Zoo blijven pen en vingers y SCHOON! H.D.' H' Keelpijn Een Koninkrijk voor een dochter. VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD' L Kerk en Vrede. Advents-getuigenis in de Remonstrantsche Kerk. De afdeeling Haarlem en Omstreken van „Kerk en Vrede" hield Donderdagavond een Adventsgetuigenis in de Remonstrantsche Kerk. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze geopend door Ds. G. J. Du y vendak. Evang. Luthersch predikant te Haarlem. Hij sprak een woord van welkom, speciaal tot de sprekers, die bereid waren, het vredesvraag stuk te bespreken. Hij hoopte dat deze bijeen komst voor alle aanwezigen tot een zegen zou zijn. De heer Fedde Schurer uit Amsterdam sprak over het onderwerp: ,-Hoe zal ik U ont vangen?" Speciaal in deze dagen is deze vraag een zeer benauwende en beklemmende, zei spreker. We zijn geneigd, te gelooven, dat het zooveel eeuwen na de geboorte van Christus in orde zal zijn. Maar als we om ons heen zien, dan krijgen we een benauwd ge voel. Het is 1937 jaar geleden dat de engelen en de herders in Bethlehem zongen Bij hen was blijdschap en vreugde. De wereld heeft Christus echter niet ontvangen zooals de her ders. De engelen zingen, maar de menschen zwijgen. Voor Christus was geen plaats in de herberg, toen Hij geboren werd. Men wist niet, wat voor grootsch in Bethlehem gekomen was. Hij kreeg eindelijk een plaats in een stal. Het volk wilde zijn Koning niet ontvangen. Het licht scheen in de duisternis, maar de duisternis heeft het niet begrepen. Ook nu, 1937 jaar later, zijn er weer zingende engelen, maar de menschen zijn nog afkeerig. Zeker, Christus is welkom, als Hij maar met een be scheiden plaats tevreden is. Christus eischt echter de zeggenschap over ons leven op. Hij wil niet met zich laten sollen onder den Kerst boom. De menschen willen er wel van hooren, maar het op hun eigen wijze interpreteeren. Hij mag wel onze dagen opvroolijken, maar Hij mag niet zijn de gebieder over ons leven. Sinds 1914 wordt het driedubbele in dezen geweldroes aan wapentuig uitgegeven. Het is de angst, die zich omzet in krachtsvertoon. Europa vergaat van angst voor den komen den oorlog. Niemand wil dien, maar allen hol len er heen. Als ge den naam van Christus noemt, sta dan af van geweld. De Staat wil wel Godbelijdend zijn, als God den Staat maar belijden wil. De Staat, die zich wil handhaven, wijst Christus terug, evenals dat twintig eeuwen geleden door Herodes geschiedde. Spreker schetst den treurigen toestand in Spanje, waar schoolkinderen door bommen gedood worden. En het ergste is. dat er geen schreeuw over in de wereld opgaat. Twintig eeuwen ge leden werden de kinderen in Bethlehem ver moord; thans heeft de kindermoord in Spanje plaats. En dat is geen vergissing. Het milita risme vernietigt alles, wat het in den weg komt en wat zijn macht bedreigt. Het levende beeld Gods wordt stukgeslagen ln Spanje en China. Men twijfelt er aan, of het teere Kindje van Bethlehem wel bestand zal zijn tegen het ontzettend gepantserde ge weld van deze dagen. De Kerk zwijgt ontzet, maar zij moest eigenlijk ontzet pree ken en getuigen. Helaas buigt de Kerk nog steeds het hoofd over de boeken. Ze vindt het een heel moeilijk probleem. Toch moeten we niet wan hopen. Als Christus Zijn kerk in stand houdt, mag de hel vrij woeden. We weten, dat het Kind van Bethlehem sterker is, dan Herodes en dat Hij onweerstaanbaar komt. Daarom moeten wij ongestoord doorgaan met onze ge tuigenis. Ons blijft niets anders