Haarlem's Dagblad i 1 GELD Kerstmis. IComité Oranjevreugde-Volksvreugde aan het werk. De eerste volledige baby-uitzet uitgereikt Prettige Kerstdagen! ^La Gaité^ tot 's Nachts 2 uur BESCHIKBAAR BOH ~rrr. Waarom zoeken naar een Zaal DE H. K. B. IS IDEAAL Fa. VAN BASTEN Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16721 Uitgave Lourcns Coster, Maatschappij voor Couraut-Uitgaven en AJgem. Drukkerij IS'.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soeudaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14S25. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EK ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 24 December 1937 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag eo aanbod 1-4 regels f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Iedere hoofdredacteur schrijft ieder jaar aan den vooravond van Kerstmis ter gelegen heid daarvan een artikel. Dat doe ik ook. En vanmorgen vorige Kerst-artikelen herlezend wij zelf althans herlezen wel eens, wat wij vroeger geschreven hebben, zoodat de krant toch niet voor ieder een ééndagsvlieg is viel het mij op, dat ik er nimmer in geslaagd ben mij te bepalen tot een uitweiding over de hooge beteekenis van het Kerstfeest. Altijd weer ben ik mij af gaan vragen: in hoeverre toonen wij menschen ons ditmaal dit feest waardig? En het antwoord heeft nimmer op wekkend kunnen zijn, al was er soms hoop op beter. Het is natusrlijk gemakkelijker en vooral rustiger alleen aandacht aan het Kerstfeest zelf te wijden en den wensch „Vrede op Aarde" als de gebruikelijke uiting daaraan toe te voegen, met een zucht desnoods, die toch niet gepubliceerd wordt. Maar die rust en dat ge mak om de oogen te sluiten voor hetgeen in de wereld gebeurt schijnen mij niet gegeven te zijn. Ik voel mij te opstandig gelijk van der Hem vandaag in het bittere verwijt dat zijn teekenstift uit. Ik voel mij te opstandig tegen de schande van de oorlogen die woeden, van den zotten bewapeningswedstrijd die lichtvaardig met vuur speelt en de toekomst van uw en mijn kinderen bedreigt, van de economische desorganisatie die een toestand bestendigt, waarin millioenen menschen geen werk en onvoldoende voeding, kleeding, ver warming, huisvesting hebben, terwijl onze rijke Aarde ruim genoeg oplevert om hun allen een behoorlijk bestaan te waarborgen. Dezer dagen nog is op deze plaats blijdschap geuit over het feit, dat voldoende geld bijeen gebracht is kunnen worden om honderden ge zinnen van stille armen, alleen in dit kleine uithoekje van de wereld véle honderden ge zinnen, tenminste een paai- blijde Kerstdagen te kunnen bezorgen. Ja, het verheugt ons dat dit tenminste gelukt is. Maar het woord „ten minste" mag er wel bij. Want dat zulk een campagne noodig is, in den jare 1937 na Christus, om althans te verhoeden dat al die menschen in dat kleine uithoekje niet' eens aan het feest van Zijn geboorte zouden kun nen deelnemen, spreekt boekdeelen vol trieste mislukking. Is er, sinds Kerstmis 1936, veel verbeterd in den toestand der Christelij ke wereld Is er veel gebeurd dat tot nieuwe hoop stemt? In de uiterlijke gebeurtenissen zeker niet. De dolle bewapeningsrace heeft zich voortgezet. de oorlog in Spanje heeft zich voortgezet, den oorlog in het Verre Oosten heeft men niet kunnen en durven beletten, de Volkenbond is opnieuw verzwakt, de groep groote mogend heden die daar buiten staat is zich min of meer als blok gaan vereenigen en het treurig gebrek aan bouwende energie heeft tot een nieuwe economische inzinking op de wereld markt geleid, die weer ettelijke duizenden uit hun arbeid heeft gedreven en in nieuwe zorgen gedompeld. Maar onder de ópper vlakte der dagelij