STARK'S SS Uit Haarlem's Gemeenteraad. PHILIPS- of ERRES-TOESTELLEN van ALBA - Gr. Houtstr. 158 DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBEAD 8 Met 31 legen 5 stemmen nam de raad het voorstel van 11. e nWaan om in het Florapark een nieuw gebouw te laten zetten voor de openbare school in de Wilhelminastraat. Het gebouiv in de Wilhelmina- straat wordt dan bestemd voor de school der St. Jozefsgezellenvereeniging, daar haar tegenwoordig gebouiv in de Kamperstraat bestemd is voor een nieuwe huisvesting van Maatschappelijk Hulpbetoon Woensdagmiddag, vergaderde de Raad van 1 Haarlem. Voorzitter: Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, Burgemeester. De Voorzitter wees er op, dat.de Raad thans een bruid in zijn midden heeft. Hij wenschte namens den Raad mej. Broersma hartelijk geluk met liaar voorgenomen hu welijk. De Raad acht zich gelukkig, dat er geen wettelijke verplichting voor haar is om na haar huwelijk af te treden als lid van den Raad (applaus). Zonder discussie werden de volgende voor stellen aangenomen: B. en W. stellen voor met dankbetuiging te aanvaarden een schenking van de Stichting ..Haarlem's Bloei" als blijvend aandenken van de Frans Halstentoonstelling, bestaande uit de copieën van de schilderijen „Het Visschers- meisje", „De Visschers jongen" en „Hlile Babbe", gecopieerd resp. door de heeren'L. Th. C. Lourijsen, R. Gerbrands en H. J. Wesseling. Voorstel om van het raadslid den heer Joh. Visser in dank te ontvangen een door hem vervaardigde copie van het schilderij van Frans Hals, voorstellende „De lachende man met bierstoop". Voorstel om het voorschot van f 39.000 uit het Werkfonds voor den bouw van de aula op de begraafplaats aan den Vergierdeweg met f 5281 te verhoogen. Tevens eens voorstel om het bedrag van f 85.000 voor den bouw van de brandweerkazerne te verhoogen met f 1000 Voorstel tot verkoop van grond: a. aan de Frederik Hendriklaan aan ir. W. S. Overdiep; b. aan de Marsstraat aan Gebr. Van Schuppen. Voorstel om mej. M. S. de Boer, onderwij zeres aan School Ho. 17 (Wilhelminastraat) met ingang van 1 Januari 1938 over te plaat sen naar de School voor uitgebreid lager on derwijs letter C (Parklaan). De winkels op Oudejaars avond. Voorstel om te bepalen, dat de regeling, aan gegeven in art. 4 lid 2 onder d van de Winkel sluitingswet behalve voor de in gemeld wets artikel genoemde winkels op 31 December 1937 ook zal gelden ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten verkoop in voorraad zijn hetzij visch, hetzij fruit, hetzij melk en zuivelproducten, hetzij tabakswaren, hetzij bloemen en planten. Verder om te bepalen,, dat in af wij Icing van art. 8 van eerder genoemde wet, het venten, verkoopen, te koop aanbieden op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en waterwegen op 31 December 1937 zal zijn toegestaan tot 10 uur 's avonds. De heer Castricum (r.k.) zei, dat als B. en W. dit voorstel 3 jaar geleden hadden ge daan, de Raad dit met hoongelach zou heb ben ontvangen. Maar ook nu zijn er bezwaren tegen. De Oudejaarsavond is een heilige avond. Daarom moet de winkelverkoop niet worden uitgebreid er moet volstaan worden met hetgeen de Winkelsluitingswet voor schrijft. De mensehen moeten zooveel moge lijk in de gelegenheid gesteld worden als zij daartoe lust gevoelen naar de kerk te gaan. Daarna wil men den avond in het gezin door brengen. Verleden jaar is het ter elfder ure gelukt de gelegenheid tot opening der win kels uit te breiden. Op dien weg moet niet worden doorgegaan. Daarom moet de Raad het voorstel van B. en W. om weer hetzelfde te doen als verleden jaar en de winkels tot 10 uur open te stellen, verwerpen. De heeren De Braai (A.-R.) en Schaafsma (C.D.U.) waren het met dit betoog eens, hoewel zij het te sterk vonden te spreken van een heiligen avond. De heer Peper (communist) vond het ook beter de winkels weer om 8 uur te slui ten. De heer VanTetering (r.