fidtl ik 't Httt Euwe sluit met een winstpartij. A a ét I A DAÖDEY'S Bloemenmagazijn Interessant eindspel. Uitstekende slotprestatie. V R IJ D A G 17 DECEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Dr. Max Euwe. Na de onderbreking rezen er eenige moei lijkheden voor het comité, doordat dr. Aljechin er aanvankelijk prijs op stelde, de afgebroken stelling te analyse eren. Op deze wij 2e zou de vq^genomen huldiging op dezen avond niet plaats kunnen hebben. Dr. Aljechin kon echter na eenig beraad berusten in de gedachte, dat verlies toch onafwendbaar was. Met eenige vertraging kon de huldiging toen plaats hebben. Dr. Aljechin gehuldigd. Mr. M. Levenbach, voorzitter van het co mité, was de eerste spreker. Het oogenblik van liet einde van dezen grooten wedstrijd is aan gebroken. Aljechin heeft dezen gewonnen, nadat hij den titel met 15 V2 tegen 9Vz had te- rugveroverd. Spr. brengt dr. Aljechin hier voor hulde. (Applaus) Toen dr. Aljechin over de huldiging van dezen avond werd gespro ken, zei hijDe 29ste partij verlies ik, dus speel ik de 30ste op winst. Welnu, dit heeft hij ge daan, doJv het liep anders. Aljechin's sterke natuur, welke uit deze woorden sprak, heeft hem deze overwinning doen behalen. Doch ook Euwe i s een kerel, zooals hij door de laatste twee partijen heeft getoond en door zijn hou ding na zijn nederlaag. Hij was toen de inzin king van tijdens den wedstrijd reeds weer te boven. De heer Levenbach bracht daarna dank aan de directie van het Rotterdamsch Nieuws blad voor haar bemoeiingen met dezen wed strijd. Tenslotte brengt spr. hulde aan de beide secondanten. In de eerste plaats aan Eliskases, die het als buitenlandsche secondant van den buitenlandschen tegenstander moeilijk had, doch hij heeft aller harten weten te veroveren. Fine heeft voor Euwe zeer veel beteekend, al kon hij hem de overwinning niet bezorgen. De heer Kars, directeur van het Rottend. Nieuwsblad, bracht hulde aan dr. Aljechin en bood hem een krans aan. Ook dr. Euwe, die als tweede schaker ter wereld dezen avond getoond heeft wat hij kan, huldigde hij met een krans. De heer Van Trotsenburg, voorzitter van den K.N.S.B. brengt Aljechin in het Fransch hulde voor deze tweede verovering van den titel. Zich tot Euwe wendend, zei spr., dat al is er eenige teleurstelling onder de Nederlandsche schakers, het verheugend is, dat er nog een toekomst voor hein als schaker is weggelegd. Mr. G. Oskam, voorzitter van den Rotter- damschen Schaakbond, zegt, tegen dr. Alje chin, dat dit een avond van geluk en vreugde voor hem is. Hij spreekt den nieuwen wereld kampioen in de taal van zijn eerste vaderland toe, onder aanbieding van een aandenken van Rotterdamsche schaakvriendenDr. Euwe zou spr. haast feliciteer^n. Het is om allerlei om standigheden verkieselijker de tweede dan de eerste speler ter wereld te zijn. In de lijst van de wereldkampioenen is de naam Euwe thans voor altijd opgenomen. De heer de Bruin, secretaris van den Rot- terdamschen Schaakbond, wil uit de zaal spre ken namens de aanwezigen en de afwezigen. Hij dankt beide spelers voor hun prachtige spel. Dr, Aljechin zegt dat hij van beide matches eigenlijk de laatste partij heeft verloren. Hij biedt Euwe zijn verontschuldigingen aan, dat hij zich vanavond een slechte verliezer heeft getoond. Hij feliciteert zijn tegenstander met de laatste partijen. Tenslotte dankt hij voor alle hulde hem gebracht, welke hij nooit zal vergeten. Dr. Euwe verheugde zich er twee jaar