U H" H" DINER CONCERT FaK.I |o< eiaieeten: >esbergen 120.- f 95.- VOOR UW KERSTDINER Financieel-economisch Weekoverzicht. INCASSO-BANK N.V. CREDIETEN l SAFE-DEPOSIT ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 5 121 door BEB VUYK. pEEL de maand December is druk van de voorbereidselen voor het Kerst feest. Kerstfeest is hèt groote feest, dat wij vieren met alle Christenen die bij ons werken. En zooals de Mohammeda nen hun godsdienstige feesten vieren met het schoonmaken van huis en lichaam, zoo be zemt ook de anders niet al te nette Ambonee- sche huismoeder haar gaba-woning schoon, wascht klamboes en gordijnen, naait nieuwe voorhangen en kleeren en bakt koekjes. Uit een blinkend schoon huis; in krakende kleeren, gaan ze allen ter kerke en als ze thuis komen, zitten ze na te praten in de schoone voorgalerij (waar ze anders nooit zit ten), op de mooie stoelen (waar ze anders naast hurken) en branden kleine olielampjes. Ze drinken koffie en eten koekjes, niemand maakt ruzie, niemand is dronken, terwijl toch de Ambonees de drinkebroer en ruziemaker bij uitnemendheid is onder de rassen van ons Indië. Later, werd, wordt de chocolademelk in de koppen geschonken en staat het gesneden en beboter de krentenbrood opgestapeld. Er is de sfeer van een dorps-Zondagsschool. Oom Hindji heeft geholpen den Kerstboom aan te steken, Engeh rammelt nog snel even haar jongste telg af, die een kopje chocolade melk heeft omgegooid, want daar komen al de eerste feestgangers. De mannen zijn in hun kerkkleeren, een zwart lakensche broek, een witte kabaya. waaroverheen een zwart lakensch jasje wordt gedragen, dat net op een bolero lijkt, maar al leen wat langer valt. De vrouwen hebben haar zwarte kerkkleeren verwisseld voor een gerui te sarong en een lange kabaya, rood, groen of blauw. Daar komt de timmerman Wimpie Tasisah, met Nora, zijn vrouw en hun zes kinderen. Hij is een Alfoer, die voor goeroe (godsdienstleer aar) is opgeleid maar het niet verder dan hulpkoster heeft kunnen brengen, en daar is zijn collega, Jeremia, die hem 's Zondags dKK 9udejaarsav°nd- haalt helpt de kerkbel te iuiden en op werkdagen ft niinnpl m maar rJnt. rinpt. in _._,A3 hij zijn schade dubbel in, maar dat doet in het geheel niets af van zijn eerbied voor Kerstmis. Kerstfeest is een heilig feest, waar op de mensch van Ambon zich waardig en als een goed Christen gedraagt. Ook voor ons is December een drukke maand, een dubbel drukke maand zelfs, want hoewel dat lang niet altijd samen valt, de vier jaren dat wij het Kerstfeest in de Molukken vierden, viel ook de Hari Raja, feestdag aan het einde van de Mohammedaansche vasten in dezelfde maand. En op de Hari Raja geven we een. groote slametan voor onze Mohammedaansche ketelstokers. Er moet dus lang van te voren voor de noo- dige levensmiddelen gezorgd worden. Meel en suiker en boter worden op Ambon besteld. En eieren moeten al weken van te voren opgeza meld worden en dagelijks gekeerd. Een week voor de feesten is er geen meel meer in de kampong te krijgen en zijn eieren drie a vier maal zoo duur. Christen en Mohammedaan, ieder bakt ijverig koekjes. De Mohammedanen zijn het grootst in aan tal, een vijftigtal menschen. Een paar vrouwen komen de ingrediënten halen, meel, suiker, boter en eieren voor koekjes, rijst en groenten, wat geld voor klapperolie en kruiderij en een paar geiten. Geiten zijn weer een probleem op- zichzelf, want hoewel ze even talrijk zijn als kinderen in een weeshuis, zoo gauw ik een poging doe er een paar te gaan koopen, stijgen de prijzen met 100 pCt. Door middel van een bevrienden Arabier op het achterland, komt ook dat ten slotte tegen een redelijken prijs in orde. En dan hebben we ons verder niet meer met de zaak te bemoeien. Op den vastgestelden dag zijn we bij onze ketelkerels te gast en smullen van kambing saté (geitenvleesch in kleine stukjes gesne