Err es" Radio TAMMER STEGEMAN'S échte GELDERSCHE H.D.-V er telling WOENSDAG 29 DECEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBLAD 5 Mr. H. J. D. D. Enschedé. Is afgetreden als directeur der firma Joh. Enschedé en Zonen, Graf. Inrichting N.V. Mi*. H. J. D. D. Enschedé, oudste directeur der bekende firma Joh. Enschedé en Zonen, Graf. Inrichting N.V., is met ingang van heden, Woensdag, als directeur afgetreden. Mr. Enschedé werd 8 October 1860 te Haar lem geboren. Zijn schooljaren bracht hij door op de H. B.S. en 't Gymnasium te Haarlem en hij vol bracht zijn studiën aan de Universiteit te Amsterdam waar hij in 1886 promoveerde op het proefschrift „De Hoofdbeginselen van het Zeeassurantierecht. Historisch toege licht". Op 29 Januari 1887 kwam de heer En schedé in dienst van de Firma Joh. Enschedé en Zonen en volgde op 1 April 1896 zijn va der als firmant op. Hij heeft toen zijn func tie van Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij het Kantongerecht Haarlem, welke hij gedurende eenige jaren had be kleed, moeten neerleggen. Mi'. H. J. D. D. Enschedé. De aanmaak van het geldswaardig papier heeft steeds zijn bijzondere zorg gehad, ter wijl hij tot dezen dag nog aan de algemeene leiding der Inrichting heeft deelgenomen. Behalve zijn vele en drukke werkzaamheden •bij de Firma Enschedé, heeft de heer En schedé in den loop der jaren talrijke func ties vervuld. Zoo bekleedde hij o.m. gerui- men tijd het vice-voorzitterschap van het Hoofdbestuur van de Federatie van Werk gevers-organisaties in het Boekdrukkersbe- drijf, was lid van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken, afdeeling Grootbedrijf en kantonrechter-plaatsvervan- ger te Haarlem. Ook in de Mij. tot Nut van het Algemeen heeft de heer Enschedé gedurende vele jaren een belangrijke plaats ingenomen. Wat wil Bellamy? Rede van Mr. Dr. P. IJssel de Schepper. De afd. Haarlem van de Internationale Vereeniging „Bellamy" had gisteravond in het gebouw van den H.K.B. een bijeenkomst georganiseerd waarin de algemeen voorzitter mr. dr. P. IJssel de Schepper een rede hield over: „Wat wil Bellamy?" De voorzitter der afd. Haarlem de heer Mar. A. de Vries heette de aanwezigen wel kom en richtte eenige hartelijke woorden tot den spreker. „Bellamy heeft de kardinale fout van het huidige economische stelsel aangetoond nl. het gebrek aan koopkracht". Aldus ving de heer IJssel de Schepper zijn rede aan. Wij leven in een tijd waarin aan de productie geen limiet meer is opgelegd. Het economi sche stelsel is doodziek en alleen de Bellamy gedachte kan genezing brengen. De huidige economie wordt beheerseht door drie wetten: lo. de wet van vraag en aanbod, de wet van de productie, de distri butie en de consumptie en ten derde door de wet van de waarde, den prijs en het in komen. Uitvoerig werd door spreker uiteengezet dat deze wetten thans alle verkeerd werken en dus „ziek" zijn. Waarin zit nu eigenlijk de oorzaak van het gebrek aan koopkracht? Dit zit in het winstsysteem. Wanneer dit winstsysteem wordt afgeschaft wat Bella my leert dan krijgen wij broederschap en gelijkheid voor allen. Dan kan er een periode aanbreken van vrede, samenwerking en opbouw. Strijd is alleen weg te krijgen door moedig te zeggen: „ik strijd niet". Op dat standpunt staan ook de aanhangers van Bellamy. De Staat der Nederlanden zal, bïj doorvoe ring van de Bellamy-gedachte, een coöpera tieve vereeniging zijn. Aan het einde van elk jaar zal met behulp van statistieken het productieplan voor het volgend jaar worden vastgesteld. Deze productie zal een waarde krijgen die In guldens wordt uitgedrukt. Ieder mensch krijgt nu een gelijk aandeel van deze totaal opbrengst. Men beweert