PIANO'S DE JAPANSCHE OPMARSCH NAAR HANGTSJAU. Onzuivere huid PUROLi: W. ALPHENAAR Kerstgebruiken herleven in Duitschland. THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 HAAR EM'S DAGBEAD Ontruiming der stad aan de buitenlanders aanbevolen. Volgens het D.N.B. verwacht men le Sjanghai, dat de Japansche aanval op Hangtsjau allereerst ten doel heeft den weg ten Westen en Zuidwesten van deze stad af te snijden en door „omvattingsoperaties" de Chineesche troepen ten Noorden en Noordoosten van Hangtsjau te dwingen terug te trekken. Japansche voorhoedetroepen bevinden zich op 40 en 50 K.M. ten Noordwesten van Hangtsjau in de na bijheid van Sjoeangkitsoen: Aan den Noordelijken oever van de Jangtse staan de Japansche troepen thans op 70 K.M. ten Noorden van Poekau aan de spoorlijn en op 20 K.M. ten Noorden van Jangtsjau aan het Keizerkanaal. JDe Japansche autoriteiten hebben de buitenlandsche consuls den raad gegeven de onderdanen van hun re geeringen uit Hangtsjau en Sjausjing te doen vertrekken. Op het oogenblik bevinden zich nog een dertigtal vreemdelingen te Hangtsjau en de Ja pansche raad werd gegeven in verband met den ernstigen strijd, die wordt verwacht. Autonome Japansche commissie te Nanking. De Japanners hebben te Nanking een auto nome commissie ingesteld. Deze is blijkbaar niet bedoeld ter vervanging van Tsjang Kai Sjek's regeering, aangezien de rol van deze volgens het Japansche plan wordt overgeno men door de z.g. voorloopige regeering te Peiping. De commissie wordt derhalve be schouwd als een zuiver plaatselijk bestuur. Zij bestaat uit Tauhsisjan, den voorzitter, twee ondervoorzitters en acht leden. Japansche vliegtuigen boven Britsch gebied. Uit Hongkong 24 December. Vanmorgen om 8 uur 45 vlogen 15 Japansche vliegtuigen bo ven Lantow-Island, dat een onderdeel vormt van de Britsche kroonkolonie Hongkong. De machines keerden om 9 uur 30 terug. Wegens de bewolking vlogen zij laag. Zij waren voor de bewoners van het eiland duidelijk zicht baar. Japan kondigt strafactie in Sjantoeng aan. De woordvoerder van de Japansche garni zoenstroepen in Tientsin heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zeide. dat het Japansche leger besloten heeft een drastische strafactie te ondernemen tegen het Chineesche vanda lisme jegens de Japansche eigendommen in Sjantoeng. Japan behoudt zich het recht voor schadeloosstelling te eischen en heeft zich gereed gemaakt waarborgen te verkrijgen. De Japansche regeering heeft de 17.000 ingeze- Mexico door aardbeving opgeschrikt. Slachtoffers in de hoofdstad en Puebla. De stad Mexico is gistermorgen opge schrikt door 'n aardbeving,, die 5 min. aanhield en de hevigste was, die men hier ooit heeft meegemaakt. De aardbeving begon om 12 uur 17 greenwichtijd en heeft drie minuten geduurd. In de stad zijn zeven huizen ingestort, twee personen zouden zijn gedood, verscheidene gewond. Vei*- scheidene gevallen van kortsluiting deden zich voor, de telefoonverbin dingen werden verbroken. Volgens de jongste berichten over de aardbeving, bevindt zich het epi centrum op 423 kilometer van Tacubaya. De weinige uit het binnenland ont vangen inlichtingen doen aannemen, dat de aardbeving bijzonder hevig was in den staat Guerrera, in het zuiden des lands. Te Puebla zijn verschei dene huizen ingestort, waarbij twee menschen om het leven kwamen. De „New York Sun" meldt uit Mexico City, dat de haard van de aardbeving, naar men vermoedt,, op 40 kilometer van de hoofdstad verwijderd ligt. Daar alle instrumenten van het staatsobservatorium door de beving on bruikbaar zijn geworden eii al de verbindin gen der in de hoofdstad vertegenwoordigde