den, aan blokjes geregen en boven een klein vuurtje geroosterd) met een brandend heete saus en veel witte rijst, van koekjes en ketel tjes koffie. Maar het Kerstfeest vieren we in ons eigen huis, in de groote open achtergalerij, die na tuurlijk eerst volgens de Ambonsche traditie volkomen schoon is geschrobd, 's Morgens in de vroegte zijn de palen en balken met wa- ringin groen versierd. Mijn man is een Kerstboom gaan zoeken, bij na een dag loopen naar de plaats waar de kajoe papoea zoo hoog groeit, dat de boom een weinig op een den gelijkt. Een kerstboom, die tot den zolder reikt en alleen versierd met kaarsen. De kaarsenhouders zijn uit bamboe gesneden en daarna verguld, Iedere verdere versiering ontbreekt. Op een lage tafel er voor liggen de pakjes. Iedereen krijgt een cadeautje, een lap voor een kabaya, een sarong of shirt. De vrouwen zijn het allerblijdst met iets dat niet op Namlea maar op Ambon gekocht werd; dan zijn zij de Mode vooruit in de allermodernste sitsjes. Het is alleen moeilijk, wie van je kennissen je moet vragen die inkoopen voor je te doen, want alles gaat hier volgens de traditie. Er zijn bepaalde patroontjes voor jonge meisjes, voor oudere vrouwen en voor de kabaya tjit, die de mannen op een dansie-dansie (bal) over hun witte lcabaya's heen dragen En nu is het werkelijk opvallend, hoe weinig de meeste Europeanen, die soms al jaren op Ambon le ven, afweten van de gewoonten en de drachten van het volk waartusschen zij leven. Behalve die lapjes moeten ook tijdig de kaarsjes en het roode papier besteld worden. Het eerste jaar was ik er te laat bij en het roode crêpe papier op Ambon geheel uitverkocht. Ik kreeg toen een afschuwelijke kleur cerise, die ik niet kon gebruiken. Den dag voor Kerstmis wordt een Kerst brood gebakken en boebinda, het Amboneesche feestgebak, bestaande uit meel en roode sui ker, klappermelk en kanaries, die naar aman delen smaken. Maar de chocolademelk koken we 's middags van een groot tablet bittere chocolade, met roode suiker en veel santen (klappermelk). 's Avonds gaan we naar de kerk en als we terug komen maken we een ommetje de Kam pong door. Alle huizen zijn hersteld en schoon gemaakt, van nieuwe of gewasschen gordij nen voorzien en overal branden de kleine olie lampjes en staan ramen en deuren wijd open. Eén jaar is het nog extra feestelijk geweest; toen viel Kerstmis samen met een Mohamme- daansch feest toedjoe Likoer en alle Moham medaansche huizen en erven waren ook schoon gemaakt en wijd open en aan de met klap perbladen versierde poorten brandden hars fakkels. Nu moet thuis eerst de Kerstboom aange stoken worden: een mannenwerkje. De tak ken van de kajoe papoea buigen heel gauw door en branden zeer snel. Telkens moeten dus kaarsjes verplaatst en uitslaande vlammen gedoofd worden. Rond den boom zijn matten voor de kinderen gespreid, daarachter staan de stoelen en banken voor de ouderen. Op de groote tafel, die langs den kant geschoven spijkers inslaan. Verder nog Habakuk en Lu cas, die voor mandoer opgeleid worden maar het wel nooit zoover zullen brengen en drie Al- foersche tuinjongens, Benjamin, Filippus en Elia, Martine, het kindermeisje, en de wasc'n- meid Lies, een Palembangsche met een bruta len mond en een stel ijverige handen. We beginnen met „Stille Nacht" te zingen, wat prachtig klinkt, omdat de mannen in de meerderheid zijn en hun stemmen zoo donker en luid, aanzwellend en terugloopend en over ons heen slaan als de branding op de Noord kust. De kaarsen flikkeren op en neer in den opstekenden avondwind. Als het koor zwijgt hooren we hoe ergens in den tuin een klapper krakend naar beneden valt en het hert schreeuwt. Buiten slaat de Moluksche zee tegen de rif fen, dieren ademen in het bosch, en donkere stemmen zingen een lied, dat een eeuw gele den in een wintersch land werd gedicht. Hei lige Nacht. Madem Koedoes. Na dit