over dan te knielen bij de kribbe van Bethlehem. Wij mee- nen ons te moeten beschermen met geweren en kanonnen. Eenmaal zal echter de tijd ko men, dat het eene volk niet meer zal opstaan tegen het andere, omdat de wereld dan vol is van de kennis des Heeren. Dan worden de zwaarden geslagen tot spaden en de spiesen tot sikkels. Als wij staan tegen de kracht van het geweld, dan verwacht Christus van ons, dat we onzen plicht zullen doen. Christus heeft aan het kruis overwonnen: in dat teeken al leen zullen ook wij overwinnen. D s. J. M. L e e n d e r t z, Doopsgezind pre dikant te Haarlem, hield een rede over het onderwerp: „In dienst van Christus" Ons wachtend uitzien moet zijn als van den dienstknecht, die zijn meester wacht, zei spre ker. Het gevaar is groot, dat de wereldsche geest ons te pakken krijgt. Daarom moeten we blijven staan als dienstknechten van Chris tus. Eiken dag moeten we opzien tot Hem en gehoorzamen aan Zijn wil. We moeten zijn in dienst van Christus. Allen die voor den vrede willen opkomen worden in deze dagen in een negatieve houding gedrongen. De Volkenbond kwijnt, het nationalisme groeit en de strijders voor den vrede worden in het hoekje van de opposanten geduwd. Maar in dat hoekje voe len we ons niet thuis. Uit het negatieve putten wij geen kracht. Wanneer twee strijdmachten tegenover el kaar staan, moeten ze de zwakke plekken van den tegenstander opsporen en uitbuiten. Het is moeilijk ons deze strijdwijze niet te laten opdringen, want de strijd van ,Kerk en Vrede" heeft tot doel, om anderen te winnen en niet te vernietigen. Dus niet als bij de mi litaire strijdwijze. Als twee fronten tegenover elkaar staan dan probeert het eene het an dere te vernietigen. De vaste verzekerdheid, dat de onvereenigbaarheid van oorlog en Christendom een onaantastbare waarheid is, die niet onder kan gaan, geeft ons moed. Gods liefde zal toch het laatste woord in de wereld hebben. Dus moeten we leven als de dienst knecht, die zijn Heer verwacht en tijdens diens afwezigheid Hem gehoorzaamt. We moeten ons door Hem laten bezielen en leiden en niet tegenover een ander staan als een tegen stander. Dat ons Kerstfeest moge zijn een feest waarin onze zielen open mogen staan voor den geest van Christus, aldus eindigde Ds. Leen- dertz, die de bijeenkomst met dankgebed sloot. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede- straat hanadschoenen en ceinturen; kwitan tie; Ran, Thorbeckestraat 24, autowiel-dop; Vander, Pijlslaan 102, halsketting; Nieuwen- hof, Jacobstraat 19; liniaal; v. Brugge, Pres, Steijnstraat 74, overall; Beelen, Grebbe- straat 43, rijwielplaatje; Mes, Jac. v. Looy- straat 3, gouden ring; v. d. Kroft, Karolingen- straat 22, spons; Piers, Wilhelminastraat 45, vulpotlood; Verheijden, Koninginneweg 8 b, vulpen. U hebt géén voorrang als u bij wegkruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert ti namelijk een voor- rangsweg! als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) èn 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor. Voortaan geen vuile „inktvingers" meer bij het vullen! Want kijkt U eens naar nevenstaand schetsje. Daar ziet U het nieuwe, verbazend ver nuftige vulreservoirtje van den Talens „Elite"- flacon. De vulpen steunt hier op den glazen rand! Dus nooit meer inkt aan houder en vin gers Een geweldige verbeteringBovendien is nu de pen heelemaal ondergedoopt, zonder stooten van de kostbare gouden punten op het glas. Een mooie flesch, een zindelijke flesch gevuld met den besten vulpeninkt, dien U koopen kunt: Talens! En toch slechts 60 cent. Alom in den boekhandel. „ELITE" FLACON Schóón in dubbelen zin: ontwerp Copier, Leerdam! (Adv. Ingez. Med.) Latere openstelling tapperijen. 