wel eens dat er hierdoor een periode van luiheid zal worden ingeluid, doch men verliest hierbij uit 't oog, aldus spreker, dat daar men zelf het werk kiest wat men het liefst wil doen, het werken in den Bellamy-staat een pleizier is. Bij invoering van Bellamy's leer worden de me'xen van hun materieele zorgen be vrijd. Dan zal er in de wereld vrede, broe derschap en geluk komen. Als intermezzi traden dezen avond mevr. Nel Oosthout-van Doorn (voordracht) en Albert van Doorn (cello) op. Vooral de voordracht van het tweede be drijf van Thomas Moore van Henriette Ro land Holst paste zich uitstekend bij de sfeer van dezen avond aan. De voordrachten van Nel Oosthout zijn boeiend en suggestief zon der nochtans tot bijzondere hoogten te stij gen. De cello-soli van den heer van Doorn hadden terecht veel succes. Zuigelingenzorg. Een verhuizing. Verhuizingen bij zuigelingen komen niet alle dagen voor. Toch heeft vandaag een der gelijke verhuizing op groote schaal bij de Haarlemsche zuigelingen plaats gevonden, in den vorm van de verplaatsing van een der bureaux van de Vereeniging Zuigelingenzorg van de Jacobijnestraat naar het nieuwe ge bouw van den Geneeskundigen Dienst aan de Nieuwe Gracht. Hiermee is een reeds lang gekoesterde' wensch, namelijk het ter beschikking hebben van een modem ingericht hoofd-consultatiebureau, in het centrum der stad gelegen, in vervulling gegaanHet plan hiertoe is nog geheel door den vorigen direc teur van Zuigelingenzorg:, dokter Frank, in samenwerking met den directeur van den Ge neeskundigen Dienst Dr. Smit, voorbereid. De belangrijke rol, die Zuigelingenzorg in den loop der jaren voor de Haarlemsche moe ders is gaan vervullen, is overbekend en blijkt telkenjare uit den vermeerderden toe loop. In 1936 werden de bureaux door 1030 „nieuwe" zuigelingen bezocht, een aantal dat in dit jaar naar alle waarschijnlijkheid wel weer aanzienlijk zal worden overschreden. In de nieuwe localiteiten, die op den be- ganen grond in het gebouw van den Genees kundigen Dienst zijn gelegen en die een eigen ingang aan de rechterzijde hebben, werden hedenmiddag de eerste moeders door de dienst doende 'kinderarts, mevr. Dr. MazeeDeinum ontvangen, bijgestaan door zuster Sernée, terwijl ook de nieuwe directeur van Zuige lingenzorg Dr. Tj. Halbertsma, aanwezig was. Algemeen werd de practische indeeling van het zeer hygiënisch ingerichte gebouw bewon derd, dat sterk aan het bureau in Haarlem- Noord doet denken. Een ruime kinderwagen hal, die tientallen wagens kan bevatten en waar de portier Van Duffelen de scepter zwaait, vormt de entree. Daarna komen de moeders in een wachtkamer, van waaruit z-ij naar een uitkleedkamer gaan met 18 keurige baby taf els, door schotjes van elkaar geschei den, waar door mejuffrouw Wagenaar ge wogen wordt, meestal in samenwerking met een kraamverzorgster. Door een glazen wand van de dokterskamer gescheiden, wachten zij hun beurt af om geholpen te worden, een opstelling die vlot werken mogelijk maakt; dit is ook noodig omdat thuis gewoonlijk weer andere kinderen op de moeders wachten. De veronderstelling, dat de inrichting van het nieuwe gebouw aan het werk ten goede zal komen, is niet te gewaagd. Ook hoopt het bestuur op een grootere belangstelling van de zijde van het publiek in den vorm van méér leden en donateurs, daar het steeds moei lijker woi'dt rond te komen, ondanks een vrij ruim gemeentesubsidie en een voordeelige exploitatie doordat een groot deel der mede werkende kinderartsen belangeloos hun niet gering te schatten medewerking ter beschik king stelt. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 30 DeECEMBER. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen. 9,20 Parijs Radio. 