WENSCHT- HAARLEM'S DAGBLAD De Amsterdamsche Stadhuis-prijsvraag. Kou en Gri GELUKKIG NIEUWJAAR Arbeids- en rusttijden voor koffiehuis- en hotelpersoneel. p 1 NS DAG 21 DECEMBER 1937 H A AR i; EM'S DXGBEAD 3 Vier inzenders werken hun plannen verder uit. Ir. H. T. Zwiers te Haarlem één der vier. B. en W. van Amsterdam hebben deze da gen besloten, overeenkomstig de conclusies van de jury, die de inzendingen voor de Am sterdamsche Stadhuisprijsvraag had te be- oordeelen, vier inzenders, wier ontwerpen daartoe door de jury waren uitverkoren, op te dragen hun plannen verder uit te werken, teneinde daaruit een verdere keuze te doen of door samenvoeging van verschillende ele menten uit de nader uitgewerkte ontwerpen tot een definitief plan voor den bouw van het nieuwe Amsterdamsche Stadhuis te komen. Aangezien alle inzendingen onder motto zijn geschied, bestond bij alle betrokken instanties ten stadhuize groote benieuwdheid naar de namen der vier voorloopig bekroonde architecten en werd de opening der envelop pen die hun ontwerpen vergezelden en waarin zich hun namen bevonden, met groote span ning tegemoet gezien. Besloten was de vier inzenders van de ont werpen, vergezeld van de motto's „13659", „Meron", „Anangkè" en „Belfort" tot het deelnemen aan een besloten prijsvraag toe te laten, Ir. H. T. Zwiers Bij tfl opening der naambriefjes bleek, dat de inzenders van de motto's onderscheidenlijk waren de architec ten: „13659": Ir, H. T. Zwiers, Spaarne- laan 44, te Haarlem, „Meron": Marius Duintjer, Amstel 69 en Auke Komter, Joh.VerhuIststraat 155, beiden te Amsterdam. „Anangkè": J. F. Staal en Arthur Staal, vader en zoon, Lassusstraat 9, te Amsterdam. „Belfort": J. F. Berghoef, Stommeer weg 131 te Aalsmeer en J. J. M, Veg- ter, Harlingerstraat 26, te Leeuwar den. Zooals te begrijpen is, hebben aan de door B. en W. van Amsterdam uitgeschreven openbare prijsvraag velen deelgenomen En vooral veel jongere architecten hebben hun kans benut. Hieronder laten we enkele levensbijzonder heden volgen van de architecten, die uitge- noodigd zijn hun plannen nader uit te wer ken. Ir. Zwiers werd geboren te Amsterdam op 10 Februari 1900 en bezocht de lagere school en de H.B.S. aldaar. Hij studeerde te Delft van 19171923 en was assistent van prof. v. d. Steur aan de Technische Hoogeschool aldaar van 19221926. Van 19231932 was hij leeraar in de bouwkunde aan de M.T.S., afd. van de Academie van Beeldende Kunsten te 's Gra- venhage. De heer Zwiers is ook aesthetisch adviseur der gemeente Zandvoort. Hij vestigde zich te Haarlem in 1926. Zijn belangrijkste bouwwerken zijn: Restauratie van huize „Scheybeeck te Be verwijk. Particuliere kindertehuizen te Amerongen en Beverwijk. Verschillende particuliere woonhuizen en villa's te Zaandam. Haarlem, Bentveld, Zand voort, Beverwijk enz. Kerkje voor de Ver. van Vrijz. Herv. te Be verwijk. Prot. Chr. Meisjesnijverheidsschool a. d. Tetterodestraat Haarlem. Arbeidswoningbouw te Haarlem en Amster dam, o.m. voor de woningbouwvereengingen Coöp. Woningvereeniging van gemeenteper- soneel te Haarlem aan de Spaarndamscheweg (Noorderspaarne) te Haarlem. Middenstandswoningbouw te Amsterdam, o.m. de 255 woningen voor de Ver. Ons Huis aan Olympiaplein en omgeving, het eerste complex in Amsterdam, dat voorzien was van een onder bouwblokken en straat doorgaande begaanbare leidingtunnel voor centr. verwar ming warmwatervoorziening enz. enz. Woningbouw (dienstwoningen voor arbei ders en