U Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. F* KJ ic U/if eiaUeteu: 7**20 f 95.- 240.- Soesbergen Ernstige Verkeersongelukken. i? SCHENKT Zwaarlijvigheid maakt oud URODONAL MAANDAG 20 DECEMBER 1937 H A ARE EM'S DAG EL'AD 3 Moeten bedrijfsmaatregelen door het bedrijf zélf worden uitgevoerd? Een Complete I badkamerinrichting Een Complete douche-badcelinrichting vanaf Een Complete keuken-installatie vanaf (Adv. Ingez. Med.) KONINGSTRAAT 39, TEL. 10425 ,,Voor Volkenbond en Vrede". Mr. dr. J. P. Fockema Andreae tot voorzitter zakelijk: 1. het Volkenbondsverdrag losmaken van de vredesverdragen: 2. de bepaling dat een stemming in beweging kan worden gezet; 3. het gemis aan universaliteit. Zelf doen biedt groofe voor- deelen, mits er goede samenwerking zij. Doelmatige reclame moet afzet stimuleeren. Hedenmiddag hield de Algemeene Vereeni- ging van Bloembollencultuur haar 185e alge meene vergadering in het Krelagehuis, onder leiding van haren voorzitter, dr. A. J. Verhage. Te half twee opende deze de vergadering met een rede, waaraan het volgende is ontleend. Nadat dr. Verhage eenige personen had her dacht, die door den dood aan de vereeniging zijn ontvallen, o.a. jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oi. d-burgemeester van Haar lem; den heer Jan Philippo, bestuurslid van „de Hyacinth", den heer T. F. Vlieland, die gedurende 50 jaren bestuurslid der afd. Oègst- geest was en de heeren Jan Blokker Nzn., Wil lem van Lierop, K. Oudshoorn en C. v. d. Lobbe ging spreker voort: Sedert onze vorige algemeene vergadering, die zich tegen het voortbestaan der saneerings- maatregelen uitsprak, welke uitspraak met na druk onder de aandacht van den Minister van Economische Zaken is gebracht, is door Z.Exc. een beslissing in deze kwestie genomen, waar bij wel rekening is gehouden met de uitspraak onzer vereeniging, maar waarbij deze uit spraak toch niet is opgevolgd. Het is weer zeer kort geleden gebleken dat Minister Steenberghe aan zijn beslissing, die wat meer vrijheid wil geven, door de afschaf fing der buitenlandsche minimumprijzen, vast houdt. Het lijkt mij niet het juiste tijdstip om op het voor en tegen hiervan in te gaan, daar de discussies over deze punten helaas een on rust in het vak plegen te brengen, die onge- wenscht is. Om deze reden is het slechts ver dedigbaar voor alle partijen om dit vraag stuk in het publiek aan te snijden op een tijd stip, dat inderdaad discussie over dit punt practisch resultaat kan hebben. Op dit oogen- blik kunnen wij allen niet anders doen dan ons aan deze beslissing te onderwerpen, of wij het er mee eens zijn of niet. En hopen, dat het 'vakbelang, dat allen willen bevorderen, ermee gediend is! Men zal, naar mijn meening, echter moeten oppassen met de gedachte, dat na de afschaf fing der buitenlandsche minimumprijzen, het prijspeil in het buitenland sterk zal dalen. De tulpenoogst was dit jaar slecht, waardoor in het afgeloopen seizoen de overschotten gering en de prijzen sterk gestegen zijn. De narcis- senhandel is zeer vlot, met stijgende prijzen, verloopen, en slechts de hyacintenhandel heeft uiteindelijk weer teleurgesteld. Dat wil niet zeggen, dat de bedrijf suitkom- sten beter zijn bij een slechten oogst is dit ondanks hoogere prijzen zelden het geval maar wel, dat men bij de prijszetting voor het volgend seizoen van een hoogere basis moet uitgaan, dan men gedaan zou hebben wanneer er een overvloedige raap geweest zou zijn. Men zal goed doen, voorzichtig te zijn met het denkbeeld dat, nu de buitenlandsche mini mumprijzen vervallen zijn, men met een veel lager prijspeil moet rekenen. Dit jaar heeft aangetoond, dat in geval van vrije of vrijere prijsvorming het prijspeil niet lager behoeft te zijn dan bij kunstmatige prijszetting. Afgewacht moet worden of het prijspeil on- noodig naar beneden wordt gedrukt; gehoopt moet worden dat de exporteurs voldoende