vers ontstaat er eenig krakeel wat er nu gezongen moet worden, maar Jeremia beslist en de anderen aanvaarden zijn autori teit. Dan komt Willem op met de chocolademelk en de krentenboterhammen en als de eerste honger is gestild zingen ze .opnieuw. Daarna worden de pakjes uitgedeeld. Ze krijgen elk een cadeautje en wat lekkers in een gekleurd zakje. De kinderen rollen over elkaar op de matten, de oudsten tusschen de kleine Alfoer- tjes, de jongste in zijn jstoeltje aan onze voe ten. De namen staan op de pakjes, ik roep ze op en ze nemen ze dankend in ontvangst. Een tijd lang is er niets anders dan papiergekraa k en een verlegen gemompel. Dan gaat de cho colade weer rond en Jeremia zet opnieuw in. De rest van den avond is weinig gevarieerd, ze zingen, ze zingen. Jeremia zit vlak onder den kerstboom en bladert het gezangboek door. Alle Kerstliederen hebben al lang een beurt gehad, Paschen is al voorbij, we zijn aan Pinksteren toe. Onze kinderen zijn huilend naar bed ge bracht, de kaarsjes zijn vrijwel uitgebrand. Je remia zet opnieuw in. Wimpie's kinderen sla pen op een knoedeltje tegen de etenskast aan. Wimpie zingt en Jeremia zingt. Ijveriger dan ze ooit de groote zaag door den boomstam trekken. Nora, Lies en Martine zingen, Engeh, Hindji, Benjamin. Vandaag is gisteren geworden. Willem heeft de gebruikte kopjes bij elkaar gezet. In de Kampong zijn alle wankels al gesloten, maar Jeremia weet van geen uitscheiden. „Het is hun feest", zegt mijn man, „laten we één keer in het jaar de leiding aan hen overlaten". Zoo zingen ze uren lang. De laatste kaars is al lang uitgeflakkerd, de bijgepompte petro leumlamp volkomen uitgebrand. Ik heb ze maar verder aan hun lot over gelaten en ben naar bed gegaan. Ergens tus schen twee droom en gaan ze zingend heen. We slapen tot de morgen warm wordt. (Nadruk verboden) KONINGSTRAAT 39, TEL. 10425 Een Complete adkamerinri ch ti n g vanaf Een Complete douche-badcelinrichting vanaf Een Complete n-installatie I AcLv. ingez Med.) in de versierde zalen van- Hotel-Restaurant Telefoon 10281—14585 (Adv. Iiigez. Med.) Opening toonzaal Firma W. J. Louwerens. Hedenmiddag opent de heer W. J. Louwerens aan de Parklaan 66 een toonzaal waarin baden, geijsers en sanitaire artikel zijn uit gestald.. Op uiterst smaakvolle wijze is het zaaltje ingericht. Er is een aardig zitje gemaakt van waar men op zijn gemak alle artikelen en dat zijn er heel wat kan bekijken. Verder is er een compleet ingebouwde bad installatie, die zeker ieder's belangstelling zal trekken. Daar de firma zich ook belast met het in ruilen van baden etc., kan iedereen hier iets van zijn gading vinden. Zonder twijfel zal de heer Louwerens met deze fraaie zaak veel succes hebben. KERSTFEEST NEDERL. PROT. BOND. Woensdag hield de afdeeling Heemstede- Bennebroek in het kerkgebouw aan de Post- laan haar Kerstfeest voor de leerlingen dei- Zondagsschool en Catechisatie. Ook ouders en belangstellenden waren aanwezig. Het met guirlandes versierde kerkgebouw, waarin een groote en twee kleine Kerstboomen waren geplaatst, maakte een feestelijken in druk. De samenkomst werd geopend door den Godsdienstleeraar Ds. J. Kalma, die het Kerst verhaal vertelde, afgewisseld door het zin gen van liederen door de kinderen. In de pauze kregen de kinderen eenige versnaperingen. Na de pauze vertelde mg. H. J. L. Blikslager nog een toepasselijk ver- verhaal. Tenslotte werden de geschenken uitgereikt en gingen de kinderen voldaan huiswaarts. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Bijkantoor Haarlem Kruisweg 74 Telef. 