Haarlem's Dagblad smit's Welgeslaagd. Een statistiek. Weet wat U eet! WEIHNACHTS- STOLLEN KERSTKRANSEN Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16718 Uitgave Lourens Costcr, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerjj 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 21 ÖecemKer 1937 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franeo per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Wij kunnen vandaag zonder eenige beper king verklaren dat de inzameling bij de lezers van ons blad van gelden ten bate van het Kerstfeest van de Stille Armen welgeslaagd is. Immers, vandaag overschrijdt het totaal reeds de eindsom van verleden jaar. Daar hadden wij op gehoopt, maar in den aanvang hadden wij zooiets niet verwacht. Het is ver heugend omdat, rekening houdend met de bij het comité zelf en bij andere bladen ingeko men bijdragen, men de kans nu wel zeer groot mag achten dat het comité met Kerst mis een uitkeering van vijftien gulden per gezin zal kunnen doen. Het bewijst buitendien, dat de algemeene toestand in het district, waarin Haarlem's Dagblad verschijnt en dus waarschijnlijk in het algemeen in geheel Nederland, want deze streek verheft zich niet boven het lands-gemiddelde beter is dan verleden jaar. Ervaring heeft ons geleerd dat men de resultaten van inzamelingen als deze als een tamelijk nauwkeurigen welvaarts meter kan beschouwen. In andere steden is dat ook herhaaldelijk gebleken en de jaren van dalende conjunctuur gaven dan ook een constante vermindering van de opbrengsten van inzamelingen te zien. Het aantal giften daalde in een stad als. Haarlem, die zich gun stig pleegt te onderscheiden als het geldt, noodlijdende medemenschen te helpen, niet of nauwelijks. Maar velen waren genoopt hun bijdragen te verkleinen omdat de omstandig heden hen dwongen tot bezuiniging op alle uitgaafposten die daarvoor maar eenigszins in aanmerking kwamen. Waarbij zich dan de extra-moeilijkheid voordeed, dat de uitgaven die men als „vaste lasten" pleegt aan te duiden niet verminderden tengevolge van verhooging van belastingheffingen e.d. Het is moedgevend dat een verschijnsel als dit, op zichzelf natuurlijk een klein détail in het groote geheel der economische verschijn selen maar daarom niet van minder beteeke- nis als graadmeter, aantoont dat de algemeene toestand toch beter is dan een jaar geleden. Velen, vooral diegenen die door hun werk of hun belangen in directe aanraking met de Beurs komen, zijn geneigd het tegendeel te gelooven na de nieuwe wereld-inzinking die de laatste maanden in economischen zin heb ben opgeleverd. Men moet sombere beschou wingen in dien trant niet te spoedig aanvaar den. "Ten eerste is de mensch daar licht toe geneigd als hij zelf in bizondere mate getrof fen is en vereenzelvigt hij dan den algemee- nen toestand met zijn eigen ervaringen. Ten tweede zijn de meeste Hollanders zwaartillend van aard en geneigd tot de opvatting die zegt: laat ik het vooral niet te vroolijk inzien, dan valt het misschien nog wel mee. Ik ge loof niet dat deze eigenschap onder de natio nale deugden gerekend moet worden en ben er integendeel zeker van, dat zij haar slechte uit werking vaak doet gelden als het getij rijzen de is en optimisme en ondernemingsgeest ver- eischt worden. Maar het baat niet het te ne- geeren ieder volk heeft zijn zwakke naast zijn sterke zijden, het onze ook en men doet verstandig er rekening mee te houden als men de menschen hoort redeneeren die „dicht bij het vuur zitten". Natuurlijk is het resultaat van deze inza meling niet het eenige dat ons aantoont, dat de algèmeene toestand op dit oogenblik gun stiger is dan een jaar geleden. De resultaten van de St. Nicolaas-inkoopen bij den mid denstand, in de meeste gevallen verbeterd, hebben het ook bewezen. De activiteit in