OOK ZUID-CH1NA SPOEDIG OORLOGSTERREIN. AA invalide i©m pcSit! rA HOn^ WSen^ ^>ANqu DE VOLKENBOND NA DE UITTREDING VAN ITALIË. THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBLAD Voorbereidingen aan beide kanten. ZUID-OOST-CHINA ^.KlANpSÜE SZETSJWAN AHO£P^- ©TSJEW&TOe SJOENGKJAW f HANKAg' TSjABT^jO^g^^ H.UCTSJoJJ «.50EU I '-<'TSJF- 1 KIEHM1H& A \PAOklUC, •UeHGt^JOU 0 IOEjOEAy_ 2*Ov "I^Joehgtsjq(J^N'V t,r -/ f FOETSJOU ®J #e*3.w /fOEKIEÏ V, «KlMGjOEAW ^p,J^Lo Vv ,<?JSJAH6TSJQj r" KWANG SI (V3 5J'cpjoo- N-, SUHTSJOÜ*. ^n^ SJAoT5J°.u V •umming V""""' k A den val van Nanking is de aandacht gevestigd op de Zuide- lijke provincies, waar men thans, naar Havas uit Sjanghai meldt, van oogenblik tot oogenblik een Japanschen aanval op Kanton ver wacht. Sinds verscheiden maanden hebben de Japanners reeds voorberei dingen getroffen. Zij hebben verscheiden eilandjes bezet aan de monding van de Parelrivier, waaraan Kanton is gelegen en om Hong kong, met name te Tsjikai en San Tsjian. De Japanners leggen thans in haast in den Patras-archipel, op 200 K.M. ten Zuid-Westen van Kanton, een belangrijk centrum voor watervliegtuigen aan. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft de militaire autoriteiten van de provincie Kwantoeng gelast den oorlog voor te bereiden. Te Sjanghai is men van meening, dat het nieuwe front Japan zal verplichten een aan zienlijke krachtsinspanning te ontplooien, maar men is van oordeel, dat deze actie noodig is voor de algemeene actie in China, daar de provincies Kwantoeg en Kwangsi, waarvan Kanton een groot centrum is, be- hooren tot de rijkste van China. Deze beide provincies hebben tot de laat ste jaren een apart gebied gevormd, dat poli tiek van de rest van China is afgescheiden. Zij hadden het gezag der centrale regeering slechts aanvaard op de basis van landsver dediging tegen ondernemingen van Japan De milities dezer provincies worden thans krachtig geoefend. Zij zullen naar men zegt, binnen twee maanden twee divisies uitge lezen troepen verschaffen aan de centrale re geering. Men veronderstelt evenwel, dat de Japan ners hun actie niet grondig zullen ontwikke len en zich er toe zullen bepalen Kanton en omstreken te bezetten om de Kwangsi-legers gedeeltelijk te verlammen door hen vast te zetten en om den spoorweg van Kanton naar Hankau, den laatsten belangrijken verbin dingsweg tusschen China en het buitenland onbruikbaar te maken. De bezetting van Kanton zou ook een ern- stigen slag toebrengen aan de buitenlandsche belangen in het Verre Oosten en na den han del van Sjanghai dien van Hongkong ruïneeren. Tsjang Kai Sjek gelooft in China's overwinning. In een radioboodschap heeft Tsjang Kai Sjek o.m. gezegd: „Sedert den aanvang der vijandelijkheden zijn de verliezen van het Chlneesche leger ge stegen tot boven 300.000 man. Zoolang ik echter leef, wil ik tot het uiterste mijn bekwaamheid in het werk stellen om weerstand te bieden tot het bittere einde en de uiteinde lijke overwinning voor de natie te ver zekeren". Strijd op de Jangste. Drie Japansche oorlogsschepen zijn de Jangste opgestoomd en slaags geraakt met de Chineesche kustbatterijen bij Anking, de hoofdstad van de Provincie Anwei. Drie Chineesche divisies die van de hoofd macht waren afgesneden toen de verdedigers van Nanking de Jangtse overtrokken, hebben zich een weg gebaand door de Japansche linies en zijn te Kwangte aangekomen. De mannen zijn totaal uitgeput en de divisies hebben groote verliezen geleden. Japansche triomftocht in Nanking. De Japansche troepen hebben gistermiddag hun triomfalen intocht in Nanking gehou den in tegenwoordigheid van