Sb VLAGGEN BOOMEN IN HAARLEM'S PLANTSOENEN. Bloemen voor Kerstmis gsfl v.lmpelen OFFMANN ZN A A R L E M DINSDAG 21 DECEMBER 1937 HAARLE M'S DA'GBEAD 9 Langs de Parklaan. E tegenwoordige Parklaan is een van de vele gedempte grachten die onze stad rijk is. Deze verbond den Singel met het Spaarne en heette Tweede- of Achternieuwegracht. Bij een besluit van de gemeenteraad van 6 Nov. 1867 kreeg de ge dempte gracht haar tegenwoordigen naam. De Parklaan is aan de Westzijde met het Kenaupark verbonden en is eigenlijk als een voortzetting daarvan te beschouwen. Van dit park naar oostelijke richting gaand, staan we direct voor het eerste vak (I), waarin we een aantal bekenden begroeten, als de Holland- sehe linde (Pilia vulgaris, 1), een gouden re gen (Laburnum anagygroides, 2), de geel- bonte egchdoorn (Acer pseudiplatanus var. Leopóldïï, 3) en de meidoorn (Crataégus monógyna, 4). No. 5 is de Oostenrijksche den (Pinus nigra var. austriaca). In het tweede vak staat op den hoek een Finsche meelbes (Sórbus hybrida, 1) en even verder een pluim esch of de Manna esch (Fra- xinus-Ornus, 3). De bloemen van deze soort verschijnen kort na de bladeren in lange pluimen en bezitten een kelk en een kroon. Bij den gewonen esch komen de bloemen voor de bladeren; zij hebben geen kelk en kroon en vallen dan ook weinig in 't oog. Heel anders is dat bij den pluim esch, de witte tros sen trekken uit de verte reeds de aandacht en zij vormen een sieraad voor den boom. Bij den esch kunnen we tweeslachtige (d. i. met meeldraden en stampers) bloemen aantreffen, doch ook alleen mannelijke of alleen vrouwe lijke bloemen, dat zijn dus bloemen die of alleen meeldraden of alleen stampers bezit ten. Al deze bloemenvormen kunnen we te gelijk op een plant aantreffen, doch zij kun nen ook op alle andere mogelijke manieren over de planten verdeeld zijn. De pluim esch heeft fluweelachtige bruingrijze knoppen. Het „manna" wordt verkregen uit het sap dat rijkelijk uit den stam vloeit als men insnij dingen tot op het hout maakt. In zuidelijke landen, waaruit de Manna-esch afkomstig is, wordt dit bloeden van den stam veroorzaakt door bepaalde insecten, die gaatjes, in den stam prikken. De hoornen op de hoeken van vak IV zijn Hollandsche linden (1) en een eindje verder vinden we den rooden eik (Quércus rubra, 2), een vertegenwoordiger van de uitgestrekte Noord-Amerikaansche wouden. De roode eik is een van de mooiste eiken, niet het minst door de fraaie herfstkleur van geel tot bruin rood in velerlei nuances. Het is dan ook het blad van dezen eik, dat gebruikt wordt voor het opmaken van bloemstukken. Even voorbij dien eik wordt onze aandacht getrokken door een zeer mooien boom, een ceder met fraaie blauwberijpte naalden: de Cédrus Atlantica var. glaüca (3). Deze ceder is afkomstig uit Algiers. Er veel op gelijkend en nauw verwant aan den Atlasceder is de Libanonceder, bekend uit de Bijbelsche ge schiedenis. Een sluier van geheimzinnigheid hangt over den ceder en talrijk zijn de mythen en legen den over dézen boom. In psalm 92 wordt hij bezongen als zinnebeeld van rechtvaardig heid; in Ezechiel 31 39 wordt de machtige Koning van Assyrië vergeleken met een ceder van den Libanon, met schoone takken, waar van gezegd wordt, als bewijs van zijn groot heid .en macht, dat de ceders in Gods hof hem niet kunnen verduisteren en dat geen boom hem gelijk is in schoonheid. En op vele plaat sen in den Bijbel wordt hij nog in ongeveer gelijken zin genoemd. Wel een bewijs, dat de schoonheid van den boom den oude volken reeds opgevallen was. Een