9.40 Diversen. 10.35 Parijs Radio. 12.05 Radio P.T.T. Nord. 12.20 Parijs Radio. 1.20 Ned. Brussel. I.35 Keulen. 2.20 London Regional. 5.20 Brus sel. 7.05 Boedapest. 7.55 Weenen. 8.35 Boeda pest. 9.25 Fransch Brussel. 10.30 Keulen. 11.20 Diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 12.05 Droitwich. 12.50 London Regional. 1.20 Droitwich. 7.35 Diversen. II.20 London Regional. 11.35 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen.. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Klas siek programma. 1. Hongaarsche Marsch, Concertgeb. orkest; 2. Capriccio Espagnol, Assec. des Conc. Lamou- reux; 3. Sarabanda et Tambour in, Yehudi Menuhin; 4. Hongaarsche dansen 5 en 6, Staatskapel van Berlijn; 5. Hongaarsche Marsch, Concertgebouw orkest; 6. Divisions in D. Major, Milicent Dolmestch; 7. Capriccio Italien, Staatsopera orkest; 8. Polonaise No. 1, Staatskapel v. Berlijn; 9. Concert in G. Major. Yehudi Menuhin; 10. Fakkeldans v. Meyerbeer, Berl. Philhm. orkest; 11. Sonate in D. Major, Milicent Dolmetsch. 8.0012.00 Diversen. Bolknak 8 ct. Penaal 6 ct. (Adv. Ingez. Medj Gedenkteekeii A. Snijders ontlmld. Op de algemeene begraafplaats te Haarlem is Dinsdag een gedenkteeken onthuld voor wijlen den heer A. Snijders, oud-inspecteur van politie te Sliedrecht. De heer Snijders heeft, zooals we reeds meldden, destijds het initiatief genomen om in den Alg. Ned. Politie bond een fonds te stichten ten einde steun te verleenen aan leden, die in moeilijke finan- cieele omstandigheden verkeerden. Toen de heer Snijders een jaar geleden overleed, is het plan opgevat, door de oprichting van een ge denkteeken op zijn graf uiting te geven aan de dankbaarheid der leden. De eenvoudige plechtigheid werd o.a. bijge woond door de heeren J. H. de Groot namens het hoofdbestuur van den bond; Mr. P. L. J. Reyinga, commissaris van politie te Zandvoort, G. A. Drayer, hoofdinspecteur van politie te Haarlem en vele vertegenwoordigers van pro vinciale en plaatselijke afdeelingen. De heer Van Duist, oud-inspecteur van politie te Bilthoven, droeg het gedenkteeken aan de familie over en schetste de vele ver diensten, die de heer Snijders voor den bond en zijn leden heeft gehad. De heer J. H. de Gi'oot uitte namens het hoofdbestuur zijn groote waardeering voor het mooie werk van wijlen den heer Snijders. Een zoon dankte voor de hulde, aan zijn vader gebracht. Alle dagen Bruine Boonen. ff Steeds maar een paar programma's gaat op den duur vervelen. Neem liever de nieuwste Die geeft VIJF WERELDDEELEN Betaling naar keuze Billijkste voorwaarden bij: Radio Bureau, Kleverlaan 176 (tegenover 't Sportveld) Telefoon 14753 Bekend door zijn 100 procent service (Adv. Ingez. Med.) De teraardebestelling van den lieer N. Cohen. Overledene door vele sprekers herdacht. Zooals wij in ons vorig nummer reeds in het kort mededeelden vond gistermiddag op de Isr. Begraafplaats aan de Anxsterdamsche Vaart de teraardebestelling plaats van den heer N. Cohen, directeur van de voormalige boterfabriek Cohen en van der Laan aan de Leidsche Vaart. In het Reinigingshuis heeft rabbijn S. Ph. de Vries in een gevoelvolle rede den over ledene herdacht. De psalmwoorden toewijding en trouw tref fen zich tezamen bij hem. gerechtigheid en vrede kussen elkander, waren op den heer Cohen van toepassing. De overledene had een zuiver gemoed en met dat zuivere gemoed had hij de Joodsche ge meente lief. Zijn functies vervulde hij met toe wijding en trouw. Trouw en rechtschapen was hij naar binnen en naar buiten. De belangen die hem toevertrouwd waren behartigde hij om die belangen zelf. Hij was een eenvoudig man met 'n breede levensvisie. In groote mate bezat hij