KARSOTE Wildhoef7 wandelbosch? EMSER Pastilles Kunst aan het Volk. GARAGE RABO VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 HAARDE M'S DA'GBEAD 9 Raad Bloemendaal Boteruoteeriiig hetzelfde gebleven De burgemeester zal een Raadsbesluit ter vernietiging voordragen. Mag een raadslid „blanco" stemmen? Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Afwezig wethouder Hogenbirk, wegens on gesteldheid. De voorzitter verzoekt den raadsleden op te staan. Spr. herdenkt het overleden raadslid, mr. Bierens de Haan, die, zij het slechts kort, zijn beste krachten aan de be hartiging der gemeentebelangen heeft ge geven. Verder zegt spr., dat de Raad bezorgd en bekommerd is, omdat wethouder Hogen birk juist in deze uren een zeer zwaren gang maakt. De sympathie van de Raadsleden, die zoo lang in collegiale vriendschap met den heer Hogenbirk verbonden zijn, kan den wet houder thans niet bereiken, maar de Raad voelt en lijdt met hem mede. Commissie van Toezicht op het M. O. Gekozen wordt tot lid der Commissie van Toezicht op het M.O. (vacature mevr. Cohen Tervaert) mevr. C. C. M. Wolterbeek-de Stoppelaar. Overeenkomst met de Mij. „Veenduin". B. en W. stellen den Raad voor, te beslui ten tot intrekking van het raadsbesluit van 20 Februari 1936, inzake ruil van grond met de N.V. Mij. tot beheer en exploitatie van on roerende goederen „Veenduin" en met ge noemde Maatschappij, uitsluitend in het be lang der volkshuisvesting, een transactie aan te gaan, waarbij de gemeente Bloemendaal zich verbindt, zorg te dragen voor den aan leg van enkele wegen en weggedeelten over eenkomstig het uitbreidingsplan, op een ter rein etn Oosten van den Kennemerweg en de Ned. Hervormde Kerk te Bloemendaal en ten Noorden van den Noorder Stationsweg, zijn de pl.m. 900 strekkende meters weg en een plein nabij den spoorwegtunnel, waarvan de kosten geraamd worden op f 70.000. De heer Van Riessen (A.-R.) pleit voor wegverbreeding aan het Kerkplein. Zou het misschien mogelijk zijn, dat het Kerkbestuur hiervoor grond afstaat? Wethouder Prinsen berg (R.-K.) zegt dat die zaak buiten deze transactie om gaat, maar wellicht is toch met het Kerkbestuur te onderhandelen. De heer Posthumus Meyjes (V.B.) vraagt, wat van „Wildhoef" te verkrijgen is voor het Bloemendaalsche publiek en voor het nageslacht. Op het mooiste deel van Wildhoef is een bouwverbod gelegd, maar kan het niet als wandelpark voor Bloemen daal behouden blijven. Of is dit uitgesloten? De voorzitter merkt op dat verkoop aan de gemeente natuurlijk nooit „uitgeslo ten" is, maar spr. voelt toch niet veel voor dergelijke aankoopen. De heer C a s s e (V.-D.) vestigt er de aandacht op, dat veel mooie oude boomen op Wildhoef worden gekapt. De voorzitter zal dit laten nagaan. Jhr. Q u a r 1 e s v an U f f o r d (V.B.) zal voor het voorstel van B. en W. stemmen, want het zal een overeenkomst betreffende Wildhoef vergemakkelijken en bovendien zal de overeenkomst met Veenduin aanleiding geven tot mooie werkobjecten. Het ovorstel wordt aangenomen. De heeren Posthumus Meyjes en C a s s e vragen aanteekening dat zij er tegen zijn. Ontheffing bepalingen der beb ouwingsvoorschrif ten. Ontheffing van bepalingen der bebou wingsvoorschriften wordt verleend aan: N.V. Handelsvennootschap v.h. P. J. Voor- neveld, voor het bouwen van twee garages bij vier in aanbouw zijnde woonhuizen aan de Rio Grandelaan; P. H. van Niftrik, Amsterdam, voor het ver bouwen van perceel Hartenlustlaan 16. Firma J. Keijzer en H. Oxener te Haarlem voor het bouwen van twee garages bij vier te bouwen woonhuizen aan de Asterlaan; M. A. Scheffers te Haarlem voor het bou wen van vier garages bij vijf te bouwen woonhuizen aan de Pernambueolaan; W. Swart te Haarlem, voor het bouwen van twee garages bij drie te bouwen woonhuizen aan de Mauricialaan; D. liWdeboer te Aerdenhout voor het bou wen van twee enkele woonhuizen aan den Westerduinweg; En