koopmanschap en ruggegraat toonen te bezit ten om dit te voorkomen. Dat wil niet zeggen, dat alle prijzen voor alle orders gelijk moeten blijven, maar wel, dat elke order de kosten moet dekken en winst moet brengen. Zélf cloen? Nu er dus maatregelen voor het bloembol- lenbedrijf blijven— n.l. teeltbeheersching en opkoop van het surplus, met alles wat daaraan verbonden is moet, mede in verband met wat hierover in de jongste Troonrede is aan gekondigd, het vraagstuk, of het bloembollen- bedrijf zelf, zij het onder sanctie en toezicht van de Regeering, de maatregelen moet en kan uitvoeren, aandachtig worden bezien. Het komt mij voor dat het „zelf doen" groote voor- deelen biedt en dat de invloed van het vak op den aard der maatregelen hierdoor ook aan zienlijk versterkt kan wordena Mits opgepast wordt voor fouten in den organisatievorm, zooals die naar mijn meening gemaakt waren in het geruimen tijd geleden weer ingetrokken voorontwerp-landbouwordeningswet, waarvan de uitwerking niet met het beginsel overeen kwam. Willen wij tot een dergelijk „zelf doen" en „zelf beslissen" onder het bovengenoemde voorbehoud komen, dan zal er een samen werking moeten komen tusschen de organisa ties, die het bloembollenvak en de onderschei dene onderdeelen daarvan vertegenwoordigen. Slechts uit een samenwerking, waarbij het vakbelang voorop staat en waarbij geen voor ingenomen standpunten domineeren, kan wat goeds geboren worden. Ik hoop, dat een der gelijke samenwerking tot stand kan komen. Voor een goed verloop van den handel in het volgend seizoen zonder kunstmatige prijs zetting is ook de stemming van beteekenis, welke in den handel mede sterk pleegt af te hangen van de ontwikkeling der wereldcon junctuur. Nu is het een niet te miskennen feit, dat de economische vooruitgang, die nog in de eerste helft van dit jaar groot was, in de tweede helft tot stilstand is gekomen, en eer der in een teruggang is omgeslagen. De waar schuwing, die ik in Juni voor deze zelfde ver gadering heb geuit, n.l. niet te vertrouwen op een aanhouden van een zoo snellen vooruit gang, bleek dan ook niet ongemotiveerd te zijn. Ik moge er echter direct aan toevoegen De arm van een fietser isgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij •ich ervan over- cuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden! dat de rem, die op deze ontwikkeling van den economischen wereldtoestand in het tweede halfjaar is geplaatst, naar mijn meening het gevaar van een ernstige en diepen terugval vermindert, waarbij ik er natuurlijk van af zie voorspellingen te doen over ernstige politieke conflicten, die den economischen toestand in grijpend zouden kunnen wijzigen. Geen reden tot ontevredenheid. Wanneer wij de ontwikkeling in het bloem bollenbedrijf gedurende het laatste jaar be zien, mogen wij niet ontevreden zijn. Het blijkt dat ondanks alle mogelijke handelsbe lemmeringen en monetaire moeilijkheden on ze uitvoer in kilogrammen ongeveer op het zelfde peil is gebleven. Dat de waarde van den uitvoer dit jaar zou stijgen was te voorzien, toen in September 1936 ook in Nederland de gouden standaard werd opgeheven. In de verwachting van gun stige gevolgen van dezen maatregel is men in het bloembollenbedrijf, naar ik meen, aller minst teleurgesteld. De cijfers toonen aan dat dit gemotiveerd is. Want terwijl tot December in 1936 voor 22 millioen werd geëxporteerd, is in 1937 de waarde van onzen uitvoer over hetzelfde tijdvak gestegen tot 27 millioen. Ook al zijn de bedrijfskosten wat gestegen wat niet alleen een gevolg is van de devaluatie van den gulden is toch een aanmerkelijk voordeel te boeken. Voor het bloembollenbedrijf was deze maat regel te belangrijker omdat de beteekenis van den binnenlandschen afzet die overigens allerminst onder dezen maatregel heeft gele den gering is in verhouding tot het belang van den export. Wanneer wij doelbewust af- zetverruiming