-k.) vond het geen bezwaar om de winkels tot 10 uur open te houden. De heer Van der Winden (S.D.A.P.) pleitte voor sluiting. Evenzoo de heer Van Engelen (K.D.P.) Op oudejaarsavond wordt er toch weinig ver kocht. De voorzitter, zei dat B. en W. het voorstel doen in verband met net raadsbesluit van het vorige jaar. Gaarne zal het college zich neerleggen bij •het besluit dat de raad neemt. De winkels mogen nu tot 8 uur open zijn en dan is het toch niet mogelijk om meer naar de kerk te gaan. De heer Castricum: ik hoop, dat de werkgevers het winkelpersoneel dat naar de kerk wil gaan eerder vrij zal willen geven. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 22 tegen 16 stemmen. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Want aan hwa oranje koppen kunt u zien, dat u op 'n voorrangsweg rijdt. En verder dient a op vierkante oranje bordjes met witten rand te letten, dat zijn óók voorrangsweg-kenteekens. Rijwielstalling. B. en W. vroegen een crediet van f 950 voor het maken van een rijwielstalling bij het ge bouw Kleine Houtweg 47. De heer Castricum (r.-k.) vond dit be drag hoog. De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder, zei dat de kosten zoo hoog zijn omdat het terrein waar de rijwielstalling gemaakt moet worden nu een chaos is. Het moet betegeld worden en ook moet er een afvoer van regen water komen. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen. TJitkeering Pensioenfonds. B. en w. stelden voor hun college te mach tigen. een eenmaal bij raadsbesluit voor een bepaald tijdvak toegekende uitkeering ten laste van het gemeentelijk pensioenfonds, na afloop van het tijdvak, waarvoor de uit keering is toegekend, telkens voor een nieuw tijdvak te verlengen, indien de omstandig heden daartoe, naar de meening van B. en W. aanleiding geven. De heer Peper (communist) had er be zwaar tegen dat de raad deze beslissingen uit handen zou geven. De heer Castricum (r.-k.) sloot zich daarbij aan. Spreker stelt in deze aangele genheid niet veel vertrouwen in het college van B. en W. getuige de houding van dit col legen tegenover een ouden man die vroeger een uitkeering van Schoten ontving. De heer Reinalda (s.d.a.p.) incasseerde de opmerking van den heer Castricum. Die quaestie was evenwel heel anders. Het be treft hier alleen menschen die in dienst zijn van instellingen die in nauw contact staan met de gemeente. De raad heeft in twee ge vallen pensioen toegekend. B. en W. vragen nu alleen de administratieve machtiging om de pensioenen door te betalen, anders zou de raad elk jaar een besluit moeten nemen. Als er verandering in komt, moeten B. en W. de zaak bij den raad aanhangig maken en dan beslist de raad. Na die toelichting werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Verbetering verkeer over den Wagenweg. Voorstel om een bedrag van f 4500 ter be schikking te stellen voor verbreeding van den Wagenweg tussehen de Iordensstraat en den Koninginneweg (opheffen van het voetpad langs het Florapark). De heer Weustink (r.-k.) was dankbaar voor het voorstel van B. en W. Nog beter zou zijn het breede trottoir tussehen Iordens straat en Plein te versmallen en ,bij den rij weg te trekken. De heer Reinalda (s.d.a.p.) wethouder, verdedigde het voorstel van B. en W. Het denkbeeld van den heer Weustink om het trottoir aan de Oostzijde van den Wagen weg tussehen de Iordensstraat en het Plein te versmallen om ook op dit punt den weg te verbreeden, zal worden overwogen, maar de moeilijkheid is, dat onder dit voetpad buizen der waterleiding en kabels liggen. De heer Klein Schiphorst gaf in overweging het verkeer op den Wagenweg uit het Zuiden om te leggen door den Hout of het Florapark. Laat men die mogelijkheid eens ernstig onderzoeken. De