geweigerd aan: E. J. van Donselaar te Vogelenzang, voor het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Vogelenzangscheweg. Ontslag agent. De agent Pauwe, op 55-jarigen leeftijd onverwacht ontslagen en op pensioen gesteld, heeft den Raad uitbetaling van zijn salaris tot 1 Maart, gevraagd. De voorzitter geeft toe, dat bedoelde agent door een administratieve fout te vroeg ontslagen is. Zoo heeft hij, door het ver schil tusschen pensioen en salaris, eenig na deel gehad. Spr. zou hem dit verschil willen vergoeden, maar van uitbetaling van salaris tot 1 Maart wil spr. niet weten. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) ziet in de bijzondere omstandigheden van dit ge val aanleiding, voor te stellen den agent tot 1 Maart salaris uit te betalen in den vorm van een gratificatie. Dit voorstel wordt na eenige discussie, aangenomen met de stem van den heer Hondlus (N.H.) tegen. De heeren En schedé en Van Riessen stemmen blanco Den voorzitter spijt het, dat de Raad deze beslissing heeft genomen. Spr. zal dit besluit ter vernietiging aan de Kroon voor dragen. De heer Cassée (V.D.) maakt er be zwaar tegen, dat de heer Enschedé niet heeft meedgestemd en toch in de vergade ring is gebleven. Een raadslid stemt of hij stemt niet: in het laatste geval moet hij de zaal veralten. Straatverlichting Vogelenzang. Nagekomen is een adres, waarin verzocht wordt verbetering aan te brengen in de straatverlichting te Vogelenzang. B. en W. deelen mede, dat hierover onder handelingen met de gemeente Heemstede worden gevoerd, waarvan het resultaat den Raad te zijner tijd zal bereiken. Bij de rondvraag zegt de heer Enschedé (V.B.) te hebben vernomen dat een thans tewerkgestelde werk heeft gehad als tuinman maar zijn dienstbetrekking moedwillig heeft verbroken, omdat hij als tewerkgestelde meer kon verdienen. Men had dezen man niet als tewerkgestelde mogen aannemen. De voorzitter meent, dat het „moed willig" verlaten van een dienstbetrekking moeilijk te bewijzen is. De heer Cassée (V.D.) zegt, dat zulke dingen toch wel door den controleur zijn te onderzoeken. Nog eens het blanco stemmen. De heer R o h 1 i n g (R.-K.) komt terug op het bezwaar van den heer Cassée tegen het blanco stemmen van den heer Enschedé in de zaak van den agent Pauwe. Spr. meent, dat ieder lid van den Raad verplicht is, zijn stem uit te brengen. De heeren Enschedé en Van Riessen hadden moeten stemmen „vóór" of „tegen". De voorzitter laat over het punt in quaestie overstemmen. (De heer Enschedé verlaat de zaal). De heer Van Riessen (A.R.) zegt, dat hij niet kan stemmen, omdat hij graag wil aannemen dat juist is, wat de agent Pauwe in zijn brief aan de raadsleden heeft ge schreven, maar hij hiervan toch niet volko men zeker is. Spr. kan met deze gegevens alleen niet oor deelen. De voorzitter zegt, dat hem geen mid del ten dienste staat om den heer Van Ries sen tot stemmen te dwingen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zij nog vermeld, dat zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen de voorstel len betreffende: grondverkoopen aan de Noord- en Zuidzijde van de Mauricialaan; te verleenen medewerking aan bijz. scholen; aanvaarding van de voorwaarden, waaron der vergunning wordt verleend tot het leg gen van een nood-.uitlaatrioolleiding aan de Kleverlaan; grondaankoop voor verbreeding van den Militairen weg; aankoop der percee- len aan de Graaf Florislaan 4 en 6. het afdoende middel tegen VERKOUDHEID GRIEP. (Adv. Ingez. Med.) STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. Nieuwe aanwinsten. Boek- en Bibliotheekwezen. Abraham van St. Clara. De boekdukker zooals Abraham van St. Clara hem prijst. Maandblad, Ons technisch; winternummer 1937. Rondom het boek 1935'37. 