Onderwijsbegrooting met 57—30 stemmen goedgekeurd. EMSER-WATER VREDE OP AARDE VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 HAAEEE M'S D" A G B L' A D' 3 TWEEDE KAMER Steunregeling voor kleine tuinders op komst, Op zelfden grondslag als van kleine boeren. DEN HAAG Donderdag. Eerst een paar hamerstukken, waaronder de definitieve afschaffing van de schattingscom missies voor de inkomstenbelasting, en toen kon Minister Steen be rghe van wal ste ken. Met frissche opgewektheid, kennis van zaken en tevens in een aangenamen vorm, ver dedigde hij zijn beleid. Hij begon met een paar afzonderlijke puntjes, zooals het land bouwonderwijs aan landarbeiders dat hij met kracht zal bevorderen, terwijl hij voorts ver klaarde te zullen streven naar coördinatie van landbouwonderwijs en -voorlichting. Dan kwam het op de vogelbescherming. Als een wijs man, koos de Minister den middenweg tus schen te slappe en te strenge toepassing van de bescherming, die de Vogelwet mogelijk maakt. De minister voelt heel veel voor na tuurschoon en ook voor de bescherming daar van, maarmet een wet meent hij niet te moeten komen, zoolang de millioenen ontbre ken. die voor de daaruit dan voort te vloeien financieele regeling voor aankoop, onderhoud enz. van landgoederen noodig zouden wezen. Wat nu de landbouwcrisispolitiek betreft, het deed Mr. Steenberghe genoegen, dat men het vrijwel algemeen met hem eens was, dat we het nog niet zonder de landbouwcrisisrege lingen kunnen stellen, die niet alleen ten doel hebben den landbouw voor ondergang te be hoeden, maar ook beoogen de aanpassing van de productie aan de afzetmogelijkheden. Daarom reeds is de teeltregeling voorshands nog onmisbaar, doch natuurlijk is de bewinds man bereid de teugels wat te vieren zoodra dat slechts even kan. Verlaging der heffingen ten behoeve van het Landbouwcrisisfonds wenscht hij niet te overwegen, als dat zou moeten gebeuren ten koste van den landbouw, doordat dan het fonds niet meer den ge- wenschten steun zou kunnen verstrekken. Ook voelt de Minister voor overnemen van de regeling der landbouwcrisismaatregelen door belanghebbenden zelf. Doch dat kan al leen als er voldoende waarborgen zijn voor een goede uitvoering en daartoe dienen de betreffende organisaties nog beter uitgerust te zijn, terwijl bovendien de uitvoering door de organisaties niet duurder of omslachtiger mag wezen dan door de overheid. Natuurlijk liet de Minister niet na te kennen te geven, dat hij gaarne tot medewerking bereid is om dit alles te bereiken. Een toezegging van niet te miskennen be lang deed hij, na omtrent de bijzondere steun regeling voor de kleine boeren (die 60.000 per sonen omvat) te hebben opgemerkt, dat deze nog even dient door te werken om door erva ring nog wijzer te worden. Die toezegging gold de kleine tuin ders, te wier behoeve eenzelfde spe ciale steunregeling zal worden in gevoerd als nu voor de kleine boeren geldt. Mi'. Steenberghe wees er op, dat dezelfde normen voor beide groepen zullen gelden, zoodat de kleine tuinders wel hebben te beden ken, dab zij er wat minder mee ge baat zullen zijn dan hun agrarische lotgenooten. Doch een troost is voor hen, dat er nog een andere maatre gel komt, zoowel voor hen als voor hun groote broers, te weten voor het geheele tuindersbedrijf. Er zullen, zoo verklaarde de Minister, plaatselijke organen voor den tuinbouw in het leven worden geroepen onder een leiding, die in staat is debiteuren en crediteuren bij een te brengen teneinde geleden verliezen te realiseeren. en in onderling overleg tot overeenstemming te kunnen komen omtrent een regeling inzake