13890 EFFECTEN - COUPONS (Adv. Ingez. Med.) Beter stemming. Het Amerikaansche Congres doet zich gelden. Ook in Frankrijk vaster beleid. De Volkenbonds-statistiek van den wereldhandel. Ongunstige toestand in de diamantnijverheid. Wat de Amsterdamsche Beurs sterk interesseert. Het nieuwe clearing-verdrag met Duitschland. ET ziet er naar uit, of wij het jaar toch nog in iets betere stemming en gunstiger verwachtingen voor 1938 zullen sluiten. Weliswaar zijn in het Verre Oosten ondanks de deemoedige veront schuldigingen van Japan, de spanningen nog verre van geweken, weliswaar laait de burgerstrijd in Spanje opnieuw op en zullen wij dezen winter waarschijnlijk de sappige Valencia-sinaasappelen moeten missen, de beurzen schijnen niettemin in een wat opge wekter toon een betere economische toe komst te verdisconteeren. De oorzaak ligt weer grootendeels in de Ver.- Staten. Niet dat de situatie daar plotseling zoo aanzienlijk verbeterd zou zijn. Verre van dien: de bedrijvigheid in de staalindustrie is verder ingezakt van 27.4 tot 23.5 pet. tegen over een daling in de overeenkomstige week van 1936 van 79,2 tot 77 pet. terwijl ook elders van een verhoogde industrieele activiteit nog nauwelijks kan worden gesproken. Niettemin begint zich een ondergrond van optimisme te vormen. Wij willen in dit verband nog niet eens den nadruk leggen op de uiterst zonder linge verklaring van hooge ambtenaren dei- Schatkist, die in samenwerking met andere deskundigen tot de conclusie zijn gekomen, „dat de vermindering der bedrijvigheid nog in deze of in de volgende maand tot staan zou komen": dergelijke verklaringen ..pour le besoin de la cause" hebben voor ons uiterst ge ringe beteekenis. Aanzienlijk grooter gewicht hechten wij daarentegen aan de ontwikkeling der poli tieke situatie in de Ver.-Staten, met name de verhouding Congres-Roosevelt en „big-busi- ness-Roosevelt". Het blijkt immers, dat het Congres, dat nu reeds bijna vier jaren aan Roosevelt's leiband heeft geloopen, bezig is. zijn afhankelijkheid af te schudden en een zelfstandiger houding zal gaan aannemen. Wij wezen de vorige week reeds op het feit, dat uit het Congres het initiatief was gekomen tot herziening der belastingen, speciaal der be lasting op onverdeelde winsten en die op ka- pitaalwinst. en dat Roosevelt niet afwijzend tegenover zulk een herziening stond. Thans is het Congres echter nog agressiever opge treden en Roosevelt zou wel eens zijn besluit kunnen betreuren om deze extra-zitting, waar van hij zich zooveel had voorgesteld, bijeen te roepen. Wat is namelijk het geval? De hoofdschotels van deze zitting waren de wet op loonen en werktijden en de landbouwwet. Welnu, laatstgenoemde wet. die het aan de markt brengen der voornaamste landbouw producten aan controle onderwerpt, zal wel de goedkeuring van Congres en Senaat erlan gen,- gezien de wel zeer overvloedige katoen en graanoogsten van dit jaar. Anders is het daarentegen gesteld met de wet op loonen en werktijden, de sociale wet bij uitnemend heid. Het Congres heeft dit wetsontwerp, zij het met een kleine meederheid, naar de com missie "teruggezonden, hiermede de afhan deling op de lange baan geschoven en daar mede voor het eerst stelling genomen tegen de New-Deal-politiek. Wij wenschen ons hier niet te begeven in een discussie betreffende het al of niet gewenschte of noodzakelijke der sociale wetgeving in de Ver.-Staten, wij constateeren slechts, dat bij de huidige ern stige stagnatie der industrieele productie een verdere verhooging van het kostenpeil, welke noodzakelijk uit de toepassing van het inge diende wetsontwferp moet voortvloeien, wel zeer inopportuun zou zijn. Dat het Congres dit blijkbaar heeft erkend en de bakens verzet, mag dan ook naar onze meening als een steun voor het naderend conjunctuurherstel worden beschouwd. Blijkbaar vat de beurs van New-York dit ook in dien zin op. Onder lei ding van staal- en koperwaarden heeft zich immers een krachtig herstel baangebroken, dat mede gestimuleerd werd door de waar schijnlijkheid, dat de goederenprijzen in het algemeen hun laagsten stand hebben be reikt en zooais men het in Engeland typee rend noemt, „den bodem raken". Het