3 dln. Verkeerstechniek. Pëller. Zonen van Icarus. Kunst. Busink. Het ontstaan der pyramide en over de pyramide van Cheops. Kultstatten, Attische. Pierson. Onuitgegeven manuscripten. Aardrijks- land- en volkenkunde. Ketelaar. Journaal; hof reis naar den groot Mogol te Lahore 17111713. Krause. und With. Bali. Lamster. Java. 2 dln. Nijland. Mijn land. 10 dln. Visser. Langs de Noordelijke flanken van den Karakorum. Vuuren, Van. Het gouvernement Celebes. We gaan een dagje naar Nijmegen. Engelsche romans. Chesterton. The man who was Thursday. Silberrad. Sampson Rideout Quaker. Wells. The undying fire. Nederlandsche romans. Aletrino. Stille uren. 2 dln. Ravestein. Bij ons. Smeding. Sterke webben. Wasch. De Salon-Salome. 2 dln. VIJFTIG JAAR LID VAN DE KON. LIEDER TAFEL „ZANG EN VRIENDSCHAP". Heden herdenkt de heer J. Lomans den dag, waarop hij 50 jaar geleden als lid van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" werd toegelaten. Natuurlijk hebben bestuur en leden dit zeldzame jubileum niet onopge merkt voorbij willen laten gaan; er was geen betere gelegenheid om hem te huldigen dan de repetitie van gisterenavond, toen niet minder dan 120 zangers aanwezig waren. De repetitie werd wat vroeger geëindigd en toen de jubilaris, per auto van huis ge haald, vergezeld van zijn dochter de zaal binnenkwam, zong het koor hem het slot van „Germinal" zijn lievelingswerk, toe. Zeer ontroerd nam de heer Lomans deze zanghulde in ontvangst. Hierna nam de vice-voorzitter, de heer J. E. Voet het woord. ,Als ge niet pas ziek waart geweest", zei spr., „zouden we u een meer uitbundige hulde hebben gebracht, doch thans is het beter, dat op meer bezadigde wijze in intiemen kring te doen; zeker doen we dat niet min der hartelijk". Vervolgens werden vele aar dige momenten uit het lange zangersleven van den jubilaris gememoreerd en werd hem dank gebracht voor alles wat hij in het be lang van de Liedertafel had verricht. Hierbij hechtte de heer Voet hem den gouden eere penning op de borst, een onderscheiding, die vóór hem nog slechts te beurt was gevallen aan wijlen de heeren Niephaus, Langeveld en Van Eden. Een diploma, op artistieke wijze uitgevoerd door den heer G. Mes, werd daar bij uitgereikt. De heer J. v. d. Velden, die 47 van de 50 jaren met den jubilaris had medegemaakt, huldigde Lomans vooral als vriend en wekte allen op, de toewijding van dezen trouwen zanger als voorbeeld te nemen. De secretaris las daarna vele ingekomen gelukwenschen voor; een felicitatie in dicht vorm van één der zangers, die niet aanwe zig kon zijn, oogstte luid applaus. Alles tezamen genomen werd het een on vergetelijk uurtje voor den Nestor van ..Zang en Vriendschap", wiens leven 50 jaar lang zoo innig met de Liedertafel samengeweven is geweest. De Leeuwarder boternoteering (de export prijs) is gisteren wederom vastgesteld op 84 cent per K.G. Daar de heffing eveneens het zelfde is gebleven, n.l. 60 cent per K.G.. be draagt de binnenlandsche groothandelsprijs 1.45 per K.G. Hierbij komen dan nog omzet belasting, distributiemarge, commissie vracht. De Deensche boternoteering, welke vorige week op 1.10 werd vastgesteld, is nu 1.13 geworden. NIEUW-ECONOMISCHE GROEP Op de vergadering belegd door de afd. Am sterdam der Nieuw-Economische Groep en ge houden in het American Hotel te Amsterdam speciaal ten dienste van het onderwijzend per soneel hebben de heeren A. P. Jungeurt, alge meen secretaris van de Ned. Unie van Chr. Onderwijzers en onderwijzeressen en Ernst Loeb, alg. secretaris van de Nieuw-Economi sche Groep, inleidingen gehouden. De heer Jungcurt besprak het gevaar, dat het onderwijs bedreigt door de te ver doorge voerde bezuiniging. Deze dreigt een ramp te worden voor de jeugd. En ook voor het onder wijzend personeel. Onderwijs noch opvoeding komen meer tot hun recht. Er zijn 12000 a 15000 werklooze onderwijzers en onderwijze ressen. En van de goedkoope arbeidskrachten, de z.g. kweekelingen met acte, worden er elk jaar 2000 bij geleverd! Er werken thans pl.m. 3700 kweekelingen met actie, die