han del en industrie bewijst het evenzeer; telkens weer krijgen wij den indruk- dat December, evenals November, iets beter dan verleden jaar is. Al geldt dat niet voor alle gevallen. Men zou eruit kunnen afleiden dat de weerstand van het publiek, sinds de algemeene levens standaard in acht jaar tijds aanzienlijk ver laagd en het leven versoberd is, zoozeer is vergroot dat men economische inzinkingen als die van de laatste maanden veel beter verwer ken kan. Zoodat de mogelijkheid van een snel herstel ook veel grooter is. Terugkomend op onze inzameling zij eraan herinnerd dat het totaal verleden jaar 5467 bedroeg. Nu is het reeds 5627.24 en er resten nog eenige dagen. Het einde is niettemin na bij; dit moge een aansporing zijn voor velen die nog niet gegeven hebben, om het alsnog te doen. Wij hebben onze talrijke aanspo ringen met zooveel mededeelmgen omtrent het droevig lót der Stille Armen toegelicht en zooveel verklaringen gepubliceerd van men schen, die hun lijden van nabij kennen, dat dergelijke toelichting nu wel overbodig is ge worden. Onze lezers weten het wel. Het huidige winterweer is misschien wel het beste argu ment om velen nog eens extra te herinneren aan de beproevingen van medemenschen, die in dezen tijd voor hun kinderen en zichzelf niet eens over voldoende warme kleeding en brandstof beschikken om zich tegen de ruwste uitingen van ons klimaat te beschermen. Daarom verwacht ik nu ook dat de laatste drie dagen de totale som nog aanzienlijk zullen vermeerderen en een waardig slot vormen van deze welgeslaagde inzameling. Daarbij zij nu reeds hartelijken dank betuigd aan de zeer velen, die tot dusver aan onzen oproep gehoor hebben gegeven en wier aantal het totaal van 1135 giften ver overtreft omdat vele bijdragen het resultaat van particuliere inzamelingen zijn. R. F. (Nu de regeering blijkbaar wil bezuinigen op de lichamelijke op voeding als leervak op de scholen geeft de Nederlandsche bond tot het redden van drenkelingen een statistiek, waaruit blijkt dat in de laatste 4 jaar nog meer dan 200 kinderen beneden 16 jaarlijks door verdrinking om het leven zijn gekomen.) Als je leest van Nida, Dini, Rietje, Willy, Cor en Rie, Geflankeerd door Jopie, Tini En ik weet niet allen wie; Als je zooveel stoere knapen In de snelle zwemsport kent, Die van alles doen dan slapen In het natte element; Ben je, zachtgezegd, verwonderd, Als je zwart op wit ziet staan: Er zijn jaarlijks nog tweehonderd Door verdrinking heengegaan. En dat zijn geen hoogbejaarden, Achteruitgegaan in kracht, Of door rheumatiek bezwaarden, Dat is huidig jong geslacht. Ruim tweehonderd, telken jare, Onder zestien jaren oud, Die zich 't lijf niet konden sparen, Ondanks drang tot zelfbehoud. Zie, het moest niet mooglijk wezen, Dat ons waterlandsch publiek, Jaarlijks weer een les moet lezen Uit zoo'n droeve statistiek. Kindren moeten leeren reeknen, Lezen, schrijven en de rest, Op die dingen, die beteeknen, Doen ze nooit genoeg hun best; Omdat ieder hunner later Knap en flink en groot moet zijn, Maar wat baat dit, als het water Lang voordien hun dood moet zijn? Lr het machtig koor van stemmen, Dat reeds eer sprak, zeg ik mee: Kindren moeten leeren zwemmen, In ons land van plas en zee. Waar men kosten wil vermindren, Als men 't hier maar niet mee doet, Want de levens van de kindren, Zijn een veel te kostbaar goed. UITSLUITEND MET ROOMBOTER BEREID LUXE-BAKKERIJEN TELEFOON 10876 13714-11643-12193 (Adv. Ingez. MedJ Ijsbanen Brederode en Eindenhout geopend Toegangsprijs overdag: Brederode 30, Eindenhout 40 's avonds: 40, 50 kinderen ben. 15 j. 20, 25 Rijwielstalling gratis. Tel. Brederode: Santpoort 340. Tel. Eindenhout 17997. Nad. Inl. Sporthuis Haarlem, Tel. 12215. (Adv. Ingez. Med.) Asfalteeringswerk in 1938. Voor ƒ118.500. Op de begrooting voor 1938 zijn