Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. HJX* Vertelling D D I N S D A G 21 DECEMBER 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD Nog geen beslissing inzake de reorganisatie. Tijd voor beraad gelaten. In de volgende vergadering zal gestemd worden. In de voortgezette vergadering der Alg. Ver- eeniging voor Bloembollencultuur kwam Maan dagmiddag eerst de reorganisatie aan de orde. Door de afdeeling Bennebroek-Vogelenzang was opnieuw de reorganisatie naar voren ge bracht. Het was hetzelfde reorganisatievoorstel dat in April van dit jaar juist niet een meer derheid van 75 pet. der stemmen kon verkrij gen. Er was slechts een kleine wijziging in aangebracht, n.l. de mogelijkheid om ook in de Alg. Vereeniging over belangrijke zaken door een schriftelijke stemming, waarbij ieder per soonlijk zijn stem uitbrengt, een beslissing te nemen. Het Hoofdbestuur had op dit voorstel een gunstig praeadvies gegeven. De voorzitter gaf gelegenheid tot dis cussie. Den heer Murk (lid) verwonderde het. dat dit voorstel nu voor den derden keer aan de orde kwam. Spr. en velen met hem kunnen niet voor deze reorganisatie zijn: zij is niet doel treffend, steekt het geheele vak in een dwang buis en is een uiting van machtswellust, daar om niet rechtvaardig en dientengevolge on zedelijk. Werd de reorganisatie aangenomen, dan was er nog geen eenheid bereikt, omdat er nog zijn de Bond van Bloembollenhandelaren en het Holl. Bloembollenkweekersgenootschap. Waarom niet gekomen met een voorstel, waar bij bepaald werd dat de algemeene zaken van het vak zouden worden behandeld door de Alg. Vereeniging? Wordt de reorganisatie aangenomen dan zal ieder lid lid van een groep moeten worden en voorts zal het gevolg zijn, dat het grootbedrijf alles in handen zal hebben (door te sterke stemmenprogressie). Spr. drukte den afgevaar digden op het hart tegen te stemmen in het belang van het vak. De heer 't Mannetje (lid) meende dat door aanneming van het voorstel de belangen der kleine afdeelingen in het gedrang zullen komen. De afd. Voorhout (de heer v. d. Nouw- land) juichte het toe, dat Bennebroek-Voge lenzang de zaak in quaestie te berde heeft ge bracht. Men zal er spijt van hebben, als de reorganisatie er niet doorkomt. De Vereen, voor Bloembollencultuur zal door de reorgani satie meer kracht krijgen, Men behoeft geen vrees te hebben dat de stem der kleine kwee kers niet tot haar recht zal komen. Een zeker vertrouwen in het Hoofdbestuur blijft natuur lijk aitijd noodig. Wordt het voorstel niet aan genomen, dat hoopt spr. dat het voor den vier den keer nóg eens aan de orde komt. De voorzitter geeft toe, dat het mis schien juister geweest zou zijn, de beide andere grootere organisaties bij 't voorstel te betrek ken, maar eenheid is thans nog onmogelijk en aanneming van dit voorstel zal nu 'n éérste stap zijn tot die eenheid. Een verplicht lidmaat schap mag men geen dwangbuis of „harnas" noemen. In totaal zullen 1160 menschen twee of meer stemmen kunnen uitbrengen en 3150 één stem. Dit lijkt spr. toch niet onrustbarend. De afd. H i 11 e g o m zeide dat in die afdee ling het voorstel met groote meerderheid is aangenomen. De heer Zonneveld (groep de Hya cinth) betoogde, dat het gevaar.dat het groot bedrijf het kleinbedrijf zal overheerschen niet zoo groot is, want ook de groote bedrijven zijn het onderling lang niet altijd eens! De heer Grullemans (Lisse) had er be zwaar tegen, dat