willen nastreven en ik meen, dat het oogenblik daartoe gekomen is moe ten wij dan ook ons oog op het buitenland richten. Wij mogen daarbij niet vergeten dat andere bloemen en planten ons product con currentie aandoen, en dat de handelspolitiek in dezen een gewichtige rol speelt. Maar dit zijn redenen te meer om ons niet te doen stil zitten en door doelmatige reclame voor ons product onzen afzet te stimuleeren. Ik zeg met opzet: doelmatige reclame, omdat wij ons moeten hoeden voor fouten, die in andere be drijfstakken op dit gebied gemaakt zijn, veelal door reclame, zooals die met name. voor in dustrie-producten gevoerd wordt, na te boot sen. Wij kunnen met ons artikel een reclame voeren, die voortvloeit uit den aard ervan. Maar om hiermede werkelijk goede resultaten te bereiken moet deze onder ter zake kundige leiding staan, en zijn hiervoor aanvankelijk grootere fondsen benoodigd dan thans be schikbaar zijn. Wanneer het bloembollenvak deze fondsen voor dit doel bijeenbrengt, en de zaak goed aangepakt wordt, zullen hieruit voor het vak echter goede resultaten komen. Gelden voor meer en doelmatiger reclame zullen een winstgevende belegging blijken te zijn. Tenslotte herinnerde spr. aan het feit, dat de afd. Bennebroek-Vogelenzang dezer dagen 50 jaren bestaan heeft. SOIRéE-DANSANTE „DIE RAECKSE". „Die Raeckse", de vereeniging voor leerlin gen van de H.B.S. a, gaf Zaterdagavond in de groote zaal van het gemeentelijk Concertge bouw een soirée-dansante, waarvoor, waar schijnlijk door het samenvallen van dezen dansavond, met enkele andere fuiven, niet die belangstelling bestond, die de beide bands on getwijfeld verdiende. De dansmuziek voor het eerste deel van dezen avond werd verzorgd door Felix Kwast and his red hot Peppers, die omtrent het mid dernachtelijk uur opgevolgd werden door Eddy Meenk and his radio Stars. De leden van „Die Raeckse" met hun introducés hebben onge twijfeld een genoeglijken avond gehad en het voordeel van de geringere belangstelling was, dat er voldoende ruimte was voor de dans- lustigen. Wat anders niet altijd het geval was. Al met al een gezellige avond. In den nacht van Zaterdag op Zondag reed een zware vrachtauto van den vrachtondernemer Frencken uit Roggel met groote snelheid den bocht in nabij de kerk te Baexem. De auto ging daarbij rechtstandig over den kop. De naast den bestuur - dergezeten Th. Janssen, eveneens uit Roggel, werd op slag gedood. Omwonenden, die op den slag van de over den kop gaande auto aankwamen, gingen daarop den in den buurt wonenden pastoor Tummers halen. Deze begaf zich aanstonds naar de plaats van het ongeluk. Onderweg echter werd hij door een beroerte getroffen en overleed spoedig daarna. De cabine van den vrachtwagen is in elkaar gereden. De bestuurder van de auto zou onder den invloed van sterken drank hebben verkeerd. Zonder op te letten overgestoken. De ruim zestig-jarige wielrijder Blokker uit Apeldoorn stak Zaterdagmiddag zonder op het verkeer acht te slaan, van den Osseveldweg aldaar den Deventerstraatweg (een voor- rangsweg) over. Op hetzelfde oogenblik, werd hij door een auto, bestuurd door den heer uit Diepenveen gegrepen. D. was vrijwel op slag dood. Den autobestuurder treft aan het, gebeurde geen schuld. Oude vrouw door auto aangereden en overleden. Zaterdagavond is op den Korvelscheweg te Tilburg de ongeveer 80-jarige mej. Reynders door een auto aangereden en gewond. Zon dagmorgen is zij aan haar verwondingen overleden. De zestig-jarige landbouwer C. van den Vlist uit Willeskop, die Zondagmiddag met. zijn vrouw en zoon in een auto op weg was naar Oudewater, raakte op den provincialen weg de macht over het stuur kwijt. De auto ging slingeren en vloog over de kop in een sloot. Toegeschoten hulp wist alle drie inzitten den uit het voertuig te halen. De heer v. d. Vlist was slechts licht gewond doch zijn vrouw en zoon bleken een zeer ernstige hersenschudding te hebben opge- loopen. BINNENLANDSCHE PAKKETTEN T/M 3 KG VOORDEELIGST MET DE POST TOT 1 KG-20 CENT TOT 2 KG-25 CENT TOT 3 KG - 30 CENT (Adv. Ingez. Med.) EEN PLECHTIGE KERKDIENST. De kerkeraad der Ned. Heiw. Gemeente al hier deelt mede, dat hij besloten heeft aan den avond van den dag volgende op den dag, dat het bericht der geboorte van een prms of prinses der Nederlanden zal bekend geworden zijn, een kerkdienst te houden in de Groote of St. Bavokerk om acht uur. Een NIEUW COSTUÜM ol WINTERJAS naar maat voor KERSTMIS NIEUWJ.: Kleerm. E.E.K. Gr.Houtstr. 