's Zaterdags tot I2V2 uur 's nachts. De Burgemeester van Haarlem, gelet op ar tikel 154 der Algemeene Politieverordening voor deze gemeente, brengt ter kennis van be langhebbenden, dat ge-durende het jaar 1933 de in deze gemeente gevestigde lokaliteiten, waarvoor krachtens de Drankwet vergunning of verlof is verleend, behoudens tusschen- tijdsehe algeheele of gedeeltelijke intrek king, des Zaterdags tot des nachts 12y2 uur geopend mogen blijven. EXAMENS VOOR RADIOTELEGRAFIST EN -TELEFONIST. Bij het in September, October, November en December 1937 gehouden examen voor het verkrijgen van certificaten als radiotelegra fist le en 2e klasse en radiotelefonist zijn ge slaagd: Voor het certificaat le klasse: H. W. R. Chandler, Ch. Draijer, J. Gerringa, W. J. A. Hoedjes, L. Rijkers en J. H. Tijveleijn. Voor het certificaat 2de klasse: mej. H. Ch. Jongens en verder F. Bender, A. J. H. ter Boo, J. W. Boon, S. J. J. Gispen, J. Grondel, A. Hensing, W. A. J. Hol, D. W. Kapteijn, A. Keekstra, A. Kerremans, A. J. Kok, B. Kooi- stra, J. Th. Kros, C. Lodewijk, A. van de Merwe, C. C. Post, H. J. Rodenboog, D. Ro denburg, W. H. Schermer, A. Spanjaard, J. Sterringa, E. F. Stolting, J. G. ten Velden, B. J. de Vos, A. A. Vreven, J. van Vrijberghe de Coningh, W. P. Weslij en G. J. M. Wouwe naar. Voor het certificaat radiotelefonist: J. J. van Heiten, D. W. M. Herrevelcl, F. Schuring, A. Taal en C. J. L. Tekelenburg. Illlllllllll Een Zetfout door HANS DE LA RTVE BOX. et zou de politie van Baarn een lief ding waard zijn geweest, als zij het korte gesprek tusschen de slanke vrouw in het grijs en den man met het boksersvoorkomen had kunnen afluiste ren. Want vooral de man had reeds in heel wat gevangeniscellen zijn naam geschreven. Hij zag er als een heer uit, maar zijn gelaat was afstootend en aan zijn dikke lippen had hij zijn bijnaam „de zuiglip" te danken. Zijn spraak was trouwens ook opvallend, elke let ter ging vergezeld van een zuigend geluid. Het was zeker drie jaar geleden geweest, dat „de zuiglip" en de vrouw in het grijs hadden samen gewerkt. Het was een beste kraak geweest, maar de man had zijn help ster voor twaalf honderd gulden bedrogen. Haar aandeel in de winst was niet in ver houding geweest met het risico, dat zij had geloopen en toen kort daarna een lid van de Haagsche onderwereld was „doorgesla gen", had Tonia begrepen, waarom „de Zuig lip" hals over kop naar Boedapest was ver trokken. En nu had hij haar opgezocht en stelde hij alle mogelijke pogingen in het werk haar vertrouwen terug te winnen. Hij had een prachtige „tip" en alleen een gehaaide hotel- rat als Tonia zou het varkentje kunnen was- schen. „Het lijkt inderdaad achttien karaat", zei ze en keek hem onderzoekend aan, „Maar je hebt me één keer bedrogen en ik vertrouw je nooit meer". „Maar als ik toch al mijn kaarten op tafel leg", antwoordde hij opgewonden. „Boven dien zijn de rollen nu omgekeerd. Jij haalt de kluis leeg en ik moet maar afwachten wat je me geeft. Ik had gdacht elk de helft, Tonia". „Waarom doe je het zelf niet?", vroeg ze plotseling. „Omdat ik te groot en te zwaar ben. Al leen een kind of een tengere vrouw als jij kan tegen den wingerd opklimmen. Het is zoo goed als zeker, dat er voor een belang rijk bedrag in de kluis