gele den over, dat het schaakspel zooveel belang stelling trok. Hij herhaalt dit thans. Dat er thans zooveel wedstrijden te Rotterdam zijn gespeeld, is een propaganda, welke de Maas stad wel behoefde. Spr. dankt de directie van het Nieuwsblad voor haar bemoeiingen in de zen, Tenslotte dankte spr. Aljechin voor zijn vriendelijke woorden.' Het verloop van de laatste partij. Lod. Prins schrijft over het verloop van deze partij het volgende aan het A. N. P.: S UiS de geschiedenis van het wereldkampioenschap scha ken Lasker „for ever"Belangrijke voorstellen tot regle mentswijziging op de jaarvergadering van den Nederland- schen Roeibond Eerst zwemmen en dan roeien De loting voor den Engelschen voetbalbekerMillwall boftBokser tenor. De strijd om het wereldkampioenschap schaken werd reeds meer dan twee eeuwen ge leden ingezet. Weliswaar werd de eerste of ficieele match om den titel tusschen den al gemeen als wereldkampioen erkenden groot meester Steinitz en Lasker pas in 1894 ge houden, maar voordien hadden er ook reeds twee kampen om de hoogste eer plaats, al droegen die ook niet het karakter van de latere wedstrijden. Met Philidor, ook als com ponist beroemd, begint men gewoonlijk de reeks der wereldkampioenen. Dat was om streeks 1700 en op hem volgde een tweede Franschman, Labourdonnais genaamd .De Engelschman Staunton, de ontwerper van het thans bekende model schaakstukken, kwam als derde in de rij. Vervolgens vierde de Amerikaan Morphy triomfen en deze speler verwierf zich een onsterfelijken naam in de geschiedenis van het schaken zoodat hij thans nog door velen als de geniaalste schaker van alle tijden wordt beschouwd. Morphy is jong gestorven en de hoogste titel ging over op den Duitscher Andersen. Met den Oostenrijker Steinitz kwam het schaakspel op een geheel ander plan te staan. Hij is de grondlegger geweest van de alge- meene theoretische beginselen welke heden ten dage voor een groot deel nog gehuldigd worden. Steinitz heeft verscheidene matches om hei wereldkampioenschap gespeelyd en was welhaast onoverwinnelijk. Eerst in 1894 ver loor hij van den toen 21-jarigen Lasker, die in tournooien reeds groote successen had be haald. Lasker versloeg zijn 46-jarigen tegen stander met 10 overwinningen, 5 verloren partijen en 4 remises. Twee jaar later vond te Moskou een revanche-match plaats, die Lasker met betere cijfers won, n.l. plus 10, min 2 en 5 remises. Niet minder dan 27 jaren achtereen be hield Lasker, ondanks verscheidene pogingen om hem zijn titel te ontnemen, het wereld kampioenschap. Janowsky (Polen), Dr. Tar- rasch (Duitschland)Marshall (Amerika) ver loren allen van den onverbiddelijken doctor in de philosophie, de geniale schaakfiguur, die ook in ons land nog zoovele bewonderaars heeft. Ondanks zijn leeftijd (64 jaar) behoort Lasker thans nog tot de tien sterkste schaak spelers ter wereld. Alleen de Oostenrijker Schlechter bereikte in 1910 een verdeeling der punten. Onderhandelingen tusschen Rubin stein en Lasker voor een officieele match faalden en daarna kwam de wereldoorlog. Het was wederom de jeugd, die tenslotte overwon, want in 1921 speelde Lasker onder zeer ongunstige omstandigheden te Havanna tegen den ruim 20 jaar jongeren Cubaan Ca- pablanca en deze match werd door den wereld kampioen, toen hij meerdere punten achter stond, opgegeven. De verdere geschiedenis van den titel mag als bekend worden veronder steld. Slechts mag er nog aan worden her innerd, dat Capablanca in 1927 