WENSCHT- HAARLEM'S DACBLAD Prof. Vening Meinesz in ons land terug Abessynië's verovering zal erkend moeten worden. GELUKKIG NIEUWJAAR AUTO IN DE VECHT GEREDEN. MAANDAG 27 DECEMBER 1937 ET A ARL'E M'S DS'GBEAD 3 Tocht natuurlijk met een onderzeeboot gemaakt. Hevige storm van vier dagen Bij metingen waardevolle gegevens verkregen. Vrijdag zijn de beide onderzeebooten O 12 en O 14 de haven van Nieuwediep binnen- geloopen. Het was potdicht van de mist en op enkele momenten was er geen vijf meter zicht, zoodat men aan den wal van meening was, dat de binnenkomst wat uitgesteld zou worden. Evenwel hebben de vele belangstel lenden op de haven niet voor niets loopen te ijsberen. De aankomst was in meer dan een opzicht van belang. Aan boord der O 12 bevond zich ill. prof. ir. F. A. Vening Meinesz, die over den tocht en het eerste resultaat van zijn waarnemingen, het een en ander mede deelde: Ten behoeve van het bijzonder onderzoek en ook voor het doen van zwaaftekracht- waarnemingen. zooals die ook op vorige rei zen zijn uitgevoerd, maakte de professor de terugreis met H.M.'s O 12 van Curacao naar Nederland mede. De heenreis naar Curacao met het comfor tabele motorschip „Colombia" van de K.N. S.M. was wel in tegenstelling met deze terug reis. H.M.'s O 12 is, in vergelijking met de laatste onderzeebooten, heel wat kleiner. Zij meet boven water slechts 600 ton, tegen de andere ruim 800. Zoo was het woekeren met de ruimte. Na een verblijf van ruim een half jaar o'p Curacao verlieten de O 12 en O 14 op 26 No vember het Schottegat. Het slingertoestel voor de zwaartekrachtmetingen had een plaats gevonden in het centrale verblijf on der den toren. Er was tevens het toestelletje aangebracht voor de nieuwe onderzoekingen, die ten doel hebben de scheepsbewegingen tijdens onderwatervaren te 'meten. Deze me tingen dienen om correcties te bepalen voor de grondkrachtmetingen. doch behalve die kunnen daarvan ook belangrijke gegevens verwacht worden over de wijze, waarop de golfbeweging in den Oceaan wordt, of, wat nog zoo weinig bekend is, zich in de diepte voorzet. De reis verliep vlot tot 9 December. Des morgens was nog slechts een hooge deining te bespeuren, maar toen men te 13 uur onder water dook, was de zee al hoog en dankte men het aan de vlugheid van commandant Moorman, dat de onderwateroefening, die met die ruwe zee leng niet onschuldig was, toch kon doorgaan. Toen men later weer op dook zag men een schouwspel, zooals men het slechts zelden beleeft. Regelmatig kwa men huizenhooge wallen water het schip te gemoet loopen en als de ééne onder het schip was doorgegaan en men opklom tegen de volgende, leek de vorige onwaarschijnlijk 'hoog weg te loopen. Het was een onvergete lijk schouwspel gezien vanaf de lage brug van Hr. Ms. O 12, maar eenvoudig wordt het, leven aan boord van zoo'n klein scheepje er niet door. De boot ging fantastisch te keer. Al was er noodgedwongen vaart geminderd om het schip beter zee te doen houden. Een onverwachte dwarshelling van ruim 45 gra den wierp niet alleen alles door elkaar, doch een der matrozen lag bewusteloos. Met een' dergelijke zee op den kop boet een klein schip veel snelheid in. Men maakte dien eersten dag slechts een paar mijlen per uur. Vier dagen duurde de storm en men zal ze niet vergeten. Het slapen gaat moeilijk en eten evenzoo. Trouwens er waren niet zoo veel van wie de eetlust ongestoord doorging: „keep