Chineesche legende vertelt nog hoe twee echtelieden in ceders werden veranderd, opdat hun liefde in deze boomen zou kunnen blijven voortbestaan. Koning Kang had een secretaris, Hangpang genaamd, wiens jonge en schoone vrouw Ho door den koning werd be geerd. De beide echtelieden hielden echter zielsveel van elkander en de Koning, ziende dat hij zijn doel op deze manier niet zou be reiken, zette daarom Hangpang in gevangen schap, waar hij kort daarna stierf van smart. Zijn vrouw was verpletterd van smart en om aan de attenties van den Koning te ontkomen, wierp zij zich van een rots. Toen men haar vond v/as. zij reeds dood; tusschen haar ge waad werd een brief gevonden die aan den Koning geadresseerd was en welke het verzoek inhield, naast haar dierbare echtgenoot te mogen worden begraven. De Koning echter, vertoornd dat hij zijn doel gemist had, gaf last, dat zij afzonderlijk begraven moest wor- dén; Doch uit de graven groeiden twee ceders •die. weldra zoo groot waren dat ze hun takken en de wortels in elkaar konden vlechten. Het volk noemde deze ceders voortaan: „de boo men van trouwe liefde". Van Bernard de Jessieu wordt verhaald, hoe hij een zaailing van een ceder van den berg Libanon naar Frankrijk overbracht en de moeilijkheden die hij daarbij ondervond. Ten gevolge van het stormachtige weer en de tegenwinden die het schip ondervond, raakte het den koers kwijt en de reis werd daardoor zoo vertraagd, dat er watergebrek begon te komen en allen op rantsoen gesteld moesten worden. De matrozen kregen één glas water per dag, de passagiers slechts de helft van deze hoeveelheid. Jessieu echter deelde zijn portie met zijn beschermeling, die hem lief geworden was. Door deze daad van zelfverloochening- slaagde hij er in de zaailing in het leven te houden tot Marseille bereikt was. Hier aange komen, scheen al zijn opoffering tevergeefsch geweest te zijn; want bij gebrek aan een bloempot had hij de zaailing in zijn hoed ge plant. wat de argwaan van den douane beambte wekte, die er op aan drong den vreemden pot te onderzoeken. Na veel moeite kreeg de Jessieu het gedaan, dat zijn schat gespaard werd en hij slaagde er in. dezen in triomf naar Parijs te brengen, waar de ceder geplant werd in de Jardin des Plantes. De boom werd daar honderd jaar en bereikte een hoogte van ongeveer 25 meter; in 1837 werd hij gekapt om ruimte te maken voor den spoorweg. In den boom met den diep gegroeiden stam en de kronkelende takken herkennen we een Robinia (6) en in no. 7 een Meidoorn (Crataégus oxyacantha). Op den hoek van dit vak en ook op dien van het volgende ook, staan tegenover elkander twee platanen (Platanus acerifólia)gemakkelijk te herken nen aan de karakteristieke schors die in lappen afvalt. De kegelvormige knoppen van den plataan worden in een holte van den bladsteel gevormd, zoodat zij eerst vrij ko- men, als de bladeren afgevallen zijn. Bij het ontluiken van de knoppen worden de ver takte haren, die zich op de jonge bladen be vinden, afgestooten en die zijn dan wel eens de oorzaak van een keelontsteking. Dat schijnt echter maar zelden voor te komen. Aardig is de variëteit van de Robinia. met zeer kleine blaadjes, die we aan de andere zijde vinden. Het is de Robinia pseudacacia vara microphylla (9). Een eindje terug, ongeveer tegenover den rooden eik, vinden we den IWeichselboom (Prunus Mahaleb 13), die in Duitschland nog inheemsch is. Bij ons vinden we hem al leen aangeplant. Het hout van dezen boom heeft denzelfden geur als het Lieve-vrouwen- bedstroo (cumarine). De vluchten, ter groot