Haarlem's Dagblad B Duitschland krijgt meer vrije deviezen. Ontwerp kinderbij slagwet aanhangig gemaakt. Weet wat U eet! KERSTTAARTEN KERST TULBANDEN Winter. BERICHT Hef belangrijkste 55e Jaargang No. 16719 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplcin 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Woensdag 22 December 1937 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maauden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.7a, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelahonnementstarieven op aanvTaag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Percentage van 6 op 10 gebracht. Overslagkosten vallen nu ook onder de clearing. Toelichting op het afgesloten clearingverdrag. Zooals we reeds in het kort hebben mede gedeeld zijn na moeizame onderhandelingen de vertegenwoordigers van de Nederlandsche en Duitsche regeering tot overeenstemming gekomen, om het bestaande clearingverdrag, dat op 31 December a.s. zon afloopen, be houdens eenige wijzigingen, waarop hieron der zal worden teruggekomen, voor den duur van een jaar te verlengen. Van Duitsche zijde was de actie gericht op ontbinding van de clearingregeling, waarvoor dan in de plaats zou moeten komen een soort van betalingsovereenkomst, zooals Duitsch land deze ook heeft gesloten met Engeland Frankrijk en België en waai-bij dan aan Duitschland zelve zou moeten worden over gelaten, om de vrije Nederlandsche guldens, waarover het dan de beschikking zou ver krijgen, naar eigen inzicht te verdeelen, het zij over Nederland, hetzij mede over andere laxxden. Tegen dit denkbeeld rezen echter van ver schillende zijden in Nederland ernstige be- zwareix, waarbij er vooral op werd gewezen, dat onze verhouding tot Duitschland in het betalings- en goederenverkeer zooveel ge compliceerder is en op geheel anderen leest is geschoeid dan die met genoemde landen, dat een vergelijking daarmede en derhalve een beroep op de met die landen gesloten .over eenkomsten niet kuxmen opgaan. Het eind van het lied is geweest, na lang durige en moeilijke besprekingen, dat men het eens kan worden over een clearing-over- eenkomst, welke voor één jaar is aangegaan. Terwijl men nu in 1934 zich wel een goed beeld kon vormen van deix aanvang en aard van het Nederlandsch-Duitsche goederenver keer maar (nog) niet van de door beiden landen elkaar bewezen dienstpraestaties (scheepvaart, transito-verkeer, kapitaalver keer) "heeft de ervaring van de afjgeloopen 3 jaar ook omtrent dezen kant der onderlinge financieel-economische regeling meer licht verschaft. In dit verband zij even aangestipt, dat ter wijl de uitvoer van Duitschland hierheen tot den uitvoer van ons land naar het Duitsche Rijk zich verhoudt als van ongeveer 2 1, Ne derland op zijn beurt heel wat meer dienst praestaties aan Duitschland verleent, waarbij ons transito-verkeer en ook de kapitaalsver- leening aan onze Oostelijke buren een grooten rol speelt. Thans is dit geheele verkeer samen gevallen in de nieuwe clearing-overeenkomst. Om die te verkrijgen hebben wij een tweetal offers gebracht, en wel: lo. Met betrekking tot de toekenning van het percentage vrije deviezen (dit is op 10 pet. gesteld) dienende om de Duitschers over „vrije guldens" te doen beschikken om, hetzij tegen over Nederland, hetzij tegenover andere lan den bepaalde verplichtingen te voldoen. 