smiling", was het motto. Maar aan alle zaken komt een einde ook aan stormdagen aan boord van een onderzeeboot en 13 De cember bracht weer een wat rustiger zee. Den 15den liep men de haven van Ponta Delgada binnen. Hr. Ms. O 14, die moeilijk heden met de machines had ondervonden, volgde in den daarop volgenden nacht. Beide 'schepen wachtten een welverdiende rust. Lang was het oponthoud echter niet. Den 17den vertrokken beide schepen weer om op tijd voor Kerstmis in Holland te komen. Een kalme zee wachtte en met een twaalfmijls- vaart werd de laatste overtocht begonnen. Niet voortdurend heeft men die snelheid Met valsche reispas Nederland binnengekomen. Tegen dr. F. W. Adler 250.- boete geëischt. Voor de Rotterdamsche rechtbank stonden Vrijdagmiddag twee buitenlanders terecht, die met een valsche reispas de Nederlandsche grens hadden overschreden. De eerste, die zich te verantwoorden had, was de 59-jarige Duitsche ingenieur M. G. ge domicilieerd te 's-Gravenhage. Hij had zijn pas, die in April 1:937 was afgelóopen, ver- valscht door de 7 van 1937 in een 9 te ver anderen. Verdachte ontkende dit gedaan te hebben. De officier van justitie, mr. Wilbren- ninck, eischte vier maanden, gevangenisstraf. De verdediger mr. Oskam, pleitte vrijspraak althans de uiterste clementie. Hierna stond terecht de 58-jarige dr. Fried- rich W. Adler, secretaris van de Socialistische Arbeiders Internationale, geboren te Weenen en wonende te Brussel, die met een reispas op valschen naam op 't vliegveld Waalhaven was aangetroffen. Ook hij ontkende het hem ten laste gelegde. Het O. M. eischte f250.— boete, subs. 100 dagen hechtenis. Verdachte's raadsman, mr. L. A. Donker, pleitte vrijspraak. Arnheinscli advocaat in Duitsch- laiul om hel leven gekomen. Met zijn auto in den Rijn gereden. Tengevolge van een verkeersongeluk is Za terdag in Duitschland mr. S. Tromp Meesters advocaat en procureur te Arnhem, om het leven gekomen. Mr. Tromp Meesters, die van een reis uit Oostenriik terugkeerde, is met zijn auto. waar in hii alleen ge*<Ven was. nabii Ruedp^heim in den Rijn gereden en verdronken. Mr. Tromp Meesters was een bekend advo caat. Hij was 47 jaar oud, gehuwd en vader van cen'ige kinderen. Het stoffelijk overschot stal naar Arnhem worden overgebracht. kunnen handhaven, doch in het algemeen bleef de zee rustig. Het geheele traject heeft het mooie weer aangehouden, zoodat men zonder moeite de haven van Nieuwediep bereikte. Prof. Dr. Vening Meinesz zeide vervolgens nog: „Ook nu weer heb ik de technische en na- vigatorische prestatie van onzen onderzee dienst gewaardeerd, die het als een gewone zaak beschouwt in den winter met twee klei ne onderzeebooten van ouder type den Oceaan over te steken. Van commandant en officieren heb ik veel hulp en medewerking voor het onderzoek ondervonden, waarvoor ik hun gaarne hier mijn erkentelijkheid be tuig; ik zal op deze reis met veel genoegen terugzien. Het onderzoek heeft een mooi suc ces opgeleverd. Behalve een waardevolle reeks zwaartekrachtwaarnemingen met het oude toestel is veel ervaring verkregen met het nieuwe voor de golfmetingen. De moei lijkheden daarvan zijn onder de knie, zoodat een constructie in definitieven vorm nu mo gelijk is, en tevens zijn al talrijke meetge gevens over de waterbewegingen verkregen, die voor de Oceanografie van beteekenis be loven te zijn". Standpunt van Mr. J. A. N. Patijn. Op de schriftelijke