te van een erwt zijn zwart, zij hebben een wrang-zuren smaak. De boom in het ronde perk, tusschen de twee rechthoekige vakken, is de Oostenrijksche den. Van het volgende vak (V) noemden we reeds de plataan (1); verder vinden we er o.a. nog de bruinbladige kerspruim (Prunus cerasifera var. Pissartii, 5), de lijsterbes (Sórbus aucuparia, 6) en den hanedoorn (Crataegus crus-galli, 9) uit Noord-Amerika. Van de boomen in vak VI noemen wij o.a. een mooi exemplaar van de pluimesch (2) en een roode paardekastanje (Aésculus carnea, 3). Het daarop volgende rechthoekige vak (VII) is beplant met de pyramide iep, (Ui- mus eampéstris var. monumentalis), tegen woordig Ulm. foliacea var. Wheatleyi ge naamd. Door zijn regelmatige pyramide- kroon is deze boom bij uitstek geschikt voor straatbeplanting. In de Griekse he mythologie vinden we het verhaal van den iep, die aan den ingang van de hel (tartaros) stond en waaronder Orpheus, de Thrasische zanger, rust zocht, na zijn vergeefsche reis naar de onderwe reld om zijn beminde Eurydice te verlossen. Werd de iep wel helleboom genoemd, den hemelboom vinden we nog in vak VIII (3). De boom ontving dezen naam waarschijnlijk doordat hij, tusschen andere boomen in staand, sterk omhoog streeft en we al spoedig niet veel meer zien dan den langen slanken stam. In Zuid-Limburg heet hij Godsboom. Zijn officieelen naam luidt Ailanthus glan- dolósa. BRAM v. S. Maakt aan CARL v. EMPELEN „den bloemenspecialist", Uw wenschen kenbaar hij zorgt voor iets aparts enniet duur. Komt U onze etalage zien Bloemenmagazijn Binnenweg 18, Heemstede, Telef. 28080 (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Voor het examen staatspractijkdiploma voor handel en administratie te 's-Graven- hage zijn geslaagd: de heeren W. J. Takes, E. Verwaal en J. van Zuijlen, allen te H a a r- 1 e m. VEREENIGING VAN REÜNISTEN DER HANDELSAVONDSCHOOL. Hedenavond houdt bovengenoemde vereeni- ging een spelavond in de „Kleine Brinkman" Plein, waar o.m. de spelen ping-pong, ping shot en sjoelen beoefend zullen worden; na het spél een gezellig dansje tot 12 uur. Op 2en Kerstdag zal er des middags, onder technische leiding van één der bestuursleden van de bridge-club „Haarlem 1932" in restau rant „Lilo" een bridge-drive georganiseerd worden. Voor de maand Januari staat een Cabaret- Soiree op 't programma, welke gehouden wordt op Zaterdag 15 Januari in gebouw La Gaité, waaraan twee Bands hun medewerking ver- leenen,, onder welke „The Rhythm Maniacs". Vooorts treedt dezen avond o.m. op het dooi de radio bekende ensemble „The Harmony Sisters". KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat de Keuringsraad voor de ingeschre venen voor den dienstplicht van de lichting 1939, alsmede voor tijdelijk-ongeschikt-ver- klaarden van de lichting 1938 voor deze ge meente zitting zal houden te Haarlem in het gebouw „de Doelen" gelegen aan de Gast huisstraat no. 32,"en wel op: 17 Januari 1938 des n.m. 1% uur en op 18, 19, 21, 24, 25, 26, 27, 28, 31 Januari, 1. 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 21, 22 en 23 Februari 1938, telkens des v.m. 9 uur en des n.m. IV2 uur. Geneeskundige verklaringen. Vermoedt de ingeschrevene, dat hij ongeschikt is wegens en ziekte of een gebrek, waarvoor hij onder geneeskundige behandeling geweest is. dan is het wenschelijk, een schriftelijke verklaring van een geneeskundige mede te brengen. Indeeling. Voor hen, die niet voorgoed ongeschikt worden verklaard, bestaat de ge legenheid om hun voorkeur met betrekking tot de inlijving aan den voorzitter van