2o. Doordat eenige nieuwe posten ïnet in gang van 1 Januari a.s. in het clearingver- keer zijn opgenomen. Zoo worden van 1 Januari 1938 af in de clearing-regeling opgenomen a. Alle overslagkosten in transito- exx haven- verkeer, tex*wijl dit tot dusverre slechts voor een gedeelte daarvan gold. b. Bepaalde met het handelsverkeer ver band houdende kosten (salarissen, reis-bureau kosten enz.) komen onder de clearing, terwijl dit onder de oude regeling alleen t.a.v. die kosten van het goederenverkeer gold. Dit laatste was minder ruim, sloeg alleen op in- en uitvoer van beide landen, tex-wijl de nieuwe omschrijving ook betrekking kan hebben op kostexi samenhangend met betaling voor goe deren van vreemdexx oorsprong. Aangestipt zij nog, dat bedoelde kosten geerx verband houden met winsten. Het hier vermelde is vooral van belang voor den Nederlandsch- Duitschen tusschenhandel. c. Kostexx van het verkeer tusschen Duit sche zeehavens via Nederland xnet den Rijn en vorots van de kustzeevaart in Duitsch land. d.) De kosten van transportverzekering voor zooverre deze betrekking hebben op Nederlandsch-Duitsch goederenverkeer. Onveranderd gehaxidhaafd, ook in zijn grondslagen, is het stelsel van de betalings- coxitingentexi. Terstond na afloop vaxx de eigenlijke onderhandeliixgen over de clearing- kwestie ixi 't algemeen, stak men de hoofden bij elkaar voor de vaststelling der betalings- coxitingenten over het eerste kwartaal van 1938'. Dat deze iets lager liggen dan in het laatste kwartaal van dit jaar 't geval was, is geenszins een gevolg vaxx de nieuwe clearing- overeenkoxnst maar van 't feit, dat de Duit sche uitvoer naar Nederland den laatsten tijd wat is achtergebleven bij de aanvaxxkelijke verwachtingen gevolg van de gewijzigde conjunctuur. Zonder de lezers nader met cijfers te ver moeien moge xiog even in herinnering ge bracht, dat de 14 pet. die oorspronkelijk uit de clearing werden genomen met het oog op „dekking" vaxx den achterstand in de ixx 1934 xxog door Duitschland te voldoene vorderin gen, niet meer noodig zijn, zoodat die allengs voor vrije deviezen en voor goederenbetaling konden worden aangewend. Tot besluit zij xxog opgexnerkt, dat de ver deeling der betalingscoxxtingenten met 't oog op dexx uitvoer van de verschillende groepen van producten xiaar Duitschland vrijwel onver anderd is gebleven, dat er evexx doeltreffende waarborgen voor konden zijn tegen uitputting dier contingenten, als weleer, exx dat o.m. ook de tuinbouw heusch geen reden heeft om be ducht te zijxx voor gebrek aan medewerkiixg ten dezexx, van de zijde der Duitsche autori teiten. Exx nu, tot besluit, nog een heel enkel woord over het Nederlandsch-Duitsch verdrag be treffende het goederenvei'keer. Ook dat liep met 31 December van dit jaar ten eixxde. In afwijkiixg van den tot ïxu toe gebi-uikelijken gang van zaken om, al of ïxiet met exxkele wij- zigixxgeix, deze overeenkomst telkens opnieuw voor eeix vol jaar te verleixgen is dit thans niet gebeurd en kwam men een voortzetting vaix nog slechts 3 maaixden, d.w.z. tot 31 Maart 1938 overeen. De oorzaak hiervan was gelegeix ixx de moei- lïjkhedexx, die zich bij de besprekingexx over de cleariiig-overeeixkomst voordeden. Daar door ontstond eeix dusdanig oponthoud, dat mexx besefte niet meer tijdig alles oxxder de oogen te kunnen zien en te regelerx voor een verdrag, dat voor een geheel jaar zou gelden. Dat er op dit gebied eenige moeilijkhedexx vaxx ernstigeix aard te duchten zouden zijn, is, menschelijkerwijze gesproken, uitgesloteix. Reeds het feit, dat meix het eens kon worden over eexx betalings- (clearing-) regeling voor deix tijd vaxx een jaar wijst er op, dat er geexx aanleiding bestaat om extra-moeilijkheden t.a.v. het „handelsverdrag" te vreezen. Zoo be staat er o.i. gereedeix gi-ond om te vertrouwen, dat ïxxen tijdig d.w.z. voor 31 Maart a.s. een definitieve overeeixkomst voor 1938 voor elkaar zal hébben. Dl'. E. V. RAALTE. SCHENK SCHOONHEID GEEF BLOEMEN EUN'S LOEMENMACAZIJN GIERSTRAAT 75 TELEFOON 14858 (Adv. Ingez. Med.) De Regeeringspersdienst ïxieldt: Het in de Troonrede aangekoixdigde wetsontwerp in zake de toekennixxg van kinderbijslag is thans door den ministervaix sociale zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid aaxxhangig gemaakt. Waarom de Gasfabriek minder must maakt. Grondstoffen zijn duurder. Eldei-s ixx dit xxummer geven wij eeix beschou wing over de Haarlemsche gemeentebegrootirxg voor 1938. Daarin wordt becijferd, dat de winst uit de Gasfabriek voor 1938 f 97.374 lager geraamd is dan voor 1937. Daar voor 1938 geeix uitgaaf post is opgenonxeix voor verrekeniixg der An- nexatie-schadeloosstellixxg van f 45.305, is de werkelijke winst niet minder dan f 142.679 lager geraamd. Heden oixtvixxgen wij de bijlagen der Be grooting, waarin ook de afzonderlijke begroo ting der gasfabriek is opgenonxeix. Uit deze detailcijfers blijkt, dat er voor 1938 geen lagere omzet voor de Gasfabriek wordt verwacht. Er is berekend, dat de verkoop van gas in 1938 f 1.409.540 zal opleveren, tegen f 1.398.610 in 1937. De ontvangst voor bijproducten is ge taxeerd op f 327.150 tegen f 318.890 in 1937. De daling van de winst moet ge heel verldo,ard worden uit de stijging van de kolenprijzen en uit een grootere afschrijving op de fahr-iek. De uitgaaf aan kolen wordt voor 1938 ge raamd op f 458.710 tegen f 289.900 in 1937. De prijs van steenkolen is gestegen van f 6.75 op f 10 per 1000 K.G. In 1937 werd voor afschrijving f 225.910 be stemd, nu is dit' bedrag op f 272.640 uitgetrok ken. De rentelast van geleende kapitalen is daarentegen gedaald van f 221.000 in 1937 tot f 212.500 in 1938. UITSLUITEND MET ROOMBOTER BEREID It LUXE-BAKKERIJEN TELEFOON 10876 13714-11643-12193 (Adv. Ingez. Med.) De Kerstinzameling voor de Stille Armen. Vijftiende verantwooiding van bij ons blad ingekomeix giften. P. M. f 1; mevr. W. f 10; J. Kr. f 2.50; T. M. f 1; L. Heemstede f5: W. de B. f 2,50; v. L. f 2.50: G. M. f 250: Bridgepot B. en V. f 2.50; C. V. f 1; M. de L.—K. f 2,50: M. H. f 3; M. C. f 1, fam. M. f 1; Allen moeteix meehelpexx f 0.50; N.N. f 0.50; M. H. te Z. f 2: J. v. d. M. f 2.50; B. B. f 1 ;M. H. O. f 2,50; J. A. B. f 2.50: R. H. f 10; L. L. f 1; A. M. f 1; E. P. f 1; fam. K. f 0.50; J. A. P. f 2.50; S. f 1; N. N. f 2,50; Fam. A. f 10; vaxx 4 dienstmeisjes f 3.50; N. N. f 2,50; N. N. f 5; uit de spaarpot van Lex Fuhri f 1; G. H. B. f 10; L. C. K. f 5; S. f 5; G. J. S. f 5; M. B. H. f 5; 4 trouwe bridgers f 5; A. B. f 2.50, A. B. f 2.50; J. P. B. Jr., f 2.50: L. J. v. h. K. f 2.50; D. M. f 1.50; S. M. R. f 1; E. R. f 1; E. H. D. f 1; J. G. W. f 1; Mevr. de Wed. M. W. p.K. f 1; J. J. Y. f 1; fa. H.—G. J. L. f 1; Mej. T. V. f 1; mevr. J. v. d. S. f 1; J. B. A. K. f 1; Wed. C. v. H. f 2.50; van Rietje f 0.75; M. S. f 1; de R. f 2.50; P. K. f 1; J. J. v. d. H. f 1; totaal f 156,25; vorig totaal f 5627.24. Thans zijn ixx het geheel bij oxxs ingekomeix 1196 giften tot een bedrag van f 5783.49. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soenda plein 37 of gestort worden op onze postgiro rekening No. 38810 onder vermelding „Voor de stille armen". Alle giften worden door ons verantwoord. Jkr. mr. N. C. dc Gijselaar overleden. Oud-lid der Eerste Kamer en oud-burge meester van Leiden. Te Wassenaar is Dinsdagavond in den ouder dom van 72 jaar overleden jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, oud-president-curator der Leidsche universiteit en oud-burgemeester van Leiden. Nicolaas Charles de Gijselaar werd geboren 21 October 1865 te Gorinchem; hij bezocht al daar de H.B.S., vervolgens het gymnasium te Haarlem en liet zich 25 September 1884 te Leidexx als student in de rechtswetenschappen inschrijven. Lx 1891 promoveerde hij tot doctor iix de rechts- en staatswetenschappen op proefschrift: Het Pananxakanaal. Vervolgens vestigde dr. de Gijselaar zich als advocaat te Amsterdam, doch korten tijd daarna werd hij opgenomen ixx het bankiershuis van zijn vader te Gorinchem. In de plakts zijner inwoning had hij zitting in tal van besturen; van 1906 tot 1913 had hij voor de Chr. Hist. Unie zitting in de Prov. Staten van Zuid-Holland. In 1910 werd hij benoemd tot burgemeester van Lei den, welke functie hij tot 31 December 1927 heeft bekleed. Lx 1917 werd hij benoemd tot president curator der Leidsche Universiteit, terwijl hij in 1913 zijn intrede in de Eerste Kamer deed. De begrafenis heeft plaats Vrijdagmiddag 2 uur op de begf&afplaats Rhijnhof onder Oegstgeest. Wij zijn den winter ingegaan. Het zonnelicht gaat zoetjesaan, Van dag tot dag weer lengen; Wij vragen in onzekexdxeid. Wat zal ons deze wintertijd Behalve dat, nog brengen? De een heeft strenge vorst voorspeld, De ander heeft als vast verteld, Dat ons de voi*st zal sparen; Ik speel maar liever geen profeet En zeg, daar ik er niets van weet: Wij zullen 't wel eiwaren. Maar d' almanak heeft het niet mis, Dat winter nu begonnen is, Hij geeft ons vast een proeve; En 't blijft alleen nog maar de vraag, Of hij al spoedig na vandaag, Nog komt met sterker troeven. Wanneer je om je henen ziet, Dan zeg je zacht: ik hoop van niet, Hoe 't velen moog' verblijden; Helaas beteekent voor veel meer, Een stevig vriezend winterweer, Een al te bitter lijden. I Het woord is aan Vauvenargues: Om te zoeten of een ge dachte nieuw is heeft men haar slechts heel eenvoudig uit te dr-ukken. De lioogere winst uit liet G. E. B. Stijging- van den omzet. B. en W. van Haai-lem hebben de winst uit het Electriciteitsbedr ij f voor 1938 jgeraamd op f 959.986. tegen f 865.300 in 1937. Een vermeer dering dus van f 94.686. Daarvan is evenwel f 50.823 verklaard uit het feit, dat in 1938 door het bedrijf geen bedrag meer opgebracht be hoeft te worden voor liet verrekenen van de annexatie-schadeloosstelling. Maar buiten dit bedrag is de whist dus nog met f 43.863 ge- stegeix. Dit komt omdat de stroom meer op zal brengen tengevolge vaxx de stijging van den omzet. De opbrengst is voor 1938 geraamd op f 2.513.675 tegen f 2.418.857 in 1937. Voor brandstoffen zal in 1938 evenwel, ten gevolge van de stijging van de prijzen, f 243,650 uitgegeven worden tegen f 159.460 in 1937. LUDENDORFF'S DOOD. De overbrenging- van het stoffelijk overschot van den generaal naar het gebouw van het opperbevel te München. Japansche troepen in de Biasbaai geland? Opschuding te Kanton. Het Chineesehe blad „Sautengpau" dat in nauwe betrekking staat met Chineesehe mili taire kringen, meldt, dat Maandag in de Bias baai ongeveer 10.000 man Japansche troepen aan land zijn gezet, deze troepen moeten de spoorwegverbinding tusschen Hongkong en Kanton afsnijden. Te Kanton heerscht groote beroering. De Chineesehe bevolking vlucht bij duizenden naar de Europeesche wijk Sjamin. De Britsclxe autoriteiten te Kanton hebben den Engelsclxen den Engelschen den