vragen van den heer Wijnkoop in verband met de stappen, door de regeering ondernomen, inzake erkenning van de Italiaansche souvereiniteit over Abessynië, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken Mr. J. A. N. Patijn, als volgt geantwoord: Eenigen tijd geleden heeft de regeering aan de regeeringen, die de Oslo-overeenkomst hebben geteekend, de vertrouwelijke vraag gesteld, of zij genegen waren een gezamen- gelijken stap in zake de feitelijke erkenning- van de Italiaansche bezetting van Abessy nië te doen bij de regeeringen van Groot- Brittannië en Frankrijk. De bedoeling was aan laastgenoemde regeeringen te vragen, of zij genegen zouden zijn tot deze erkenning over te gaan, onder mededeeling, dat de regeerin gen der Oslo-staten voornemens waren dit te doen. De gevraagde regeeringen hebben nog niet alle haar standpunt bepaald. Het overleg hieromtrent is nog gaande. De redenen, die de Nederlandsche regeering hebben bewogen hiertoe over te gaan, zijn de volgende. De Italiaansche bezetting is een feit. Met dit feit te erkennen, wordt niets prijsgegeven van het standpunt, dooi de regeering ten opzichte van den oorlog tegen Abessynië destijds inge nomen. Door het niet erkennen, wordt de verhouding ten aanzien van Italië waar Nederland nog steeds niet door een gezant is vertegenwoordigd, ge schaad. Op het oogenblik, dat de vraag aan de andere Oslo-staten gedaan werd had Italië zijn lidmaatschap van den Volkenbond nog niet opgezegd en koesterde de regeering ,<de hoop, dat een erkenning, als bedoeld, Italië wellicht naar Genève zou doen terug- keeren. Eenmaal zal, naar moet wor den aangenomen, het voldongen feit toch moeten worden aanvaard. In te genstelling met de gedachte, welke aan de gestelde vraag schijnt ten grondslag te liggen, is de regeering niet van meening, dat hiermede moet worden gewacht tot de groote mo gendheden het voorbeeld hebben ge geven, doch acht zij dit integendeel minder bevorderlijk voor de nationa le waardigheid. Evenmin, kan de regeering toegeven, dat haar optreden de onafhankelijkheid van kleine staten in gevaar zou brengen. Dit laat ste is geschied door de verovering zelf, welke de Volkenbond niet heeft kunnen beletten. De regeering kan niet inzien, dat de aanvaar ding van het feit der verovering, voor welk feit, blijkens de opheffing der sancties, ook de Volkenbond zich heeft moeten buigen, voor andere staten nadeelige gevolgen zou hebben. Collectieve arbeidsovereenkomst in de schoenindustrie. Bepalingen algemeen verbindend verklaard. 's GRAVENHAGE, 24 December. De re- geeringspersdienst meldt: In de Nederlandsche Staatscourant van heden is opgenomen de beschikking van den minister van sociale zaken van 24 December 1937, no. 4077, afdeeling arbeid, waarbij een aantal bepalingen van de collectieve arbeids overeenkomst voor de schoenindustrie alge meen verbindend zijn verklaard voor de werk gevers en arbeiders in die industrie. De verbindendverklaring is geschied voor het tijdvak van 10 Januari tot en met 30 Juni 1938. Mr. B. Pli. baron Van Harinxma 'hoe Slooten gezant te Brussel. Naar wij vernemen, kan binnen kort de benoeming tegemoet worden gezien van den heer mr. B. Ph. ba- •■on van Harinxma thoe Sloote: i hans zaakgelastigdr der Nederlan den in Turkije en Bulgarije, tot H.M.'s buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister in België'! en Luxemburg. De „Garoet'' te Rotterdam Schip