aan circa 150.000 Nederlandsche kinderen onderwijs ge ven, waarvoor de Regeering geen cent be taalt. De heer Loeb sprak over „Geldmacht en volskskracht". Hij vergeleek den toestand bij het onderwijs met het productie- en consump- tieproces en concludeerde dat bij het onder wijs zoowel als bij de industrie, de distributie in het ongereede is geraakt. Spr. zocht de ver klaring voor het handhaven van toestanden, die zoozeer in strijd zijn met het physiek en technisch mogelijke, in de werking van het bestaande geldstelsel en de door dat geldstel sel gevorderde sluitende begrooting. Het ideaal der sluitende begrooting, welk ideaal ook de slechte toestanden bij het onderwijs heeft ver oorzaakt, moet vervallen en plaats maken voor een Staatsbalans. PRDERANMA ZATERDAG 18 DECEMBER 1937. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 3.00 Kinderuur. 4.00 De KRO- Melodisten, solist en gramofoonplaten. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaal- tjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journa listiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Katholieke RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met mu zikale omlijsting. 8.35 Russisch Orkest „Slawa" en solisten. 9.00 Gevarieerd programma. 10.00 Russisch orkest „Slawa" (Vervolg). 10.20 Gra mofoonmuziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.201.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Film praatje. 2.15 Viool en piano. 2.45 Amateurs- uitzending. 3.15 Sportuitzending. 3.30 Resi dentie-orkest en soliste. 4.10 Gramofoonmu ziek. 4.30 Tooneelcauserie. 4.50 VARA-orkest. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.?0 West-Friesche uitzending. 7.00 „Flimland". 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS- Berichten. 8.03 Berichten AN.P. VARA-Varia. 8.15 Voordracht. 8.20 Uit Leeuwarden: „Fan tasia" en solisten. 8.50 Prijsvraag „Het mysterie der werkwoorden". 9.15 C. Steijn's Accordeonorkest en solisten. 10.30 Berichten A.N.P, 10.40 Mededeelingen. 10.45 Gramofoon muziek. 10.50 Radiotooneel. 11.00 Uit Leeuwarden: De Ramblers en solist. 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC- Northern Orkest. 12.50 Dansmuziek (gr.pl.). I.20 Commodore Grand-Orkest. 2.20 Piano- duetten. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Sport- reportages. 4.20 BBC-Schotsch Orkest. 5.00 Declamatie. 5.20 Sidney Lipton's Band. 6.20 Berichten. 6.50 BBC-Orkest en soliste. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété. 9.20 Berichten. 9.40 Amerikaansch nieuws. 9.55 Stradivarius- Herdenking. 10.20 BBC-Theater-orkest en solist. 11.20 Jack Harris's Band. 11.50 Berich ten. 12.0012.20 Vervolg dansmuziek. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.50 en 8.50 Gramofoonmuziek. 9.50 Orkest van de „Concerts du Conservatoire" en so liste. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Piano voordracht. 12.35 Giardino-Orkest en Zang voordracht. 3.20 en 4.05 Zang. 6.05 Pianovoor dracht. 8.35 Uitzending uit het Théatre Natio nal de 1'Opéra. 12.051.20.Jo Bouilldh's dans- orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Ferdy Kauffmann's orkest. 7.50 Om roepkleinorkest. 8.50 Cembalovoordracht. II.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Populair con cert. 2.20 Fluit en piano. 3.20 Omroeporkest orkest van den Rijksarbeidsdienst en solisten. 5.25 Radiotooneel met muziek. 6.30 Omroep orkest, -koor, militair orkest, Hermann Ha- gestedt's orkest en solisten. 11.2012.20 Adal bert Lutter en Herbert Fröhlich met hun or kesten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepklein orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Repor tage. 3.20 Operaconcert (gr.pl.) 4.20 Omroep- dansorkest. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Vo caal trio ,Scapus". 7.35 Omroep salonorkest. 8.20 Cabaret. 9.20 Omroepkleinorkest, Om roepkoor en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.3512.