k- sche feiten is er wel nieuwe beroering ont staan, is er wel een toeneming geweest in de actie diergenen, die zich niet gelaten bij 's we relds loop neerleggen en het vertrouwen heb ben behouden dat de menschheid tot beter, vooral hooger levensvervulling bestemd is. Wellicht hebben velen hunner moed geput uit het telkens-weer-verhoeden van de oorlogs ramp in Europaverhoed ondanks de af wezigheid van eenig groot staatsmanschap dat verder ziet dan de onmiddellijke mate- riëele belangen van het eigen land. Dat gebeurtenissen, die vroeger stuk voor stuk tot oorlog geleid zouden hebben, in dezen tijd volstrekt niet meer als casus belli gelden kan men aan allerlei redenen toe schrijven. In elk geval winnen wij er tijd mee. En wie dien tijd te baat neemt om naar hooger levensbeginselen, naar nobeler taak van den Mensch-op-aarde te streven dan in de laatste jaren heeft geheerscht doet al thans een poging. Hij onttrekt zich aan de uitingen van dollen vernietigingsdrang, door de meesten maar ge laten en schouderophalend aanvaard als een onvermijdelijk noodlot. Hij ziet Christus' Evangelie niet meer als een vrome onbereik baarheid, maar als het doel dat nagestreefd en tot richtsnoer genomen moet worden. Zijn geloof, zijn humanisme, zijn liefde tot de natuur.... vele motieven kunnen hem lei den. Hij is een mensch die het betere wil, het nastreeft, het voorop stelt. Van menschen zooals hij zal de redding moeten komen. Van de menschen, die zich het Kerstfeest waardig willen maken. R. P. Geval van kolendampvergiftiging. Meisje om het leven gekomen. NULAND, 24 December. In den afgeloopen nacht is de 25-jarige dochter van den land bouwer van Santvoort te Nuland door kolen dampvergiftiging om het leven gekomen. De twee oudste dochters van het gezin slie pen in een opkamertje, waar een kleine kachel brandde. De moeder hoorde omstreeks mid dernacht een geluid. Toen zij ging kijken wat er aan de hand was, vond zij beide meisjes bewusteloos te bed. Onmiddellijk werd geeste lijke- en medische hulp ingeroepen. De jongste der meisjes bleek reeds overleden. De toestand van de andere dochter is ernstie. Zij verkeert in levensgevaar. Mej. DingenoutsVan Waard krijgt den eersten baby-uitzet van het Comité OranjevreugdeVolksvreugde. Nederlandsche Bloemen. (De K.L.M. krijgt in deze dagen naar alle ivindstreken in Europa 1800 K.G. bloemen per dag te ver zenden, hetgeen belangrijk meer is dan vorige jaren.) Lucht-Schiphol-land brengt de bloemen, In de bontste variatie, Veel te veel om op te noemen, Heel de bloem van onze natie; Naar het Oosten en het Westen, Naar het Noorden en het Zuiden, Om de dagen die nog resten En het jaar straks, uit te luiden. Bloemen naar de fijnste keuren, Die door 't ijle luchtruim snellen En in geuren en in kleuren Van ons kleine land vertellen. Die van levensvreugd verhalen Zeer welsprekend zonder woorden, In de meest verscheiden talen, Tot in verre, vreemde oorden. In een werelddeel vol ruzies, Nijd, gevoed door zware zorgen. Waarin hoogere illusies Moedeloos lijken opgeborgen. Waarin elk zichzelf blijft roemen, En de andren wil belezen, Zegt ons landje het met bloemen En het mag er trotsch op wezen. P. GASUS. De Kerstgave voor de Stille Armen. Een zeer mooi resultaat. In totaal 8600 ontvangen. Heden is de inzameling voor de Kerstgave aan de Stille Armen te Haarlem en in de om geving gesloten. Het resultaat is zeer mooi. De ontvangsten „over de geheel linie" bedragen ongeveer f 86Ó0. Daardoor is bereikt dat het Comité de Kerstgave heeft kunnen stellen op f 15 per gezin en f 10 voor alleenstaande personen, terwijl het aan andere instellingen, die een deel van het bedrag zelf uitkeeren, in