heer Visser (C.H.) zei dat hij deze ge dachte al vele keeren in den raad bepleit heeft. B. en W. wezen het toen evenwel af. De heer Reinalda (wethouder) herin nerde aan de gedachtenwisseling in den raad verleden jaar bij de behandeling der begroo ting over het één richting verkeer op den Wa genweg. Toen is door den vorigen burgemees ter gewezen op de bezwaren. Er kan nu bij de volgende begrooting nog eens over gesproken worden. Maar al gaat men tot het invoeren van een één richting verkeer over, dan is de verbetering die nu voorgesteld wordt, toch niet overbodig. Het voorstel van B. en W, werd aangenomen. Besmettelijke Ziektenwet. Voorstel tot het vaststellen van Verordenin gen op de heffing en invordering van rechten voor afzondering, verpleging of onderzoek, als bedoeld in art. 21 der Besmettelijke-Ziekten- wet. De heer Peper (communist) vond het voorgestelde tarief te hoog. De heer van der Wall (C.H.), wethouder, zei. dat deze tarieven zijn gemaakt overeen komstig de voorschriften der regeering. Ei- zijn evenwel zeer weinig gevallen die onder het tarief vallen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Beroepskeuze. Voorstel tot wijziging der Verordening voor de heffing van leges (raadpleging van het Bu reau voor de Beroepskeuze). De heer Noordewier (communist) zei dat er misschien weinig reden is het bureau in stand te houden nu er zoo weinig arbeids gelegenheid is. De voorgestelde tarieven zijn te hoog. Als men een inkomen van f 800 heeft is het on mogelijk daarvan f 1 af te staan voor een advies van het bureau. Door de tariefsverhooging zal het aantal personen dat zich tot het bureau wendt klei ner worden en dan zal er niet meer geld uit komen. De heer B ij v o e t (r.k.) vroeg eenige in lichtingen over het voorgestelde tarief. De heer Castricum (r.k.) wees er op, dat B. en W. in het voorstel gemachtigd wor den bij onmacht vrijstelling van betaling te geven. De heeren Westerveld en Voogd (s.d. a.p.) onderschreven dit. B. en W. moeten de verordening soepel toepassen. De heer van Engelen (K.D.P.)maar het is dwaasheid te veronderstellen, dat iemand met f 800 inkomen, een gulden kan betalen. De heer van Liemt (r.k.), wethouder, wees op de beteekenis Yan dit bureau voor be roepskeuze. De tarieven in andere gemeenten zijn niet lager dan die nu door B. en W. wor den voorgesteld. B. en W. zeggen den Raad toe dat het tarief soepel zal worden toege past. In billijke gevallen zal ontheffing ver leend worden. Wie van het bureau gebruik wil maken moet dit kunnen doen ook al heeft hij financieele moeilijkheden. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Opneming van pleegkinderen Voorstellen tot het aanvullen der Algemeene Politieverordening met bepalingen voor het opnemen en hebben van pleegkinderen. De heer Peper (communist) zei dat er al genoeg controle op de kinderen is. Die kan immers uitgeoefend worden door Maatschap pelijk Hulpbetoon en den Geneeskundigen Dienst. De politie behoeft er niet bij te komen. Bovendien bestaat de vrees, dat de controle dan vrijwel alleen aan de Politie zal worden overgelaten. De heer Wolzak (A.R.) zei dat de opzet is geweest alleen controle uit te oefenen op pleegkinderen die tegen vergoeding worden opgenomen. Zooals de redactie nu voorgesteld is zouden er ook kinderen onder vallen die door verre familieleden kosteloos worden ver pleegd. Is het niet mogelijk die gevallen uit te sluiten? Mevrouw Maarschall (s.d.a.p.) had in het algemeen geen bezwaar tegen het voor stel. Waarom hebben B. en W. een leeftijds grens van 13 jaar gesteld en niet 16 jaar? De heer Drilsma (s.d.a.p.) was tegen het denkbeeld van den heer Wolzak, anders bestaat het gevaar dat er toch ongewenschte toestan den bestendigd worden. Controle is niet het doel. alleen wordt alles geregistreerd met de bevoegdheid om te controleeren