88 (Adv. Ingez. Med.) BRANDSTOFFEN aan hen die hei nootiig. hebben Zoudt ge U een mooier en edeler Kerstgeschenk kunnen indenken? Er zijn helaas nog zoovelen, wien dit hoogst noodige ontbreekt. Geeft hun warmte I Zij zullen J U dankbaar zijn. 11. Geeft ons Uw opdracht 1 Wij zorgen er voor, dat deze M I op de meest correcte-en dis- BJI crete wijze wordt uitgevoerd. \m/ (Wij hebben hiervoor speciale \w/ diensten). Tel. 10070* Schouwtjeslaan 23 (Adv. Ingez. Med.) ST. NICOLAAS BIJ KORFBALCLUB „HAARLEM". Zaterdag hield d, H.K.C. „Haarlem" weder om een St. Nicolaasavond, thans voor de groote leden en donateurs met genoodigden in het Gebouw Rosenhaghe. Het is een gezellige avond geworden, waar toe de muziek veel bijdroeg. Toen de voorzitter, de heer W. van Leeuwen den avond had geopend, werden door den heer v. d. Berg eenige liedjes ten beste gegeven. Af gewisseld met een gezellig dansje brachten de leden drie één-actertjes voor het voetlicht, die zeer in den smaak vielen en die goed wer den gespeeld. Het hoogtepunt van den avond was de komst van St. Nicolaas en Zwarten Piet, die op een tandem de zaal binnenstoven. Na eenigen tijd onder de leden te hebben vertoefd en presentjes te hebben uitgedeeld, vertrok het tweetal weer. Verder werd nog menig dansje gemaakt. gekozen. Na de rede, waarmede Vrijdagavond j.l. de voorzitter mr. J. C. A. Everwijn de algemeene vergadering van de vereeniging „Voor Volken bond en Vrede" had geopend, sprak mevr. O. van Vlotenjkvr. van den Berg als voorzit ster der ontvangende afdeeling Wageningen, een welkomstwoord tot de afgevaardigden. De voorzitter deed vervolgens mededeeling van de ontslagaanvrage van mr. A. D. H. Fockema Andreae uit Arnhem als lid van het hoofdbestuur wegens zijn minder gunstige ge zondheidstoestand. Vervolgens werd op voorstel van het hoofd bestuur besloten tot het zenden van een tele gram aan H.K.H. Prinses Juliana, waarin uiting wordt gegeven aan het medeleven der vereeniging in de moeilijke dagen. Medegedeeld werd ten slotte nog, dat het hoofdbestuur een onderzoek zal doen instel len naar de vele malen geuite wenschelijkheid de vereeniging te doen aansluiten bij de inter nationale vredescampagne. De resultaten van het onderzoek zullen in een buitengewone algemeene vergadering worden medegedeeld, waarna een besluit kan worden genomen. Uitvoerig hield de vergadering zich vervol gens bezig met de hierna aan de orde zijnde wijzigingen in de statuten, het huishoudelijk reglement en het werkprogramma. Na de goedkeuring van het ontwerp jaar verslag en de rekening van den penningmees ter, werd overgegaan tot de verkiezing van een voorzitter ter voorziening in de door het pe riodiek aftreden van mr. Everwijn ontstane vacature. Op voordracht van het hoofdbestuur werd tot voorzitter gekozen mr. dr. J. P. Fockema Andreae, oud-commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen. De andere aan de beurt van aftreding zijnde hoofdbe stuursleden, alle herkiesbaar, werden bij ac clamatie herbenoemd. Ook de heeren mr. A. M. Joekes, lid der Tweede Kamer, Vorrink, lid der Eerste Kamer en A. Willemse, die candidaat waren gesteld voor een hoofdbestuursfuiictie, werden zonder stemming gekozen In de plaats van de ontslag gevraagd heb bende hoofdbestuursleden, de heeren H. M. Martens te Sneek en ir. B. S. H. Stieler te