overweging heeft gegeven de uitkeeringen van f 10 tot f 15 te doen variëeren. Het woord is aan. Zooals onze lezers weten is Maandag 8 No vember in de Statenzaal door den waarne mend burgemeester van Haarlem, den heer W. J. B. van Liemt, een comité geïnstalleerd, dat zich tot taak zou stellen een bedrag bijeen te brengen, teneinde aanstaande moeders, die omstreeks denzelfden tijd als Prinses Juliana aan een nieuwen wereldburger het leven zullen schenken, doch wier financieele om standigheden van dien aard zijn, dat de kos ten welke zulk een jonggeborene veroorzaakt bezwaarlijk of misschien in het geheel niet kunnen worden gedragen, te kunnen helpen aan een baby-uitzet, waardoor ook de komst van haar kind, wat dat betreft, zonder zorg kan worden tegemoet gezien. Van dit comité is Mevrouw A. A. baronesse Röell-bsse. De Vos van Steenwijk bescherm vrouwe en Mevrouw J. W. baronesse De Vos van Steenwijk-Van Royen eere-presidente en Mevx-ouw J. M. van Liemt-Dolmans presidente. Dit comité is gisteren in de gelegenheid ge steld, den eersten baby-uitzet uit te reiken, namelijk aan het echtpaar Dingenouts-Van Waard, Leidschestraat 37zwart, waar dezer dagen het derde kind, het dochtertje Anna Maria Petronella van deze familie geboren is. Tot haar groote blijdschap ontving de jeug dige moeder een groote mand met een schit terenden baby-uitzet, alles afgezet met fraai oranjelint. Aan de dames, die aan dit comité bijdragen hebben geschonken, kunnen wij me- dedeelen, dat deze gift welbesteed is en dat moeder en kind het wél maken. Raaks Haarlem 1ste Kerstdag KERSTBAL Beide Kerstdagen MATINEE 3 uur. (Adv. Ingez Med.) Bedragen van 50.tot 500.Geh. pers. met vaste betrekk., ook zonder borg. Indien geen vaste betrekk. op polis met afkoopwaarde. TARIEVEN WETTELIJK VASTGESTELD. Vr. prospectus. (Zegel v. antw.). Kantoor SCHNEEVOOGTSTR. 7, Tel. 17081 N.V. Credietb. „AMSTERDAM-HAARLEM" (Adv. Ingez. Med.) Morgen gaan we de Kerstdagen vieren. Om over de diepe en ernstige beteekenis. die deze dagen voor zoovelen hebben, te schrijven is dit niet de plaats. Maar er zijn ook andere aspecten aan zulke dagen: de rust-aspecten, de eet-aspecten, de hè-hè-eindelijk-eens-uit- slapen-aspecten. Dat is allemaal heel materialistisch maar het is nu eenmaal niet anders. En weet u wel dat in dit- opzicht ik wil u volstrekt niet ontmoedigen, maar de waarheid moet toch gezegd en gehoord kunnen worden, nietwaar? en weet u wel dat in dit opzicht alles zoo tegenvalt? Uitslapen bijvoorbeeld valt altijd tegen, om de eenvoudige reden, dat het niet bestaat. Iedereen zegt: ,.hè. hèmorgen lekker uitslapenen iedereen weet dat de kinderen al héél vroeg beginnen spektakel te maken: dat de een of andere vriend opbelt om te vragen „wat doen jullie vandaag"; dat de buren met hun auto al in de vroegte lawaai gaan schoppen dat uw vrouw om half acht de kriebelhoest krijgt waarbij geen mènsch kan blijven doorslapen of dat er een of ander la- wijt is dat het ..hè. hè.lekker uitslapen. tot. een illusie of een hersenschim maakt. Dan zijn er de ee aspecten. Sr zijn nu eenmaa ^.sütijd menschen die feestvieren door te e ;p%Woor mannen van mijn aard.of laat i\ievet t't'et persoonlijk en ikkerig zijn.. vo-_ van den aard van mijn linkerbuu -nan is öMt anders. Mijn linkerbuurman is -neer vergeestelijkt. Wanneer die zijn lapje of kluUje dit-of-dat. met een aarpèltje en een sptuitje plichtmatig soldaat gemaakt heeft, dan komt voor hem pas het feest. Dan gaat hij verzen lezen, of een boek van mevrouw Szekely—Lulofs en dat is voor hem dan het feest. Maar er zijn nu eenmaal menschen die feestvieren door te eten. Dit wil zeggen door veel te eten. Dat wil zeggen door vijf