Amerikaansche optimisme heeft niet nagelaten ook in Europa de wel zeer donkere dagen voor Kerstmis wat op te helderen. Daar toe heeft ook Frankrijk eenigszins bij gedragen. Gedurende enkele dagen had de speculatie, na verscheidene maanden rust, den aanval op den franc hervat, zich basee rend op de wel zeer droevige cijfers van Frankrijk's handelsbalans, waarvan het na- deelig saldo bijna is verdubbeld tot 16,187.000.000 francs en tevens op de felle aan vallen die Flandin en Reynaud op Bonnet's financieele politiek hadden gericht. Men moest echter spoedig erkennen, dat die aan vallen slechts afbrekend en dus weinig con structief waren; Bonnet's repliek daarente gen toonde een kracht en 'n optimisme, die de baisse-speculatie spoedig in haar schulp deed kruipen. Wij willen niet beweren, dat Frank rijk's economische en financieele toestand niet zorgwekkend blijft, doch twee groote dingen staan vast: een politieke crisis met al haar ontwrichtende werking is vooreerst niet te verwachten en alle pogingen zullen in 't werk worden gesteld om de productie te verhoo- gen. de kosten te verlagen en de 40-uren week in haar toepassing te verzachten. Bij de hui dige politieke constellatie in Frankrijk be- teekenen deze factoren reeds zeer veel. Dat wij ondanks deze hoopvoller teekenen onze oogen niet mogen sluiten voor den ernst der huidige economische situatie der wereld blijkt bv. uit de cijfers, welke de Volkenbond publiceert over den wereldhandel in het derde kwartaal. Ofschoon deze cijfers wat de waarde betreft nog een zeer aanzienlijke toeneming (26 pCt.) over die van het derde kwartaal van 1936 vertoonen geeft het niettemin te denken, dat tegenover het tweede kwartaal een daling met 2 pCt. is ingetreden, terwijl ook de indus- triëele productie een vermindering met 3 pCt. laat zien. Het laat nauwelijks twijfel, of de cijfers van het vierde kwartaal zullen een verdere inkrimping van den handel weerspie gelen. Het lijkt ons echter voorbarig, hieruit direct-pessimistische conclusies te trekken ten aanzien van het verloop in 1938. doch voor zichtigheid is in elk geval geboden. Een ander symptoom van den ernst der thans heerschende stagnatie of nog lieve; van de psychologische vrees, die de wereld in haar ban houdt, is de ontwikkeling op de diamant markt, een markt die zoo nauwlettend rea-, geert op de gebeurtenissen op de effecten- en goederenmarkten. In enkele maanden tijds is de diamantsituatie volkomen gewijzigd. Klon ken er in Augustus en September nog juich tonen over den mooien afzet, sindsdien is het met sprongen bergafwaarts gegaan. De Ver- eenigde Staten, de grootste afnemers van dia mant, trokken zich terug en ook in andere landen daalde de vraag naar dit wereldartikel in sterke mate. De vraag beperkt zich thans tot de zeer goedkoope en middelmatige kwali teiten en tot industrlëele diamanten. Het ge volg is geweest, dat de slijperijen over de geheele wereld haar productie met den dag- zagen inkrimpen. Zoo steeg de werkloosheid in de Amsterdamsche diamantnijverheid van 18 pCt. in dezen zomer tot 71 pCt. in December. In Antwerpen is het weinig anders. In de jonge Duitsche diamantindustrie zijn ca. 80 pCt. werkloozen, terwijl in Zuid-Afrika nage noeg alle slijperijen dezer dagen bij gebrek aan werk zijn stilgelegd. Het is slechts te dan ken aan de krachtige politiek van het Dia mant-Syndicaat-, hetwelk meer dan 90 pCt. der wereldproductie beheerscht, dat de prijzen van ruwe diamant op peil kunnen worden ge houden. Let wel, dit is slechts een symptoom der beurssituatie, zoodat wij ook hieruit weder om geen conclusies ten aanzien van de toe komst mogen trekken. Ondergaan de beur zen een opleving, dan zal de diamantmarkt vrijwel onmiddellijk in haar zog volgen. Ook hier zal Amerika weer den weg moeten wijzen. De Amsterdamsche beurs heeft zich de laat ste dagen in gunstigen zin laten beïnvloeden