te Buenos Aires togen aller verwachting in met 6 tegen 3 gewonnen partijen en 25 remises van Alje chin verloor. Laatstgenoemde is, zooals men weet, de eenige wereldkampioen die er in slaagde, den titel, na dezen verloren te hebben, te her overen. Aljechin heeft, beginnende in 1910 te Hamburg, in tournooien steeds betere en op merkelijk op peil blijvennde resultaten be reikt. Daarover willen we het hier niet heb ben, doch wel dient vermeld te worden, dat men hem als den besten blindspeler ter wereld beschouwt. In 1924 heeft hij b.v. te Parijs 28 partijen blind gespeeld, waarvan hij er 24 won en de overige remise maakte. Ook op ander gebied heeft Aljechin zijn capaciteiten getoond. In 1914 verwierf hij, ondanks voorafgegane drukke schaakbezig heden, den meestertitel aan de hoogeschool voor rechtswetenschappen te St. Petersburg en in 1929 zette hij, na zijn vestiging te Parijs, zijn studies voort, om in zeer korten tijd aan de Sorbonne tot doctor in de rechten te pro- moveeren. De wereldkampioen werd in 1892 te Mos kou geboren en reeds op 16-jarigen leeftijd nam hij aan een sterk bezet hoofdklasse- tournooi te St.-Petersburg deel, waarin hij den eersten prijs veroverde. Op Zondag a.s. zal te Amsterdam de jaar lij ksche algemeene vergadering van den Ne- derlandschen Roeibond worden gehouden, waarin verschillende belangrijke voorstellen, die noodzakelijk gebleken wijzigingen inhou den, zullen worden ter sprake gebracht. Voorgesteld zal worden, de Nederlandsche kampioenschappen te combineeren met een open wedstrijd, met dien verstande, dat de kampioensnummers afzonderlijk en als zoo danig moeten worden verroeid. De titelhouders zullen dan aan nader vast te stellen eischen in een proef wedstrijd na de kampioenschappen moeten voldoen, aan welke race tevens kan worden deelgenomen door een ploeg, die naar oordeel van het bestuur van den Nederland- schen Roeibond als ernstige concurrent van de kampioensploeg moet worden beschouwd. Het voorstel tot schrapping van de verouder de en onhoudbare bepaling, dat handarbeiders voor deelneming aan roeiwedstrijden zijn uit gesloten, zal wel met algemeene stemmen wor den aangenomen, daar een zoodanige bepaling in geen enkel ander land meer bestaat. Tenslotte wil men reglementair vastgelegd zien, dat deelnemers aan roeiwedstrijden aan het bestuur van hun vereeniging het bewijs moeten leveren, dat zij de zwemkunst machtig zijn. Weliswaar behooren feitelijk de vereeni- gingen zelf in dit opzicht voor de veiligheid van hun leden te waken, doch het is begrijpe lijk. dat de Bond, na de Holland-bekerwed strijden van dit jaar', toen de stuurman van een omgeslagen vier niet bleek te kunnen zwemmen, dergelijke mogelijkheden wil ver mijden. Dit zijn eenige belangrijke punten, die op de vergadering zullen worden besproken; laat ons de hoop uitspreken, dat de maatregelen' zullen bijdragen tot hernieuwden bloei van het roeien als wedstrijdsport. De loting voor de derde ronde van den Engelschen voetbalbeker, waaraan alle groo te clubs deelnemen, is voor Londen en omge ving zeer gunstig uitgevallen. Behalve Fulham. West Ham en Watford hebben alle vereeni- gingen een thuiswedstrijd geloot. Watford (III Zuid) heeft het niet zoo prettig getroffen, wafit zij moet op bezoek bij de bekerhouders te Sunderland en haar eenige hoop is de dikwijls geuite veronderstelling, dat de bekerwinnaar van het vorige seizoen in de eerste ronde, waaraan wordt deelgenomen, wordt uitgescha keld. West Ham