Eindhoven, werden de heeren H. J. Langman, burgemeester van IJlst en H. van Tooren uit Eindhoven aangewezen. Overeenkomstig het prae-advies van het hoofdbestuur werd vervolgens na ampele dis cussie het voorstel van de afdeeling Naarden- Bussum om de bevordering van het gebruik eener super-nationale taal door de vereeniging te doen bevorderen, verworpen. Tot uitvoerige discussie gaf aanleiding het voorstel van 's-Gravenhage tot het aannemen eener resolutie om alle middelen aan te wen den, geëigend om ook van Nederlandsche zijde aan de verwezenlijking van het beginsel van collectieve verantwoordelijkheid en beveiliging, krachtigen steun te verleenen. Op voorstel van prof. dr. E. Moresco werd tot wijziging der resolutie besloten. Door deze tekstwijziging kon hoofdbestuur zoowel als de Haagsche afdeeling zich met de resolutie vereenigen; zij werd hierop aange nomen. De tekst dezer resolutie luidt als volgt: De vereeniging voor Volkenbond en Vrede, zich rekenschap gevende van den gevaar lijken toestand waarin de staten-samenleving verkeert, doordat telkens opnieuw macht wordt gesteld boven recht en daarbij de rege len van het Volkenbondsverdrag niet of in onvoldoende mate worden geëerbiedigd en na geleefd. Van oordeel, dat alleen een einde gemaakt kan worden aan dezen gevaarlijken toestand door het beginsel van collectieve verantwoor delijkheid en beveiliging vast te houden en daaraan practische uitwerking te geven, Van oordeel voorts, dat de noodzakelijkheid van collectieve verantwoordelijkheid en be veiliging en het vinden van middelen ten einde de collectieve veiligheid te verwezenlijken, veel meer dan tot dusverre het geval is, tot het geheele Nederlandsche volk dient door te dringen besluit in dien zin met de meeste kracht werkzaam te zijn. Aan de orde was vervolgens bespreking van het rapport met betrekking tot het vraagstuk van een internationale weermacht, uitge bracht door een commissie der vereeniging onder leiding van mr. L. A. Nijpels. Naar aan leiding van het verzoek van verschillende af- deelingen der vereenigingen om het rapport uitvoerig ter vergadering te behandelen, prae- adviseerde het hoofdbestuur tot het instellen van een commissie tot nadere bestudeering. Besloten werd in zooverre mee te gaan met het advies van het hoofdbestuur, dat de com missie op zoo kort mogelijken termijn een concreet voorstel van deze kwestie uitwerkt, waarna het der vereeniging dan tevens moge lijk zal zijn een standpunt in te nemen t.a.v. de al of niet wenschelijkheid eener interna tionale weermacht. Rede van den heer Joekes. Mi-. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, sprak hierna over het onderwerp: „Om grooter veiligheid in de vol keren-samenleving". Er zijn, aldus Mr. Joekes, krachten die naar oorlog drijven. Deze krachten vatte mr. Joekes in drie categorieën samen: ten eerste: de zucht naar gewin door de oorlogs-industrieën, ten tweede: de drang naar machtsuitbreiding in sommige landen en ten derde: de wensch naar herstel van geleden onrecht. Bij de vraag wat gedaan kan worden tegen den funesten invloed dezer krachten stelde spr. in de eerste plaats een uitgebreide vredes- propaganda, waarbij zooveel mogelijk den na druk zal worden gelegd op de moreele grond slagen die op den bodem van het streven naar rechtsorde liggen. Maar daarnaast behoort onbeperkte steun te worden verleend aan den Volkenbond, het groote instituut van den vrede. Spr. achtte echter enkele wijzigingen nood- Wie wordt voorzitter der R.-K. Staatspartij? Partijraad wil nog geen beslissing nemen. De partijraad van de RK. Staatspartij kwam Zaterdag in het Jaarbeurs-restaurant te Utrecht in vergadering bijeen, onder voor zitterschap van mr. J. Houben uit Nijmegen. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter het ongeluk van Z.K.H. Prins Bernhard. Besloten werd een telegram aan den Prins te zenden, waarin de vergadering haar beste wenschen voor een voorspoedig herstel uit sprak. Na ampele gedachtenwisseling in huishoude lijke vergadering heeft de partijraad besloten den heer Van den Brule te veroorloven het lidmaatschap der Tweede Kamer te aanvaar den. Na de middagpauze is in huishoudelijke vergadering aan de orde gekomen de verkie zing van een voorzitter der R.K. Staats partij. Een aanbeveling werd ingediend van twee personen, n.l. van mr. F. Teulings en Mr. Dr. J. de Quay. Op een voorstel uit de vergadering dat door het partijbestuur werd overgenomen, is in principe besloten vast te leggen, dat aan den partij-voorzitter representatiekosten kun nen "worden vergoed. Mede omdat de vergadering van oordeel was, dat zij te voren van de aanbeveling door het partijbestuur in kennis moest zijn gesteld, is de benoeming van den partij-voorzitter uitgesteld tot de volgende partij-raadsverga dering in Februari 1938. Ter vervulling van de vacature in het dage- lijksch bestuur van den heer A. C. de Bruyn, heeft het partijbestuur een aanbeveling inge diend van 2 personen t.w. A, C. de Bruyn en Jos. Maanen. Voor de vacature van J. W. Mols heeft het partijbestuur aanbevolen Mr. E. baron Van Voorst tot Voorst te Beek en Mr. H, W. de Vink te Utrecht, in de vacature Mr. E. baron Van Voorst tot Voorst. Mr. Dr. J. Witteman en Th. P. Elzen, in de vacature Mr. J. Houben in de eerste plaats Mr. J. Houben en vervolgens Mr. J. Claessen te Reuver. en maakt U het leven moeilijk. Aarzel niet... Urodonal staat gereed om U te helpen. Het verwijdert het urinezuur en de overtollige vetten en herstelt daardoor Uwgezondheid.Die neemt blijft zich lenig en gezond voelen. lAav. ingez med.) De „President Hoover" in tweeën gebroken. Bemanning in veiligheid. Uit Tokio: De „President Hoover", die bij Kasjoto aan den grond was geloopen, is ten gevolge van de ruwe zee in tweeën gebroken. Men heeft allerlei maatregelen getroffen om de bemanning, die nog aan boord was, in vei ligheid te brengen. HAARL. WEER- EN STERREK. KRING. Vrijdagavond sprak voor de leden van dezen Kring de heer dr. ir. Groot uit Huizen over „Kometen en vallende sterren". Dr. Groot begon met een bespreking van de historie der kometen, in het bijzonder wat be treft de baanproblemen. Eerst door Tycho Brahe en Keppler en later Newton werd het ware wezen van deze bezoekers van ons zon nestelsel nader bekend. Halley was tenslotte de man, die de periodiciteit der kometen ont dekte met behulp van vele oude komenten- verschijningen. Door de korte zichtbaarheid der kometen was het zeer moeilijk, de baan nauwkeurig aan te geven, doch niettemin wist Halley den te rugkeer van de naar hem genoemde komeet vrij nauwkeurig te bepalen. De meerderheid der banen blijkt parabolisch of niet gesloten te zijn. Indien een komeet de zon nadert, be gint de lichtsterkte grooter te worden, terwijl zich tevens een staart begint te ontwikkelen, die steeds van de zon afgekeerd blijkt te zijn. Vooral indien de komeet dicht langs de zon suist, kan de lichtsterkte zeer groot worden. Zelfs werd in de vorige eeuw, slechts op enkele graden afstand van de zon, op klaarlichten dag zulk een object gezien. De meerderheid blijft echter voor het bloote oog onzichtbaar. Na een uitvoerige bespreking van baan, be weging en soort behandelde spr. het kometen- lichaam zelf. Dit blijkt naast koolstof, ook calcium, natrium en zelfs ijzer te bevatten. Het spectrum van de staart toont ons o.a. ge- ioniseerde koolstof en het zonnespcetrum. Het kometenspectrum vertoont tenslotte in het verre violet nog lijnen, waarvoor men nog geen verklaring heeft kunnen vinden. Na de staart- vorming nog nader besproken te hebben ver klaarde spr. tot besluit, hoe de kometen lich ten. Door tijdgebrek konden de vallende sterren niet meer besproken worden; dr. Groot be loofde echter deze een volgende maal te zul len behandelen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5