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Ed. Loiseau's orkest en Accordeonsoli. 1,50 Gramofoonmuziek. 3.20 en 3.40 Omroep- salonorkest. 3.50 Waalsch Cabaret. 4.50 Gra mofoonmuziek. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.35 Gramofoonmuziek en Gitaarvoordracht. 6.35 Koorconcert. 6.50 Pianovoordracht. 7.05 Ver volg koorconcert. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. 10.30 Omroepdans orkest. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Bonte Avond. 9.20 Berichten. 9.50 Cello en piano. 10.05 Weerbericht. 10,20—12.15 Ad. Lutter's orkest en Herb. Fröhlich's Kapel. MUZIEK .ili KraussSimon Goldberg De pianiste Lili Krauss en de violist Simon Goldberg hebben ons Donderdagavond doen genieten van een samenspel, dat wat techni sche volmaaktheid en eenheid van beider op vattingen betreft met dat van b.v. het Pas- quier-Trio op één lijn staat en waarvan de volstrekt homogeniteit slechts verhinderd werd door de ongelijksoortigheid en vooral door het dynamische verschil der instrumenten Dit dynamische verschil deed zich het sterkst gevoelen in het eerste der gespeelde werken, de Sonate in Es, K. V. 380 van Mozart. De klank der door Goldberg uiterst discreet be speelde viool stond hier in geen goede ver houding tot dien van den grooten open con certvleugel, zoodat de vioolpartij door die van het klavier soms overspeeld werd. De door gaans gelijkwaardige behandeling der beide instrumenten in Mozart's sonates verdraagt dat niet goed; het ware dus misschien beter geweest de klep van den vleugel gesloten te houden. Wellicht speelde in dit eerste nummer van den avond onbekendheid met de acoustieke verhoudingen een rol, want in de Sonate van Beethoven en de Fantasie van Schubert, waar in de beide instrumenten eveneens vrij gelijk waardig behandeld zijn, was de klankevenre digheid goed hoewel de vleugel den heelen avond geopend bleef. De gemaakte bedenking is wel de eenige waartoe het duospel aanleiding gaf. Velen hebben dit duospel reeds vroeger door de radio leer en kennen, maar hoeveel genotrijker was ook nu weer cle directe auditie! Simon Gold berg is een violist van den eersten rang exr bo vendien een echt kunstenaar, die zijn ont zagwekkende virtuositeit slechts in dienst der te vertolken werken stelt en nooit op den voorgrond dringt. Hij heeft vroeger met Paul Hindemith enEmanuel Feuermann een trio ge vormd totdat de arioso's hem en den cellist uit Duitschland verdreven, en Hindemith is een poos in ongenade gevallen omdat hij het gewaagd had in ons land samen met Goldberg op te treden. Het zij zoo: er zijn nog landen genoeg waar kunstenaars als Goldberg en Feuermann met open armen ontvangen wor den en tot die landen behoort gelukkig ook ons Nederland. Goldberg's partner Lili Krauss is een superieure pianiste, bij wie een zoo goed als feillooze techniek gepaard gaat met een zuiver en veelzijdig muzikaal inzicht. De grootheid van him technisch en artistigk kunnen openbaarde zich bij uitnemendheid in de Sonate van Debussy en in de Fantasie van Schubert. Debussy's Sonate, een der drie voltooide van de geplande reeks van zes, die de componist in zijn laatste levensjaar schreef de voleindiging der overige drie werd door een doodelijke ziekte verhinderd geeft bin nen 't bestek van den vrij behandelenden vorm 't fantastische en impressionistische dat we van den genialen Franschman kennen; slechts heeft juist de vorm hier bindend gewerkt en het grillige tot eenheid afgerond. Het kan zijn, dat de vertolking de grilligheid nog on derstreepte: suggestief was die vertolking ze ker in hooge mate, coloristisch rijk, afwisse lend subtiel en krachtig. De geweldige moeilijkheden, die Schubert's Fantasie beiden spelers biedt, zijn slechts weinigen bekend. We hebben er Donderdag avond in beider spel ook eigenlijk niets van kunnen bemerken, want alles ging met een