bleek op drie plaatsen lek te zijn. Ill Brest betonnen bekisting aangebracht. Het uitgaande vrachtschip „Garoet" van de Rotterdamsche Lloyd, dat op Donderdag 16 dezer op 135 mijlen ten Zuiden van Ouessant tijdens zwaren storm is lekgeslagen, waarop de kapitein het veiliger achtte Brest als nood haven binnen te loopen. is. nadat op de reede van Brest een voorloopige bekisting was aan gebracht, Zondagavond laat in de Maashaven te Rotterdam aangekomen, waar het schip ligplaats heeft genomen bij Thomsons haven bedrijf. Omtrent de reis van de Garoet, een van de snelste vrachtschepen van de Rotterdamsche Lloyd, die 4733 ton bruto en 4543 ton netto meet en in 1917 is gebouwd bij de „Schelde" te Vlissingen, vertelde de kapitein, de heer Jansen, het volgende: „Wij waren op 13 December van Antwerpen vertrokken tijdens slecht weer dat gaandeweg slechter werd, en dat in de Golf van Biscaje zijn hoogtepunt bereikte. Er liepen hooge zeeën, er stond een zware deining en enorme rollers sloegen over het dek, zoodat het schip slingerde en stampte. Tegen zulk weer is niets bestand en het was dus geen wonder, dat de lading ging werken. Donderdagavond tegen 5 uur bemerkten wij dat het schip lekte. Aan vankelijk werd nog gedacht, dat er water door partijspoorten was binnengekomen maar wel dra ging het schip slagzij naar bakboord ma ken. De windkracht was intusschen opgeloo- pen tot 10 en soms zelfs tot 11 meter, zoodat wij trachtten' door bijdraaien wat handzamer weer af te wachten om de schade vast te stel len. Bij een voorloopig onderzoek bleek, dat de geheele lading was ontzet en dat de lekkage door .de huidplaten veroorzaakt moest worden. Per uur kwam er ongeveer 10 tot 11 duim water in ruim 5 te staan, maar de pomp kon het gelukkig verwerken, zoodat assistentie van de „Zwarte Zee" en een Fransche sleepboot, die waren uitgevaren, niet noodig was. Den volgenden morgen besloten wij n^ar Brest te gaan, waar wij in den avond aan kwamen. Inmiddels hadden wij de lading stukgoed en ook de deklast olie en mierenzuur opnieuw gestuwd en gesjord. De zes passagiers, die al spoedig gerustgesteld "wai-en, hebben wij 'over gegeven aan de „Kotah Gedeh". waarmede zij de reis hebben voortgezet. In Brest bleken aan bakboord twee scheu ren te zitten, respectievelijk van 70 en 30 cm. lengte en aan stuurboord een scheur van 80 cm. die onder de spanten doorliep. De dicht stukken zijn aan de binnenzijde aangebracht, omdat het verval op de rede van Brest onge veer 24 voet bedraagt en wij dus niet van een duiker konden gebruik maken. Donderdagmiddag om drie uur was de be tonnen bekisting in haar geheel aangebracht en 36 uur later, toen het beton gehard was, zijn wij vertrokken. Op de thuisreis hebben wij veel mist gehad, anders waren wij zeker reeds Zondagmiddag binnengeloopen. Kerstvergadering der S. D. A. P. te Amsterdam. Rede van ir. J. W. Albarda. In de bijna geheel gevulde Apollohal heeft op Eersten Kerstmiddag de federatie Am sterdam der S.D.A.P. de gebruikelijke Kerst- vergadering gehouden, waarin, overeenkom stig de uit de dagen van Troelstra stam mende traditie, de partijleider, ir. J. W„ Al barda, de Kerstrede heeft uitgesproken. Millioenen menschèn komen vandaag in kerkgebouwen en vergaderzalen bijeen aldus ving ir. J. W. Albarda zijn rede aan wier denken gericht is op de verheven bood schap van tweeduizend jaar geleden: vrede op aarde. Waar deze gedachte tevens