luitenant-gene raal prins Saka. den commandant van de troepen, welke de stad hebben ingenomen, meldt Domei. Beschonken bemanning op Amerikaansch passagiersschip Stranding van de „President Hoover" heeft een staartje. Uit Washington: Op bevel van de gemeng de maritieme senaatscommissie zal een on derzoek worden ingesteld naar de berichten, volgens welke de bemanning van de „Presi dent Hoover" beschonken zou zijn geraakt en vrouwen en kinderen angst zou hebben aan gejaagd, nadat het schip bij Formosa aan den grond was geloop en. Men heeft den consul te Manilla verzocht verslag over deze ge beurtenis uit te brengen. Voor het vroegere Chineesche hoofdkwar tier werd een godsdienstplechtigheid gehou den, ter nagedachtenis van de voor Nanking gesneuvelde Japansche soldaten. De keizerlijke universiteit te Tokio had gisteren een optocht georganiseerd. Tiendui zend studenten trokken door de straten der Japansche hoofdstad. Dit was de eerste maal, dat de studenten een Japansche overwinning vierden. Den dag te voren hadden de bedien den der financieele instellingen in Tokio door de stad een optocht gehouden. Rusland De candidatenlijsten vóór en na de verkiezingen. Havas meldt uit Moskou, 16 December: Een vergelijking tusschen de candidatenlijsten, zooals die opgesteld waren bij den aanvang der verkiezingscampagne en de lijst van ge kozen afgevaardigden voor den Hoogsten Sovjet der U.R.S.S. doet blijken, dat vijftien candidaten vervangen zijn door anderen. Voorts zijn de namen van de mandaat houders voor den Sovjet der Nationaliteiten in twintig gevallen veranderd, voordat de oorspronkelijke aangewezenen hun zetel be zet hadden. Frankrijk. Begrooting in eerste lezing goedgekeurd. De Kamer heeft den geheeïen nacht door vergaderd om de eerste lezing van de begrooting af te handelen. De begrooting werd aangenomen met 547 stemmen tegen 25. Het evenwicht in de begrooting is als volgtuitgaven 54.599.318.506 francs inkomsten 54.600.332.808 francs. De minister van financiën dankte de Kamer de begrooting met zooveel welwillendheid te hebben behandeld en de voorzitter van de Ka mer dankte den minister de behandeling van de begrooting zoo gemakkelijk te hebben ge maakt. De Kamer zal Donderdag a.s. bijeenkomen ter bespreking van het onderwerp tot her opening van de tentoonstelling in 1938. Van twee beren. Merkwaardig avontuur van Britsch-Indiër. Een Britseh-Indische postbode uit Karan- prayag in de Vereenigde Provinciën is in het bezit van een lievelingsbeer, die hij thuis aan de ketting houdt, als hij de post gaat bezor gen. Voordat hij vertrekt, kijkt hij of de beer goed vast ligt, en gaat daarna op weg, zoo vertelt het A.N.P. Tijdens zijn wandeling door het bosch hoorde hij dezer dagen achter zich een tak kraken, en toen hij omkeek, zag hij een beer op zich toekomen langs het tusschen de boomen slingerende pad. Het dier haalde hem in. maar bleef hijgend en snuivend achter den postbode aanloopen. Deze draaide zich om en riep op strengen toon: .Naar huis", en maakte een dreigend gebaar met zijn stok. Een oogenblik weifelde de beer, keek op vreemde wijze naar den man, maar keerde zich toen gehoorzaam om en schommelde weg. Toen de postbode echter 's avonds thuis kwam, zag hij, dat zijn beer op de gewone plaats aan de ketting lag, terwijl zijn zoon hem verzekerde, dat het dier den geheelen dag thuis geweest was. In 22 jaar niet geslapen. En toch nooit slaperig. Sinds hij als soldaat in Juni 1915 in Gali- cië een hoofdwonde opliep heeft de 53-jarige Paul Kern geen oog toegedaan. Overdag werkt hij in de sociale rijksver- zekeringsmaatschappijgaat na zijn werk naar zijn