ambtenaren, woningen voor in genieurs en directeur-hoofduitvoerder) en houten kantoorgebouw op Wieringen voor de M.U.Z. (Mij. tot Uitv. v. Zuiderzeewerken), Zuiderbad te Zandvoort. Aula en Bibliotheekgebouw voor de Land- bouwhoogeschool te Wageningen Kantoorgebouw voor het Prov. Electr. Be drijf van Noord-Holland (P.E.N.) te Bloemen- daal. Oud-Katholieke Kerk met pastorie en wo ningen aan de Kinderhuissingel te Haarlem (in aanbouw). Verder had hij verschillende andere werk zaamheden, als bijv. uitbreidingsolannen Zandvoort, Heiloo, Provinciale terreinen te Heemskerk, id. te Egmond. kleinere bouw werken, techn. adviezen, enz. Hem vielen de volgende bekroningen in prijsvragen ten deel: Rokin-prijsvraag Amsterdam (1924) een der 5 gelijkwaardige bekroningen. Aula-gebouw Landbouwhoogegschool (1928 eerste prijs. Prijsvraag Raadhuis Katwijk (1929) tweede prijs. Verkaveling! en bebouwing Pekingbosch •Baarn (192-6)^2 eerste prijzen. Watertoren W^remar (192-7) derde prijs Verder goud-r rred-v'1- va" bet ?rt!- Hodenpvl-fonds voor in 1932 door de Tech nische Hoogeschool uitgeschreven prijsvraag voor een proefschrift over de vraag, in hoe- Architect Auke Komter verre het gewapend beton van invloed is ge weest op de bouwkunst en welke verwachtin gen dienaangaande nog gerechtvaardigd zou den zijn. Zijn litterair werk, behalve bovengenoemd proefschrift bestaat o.a. uit artikelen in Bouwk. Weekblad Architectura, w.v. ook hij eenige jaren lid van de redactie was, in het tijdschrift Wendingen enz. Voorts bekleedt hij diverse maatschap pelijke functies: voorzitter kring Haarlem B.N.A. (Bond van Nederl. Architecten), voorz. Kunstkring Heemstede, lid van diverse B. N. A.-commissies (Redactie wekeblad, comm. van Onderwijs, Comm. v. d. vaksaneering enz.), eenige jaren secretaris van het Genootschap Architectura et Amicitia, lid van Schoon heidscommissies te Haarlem, Heemstede en Zandvoort, van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs te Haarlem, van de examencommissies voor de Nijver- heids-acten en sinds eenige jaren geregeld deskundige bij examens Techn. Hoogeschool te Delft. De jeugdige architecten Komter en Duin tjer behooren tot de architectengroep „de 8", een groep, die het „nieuwe bouwen" pro pageert. Radio-omroepcontroleur breekt V.A.R.A.-programma af. Bezwaar tegen verschillende woorden in een liedje. De Algemeen-Programma-Commissie deelt ons het volgende mede: Maandagavond is de uitzending, welke de V.A.R.A. binnen het kader van het alge meen programma verzorgde door den radio- omroep-controleur verbroken. dat oogenblik werden onder den titel „kris kras door Nederland" amusementsflit- sen uit de groote steden uitgezonden. Tegen uitzending van eenige woorden van één der liedjes had de Algemeen-programma- Commissie bezwaar gemaakt, daar deze als reclame voor bepaalde producten opgevat zouden kunnen worden. De bedoeling van de V.A.R.A. nu was, één der verboden woorden „uit te faden", om daarna de coupletten van het betrokken liedje zoo om te wisselen, dat de verdere woorden, tegen welker uitzending bezwaar was ge maakt, zonder afbreuk te doen aan het ge heel, zouden kunnen vervallen. Daardoor werd bij den radio-omroep-controleur de indruk jewekt als zou van den ingezonden tekst af geweken worden, terwijl bovendien door een fout van den V.A.R.A.