als het noo- dig blijkt. De heer van Liemt (r.k.), wethouder, zei, dat het toezicht op de pleegkinderen het beste kan uitgaan van de politie, die immers een speciale afdeeling kinderpolitie heeft. Uitzon deringen moeten niet gemaakt worden, anders bindt men de handen der toezichthoudende ambtenaren. De leeftijd van 13 jaar is aangenomen omdat die ook in de Amsterdamsche regeling bestaat en die voldoet goed. Pleegkinderen die tot de pleegouders verwant zijn tot in den derden graad zijn vrijgesteld. Mevrouw Maarshall: ik meen, dat Am sterdam een leeftijdsgrens van 16 jaar heeft. Daarvoor is trouwens ook veel te zeggen. Spreekster vindt het ongewenscht pleegkinde ren bij familieleden vrij te stellen van con trole. Er kunnen misstanden zijn. Goede pleegouders zullen geen bezwaar hebben tegen controle. De heer Peper (communist) handhaafde zijn bezwaar tegen het voorstel om de con trole bij de politie onder te brengen. De heer Bijvoet (r.k.) had bezwaar tegen het amendement van mevrouw Maarschall om ook pleegkinderen in de 3de graad onder de controle te stellen. Het opnemen van natuur lijke kinderen in het gezin zou er door belem merd kunnen worden. De heer Drilsma (s.d.a.p) verdedigde de amendementen van mevrouw Maarschall. Er is inderdaad kans voor verkeerde toestanden voor kinderen die bij familie worden onderge bracht. Wat is er tegen zoo'n registratie? Als iemand in een hotel logeert moet hij ook zijn naam in het hotelregister zetten. Er kunnen immers ook slechte ooms en tantes zijn. De heer van Dam (V.D.) vond dat de be zwaren van den heer Bijvoet in het niet val len tegen de voordeelen van het amendement van mevrouw Maarschall. mei fo*. qeScAn/nAe*i (Adv. Ingez. Med.) Luistert naar de prachtige Kerstprogramma's!! met een van de nieuwste Telefoon 13426 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) De heer Wolzak vond het verkeerd te gaan ingrijpen in het familieleven. Daarom moeten kinderen die in den derden graad aan de pleegouders verwant zijn, vrijgesteld worden van de controle. Mevrouw Maarschall zei, dat het soms een weldaad jegens de pleegkinderen is als zij niet door familieleden worden opgeno men. Misstanden moeten voorkomen wor den. De heer Van Liemt, wethouder, zei, dat B. en W. het eerste amendement van mevr. Maarschall (16 jaar) overnemen. Tegen het tweede amendeemnt hebben B. en W. be zwaar omdat het te veel ingrijpt in het fa milieleven. Er wordt natuurlijk onderscheid gemaakt tussehen logés en pleegkinderen. Over het amendement van mevr. Maar schall (ook controle op pleegouders in den derden graad) staakte de stemmen. De vol gende raadszitting wordt dus opnieuw ge stemd. Schoolgebouw aan het Florapark. Voorstel tot verplaatsing van school No. 17 van de Wilhelminastraat naar het Florapark (reeds uitvoerig in ons blad gepubliceerd.) Verder stellen B. en W. voor, in beginsel goed te keuren de voorloopige plannen tot verplaatsing van den dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon en een deel van de admi nistratie der Werkloosheidsbestrijding naai de voormalige Ambachtsschool aan de Kam perstraat en tot beschikbaarstelling van het gebouw aan de Wilhelminastraat no. 43a (School no. 17) ten behoeve de teekenschool der St. Jozefsgezellen-vereeniging. De heer B ij v o e t (r.-k.) wees er op, dat ingekomen is een adres van de bewoners van het Florapark, waarin staat, dat indertijd toegezegd is, dat het park een karakter van villapark zou behouden. Op de gronden ligt een servituut, dat door de gemeente steeds is gehandhaafd, Hoe komt het nu, dat de ge meente zelf dit servituut wil schenden door op die plaats een school te stichten? B. en W. hebben ook steeds geijverd om het Kenaupark het karakter vaii een villa park te laten behouden. Destijds heeft wijlen wethouder Mr. Gerritsz krachtig voor die zaak gestreden. Hij gebruikte de woorden „fatsoen en goede trouw worden in zoo'n aangelegenheid ook van een gemeente ge- eischt". Nu gebleken is, dat de bewoners van het Florapark bezwaar hebben tegen den voorge- stelden schoolbouw mag de gemeente haar plan niet door zetten. 