dit voorstel de besluiten van de groepen in handen legt van het Hoofdbe stuur en dit hoofdbestuur kan ze naast zich neerleggen. Spr. zou het ook toegejuicht heb ben, als er eerst eens overleg was gepleegd tus- schen de drie groote organisaties op bloembol- lengebied. De voorzitter betoogde nog eens, dat het vormen van één centrale organisatie voor het vak op het oogenblik nog niet mogelijk is. Dat is nog geen reden om dit voorstel niet aan te nemen. Het kwam spr. voor, dat er betreffende het voorstel in quaestie nog veel misverstand is. Er zijn nu verschillende wenken gegeven, men kan zich van weerszijden beraden en daarom heeft het Hoofdbestuur besloten, de stemming over dit voorstel uit te stellen tot de volgende vergadering. De Statuten geven het Hoofdbestuur hiertoe het recht. Zoo gebeurt het dus. (Applaus en rumoer). De heer Murk protesteerde. Het voorstel is voldoende van alle kanten bekeken. Het mag zijn, dat het Hoofdbestuur recht heeft te doen. wat het nu doet, maar de behandeling van de zaak begint nu op een paskwil te gelijken. Eerst een vergadering en daarna een stem ming, dat is den vorigen keer ook al gebeurd. Het behoeft nu niet wéér te geschieden! De voorzitter stelde punt 7 aan de orde. Een stem klonk: Anti-saneerders, verlaat de zaal! Zeer weinigen voldeden aan deze oproeping. Punt 7 een wijziging van art. 45 der Statu ten betreffende geschillen inzake overeenkom sten van koop, verkoop, ruiling van en com missiehandel in bloembollen werd z.h^t. aangenomen. De Beursbelastïng. Met 166 tegen 47 stemmen werd aangeno men een voorstel van de afd. Heemstede, te besluiten dat de Beursbelastïng zoo spoedig mogelijk uiterlijk over 3 jaar wordt af geschaft en dat het bedrag, dat jaarlijks boven f 31.000 aan contributie en beursbelasting te zamen ontvangen wordt, aangewend moet worden voor aflossing van de op de bezittin gen der vereeniging drukkende schulden, bo ven het bedrag, dat tot nu toe daarvoor op de begrooting werd gevoteerd. Mocht aan bedoeld bedrag deze bestemming niet worden gegeven, dan stelt de afdeeling voor tot intrekking van de beursbelasting te besluiten. Het Hoofdbestuur steïde voor, art. 16 van het Huishoudelijk Reglement zoodanig te wij zigen, dat jaarlijks aan een afdeeling van het totaal der bijdragen, ontvangen van de bij die afdeeling contribueerenden, wordt afgestaan- 1:5 indien dat totaal niet meer bedraagt dan f 200. 16, met een minimum van f 40, indien dat totaal meer bedraagt dan f 200, doch neit meer dan f 300. (De rest van het artikel blijft ongewijzigd). Dit voorstel werd goedgekeurd. Eveneens de begrooting 1938, sluitende met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 52.635. Rondvraag. Bij de rondvraag maakten enkele afdeelin gen bezwaar tegen het geopend zijn op Zon dag van de tentoonstelling van winterflora te Sassenheim. De voorzitter betoogde, dat de tentoon stelling niet gehouden zou kunnen worden, als zij des Zondags word gesloten. Het is onmoge lijk de Zondagsontvangsten te derven. De afdeeling Voorhout kwam terug op het besluit van het Hoofdbestuur, in de vol gende vergadering over de reorganisatie te laten stemmen. Is dit besluit wel goed overwo gen geweest? Spr. vreesde, dat het de goede verhouding met het Hoofdbestuur niet zal be vorderen. De heer 't Mannetje vroeg o.a. of het Hoofdbestuur stappen heeft gedaan om tot uitbreiding der export te komen. De voorzitter antwoordde, dat dit