-technicus de beoogde .uitfading" niet plaats vond. Dit was voor den betrokken radio-omroep controleur aanleiding de uitzending te verbre ken. Door een samenloop van omstandigheden duurde het geruimen tijd, voordat de uitzen ding hervat kon worden. Omtrent de vraag, of in dit geval de ver breking van de uitzending gerechtvaardigd was, wordt een onderzoek ingesteld. Naar de voorhanden gegevens was zulks naar alle waarschijnlijkheid niet heta geval. Uiteraard zal te dezen eerst het volledig rapport van den betrokken radio-omroep-controleur afge wacht dienen te worden. Groote hoeveelheden levens middelen ontvreemd. Dieven en helers aangehouden. ALKMAAR, 20 December. De Alkmaar- sche politie is er in geslaagd vier personen aan te houden, die er hun werk van maakten levensmiddelen te stelen. De laatste weken werd Alkmaar onveilig gemaakt door eenige onbekenden die uit vrachtwagens en opslagplaatsen, waar goe deren voor verzending door de goederendien sten lagen opgeslagen, groote hoeveelheden levensmiddelen ontvreemdden. Bovendien werden eenige diefstallen gepleegd o.a. in de fabriek van de firma Ringers, waar chocolade en suiker werd gestolen. In de afgeloopen week betrapte de Alk- maarsche recherche zekere Van V., op hee- terdaad, bij het stelen van een vat met 50 K.G. boter, uit een stalhouderij. Bij een door de recherche in het huis van V. ingestelde huiszoeking werden groote hoe veelheden levensmiddelen gevonden, welke van diefstal afkomstig waren. Naar aanleiding daarvan werden de kost baas van van V., zekere M., en diens schoon vader D. terzake van opzettelijke heling, ge arresteerd. Voorts werd nog aangehouden ze kere V. uit Koedijk. verdrijft U wondersne, CACHETS MIJNHARD" 15-0 lien !c^«# Koker 12 cachets 50 ct. Proefdoosje 2 stuks fOct (Adv. Ingez. Med.) Automatische telefoon over het heele land. Bemiddeling van telefonisten is niet meer noodig ZELDZAME ZWAAN BIJ DOMBURG GEVANGEN. Op het strand te Domburg ise een witte zwaan met geheel zwarten kop en hals levend gevangen. Het bleek een zwartnekzwaan (cyg- nus nigricollis) te zijn. Deze komt hier nooit voor. Het dier leeft in de omgeving van de Zuidspits van Amerika in het Zuiden van Peru, op de Falklandeilanden en aan de Oost kust van Brazilië. Het dier was zeer verma gerd, maar is thans nog in leven. Wijziging der vroeger gemaakte regeling. Naar het Alg. Hdbld. verneemt is in het systeem van het automatisch telefoonverkeer in zooverre verandering gekomen, dat thans het geheele land direct-automatisch bereik baar zal worden, derhalve zonder eenigerlei tusschenkomst van een telefoniste. Er zijn op het oogenblik in ons land reeds 210 rijksnetten geautomatiseerd, tegenover een kleine 1200 met handbedrijf; het percentage der telefoon-abonné's, dat van de geautomati seerde netten gebruik maakt, bedraagt 68% (de drie gemeentelijke netten inbegrepen.) Vermoedelijk zullen in 1944 alle netten ge automatiseerd zijn. Er is thans automatisch verkeer mogelijk tusschen de geautomatiseerde Rijkscentralen in de volgende districten: Amsterdam met Utrecht en Alkmaar (terwijl er bovendien één richting-verkeer bestaat van Haarlem naar Amsterdam); Utrecht met Arnhem en Zwolle en Deventer met Hengelo én Arnhem. Het Ge meentenet Amsterdam kan reeds thans, even als de in hetzelfde district liggende automa tische Rijksnetten, automatisch van buiten opgeroepen worden. In 1938 zal men ook van Amsterdam uit automatisch interlocaal kun nen telefoneeren; dit net zal dan in dit opzicht geheel met de andere rijksnetten gelijk gesteld zijn. Bovendien zullen in 1938 nog verschillen de nieuwe verbindingen