den keuringsraad op te geven, zoowel wat betreft korps of zeemacht als garnizoen en tijd van opkomst. Het is wenschelijk, dat ieder opgeeft, welke voorkeur hij in de eerste en welke hij in de tweede plaats heeft. Voorts kan de ingeschrevene den voorzitter een schriftelijke verklaring ter hand stellen om te bewijzen, dat hij voor zeker vak of voor zekeren arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Met opgegeven wenschen kan slechts reke ning worden gehouden, voor zoover de dienst belangen het toelaten. Verplichtingen. Behoudens de hierna ver melde uitzonderingen, is ieder ingeschrevene verplicht op de hem aangewezen plaats en tijd voor den keuringsraad te verschijnen en zich te onderwerpen aan een onderzoek tot het be- oordeelen van zijn geschiktheid voor den dienst in het algemeen en tot het verkrijgen van gegevens voor zijn nadere bestemming, waarvoor schriftelijke proeven moeten worden afgelegd. De ingeschrevene, die tijdelijk ongeschikt wordt verklaard, is verplicht een jaar later nogmaals voor den keuringsraad te verschij nen en het vereischte onderzoek te ondergaan, tenzij hij inmiddels bij nadere uitspraak ge schikt of voorgoed ongeschikt is verklaard of van den dienst is uitgesloten. Verhindering. Hij, die door ziekte of we gens een andere geldige reden niet bij de keu ring kan verschijnen, moet hiervan tijdig ken nis geven aan den voorzitter van den keu ringsraad of aan den burgemeester. Het Haarlemsclie Gemeente- personeel. Afvloeiing en bevordering. Wij hebben reeds medegedeeld, dat in den loop van dit jaar aan eenige 60-jarïgen in dienst der gemeente Haarlem eeiwoi ontslag verleend is met toekenning van wachtgeld zoo zij nog geen aanspraak hebben op vol pensioen. Ook met 1 Januari a.s. gaan verschillende ambtenaren en werklieden met wachtgeld. Bij vergelijking van de staat van wacht gelden voor 1938 vonden wij er de volgende personen op die daarop verleden jaar niet voorkwamen: H. H. van Abs, administrateur ter gemeentesecretarie, wachtgeld f 4301.50; B. Bakker, architect aan Böuw- en Woningtoe zicht f 4301.50. I. B. Bakker halknecht Openb. Slachthuis f 1455; H. Balk, opzichter der ei- niging f 2167.75, B. Blankwater, hoofdinspec- ter der Waterleiding f 670, P. Blokker, grond werker, Gasbedrijf f 1385.50; W. Boogaard bode ter secretarie f 1596: W. Bouman, hoofd inspecteur der Waterleiding f 3654; W. F. H. Bouman, hulpstratenmaker bij Openbare Wer ken f 1385.50; L. P. J.Burggrave. machine drijver bij het Openbaar Slachthuis f 1340.60; C. M. M. Constandse, tijdelijk vakonderwijzer bij de lichamelijke opvoeding f 62.40; J. Eyl- •ders, opzichter bij de Reiniging f 2233; Th. van Galen, grondwerker Gasbedrijf f 1335.50; P. Geldróp, magazijnmeester ter secretarie, f 2359: N. Goes, chauffeur der Reiniging f 1339.62; G. D. Hagebout, commies bij Maat- schapeoliik Hu'oherr-m f 2362.67: J. Joosten. hulpvuilnisophaler Reiniging f 1233.41; S. Kaasenbrood, monteur-bankwerker Gasbedrijf f 1388.11; E. J. Kievit, adj -inspecteur van Openbare Werken f 2359: H. Th. v. d. Kliicht, ploegbaas Waterleiding f 1811; L. Kuyt, lan taarn-controleur Gasbedrijf f 497.04: J. Lan- geveld, hovenier Hout en Plantsoenen f 1337; P. van Leeuwen, opzichter der Waterleiding, f 2359; J. Lijnzaat, riool werker Openbare Wer ken f 890.08; J. Machielse, distillateur Gasbe drijf f 1388.11; A. Machielsen Opzichter Hout en Plantsoenen f 2104; J. M. Mentjox chauf feur der Reiniging f 1339.62, A. v. Nofden, werkman Reiniging f 1275.74; E. Overbeek, schoolbewaarder f 1466.75; C. M. Porre, bode