gezin en zit den geheelen nacht aan de radio. Hij neemt heel weinig rust, maar sluit af en toe zijn oogen om te voor komen, dat deze oververmoeid raken. „Ik voel mij nooit slaperig", verklaarde hij, „maar ik eet zeer veel. Viermaal overdag nuttig ik een warmen maaltijd, en 's nachts gebruik ik vier koude maaltijden". Bij zonsopgang gaat Kern naar het sta tionsrestaurant, dat reeds vroeg open is. Daar drinkt hij een kop koffie en slaat het verkeer gade. Hij is ook een zwaar rooker, die ruim tweemaal zooveel rookt als an deren. Ieder jaar opnieuw ontvangt hij bezoek van buitenlandsche doktoren en kort gele den bood een Amerikaansch medisch insti tuut hem 25.000 dollar voor zijn schedel na zijn dood. ENGELSCHE KONINGSPAAR HEEFT EEN AANRIJDING. Toen de koning en de koningin van Engej- land gisteravond uit een schouwburg in Lon den terugkeerden heeft hun auto een lichte aanrijding gehad op Trafalgar Square, waar de voorste bumper van een kleine auto in een lichte botsing kwam met een achterspatbcrd van de koninklijke auto. Niemand werd ge kwetst, alleen de auto werd eenigszins be schadigd. Spaansclie regeeringstroepen maken 200 gevangenen. Aan het front van Teruel. Het ministerie van landsverdediging te Bar celona heeft in een officieel communiqué me degedeeld, dat deregeeringstroepen aan het front van Teruel tweehonderd gevangenen hebben gemaakt, terwijl de lijken van talrijke soldaten van Franco werden gevonden. Een escadrille van de regeeringsluchtmacht heeft op geringe hoogte gevlogen boven een troepentransport van de rechtschen en dit on der vuur genomen. De vliegtuigen schoten 22.000 mitrailleurpatronen af. In de Italiaansche bladen wordt de elfde lijst gepubliceerd van in Spanje gesneuvelde Italiaansche legionarissen, die in het leger van Franco streden. De lijst behelst de namen van 76 manschap pen, die aan verwondingen, opgeloopen aan het front, zijn overleden. Parijsche politie ontdekt explosief materiaal. Meieniet en handgranaten in een kelder. De Parijsche politie heeft in den kelder van een huis aan de Boulevard Courcelles een belangrijke hoeveelheid meieniet en hand granaten gevonden. De concierge van het huis, die lid van de C.S.A.R. schijnt te zijn, is gearresteerd en aan streng verhoor onder worpen. De heer B. was door jicht niet meer in staat zijn dagelijksche bezigheden te verrichten en niettegenstaande aanwending van allerlei middelen, werden de pijnen steeds erger en werd hij meer en meer hulpbehoevend. Een zakenvriend, die ook aan een hard nekkige jicht had geleden en bij TOGAL- tabletten veel baat had gevonden, raadde hem ook een TOGAL-kuur te doen. De heer B. volgde tot zijn geluk die raad op en ge bruikte TOGAL-tabletten. De zwelling der gewrichten nam daarna zienderoogen af en de pijnen werden steeds minder. De heer B. voelt zich thans beter dan ooit en hij werkt weer met plezier, dank zij TOGAL. Bij alle apothekers en drogisten vanaf f 0.80. De heilzame werking van Togal berust op de ver wijdering van onzuiverheden uit het bloed cn de Inwendige organen, die de oorzaak zijn van velerlei pijnen en ongemakken, die door gebruik van Togal-tabletten wordt bestreden. (Adv. Ingez. Med.) De taak van den niet-universeelen Bond. Onze Geneefsche correspondent schrijft ons: De burgers van Genève vieren ieder jaar op 11 en 12 December hun feest van de „Escala de", een herdenkingsfeest van de heldenda den hunner voorouders, die in den nacht van 11 op 12 December 1602 den aanslag van de troepen van den hertog van Savoye, die met stormladders („escalades") de stad trachtten te veroveren, zegevierend terugwezen. Het wordt in de laatste