een vu rige hoop uitdrukt, is er geen tegenstelling tusschen de kerken en onze vergaderzalen. In deze dagen klinkt de vredesboodschap immers niet als een jubelkreet, maar als een noodschreeuw. Duizenden dooden en gewon den vallen in Spanje en in het Verre Oos ten. En helaas moet men vreezen, dat dit slechts de inleiding is tot een veel grooteren strijd, een wereldbrand. Spr. schetste den bewapeningswedloop in alle landen. Nog slechts vijf jaar geleden kon men hopen, dat met ontwapening een aanvang kon worden gemaakt. Sedert dien hebben Duitschland en Italië hun leger op gebouwd en versterkt, een oorlogsmoraal in hun volk gekweekt. Op den oorlog in Abes synië volgde de strijd in Spanje en de aanval van Japan op China. De oudste regelen van 'het volkenrecht worden geschonden, neutrale schepen aan gevallen en gebombardeerd. Tegen dit alles is de houding van den Vol kenbond en de democratische staten slap geweest. Het doel van den Volkenbond is vrede en de democratische staten zijn niet oorlogszuchtig. Het ingrijpen van den Vol kenbond brengt oorlog mede, en daarvoor deinsden de democratische staten terug. Het is -echter de vraag, of deze voorzichtigheid geèn ondeskundige onvoorzichtigheid is ge weest. De fascistische staten immers gaan nu van kwaad tot erger. Maar nog is het niet te laat voor krachtig ingrijpen. Als de groote democratische mo gendheden Engeland, Frankrijk en Amerika willen samenwerken, kunnen zij nog de we reld redden, de rechtsorde herstellen zonder dat de kanonnen behoeven te spreken. En daarom moeten wij, hoe groot de ge breken thans zijn. den Volkenbond in stand houden. Het weinige, dat wij in ons land daaraan kunnen bijdragen, moeten wij bij dragen. Naast deze politieke gevaren pakken zich ook op economisch gebied weer dreigende cr'isiswolken samen. Komende tot de verhoudingen in Neder land constateert spr., dat in den achter ons liggenden verkiezingsstrijd de democratie de dictatuurgedachte in al haar uitingen heeft verslagen, Toch stelde de verkiezingsuitslag teleur, hoewel men niet moet vergeten, dat de helft van ons volk gebonden is door confessioneele banden. Geen der drie christelijke partijen heeft' bij de openstaande stembus durven aankon digen, dat de defensie versterkt zou worden ten koste van de bedragen, die daar thans aan besteed worden. Spr geeft toe. dat onze defensie versterkt moest worden en dat ons land het mogelijke moest doen om te voor komen dat ons land het gat zou worden in den muur der West-Europeesche democra tie^n tegen het fascisme. Het mogelijke d.w.z. dnt men niet alle be j schikbare gelden aan dit doel mag besteder met verwaarloozing van alle andere, door j ieder aanwijsbare schreeuwende nooden van uw vrienden en clientèle een door middel van Ook dit jaar zullen wij in ons nummer van VRIJDAG 31 DECEMBER weder gaarne NIEUWJAARSWENSCHEN in Haarlem's Dagblad opnemen volgens het tarief van 60 cent voor het minimum van vier regels, elke regel meer 15 cent. Men zende ons slechts de plaatsings opdracht, vergezeld van het verschuldigde bedrag en wij doen de rest, veel goedkooper en tevens op veel grooter schaal dan U langs welken anderen weg ook uw wenschen zoudt kunnen overbrengen. Reeds is ons een belangrijk aantal ter plaatsing op gegeven. Wanneer gij dit nog niet hebt gedaan, doet het dan nu. Alle vier inzittenden gered. Benauwde oogenblikken voor één van hen. Zondagmiddag omstreeks twee