secretarie, f 1596; Ir. F. Graaf van Randwyck, directeur der Waterleiding, f 1381.11 (de heer Van Randwijck krijgt in den loop van 1938 aanspraak op pensioen, zoodat dit wachtgeld slechts voor een gedeelte van het jaar geldt) D. Roseboom, commies gasbedrijf f 3144.50, J. de Ruiter, onderopzichter Waterleiding f 1575, A. Ruygrok. terrein bewaard er f 1596. J. Sam- berg, monteur G.E.B. f 1455, C. B. M. Segaar referendaris ter secretarie, f 3746.50; S. Thes- selaar, brugwachter f 539; J. C. Timmerman, hoofdcommies ter secretarie f 3237.50; M. van Veen, grondwerker f 445; J. Vink grondwer ker G.E.B. f 1275.74; D. Wyle, adj .-inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht f 2287. Nu de heer C. B. M. Segaar, referendaris aan de afd. Onderwijs tèn Stadhuize, 1 Januari a.s. den gemeentedienst gaat verlaten, is bet de bedoeling van B. en W. dat die afdeeling komt te staan onder den heer A. Pijzeiman. die bevorderd is tot referendaris. De heer J. W. A. Misset wordt bevorderd van referendaris tot administrateur ter secre tarie. Van commies tot hoofdcommies ter secre tarie zijn bevorderd de heeren F. van Egmond, H. Ham, K. P. Oïthoff, E. C. Verplanoke, M. J. Viuk, en D. van der Want. Van adjuntcomimies tot commies de heeren J. C. Lutingh en J. P. F. Regter! Tot adjunctcommies werden bevorderd de heeren J. Gerritsen, H. K. Lahaise. J. C. J. van Rijn, J. van Veller, W. Vermeer, J. B. Wesse- link en H. J. Zuurendonk. Tot klerk de heer H. J. Pieters. Op het kantoor van den gemeenteontvan ger werd van klerk tot adjunct-commies be noemd M. Ch. G. Snoeks. De heer A. C. Stevens, adj. klerk, werd be vorderd tot klerk aan de afd. Centraal Ma gazijn en drukkerij. Bij Maatschappelijk Hulpbetoon werd tot klerk bevorderd de heer J. N. Knape. VERLOTING DIACONIEHUIS. Diakenen der Ned. Herv. Gemeente te Haar lem deelen mede. dat op 16 December 1937 de trekking heeft plaats gevonden der verloting- ten bate van het Diaconiehuis. De eerste prijs is gevallen op no. 5819; de tweede prijs op no. 5380 en de derde prijs op no. 4499. MOORE'S SCHOOL OF COMMERCE Voor de examens in Stenografie en Machi- neschrijven te Haarlem slaagden de 7 aange melde candidaten, allen leerlingen van de bo venvermelde school, met de volgende resul taten. Kantoorstenograaf (130 lettergr. p. m.) Da mes D. Kromhout, N. P. Lelie en de heer P. N. Hoogland. Macliineschrijven: Dames M. van der Waal (45 lettergr. p. m.) C. Neumann (45 lettergre pen p. m.) en de heeren J. Stevens (60 lettergr. p. m.) en J. J. Mul (55 lettergr. p. m.) NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het nationaal fonds voor bijzondere 1100- den ontving reeds een zoo groot aantal op lossingen van den puzzlewedstrijd, dat nu al vaststaat, dat deze prijsvraag een succes is geworden. Nog dagelijks komen duizenden briefkaarten binnen. Aangezien vele dag bladen zich met bijzondere welwillendheid bereid hebben verklaard de puzzle voor een tweede maal op te nemen, worden nog vele inzendingen verwacht. O mdeze reden heeft het dagelij ksch bestuur besloten aan een van vele zijden ontvangen verzoek te voldoen en den termijn van mededinging te verlengen tot 27 December, laatste buslichting. Deze dag zal evenwel onherroepelijk de laatste zijn. waarop oplossingen kunnen worden in gezonden. Allen, die nog een kans willen wa gen om voor een van de vele aantrekkelijke prijzen in aanmerking te komen, dienen deze laatste week te gebruiken. Zendt alsnog uw oplossingen in en plakt, als het kan, daarop iets meer dan het voor geschreven kwartje, ten behoeve van het