door B. en W. de volgende posten op den kapitaaldienst uitgetrokken voor uitbreiding der asfaltee ring: Ged. Oude Gracht van Kleine Houtstraat tot Verwulft, f 37.500 en van Zijlstraat tot Verwulft, f 53.000; verder voor de Raaks f 28.000. Tezamen dus f 118.500. Winkels op len Kerstdag Actie tot sluiting. De Haarlemsche inkoop vereeniging van Roomseh katholieke comestibleshandelaren, de inkoopvereeniging „Door Eendracht Macht", de Haarlemsche inkoop combinatie, de ver eeniging van winkeliers in koloniale waren enz. „Ons Belang" voor Haarlem en omstre ken, allen te Haarlem, berichten hiermede, gezien de mededeeling in de plaatselijke bla den over de „Ontheffing bepaling Winkelslui ting", dat de leden en besturen van boven genoemde vereenigingen, van de geboden ge legenheid om Zaterdag a.s. eersten Kerstdag- hun winkels open te mogen houden, geen gebruik zullen maken. De 1ste Kerstdag, Zaterdag a.s. 25 Decem ber zijn dus alle zaken van leden van boven genoemde vereenigingen gesloten. Bakkerswinkels gesloten. Naar wij vernemen zullen de Haarlemsche bakkerspatroons beide Kerstdagen als feest dagen beschouwen. Op beide dagen zullen dus de bakkerswinkels zijn gesloten en er zal geen brood worden bezorgd. De besturen van de R.K. Middenstands- vereeniging en Christ. Middenstandsvereeni- ging te Haarlem hebben de volgende circu laire verspreid: Wij nemen de vrijheid er op te wijzen, dat de lacune in de wet, waarop speciaal dit jaar de aandacht valt (de wet bestaat reeds een zevental jaren), niet tot gevolg behoeft te hebben, dat de winkels ook geopend zijn. In tegendeel, voor zoover noodig adviseeren- wij met klem, dat de' gebruikelijke Zondag- sluiting ook op Eersten Kerstdag zal plaats vinden, evenals dat vorige jaren is geschied. Aan het publiek verzoeken wij, hoogstwaar schijnlijk ten overvloede, op dien hoogen feest dag geen inkoopen te doen. Ons advies is dus: WEL SLUITEN, NIET KOOPEN op eersten Kerstdag. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Maandagmorgen kwart voor twaalf had bij den verkeerscirkel nabij Raaks en Wilhel- minastraat een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door een 18-jarige chauffeur uit Lisse, en een vrachtauto, be stuurd door een 63-jarigen groentehandelaar uit Haarlem. Deze laatste verzuimde voorrang- te geven. Zijn auto werd aan de rechterzijde zóó ernstige beschadigd dat die moest worden weggesleept. Van de andere auto werden de koplamp en het chassis beschadigd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Tegen den groentehandelaar werd proces-verbaal opgemaakt. De wieg, welke indertijd bij de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana door de Zuidhollandsche vrouwen aan H. M. de Koningin ten geschenke werd gegeven, is te Baarn gerestaureerd en zal ook voor het te verwachten Prinsenkind worden gebruikt. De Kerstinzameling voor de Stille Armen. Veertiende verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. P. C. f 0.50, N.N. f 1, Z. f 1. J. R. f 2, Trio Aerdenhout f 5, Bridgepot v. M. f 1, Kinderen O f 1.50, Dames B. M. en J. f 3, v. W. f 2.50, X. f 1, H. K. f 1, I. B. 10. La Gaité f 20, J. C. S. f 0.50, M. V. O. f 0.50, H. M. f 1, Pers. Boekbinderij W. Knoop f 5.65, N.N. f 1,50, N.N. f 1, P. P. J. f 1, v. d. S. f 2, N.N. f 2. Mevr. R. f 2.50, Dames L. f 1,50, G. N. f 1, V. S. K. f 3, NU. f 2,50. De G. f 0.50. L. R. "f 1, Mej. J. W. f4.—; Mevr. N. N. f 1.„Sjoel potje" f 1,80; P. W. f 1,50; N. N. f2,50; M. V. f 1,E. S. f 1,W. v. R. f 1,50; fam. T. R. J. f2,50; M. O. f 1,N. f2.—; van Rudi f 0,50; v. d. M. f 1,K. A. f 0,50; R. f0,25; Tasch f 10.M. L. Bloemendaal f25, Haarlemsche Hulpbank f 25,Wed. M. P. K. f 1,—; C. P. f 1,—; J. W. P. f 25,— Th. v. H. en kinderen f 12,—; H. H. f 10,—; Mevr. Wed. B. N.—K. f 10,—; J. A. L.