ligt. En vanavond heb je vrij spel. Het huls zal leeg zijn, terwijl morgen drie gasten komen logeeren". Tonia kwam langzaam over haar eerste aarzeling heen. Het was of zij met vrouwe lijke intuïtie voelde, dat de man waarheid sprak. Zij stemde toe en sprak met hem af hem den volgenden avond elf uur in een dancing in Utrecht te zullen ontmoeten, „Je zult er geen spijt van hebben", zei hij bij het afscheid. „Maar denk er aan, samen deelen". Het was een eenzaam landhuis en de win gerd zag er stevig genoeg uit. Tonia wachtte tot het middernacht was. Toevallig school een DIENST LUTHERSCHE KERK. Maandag 20 December 8.15 uur Liturgische Advents-wijdingsdienst in de Luthersche kerk. (Witte Heerenstraat). Deze dienst, die geleid wordt door Ds. Duijvendak, gaat uit van de Federatie van Luth. kringen op recht- zinnigen grondslag. Er wordt niet gesproken; door het lezen van bijbelwoorden en door zang wil men zich voorbereiden op Kerst feest en ook reeds iets van de Kerstvreugde doorleven. Medewerking verleent het Luth. Dameskoortje o.l.v. mej. Rie Schouten, dat een Kerst-cantate zal zingen van Richard Hol, en begeleid wordt door een orkestje o.l.v. mevr. van Eden. Verder zullen zingen mevr. van Walsem—Kaplan en Lietje van Vliet. Toegang is voor een ieder vrij. Aan den uit gang zal worden gecollecteerd voor den medi- schen nood op het Luthersch Zendingsterrein. Het zuur in Uw maag zou een gat in het vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsverte ring U pijn bezorgt, ligt de oorzaak hiervan, meestal in een teveel aan zuur in Uw maag. Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij drup pelden wat zoutzuur (wat dezelfde samenstelling heeft als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat van ±15 c.M. Indien dit reeds het geval is met een pluche vloerkleed, zult U zich kunnen voor stellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel vermengt en daardoor en onmiddellijke uit werking heeft. Het bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsvertering krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt, Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door over tollig zuur koop dan dadelijk een pak Di gestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pas tilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40 per pakje en f 1,25 per groot pak. Imp. N.V. Rowntree Handels Mij., Heeren gracht 209, Amsterdam-C. (Adv. Ingez. Med.) inktzwarte wolk voor de maan en toen het weer wat lichter was, bevond zij zich reeds veilig in huis. Een uur later bereikte zij hijgend en ver moeid haar aiuto, die'op een strook zand bij den Rijksweg geparkeerd stond. Ze trok haar bontmantel over haar gekreukeld en be en besmeurd mantelpak en knipte het lampje van het instrumenteniaord aan. Toen begon zij met een opgewonden glans in de oogen het bankpapier te tellen, dat zij met handen vol bij zich had kunnen steken Ze kwam tot een bedrag van ruim f 3200 en bij de herin nering aan de laatste woorden van den man, glimlachte ze spottend. „Samen deelen, ToniaJawel!" De motor gromde op, de kleine snelle wa gen gleed den nacht in. Ze bracht het geld op een veilige plaats en logeerde de rest van den nacht in een bekend hotel in Amersfoort, waar zij als „mevrouw Hennema" een graag geziene gast was. Er stonden slechts twee mogelijkheden voor haar open Dat begreep zij uitstekend. Ze kon de wijk naar het buitenland nemen, zooals hij drie jaar geleden had gedaan; ze kon ook rustig in Holland blijven