veelomvattende en menschlievende werk van het nationaal fonds voor bijzondere nooden. Voor hen, die het fonds wellicht met een gift zouden willen steunen, zij nogmaals me degedeeld. dat het gironummer is 2 7 2 7 2 7 Eenheid door Democratie. Thans is selfcritiek noodig Het gevaar der totalitaire staten. In het gebouw van den Nederland- schen Protestantenbond aan de Jacob- straat hield de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche beweging voor Een heid door Democratie een propaganda- vergadering, -waar mr. G. A. Boon en dr. H. Brugmans het woord voerden. Na een korte inleiding van den voorzitter, was het woord aan mr. G. A. Boon uit Den 1-Iaag. Deze wees er op, hoe aan onze samen leving' de rust en zekerheid van het scheppen van blijvend werk ontbreken. Men is er zich van bewust, dat elk oogenblik een escadrille bommenwerpers kan verschijnen, en den ar beid van jaren vernietigen. Ook voor den wereldoorlog was het in Europa geen para dijs, doch de menschheid heeft toen een tijd perk van 40-jarigen vrede meegemaakt. En nimmer heeft zij een spanning gekend, als er thans heerscht. Die spanning wordt veroorzaakt door de totalitaire staten, wier moraal een geordende samenleving der beschaafde volken vrijwel on mogelijk maakt. De democratische recht staat wil langs vreedzamen weg de onderda nen gelukkig maken en stelt uiteenloopende politieke groepen in de gelegenheid tot vrucht bare samenwerking voor het welzijn van het heele volk. Het fascisme is veel gemakkelijker dan de democratie. Men hoeft niet te denken, doch men wordt volkomen gelijk geschakeld en men wordt gedacht. Zoodat het fascisme het ont vluchten van het eigen ik beteekent. Het oorlogsgevaar komt niet van de demo cratische landen, waar humanisme en paci fisme de hoogste waarden zijn, doch van de totalitaire staten. Dat getuigenleuzen als Wat het moederschap is voor de vrouw, is de oorlog voor den man (von Papen)De vrede is geen nuttig en zelfs geen begeerenswaardig goed op den duur (Mussolini) en Oorlog is de prachtigste aller sporten (Bruno Mussolini). Dat is de geest, waarin de Duïtsche en Ita- liaansche jeugd wordt groot gebracht en wanneer men op deze wijze voortgaat, zal onze beschaving ten gronde gaan. De landen staan gewapender tegenover elkander, dan ooit te voren. Per dag wordt 57 millioen aan oorlogs voorbereiding uitgegeven, waarvan Engeland alleen al 1 millioen voor zijn vloot. Wanneer de totalitaire staten slechts binnen de eigen grenzen bleven, zou men er vrede mee kunnen hebben. Doch zij streven er naar, ook andere staten naar het fascisme te stuwen. Een geweldige reclamecampagne naar buiten wordt gevoerd, en naast de komintern kan men nu spreken van nazintern. De Nederlander is daar evenwel niet van gediend, aldus spr. Wij willen baas blijven in eigen huis (applaus). Er is veel gesmaad op den Volkenbond, die inderdaad teleurgesteld heeft.. Maar toch heeft deze Volkenbond, dien men thans tracht te kleineeren, zeer veel goeds gedaan. Daarom moet men trachten, den Volkenbond te her vormen, voor hij uiteenvalt, omdat hij het laatste contact op internationaal terrein be teekent. Spreker achtte het communisme inderdaad een gevaar voor de wereld. Doch dit commu nisme, dat in ons land nauwelijks drie procent aanhangers heeft, kan ons; niet ernstig be dreigen. Het Nederlandsche volk is te zeer op zijn vrijheid en grondrechten gesteld waar voor het tachtig jaar gevochten heeft dat het deze prijs zou geven. Doch ook het nat. socialisme, dat de theorie van bodem, bloed en ras stelt in de plaats van de liefde