Amerikaansche telegraaf maatschappij en ver broken zijn, kent men geen nadere bijzonder heden. Te Mexico-stad werd het asfalt openge scheurd, terwijl de meubels in de huizen om vielen. De aardbeving wekte de inwoners uit hun slaap, men zag honderden menschen in paniekstemming de straat oprennen. Nader wordt gemeld, dat de schade in de hoofdstad gering is. Men vreest echter, dat vooral in de westelijke provinciën groote ver woestingen zijn aangericht. Volgens de waar nemingen op de Fordhamuniversiteit te New- York zou de haard wel dicht bij de westkust van Mexico liggen. tenen uit Tsingtsjau teruggetrokken en belof ten gevraagd van den burgemeester, Sjen Lie Hoeng en den gouverneur Han Foe Tsjoe, ten opzichte van de bescherming van de Japan sche eigendommen en belangen, die gewaar borgd zijn door verscheidene overeenkomsten tusschen Japan en China, terwijl Tsjingtsjau uitgezonderd wordt van de blokkade en de opmarseh van Japansche troepen aan den noordelijken oever van de Gele Rivier stopge zet is, dit alles ter voorkoming eener uitbrei ding der vijandelijkheden tot Sjantoeng. Desondanks hebben de Chineesche autoritei ten opzettelijk en systematisch de Japansche eigendommen in Sjangtoeng geplunderd, al dus deze verklaring. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd dat de provinciale regeering van Sjantoeng den Chineezen toegestaan heeft Japansche eigendommen te plunderen in Tsinan op 17 December, dat Chineesche geregelde troepen op bevel der regeering steenkoolmijnen, die Japansch eigendom waren, hebben opgebla zen in Setsjoean en Pos jan, ondanks de ver- toogen van het Chineesche volk en de raad gevingen van de buitenlanders, die vreesden voor werkeloosheid en verergering van den toestand en dat negen Japansche katoenfa- breiken opgeblazen zijn op bevel van de ge meentelijke autoriteiten te Tsingtsjau, ter wijl thans de Japansche eigendommen in Tsingtsjau vrijelijk geplunderd worden door geregelde Chineesche troepen en door het ge peupel. Frankrijk. Uitwisseling van spionnen met Duitschland, Gistermiddag hebben Fransche en Duit- sche autoriteiten aan het grensstation Apach vier gevangenen, die veroordeeld waren we gens spionnage, uitgewisseld. België. Vlaamsche betoogers veroordeeld Wegens het met teer besmeren van den Franschen tekst der naamborden van stra ten en trams te Gent, heeft de rechtbank Flo- rimond Grammens veroordeeld tot, 700 frank boete of een maand gevangenisstraf. Tien studenten der universiteit werden voorwaar delijk veroordeeld tot 15 frank boete of drie dagen gevangenisstraf. Wegens een soortgelijk feit werden de pro fessor der universiteit Evrard en diens as sistent De Sweemer voorwaardelijk veroor deeld tot 350 frank boete of 15 dagen gevan genisstraf. Ceba Amnestie voor oud-president Machado De Kamer van .Afgevaardigden heeft naar Havas meldt het amnestie-ontwerp, dat reeds door den senaat was goedgekeurd, aangeno men. O.a. zullen de vroegere president Ma chado en ongeveer 300 revolutionairen van de amnestie profiteeren. President Laredo heeft gisteren het decreet onderteekend. Engeland. Een ivenk aan Italië. In het Lagerhuis heeft Lord Cranborne naar aanleiding van interpellaties over de in het buitenland gevoerde anti-Britsche pro- pagande verklaard: Wij hopen en gelooven, dat het ge zonde verstand van het Italiaansche volk er voor zal zorgen, dat onze vertoogen doel treffen. Indien zij geen uitwerking hebben, is het dui delijk, dat wij vroeg of laat verdere maatregelen moeten nemen. Ik kan het Huis de verzekering geven, dat wij niet zullen aarzelen, alle maat regelen te nemen, die wij noodig of geschikt voor het doel