en hem vanavond opzoeken. Het vreemde was wel, dat zij voor de politie duizend maal minder bang was dan voor hem. Ze wist, dat de zaak afgeloopen zou zijn, als ze hem f 1600 zou hebben afgedrageil „De zuiglip" was geen type om aan het fuiven te slaan en zich te verspreken. Hij zou haar een hand geven en eenvoudig verdwijnen. Ze wist ook, dat ze hem niet hoefde te bedrie gen. Het was een afschuwelijke gewoonte van de moderne dagbladen tegenwoordig de klein ste diefstallen met vette koppen te publi- ceeren. Als de krant zou schrijven, dat f 3200 aan bankpapier ontvreemd was, hoefde zij niet te komen vertellen, dat het slechts f 300 was geweest. Hij zou haar wurgen of een mes over haar gezicht halen. Hij was werkelijk zoo iemand.... Er liepen bewijzen van het laatste in België en Denemarken rond.... Wrijf deze krachtige zalf op de keel en bedek ze met warm flanel. Dit werkt als een pappleister bovendien worden door de ingeademde dampen de aangedane luchtwegen gezuiverd. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte op proefschrift getiteld „Le reveil lit teraire en Hollande et le naturlisme Fransais (1880/1900)" de heer J. de Graaf, geboren te Nes (Westdongeradeel) geslaagd voor doctoraal examen in de klas sieke letteren mej. A. van Oldenborgh en voor doctoraal examen in de economische wetenschappen de heer M. Schatz. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP ZATERDAG 18 DECEMBER 1937. Progr. I. Hilversum I. Progr. n. Hilversum n. Progr. m. 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 12.05 Londen Regional. 12.35 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Parijs Radio. 3.20 Keulen. 5.20 Deutschlandsender. 6.05 Parijs Radio. 6.20 Keulen. 9.20 Motala. 9.55 Londen Regional. 10.20 Fransch Brussel. 10.30 Weenen. 10.50 Boedapest. 11.25 Berlijn. Progr. TV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional. 12.05 Droitwich. 3.20 Londen Regional. 5.20 Droitwich. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Verzoek- Tonia bracht den dag door met lezen en rooken. Tegen vijven vertrok zij naar de ge heime bergplaats en stopte f 400 in haar tasehje. Ze schreef in een café een briefje en nam zich voor het geld er bij te doen en de envelop door een vertrouwde kennis in Utrecht naar de afgesproken plaats te laten brengen en het „den zuiglip" te overhandigen. Ze schreef, dat ze f 800 had gevonden aan bank biljetten en de rest aan effecten, doch dat ze de laatste had vernietigd. Ze zou dan toch maar de eerste mogelijk heid ten uitvoer brengen. Oog om oog, tand om tand. Haar papieren waren in orde, ze kon als ze dadelijk vertrok, nog voor mid dernacht in Brussel zijn. Haar wagen was puik in orde. Onderweg dacht ze aan het gezicht, dat hij zou zetten bij het lezen van het briefje. Ver moedelijk, zou hij de boel in de dancing op stelten zetten. Hij was driftig en er waren maar weinig eaféstoelen tegen zijn kracht be stand. Zelfs stalen niet. In Breda stopte ze voor een hotel en dronk gretig een gloeiend kop koffie. Terwijl de kellner voor spiegeleieren met ham zorgde, liep ze naar de leestafel en nam er een der avondbladen af. Het gevalletje kon er nu wel in staan, dacht ze en zocht zorgvuldig in de kolommen binnenlandsch nieuws. Ja, waarachtig! Daar had ze 't al. Inbraak in afgelegen landhuis in Baarn. Ze duwde haar kin in de handen en begon geïnteresseerd te lezen Den volgenden morgen ontmoetten een slanke vrouw in het grijs en een man met een boksersgezicht elkaar in de lunchroom