9oed, a\s er TWEKA TRAININGSPAKKEN VANAF F. 3.50. (Adv. Ingez. Med.) De heer'Visser (c.-h.) erkende, dat het moeilijk gebleken is in het Zuiden der ge meente een goed terrein voor een school te vinden. Allereerst is het verkeer op den Wa genweg veel te druk, de kinderen worden steeds aan gevaren bloot gesteld. Het is bovendien jammer het mooie villa gebouw af te breken. Het zou waardevernie- tiging beteekenen. Het schilderwerk in de villa vertegenwoordigt een belangrijk mo ment van de Haarlemsche schilderkunst in het laatst der 19e eeuw. Het gebouw zelf is van den architect van der Steur, die het ongeveer 50 jaar geleden gebouwd heeft. Misschien is het gebouw aan te wenden voor het huisvesten van de Openbare Lees zaal. Ook is het mogelijk er een museum onder te brengen, speciaal voor de moderne kunst. Voor de levende kunstenaars doet de ge meente zoo goed als niets. De winst van de Frans Hals-tentoonstelling zou voor dit doel bestemd kunnen worden. Voor een school in het zuiden der stad zal tenslotte nog wel een ander terrein gevon den kunnen worden. Er kan een school ge bouwd worden in het Haarlemmerhoutpark. Later kan ook een school gebouwd worden ten westen van den Wagenweg. Het is bovendien ongewenscht in een tijd dat er eenige opleving te constateeren is, een nieuw gebouw te maken voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Zoo'n nieuw gebouw zal de kosten van den dienst nog vergrooten. De Kamperstraat ligt bovendieh buiten het centrum der gemeente. Laten B. en W. hun voorstel nog eens over wegen. De bewoners van het Florapark zullen geen bezwaar hebben tegen een Leeszaal of een Museum. De heer Posthumus (s.d.a.p.) zei dat de geheele soc.-dem. raadsfractie symoathie heeft voor het voorstel van B. en W. De school in de Wilhelminastraat is als school gebouw immers ongewenscht. Het is nood zakelijk een nieuwe openbare school in het zuiden der gemeente te stichten. Eindelijk kan er nu een oplossing komen. Het schoolgebouw in de Wilhelminastraat is goed in te richten voor de avondschool der St. Jozefsgezellenvereeniigng. Het schoolge bouw in de Kamperstraat zal absoluut wel geschikt gemaa.kt kunnen worden voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Met alle onderwijs organisaties is spreker het eens, dat de beste plaats voor een school in het zuiden der ge meente gevonden wordt in het Florapark. Er is bovendien geen ander geschikt terrein te vinden. Het villagebouw mag mooi zijn, maar het is niet te verbouwen tot een prac- tische school. De eenige oplossing is dus een nieuw gebouw te zetten. De school kan zoo ontworpen worden, dat die in de omgeving zeer goed past. De heer Van Dam (v.-d.) sloot zich aan bij hetgeen de heer Posthumus heeft gezegd. De toestand in de Wilhelminastraat is on houdbaar. De bestaande toestand op onder wijsgebied hield de vestiging van personen in het zuiden der gemeente tegen.- Er zijn geen scholen te bouwen die door de kinderen bereikt kunnen worden zonder hét oversteken van een drukken verkeers weg. Op de Dreef zijn immers al eenige bij zondere scholen. Het beroep van Mr. Bijvoet op de erfdienst baarheid gaat niet op. Dit gaat immers te niet als de grond weer in handen komt van den uitvaardiger van het servituut. Er is dus geen bezwaar in het Florapark een school te bouwen. Voor de Dreef bestaan dezelfde be palingen en daar zijn ook reeds twee scholen. In het Florapark was trouwens reeds een school, nl. die van de Haarlemsche School- vereenlging. De gemeente heeft geen behoefte aan een nieuw gebouw voor de Leeszaal of voor een Museum. Voor particuliere bewoning is het huis absoluut ongeschikt. Spreker zou voor geen geld van de wereld in de villa wonen. Uit artistiek oogpunt is het gebouw waar deloos. Alleen is te zeggen, dat het uit een ruime beurs gebouwd is, maar daarmee is alles gezegd. De heer Weustink (r.