juist de dagelijksche zorg van het Hoofdbestuur is. Voorts vroeg de heer 't Mannetje wat het Hoofdbestuur heeft gedaan, nadat de be slissing van den minister was gev Uien, waar bij niet voldaan werd aan de uitspraak der Alg. Vereen. De voorzitter deelde mede, dat het Hoofdbestuur om een audiëntie heeft ver zocht, voor het geval de minister nog van zienswijze mocht veranderen. De bewindsman deelde in antwoord hierop mede, dat dit niet zou geschieden en een audiëntie dus overbo dig was. Verkiezing Hoofdbestuursleden. Tot leden van het Hoofdbestuur werden ge kozen in de vacatures "P. Bakker Mzn., C. H. Kramer, en P. Varekamp onderscheidenlijk de heeren: J. H. Avis, te Midmoud; Th. Hoog, te Haarlem en Corn, van Dijk, tee 's Graven- zande. De voorzitter sprak hartelijke af scheidswoorden tot de scheidende Hoofdbe stuursleden. BRENGT UW KERSTMIS- en NIEUWJAARS- VACANTIE door te S P A (België) In het CASINO Kostelooze Tombola Cercle Privé Een Auto Renault 1938. Prachtige Zalen en talrijke geldprijzen. GALA-DANSFEESTEN, BIOSCOOP, GOLF. De Bad-Inrichting en de voornaamste Hotels zijn open. Post- en Telegraafdienst. Uitvoering van den dienst tijdens de Kerstdagen. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de post- en telegraaf dienst op ae beide Kerstdagen, 25 en 26 De cember a.s. geheel zal worden uitgevoerd als op andere Zondagen. Op 25 en 26 December a.s. zal derhalve geen bestelling worden uitgevoerd behalve te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Groningen en Scheveningen, waar op beide Kerstdagen alleen bestelling zal plaats vinden van: a. brieven, briefkaarten, dienststukken (met uitzondering van gedrukte dienststuk ken), kennisgevingen van overlijden, indien deze stukken op de voorzijde van een Zondags etiket zijn voorzien, alsmede alle uit het bui tenland ontvangen brieven en briefkaarten, tenzij, blijkens een aan de adreszijde van laatstbedoelde brieven en briefkaarten op in het oog loópende wijze aangebrachte aandui ding, bestelling op Zondag niet wordt ge- wenscht; b. brief telegrammen; c. Nieuwsbladen, welke tenminste op drie dagen per week verschijnen; d. Kennesgevingen van aankomst van aan- geteekende stukken, welke aan het kantoor zullen worden afgehaald. Het publiek wordt aangeraden bij het ver zenden van correspondentie met het voren staande rekening te houden. \v ^ORtNGERS 8fsC// '0/ Als een burcht tegen zijn indringers, zoo is elk Jungbans polshorloge tegen schade lijke elementen beschermd. Volmaakt stofdicht gesloten! Dat, èn de stalen bodem garandeert U een klokje van lan gen levensduur en blijvende precisie. Een zeer gewaardeerd geschenk. arc'9 (Adv. IngezMed.) GELDEN GEVRAAGD VOOR EEN RIJWIEL STALLING. B. en W. stellen den Raad voor, voor het maken van een rijwielstalling ten behoeve van bezoekers van het gebouw voor de lichamelijke opvoeding aan den Kleinen Houtweg no. 47, alhier te hunner beschikking te stellen een bedrag van f 950. (Adv. Ingez. Med.) UITDIEPING VAN EEN DEEL VAN HET N.B. SPAARNE. B. en W. stellen den Raad voor, voor het bag geren van een gedeelte van het Noorder Bui ten Spaarne, op zoodanige diepte, dat het mo gelijk wordt dat kleine zeeschepen, op eenigen afstand van den wal in dit vaarwater liggende, kunnen lossen, te hunner beschikking te stel len een bedrag van f 1.800 en als bijdrage in de genoemde kosten, te aanvaarden van de N.V. De Groot's Handel- en Transport Maat schappij, gevestigd alhier. 