toch en streefde hij naar een harmo- nieuse samenwerking, Zoo verrijst dan zijn beeld voor onzen geest - aldus besloot rabbijn de Vries en het zal een lichtend voorbeeld zijn voor allen die hem gekend hebben. De heer B. J. Chapon. die namens den Ker- keraad sprak herinnerde aan de groote betee- kenis die de overledene hechtte aan de Jood sche Gemeente. Hij was een man van den vrede die steeds de i'ust deed weei'keeren. Naar zijn woorden werd immer met aandacht ge luisterd en zijn raad werd bijna altijd opge volgd. Een braaf en nobel mensch is oxxs door zijn dood ontvallen. Namens het Isr. Anxxbestuur waarvan de heer Cohen langen tijd voorzitter is geweest, sprak texxslotte nog de heer Michielse die memoreerde dat de heer Cohen in het bestuxu- van den Kerkeraad steeds een persoonlijkheid is geweest. De wijze waarop hij deze functie heeft waargenomen maakte hem in vele krin gen zeer gezien. Na de plechtigheid in het Reinigingshuis, waar de gezaxigen door den heer M. Petson werden gezoxxgen heeft ook aan de groeve een rij van sprekers nog eens de voortreffe lijke kwaliteiten van den overledene belicht. Het woord wex*d hier gevoerd door Mr. P. H. Jurgens, de heer I. de Kadt uit Bloemendaal, Dr. I. P. Zeehandelaar en de heer M. J. P. Vermoolen uit Utrecht. De heer W. Cohen, de oudste zoon van den overledene, daxikte tenslotte voor de belang stelling. HAARLEM'S MUZIEK-INSTITUUT. Met ingang van 1 Januari 1938 is als leeraar in het hoogere pianospel aan het muziekinsti tuut benoemd, de bekende pianist en accom- pagnateur, Theo v. d. Pas. CENTRALE WERKPLAATS Ir. E. J. Hoekstra, asp. adj. ingenieur, te Haarlem W/PC. wordt met ingang van 1 Fe bruari 1938 overgeplaatst naar Rotterdam Maas. FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissemexits-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 28 December 1937: F. van Coezand, timmerman, wonende te Velsen-Noord, Melklaaxi 14, Curator Mr. E. van Tuinen te Driehuis, gemeexxte Velsen. B. Meyland, bloemist, wonende te Heems kerk, Jan van Cuykweg 14. Cxxrator Mr. H. J. Pot te Haarlem. A. van Hattum, zonder beroep, wonende te Santpoort, gemeente Velsen, Terrasweg 55. Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. Jacobus Franciscus Klooster, caféhouder, woxxende te Haarlem, Reitzstraat 8. Curatrice Mej. Mr. C. H. Deknatel te Haarlem. Rechter-Commissaris ixx deze faillissementen Mi'. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens gebrek aaxx actief werden opgehe- vexi de faillissementen van: H. D. Aartsen, garagehouder, wonende te Bloemendaal, Bosch en Duinlaan 30. Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. J. N. Roozendaal, broodslijter, wonende te Wormer. C ma tor Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaandam, Door het verbindend worden der Uitdeelings lijst zijn geëindigd de faillissementen van: Roelf Nieborg, winkelier in huishoudelijke artikelen, voorheen wonende te IJmuiden, ge meente Velsen, thans te Santpoort, gem. Vel sen, Curator Mr. L. V. Hoog, te Haarlem. R. A. Cazemier, bloemist, wonexxde te Aals meer. Curator Mr. II. J. M. Tonino te Haarlem, EEN DELICATESSE, OOK OP DE BOTERHAM DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK (Adv. Ingez. Med.) Cafetaria-drama. door J. H. ROBERTS. TOM is verliefd. Buitengewoon is dat niet. Want Tom lijdt aan een vrijwel permanente verliefdheid. Dat is te zeggen, permanen wat hem betreft; de objecten wisselen nog al eens. Tom is mijn beste vriend en zoo hoor ik steeds geduldig zijn verheven lofzaxxgen aan en sta hem bij met wijzen raad als na zoo'n hemelsche pe riode de onvermijdelijke, pijnlijke terugkeer op de aarde volgt. Dus blijft onze vriendschap door alle vreugden