tusschen districten worden tot stand gebracht. Aan dat zgn. interdistrictsverkeer waren tot voor kort bepaalde grenzen gesteld. Inclusief het eigen district zou men van de twintig dis tricten slechts negen automatisch kunnen be reiken voor de overige elf zou men dan de tusschenkomst eener telefoniste behoeven. Volgens een dezer dagen gevallen beslissing is het echter mogelijk geworden het automa tisch interlocaal verkeer in de toekomst zon der eenige beperking tot het geheele land uit te strekken, van Sluis naar Delfzijl en van Maastricht naar Den Helder. Men behoeft slechts de kiesschijf te draaien en zonder wachten brengt men zelf automatische ver binding tot stand. Dit nieuwe systeem brengt, vernemen wij verder, een verandering in de z.g. kengetallen mee. Het kengetal is de cijfercombinatie, welke men draait, als men met een ander telefoon net verbonden wil worden. Vóór de drie tot nu toe daarvoor gebruikte cijfers komt in de toekomst een vierde cijfer te staan, dat de groepcentrale bepaalt. Elk telefoondistrict is nl. stervormig opge bouwd: van de hoofdcentrale gaan vertakkin gen naar de knooppunten en vandaar naar de eindpunten. Bij de tot nu toe gebruikte uit drie cijfers bestaande kengetallen bepaalt het eerste cij fer het district, de twee daarop volgende cij fers bepalen de knoop- en eindpuntcentrale. Met één cijfer kan men echter nooit twintig districten bereiken. Dat is echter via de groep- centralen, onder elk waarvan een klein aan tal districten ressorteert, wél mogelijk. Dan bepaalt het eerste cijfer de groepcentrale, het tweede het district, enz. En op die manier wordt het geheele land automatisch bereik baar gemaakt! uw vrienden en cliëntèle een door middel van Ook dit jaar zullen wij in ons nummer van VRIJDAG 31 DECEMBER weder gaarne NIEUWJAARSWENSCHEN in Haarlem's Dagblad opnemen volgens het tarief van 60 cent voor het minimum van vier regels, elke regel meer 15 cent. Men zende ons slechts de plaatsings opdracht, vergezeld van het verschuldigde bedrag en wij doen de rest, veel goedkooper en tevens op veel grooter schaal dan U langs welken anderen weg ook uw wenschen zoudt kunnen overbrengen. Reeds is ons een belangrijk aantal ter plaatsing op gegeven. Wanneer gij dit nog niet hebt gedaan, doet het dan nu. Slllllllllllllil Architect 1. Staat Architect Arthur Staal Regeling wordt 1 Januari a.s. van kracht. Staatsblad 894 bevat een besluit van 7 De cember 1937, tot vaststelling van het tijdstip, waarop met betrekking tot arbeid in koffie huizen en hotels verschillende bepalingen der Arbeidswet 1919 in werking treden. Blijkens dit besluit treden met ingang van 1 Januari 1938 in werking: a. de artikelen 59, 60, 61, 62 eerste lid, twee de lid, onder a en c. en vierde lid, en 63 dei- Arbeidswet 1919; b. de artikelen 68 en 69, onder a tot en met d, der Arbeidswet 1919, voor zoover zij be trekking hebben op den arbeid in koffiehui zen en hotels. Staatsblad 864 bevat het werktijdenbesluit voor jeugdige personen, werkzaam in koffie huizen en hotels 1937. Dit besluit bevat de volgende bepalingen. Artikel 1. Een jeugdig persoon mag in een koffiehuis of een hotel niet langer arbeid verrichten dan negen uren per dag en vier en vijftig uren per week. Artikel 2. 1. de arbeidstijd van een jeugdig persoon, die arbeid verricht in een koffiehuis of een hotel, moet op iederen dag, waarop hij meer dan zes uren arbeid verricht, afgewisseld worden door een onafgebroken rusttijd van tenminste twee uren. Deze rusttijd moet ge heel gelegen zijn tusschen 11 uur des voor- middags en 5 uur des namiddags. 