van Gods Evangelie, heeft hier geen kans. Ons land is steeds een toevluchts oord geweest voor ballingen van allerlei aard, en ons volk zou nimmer een zoo verderfelijk beginsel als het anti-semitisane tot het zijne kunnen maken. De democratie, zoo besloot spr. zijn rede, leeft in de groote massa, van ons volk. Daar om moet ons volk front maken tegen de ideo logie van den totalitairen staat. Wij zijn een klein land, maar ook wij kunnen ons steentje bijdragen voor den opbouw en de versterking der democratie. Na de pauze sprak dr. H. Brugmans uit Am sterdam, over „Nederland als democratisch land". Spr. wees er op, dat E.D.D. in een nieuwe faze van den strijd is gekomen. De eerste aanval op de democratie is op overtui gende wijze afgeslagen. Doch nu wacht een nieuwe taak. Na het negatieve, de bestrijding van anderen, komt thans het positieve, de opbouw der democratie. Voor spr. is de E van Eendracht steeds het voornaamste geweest. Want hoe verdeeld de partijen ook zijn, de eenheid van de democra tische beginselen moet behouden blijven. De huidige positie van E.D.D. geeft gelegen heid tot bezinning op de structuur der demo cratie, die kan leiden tot hernieuwing en wederopbouw. Spreker ging het ontstaan van de demo cratische rechten en beginselen van ons volk na. Reeds in de acte van afzweering van Phi lips II zien we zuiver democratische beginselen vastgelegd. Thorbecke vindt deze beginselen in de 19e eeuw in Duitschland terug, en brengt ze weer naar ons land, waar zij concrete vorm krijgen in het liberalisme. Doch er was geen nationale eenheid. Er waren nog rangen en klassen en zelfs Thorbecke wilde reeds het algemeen kiesrecht. Doch daarmee was de democratie niet af, was de taak niet volbracht. Democratie is het stelsel van: alles vloeit! Voortdurend zal het veranderen, andere vor men aannemen, zich aanpassen aan de om standigheden. Spreker wees tenslotte op een aantal fouten, die de democratie van binnen uit bedreigen. Wij moeten ons van deze fouten bewust zijn, immers, de tegenstander krijgt alleen een kans, als wij die fouten niet zelf wegnemen. Daarom moet E.D.D. helpen het louterings proces te voltrekken, waarvoor Nederland rijp is. Thans leeren de Nederlanders elkaar ken nen en waardeeren in deze beweging. De strijd is nog niet gestreden. De aanvallen van facsisme en communisme hebben gedwon gen tot zelfkritiek en zelfonderzoek. Doch in dezen geest van .strijdbare, constructieve en critische democratie moeten de democraten elkaar vinden, tot heil van ons volk! Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887. 21 December: De tooneelvereeniging „Door Inspan ning Uitspanning" gaf Zondagavond in den goed bezetten schouwburg alhier „Lucretia Borgia", treurspel in 4 bedrij ven, gevolgd door ,,De Bloedzuigers", blijspel in één bedrijf.Warme toejuichin gen vielen den optredenden door hun flink spel te beurt. Aan een der dames dilettanten, die de titelrol in eerstge noemd stuk vervulde, werden een krans en een paar prachtige vazen als hulde blijk aangeboden. ORDE VAN ADVOCATEN. De Orde van Advocaten in het Arrondisse ment Haarlem heeft op Zaterdag 18 December j.l. haar jaarlijksche vergadering gehouden. Wegens ongesteldheid van den deken stond de vergadering oinder leiding van den vice- deken. Mr. J. H. J. Simons. In het, ter vergadering voorgelezen jaarver slag van den déken werd o.m. gememoreerd, dat het aantal leden der Orde sedert de vorige jaarvergadering van 89 is gestegen tot 91. Voorts werd melding gemaakt van de instelling van het patronaat voor jongere advicaten. In