van een Haagsch warenhuis. Tonia keek hem glimlachend aan. Wat hem betrof, hij zag er dat oogenblik niet bijzonder pienter uit. Ze gingen tegen over elkaar aan een ta feltje zitten en hij fluisterde verwonderd: „Ik begrijp er niets vanf 406 „Ochje bent de kwaadste niet", zei ze zacht. „En ik heb dit jaar niet ongelukkig gewerkt. Ik begreep wel, dat het een strop voor jou zou zijn. Mannen als jij rekenen bij voorbaat op succes". Hij knikte. „Ja, ik had op een flink bedrag gerekend. De „tip" móest goed zijn. In elk geval is het verduiveld netjes van je". Hij drukte zacht haar kleine gehandschoende hand. „Mis schien kan ik je later een extra'tje geven. Het is verduiveld geschikt van je geweest", Hij leek weidelijk ontroerd, dacht ze met een spotlachje in de oogen. Wat later nam hij afscheid. En ze opende haar tasehje voor de zooveelste maal, nam er het artikeltje van den inbraak uit en tuur de naar het bedrag, dat de zetter wereldkun dig had gemaakt. Het bedrag, dat ook „de zuiglip" den vorigen avond gelezen had. Het bedrag dat de directe oorzaak was geweest, dat de bekoorlijke Tonia niet de grens was wer gegaan. f 32.00. Een kwestie van een verkeerd geplaatste komina...., Uit het Schildersbedrijf. Een einde gemaakt aan het werken op feest- en vacantiedagen. De samenwerkende patroons en gezellen- organisaties in het schildersbedrijf te Haar lem hebben een commissie in het leven ge roepen, die tot taak heeft controle uit te oefe nen op het verstrekken van waardebons ter waarde van pl.m. 3 pCt. van het weekloon. Bovengenoemde organisaties zijn tot dezen maatregel overgegaan, omdat het niet '/er- strekken van bons een dusdanige afmeting begon aan te nemen, dat met recht gevreesd moest worden, dat voor vele gezellen de loon derving op Christelijke feestdagen en vacan tiedagen niet meer gegarandeerd was en dat daardoor het werken op deze dagen, vooral de vacantiedagen, onrustbarend begon toe te ne men. Ook om de goedwillende patroons, dus die patroons die wel regelmatig de waarde bons verstrekken, te beschermen, en hen te vrijwaren voor oneerlijke concurrentie (wat het niet verstrekken van waardebons eigenlijk is) waren genoemde organisaties van oordeel dat het voor de instelling van deze controle hoog tijd werd. De uitvoering van dezen maatregel is opge dragen aan de plaatselijke commissie in het schildersbedrijf te Haarlem. Deze commissie heeft besloten de controle te doen ingaan op 1 Januari 1938. Tevens werd besloten de con trole op dezelfde wijze en volgens dezelfde reglementaire bepalingen uit te voeren als reeds gedurende ruim een jaar geschiedt bij het bouwbedrijf. In het kort komt deze rege ling hier op neer: Den gezellen zal worden verstrekt een bonboekje, waarin 52 vakken voor het plakken van de waardebons. Bij het niet recht hebben op een bon, door werkloos heid of anderszins, is de gezel verplicht onver wijld te zorgen dat hij een stempel in het be treffende vak geplaatst krijgt die hem vrij stelt van het plakken van een bon. Voor de georganiseerde gezellen zal dit moeten ge schieden bij hun organisaties, voor de onge organiseerde gezellen is de medewerking ver kregen van Maatsch. Hulpbetoon en den Gem. Dienst" der Werkloosheidsbestrijding. Op wille keurige tijden zal door de commissie een al gemeene controle gehouden worden; ieder ge zel is dan verplicht te verschijnen om zijn boekje van een controlestempel te laten voor zien. Uit boekjes die niet van zoo'n stempel zijn voorzien zullen door de organisaties geen bonnen verzilverd worden. De organisaties zijn verplicht regelmatig toezicht te houden op het in orde zijn van de boekjes hunner leden. De patroons zullen bij het te werk stellen van ge zellen het bonboekje controleeren en zoo dit niet in orde is, den betreffenden gezei niet eerder te werk stellen voor hij zijn boekje in orde heeft gebracht. Een NIEUW COSTUUM of WINTERJAS naar maat voor KERSTMIS NIEUWJ.: Kleerm. E.E.K. Gr.Houtstr. 