Haarlem's Dagblad D. Japansche Bommen. Een toekomstblik. De nood der Stille Armen. Stille Armen. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16713 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensrlag 15 December 1937 Abonnementen per weck f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advortenticn: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Kegelabonnementsturieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elka regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De Japanners zijn nu wat al te slordig met hun bommen geworden. Na een aanval op Engelsche schepen hebben zij de Amerikaan- sche kanonneerboot Panay en drie tankbooten van de (eveneens Amerikaansche) Standard Oil Company op de Jangtse tot zinken ge bracht en de uitwerking op de Engelsche en Amerikaansche regeeringen is niet uitgeble ven. Vooral de regeering van president Roose velt blaast hoog van den toren. Excuses zijn al gemaakt, schadevergoeding is al toegezegd, maar de schuldigen moeten ook bestraft wor den. Dat zal meer voeten in de aarde hebben, want de Japansche regeering stelt zich na tuurlijk op het vanouds-bekende standpunt van de „vergissing". Daar gelooft Amerika niet aan. Die schepen voeren alle de Ameri kaansche vlag, zij droegen bovendien de „Stars and Stripes" op de brug en niettemin zijn zij tot viermaal toe aangevallen en door de Ja pansche vliegtuigen met hun bommen tot zin ken gebracht van 150 M. hoogte. Inderdaad lijkt de vergissing niet erg waar schijnlijk. Overigens is het geval weer erg leerzaam voor de menschen die dat luchtwa- pen zoo onbeduidend vinden en meenen dat het zich tot militaire doelen van den vijand bepalen zal. In den oorlog in het Verre Oosten heeft het al heele volkswijken van Nanking en Shanghai uitgemoord en vernietigd en nu boort het bij vergissing een reeks schepen van een neutrale mogendheid in den grond. De nijdige houding van Engeland en Ame rika heeft de Japanners ditmaal kennelijk doen schrikken. Zij willen bakzeil halen. Al thans hun regeering. Het is evenwel niet al te duidelijk in hoeverre de Japansche admi raals en generaals zich aan de opvattingen van hun regeering storen en daarom zou het overdreven optimisme zijn te veronderstellen dat het nu met die vergissingen wel uit zal wezen. Dit besef is ook voor onze Nederland- sche belangen allesbehalve aangenaam. Een uitbreiding van den oorlog in het Verre Oosten zou een ramp zijn, waarbij ook de naburigheid van onze koloniën leelijke gevolgen zou heb ben. Het is iets anders om op het achterbalcon van de tram of in de warme huiskamer bij een kopje thee te zeggen: „Die Engelschen en die Amerikanen zijn veel te lankmoedig, zij hebben geen moed" en meer van dat flinks, dan de gevolgen onder oogen te zien van een wereldbrand waarin verscheidene groote mo gendheden zouden zijn betrokken en vele klei ne nolens volens worden meegesleept. Hoe de kleine er in zoo'n geval aan toe zijn heeft de wereldoorlog 1914-1918 op trieste wijze be wezen. De Amerikaansche regeering heeft naar aanleiding van het ongelukkige Japansche vergissinkje op de Jangtse nog een eisch ge steld. Die houdt in „dat nauwkeurig aange geven en definitieve maatregelen genomen zullen worden", teneinde te voorkomen dat opnieuw de belangen of eigendommen, die Amerika in China bezit, blootgesteld zullen worden aan aanvallen door Japansche strijd krachten of onwettige bemoeiing van Japan sche autoriteiten of strijdkrachten. Dit klinkt als een ingewikkelde phrase, maar de uitwerking van het gebeurde in de Ver- eenigde Staten bewijst wel dat het meer is en dat een herhaling van zulke gebeurtenissen tot gansch andere reacties zou leiden. Het schijnt de vraag of men dit in Japan duidelijk genoeg beseffen zal. Dat wil zeggen: of het doordringt niet alleen tot diplomaten en regeeringspersonen maar ook tot die aan