schijnbare gemakkelijkheid alsof het kinder spel was. Zoo kwam het werk in al zijn schoon heid ongerept tot verklanking. Er was tevoren al zooveel te bewonderen geweest de uit voering van het eveneens zeer moeilijke Alle gro vivace uit Beethoven's Sonate in G. op. 30 no. 3 niet het minst dat de geestdrift na Schubert's Fantasie zich ontladen moest en dat die ontlading schier ongekende afmetingen aannam. Toen gebeurde, wat op een kamer- muziekavond tot de groote zeldzaamheden be hoort: Lili Krauss en Simon Goldberg schon ken een toegift, nl. de Finale van Schubert's Sonatine op. 139 no. 3. En we hadden nog wel meer willen hooren: wie zou het genieten dier schoonheid moede worden? Laten we op een wederkomst hopen! K. DE JONG. Gemengd koor „Polyhymnia" Voor den koorzang leent zich de Nieuwe Kerk bij uitstek goed. Door de niet overdadige acoustiek komt de polyfonie tot haar recht en ook de meer harmonisch gehouden zangen, zooals het meewerkend dubbel mannenkwar- tet „Aurora" die deed hooren, krijgen een aangenaam klankvolume. Te meer wekte het daarom verwondering, dat de zangsoliste, mevr. Trude Westerouwenvan Meeteren, voortdurend overhoop lag met de intonatie. Bij de aria uit Elias was het al heel erg, en later bij Max Reger, bij Flor Peeters ook, werd het welhaast niet anders. Bij de oude Fransche Noël ging jammer genoeg door dit intonatie malheur weer veel van het, overigens heel goed aangevoelde lied, voor den luisteraar ver loren. Indispositie? We hopen mevr. Van Westerouwen Van Meeteren een volgenden keer onder een gelukkiger gesternte te mogen recenseeren. Het oude vertrouwde Polyhymnia en Willem Hespe vreezen de onjuiste intonatie niet. Nauwelijks dreigt er even gevaar voor zakken van het toonpeil, of bijna op 't zelfde oogen- blik is alles weer in 't gareel. Hespe weet het vooruit: hier is 't eventjes oppassen, hier dreigt slipgevaar! En alles eindigt frisch in den aanvangstoon. Onder de koorlieden voldeed Nachtliedje van Hubert Cuypers al bijzonder goed, al was hier tegen 't slot de neiging tot zakken meer dan ergens anders aanwezig. Men gaf nog eens een herhaling van de koorbewerking van Julius Röntgen, en vergastte ons tegen 't slot op een dito van Max Bruch. Dit koorlied (Duitsche tekst: Arabiens Kameele) is, al staat het zoo vermeld, geen origineele Hebreeuwsche zang, doch een oud Spaansch lied. Tijdens de godsdienstvervolging zongen op dit lied de Joden, om niet onder verdenking te vallen, hun Hebreeuwsehen tekst. Nog altijd maakt deze schoone hypolydische zang deel uit van den Joodschen ritus. Echter klinkt dan alles in veel feestelijker tempo dan nu bij Max Bruch. Het hiaat bij „verhüllete" is, door de muzikale strofenindeeling, niet gemakke lijk te vermijden. Maar het werkt storend. Met den orgelklank vormde deze koorzang een mooi geheel. Alweer een echt Oud-Hollandsch orgel, dat instrument in de Nieuwe Kerk. De prachtige bourdons en holpijpen zijn toch maar de ziel van het orgel. Waar deze goed zijn, is het instrument van waarde, hetgeen zooals hier een grondige technische herstelling alleszins rechtvaardigt. Het stuk van Benedetto Marcello wilde mij tot mijn spijt maar niet echt Venetiaansch in GASTHUIS VEST 11 - HAARLEM - Tel. 1I2G8 betrouwbare auto's 9 v. zelfrijders (zonder chauffeur) 9 per dag, week, maand en langer. winter tarief Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek (Adv. Digez. Med.) de ooren klinken. Ik geloof, dat de windvoor- ziening hier roet in het eten gooide, en feite lijk dacht ik bij alle, door den heer Bonset ge speelde stukken, hetzelfde. Restauratie van het orgel is broodnoodig, onze stad wordt dan weer een mooi Oud-Hollandsch instrument rijker. De medewerking van „Aurora" viel goed in den smaak. Maar de heeren mogen 2ich vóór alles hoeden voor verkeerde tempi. In „Adeste, fideles!" werkt een overdreven ritenuto tegen 't slot zeer storend, en het