—K. S. f 10,—; P. d. G. D. f 10,Dodge Agentschap f 10,W. v. V. f 10,—H. A. J. d. B. N. f 10,—fam. L. f6,50; Speelpot R. f3,35; P. F. C. f5,—; Ir. E. W. f 5,—; N. N. f 5,—; S. W. de C. f 5,—; J. R. v. B. f5,M. B. H. 2e bijdrage Kerstmis 1937 f 5,Dames Leeskring Ad Lucem et Pacem f5,—; J. W. V. f3,—; J. C. V. f3,—: A. M. J. f 2,50; Mevr. J. R. V. f2,50; Wed. P. W. f2,50: J. W. f 2,50; Mevr. v. H. f 2,50; J-. v. d. W. f 2.50: J. G. F. f2,50; J. J. v. d. H. f2,50; J. C. F. S. K. f 2,50; J. A. V. f 2.—: Mevr. J. W. v. B. f2,—; C. G. de G. f2,—; Mej. S. de W. f 1,J. S. f 1.— J. W. M. f 1, W. J. v. T. f 1, Mej. C. de J. f 1. Mej. A. B. f 0.50, Hans f 1, H. B. f 2.50, Met dank aan God, dat we nog geven kun nen f 3.50, C. C. KL—L. f 5, N. J. f 1, J. L. f 1, F. B. f 1.50, Wed. B. 0.50. D. I. f 1, C. V. f 1, C. H. f 0.50, N. N. f 1, P. H. T.. G. K. J. G. H., A. T. Treinpersoneel Station Hrl. f 3, C. f 1. Wed. G. S. f 0.50, Uit de spaarpot van kin deren T. f 1.50; Opdat ze weer gelooven in Liefde, Blijdschap en Vrede f 2.25, v. B. f 1.50, fam. H. f 1, Namens de C. J. M. V. Hrlm.-N. f 3.03; Uit de spaarpot van H. en H. f 1.36, fam. K. en B. f 2, R. f 0.50; A. M. V. f 2, Uit de spaarpot van m'n vrouw en mij f 1, totaal f 392.69; vorig totaal f 5234.55. In het geheel zijn thans bij ons ingekomen 1135 giften tot een bedrag van f 5627.24. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Ai-men" werd bij de Twentsche Bank gestort: Ir. P. V. D. f 25: A. d. G. f 25; K. W. f 25; Mevr. S. F. v. D. K. f 5; mevr. A. v. D.—E. C. f 5; C. v. V. f 5; mej. W. f 10; v. W. f 2.50; Mr. w. H. v. N. v. M. f 10; M. v. V. f 5; J. W. M. f 3; de „R. C." f 200; mevr. M. S. O.-G. f 50; J. M. C. H. f 10; A. H. f 10; mej. •S. T. W. f 2.50. Door het comité ontvangen: H.Z.V. „De Delft" f 16.40; A. C. F. f 0.50; Stichting „E. F." f 100. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93, en Soendaplein 37 of gestort worden op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding „Voor de stille armen". Alle giften worden door ons verant woord. Het woord is aan Ernst Schulze: Hij is gelukkig voor wien de herinnering, zonder ooit oud te worden, steeds de ge daante van de hoop aan neemt. Een dagje uit Limburger in Den Haag een paar duizend gulden kwijtgeraakt 's-GRAVENHAGE, 21 December. Een Lim burger was Vrijdag in de residentie op stap geweest. Zaterdagochtend meldde hij zich aan bij de politie en toen bleek, dat hij niet alleen op stap was geweest maar een vrouwelijke metgezel had gevonden. Wat er Vrijdag pre cies gebeurd is. waar hij geweest is met zijn vriendin, wist de man niet. Maar wel wist hij, dat hij een paar duizend gulden kwijt was. Eenige rechercheurs zijn toen met den Lim burger alle huizen afgegaan, die in aanmer king voor gevallen van berooving komen en gisteravond omstreeks 6 uur meende het slachtoffer zijn vriendin te herkennen. Het was mejuffrouw S. S., die in de Muzenstraat met zekeren N. woont. Het tweetal werd naar het hoofdbureau van politie gebracht. Beiden ontkennen iets met de zaak te maken te hebben. Het geld blijft weg. Voor het huis is een politiepost gezet. lts? e vragen en aanbiedingen door „Groentjes" in Haarlem's Dagblad wor den door vele duizenden gelezen. En altijd zijn daar wel bij. die aanleiding vinden er op te reflecteer en. Vandaar het succes van de „Groen tjes". Frank Kellogg. Hoop op herstel opgegeven. ST. PAUL (Minnesota) 21 December (A.N.P.) Hoewel de doctoren gisteren mededeelden, dat Frank B. Kellogg, de mede-ontwerper van het Briand-Kellogg-pact tegen den oorlog, die Oip het oogenblik zeer ernstig ziek ligt als gevolg van longontsteking, iets was vooruitgegaan, verheelden zij later niet, dat practisch alle hoop voor zijn herstel moest worden op gegeven. Commissionnair verdacht van verduistering. Zaak naar de instructie teruggewezen. De