jaren aan de inter nationale kringen van Genève niet meer ver gund zich onbezorgd met het feestvierende Genève te vereenigen. De internationale poli tiek schijnt bij voorliefde juist deze dagen voor belangrijke gebeurtenissen uit te kiezen. Reeds een goede tien jaar geleden maakte de inter nationale politiek de deelneming der Volken bondskringen aan het Geneefsche vrijheids- feest onmogelijk. Op den dag der Escalade kwamen maarschalk Pilsoedsky van Polen en de toenmalige dictator van Litauen, Wolde- maras, te Genève om met onzen toenmaligen minister van buitenlandsche zaken Beelaerts van Blokland als rapporteur van den Volken bondsraad zwaarwichtige besprekingen te voeren over een compromis, dat militaire vijandelijkheden tusschen Polen en Litauen nog wist te verhoeden. En een paar jaren later was het wederom tijdens de Escalade, dat Ontmoeting met Weidmann en Million? Bezoek aan de „rooversgrot". 's-GRAVENHAGE, 16 December. De Haag- sche redacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, de heer H. Hotke. is van 3 tot 8 Oc tober te Barbizon geweest, waar hij met zijn echtgenoote in hotel „Les Pleiades" heeft ge logeerd. Eiken dag maakten de heer en me vrouw Hotke wandelingen in de omgeving van het plaatsje en op 5 of 6 October, dus een of twee dagen na den moord op Jeanne Keller, hebben zij een uitstapje naar de „rooversgrot" gemaakt. Daar zij den goeden weg niet konden vinden vroeg de heer Hotke aan twee onbe kende personen hoe zij naar de grot moesten wandelen. Een van de twee viel op door zijn grooten haardos. Hij droeg een rugzak en de ander, naar de heer Hotke zich herinnert, had een gestreepte broek aan. De beide mannen brachten den heer en me vrouw Hotke naar de grot en een hunner liet bij het schijnsel van een kaars, welke hij uit zijn zak haalde, den heer Hotke de grot van binnen zien. Mevrouw Hotke bleef buiten op haar man wachten. Het ongunstige uiterlijk van de beide gidsen deed haar ervan afzien mede naar binnen te gaan. Zelfs had zij reeds een diamanten hanger, dien zij op den bewus- ten dag droeg, in de hand genomen om hem aan de beide mannen aan te bieden, wanneer zij tot bedreigingen zouden overgaan. Zoover is het niet gekomen. De heer Hotke is onge krenkt bij zijn echtgenoote teruggekomen en deze geschiedenis zou ongeschreven kunnen gebleven zijn warehet niet,dat' mevrouw Hotke, toen zij in de bladen de foto's van Weidmann en Million gezien had, thans vol houdt, dat zij het zijn, die op den 5den of zesden October van dit jaar het echtpaar den weg naar de rooversgrot hebben gewezen. Italië's uittreding uit den Volkenbond. Het oordeel van Lord Robert Cecil. Tijdens een vergadering van de Volken bondsunie heeft Lord Robert Cecil een rede uitgesproken, waarin hij o.m. verklaarde: „Het lijdt geen tijfel of Mussolini heeft den Volkenbond verlaten uit vrees, dat deze er in zou slagen den vrede te handhaven. Een toe speling makende op het conflict in het Verre Oosten zeide Lord Robert Cecil, dat hij steeds stijden zou tegen de opvatting, volgens welke een natie het recht zou hebben, zijn gebied met geweld uit te breiden. „Ik ben van mee ning", zoo zeide hij, „dat-de aanval, waarvan China het slachtoffer is, voor ons en onze belangen een oneindig veel grooter gevaar vormt dan iedere aanval op onze onderda nen en onze schepen". ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING Het is inderdaad nu maar zaak, Dickie te vinden, zei oom Mop- perniet, toen Thijs weer thuis was. Maar ik zou niet weten hoe. Thijs knikte. He ben van plan, er eens op uit te gaan, oom. Ik geloof, dat ik wel een oplossing weet. Ik kom wel weer gauw terug! Maakt U zich maar niet ongerust! Maar zal ik niet met je meegaan, Thijs? vroeg Sim. Dan kan ik je ,als het noodig is, tenminste helpen. Neen, dank je, Sim, laat ik maar alleen gaan. Ik kom niet zoo laat terug! Zoo zien jullie, jongens en meisjes, dat Dickie, omdat hij mee is gegaan met een vreemden man, nu leelijk in het nauw zit. Dus jullie weten het nu goed: NOOIT met vreemde mannen meegaan! Al hebben ze nóg zulke mooie cadeautjes voor je! NOOIT MEEGAAN, HOOR! En zoo ging Thijs dan op weg.... Dickie zoeker Briand en Stresemann hier hoogst ernstige beraadslagingen hielden over de opheffing van het Volkenbondstoezicht; op de militaire ontwapening van Duitschland. Dit waren in dien goeden ouden tijd echter nog slechts uitzonderingsverschijnselen, die den Volken bond van een mede-opgaan in de Geneefsche Escalade-stemming van jolijt en vreugde af hielden. In de laatste drie jaren is dit echter een vaste regel geworden. Op 11 December 1935 was het „onwelkome vredesplan" van Sir Sa muel Hoare en Pierre Laval tot beëindiging van den oorlog tusschen Italië en Abessynië het onderwerp van bespreking te Genève. Op 11 December 1936 bracht Del Vayo in den Vol kenbondsraad de buitenlandsche inmenging in den Spaanschen burgeroorlog ter sprake. En thans, op 11 December 1937 waren er hier weliswaar geen belangrijke internationale be sprekingen te Genève zelf, doch werd de groo te meerderheid der Volkenbondskringen toch stellig uit de feestvierende straten van Genève gehouden, om thuis door de radio getuige te kunnen zijn van de gebeurtenissen in Rome, die het uittreden van Italië uit den Volken bond beteekenden. Bij sommigen alhier bestaat een neiging geringschattend over het besluit van den Grooten Fascistenraad te spreken. Het ver andert immers practisch niets aan den stand van zaken! Reeds twee jaren lang onthoudt de Italiaansche regeering, ofschoon nog gee nerlei opzegging van het lidmaatschap van den Volkenbond had plaats gevonden, zich toch reeds van iedere daadwerkelijke mede werking aan den Volkenbondsarbeid! Zij, die zich aldus goedkoop over het besluit van Zaterdag trachten heen te zetten, zien hierbij echter over het hoofd, dat, zoolang het uittredingsbesluit nog niet genomen was, steeds nog de hoop gekoesterd mocht worden, dat Italië naar Genève zou terugkeeren. Deze hoop moet thans worden opgegeven. Wie na de lezing van de verklaringen van Mussolini van Zaterdag hieraan nog mocht hebben getwijfeld, zal van zijn laatste hoop hebben moeten afstand doen, nadat de amb telijke Duitsche verklaring die veel princi- pieeler de bezwaren van het uitgetreden*'drie tal DÜitschland-Italië-Japan tegen den Vol kenbond uitspreekt dan Mussolini Zaterdag deed, met deze categorische verklaring ge ëindigd is: „Duitschland zal nooit meer in den Volkenbond terugkeeren!" Wij allen, die den Volkenbond en de Vol kenbondsgedachte zijn getrouw gebleven, zul len ons thans op deze bodem der werkelijk heid moeten plaatsen. Zonder aan het woord glooit" die eeuwigdurende beteekenis te wil len geven, die eigenlijk eraan verbonden is, moeten wij rekening houden met het feit, dat in afzienbaren tijd de Geneefsche Vol kenbond niet universeel zal worden. Moeten wij daarom den Volkenbond maar geheel ver nietigen en de reeds voor een goed deel ver wezenlijkte gedachte van een georganiseerde internationale samenwerking als een schoonen droom begraven? Er zullen zeker niet velen zijn, die zulke troostelooze gevolgtrekkingen uit 't uittredingsbesluit van Rome zullen wil len trekken. De Volkenbond zal, zij het dan ook als een niet universeel lichaam, in stand gehouden