is evenmin door Vrouwe For- tuna toegelachen, want een uitwedstrijd te gen Preston North End, den runner-up van het vorige seizoen, kan nu niet bepaald een „walk over" worden genoemd? De hekkesluiter van de tweede divisie, Fulham, behoeft niet ver te reizen, want het programma vermeldt een uitwedstrijd tegen haar stadgenoote Brentford in Noord-Londen, welke club mo menteel in de eerste klasse de bovenste plaats inneemt. Voorts zijn voor Londen de volgende mat ches vastgesteld: Arsenal-Bolton; Charlton- Cardiff of Bristol City; Chelsea-Everton Clapton Orient of York City tegen Coventry City; Crystal Palace tegen Liverpool, wat deze zwakke eerste klasser nog lang niet gewonnen heeft, daar de Palace als goed bekervechter bekend staat; Tottenham Hotspurs tegen Blackburn en als de meest interessante match van een overigens weinig belangwek kende wedstrijden inhoudende ronde Mill wall tegen Manchester City. Men zal zich herinneren, dat de derde klas ser Millwall het vorig seizoen den halven eindstrijd bereikte om tenslotte tegen Sunder land met slechts 2-1 te sneuvelen. Op hun ze getocht versloegen „the Lions" op hun veld te New Cross in Zuid-Londen onder meer Derby County en Manchester City, zoodat, nu de lo ting laatstgenoemde club wederom naar Lon den brengt, bij deze revanche-match op een uitverkocht huis mag worden gerekend.- De City is na het behalen van het League-kam pioenschap leelijk afgezakt en is vooral in uit wedstrijden niet meer zoo krachtig als voor heen. Millwall daarentegen staat bovenaan de ranglijst van de zuidelijke af deeling en heeft bovendien het, in bekermatches, groote voor deel van eigen terrein. Op 8 Januari a.s. zullen de Londensche voet bal-enthousiasten dus kunnen kiezen uit zeven en mogelijk zelfs acht wedstrijden; on danks de groote concurrentie zullen alle be trokken vereenigingen op dien dag wel een goede recette boeken. Een oud-kampioen van Europa in het zwaar- gewichtboksen, de Italiaan Erminio Spalla, heeft de handschoenen voor het zwaard ver wisseld. Met dit laatste wapen is hij echter veel minder gevaarlijk, want het dient slechts als sieraad. Erminio is namelijk heldentenor bij. de opera geworden en traint thans zijn stembanden in plaats van zijn biceps. Bij witidhondenrennen te Londen heeft men dezer dagen de nieuwigheid bedacht om t-sjita's, een soort Afi'ikaansche luipaarden te laten rennen tegen honden. Deze luipaar dendie als de snelste viervoeters ter wereld bekend staan, wonnen den strijd met groot gemak. Hier werd dc partij door dr. Aljechin op gegeven. De eindstand was als volgt ZwartDr. Euwe. A Wit: Dr. Aljechin. Bloemenöroet- voor Kerst en Nieuwjaar in 't BUITENLAND verzorgd CR. HOUTSTRAAT 112 TEL. 10859 (Adv. Ingez. Med.) Reshevsky schrijft: De opening werd door Dr. Euwe uitstekend behandeld; hij kwam tot gelijk spel. Er werd in een vlug tempo gespeeld; de stelling werd snel vereenvoudigd, zoodat spoedig een eind spel bereikt werd., waarin beide spelers één toren, één looper en vijf pionnen hadden. De stelling had een remise-achtig karakter, doch met remise was Dr. Aljechin blijkbaar niet tevreden. Hij besloot tot agressief spel en kreeg dientengevolge een zwakken pion op den damevleugel. Daar hij inzag, dat de partij voor hem hopeloos verloren zou zij^, indien hij dezen pion zou verliezen, ging hij tot den drastischen maatregel over, zijn looper te offe ren, waardoor hij zijn tegenstander tijdelijk voor moeilijke problemen stelde. Dr. Euwe speelde kalm en precies, kwam de moeilijkheden te boven en trad als overwin naar uit den strijd. Een prachtige partij en een prachtige cli max in den 'wedstrijd. DE PARTIJ ONDER DE LOUPE. Analyses van een achttal zetten. 