achten". Wij hopen niet, dat wij maatregelen moe ten nemen. Wij wenschen geen gespannen betrekkingen tusschen ons en eenig ander land. Wat wij wel wenschen is een terug keer tot de vertrouwelijke vriendschap, die altijd tusschen ons en Italië bestaan heeft. Ravel's toestand baart zorg. Krachten schijnen af te nemen. De gezondheidstoestand van den Franschen componist Maurice Ravel baart ernstige zorg. Hij heeft een zware operatie ondergaan en de krachten schijnen af te nemen. De behande lende geneesheer wil geen mededeeling doen. Gistermiddag was de zieke nog zeer helder van geest, hij heeft geen pijn. EEN PARACHUTIST VERDRONKEN. Uit Boston: Tijdens een Kerstfeest voor het vliegereorps van het federale leger is een parachutist door den wind in de haven alhier gedreven. De man verdronk. Tijdens de red dingspogingen kwamen een vliegtuig en een politieauto met elkander in botsing. Een politie agent werd zwaar gewond. Zonderling testament geldig verklaard. 150.000 pond voor „baby-race". Het Canadeesche hooggerechtshof heeft uitspraak gedaan in een merkwaardige zaak. In October 1926 overleed te Toronto een advocaat, Charles Millar. Millar, die zijn geheele leven vrijgezel was geweest, had in zijn testament bepaald, dat van zijn nalatenschap 100.000 pond moest worden betaald aan de vrouw, die in de tien jaren volgende op zijn dood de meeste kin deren ter wereld zou hebben gebracht. Aan den „wedstrijd" konden alle inwoonsters van Toronto deelnemen. De nabestaanden van Millar bestreden de geldigheid van het tes tament. doch in hoogste instantie heeft het booeerechtshof hun protest verworpen. Het nagelaten bedrag, dat intusschen tot 150.000 pond is aangegroeid, zal thans waar schijnlijk verdeeld worden tusschen vijf moeders, die tot 31 October 1936, den datum waarop de „baby race" eindigde, ieder met negen kinderen waren gezegend. Arabieren uit vliegtuigen bestookt. Bij Arraba, ten westen van Tiberias, zijn politietroepen in botsing gekomen met een groep Arabieren, die ongeveer honderd man sterk waren. De politietroepen sloten de Ara bieren in, waarna draadloos ontboden vliegtui gen aankwamen, die hen uit machinegeweren beschoten en met bommen bestookten. Later nam een afdeeling Britsche troepen aan het gevecht deel. Zij voltooide de omtrekkende be weging. De duisternis maakt een einde aan de operaties. Elf dooden bij gevecht in Palestina. Deel der gearresteerde Duitsclie predikanten in vrijheid. Ds. Nïemoeller echter niet. Reuter verneemt, dat ongeveer de helft der gearresteerde predikanten van de Belijdende Kerk ter gelegenheid van het Kerstfeest in vrijheid zal worden gesteld: 51 zullen in ar rest blijven. Ds. Niemoeller wordt niet vrijge laten. Gedurende de afgeloopen week zijn te Dort mund en elders weer predikanten in hechtenis genomen. Mevrouw Niemoeller heeft den pa rochianen verzocht haar geen kerstbezoeken te brengen. Vetwormpjes, pukkels en uit» slag verdwijnen en de huid wordt jeugdig-frisch, gezond en fluweelzacht door zuivert verzacht - geneest In doozen30-60ct.BijApoth.enOrog. MIJNHARDT HHflnH (Adv. Ingez. Med.) Wie bezit Teruel? Nog steeds tegenstrijdige berichten. Volgens een door het Spaansche pers agentschap uit Barcelona ontvangen tele gram is Teruel thans volledig door de re- geeringstroepen bezet. De rechtsche zender Radio Aragon heeft daarentegen een bericht doorgegeven van het hoofdkwartier der legers van Aragon, waarin, in volkomen tegenspraak met het boven staande wordt verklaard: „Aan het front van Teruel duurt de op marseh van Franco's troepen voort, hoewel bemoeilijkt door een dichten mist. Als een bewijs van den werkelijken toestand bij Teruel, valt