2. bovendien moeten ten aanzien van een in een koffiehuis of een hotel werkzaam jeu°dig persoon worden nageleefd de eischen w.elke door het districtshoofd zijn gesteld omtrent het verleenen van een of meer rust tijden van ten hoogste een half uur, buiten dien, bedoeld in het eerste lid, en omtrent de tijdstippen, waartusschen deze rusttijden moeten worden gegeven. 3. rusttijden van minder dan een kwartier worden geacht tijden te zijn, gedurende welke arbeid wordt verricht. 4. tegen een eisch. ingevolge het tweede lid door het districtshoofd gesteld, kan het hoofd of de bestuurder der onderneming binnen veertien dagen na de dagteekening van den eisch in beroep komen bij den mi nister. Diens beslissing wordt met redenen omkleed. 5. wordt in beroep de eisch gewijzigd, dan treedt de gewijzigde eisch in de plaats van dien, waartegen beroep Is ingesteld. 6. Voor het hoofd of den bestuurder vloeit geen verplichting voort uit een eisch, zoo lang daartegen beroep kan worden ingesteld en zoolang omtrent een ingesteld beroep niet is beslist. 7. een jeugdig persoon mag gedurende de in dit artikel bedoelde rusttijden niet ver blijven op een besloten plaats, waar als dan de bedrijfsarbeid wordt verricht, behalve tot het nuttigen van een maaltijd. Artikel 3. In een koffiehuis of een hotel in de eigen woning van het hoofd of den bestuurder van de onderneming, die zijn bedrijf uitoefent zonder hulp van anderen dan zijn echtge- noote en bloed- of aanverwanten, tot den derden graad ingesloten, die bij hem inwonen, mag een jeugdig persoon, behoorende tot die bloed- of aanverwanten, geen arbeid verrich ten tusschen 8 uur des namiddags en 8 uur des voormiddags. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Januari 1938. Staatsblad 863 bevat het rusttijdbesluit voor volwassen koffiehuis- en hotelpersoneel 1937 Hieraan ontleenen wij: Artikel 1. Een man of een vrouw, die arbeid verrichi in een koffiehuis of een hotel, moet een dagelijkschen onafgebroken rusttijd hebben van ten minste tien uren Artikel 2. 1. Indien in een koffiehuis of een hotel een opeenhooping van werk voorkomt of zich daar bijzondere omstandigheden voordoen, kan het districtshoofd, of in beroep ingevolge he' derde lid onze minister, schriftelijk en voor waardelijk of onvoorwaardelijk vergunnen dat in die inrichting ten aanzien van aldaar werkzame mannen 'of vrouwen wordt afge weken van het bepaalde bij artikel 1. 2, het districtshoofd behoeft een voor iedei geval aan te vragen machtiging van den di recteur-generaal van den arbeid voor het verleenen van een vergunning; aindien de vergunning zich over een tijd vak van meer dan veertien dagen uitstrekt; b. alvorens sedert het eindigen van een voorgaande, voor dezelfde personen geldende, vergunning ten minste zes dagen zijn ver- loopen, behalve in de gevallen, door den mi nister bepaald; c. indien de vergunning geldt voor meer dan drie dagen achtereen of meer dan vier dagen in een week; d. indien de rusttijd, als bedoeld in artikel 1, minder dan zeven uren bedraagt. 3. tegen de beschikking van het districts hoofd op een verzoek om een vergunning, als bedoeld in het eerste lid. kan het hoofd of de bestuurder van de onderneming binnen veertien dagen na de dagteekening der be schikking in beroep komen bij den minister. 