25% van die kosten tot een maximum van f 450. (Adv. Ingez. Med.) VERBETERING VERKEERSTOESTAND WAGENWEG. B. en W. schrijven aan den Raad: In den bestaanden gevaarlijken verkeers- toestand op den Wagenweg kan voor wat betreft het gedeelte gelegen tusschen de Ior- densstraat en den Koninginneweg verbete ring worden gebracht door het op genoemd weggedeelte aanwezige voetpad langs het Florapark op te heffen en bij den rijweg te trekken. Tegen die opheffing bestaat o.i. geen bezwaar, omdat het voetgangersverkeer over dat pad gering is. De rijweg zal met 1.50 M. kunnen worden verbreed van 7 M. tot 8.50 Meter. De aan de uitvoering van de noodige werken verbonden kosten zullen f 4.500 bedragen. Wij stellen U voor tot het aanbrengen van de hiervoor omschreven verbeterhig te be sluiten door bekrachtiging van een ontwerp besluit. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG. 22 DECEMBER 1937. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma Hl: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Ra dio. 9.40 Pauze. 10.35 Parijs Radio. 11.05 Lon don Regional. 11.50 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Radio P.T.T. 3.05 Parijs Radio. 3.20 Droit, wich. 4.05 Keulen. 5.50 Boedapest. 6.20 Keulen. 7.20 Diversen. 8.20 Keulen. 9.20 Fransch Brus sel. 10.30 Keulen. 11.20 Diversen. Programma IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen. 10.35 Droitwich. 3.05 London Regio nal. 5.20 Droitwich. 6.40 London Regional. 7.20 Droitwich. 11.00 London Regional. 11.20 Droit wich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Eén avond in Hongarije en Oostenrijk. 1. Hungaria Marseh, Magyari Imre. 2. Zigeu ner muziek. Zigeuner orkest. 3. Hora, Secco Gitanos. 4. Zigeuner muziek, Zigeuner orkest. 5. Taras Boubla, Secco Gitanos. 6. A. Gipsy Sing Song, Zigeuner orkest met zang. 7. Ra- cokzi marsch, Magyari Imre. 8. Weensche Volksmuziek. Wiener Bohème orkest. 9. Wee- ner Mad'len, Idem. 10. Geschichten aus dem Wiener Wald, Berl. Lehrer Gesang Verein. 11. El Turia, Wiener Bohème orkest. 12. Klange um Johann Strauss, Ilja Livsohakoff. 812 Diversen. Een automobilist, die 'n auto gaat in halen, welke reeds bezig is een derde automobiel voorbij te komen, pleegt een strafbaar feit. Dat is hinderlijk (en soms gevaarlijk) daarom heeft de wet het verbodenmitsdien: „geen drie rijdende auto's naast elkaar bij bet inhalen Haute Finance door J. B. HILIP liep, heel zacht voor zich uit fluitend, langs de boulevard. Hij flaneerende. Met een dure sigaar in den mond, een nieuwe overjas aan (giste ren gekocht), een nieuwe hoed op (vanmorgen gekocht), en zijn schoenen pas gepoetst, door het oude vrouwtje voor het station (50 cen times plus een frank toe, „Merci mille fois, monsieur"), voelde hij zich de volmaakte Heer, fier en zelfbewust. Hij liep met de losse pas van iemand die geen bepaald doel heeft, maar wandelt om zich te amuseeren. Voor een winkelruit bleef hij staan en overwoog de aankoop van één der sigarettenkokers, die in de étalage lokten; maar hij was er niet zeker van of zwart-en-rood émail wel 't juiste was voor een heer. Misschien was er elders iets ge_ schikters te vinden iets in zilver bijvoorbeeld. Hij wilde doorloopsn, maar zich omdraaiend botste hij haast tegen een man op die blijk baar al een oogenblik naast hem had gestaan. Een jonge man, niet ouder dan vier- of vijf- en-twintig; maar met een ingevallen en grauw gezicht. En even grauw