-k.) meende dat het gebouw waarde heeft als staal van bouw kunst uit het eind der 19e eeuw. Afbreken zou jammer zijn. Voor Leeszaal zou het in derdaad geschikt zijn. Het is ongewenscht met het oog op de verkeersgevaren in het Florapark een school te bouwen, temeer omdat de uitgang van de school in de onmiddellijke nabijheid is van den drukken Wagenweg. Er zijn nog wel andere geschikte punten voor een school in het zuiden der stad te vin den. Als wij een nieuw schoolgebouw in het zuiden der stad krijgen, zal het geen prach tig gebouw worden. Daarom is het niet noo- dig 3000 M2. grond daarvoor te bestemmen. Op 1500 M2. is ook wel een goede school te zetten. Als men beslist een schoolgebouw in het Florapark wil bouwen, dan moet men den in gang aan het Floraplein maken. De heer Wolzak (a.-r.) had ook bezwaar tegen een schoolgebouw in het Florapark in verband met het servituut. Officieel mag dit servituut vervallen zijn, in moreel opzicht moet de gemeente er toch rekening mee hou den. De menschen die in het Florapark een villa gebouwd hebben, mochten overtuigd zijn, dat het park altijd park zou blijven. Als de villa wordt afgebroken en vervan gen wordt door een nieuw schoolgebouw, wordt het karakter van het park aangetast. De heer Reinalda had in 1922 bezwaar te gen het onderbrengen van een school in de bedoelde villa in het Florapark. Haarlem heeft weinig mooie villa-woon wijken. Daarom is er temeer bezwaar tegen om nu ook het Florapark als villapark te ver knoeien. Als het bestaande gebouw wordt afgebro ken komt er grond open voor eenige andere villa's. Misschien is in de toekomst een nieuwe school te bouwen op de plaats waar nu Dreefzicht staat. De heer M e ij e r s (s.d.a.p.) zei, dat er in Haarlem-Noord verschillende scholen aan den Rijksstraatweg gelegen zijn. De villa in het Florapark is voor bewoning ongeschikt. Sloopen is de eenige oplossing. Een nieuw schoolgebouw behoeft het ka rakter van het -park niet te schaden. De heer Schiphorst (R.K.) zei, dat het gemeentebelang eischt het standpunt in te nemen, dat de erfdienstbaarheid is vervallen. Kunstwaarde heeft het gebouw niet, het eenige is afbreken. Spreker woont al elf jaar tegenover een school en hij geniet er nog altijd van. De heer Boes (V.D.), wethouder, consta teerde dat alle sprekers het er mee eens zijn, dat de school in de Wilhelminastraat ver plaatst moet worden naar het Zuiden der ge meente. Spreker is het eens met de heeren die ge zegd hebben, dat de villa in het Florapark voorbestemd is om afgebroken te worden. Voor Leeszaal is het veel te klein. Aan een Museum- gebouw heeft de gemeente geen behoefte, want er zijn geen voorwerpen om daar tentoon te stellen. Bezwaren van erfdienstbaarheid zijn er niet, nu de gemeente, die het servituut inder tijd op den grond vestigde, weer eigenaar ge worden is. Bovendien is het de bedoeling een school te bouwen die past in het karakter van het park. De ingang kan gemaakt worden aan het Florapark. De omwonenden zullen geen last van de school hebben. Er is geen plaats voor een school te vinden zonder bezwaren van het oversteken van drukke verkeerswegen. De kin deren moeten leeren zich aan te passen bij het drukke verkeer. De heer Reinalda (S.D.A.P.)wethouder, zei, dat B. en W. lang gedokterd hebben over de voorbereiding van het thans aanhangige voorstel. Het belang van de bewoners van het Flora park en het belang der gemeente moet zoo mogelijk samengaan. Het Florapark moet zijn karakter behouden, ongeschonden Het geval van het Kenaupark, door den heer