hypotheken en andere vaste lasten. Is de overeenstemming tus- schen belanghebbenden omtrent saneering van het bedrijf bereikt, dan zal de Regee ring daarbij helpen door medewerking in na- tura van de technische en materieele sanee- 'ring. Als we vermeld hebben, dat Economische Zaken er z.h.st. (aanteekening: communis ten tegen) voor de koffie-pauze doorging, mogen we nu even van Minister Steenberghe overstappen naar zijn ambtgenoot Slotema- ker de Bruine, eens 'n tijdje op een boerderij zou doorbren gen, want dan zou hij zelf wel ontdekken, dat het met die regeling heusch niet allemaal zoo mooi is. Zonder dralen noodigde hierop de heer Wei tk amp (c.h.) den Minister uit bij hem op de boerderij te komen logeeren; hij zou dan den Minister met tal van boeren in aanraking brengen, van wie hij zou vernemen, dat zij wél voor handhaving van de teeltrege ling zijn. Enfin, ook zonder logeerpartij bij den zooeven genoemden afgevaardigde, neemt Mr. Steenberghe hetzelfde standpunt in. Later op den middag vingen we nog klan ken op, die veel weg hadden van een actie voor: „eet meer visch" of „drink meer melk' doch allengs kwam de ware vacantie-stem- ming er in, zoodat het meer dan één spreker al heel moeilijk begon te vallen zich verstaan baar te maken. En toen brak het oogenblik van afscheid in het oude jaar aan. In zijn slotwoord voor 1937 stipte de voorzitter aan. dat er tijdens de begrootingsdebatten niet minder dan 514 toe spraken tot de Regeering zijn gehouden. Min der ware in sommige opzichten beter geweest. Intusschen had Mr. v. Schaik gelijk toen hij met een zacht vermaan aan het adres van de Regeering er op wees, dat eenige avond vergaderingen minder laat (of vroeg) hadden kunnen eindigen, als zich niet eerst het werk tegenhoudende omstandigheden hadden voorgedaan, onafhankelijk van den wil der Kamer. De President sprak daarom het vertrouwen uit, dat in volgende jaren zich een dergelijke noodzaak tot afwijking van het plan der begrootingswerkzaamheden niet zal herhalen. Dit halve woord zij voor een goede verstaandster als de Regeering vol- Schip bij Egmond gestrand. De „Gateshead". Echter spoedig weer vlot gekomen. Donderdagochtend te half tien is een En- gelsche kolenboot op 1 K.M. ten noorden van Egmond aan Zee op de derde bank geloo- pen. Het is de „Gateshead" op weg van New Castle naar Amsterdam. De roeireddingboot van de N.Z.H.R.M., die te Egmond gestationneerd is en de motorred dingboot ..Neeltje Jacoba" van IJmuiden heb ben hun diensten aangeboden. Er bestond geen gevaar voor de opvaren den, zoodat de bemanning niet van boord be hoefde te gaan. Twee sleepbooten van de firma Wijsmuller te Utrecht hebben een verbinding met de „Ga teshead" tot stand gebracht en het schip om ongeveer 12 uur vlot gesleept. Het schip heeft de reis naar Amsterdam voortgezet. Het heeft vermoedelijk geen schade opgeloopen. Het loopen naar haar werk was een marteling:. Nu bevrijd van de rheumatische pijn in haar voeten. „Gewoonlijk liep ik naar mijn werk met tranen in mijn oogen door de rheumatische pijn in mijn voeten. Een collega drong er op aan. dat ik regelmatig Kruschen Salts zou gebruiken. Na 3 flacons voelde ik mij zoo ver licht, dat men mij door de zaak kon zien hollen. Ik heb sindsdien steeds de dagelijksche dosis genomen en heb nooit meer last van rheumatische pijnen." Mevr. M. W. Wanneer zich in Uw lichaam afvalstoffen ophoopen, zullen zich hieruit allerlei schade lijke stoffen vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat de oorzaak is van rheumatische pijnen. Kruschen Salts spoort Uw inwendige organen aan tot actieve geregelde werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijke doende! Na nog te hebben aangekondigd, datl we§ zacht en regelmatig worden verwijderd, de Kamer vermoedelijk op 15 Februari a.s. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothe- haar werkzaamheden zal hervatten, wensch-l kers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.75 en te de President allen de pers incluis een f 1.60 per flacon. Let op dat op het etiket op v""0de flesch zoowel als op de buitenverpakking Saldo-legoed bij de Spaarbanken in 1936 iets gestegen. Het centraal bureau voor de statistiek heeft, evenals vorige jaren, een spaarbankstatistiek samengesteld, welke thans betrekking heeft op het jaar 1936/1937 (d.w.z. op het boekjaar, dat geëindigd is op een datum, liggende tus- schen 1 Juli 1936 en 30 Juni 1937). De gezamenlijke inlagen van de rijkspost spaarbank en de bijzondere spaarbanken zijn in 1936 tegenover het vorige jaar met rónd f5 millioen verminderd, n.l. van f389 millioen in 1935 tot f384 millioen in 1936, terwijl de terugbetalingen met rond f25 millioen van f 419 millioen in 1935 tot f 394 millioen in 1936 teruggeloopen zijn. De terugbetalingen heb ben dus in 1936 de inlagen met f 10 millioen overtroffen, de daling der inlagen komt vrij wel geheel voor rekening van de rijkspost spaarbank, waarvan de inlagen van f 173 millioen in 1935 tot f 168 millioen in 1936 zijn gedaald. De inlagen bij de bijzondere spaar banken zijn met f 215 milioen nagenoeg ge lijk gebleven. Daartegenover zijn de terugbetalingen bij de rijkspostspaarbank gedaald van f 187 millioen in 1935 tot f 177 millioen in 1936 en bij de bij zondere spaarbanken van f 232 millioen in 1935 tot f 217 millioen in 1936. Nadat het totale saldo-tegoed in 1935 iets was teruggeloopen, is het daarop volgend jaar wederom een stijging ingetreden, n.l. van f 1.024 millioen aan het einde van 1935 tot f 1.041 millioen aan het einde van 1936. Bij de rijkspostspaarbank in het saldo-tegoed van f 540 millioen aan het einde van 1935 tot f 546 millioen aan het einde van 1936 toegenomen. Bij de 279 bijzondere spaarbanken, welke over 1935 en 1936 opgaven verstrekten, is het saldo-tegoed in 1936 gestegen van f 483 mil lioen tot f 495 millioen zalig Kerstfeest en een gelukkig nieuwjaar toe, waaraan hij vooraf liet gaan een uiting van aller hartelijk medeleven met de bliide hoop, die straalt in het Koninklijk Huis. E. v. R. de naam voorkomt. Rowntree Handels Mij. A'dam (Adv. Ingez. Med.) VIERDE A31STERDAMSCHE KERSTSALON VAN FOTOGRAFISCHE KUNST. Onder groote belangstelling van leden en genoodigden is Donderdagavond de vierde Amsterdamsche Kerstsalon van fotografische kunst geopend. Onder de" buiten mededinging ingezonden werkstukken trekken zeer de aandacht de foto's van den Belgischen grootmeester op fotografisch gebied, Leonard Missone, wiens romantiek steeds weer tot uiting komt. Ber nard Eilers Iaat ook dit jaar wederom enkele zeer fraaie kleuren foto's zien. Berssenbrugge de steeds maar zoekende, steeds experimen- teerende fotograaf is aanwezig met een 4-tal fotowerken uitgevoerd in een nog onbekende, doch zuiver fotografische techniek, een tech niek, die misschien hoogst eenvoudig is, maar waarmede hij aantoont, dat er bijzondere re sultaten mee zijn te bereiken. is reeds sedert eeuwen het beste middel tegen HOEST INFLUENZA. (Adv. Ingez. Med.) Adres tegen het afbetalings- svsteeiii. AMSTERDAM, 23 December. De centrale commissie voor maatschappelijk werk der In dependent order of Odd-Fellows heeft een adres aan den minister gezonden, waarin zij haar standpunt uiteenzet ten opzichte van het