en smoezelig waren zijn kleeren. Hij droeg geen overjas: op de schouders van zijn colbert waren natte, donkere plekken van den regen, die pas kort geleden opgehouden had. „Hebt u wat vuur voor mij. Monsieur", zei de jongeman en hief zijn hand met een stompje sigaret tusschen de vingers naar zijn lippen op. Philip nam zijn sigaar uit den mond en tipte de aseh eraf; toen bedacht hij zich, haalde een doosje lucifers uit den zak en stak dat den ander toe met een gebaar van „hou maar". Meteen liep hij door. Maar flaneeren was het niet meer wat hij nu deed. 't Kleine voorval had hem uit zijn siga- renrookende zelfgenoegzaamheid gebracht en hij liep nu vlugger, de oogen op den grond ge richt en niet meer als tevoren kijkend naar alles en nog wat van wat er op straat voor viel. Hij trachtte zichzelf te zien in de gedaan te van dien jongeman, die nu licht voor overgebogen. de handen diep in zakken van zijn schamele jas, een dwarsstraat inschui- felde. Hij zelf, hij, Philip, zonder een centime op zak in deze zelfde stad. 't Gezicht inge vallen, de gestalte gebogen, de voeten schui felend door maanden van hongerlijden en vruchteloos zoeken naar werk. De kleeren goor, verfomfaaid en vervuild door het slapen op parkbanken en het eindeloos loopen door modder en regen. En hoe zou de stad veran derd zijn; deze zelfde stad. Niet langer een vertrouwd geheel, dat hij kende en waar an deren hém kenden. Niet langer een bepaald aantal huizen driekwart millioen menschen Maar een oneindig aantal huizen, eindelooze straten, oneindig veel menschen. En ieder ran die menschen vreemd, vijandig tegenover iemand, die zélf niemand van -nut kon zijn. Ieder uitsluitend met zichzelf bezig, genoeg hebbend, de één aan eigen geluk, rijkdom, voorspoed, de ander aan eigen ongeluk, ar moede en ellende't Beeld dat hij zich voorspiegelde was zoo levendig dat hij staan bleef en om zich heen zag. Neen, goddank, zoover was het nog niet met hem, zoover zou het nooit komen. Hij was één met die groote massa van wélgekleede, keuriggemantelde, goeddoorvoede dames en heeren* die hier fla neerden langs den boulevard. Dien gedistin- geerden heer met den zachtgrijzen hoed en slobkousen kon hij zonder vrees staande hou den, om wat vuur vragen en bedanken, met een kort, bestudeerd oplichten van zijn hoed; zooals men een gelijke voor een kleinen dienst bedankt. In Gilbey's café, dat nu voor hem lag kon hij binnengaan, zich aan een tafeltje zetten en den gerokten kellner zijn bestelling opgeven. En de daad bij de gedachte voegend ging hij de draaideur door en koos zich een tafeltje voor het raam. En plotseling wist hij nu ook, welke onbewuste herinnering hem op zijn sombere overpein zingen had gebracht. „Minniemashie Mining Co.", bedacht hij met een schok, natuurlijk. Hij herinnerde zich weer 't bedenkelijke hoofdschudden van den ouden heer Bonaven- ture, wiens meening hij hierover had ge vraagd; „Minniemashie's? Hoogst speculatief, zeer bedenkelijk, lang niet aan te raden. Maar toen waren de aandeelen al gekocht. Zijn veertigduizend frank, de veertigduizend frank waarvoor oom Marcel zijn leven lang had ge schraapt. gevrekt en gesloofd in zijn benauw de winkeltje om ze tenslotte te vermaken aan zijn verrasten neef; die veertigduizend franc hadden reeds allen den vorm aangenomen van M.M.Co-aandeelen a 50, keurig in rood en goud gedrukt. Fabien had 't hem triomfan telijk verteldDe gedachte aan Fabien gaf Philip