te vermelden, dat het plaatselijke radiostation in een des middags uitgezonden bericht zeide: „Weest gerust". De rooden zijn niet binnen en ze zullen niet binnenkomen. Weest ervan overtuigd, dat de berichten der rooden in him communiqué van gisteren volslagen valsch zijn"-., -• jif ALPHENAAR ruilt vrij veel gebruikte piano's in voor nieuwe en is door be perkte bergruimte genoodzaakt de inge ruilde piano's weer spoedig van de hand te doen. Dit is de voornaamste reden, waarom ALPHENAAR gebruikte piano's ZOO GOEDKOOP verkoopt. Alle gebruikte piano's die ALPHENAAR verkoopt zijn geheel gerestaureerd, zoo wel inwendig als uitwendig en worden vrijwel onbeperkt gegarandeerd. Betalingen in overleg met de koopers KRUISWEG 49 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Van Weihnachtsmarkt en poëzie op Kerstkoek. BERLIJN, 20 December 1937. (Van onzen correspondent). Volksgebruiken uit een nevelachtig verleden, die nog slechts in enkele Duitsche gouwen voortleefden, zonder eenig besef bij het grootste deel der bevolking van hun oorspronkelijke beteekenis, zijn onder nationaal socialistische leiding voor heel het Rijk weer opgebloeid. Nationaal socia-, listisch gekuischte geschiedschrijving en my thologie gaven het volk een levendig beeld van oorsprong en beteekenis en het Derde Rijk viert de groote feestdagen en nachten der oude Germanen met een heidensche ritus en een glans, die de ouden met verbazing zouden vervullen en de Germanen van onzen tijd interessante schouwspelen te genieten geven. Het zomersche zonnewendefeest met de oplaaiende vuren in den Juninacht op de verspreid liggende bergen en hoogste toppen van het heuvelachtig landschap is een succes voor de regiekunst der nazis. De aanhangers der „Duitsche geloofsbeweging" zien er een bewijs in van de verhevenheid van den cultus der oude Germanen, die 't immers juist zoo zouden gevierd hebben. Voor dit feest kan de nationaal socialistische organisatie ongehin derd een direct- contact maken met de voor vaderen, bij zijn organisatie van Weihnachts- feesten staat de Nazi voor een onoverkome- lijken hinderpaal, het Kerstfeest te moeten vervangen door een wintersch zonnewende- of ander Oud-Germaansch feest. Uit de oude Saturnaliën en Joelfeesten kan zelfs geen Nazi den geest putten, die het grootsclïe feest van Kerstmis vervult. Bij een feest, dat zoo zeer in het gemoeds- en dage lij ksch leven van heel het volk ingrijpt, wil de partij natuurlijk niet afzijdig staan. Zij wil ook hier organiseeren en doet dit volgens haar eigen zeggen „positief Christelijk" in elk geval grootmoedig en verdienstelijk. Weihnachtsmarkt herleeft. de> beroemde Berlijnsche Weihnachtsmarkt, waarop koning, keizer en straatveger, kroonprins, graaf en burgerman zich met hun kinderen verdrongen voor de kramen en stal letjes met wonderbaarlijke mechanische laat ste snufjes, was erg in verval gekomen, maar is er nu door de partij keurig netjes en orde lijk weer heelemaal bovenop georganiseerd. Ook nu gaan er te midden van hun volk de grooten van het Rijk rond, de leiders van staat en partij. Niet met hun kinderen, doch met de offerbus, waarmee zij in enkele dagen meer dan een millioen Mark ophaalden voor een kerstgave aan de armsten. Op het bordes van het museum in Lusu- garten, waar de kramen, draaimolens, worst- bier- en kijkkasten zijn opgesteld, werden de tien oudste Drósehenkutscher aapjeskoet siers van Berlijn onthaald op een middag maal met muziek. De oudste van de heeren telde 82 lentes, de jongste 71. Zij kregen voor hun paarden elk tien Mark om er honderd pond haver voor te koopen en elk voor zich zelf een vette gans, tabak, sigaren