6. Pb8c6 Dit is beter dan 6c5xd4, zooals Dr. Euwe in een vorige partij speelde. 10. Ddlxd4. Een .goed alternatief is hier 10. c3xd4, Lf8—b4 11. Lel—d2. Dd8—a5 (niet 11 Dd7xd4? wegens 12. Ddl—a4-l- met stuk winst); 12. Ld2xb4, Da5xb4; 13. Ddl—d2 met een ietwat betere stelling voor wit. 17. Tclxc8. In aanmerking kon hier komen 17. a4— a5, waardoor wit tijdelijk de controle op de c-lijn houdt. 17. Tb8xc8 Blijkbaar voorzag zwart deze mogelijkheid. Indien zwart met den looper moest terug nemen zou hij verscheidene belangrijke tempi verloren hebben. 19 a4a5 Op 19. Kd2—d3 volgt Tc4xa4; 20. Talxa4, Ld7xa4 en zwart's vrijpion zou waarschijnlijk voldoende zijn om de partij te winnen. 21. a5—a6? Beter is hier 21. Lb7—a6, e6—e5; 22. e2—e3 en wit's looper is goed geposteerd en belet zwart vorderingen te maken. De tekstzet ver oorzaakt verzwakking van den pion en maakt het wit onmogelijk de torens te ruilen. 25. e2e3. Indien 25. Ta2—b2 zoo komt Tb4xb2; 26. Kc3xb2, La4—b5 gevolgd door Kc5—b6 en wint. 28. Le4xh7. Wit verliest een stuk, doch wit's stelling is reeds niet meer te redden, daar de a-pion on herroepelijk verloren is Schaken. De dertigste en tevens laatste partij van de match tusschen dr. M, Euwe en dr. A. Aljechin, welke Donderdagavond in de groote zaal van de Diergaarde te Rotterdam werd gespeeld, is door dr. Euwe gewonnen. Dr. Aljechin gaf n.l., nadat de veertigste zet gedaan was, na eenige beraad de partij op. De partij zou te 6 uur beginnen en Euwe was als steeds, prompt op tijd. Aljechin liet op zich wachten. Toen hij 20 over zessen verscheen, verontschuldigde hij zich met de mededeeling, dat hij niet wist, dat niet te half zeven, doch reeds eerder zou worden begonnen, aldus lezen we in de N. R, Ct. De spelers zetten zich aan het wachtende bord. Alleen de heer Maroczy, die reeds naar zijn vaderland is vertrokken, ontbreekt. De heer Levenbach heeft zijn plaats ingenomen. De comité-leden zijn in het zwart gedost, in afwachting vain de officieele sluiting van de zen gewichtige.n tweekamp. Ter opluistering van deze plechtigheid is het podium met pal men versierd. In deze laatste partij scheen het alras, dat Euwe zou verrichten, waarin hij tijdens den geheelen tweekamp nog niet was geslaagd: n.l, winnen met Zwart. Naarmate de partij vor derde, werd het steeds duidelijk, dat hij dit doel zou bereiken. Wit: Dr. A. Aljechin Zwart: Dr. M. Euwe Tarrasch-verdediging. 1. Pgl—f3 d7—d5 2. c2c4 e7e6 3. d2d4 Pg8—f6 4. Pblc3 c7c5 5. c4Xd5 Pf6Xd5 6. g2g3 Tot zoover de 24ste partij, waarin, zooals men weet, dr. Euwe het zich door een te vroege afwikkeling (6cd4;) niet ge makkelijk maakte. De verbetering van het toen gekozen systeem ligt voor de hand 6Pb8—c6 7. Lfl—g8 Pc6Xd4 8. Pf3Xd4 Pd5Xc3 9. b2Xc3 c5Xd4 10. Ddlxd4 Dd8Xd4 11. c3Xd4 Lf8d6! Nóg een zeer belangrijke verbetering, waar mede zwart een tweede collectie problemen uitschakelt, met het gevolg, dat hij er ditmaal volkomen in slaagt, ieder openingsnadeel te vermijden. Het groote verschil met 11 Lb4f, 12. Ld2, Ld2t:, 13. Kd2:, Tb8. 14. Thcl bestaat in de controle van veld c7, die na den tekstzet van zwart blijft gereseiweerd. 