voerders van leger en vloot die zich van hun regeering niet zoo bizonder veel schijnen aan te trekken. Het is natuurlijk moeilijk voor een Westerling zich in de Japansche disciplinaire opvattingen in te denken, maar die zullen toch wel niet zóó vreemd zijn dat de Japan sche vliegers zich viermaal achtereen vergist hebben zonder dat de chefs er iets van wisten. Blijkbaar hebben die chefs zich toch wel het eerst vergist. Het is maar de vraag in hoeverre Tokio hun duidelijk zal kunnen maken dat zij dat niet meer moeten doen. En ook kan men met belangstelling de bestraffing van schul digen, die Amerika geëischt heeft, tegemoet zien. Zullen de aanvoerders bestraft worden? Of de vliegers? Of krijgen we eerstdaags de mededeeling, dat laatstgenoemden, in wan hoop over hun vergissing, harakiri hebben gepleegd? Maandenlang heeft Spanje zich doen gel den als de voornaamste haard van het groote oorlogsgevaar voor de wereld. In Spanje schijnt tegenwoordig weinig te gebeuren. Maai de „leemte" wordt onmiddellijk aangevuld door nieuwe gebeurtenissen in het Verre Oos ten, die ons herinneren aan den tweeden, zeker niet minder gevaarlijken haard. Al heet het daar dan, nota bene, geen oorlog maar slechts een „conflict". Uitkeeriiig verhoogde brand- stoffenbijslag. Begint volgende week, met twee weken terugwerkende kracht. Naar wij vernemen zal met de uitkeering van den verhoogden brandstoffenbijslag de volgende week begonnen worden, maar dan met twee weken terugwerkende kracht. De auto, waarin bruid en bruidegom de levensreis zoo onfortuinlijk begonnen, wordt het water gehaald. Weer een auto te water. Met een ondertrouwd paar! Een alleronaangenaamst avontuur hebben Dinsdagavond een trouwlustige jongeman en jongedame uit Amsterdam ondervonden. Hij was 28 en zij 24 jaar. Ze waren voor de onder trouw naar het stadhuis in de hoofdstad ge gaan en maakten na afloop een autotochtje naar Haarlem. In het Amsterdamsche kwar tier raakte de bestuurder verdwaald. Hij kwam in de Romolenstraat terecht en toen hij in de verte de Amsterdamsche tram zag rijden, meende hij weer op het goede spoor te zijn. Als hij eerst maar weer op den weg kwam, waar de E. S. M. reed, zou alles immers van zelf wel terecht komen. Dus reed hij rechtuit, toen hij plotseling tot zijn grooten schrik het donkere water van den Heerensingel vlak voor zich zag. Hij reed gelukkig niet hard, maar hoewel hij uit alle macht remde, kon hij toch niet voorkomen, dat de wagen met zijn lieven last in het wa ter terecht kwam. Door de geringe snelheid sloeg de auto niet over den kop, maar bleef met den neus in de modder rechtop staan. De bestuurder kon de schuifbare kap openen en met behulp van een politieagent en om standers konden de inzittenden ongedeerd en zelfs nog droog op den wal komen. Zij kwamen dus met den hevigen schrik vrij. Door leden van den Ongevallendienst werden zij bij omwonenden wat gekalmeerd. Per trein aanvaardden zij daarna de terug reis naar Amsterdam. Vannacht ongeveer half twee werd de auto op het droge gehaald. Er bleken nog een handtaschje en een portemonnaie met onge veer f 5 in te liggen. Die zullen aan de eigenares ter hand worden gesteld. De auto is met een kraanwagen naar Amsterdam gesleept. Kleine tuinders en visscherij hebben aandacht der regeering. Mededeelingen aan de Kamer. Het kleine tuindersvraagstuk heeft bijzon dere zijden, waardoor het treffen van een regeling zeer moeilijk is. De minister hoopt er in te kunnen slagen, naar hij in de Memorie van Antwoord inzake de begrooting van het Landbouwcrisisfonds schrijft, om reeds spoedig nadere mededeelingen te doen, omtrent bij zondere maatregelen voor deze categorie. Visscherij. Met de meening van vele leden, dat zoowel de zee- als de zoetwatervisscherij nog steeds in een moeilijken toestand verkeeren, ondanks de van regeeringswege voor deze bedrijfstak ken