en een flesch pittig Pritswalker water. Er zijn in 't geheel nog 40 aapjeskoetsiers" in Berlijn. De 30 anderen konden voor de. tractatie niet in "aaiamèrking komen;''omdat ze eigenlijk meer „gelegenheidskoetsier" waren. De 10 uitver korenen reden allen al minstens 50 jaren met hun havefmotor en gelakten hoogen hoed door Berlijn's straten bij dag en bij nacht. Origi- neele kerels met een humor die verdient ge boekstaafd te worden. Op de bok met een sigaar „in 't hoofd", een vroolijken glimlach op het verweerde gelaat, de geschenken, bont versierd met banden en dennengroen in het open rijtuig, reden ze in optocht door de stra ten der binnenstad, hartelijk toegejuicht door een belangstellend publiek. Die tien kunnen er zeker van zijn, dat ze minstens een paar weken lang niet zonder „vrachie" zullen zijn. Uitdeeling van kerstboomen en pakketten. In een bosch van 250.000 kerstboomen, voor een berg van 330.000 feestpakketten zullen deze week militaire kapellen concerten ge ven, waarna al die boomen en pakketten aan behoeftigen zullen worden uitgedeeld. Zon der straffe organisatie zou dit alles niet be reikt zijn waren er lang niet zoovelen met een kerstgave verrast. Allen zij er blij om, maar vinden, dat, nu alles zoo stijf in rij en gelid is gezet en allen zich hebben te houden ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Toen Alasius en Thijs in het bosch waren aangekomen, wees de toovenaar in de verte. Kijk, Thijs. En let goed op, hoor! Ga zoo, langs dien weg daar, naar de kust. Daar zal je dan een klein huisje zien, daarin woont Tom Baars, die heeft een goede roeiboot! Ga dan in zee, naar het Zuiden. Je zult dan wel bij Dickie kunnen komen, als alles goed gaat. Heb je het nu goed begrepen, jongen? Thijs knikte heftig van ja. Denk je dan heusch. dat ik Dickie zal vinden, Alasius? De toovenaar knikte. Ik geloof het zeker. Maar pas op, er zijn veel leelijke beesten in de zee. zooals zeedraken en zoo. Du? bet beste dan maar, Thijs. En veel succes! Thijs drukte Alasius stevig de hand en ging naar de kust. Tjonge, ik vind zeedraken nu niet bepaald beestjes om mee uit eten te gaan, lachte Thijs, toen hij snel voortliep. Maar we zullen zien. Als het op vechten aankomt, nou, laten ze dan maar komen. Ja, maar Thijs, je hebt nog nooit zeedraken gezien. Daar kan je niet zoo maar tegen vechten. Let maar eens op! aan een strengen regel, er van de oude poëzie der Weihnachtsmarkt maar weinig is over gebleven. Die heeft zich teruggetrokken naai de buitenwijken en voorsteden, waar ze nog stil in liefde bloeit. Ob Zwiebel oder Bolle, Ich liebe meine Olie. Deze trouwhartige woorden in wit suiker op een bruine bolle peperkoek moeten den gehuwden man treffen, die zijn oude lief heeft, onverschillig, of 't gaat om uien of om bollen. De spaarzame of gierigaard is tevre den met het ach zoo kleine koekje, dat hij iemand zal schenken onder het motto in bruine suiker: Mein Herz ist wie Honig, Mehr kriegst du sowieso nich. Op een reuze-praline schittert in klontjes suiker: Mein Herz ist wie ein Pralinee, Wenn man es drückt, Dann springt es entzwee. Het is klassiek geworden dichtkunst op kerstkoek. De nieuwe richting is er verwoed tegen ten velde getrokken, met het resultaat, dat zulke verzen tot een enkel lied gecombineerd wor den, dat op aangename wijze gezongen wordt. Om het „klassieke" en het opstandige bij het weer opleven dezer veroordeelde zoete dicht kunst, heb ik curiositeitshalve de dwaze rij men weergegeven. H. L. Nederlandss initiatief voor de erkenning van Abessynië als Italiaansch bezit. Instemming van de „Independance Beige". Het Belgische blad „Indépendance