afbetalingssysteem. De commissie zal een rondschrijven onder het publiek verspreiden, waarin zij in tien punten haar bezwaren tegen het systeem ken baar maakt. Als hoofdreden van haar schrijven aan den minister, noemt de commissie „de positie, waar in vele landgenooten zich als slachtoffer van dit stelsel bevinden en de funeste gevolgen daarvan voor ons volkskarakter. De spaarzin, aldus het adres, die steeds de kenmerkende eigenschap van ons volk is ge weest, ondergaat nJ. mede door dit stelsel een wijziging. Terwijl men vroeger b.v. vóór het huwelijk eerst spaarde voor het aanschaffen van den inboedel, wordt thans den huwenden de geheele inrichting op gemakkelijke beta lingsvoorwaarden aangeboden. Men begint een jong gezin met schuld, hetgeen aanleiding geeft tot veel ongenoegen, mislukte huwelijken en helaas ook echtscheidingen. Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Lezing van den heer J. van Oldenborgh over het Slot aan den Hoef. In den Dierentuin te 's-Gravenhage werd Donderdag de jaarlijksche winterbijeenkomst gehouden van leden van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs. De voorzitter, prof. L. A. van Royen, opende de vergadering met een woord, gewijd aan het honorair lid van het instituut. H.K.H. Prinses Juliana, met wie in deze belangrijke dagen in het geheele land diep medeleven gevoeld wordt. Na de behandeling van eenige onderwerpen van huishoudelijken aard sprak de heer J. van Oldenborgh, directeur van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland (P.W.N.), die eenige mededeelingen deed om trent de onder zijn leiding plaats gehad heb bende ontgraving en restauratie der funda menten van het slot bij Egmond aan den Hoef. Spreker begon met uiteen te zetten hoe de bemoeiingen van het bedrijf met deze aange legenheid waren ontstaan, n.l. doordat de pro vincie Noord-Holland door aankoop van dui nen tevens in het bezit kwam van een stukje moerassigen grond, waaronder de restanten van het oude slot, blijkens een daarop voor komende steenklomp, vermoed werden. Spreker gaf een kort overzicht van de ge schiedenis van dit bouwwerk, dat omstreeks 1170 gesticht en drie maal verwoest werd, het laatst door Sonoy in 1573 en toen niet meer hersteld is. Behalve de fundamenten en de oude bouw resten, waaronder veel beeldhouwwerk, zijn ook tallooze gebruiksvoorwerpen teruggevon den. waarvan spreker een collectie ter verga dering had meegebracht. Nadat de fundamenten bloot gelegd waren, is men aan de reconstructie begonnen. De zware, soms meer dan 2 M. dikke muren wer den tot 30 ii 40 c.M. hoogte boven maaivelds hoogte opgetrokken, aan de buitenzijde met den ouden steen, die gevonden was, terwijl uit gebrek aan steen, de binnenruimte met be ton werd opgevuld. Na de voltooiing is tus- schen de muren alles tot maaiveldshoogte aangeaard, terwijl door het verder opkomen van het grondwater de gracht in haar oor spronkelijke gedaante tevoorschijn kwam. Zoo ontstond een schilderachtig geheel. Aan het slot van zijn voordracht ontwikkel de spr. eenige toekomstmogelijkheden om het thans gevondene en gereconstrueerde meer en blijvend tot zijn recht te doen komen. De voordracht werd met lichtbeelden toege licht. De erkenning: van de verovering van Abessynië. Vragen van Ir. Albarda aan minister Patijn. Na den lunch nam de Kamer met 5730 diens begrooting aan. Let men uitsluitend op de cijfers, dan kon de Minister tevreden zijn. Hiertoe bestond echter in het licht van den ondergrond van deze beslissing allesbehalve reden. De liberalen en vrijzinnig-democraten verklaarden bij monde van Dr. Bierema en Mr. Oud, dat zij alleen het vóór wilden laten hoor en. omdat zij geen lust hadden het Kabinet, dat bij de heele kwestie van de leerlingenschaal betrokken was, naar huis te sturen. De R.