genomen maatregelen, moet de minister zich tot zijn leedwezen vereenigen. Zijn stre ven is er op gericht, om ook voor dezen tak vah volksbestaan die maatregelen te treffen, welke tot herstel van het door de crisis ver stoorde economische evenwicht kunnen leiden. De minister kan niet ontkennen, dat de hef fing op bakolie een belemmerende factor is voor het gebruik van visch. Deze heffing kan echter niet afzonderlijk beschouwd worden, doch moet gezien worden in het samenstel dei- heffingen op margarine, vetten en oliën. Eerst wanneer 'n verdere verlaging van deze heffin gen in het algemeen mogelijk is, zal ook tot een verlaging van de heffing op bakolie kun nen worden overgegaan. Trawlvisscherij uit IJmuiden. Hoewel de verschillende maatregelen onge twijfeld voor het zeevisscherijbedrijf te IJmui den van groote beteekenis zijn geweest, betee- kenen zij noch ieder op zich zelf noch alle te zamen de oplossing van het probleem IJmui den. Dit probleem moet in breeder verband worden bezien. Het materiaal daarvoor is aan wezig o.a. door de rapporten in zake de ren tabiliteit en geschiktheid van visschersvaar- tuigen en in zake de distributie van zeevisch, welke de Nederlandsche visscherij centrale in samenwerking met den economisch-technolo- gischen dienst voor Noord-Holland heeft op gesteld en welke in den loop van de maand November aan den minister zijn uitgebracht. De minister heeft deze rapporten thans in studie en moet zich daarom zijn meening in zake de saneering van het zeevisschersbedrijf vooralsnog voorbehouden, hetgeen te méér noodzakelijk is, daar de bedoelderapporten nog niet met de bedrijfsgenooten zijn bespro ken. De minister vertrouwt echter spoedig zijn standpunt ten aanzien van het onderhavige vraagstuk te kunnen bepalen. Gar n alenvisscherij De door België en Frankrijk getroffen con- tingenteeringsmaatregelen zijn inderdaad voor de Nederlandsche garnalenvisscherij ongun stig. Pogingen worden aangewend op dit punt verbetering te verkrijgen. Steun voor de fruit- en warmoezerijgewassen. Een bedrag- van 1.580.000; De minister van economische zaken heeft besloten uit het Landbouwcrisis fonds aan hen, die als teler van gewas van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche groen ten en fruitcentrale steun te verleenen tot een bedrag van ten hoogste f 1.580.000. Deze steunverleening omvat de pro ducten blauwe en witte druiven, spek- boonen, pronkboonen, tomaten en fa- brieksframbozen. KANTONRECHTER. Kwakzalver veroordeeld. Patiënt tijdens behandeling overleden. In den loop van 1933 werd een inwoner van Haarlemmerhede ziek. Hij stelde zich onder behandeling van den huisdokter, die hem aan raadde, een chirurg te. raadplegen. Deze oor deelde het noodzakelijk, dat de patiënt een operatie zou ondergaan, waar deze echter weinig voor voelde. Hij wendde zich tot een kwakzalver, die hem ongeveer twee jaar behandelde, tijdens welke behandeling de ziekte echter belangrijk ver ergerde. De patiënt begaf zich daarop weer naar den dokter, die nog steeds geen anderen uitweg zag, dan operatief ingrijpen. De patiënt beging daarop de onvoorzichtig heid, opnieuw zijn heil te zoeken bij een kwakzalver, die echter uit angst voor de po litie, de behandeling staakte. De ziekte was inmiddels reeds zoozeer verergerd, dat de patiënt het bed moest houden. Ten derde male werd nu de hulp van een kwakzalver ingeroe pen, ditmaal een inwoner van Oegstgeest, die volgens de geruchten een wondermiddel tegen de gevreesde t.b.c. zou hebben ontdekt. De wonderdokter, een eerbiedwaardige grijsaard, bezocht den patiënt drie maal, waar bij hij als zijn meening te kennen gaf, dat hij den patiënt wel zou kunnen genezen. Voor deze bezoeken liet hij zich telkens 20 betalen, terwijl voor de medicijnen die hij voorschreef in totaal ongeveer ƒ25 betaald werd. Waarschijnlijk had deze wonderdoener een