12. a2—a4 Ta8b8 13. Lel—a3 Ke8—e7 14. La3xd6t Ke7Xd6 15. Kei—d2 Lc8d7 16. Thlr-cl Th8c8 Het wordt nu duidelijk, dat de taak van den armen gezant op a4 werkelijk bovenmensche- lijk is. Met felle zoeklichten uit d7 wordt hij op pijnlijke wijze aan zijn weinig benijdens waardige positie herinnerd en aan het pro bleem, hoe dat bestaan voort te sleepen. Ten behoeve van hem doen zijn kameraden reeds afstand van den belangrijksten toegangsweg tot het vijandelijke kamp, de c-lijn. 17. Tclxc8 In aanmerking kwam ook 17. a5. 17Tb8xc8 Zwart daarentegen is het hoofdzakelijk om ruimte te doen. Anders zou hier ook 17 Lc8: (met de bedoeling te eeniger tijd de damevleugelmeerderheid tot gelding te bren gen) overweging hebben verdiend. 18. Lg2xb7 Tc 8c4 19. a4a5 Tc4xd4f 20. Kd2—c3 Waarschijnlijk in de hoop, zwart met dezen zet in moeilijkheden te brengen, versmaadt wit's koning de degelijke residentie e3, die in partij no. 24 zulke voortreffelijke diensten heeft bewezen. Doch de kuil is niet diep en in de uitgestrektheid van den damevleugel kan men licht zelf verdwalen 20Kd6c5! Voortgejaagd wordt de trouwe ridder op a5, waar zijn leven opnieuw, ditmaal door Td4a4, Ta4:, La4:, gevolgd door Kb5, a6, Kb6 en Lbo in gevaar verkeert. Of: Ta4, Tdl, Lb5, a6. Ta2, enz. Reeds moet hij tegen wil en dank het „voorwaarts", hem door zijn superieuren als devies medegegeven, in acht nemen. 21. a 5a6 Ld7—b5 22. Tal—a2 Td4c4f Met 22Ta4 kon aan het lijden van den a-pion een einde worden gemaakt, doch wit verschaft Zich dan tegenkansen, door 23 Td2. Ten einde zich deze ressource voor te behouden mag de witte koning thans niet naar d of b2 uitwijken. 23. Kc3b3 Tc4b4t 24. Kb3c3 Lb5a4! Veel sterker dan 24Lc4, 25. Td2, waarna zwart eigenlijk niets bereikt. Onnoo- dig te zeggen, dat thans Td2 faalt op Tb3t. Wit kan slechts afwachten. 25. e2—e3 Tb4—b3t 26. Kc3—d2 La4b5 Het vooruitzicht, den held na Kb4, Ta3 (Tc2, Lc4) te zien vallen op het veld van eer, doet den wereldkampioen besluiten, tot wan- ertraean De best© voor Uw kind Wetenschappelijk geijkt per Kilo op: 1.200.000 Internationale eenheden vitamine A, de groeibevorderende en ziektewerende vitamine. T00.000 Intern, eenh. vitamine D, voor de vorming van krachtige beenderen en tegen Engelsche ziekte. Groote Flesch 60 ct. Dubbele Flesch 90 ct. (Adv. Ingez. Med.) Scheidsrechter zijn bij een worstelwedstrijd is ook niet altijd zonder risico, zooals deze ar biter in den wedstrijd Cy Williams—George Dusette te San Francisco moest ervaren, toen Williams in zijn opgeioonden verstrooidheid bij vergissing het scheidsrechterlijke hoofd in plaats van dat van zijn tegenstander weinig zachtzinnig te pakken nam. hopige tegenmaatregelen zijn toevlucht te nemen. 27. Lb7e4 Ten einde nu althans (indien zwart zich om zijn h-pion mocht bekommeren) de booze plannen van het kasteel door Lc2 eens en voorgoed te verijdelen. Doch dr. Euwe verliest geen tijd. 27Lb5c4! Nu volgt op 23. Lc2 eenvoudig 28Tb6, 29. Tal. h6! en het is met den pion der pion nen gedaan. Met verbluffende vastheid heeft dr. Euwe dus opnieuw alle practische problemen opge^ lost en een gewonnen stelling bereikt: de a-pion kan zijn taak niet volbrengen, de wit te generale staf heeft dus' zijn spel verloren. Volgt het laatste, wanhopige verzet. 28. Le4xh7 g7—g6 29. Kd2c2 Er is geen parade tegen Tb3b8h8. 29Tb3—b8 30. Ta2b2 Tb8h8 31. Tb2b7 Th8xh7 32. Tb7—c7+ 32. Ta7.\ dan Kb6. 32Kc5b5 33. Kc2c3 Th7xh2! 34. Tc7xf7 Lc4d5 35. Tf7xa7 Th2xf2 36. Ta7—g7 Tf2—f3! 37. Tg7xg6 Tf3xe3t 38. Kc3d4 Te3e4-f 39. Kd4—d3 Kb5xa6

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9