de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van den deken, Mr. Dr. W. P. Vis, en het lid van den Raad van Toezicht en Dis cipline Mr. M. van Toulon van der Koog, wer den de aftredenden herkozen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 16 December is aan W. C. A. Huijbregts, op zijn verzoek, met ingang van l Januari 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Alphen en Riel. (KLEURECHT) go go en bovendien SERVICE: n.l. PLAATSING in tuin of aan gevel, door ons deskundig personeel. Stalen vlagstokken met knop te huur. 44 SPAARNE 44 TELEF. 12127 (Adv. Ingez. Med.) MABKT GIKICIITIN AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. Brielsche Eigenheimers f 2.10—2.30 per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers f 1.802.10 per H.L. Zeeuwsche Bonte f 2.252.50 per II. L. Zeeuwsche Blauwe f 2,252.50 per H.L. Eigenheimers Blauwe f 1.801.90 per H.L. Drielingen f 1.30—1.50 per H.L. Bonte en Blauwe Poters f 1.301.50 per H.L. Westlandsche ronde, zand, f 4 per 100 K.G. Westlandsche kleine f 3.20 per 100 K.G. Redelijke aanvoer; kalme handel. Vlas-aan voer: 15,850 K.G. blauw, schoon f 6575 per K.G. 3000 K.G. Groningsch f 6070 per K.G. 13.100 K.G. Hollandsch Geel f 63—75 p. K.G. 2475 K.G. Dauwroot f 50—60 per K.G. De markt was heden ongeanimeerd, voor de betere soorten was er eenige kooplust, maar de lagere, soorten waren verwaarloosd en onder gingen eenige prijsverlaging. Een klein ge deelte van het aangevoerde vlas bleef onver kocht. ROTTERDAM 20 December 1937 Aanvoer totaal 2846. Vette runderen 548. Vette kalveren 259. Nuchtere kalveren 10. Schapen en lammeren 1441. Varkens 588. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 78, 2e kw. 70, 3e kw. 5256. Vette ossen le kw. 74, 2e kw. 70. 3e kw. 5256. Vette kalveren le kw. 125, 2e kw. 110, 3e kw. 8085. Varkens (levend gewicht) le lew. 62, 2e kw. 61, 3e kw. 60. Scha pen le kw. 54, 2e kw. 49, 3e kw. 44. Lamme ren le kw. 62, 2e kw. 58. 3e kw. 53. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 30, 2e kw. 26, 3e kw. 23. Lammeren le kw. 20, 2e kw. 17, 3e kw. 15. Vette koeien en ossen aanvoer aanmerke lijk korter, handel vlug. prijzen prima koe 82, prima os 78. Vette kalveren aanvoer ruimer, hanadel redelijk, prijzen le kwaliteit iets duurder, verder onveranderd, prima kalf 135. Schapen en lammeren aanvoer ruimer, handel zeer kalm, prijzen als vorige week Dinsdag. Varkens aanvoer korter, handel le vendig, prijzen als vorige week. prima exem plaren 63. VEEMARKT. Amsterdam, 20 Dec. 1937. 540 vette koeien,.waarvan de prijzen waren- le kwaliteit 72—80. 2e kw. 62—70, 3e kw. 5060 per K.G. slachtgewlcht. 64 melk- en kalf koeien 10250 per stuk, 92 vette kalveren: le kw. geen noteering, 2e kwaliteit 68—74, 3e kwaliteit 58—66 per K.G. levend gewicht. Graskalveren: 49 nuchtere kalveren 8—15 per stuk, 71 schapen, lammeren 19—30 per stuk, 629 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 7374, zware vaikens 72— 73. vette varkens 72—73 per K.G. slachtge- wicht. 5 paarden 100—160 per stuk. Aangevoerd 5 wagon geslachte runderen uit Denemarken. Slachtrunderen, ruime aanvoer, gedrukte handel, prijshoudend, Vette kalveren, matige aanvoer, gedrukte handel, prijshoudend. Melkkoeien matige aanvoer en handel. Nuchteren kalveren matige aanvoer, con stante prijzen. Scbanen en lammeren, matige aanvoer, zeer stugge handel, vaste prijzen. Varkens zeer ruime aanvoer, gedrukte handel, nauwelijks prijshoudend. Paarden aanvoer en handel onbeteekenend

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13