door de in den aanvang vermelde hoopvollere teekenen, die over den Oceaan komen aan waaien, door de iets betere houd ig der goe derenmarkten en last not least door een aan tal goede interim-dividenden. Vooral verschil lende cultuur-ondernemingen hebben in dit opzicht den beleggers weer een hart onder den riem gestoken. Het blijkt dat tal van rubber ondernemingen bijv. in 1937 meer dan 20 pCt. op haar kapitaal hebben verdiend. Het zal na tuurlijk wijs beleid zijn, een aanzienlijk deel hiervan in verband met de inmiddels inge treden reactie te reserveeren, doch in ieder geval kan men behoorlijke uitkeeringen ver wachten. die bij het huidig koerspeil althans een goed rendement zullen opleveren. Met groote spanning wacht Nederland thans op de interim-declaratie der Koninklijke, die waar schijnlijk op 6 Januari zal bekend worden ge maakt. De situatie in de petroleum- nijverheid steekt zeer gunstig af bij die van vele andere industrieën, de wereldproductie zal met meer dan 2 milliard barrels een recordcijfer berei ken en het prijspeil blijft vrij gunstig. Dit neemt niet weg. dat ook de petroleumindustrie tegen de jongste conjunctuurdaling zal moe ten reserveeren en dat b.v. de situatie in Mexi co, waar de regeering een volkomen onrede- lijken looneisch der arbeiders geheel heeft toe gewezen, groote moeilijkheden in het leven kan roepen. Niettemin gaan de verwachtingen ten aanzien van het interim-dividend dei- Koninklijke op het oogenblik toch nog in de richting van een uitkeering van 7V2 of 8 pCt. (vorig jaar 5 pCt.) en ten aanzien van het totaaldividend van ca. 20 pCt. (v. j. i6>/2 pCt.i. Na overwinning van tal van moeilijkheden is men er in geslaagd, een nieuw clearingverdrag voor 1938 tusschen Duitschland en Nederland tot stand te brengen. Die moeilijkheden lagen natuurlijk grootendeels in het feit. dat. nu de achterstand is ingehaald, Nederland geen stok achter de deur meer bezit. Dat het thans niettemin is gelukt, het bestaand verdrag zon der al te ingrijpende wijzigingen te verlengen, mag als een groot succes voor onze delegatie worden beschouwd. Het is te hopen, dat de onderhandelingen betreffende het handelsver drag. die aanvang 1938 zullen worden ge opend, met een soortgelijk resultaat zullen worden bekroond. P. C. KRUISWEG 59 HAARLEM tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. loketten te huur van 5 en hooger i Adv ingez Mea.> PRACTISCH CHRISTENDOM. Op Dinsdagavond 28 December 8 uur be legt bovenvermeld Comité een openbare sa menkomst in gebouw „Ons Huis" Ged. Vol dersgracht 15. De Evangelist les Kuiper uit Bilthoven behandelt het onderwerp „Wat nu na Kerstmis?" Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. CHRISTELIJK GEMENGD KOOR „HAARLEM". Het Christelijk Gemengd koor „Haarlem", dirigent de heer E. v. Zoest geeft Zondag 2en Kerstdag een concert in de strafgevangenis. Bolero-japon. Wie zou niet graag een moderne bolero japon bezitten? Koopen? Ja, dat is voor de meeste van ons die niet over een al te ruime portemonnaie beschikken te bezwaarlijk! Maar er is toch een oplossing! Zelf maken! Met behulp van een goed knippatroon levert het zelf maken van een japon geen moeilijk heden op. Het patroon van deze alleraardig ste japon is te verkrijgen in maat 42: boven wijdte: 96 centimter: taillewijdte: 74 centi meter; heupwijdte: 104 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen V% mr. Benoodigd materiaal: 3y2 meter van 130 centimeter breedte. Soepele wollen stof is het best aan te bevelen, terwijl men dan als gar neering satinciré in een afstekende kleur kan kiezen. De kwastjes op het voorpand zijn in dezelf- kleur van de overige garneering. Prijs van het patroon 26 cents. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijg baar aan de bureaux van dit blad, Gr. Hout straat 93 en Soendaplein 37.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9