weer eenigszins zijn vertrouwen in den goeden afloop van de speculatie terug. Bo- naventure mocht dan een keurige oude heer zijn, die het grootste gedeelte van zijn for tuin op de beurs had verdiend, maar Fabien's lakschoenen, schelgekleurde dassen en dia manten dasspelden, en zelfs zijn gouden hoek tand hoewel van twijfelachtigen smaak getui gend. waren toch evenzooveel bewijzen van ma terieele welstand. En ook dezen welstand was door speculatie verkregen, evengoed al het vermogen van den ouden Bonaventure. Toch voelde Philip zich nog niet gerust. Het was elf uur; hij betaalde zijn vertering, met een karige fooi," en schoot haastig door de draai deuren naar buiten. Als hij zich haastte, be dacht hij, zou hij nog net Fabien bij het uit gaan van de beurs te pakken kunnen krijgen. Wie wist wat die te zeggen zou hebben? ..Minniemashie's gekelderd, alles een groote zwendelaffaire, honderden gedupeerdJe bent niet de eenige", zou Fabien zeggen, maar was dat een troost? „Zeer bedenkelijk, hoogst speculatief", had Bonaventure gezegd. Tenslotte kon Bonaventure t weten; hij steunde op een vijf en dertig jarige ervaring. Fabien slechts op een vierjarige. Philip liep steeds sneller voort, stapte met groote passen in en over de plassen, die de vroege regen op de trottoirs had achtergela ten. „Gek, gek, gek, die ik ben. Ik krijg een le gaat, goed. Ik zeg onmiddellijk mijn betrek king op, zoover ook nog goed; wie zou zich verder nog afbeulen voor een armzalige handvol franken in de maand onder het on- mensehelijke régime van iemandals Barral (in wol en manufacturen). Maar wat doe ik nu met dat legaat? Ik ga er niet van reizen, ik ga er niet van studeeren, ik ga er zelfs niet van feesten; ik ben niet gewend aan geld en versta daardoor niet de kunst om 't op ele gante wijze om me heen te smijten. Ik hang een week lang zoo'n beetje in de stad rond, zonder te weten wat ik met mijn onverwacht fortuin beginnen moet en dan vertrouw ik 't zoo maar plompweg zonder eenige zekerheid, toe aan Fabien met de prachtige dassen en de lakschoenen. Wat weet ik van Fabien? 't Kan best zijn dat hij dasspelden en gouden hoek tanden allemaal betaald van 't geld van suk kels als ik. Minniemashie's! Gek, gek, gek. En met iederen keer, dat hij 't zei voelde hij zich miserabeler worden en het scheelde weinig.of hij voelde werkelijk daar, in zijn hoofd, die ééne rare plek waar die krankzinnigheid van hem zetelde. Eén enkele plek maar, want overigens was hij toch altijd zoo verstandig, zoo voorzichtig. Maar nu: Minniemashie's, En 't beeld keerde terug van de bleeke, mageren jongeman in kleeren die ééns keurig waren geweest, schuifelend langs de straten in een eindeloos zoeken naar werk. Hij sloeg de hoek om en 't beursgebouw lag voor hem. Zoo machtig en imposant dat 't haast onmogelijk leek dat zoo iets wankels als Minniemashie-aandeelen binnen drie vier onwrikbare muren verhandeld konden wor den. Er was een groot gedrang op de trappen. Dat vervulde hem zoo mogelijk met nog meer onrust. Hij drong zich tusschen al die rede- neerende mannen, zoekend naar een roode das en een groene vilthoed. Boven aan de trap zag hij nog even Bonaventure, maar zoo druk in gesprek met een paar andere grijsharige gedistingeerde heeren, dat hij 't niet waagde hem te storen. Hij verhief zich op zijn teen- punten om beter de menigte te kunnen over zien, en voelde zich plotseling bij de mouw gegrepen. Snel draaide hij zich om. Een dia manten dasspeld schitterde in het licht van de doorbrekende zon. 