4. indien ten aanzien van een groep van ondernemingen in alle of bepaalde gemeen ten of gedeelten van gemeenten aanleiding bestaat, om op de gronden, in het eerste lid omschreven, een vergunning, als in dat lid bedoeld, voor alle ondernemingen te ver leenen, kan de minister voorwaardelijk of onvoorwaardelijk zoodanige vergunning ver leenen. 5. indien ten aanzien van een groep van on dernemingen in alle of bepaalde gemeenten of gedeelten van gemeenten van een district, als bedoeld in artikel 77, tweede lid, der ar beidswet 1919, aanleiding bestaat, om op de gronden, in het eerste "lid omschreven, een vergunning, als in dat lid bedoeld, voor alle of een aantal ondernemingen dier groep te verleenen, kan onze minister het districts hoofd daartoe machtigen. 6. een vergunning, bedoeld in het vierde lid of een machtiging, bedoeld in het vijfde lid. wordt, behoudens onvoorziene spoedeischende gevallen, niet verleend, alvorens de bedrijfs- raad is gehoord, of, bij het ontbreken van een bedrijfsraad, de vakvereenigingen van werk gevers en arbeiders in het bedrijf in de ge legenheid zijn gesteld daarover haar meening kenbaar te maken. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Januari 1938. ZEVEN ARRESTANTEN VOOR ééN INBRAAK. Ongeveer drie weken geleden was ingebro ken in den radiohandel van de firma J. H. v„ aan de Katshooek te Rotterdam. Vier radio toestellen werden toen ontvreemd. Toen dezer dagen de benadeelde een van die toestellen bij een anderen radiohandelaar in de étalage zag staan, verwittigde hij de politie, die een aanwijzing inzake de daders kreeg. Dit leidde tenslotte tot de aanhouding van de mannen, die de inbraak hadden gepleegd en van de tusschenpersonen, die als helers zijn opgetreden. In totaal zijn in verband daarmede zeven personen aangehouden, n.l. de 21-jarige mon teur O. de G., de 24-jarige loswerkman A. P. v. d. H„ de 46-jarige B„ de 26-jarige loswerk man J. B., de 30-jarige Koopman A. B., de 26-jarige varensgezel C. J. J. B. en de 29-jarige chauffeur K. H. L. allen zijn opgesloten. Sperregeling brootlverkoopers- bedrijf. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het verboden is een inrichting, waarin het broodverkoopersbedrijf al of niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voor zoo ver die uitoefening betreft, te vestigen zon der vergunning van den minister. Onder de uitoefening van het broodverkoo persbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan het in voorraad hebben anders dan voor eigen gebruik, of het aan het publiek verkoopen van brood, anders dan uit eigen bakkerij afkomstig, met uitzondering van het in voorraad hebben of het aan het publiek verkoopen van brood, uitsluitend dan wel in hoofdzaak bestemd voor verbruik ter plaatse. Tram kwam op verkeerd spoor. Jongen en meisje aangereden en ernstig gewond. Maandagavond tegen acht uur is op den hoek van de Rozengracht en Marnixstraat te Amsterdam een ongeluk gebeurd, waarbij een Iongeman en een meisje ernstig zijn gewond. Een motorwagen van lijn 10 reed in dc richting van de Raampoort. Daar door een motordefect de bestuurder niet kon remmen, reed de wagen op het spoor van Lijn 17, waai de jongen en het meisje liepen, die dachten, dat Lijn 10 zijn gewone route zou volgen. Zij werden door den motorwagen gegrepen en zijn ernstig gewond in het Wilhelminagast- huis opgenomen. Het meisje had een hersenschudding opge- loopen, terwijl de jongeman een schedelfrac tuur heeft.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5