uur is een personenauto, rijdende in de richting Utrecht, op den Rijksstraatweg ter hoogte van kasteel Nijenrode bij Breukelen, even voorbij de bocht in dien weg, in aanraking gekomen met een van den anderen kant komende personenauto. De eerste auto, waarin vier jongelui uit Nieu- wersluis en Loenen a.d. Vecht zaten die op weg waren naar een voetbalwedstrijd, geraakte ten gevolge van de botsing in de Vech£. Drie der inzittenden wisten zich uit den wagen te werken en zwemmende den wal te bereiken. De vierde maakte evenwel benauwde oogenblikken door. Hij kon niet uit het voertuig komen dat bijna geheel onder water lag. Een voorbijganger, zekere H. Slotboom, die het gevaar zag, waarin de man verkeerde, bedacht zich geen moment en begaf zich te water. Hij slaagde erin de kap van de auto open te maken, waarna hij den drenkeling kon grij pen en op het droge brengen. De gedeeltelijk vernielde auto is later op gehaald. De inzittenden van de andere auto welke eveneens ernstig' beschadigd werd, kwamen met den schrik vrij. PRIJSVRAAG MUZIEKGEZELSCHAP „J. Pzn. SWEELINCK" VOOR NEDERLAND SCHE COMPONISTEN Het Sodalicium Studiosorum Musicum „J. Pzn. Sweelinck" (Amsterdamsch Studenten Muziek gezelschap) schrijft voor Nederlandsche com ponisten de volgende prijsvraag uit: Gevraagd wordt een werk voor orkest met koor op Nederlandschen tekst, dat voor dilet tanten goed uitvoerbaar moet zijn. De jury bestaat uit de heeren: Willem An- driessen, Henk Badings, Eduard van Beinum, Bertus van Lier, Willem van Warmelo. Het S. S. M. „J. Pzn. Sweelinck" stelt een prijs beschikbaar van tweehonderd en vijftig gulden erx machtigt de jury dit bedrag indien zij dit gewenscht acht, tusschen de componis ten van gelijkwaardige werken te verdeelen, ofwel zich het recht voor te behouden indien zij geen der werken voor bekroning geschikt acht, den pi'ijs niet ter beschikking te stellen. Wielrijder bij aanrijding zwaar gewond. Zaterdagavond omstreeks negen uur is op den Bergschen Grensweg onder de gemeente Steenbergen, de 28-jarige wielrijder A. Her mans uit de Heel aangereden door een hem tegemoet komende personenauto, bestuurd door* den heer P. S. De fietser werd tegen den grond geslingerd en liep ernstige inwendige kneuzingen op. JUSTITIEEL ONDERZOEK NAAR EEN STERFGEVAL. In den nacht van Doixderdag op Vrijdag is te Noordwijkerhout overleden de tachtigjarige hloembollenkweeker C. M. In verband met ge ruchten, dat de man zou zijn gestorven als gevolg van bij een echtelijke twist opgeloopen verwondingen is het stoffelijk overschot dooi de justitie in beslag genomen; waarna dr. Hulst uit Leiden sectie heeft verricht. Hierbij is komen vast te staan, dat het overlijden een gevolg is van ouderdomszwakte. Van een ge- welddadigen dood is dus geen sprake. Het lijk is derhalve na het gerechtelijke onderzoek vrij gegeven. ons volk. ACHTJARIG JONGETJE MET ZIJN FIETS DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Zaterdagmiddag is op den weg tusschen Valthe en Exloo het achtjarig zoontje Harm van den arbeider W. Rozema, dat met zijn zusje achter op de fiets, op weg was naar een Kerstfeest door een auto, bestuurd dóór den heer S. uit Oostwolde aangereden. Het jonge tje liep ernstige verwondingen op en is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn zusje had slechts lichte kwetsuren gekregen. De auto was na de aanrijding in een droge sloot terechtgekomen. De bestuurder