onjuiste „diagnose" gesteld, misschien ook had hij zijn gaven overschat, want tijdens de be handeling stierf de patiënt. De 28-jarige weduwe van het slachtoffer van het misplaatste vertrouwen in de kwakzalverij vertelde dat verd., die thans zelf door ziekte niet in staat was ter terechtzitting te verschij nen, bij zijn derde bezoek aan den patiënt verklaard had, dat deze goed was vooruitge gaan. De 63-jarige vader van den patiënt wist wel, dat zijn zoon door verd. behandeld werd, doch hij had verd. nooit ontmoet en ook nooit medi cijnen gezien. Wel wist hij, dat zijn zoon die gebruikte. Scherp requisitoir. De Ambtenaar van het O. M. sprak een woord van deelneming tot de beide getuigen, wier man en zoon in de kracht van zijn leven uit hun midden werd weggerukt. De over ledene had blijkbaar een onoverwinnelijken angst om geopereerd te worden. Deze is hem echter noodlottig geworden, want daardoor heeft hij heil gezocht bij de duistere praktij ken der kwakzalvers, wat hij met zijn leven heeft moeten betalen. Spr. geloofde niet, dat juist deze verdachte edn dood van den patiënt op zijn geweten heeft, immers, de patiënt was reeds door tal van kwakzalvers behandeld. Doch wel heeft verd. veel kwaad gesticht. Wanneer de pa tiënt onder doktersbehandeling was geweest, had men hem misschien nog kunnen redden. Doe hmaar al te vaak zien we, hoe juist een voudige boerenmenschen door de kwakzalvers overbluft en afgezet worden. Verd. heeft aangevoerd, dat hij ook in Haar lem en omgeving tal van t.b.c.-patiënten heeft behandeld, doch bij onderzoek daarnaar is gebleken, dat dezen óf geen t.b.c. hadden, óf niet genezen zijn. Verd. is dus niet de groote „wonderdoener", dien hij voorgeeft te zijn. Het is, zooals dr. Hulst uit Leiden, in zijn rapport heeft vermeld: „ten hemel schreiend, dat een jong leven op deze manier onder kwak zalversbehandeling verloren is gegaan!" Verdachte is reeds zeer oud en thans zelf aan een ziekbed gekluisterd. Daarom wilde spr. tegen hem geen hechtenisstraf eischen, hoe wel verd .reeds meer dan 200 maal veroor deeld werd. De ambtenaar eischte daarom een geld boete van 600, subs. 2 mnd. hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot 300, subs. 30 dagen hechtenis. (Naar ik lees, slaat men in vele landen enorme hoeveelheden le vensmiddelen in blik op, die als voedselreserve moeten dienen bij een eventueelen oorlog. Alleen Engeland al zon 15 duizend mil- lioen blikken voor dit doel willen opslaan.) Verstandig mensch, die voor de toekomst spaart, Want in die toekomst is straks elke gulden. De gulden van nu een daalder waard En vormt een nuttig wapen tegen schulden. Verstandig land, dat blikt in het verschiet En daarin, bij het nuchter kansen wegen. Niet slechts een beeld van rust en welvaart ziet, Maar ook gevaar, tot hoogen nood gestegen. Zoolang de mooglijkheid nog blijft bestaan, Op naadrend stormweer en op zware tijden, Legt een vooruitziend land reserves aan. Om mettertijd die nooden te bestrijden. En de gemeenschap draagt geen hooger last. Dan 't eigen volk voor honger te behoeden, Dus worden er reserves opgetast, Om in een tijd van nood het land te voeden. Een prachtig doel is 't dus, maar het kan mij En u, naar ik vermoed, ook wel benauwen, Als ons gevraagd wordt om die hamsterij, Alsblikken in de toekomst te beschouwen. P. GASUS. Nog meer typeerende gevallen. Onze Sint Elisabeth's Vereeniging te Haar lem heeft zich in vroeger tijd alleen gewijd aan de verzorging van hulpbehoevende zieken en kraamvrouwen. Thans hebben wij zoo vertelde ons de presidente mevrouw J. M. van Liemt-Dolmans ons arbeidsveld belangrijk uitgebreid omdat de crisis daartoe dwong. Daardoor zijn wij eigenlijk op het terrein van Armenzorg gekomen. Er worden nu immers veel menschen gevonden die ondervoed zijn, althans niet gekregen hebben wat zij noodig hadden, zoodat zij tenslotte