't Was Fabien. Hij lachte zijn gouden hoektand bloot. „Wat heb ik je gezegd? Ze staan 180; ik heb verkocht bij 183. Een aardige winst, hè? Dat kostje 10 pet. voor mij, plus een fijne flesch. Saluut, ik moet er weer van door". En Fabien, de altijd haas tige, de toekomstige beursdictator (volgens eigen zeggen)verdween weer in de menigte. Philip haalde zijn zakdoek te voorschijn. Hij voelde zich lam in de knieën, zweet stond op zijn voorhoofd ..Van 't harde loopen", zei hij f.ol zichzelf. 1 (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe- houden.) VOORDEN- -POLITIERECHTER Bestrafte waarheidsliefde. Hoe kan men 62 jaar worden en zich dan nog verbeelden, dat men, om zijn doel te be reiken, iemand de waarheid moet zeggen. Toch was er zoo iemand, een los werkman uit Heemstede, die al twee jaar zonder werk liep en van de inkomsten zijner kinderen moest leven, hetgeen hem verdroot. Hij wou graag zelf ook wat in de kosten der huishou ding bijdragen en voelde zich nog fit genoeg om zand te kruien. Nu is 't heel goed moge lijk, dat een baas, bij wien hij zich voor dat werk aanmeldde, de zandkruierij, wat geen bepaald licht werk is. liever aan iemand op droeg, die wat minder kruisjes achter den rug had en dat het hieraan is toe te schrij ven, dat de man bij zijn sollicitaties bot ving, maar de man kon zich dat niet indenken en had bij zich zelf uitgemaakt, dat men iets anders tegen hem had, iets van minder phy- sieken aard en dat was nu de waarheid, die hij ging verkondigen. Aan die bewering knoopte hij nog andere vast, namelijk dat de opzichter, die hem zou moeten aanne men, zand gestolen had. Het kan niet ver wonderen, dat het verkondigen van die „waarheden" hem niet aan de begeerde zandkruierij hielp; integendeel verschafte hij zich hierdoor een kruiwagen, die hem voor den politierechter bracht. Daar vernam hij. dat er waarheden zijn, die men niet mag verkondigen, althans niet zooals hij het gedaan had. Als men meent, dat iemand zand heeft gestolen, kan men dit ter kennis van de politie of justitie bren gen. maar doet men dat niet en men zegt tegen dengene, dien men verdenkt: „je bent een zanddief", dan komt men in ongelegen heid. 't Gevolg was, dat de 62-jarige f 10 boete zal moeten betalen, waartegen hij het ge gronde bezwaar had. dat hij geen cent had, zoodat hij meteen meedeelde: „Ik ga in de gevangenis", welke belofte bij zijn belang stellende vrienden-zandkruiers, die op de tri bune stonden, zekere vroolijkheid verwekte. Schuimen. ..Als daar een koopman in alles met een schuitje van Den Haag naar hier komt om te zien of er hier en daar langs den weg niet het een of ander ligt. dat voor hem de moei te van het meenemen en op het opbergen in zijn schuitje waard, is dan wekt dat geen onbegrensd vertrouwen in 's mans eerlijk heid. Blijkbaar had de politie er ook zoo over gedacht, want er waren reeds een achttal verbalen tegen hem opgemaakt op vermoe den van diefstal, doch tot veroordeelingen had het nog niet geleid. Dergelijke lieden zijn meesters in het vin den en zoo beweerde hij ook nu, dat hij, speurende naar weggeworpen goederen, als daar zijn: oude fietsbanden, gebroken pot ten en pannen, en dergelijke, op het terrein van een bouwwerk in fïeemstede een stuk zink had gevonden van vele meters lengte en een gewicht hebbende van 30 K.G., een respectabele stuk dus en