Beige" schrijft over het door Nederland genomen initiatief inzake de erkenning van Abessynië: Dit is een initiatief, dat men slechts kan goed keuren en dat getuigt van een werkelijkheids zin, waarvan de geheele internationale politiek doordrongen diende te zijn. De erkenning van de Italiaansche souvereiniteit over Abes synië houdt in geen enkel opzicht en hier op dient de nadruk te worden gelegd een moreele goedkeuring in van de Italiaansche overwinning. Te willen volharden in een afkeurende houding, die niet de minste kans meer biedt op een totstandkoming van een wijziging in den gelaakten toestand, beteekent blind zijn voor de werkelijkheid, de toe komst bemoeilijken en de moraal zelf be lachelijk maken". Zweedsch blad waarschuwt tegen „le- galiseeren van het geweld". In een commentaar op den stap van Neder land bij de onderteekenaars van de Oslocon ventie schrijft het Zweedsche blad „Nya Dagligt Allehanda", het conservatieve orgaan: „Deze landen,, die krachtig voorstander zijn van- het regime van het internationale recht zouden geen beslissing kunnen aanbevelen, die zou strekken tot een legaliseeren van een daad van geweld. Een ander maal zou een precedent van dezen aard uitgebuit kunnen worden tegen de Scandinavische landen". Na er aan herinnert te hebben, dat de ondertee kenaars van de Oslo-conventie, die geen enkel belang bezitten in Afrika, uitsluitend om pricipieele redenen zich aangesloten hebben bij de sancties, spreekt het blad als zijn mee ning uit dat het onmogelijk is zichzelve zoo zeer te verloochenen, dat aanbevolen zou wor den een onrechtvaardigheid te erkennen. WEER EEN GIFT VAN LORD NUFFIELD. De door zijn vorstelijke giften bekende Britsche automobielfabrikant Lord Nuffield, die reeds een bedrag van 2.000.000 pond aan wederom een bedrag van 168.000 pond be schikbaar gesteld, teneinde studenten uit de dominions in staat te stellen, de colleges aan deze hoogeschool te volgen. De vaste bespeling van den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage. De Haagsche schouwburgcommissie stelt voor de N.V. „Het Residentietooneel" als vaste bespeelster van den Kon. Schouwburg in de residentie te benoemen. Dirk Verbeek zou voornemens zijn een troep samen te stellen, waartoe zullen behooren Vera Bondam. Fie Carelsen, Piet Bron, Paul Steenbergen, Bets RanucciBeekman (regisseuse), allen van het Rotterdamsch Hofstadtooneel. Bovendien zou Johan de Meester zich be reid hebben verklaard als regisseur van dit gezelschap deel uit te maken. Gebruik geen eendeneieren in zacht gebak of pudding. De geneeskundig en -oharmaceutisch hoofdinspecteur van de volksgezondheid ver zoekt ons, in verband met de in den laatsten tüd wederom voorgekomen sterfgevallen aan paratyphus door het gebruik van eenden eieren bet volgende onder de aandacht van het publiek te brengen. Met den meenten nadruk moet er op wor den gewezen, dat eendeneieren voor direct gebruik hard moeten worden gekookt, d.w.z. tenminste 8 minuten moeten worden ver hit. Dat eendeneieren niet moeten worden ge bruikt voor de bereiding van soep. saus. pud ding. vla, slagroommengsels. taartvullingen, consumptie-ijs, zacht gebak, kortom voor eetwaren, die niet of onvoldoende verhit worden. Vooral ook met het oog op de komende feestdagen i<= een dergelijke waarschuwing van groot belang. EXAMENS Voor het examen Fransch M O B is geslaagd mej. M. E. M. Bimker, te Aerdenhout HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Geslaagd voor het theoretisch examen van het Ned. Gen. voor Heilgymnastiek en Mas sage, te 's-Gravenhage: mevr. T. Fokker-van Dijk te Overveen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6