oude, verhalende „Nu syt wellecome" kan den preektoon best missen. Maar naar het mooie, ln-reine zingen van „Aurora", zooals bij Schubert en bij Bau- mann, luistert men altijd weer gaarne. Ook het tempo liet hier niet te wenschen. Voor „Polyhymnia" en zijn ernstig streven hadden we redelijkerwijze heel wat meer be langstelling mogen verwachten. De kerk was nog niet ten halve bezet. G. J. KALT. Influenza, verkoudheid en griep bestrijdt ge het beste door ontsmetting van de ademhalings-organen. Bij elk besmettings gevaar of bij de eerste symptomen van ver koudheid sprenkelt ge enkele druppels Karsote op Uw zak doek en ademt de desinfecteerende dam pen diep in. De bacte riën worden nu on middellijk vernietigd. Zoo schreef de heer J. B. te B.: „Wij zijn thuis allen erg blij met Karsote, Wij ken het geregeld en het heeft ons gedurende de winter allen prachtig vrij gehouden van griep en verkoudheid Karsote is verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogisten in handige zakflacons met schroefstop a f 0.70 per flacon en in groote flacons (2 x de kleine maat) a f 1 per flacon. (Adv. Ingez. Med.) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Hulp aan de Chineesche Burger bevolking. Een oproeping is dezer dagen gepubliceerd voor hulp aan de zoo geteisterde Chineesche burgerbevolking. Veel woorden zijn niet noodig. Heeft men de film ,yDe goede aarde" gezien? Dan heeft men een klein denkbeeld gekregen van den onnoem lijk zwaren strijd om het bestaan dien de Chineesch te voeren heeft. Een strijd met de natuurkrachten, en daarom, hoe vreeselijk ook, ligt er iets groots in. De Chinees draagt dien strijd met heldenmoed en gelatenheid: zoo is nu eenmaal zijn onafwendbaar lot. Met bijna niets is hij tevreden: wat hij betrekke!ij ken welstand acht zou bij ons nog als de erg ste armoede gelden. Over deze milliooenen menschen is het gru welijke onheil losgebarsten, door menschen- hand gebracht. Geheele steden zijn gebombar deerd en platgeschoten, verbrand. Ontzetting heeft zich van hen meester gemaakt voor het vreeselijke monster in de lucht; zij zijn ge vlucht, her en der. Duizenden hebben het leven verloren, mannen, vrouwen, kinderen; meerdere duizenden met afschuwelijke won den overdekt, treft het erge lot van nog te moeten leven. Allen is voor langen tijd de be staansmogelijkheid ontnomen, terwijl zij alles verloren hebben. Opgehoopt in vluchtelingen kampen, worden zij bedreigd door epidemieën. Aan alles is gebrek: aan geneesmiddelen mis schien wel in de eerste plaats. De plaatselijke organisaties in China doen wat zij kunnen, Chineesche zoowel als buiten- landsche. Ook de Volkenbond, zooals men weet, zendt medische hulp. Dit alles is nog geheel ontoereikend om zelfs een deel van den nood te lenigen. Waar andere hulp niet moge lijk is, mag een wereld, die zich beschaafd noemt, niet lijdelijk toezien dat honderd duizenden onschuldigen in ellende vergaan. Ook Nederland niet. De nood bij ons moge groot zijn, onvergelijkelijk veel erger is de ellende ginds. Dat menschen trachten het leed te verzachten, dat door menschen werd toe gebracht. J. J. L. DUYVENDAK. 30ste Sint Nicolaasfeest Bond van Ned. Onderwijzers. Nu de Sint-Nicolaasfeesten weer tot het verleden behooren, betuigen wij onzen harte- lijken dank voor de medewerking, die wij ook dit jaar weer van verschillende zijden mochten ondervinden. Dank zij de vele bijdragen en het onvermoeide werken onzer lijstenloopers, waren wij in staat aan de kinderen der Open bare Lagere, Voorbereidende, Buitengewone, Doopsgezinde Scholen en Leerschool, alsmede' aan de eerste klassen der U.L.O.'s en de leer lingen van den Nazorg Cursus een prettlgen middag of avond te bereiden. Ons doel is bereikt. Het volgend jaar hopen we opnieuw op aller medewerking te mogen rekenen. J. M. THIERRY, voorzitter A. MELCHIOR, secretaresse

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 15