maal zoo veel te eten als gewoonlijk. Vier soorten dooie vischjes uit blik- en nog een dooie visch-van-de-vischboer, en een stukje dooie koe en een stukje dooie kip en een morsdood puddinkje na U moet daar 's even over nadenken. U moet trouwens over de meeste dingen 's even na denken om te begrpijen hoe wonderlijk het met den mensch en zijne menschelijke ple ziertjes gesteld is. Maar in welke richting ge er ook overdenkt, één ding is zeker: zoodra u opstaat van tafel en uw vrouw een zoen geeft en zegt dat het allemaal heerlijk was is het afgeloopen. Dan hebben we het gehad. Dan is het uit. En dan blijft er nog anderhalve dag over. Met als eenig overblijvend bijzonder aspect de rust. Die rust is illusoir. Die bestaat niet. Die is er alleen maar in uw koortsige fan tasie over de dagen die u te wachten staan. Want óf uw vrouw zegt: „Zummis een wan deling maken" öf ze zegt: „Zummis ergens gaan zitten, (wanneer iemand zegt: ergens gaan zitten, bedoelt hij: overal gaan zitten behalve waar je op dat oogenblik zit); of ze zegt: „de Iksen komen op visite" Wande len, of zitten, of visite van de IksenSo wie so ligt uw rust-plan in duigen, afgezien dan nog van het feit dat converseeren met de Iksen erger dan de ergste arbeid is. Want hebt ooit zulke volslagen zenuwpatiënten meegemaakt, behalve dan de Y-en, die zoo mogelijk nog een graadje erger zijn. Maar rust is in ieder geval uitgesloten, tót het zalige oogenblik dat u Zondagavond in uw bed ligt met de plezierige gedachte: „hè, hè morgenochtend is alles tenminste weer gewoon; ga ik weer lekker naar kantoor; krijg ik weer m'n gewone, goeie, ouwe cadet met kaas, loop ik geen gevaar van keuvelen met Iksen en de Y-en." Ik wil u heelemaal geen illusies ontnemen. Dat ligt ten eenenmale hiet in mijn aard. En als ik ongelijk heb gehad overmorgenavond dan mag u het gerust zeggen. Dan moogt u mij voor alles uitmaken wat u maar wilt. Maal ais ik g e 1 ij k heb gehad en als u Zondag avond in bed denkt: die knaap van de krant heeft 't zoo gek niet bekeken, dan geeft u me maar een knipoogje wanneer u mij tegen komt Maandagmorgen. Dat is voor mij al een voldoende belooning; ik ben altijd dol ge weest op knipoogjes. Maar in ieder geval: Prettige Kerstdagen! Lekker uitslapen! Smakelijk eten! Zalig uitrusten! Mr. E. ELI AS. KERSTSTEMMING IN' HOLLYWOOD. - Shirley Temple studeert Kerstliedjes in. De Kerstiiizameliiig voor de Stille Armen. Zeventiende verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. H. Z. f 1,—J. H. f2,50; P. R. f 1,—Q. H. f2,05; C. D. f5,—; N. N. f 0,50: J. en A. H. f2.— A. H. W. fl B. Z. V. f 1,Mr. H. O. D. f5,—; N. N. f2.—; J. J. V. f5,50; N. N. f 0,50; Mevr. J. f0,50; C. S. f0,50; M. D. de G. fl,—M. M. L. fl—W. R. f 1.50; V. H'stede fl,—fam. v. V. fl.—H. J. v. Z.—B. f3.—: Mevr. K. f2.H. f 1.Van de tweeling fl,60: S. H. f2,50: In plaats van een kopje thee na de boodschappen f 1,I. H. fl,— Mevr. J. f2,50: L. f2,50: Mevr. W. f2.50: B. C. B. f 11.17; A. M. f 1,—R. A. M. f30.—; A. B. te Overveen f25,fam. T. B. f20,H. A. R. G. f 10.P. H. f5,—; H. J. f5.— L. A. f 5.Dames L. B. en L. W. I 4.50; Mevr A. H.T. f2,50; Mevr. Wed. J. E. A. B. f2,50; W. L. f2,50: Jongens Ey fl,—W. v. N. f 1,M. v. W. f 1,50: Mej. M. J. K. f2,—: J. B. f25.