-K. fractie bewaarde een ijzig stilzwijgen, doch zij had al bij het algemeen debat over dit begrootingshoofdstuk duidelijk laten blijken het beleid, dat in dit opzicht is en wordt gevolgd, af te keuren. Zoodoende is. alles tezamen genomen, de positie van het Kabinet er heusch niet sterker op geworden, want de Regeering zal zich een volgend maal nog wel eens twee keer hebben te bedenken, eer zij bij de thans gevolgde politiek zou kunnen volharden zonder ernstig gevaar te loopen dan ten val te worden gebracht. Met de communisten, de nationaal-socialisten en de christen-democraten stemden ook de so ciaal-democraten tegen, aangezien blijkens hun woordvoerder Ir. Albarda die groep juist afkeuring over heel het Kabinet wenschte uit te spreken. Dit keer is dus Minister Slotemaker er nog door gekomen, maar als hij zijn leven ook binnen het Kabinet niet verbetert, wacht hem nog een verre van aangename toekomst. Aldus een indruk, dien we ook in den kring van zijn eigen geestverwanten opdeden. Hierna gingen de sluizen der veelsprekendheid in dit jaar "nog eenmaal open ten einde bij de verschillende afdeelingen van de begrooting van het landbouwcrisisfonds een reeks van wenschen voor te dragen. Opnieuw kwam nog eens de teeltregeling op het tapijt. Dr. Bie rema zou haar wel gaarne zien verdwijnen, maar andere agrarische voorvechte'-s ston den aan de zijde van den Minister. De chris ten-democraat Van Houten achtte het daarentegen nuttig als de heer Steenberghe „Sluit de gordijnen, we gaan het Kerstfeest vieren'7. Het Tweede Kamerlid, de heer Albarda, heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Indien het waar ls, dat de regeering over leg heeft geopend met andere regeeringen, teneinde zekere moeilijkheden met Italië uit den weg te ruimen, wil de minister dan mede- deelen, tot welke regeermgen hij zich met dat doel heeft gericht? 2. Indien tot die regeeringen niet die van Groot-Brittannië en van Frankrijk, alsmede van andere Volkenbondsstaten behooren waarom heeft de minister dan gemeend, dat hij deze regeeringen niet in het overleg be hoefde te betrekken? 3. Is de minister niet van oordeel, dat de aangelegenheid, waarvoor hij het overleg heeft geopend, behoort te worden behan deld gemeenschappelijk met al die regeerin gen, met welke de Nederlandsche regeering ten aanzien van het Italiaansch-Abessinisch conflict in den Volkenbond eenzelfde ge dragslijn heeft gevolgd? 4. Is het initiatief tot de stappen, welke de minister heeft ondernomen, door de Ne derlandsche regeering zelfstandig genomen, of is het een gevolg van eenig verzoek van de regeering van Italië? 5. Indien de minister zich slechts ten doel heeft gesteld in overleg met andere regee ringen te kunnen tegemoetkomen aan het verlangen der regeering van Italië, dat in den geloofsbrief van een gezant de titel van keizer van Ethiopië zal worden vermeld, is de minister dan van oordeel, dat die titel kan worden gebruikt zonder dat daarmede de souvereiniteit van Italië over Abessinië de facto wordt erkend? 6. Meent de minister niet, dat de erkenning van de verovering van Abessinië in strijd zou zijn met de zedelijke beginselen, die in het Volkenbondshandvest zijn belichaamd, en dat zulk een erkenning, zonder een volkenbonds- besluit. het aanzien van Nederland zou scha den en ook indruischen zou tegen de gevoe lens van het overgroote deel van het Neder landsche volk

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5