raad gegeven, zich gereed te houden om de stad direct te kunnen ver laten. Tsingtao brandt nog steeds. Volgens berichten uit Tsingtao staan daar nog steeds ongeveer twintig Japansche fabrie ken in brand. Het vuur grijpt snel om zich. Voor Tsingtao zijn zestien Japansche oor logsschepen gesignaleerd. De ingang van de haven is thans volkomen afgesloten. De Chi neesehe tröepen hebben lxun voorloopige ver- dedigiiigsstelliiiigen betrokken. Tien Chineesehe vliegtuigen neergehaald. Volgens een nxededeelixxg van het derde Ja pansche eskader, hebben Japansche marine vliegtuigen gevlogen boven Lantsjau, de hoofdstad van de Chineesehe provincie Kan- soe. en daarbij een hangar gebonxbardeex'd Acht vliegtuigen werden vernield, daarop ont- stand een luchtgevecht, waarbij de Japanners tien vliegtuigen omlaag brachten. VERGADERING ARMENRAAD. Dinsdagmiddag had op het Stadhuis een druk bezochte vergadering plaats van den Ar menraad. Wegens verhindering van den voor zitter, mr. dr. W. P. Vis, werd het voorzitter schap waargenomen door den heer E. v. d. Wall, lid van het bestuur. Het jaarverslag over 1936 werd goedgekeurd. Na de rondvraag wex-d de vergadering gesloten. In Princetown, gelegen aan de Atlantische kust van den Amerikaauschen staat Massachusetts, zijn tijdens deix jongsten storm talrijke huizen aan de haven verwoest. De Gen. Cronjéstraat versierd. Met dennentakken en Kerstklokken. De altijd ijverige Gen. Cronjéstraatvereeni- gin heeft de aardige gedachte gehad om tij dens de Kerstdagen de Gen. Cronjéstraat op feestelijke wijze te versieren. Guirlandes van dennentakken zijn over de straat gehangen met daarttusschen in kex-ststerren en kerst klokken, die des avonds verlicht, worden. Meer dan 2000 electrische lampjes zijn hierin ge bruikt, zoodat men zich wel kan voox*stellen, dat dit een feeëriek gezicht oplevert. Bovendien worden gedurende' tien dagen per gramofooninstallatie kerstliedei-en uitgezon den, deze uitzendingen worden door de firma Donxhof verzorgd, die ook de electrische instal latie heeft aangelegd. Deze origineele Kerstversiering zal zeker veel belangstelling trekken. Weer een Engelseli militair vliegtuig verongelukt. Twee dooden. In de buurt van Londen is een Engelseli mi litair vliegtuig neergestox't en vernield. Twee inzittenden zijn om het leven gekomen. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN; 16 PAGINA'S Een ontwerp-kinderbijslag-wct is bij den Hoogen Raad van Avbefd aanhangig ge maakt. De Tweede Kamer heeft het beleid van mi nister Steenberghc besproken. Ook het Hoog Militair Gei'echtshof spreekt den officier, betrokken bij het incident bij de Jamboree-wandeltocht vrij. De scholen krijgen vrijaf bij de a.s. blijde gebeurtenis Chamberlain en Eden over Engeland's in ternationale politiek. De ontwerper van het Briand-Kellogg pact, Frank B. Kellog is op 80-jarigen leeftijd overleden. De Spaanschc regeeringstroepen hebben Teruel bezet. In de vergadering van de Kamer van Koophandel te Haarlem is critiek op de telefoongids geoefend. Hoe het komt, dat de begrooting van Haar lem voor het jaar 1938 ongunstiger is dan die over 1937. ARTIKELEN, ENZ. Dr. E. van Raalte: Duitschland krijgt meer vrije deviezen. J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. H. D. Vertelling: Een eigenaardige Kerst nacht Van onzen Zweedschen correspondent: Over Scandinavische films. K. de Jong; Concert der H. O. V. J. B. Schuil over Muggen om de kaars. Een tehuis voor ouden van dagen te Bloe- mcndaal De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1