Amsterdamsche rechtbank wees van morgen een interlocutoir vonnis in de straf zaak tegen een Amsterdamschen commission nair in effecten, verdacht van verduistering] van effecten voor een zeer groot bedrag. Zi wees de zaak naar de instructie terug. De effecten waren hem door een dame tei hand gesteld met een volmacht, waarin hen de onbeperkte bevoegdheid werd gegeven oir namens zijn lastgeefster alle denkbare trans acties op financieel gebied te verrichten. Hij heeft met deze effecten gespeculeerd, met het gevolg, dat het kapitaal verloren if gegaan. Voorts was verd. ten laste gelegd, daf hij een aantal waardepapieren, welke aar. een broer van bovengenoemde dame toebe: hoorden, heeft verduisterd. In de derde plaat had hij zich te verantwoorden gehad wegenl- verduistering van effecten, welke eigendom waren van den in 1933 overleden broer van bedoelde dame. De officier van justitie eischte tegen ver dachte twee jaar gevangenisstraf en diens onmiddellijke gevangenneming, welke dooi de rechtbank werd geweigerd. De verdedigers mr. H. G. Stibbe en mr. G. J. Salm pleitten vrijspraak. De rechtbank was van oordeel, dat het on derzoek niet volledig was geweest, zoodat zij de zaak terugwees naar den rechter-commis- saris. Hel bloedbad op de grens van Haïti. Meer dan 12000 dooden? WASHINGTON, 21 Dec. (Havas). De legatie van Haïti te Washington heeft mede gedeeld, dat naar schatting 12.168 personen zijn gedood bij het bloedbad op de grens van Haïti en Santo Domingo in October van dit jaar. De republiek Santo Domingo wordt be schuldigd het vredesverdrag van 1874 en het vriendschapsverdrag van 1929 te hebben ge schonden. KERSTGESCHENKEN KU N STHANDEL R E E K E R WAGENWEG 102 Geopend toMO uur (Adv. Ingez. Med.) BRANDJE. In den afgeloopen nacht ongeveer half drie ontstond een brandje in de bovenkamer van perceel Vergierdeweg 169, doordat een voor de kachel liggende mat in brand was geraakt. Het werd ontdekt door de 15-jarige dochter des huizes, die door den rook wakker was ge worden. De bewoner en eenige buren hebben het vuurtje met eenige emmers water ge- bluscht, zoodat de brandweer uit Haarlem- Noord. die spoedig ter plaatse was, geen dienst behoefde te doen. Alleen de mat en een ge deelte van den vloer zijn verbrand. De schade wordt niet door verzekering gedekt. Feestviering Cbr. Oraiijevereeni- ging „Prins Willem I". Als de Oranje-telg geboren wordt. Ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeur tenis in het Vorstelijk gezin is de Christelijke Oranjevereenïging „Prins Willem I" voorne mens in de Gemeentelijke Concertzaal het groot historisch schouwspel „Slaet op de trom melen" van „Nedarb" te doen opvoeren. De datum zal later bekend gemaakt worden. HEDEN14 PAGINA'S. De vier architecten, welke hun plannen voor een nieuw stadhuis te Amsterdam nader moeten uitwerken, zijn aange wezen. 3 Arbeids- en rusttijden voor koffiehuis- en hotelpersoneel. 3 De automatische telefoon zal over het heele land gaan werken. 3 Bij een brand in een Japansche volks school zijn 78 kinderen om het leven gekomen. 4 Engeland erkent de „voorloopige regee ring" van Peking niet. 4 Van Zeeland stelt in zijn economisch rap port directe onderhandelingen tusschen Londen, Parijs, Berlijn, Washington en Rome voor. 4 De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft nog geen beslissing genomen inzake reorganisatie. q ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Welgeslaagd. 1 H. D. Vertelling: Haute Finance. 6 Schaakrubriek. 7 Bram v. S.: Boomen in Haarlem's Plant soenen. 9 K. de Jong: Kerstconcert. jo G. J. Kalt: Weihnachts-Oratorium. 10 J. B. Schuil: Kerstfeest. 10 J. B. Schuil: Voordracht mevrouw Iris ZeilingaDoodeheefver. 10 Feestelijkheden in de stad Haarlem als de Oranjetelg geboren wordt. 10 Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1