moeten worden. Wij mogen niet' uit vertwijfeling en ontmoediging geheel af breken, wat eindelijk eenigen tastbaren vorm aan eeuwenoude idealen van een geordende internationale samenlevening gegeven had. Wat echter zal de taak van den niet uni- verseelen Volkenbond moeten zijn? Er zijn er hier, die de illusie hebben, dat thans, nu de staten zonder den waren Volkenbondsgeest Genève verlaten hebben, de ware Volkenbond eerst geboren is, een eendrachtige Volkenbond vol liefde voor het recht, die nog sterk ge noeg is om eerbiediging van internationale verdragen en recht aan alle staten, ook aan de buitenstaande, op te dwingen. Ook dit is, vrees ik, een illusie. Ook onder de in den Volkenbond nog gebleven staten bevinden zich verschillende, die zoo zeer door sympathie of belang aan de uitgetredenen ge bonden zijn, dat reeds uit dezen hoofde aan een eendrachtige Volkenbondsactie tegen een eventueelen rechts-en-vredestoorder van buiten niet ernstig gedacht kan worden. Bo vendien is echter de macht van het uitge treden drietal zóó sterk, dat een collectief op treden van den Volkenbond tegen één van hen het uitbreken van den geweldigsten en rampzaligsten wereldoorlog van alle tijden zou beteekenen. Dit vooruitzicht is waar schijnlijk voldoende om de gehechtheid aan de gedachte van collectieve veiligheid in de meeste landen zoo te verzwakken, dat iedere poging tot toepassing van de leer der col lectieve veiligheid door den Volkenbond reeds van tevoren tot mislukking gedoemd zou zijn. Zoolang de Volkenbond zoo sterk was, dat men nog hopen mocht, dat een enkele drei ging met collectieve actie een booswilligen staat van den weg der misdaad zou terughou den, kon de nog jonge gedachte der collec tieve veiligheid gemakkelijk aanhangers verkrijgen. Deze nieuwe leer bracht weinig risico met zich! Thans, nu het wel vaststaat dat de toepassing dier leer tegen de buiten staanders met ontketening van den wereld oorlog gelijk zou staan, zou deze toepassing bij zeer vele volkeren ongetwijfeld op hun in- tensen wil den vrede te behouden afstuiten. De Volkenbond zal zich in de eerste jaren ermede tevreden moeten stellen een gemeen schap van staten te zijn, die uit vrijen wil en overtuiging trotsch erop zullen zijn in hun onderlinge betrekkingen 't recht en den we derzij dschen goeden wil te doen heerschen. De Volkenbondsleden zullen moeten toonen ook zonder den stok achter de deur in den vorm van art. 16 voldoenden eerbied voor het recht en voldoende begrip voer gegronde bezwa ren van hun medeleden te hebben, dat hun onderlinge betrekkingen steeds beter werden. De Volkenbondsleden zullen voorts van de vele bestaande technische Volken bondsorganen (Haagsch Internationaal Ge rechtshof, Internationaal Arbeidsbureau, eco nomische en financieele Volkenbondsorgani satie, Parijsch Instituut voor intellectueele Samenwerking, hygiënische Volkenbonds-or- ganisatie, commissies voor de welvaart van het kind en voor de bestrijding van het kwaad der verdoovende middelen, Volkenbondsbu reau Nansen voor de vluchtelingen, Manda- tencommissie, enz.) een steeds nuttiger ge bruik moeten maken en tot deze samenwer king op niet-politiek terrein ook de medewer king van de buitenstaanders moeten inroe pen. En wanneer dan de leden van den Vol kenbond individueel zullen trachten hun be trekkingen met de niet-leden te verbeteren, zal door dit alles een gezonder internationale atmosfeer geschapen worden, die wellicht de verwezenlijking van het ideaal van den uni- verseelen Volkenbond toch naderbij brengt dan op het oogenblik mogelijk schijnt!

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6