—; F. H. f2.25; J. A. S. f2,50; N. N. f0,50; C. M f 1,Weinig, maar uit een goed hart f0.50; G. f5,D. V. f 1,totaal f231.07: vorig totaal f 6037,39. In het geheel zijn bij ons blad ingekomen 1332 giften tot een bedrag van f6268,46. De inzameling is thans gesloten. Fototentoonstelling iii onze Tijdingzaal. Op 24, 25 en 26 December wordt in onze tijdingzaal een tentoonstelling ge houden van foto's, vervaardigd door de leden van den Kennemer Foto Kring. De tentoonstelling is op deze dagen gratis toegankelijk van 10 uur v.m. tot. 5 uur nam. Alkmaar met Nieuwjaar in liet duister? Conflict met het P. E. N. In de Donderdagmiddag te Alk maar gehouden gemeenteraadsver gadering heeft de heer Bonsema, wethouder van de bedrijven, mede- deeling gedaan over den stand van het conflict tusschen de gemeente en de provincie inzake de levering van electrischen stroom. H:j deelde daarbij mede. dat nog lang geen overeenstemming inzake de verlenging van het leveringscon tract is bereikt. De provincie heeft veel hoogere voorwaarden eest^M en Rpdreigd. dat bij niet-aanvaarding op 31 Decem ber des avonds te twaalf uur Alk maar in het duister zal worden ge zet. De gemeente heeft de tusschen- komst van de regeering ingeroepen cn deze zal nu aan Gedeputeerde Staten verzoeken de beslissing nog drie maanden uit te stellen. Democritus: Een leven zonder feesten i$ als een lange weg zonder pleisterplaatsen. Vraagt de Radio-Rede van Air. P. J. OUD! Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd met l'/i cent) wordt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede over de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P.J. OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHEBOND. Zendt nüi J_vj? P. J. Oud. T BOND 1 VRlJZlNNl Haarla» I Adres 41 (Adv. Ingez. Med.) IN VERBAND MET DE KERSTDAGEN VERSCHIJNT HET VOLGEND NUMMER VAN ONS BLAD MAANDAG 27 DE CEMBER. Hansen niet tluiis met de Kerstdagen. Minister Goseling antwoordt den Neder- iandschen Journalistenkring. 's GRAVENHAGE, 24 December. Bij het be stuur van den Ned. Journalistenkring is dd. 23 dezer een brief ingekomen van den minis ter van justitie, mr. Goseling, waarin deze be windsman schrijft, dat het verzoek om den gegijzelden journalist C. L. Hansen gedurende de a.s. feestdagen in vrijheid te stellen, niet kan worden ingewilligd. De minister vestigt er de aandacht op, dat het tweede lid van artikel 18 van het Kon. be sluit van 26 September 1928, staatsblad 382 (Gijzelingsbesluit) niet ziet op de oorzaak der gijzeling, doch bedoelt de mogelijkheid te openen, dat in buitengewone omstandigheden aan een gegijzelde (onverschillig om welke reden de maatregel van gijzeling op hem is toe gepast) gelegenheid wordt gegeven het ge sticht tijdelijk te verlaten. Een dergelijke buitengewone omstandigheid, aldus de minister van justitie, kan in casu niet aanwezig worden geacht. Tempeliersstraat 35 TELEFOON 12693 (Adv. Ingez. Med.j Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 Fauteuils vanaf f 15. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S pag. De inzameling voor de Stille Armen te Haarlem heeft f 8600 opgebracht. 1 De Tweede Kamer heeft de ondcrwijsbe- grooting goedgekeurd. 3 Het tegoed bij de Spaarbanken is in 1936 iets gestegen. 3 De Japansche opmarsch naar Hangtsjau. 4 Zware aardbeving in Mexico. 4 Mr. G. Vissering is Donderdagmiddag ten grave gedragen. g Bioscopen g ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Kerstmis. 4 Mr. E. Elias: Prettige Kerstdagen. 2 J. B. Schuil over: De Spooktrein. 2 I'. v. d. Hem: Vrede op aarde. 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: Kerstgebruiken herleven in Duitschland. 4 Beb Vuyk: Kerstfeest in de Molukken. 5 Financieel Economisch Weekoverzicht: Betere stemming. 5 II. Veen: Dr. Martinus van Marum. 6 C. J. E. Dinaux; Zonderlinge Levens 7 J. H. de Boïs; Litteraire kantteekeningen 7 Jules Kammeijer: Blijft Fit 7 Dr. M. Euwe: Wie zal te Hastings winnen? 11 Sport in 't Kort. Voor de jeugd. j2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 23

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1