dringend verster kende middelen noodig hebben, anders wor den het zieken. De armoede en de ellende zijn groot. Het leed van onze medemenschen is bij ons thuis geregeld aan de orde. Mijn man heeft geregeld zijn zorgen als wethouder van Sociale Zaken, waarbij vele duizenden werkloozen betrokken zijn, ik dien de belangen van de honderden die bij de St. Elisabeth's Vereeniging om hulp aankloppen. Er zullen zoo vervolgde me vrouw van Liemt weinig gezinnen zijn waar zoo intens wordt meegeleefd met de nooden van de slachtoffers van de crisis. Het eene geval is zoo mogelijk nog beklagenswaardiger dan het andere. Waar hulp verleend kan worden blijft die natuurlijk niet achterwege, maar helaas is dit niet altijd mogelijk. Wij hebben in de St. Elisabeth's Vereeniging nu ook vele gevallen van Stille Armen. Het is moeilijk den kring „Stille Armen" precies te begrenzen. Er zijn menschen onder die het vroeger rijk gehad hebben, maar die door te genslagen kapitaal of goed-bezoldigde betrek king zijn kwijt geraakt, zoodat ze nu op de liefdadigheid zijn aangewezen. Typeerend is het geval van iemand die vroeger een mooi, groot huis overeenkomstig zijn stand bewoon de, nu is het pand nog wel zijn „eigendom", maar het was noodig om het heele huis op één kamer na, die hem restte voor eigen ge bruik, te verhuren. Als nu uit die opbrengst de hypotheekrente betaald is, blijft er niet genoeg over om te leven, zoodat zonder hulp van anderen deze „huiseigenaar" van honger zou omkomen Een ander droef geval is van een vrouw die eens het middelpunt van een welvarend gezin was. Zij werd toen invalide, bleef jaar op jaar aan haar bed gebonden. Nu heeft haar man haar verlaten, onverzorgd achtergelaten. An deren moeten nu zorgen, dat die vrouw in zul ke droeve omstandigheden ook nog niet van gebrek omkomt Dat zijn gevallen uit de gegoede kringen. Maar ook in arbeidersgezinnen worden Stille Ai-men gevonden. Vroeger kon een vakman be hoorlijk voor zijn gezin zorgen, maar nu is dat niet altijd mogelijk, ook al heeft hij werk. Ik ken een schilder, die voor 20 gulden in de week in Amsterdam werkt. Hij moet zijn treinkaart en fietsenstalling zelf betalen, zoo dat er van het weekloon niet veel meer dan 16 gulden overblijft. Natuurlijk is ook in zoo'n gezin aan veel behoefte. De St. Elisabeth's Vereeniging doet naar, het voorbeeld van de Heilige Elisabeth, die alles wat zij had aan de armen gaf wat zij kan om het leed der armen, ook der Stille Ar men, te lenigen. Bij velen worden melk en eieren gebracht, terwijl alleen de leverancier weet waar hij zijn geld moet halen, Het zal in vele gezinnen van Stille Armen met Kerstmis blijdschap zijn als de Kerstgave van het comité hen in staat kan stellen om de meest drukkende zorgen voor korten tijd te kunnen vergeten Als de kachel kan branden, de lamp ontstoken worden en op de tafel vol doende voedsel staat Negende verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. J. C. f5.—; A. J. Gr. f2,50; G. Z. f 1,—E. L. H. f2.50; W. K. f 1,W. v V, f5.—: Mej L. J. P. v. D. f 5,—; Mevr. M. f 2,50; E. G. f 1,— A. L. H. f 1,—; E. P. f 10,— fam. H. Br. f2,50" J. H. V. f 1,—; J. C. E. R. f2,50; N. N. f7,50; S. H. T. f 1,—; N. N. f 1,—; Mevr. D. B. f 1,—; Het woord is aan Thoreau: Ik geloofdat wij veilig heel wat meer kunnen ver trouwen dan wij doen. M. C. C. f 0,75; J. G. B f2,50; J. v. d. St. f2,50; P .C. K. f 1,50; C. J. G. de W. f2,50; D. B. f2,50; Mevr. A. v. N.—W. f 10,—J. H. M. f2,50; N. N. f5,— S. B. f 1,—N. N. f 1, Tot hulp f5,—; N. N. f4,50; G. V. O. f 1,—; T. B. f2,50; J. J. de J. f 1.K L. R. f 1,J. K. f 1.—Mej. B. L. f2,50; G. f0,50; Mej. J. B. v. B. f25,— A. W. S.—t. K. f 10,—; Mej. D. v H. f 10,— C. H. A.—E. f 10.—; G. R. f 10,— A. A. S. S. f 10.—; fa. R. Co. f 10.—; J. M. H, J. flO,—A. J. B. flO,—A. K. flO,—Mevr. L. T. S.—d'A. M. f 10.