88 (Adv. Ingez. Medj (UN/T EN UTTERED HET TOONEEL „HERMAN HEIJERMANS": De tooneelvereeniging Herman Heyermans had voor haar tweede uitvoering in dit seizoen het luchtige blijspelletje „Een Ko ninkrijk voor een dochter", van Ad. de Ruijter uitgekozen. Een wel zeer gelukkige keuze, want niet alleen dat dit blijspel uitermate geschikt is vaor een dillettantenuitvoermg, maar bovendien zit het vol komische wendin gen, zoodat het publiek zich zeker niet be hoeft te vervelen. En dat heeft het zich bij de uitvoering van gisteravond allerminst gedaan. Herhaaldelijk klonk een gulle lach op bij de vermakelijke verwikkelingen, waarmee de Ruijter zijn blij spel zoo aantrekkelijk heeft weten te maken. Het gegeven is allerminst nieuw en de uit werking evenmin, doch hoofdzaak bij een der gelijke klucht is toch, dat het publiek zich vermaakt, want daarvoor is het gekomen. Een ongetrouwde kapper, wiens zuster het huishouden bestiert, brengt den tijd dien zijn klanten hem laten, door met ruziezoeken met een inwonend nichtje en de dienstbode. De laatste is juist voor de zooveelste maal ontslagen, als een brief uit Hamburg de komst van den „Oom uit Amerika", aankondigt, die in de stellige overtuiging leeft, dat zijn neef gehuwd en de gelukkige vader van een naar Oom's overleden vrouw genoemde doch ter is. Deze dochter bestaat echter alleen in de fantasie van neef en nicht, die op deze wijze oom's dollars dachten binnen te halen, en nu niet beter weten te doen, dan de dienst bode tot dochter en het nichtje tot dienst bode te bombardeeren. En als de vader van de dienstbode op een allerongelukkigst oogen blik op het tooneel verschijnt, weet men niet beter te doen, dan hem de rol van schoon vader toe te bedeelen. De gevolgen laten zich gemakkelijk raden. Natuurlijk verspreken de complottanten zich herhaaldelijk en vooral als de „schoonvader" bij de viering van oom's komst een glaasje te veel krijgt, vallen oom al spoedig de schel len van de oogen. Doch de Ruijter weet oom's toorn door een boetvaardige houding van neef en nicht te bezweren zoodat we aan het eind van het stuk met een gerust hart naar huis gaan, in de wetenschap dat alles op zijn pootjes te recht is gekomen. De werkende leden van .Herman Heyer mans", hadden het blijspel grondig inge studeerd en de kunstlievende leden, alsmede de gasten, hebben er volop van genoten en hartelijk gelachen om de komische verwik kelingen. Jammer was. dat het tsmpo wat te traag bleef, wat het succes echter niet min der maakte. De talenten der spelers waren ongeveer gelijk, zoodat het onbillijk zou zijn, namen te noemen. Een uitzondering willen we maken voortde dochter, alias de dienstbode, die haar rol met veel entrain speelde, evenals de pseu- do-schoonvader, die een kostelijke typeering gaf van een buitenmannetje wien de bedrie gerijen eigenlijk tegen de borst stuiten en daardoor heel slecht afgaan. „Herman Heyermans" kan met deze tweede tooneeluitvoering op een zeer geslaagden avond terugzien.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14