dat niet den indruk kan wekken, achteloos te zijn weggeworpen. Bovendien vertelde de aannemer van het bouwwerk, dat het volstrekt niet was weg geworpen, maar dat het de binnenbeklee- ding gevormd had van een grooten bak, op het werk in gebruik, waaraan het vastge spijkerd was en dat de baas tot 'zijn groote verwondering had gezien, dat de binhenbe- kleeding uit de bak gesloopt was. Dat zullen jongens gedaan hebben, zei de man. maar de aannemer vond het heelemaal geen jongens werk en de man kon ook met niets aannemelijk maken, dat er jongens aan 't sloopen waren gefeest. „Maar ik heb het niet gedaan, want dat had het werkvolk toch moeten zien", zei de man. De rechter merkte op, dat er niets gezegd was omtrent het uur van den diefstal en dat deze wel 's avonds of 's nachts gebeurd kon zijn. Vinders als de koopman, die een schuit hebben, die ze overal kunnen vastleggen, plegen nog wel eens 's nachts op zoek té gaan. Hoe het zij, de rechter en de officier ver diepten zich niet erg in de vraag, wie het zink had uitgesloopt. schoon zij van die on bekende jongens niet veel geloofden, maar vast stond, dat de man het zink had meege nomen en voor een paar gulden bad ver kocht, wat een bewijs was, dat het geen waardeloos goed was. De officier vond die schuimers gevaarlijke lieden, voor wie niets veilig is,' waarom hij drie weken gevangenisstraf vroeg: de politie rechter wou het dezen keer nog eens met een geldboete probeeren, die on f 25 gesteld werd. De arme vader. Eensteuntrekker had verzwegen, dat zijn schoonvader wekelijks f 5 aan zijn vrouw had gegeven, maar. zei hij. dat waren geen in komsten, want mijn vrouw moest van dat geld het eten voor haar vader koopen. ver der moest ze het bereiden en nog vaders wasch doen. De steun ambtenaren hadden echter uitgerekend, dat de vrouw van de f 5 een rijksdaalder overhield en waren van oor deel. dat de man dien had moeten verant woorden. Nu meende de rechter, dat. als men van f 5 iemand eten moest koopen, er niet veel van kan overschieten en hij vond de vergoe ding wel erg krap. „Mijn schoonvader heeft niet meer; meer dan f 5 kan hij niet betalen", zei de steun trekker en ieder zal gedacht hebben aan een arm oud baasje, dat van enkele guldentjes moest rondscharrelen. Aanvankelijk nam de rechter dit aan. maar later ring hij nog wat dieper op de zaak in en wilde weten, wat die schoonvader deed en verdiende. En nu hoor den we. dat schoonvader, die op z'n eentje woont, een vast inkomen heeft van f 22 ner week en toen deed de verzekering van den schoonzoon, dat f 5 in de week het maximum was, dat de oude heer voor ziin voeding kon betalen, wat vreemd aan. De rechter was er dan ook niet heelemaal zeker van. dat er behalve de f 5 niets meer kon overschieten en was het met den officier eens, dat on juiste opgaven waren verstrekt. Omdat hier geen ernstige fraude was ge pleegd. werd echter 14 dagen voorwaarde lijk opgelegd; de officier had ook voorwaar delijk gevraagd, maar een maand. BO-BAR-KEI. De Cabaret-feestavond van de Straatver- eeniging Botermarkt-Barrevoetestraat-Kei- zerstraat zal plaats hebben op Maandag 10 Januari 1938 in de groote feestzaal van het clubgebouw H.K.B. Tot dien datum zullen zoolang er nog plaatsen zijn spaarzeeels worden uitgegeven, welkp moeten worden ingewisseld aan het secretariaat Keizerstraat 3. Het feestprogramma zal nader worden be kend gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10