—H. H. f 10,—Kaart- pot R. en J. f 10.Kaartpot B. en R. f5, v. d. V. f 10; Piet f 0.50; C. S. f 5; C. O. de J. f 5; J. J. van M. f 5; J. S. f 5; fam. v. d. W. f 5; J. H .f 5; A, v. D. f 5; mej. H. J. S. f 5; W. B. G. f 5; F. H. J. f 5; fam. V. en v. B. f 1; mej. I. v. S. f 2.50; mevr. J. v. S. f 2,50; O. I. A. f 2.50; J. J. O. f 2.50; J. J. P. f 2,50; W. H. D. f 2.50; V. S. f 2,50; mevr. J. D. f 2,50; A. J. F. V. f 2,50; mevr Wed, L. D. c. f 2.50; J. K. f 2.50; J. F. H. B. f 2.50; J. R. de J. f 2.50; A. H. f 2.50; mevr. J. A. v. d- V. R. f 2; M. S. de B. f 2; J. H. R. 1" 1.50; mevr. Wed. E. d. R.-G. f 1.50; N. S. f -1,50; C. H. V. f 1; R. G. f 1; H. S. f 1.; A. C. t. C. f 1; mej. D. S. D. f 1; H. F. v. B. f 1; A. A. H. f 1: mevr.J. J. M. f 1J. V. f 1; mevr. de Wed. A. G. W. v. A -F. S. f 1; Gerh. J. f 1; M. L.-v. D. f 1M. N. f 1M. W. f 1D. J. Z. f5; Sportver. H. D. f 2.50; fam. B. f 2; T. v. T. fl; v. d. G. f 10; J. Th. v. d. L. v. S. f 1; J T. f 1; J. P. S. f 2.50. Wed. V.—S. f 1, J. D. f 1, G. G. f 1. Mevr. J. E. K. f 0.50, mevr. L f 2. NN. f 0.50, v. d. B. f 2, ..129" f 1, E. J. V. f 0.50, J. W. K. f 0.25, B. G. N. f 10, R, f 10, mevr. W.—W. f 1, P. H. R. f 10. van Piet f 1, A. L. de J. f 10, fam. J„ T. E. f 2.50, mej. F. T. f 2. N. V. J. A. B. f 25, mevr. H. de C. f 10, A. v. H. f 2. J. W. R. f 2.50, techn. pers. N.N. f 3. Th. M. J. D. f 5, Dr. W. M W. f 5; totaal 1 506.50; vorig totaal f 3000.08. Thans zijn in het ge heel bij ons blad ontvangen 614 giften tot een bedrag van f 3506.58. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank gestort: B. T. f 2.50, Jhr. A. J. M. S. f 5. P, v, d. W. f 50. P. W. S. f 15. J. J. T. f 10. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Grooote Houtstraat 93 en Soenda plein 37 of gestort worden op onze postgiro rekening no. 38810 onder vermelding „Voor de stille armen". Alle giften worden door ons ver antwoord. Gij, die u niets hoeft t' ontzeggen, Gij, die grif op zij kunt leggen Uit vermogen of gewin; Om het zoet genot te smaken. Van ontspanning en vermaken, Voor uzelf en uw gezin; Gij, die met een kast vol kleeren. Uw toilet kunt variëeren, Heden dit en morgen dat: Gij, die steeds gerust kunt weten, Dat het maal, dat gij gaat eten, Meer dan uw bekomst omvat; Gij, die na een dag van werken. Thuis van koude niets zult merken, Door een welgevulden haard; Gij, die voor de koudste weken, Steeds nog wel een extra deken, Klaar voor het gebruik bewaart; Gij, die zeker vele keeren. Reeds hebt willen assisteeren, Met een milde gevershand; Toon ook ditmaal weer erbarmen, Stuur wat voor de Stille Armen, Op het giro van de krant P. GASUS. no. 38810. 'e cost gaet voor de baet uit. Maar in geen ander geval is de cost zoo gering en de baet zoo groot als bij het plaatsen van een „Groentje" in Haarlem's Dag blad. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. De Tweede Kamer heeft de dienstplicht wet aangenomen. 3 De Tweede Kamer wenscht invoering der spelling-1934, 3 Ierland erkent Abessynië als Italiaansch bezit. 4 Amerika protesteerde krachtig te Tokio te gen het bombardement van de „Panay". 4 Een „voorloopige regeering" is te Peking geinstalleerd. 4 Euwe heeft de Dinsdagavond gespeelde partij tegen Aljechin gewonnen. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P. Japansche bommen. 1 J. II, de Boïs: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Dr. E. van Itaalte: Italië's opzegging van het Volkenbondsverdrag. 4 H. D. Vertelling: Een conferentie. 6 E.: Voordrachtavond, F. Primo voor Haar- lemsch Muziekinstituut. g Van onzen Weenschcn correspondent: Oostersch leven in het oude Servië. 7 S. Reshevsky: Een interessante opening. 9 G. J. Kalt: Kinderkoor „Zanglust". 9 K. de Jong: Derde concert der Haarlem- sche Bachvereeniging. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 2Q

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1