werd niet gewond. De Jeugd en de Oorlog Prijsvraag voor roman of tooneelstuk. De stichting „De Kindervrienden" te Am sterdam, stelt een prijs van 500 gulden be schikbaar voor de beste litteraire inzending die het volgende gegeven behandelt: „De tegenwoordige jeugd is vertrouwd ge raakt met het feit, dat in de moderne oor logen de vliegmachine de domineerende factor is geworden in combinatie met gif gassen. De vliegsport heeft een fascineeren- den invloed. Er is gevaar aan verbonden, evenals romantiek en beide oefenen een groote aantrekkingskracht, vooral op de jeugd uit. Moed en doodsverachting hebben nog altijd hun bekoring. Maar na dezen tijd van oorlogsvrees en algemeene bewapening- zal er ongetwijfeld weer nieuw licht door breken en men zal tot bezinning komen. De jeugd is de toekomst en als wij de jeugd kunnen inspireeren voor de gedachte, dat het onmensehelijk is en laf, weex-iooze slacht offex-s te xnaken onder de burgerbevolking, dan is het nog mogelijk, dat wij den totalen ondergang van onze beschaving verhoeden". De stichting roept voor dit doel de mede werking in van de kunstenaars, die zich op ditzelfde standpunt stellen en stelt bovenge- noemden prijs beschikbaar voor een kunst werk waarin deze gedachte suggestief is be lichaamd hetzij in den vorm van roman of tooneelspel. De roman mag niet grooer zijn dan 15 vel of maximum 97680 woorden: het tooneelspel xiiet langer dan l uur en drie kwartier. Ook de novellevox-m zal worden geaccep teerd. De wijze waarop de idee wordt verwerkt, is voor elke deelnemer volkomen vrij. De stichting stelt zich voor mee te werken tot verspreiding van het bekroonde werk. De volgende personen hebben zich bereid ver klaard als jury te fungeeren: Px-of, R. Casimir, 's-Gravenhage, mr. A. B. Cohen Stuart, 's-Gravenhage. bestuurslid Ver. Volkenbond en Vx-ede. Dr, P. H. Ritter Jr., Utrecht. Inzendingen moeten voor 1 Juli 1938 het secretariaat der stichting „De Kindervrien den" hebben bereikt, het adx-es is Sarphati- straat 66a, Amsterdam-C, tel. 51641, alwaar ook nadere inlichtingen gegeven worden. Weer publicaties uit geheime raadsvergadering. Een tweede geval-Hansen? De gemeenten Zuid-Scharwoude, Broek op Langendijk, Noord-Scharwoude. Oud-Karspel en St.-Pancras hebben gezamenlijk een licht- bedrijf. Dit bedrijf zal waarschijnlijk worden overgedragen aan het P.E.N.. De voorwaarden van overdracht zijn door de Burgemeesters Dinsdag, onder geheimhouding, aan de x-aads- leden meegedeeld. Woensdag en Donderdag werden deze voorwaarden in verschillende bladen gepubliceerd. In de nadien gehouden gemeenteraads vergaderingen van Zuid-Scharwoude en Broek op Langendijk hebben de burgemeesters en wethouders aan de x-aadsleden de vraag ge steld of zij van deze stukken aan den betrok ken correspondent mededeeling hadden ge daan. Allen hebben daarop ontkennend ge antwoord. waarop is medegedeeld, dat de Justitie de zaak verder zal onderzoeken. In Noord-Scharwoude, Oud-Karspel en St.- Pancras moest xiog gemeenteraad worden gehouden, en men kan verwachten, dat daar door de burgemeesters dezelfde vragen zullen worden gesteld. FIETSRECHT Ja zeker, want 6e wet eisebt op de fiets: 4e een wit achterspatbord, 2e een goedgekeurd rood achterlicht, dat tevens: 3e als reflector dienst kan doen. 't Is voor uw eigen veiligheid: zorgt, dat uw fiets nog vandoag ia orde korod

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5