Bijvoet ter sprake gebracht, is niet hetzelfde. Daar ging het namelijk over verkoop van grond. B. en W. houden waar het erfdienstbaarheden betreft ook de moreele kanten der zaak steeds onder oogen. Het aanzien van het Florapark wordt niet geschaad als daar ter vervanging van hetj bestaande schoolgebouw, een nieuw gebouw wordt gezet. De school komt bovendien aan het Flora-1 plein, daar komt de ingang. Het aanzien van het gebouw zal zoo wor den, dat het karakter van het park niet wordt aangetast. De naam van den hoofd ingenieur Friedhoff van Openbare Werken staat er borg voor dat die belofte van B. en W. kan en zal worden nagekomen. Het terrein van Dreefzicht is voor school ongeschikt. Het ligt immers onmiddellijk aan een drukken verkeersweg. Bovendienj wordt het gebouw thans verhuurd. 'B. en W. hebben geen kans gezien, een goedl terrein voor een school in het Zuiden der ge meente te vinden, buiten het nu gevonden terrein in het Florapark. Afbreken van de villa in het Florapark is geen waardevernietiging, zooals de heer Vis ser gezegd heeft, omdat het gebouw nu niet meer te gebruiken is. Spreker zou het den burgemeester niet durven aanbieden als ambtswoning. Voor vereenigingsgebouw kan de villa ook niet dienen omdat de exploita tie zeer duur is. Het grootste gedeelte van de villa is bestemd voor hall en daaraan heeft de gebruiker niets. De toestand der gemeentefinancien is niet geschikt om een museum voor moderne kunst te gaan openen. De heer Van Liemt (r.k.), wethouder, zei, dat er aanvankelijk in het college van B. en W. geen eenstemmigheid was over het aan hangige voorstel. Tenslotte is er evenwel vol ledige overeenstemming in het college be reikt. Het Yillagebouw imponeert omdat het duur gebouwd is, maar de eenige oplossing is toch het gëbouw afbreken om er een nieuwe school te zetten. Vroeger was spreker tegen afbreken, maar nu is hij geheel bekeerd. Maatschappelijk Hulpbetoon is in het Pro veniershuis zeer onvoldoende gehuisvest. Het is dringend noodig dat ook daarin verbete ring komt. 80 man personeel is in hokken ondergebracht. Bovendien is het nu niet mo gelijk de administratie economisch in te richten. De ruimte van het schoolgebouw in de Wil helminastraat is te klein om daar een nieuv? gebouw te zetten voor Maatschappelijk Hulp betoon. De heer Visser (C.H.) zei, dat eenige ja ren geleden eenige duizenden guldens zijn besteed om het Proveniershuis te verbouwen voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De wet houder stelt de dingen in een verkeerd dag licht. De voorzitter: die uitdrukking kan ik niet toelaten. De heer Visser: dan in een onjuist dag licht. De villa in het Florapark is best geschikt voor museum. De gemeente heeft vrij veel moderne kunst, maar die is opgeborgen in het Frans Halsmuseum op de zolderverdie ping en in portefeuilles. Er is dus nu een ge legenheid om een begin te maken met het vestigen van een museum voor moderne kunst. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 31 tegen 5 stemmen. Slachthuiskwartier. De heer Peper (communist) drong aan oj verbetering van den Schalkwijkerweg; waar om reeds gevraagd is door de Federatie var Woningbouwvereeni gingen. De heer Urilsma (s.d.a.p) sloot ziet hierbij aan. De heer Reinalda (s.d.a.p.)wethouder zei,dat deze quaestie bij de begrooting behan deld kan worden Benoemingen Benoemd wordt tot curator aan het Stede lijk Gymnasium Mr. Th. A. Wesstra, secretaris der gemeente Haarlem; tot lid der Commissie B tot wering van schoolverzuim de heer D. Spaargaren; tot tijdelijke leeraressen aan de Middel bare School voor meisjes met 5 j. c. de dames E. Lekkerkerker te Bennebroek en R. G. Wilnei te Haarlem; tot tijdelijk leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs de heer G. Schouten te Arnhem.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10