goedmoedig uit, maar heelemaal niet als een geleerde, die aan een Congres deelneemt. „Het Congres van scheikundigen is toch al geweest of niet?" vraagt Eva, „en ik dacht dat het medisch congres, pas over eenige weken gehouden werd." „Ik ben geen scheikundige en ook geen dok ter. Vandaag is er een congres van koks en ik, ben de chef de cuisine van het hotel Excelchior te M.," zegt de jongeman niet zon der trots. Weet u, wat er van deze kennismaking kwam? Een vervulde profetie. Eva is ge trouwd en heeft met haar echtgenoot een huwelijksreisje gemaakt om de sneeuw op de bergen te zien. Haar man is werkelijk een kundig mensch, die zelfs aan de samenstel ling van een een dezer dagen uitgegeven kookboek heeft medegewerkt, en die de kunst verstaat, aardappelen op zestig verschillende manieren toe te bereiden. Zij woont met hem in het mooie witte hotel, dat midden in een groen park staat met een kletterende fon tein er in, waarvan het hoogopgespoten water langs breede trappen in het basin vloeit. Hij staat in het wit gekleed, met een eigenaar dig wit hoofddeksel op, in de keuken en op een wenk met zijn koksmes vliegen de koks en patissiers, koksleerlingen en groentenschoon maaksters, vaatwasschers en kellners. En nog iets anders kwam in vervulling. Eva is wer kelijk gelukkig' gewerden, zij het dan ook. dat de mate der vervulling in werkelijkheid veel, veel kleiner is, dan zij zoo fantastisch ge droomd had. Beter aanbeveling weet de ober niet te bedenken. Van Ringershet is dezelfde cacao, die ook gebruikt wordt voor Ringers Bonbons. Groen etiket */i K.G. 1.56 Oranje etiket 1h K.G. 1.82 Gedecor. bus 1|iK.G. 2 Kleinere bussen naar verhouding. föfioncleh fijn iS VAN ringers ievenS voedzaam en licht verteerbaar (Adv. Ingez. Med.) 7 ten andere oorzaken voor zijn. En deze zijn er helaas. Op één er van werd nog niet lang* geleden in een ingezonden stuk gewezen n.l. de verregaande vervuiling en verwaarloozing van trottoirs. In de tweede plaats, he erger lijk lawaai den gehe'elen dag door van motor- bakfietsen en vaak tot in den nacht van motorrijwielen mijlen ver hoorbaar. Hoe de. overheid vooral in een plaats als Heemstede zoo iets kan toelaten, is mij onbegrijpelijk. Mij is wel gezegd dat het was om de bevol king al vast te wennen aan het lawaai van trommelvuur en bommen in den eerstkomen- den oorlog. Moge aan die misstanden spoedig een eind worden gemaakt. Dan zou Heem stede door de ligging tusschen den Hout en Groenendaal, excentrisch van het groote ver keer door de nabijheid van het S'paarne en. last not least door zijn tramverbindingen, een ideale woonplaats zijn. HEEMSTEDER. (Wij teekenen hierbij aan, dat er inderdaad klachten bestaan onder de Heemsteedsehe ingezetenen over de prijzen van gas en elec- triciteit. In het bijzonder geldt dit voor elec- triciteit, waarvoor bij vastrechttarief het tarief niet daalt beneden 10 cents per K.W.U. Bij Openbare Werken, waaronder de Reini ging ressorteert, weet men niet welke buurt bedoeld kan zijn wat vervuiling en verwaar loozing van trottoirs aangaat. Er zijn nooit klachten over gehoord. Als er klachten bij den directeur komen, zullen die onderzocht worden. Wat het lawaai op straat aangaat deelde de inspecteur van politie mede, dat de motor- brigade streng let op open of onvoldoende ge sloten uitlaten bij motorrijtuigen. De klacht van den inzender le„k hem overdreven. Als intusschen bepaalde klachten bij hem komen, zal hij trachten hem meer rust te verschaf fen. Redactie). DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: Heeft een ouder bet recht een meer derjarig kind uit zijn huis te verwijderen wegens het zich niet houden aan de orde van het huis? (De ouder zal de kosten dragen van een kost huis). ANTWOORD: Ja. PLANTEN. VRAAG: Hoe kan ik het best dahliaknollen bewaren? (een kelder heb ilc niet en op zolder zijn ze verleden jaar verdroogd). ANTWOORD: In een kistje met droog zand of turfstrooisel op een vorstvrije plaats bewaren. Vooral de knollen eerst goed laten drogen DIVERSEN. VRAAG: Hoe kan ik een granieten gootsteen helder houden? Is bleelcpoeder goed? ANTWOORD: Als de gootsteen erg vuil of vet is eerst goed uitboenen met kokende soda-oplos- sing, daarna af en toe met chloorwater uitspoe len. VRAAG: 1. Hoe moet een peau de pêche jasje met gekleurde kruissteekjes gewasschen worden? 2. Zijn transpiratievlekken van een stoffen jurk te verwijderen? ANTWOORD: 1. In tetra goed wasschen en kneden, daarna tusschen doeken zoo droog mo gelijk kloppen en buiten in den wind of op den tocht drogen. 2. De vlekken stevig afschuieren met warm wa ter. Is de kleur echter beschadigd, dan is daar aan niets te doen dan in een goede ververij te laten bijverven. VRAAG: Hoe krijg ik een schroeiplek (ont staan door een heete bout) uit een pantalon? ANTWOORD: Met lauw water, met zeepsop goed afschuieren, daarna met warm water goed afsponsen en met een leeren lap zoo droog moge lijk kloppen. Als de vlek te diep zit is er weinig aan te doen. VRAAG: Heeft men een vergunning noodig, als men een hoenderpark wil beginnen? Waar moet die worden aangevraagd? ANTWOORD: Bij Politieverordening is het niet verboden, maar u moet in deze tijden deze zaak toch niet beginnen zonder vergunning van de Pluimvee Centrale in Den Haag. Wend u tot dezq centrale.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10