en smarten der liefde heen ongeschonden. Edoch, dit keer dreigen ernstige gevaren. De schoone, immers, die Tom's ont vankelijk gemoed in vuur en vlam heeft gezet, i s inderdaad heel lief. Ze heeft prachtig rood bruin haar. ivoorwitte tanden tusschen een paar kersrode lippen, haar stem herinnert aan zilveren klokgelui uit den toren van een sprookjeskasteel, haar figuurtje is een droom, haar oogenEnfin, het is duidelijk: ik ben zelf ook verliefd op de Dulcinea van Tom. En tegen zooiets is zelfs de hechtste vriendschap niet bestand. Van verknochte vrienden zijn wij wantrouwende en hooghartige rivalen ge worden. De hevigste twist krijgen wij over de vraag, aan wien van ons Zij de meeste godde lijke lachjes weggeschonken heeft. Eerlijk ge zegd is zij zeer onpartijdig in het verdeelen van haar affecties, hetgeen de zaak nog moeilijker maakt: over de subtiele nuances van vriendelijkheid hebben Tom en ik einde- looze en vaak opgewonden discussies. Hoe het gekomen is? Tja, daar is de cafe taria de schuld van. Ik moet zeggen, erg ro- maxitisch was het niet. Ixi de eex-ste plaats: wat is prozaïscher dan zoo'n moderne eet- exx drinkpartij aan den loopenden band! Haastig gebakerde klanten en bedienden ixx eexx nieuwe zakelijkheidsmilieu van stalen meubelen en steenen vloer en een cocktail van de meest uiteenloopende geuren: boerenkool met worst, pannekoeken, uien en eau de Cologne vaxx de juffrouw tegenover je. Hoe het zij, Tom exx ik bezoeken deze xxuttige instellingen geregeld: het is er goedkoop en dat is een héél belang rijk puxxt. De tweede zeer on-poëtische omstandigheid was, dat Zij juist bezig was zich te goed te doen aan een kop erwtensoep, toen wij binnen- kwamexx en haar ontdekten. Tom stevende dadelijk recht op haar tafeltje af. legde beslag op de leege stoelen tegenover haar en viel neer. Hij had daarbij echter geen rekening gehouden met de min of meer wankele con structie van stalen cafetaria-meubelen: zijn stoel wipte voorover, hij deed een wanhoops- gx'eep naar het tafeltje en in minder dan geen tijd vloeide de erwtensoepEen stroom van verontschuldigixxgen, eeix xxieuwe hoeveel heid erwtensoep en een geanimeerd gesprek was het heerlijke gevolg van deze onhandige inleiding. De kennismaking was geschied. Van dien dag af heeft slechts één oord oixze belangstelling: de cafetaria. lederen avond keeren wij tenxg en ontmoeten door oxxze schooxxe. lederen avond strijden Tom en ik om de eer, wie Haar „warme hapje a Ziy2 cent", Haar haringslaatje of Haar ijs-sorbet mag betalenEiken avond 'orengexx we haar ieder aan een kant, naar huis. Verder komen we ïxooit. Op derx terugweg begixxnen wij onze debatten, die we thuis op oxxze ge meenschappelijke kamer voortzetten. Harde woorden zijn er gevallen, oxxvriexxdelijke diix- gen zijn er gezegd. Allemaal om onze cafe taria-liefde. Weken duurt dat nu al zoo, zonder dat Elly I zoo heet zij eenige grootere toenaderiixg voor een onzer tooxxt. Daar zitten wij ver liefden daxx op onze kanxer. Buiten regent het, het is Zondagmiddag en wij vervelen ons. We hebben allebei al sedert een half uur niets gezegd. Er hangt eexx vijaxxdige stilte, die op eens verbrokexx wordt door de verzuchtixxg vaxx Tom: „Zoo gaat het niet langer". „Neexx", antwoord ik gemelijk, „eindelijk heb je eeixs gelijk. Maar weet jij een oplossing?" Tom zegt niets, maar staat op exx haalt zijxx jas. „Wat ga jij doen?", vraag ik, onmiddellijk achter dochtig. „Ik ga ïxaar Elly". Met één sproxxg ben ik overeixxd. „Maar daxx toch zeker xxiet zonder mij". Zwijgexxd loopen w£ naai haai huis en bellen aan.Elly doet open en kijkt eenigszins verbaasd. „Elly, we willen je even spreken", klinkt het uit onze monden alsof het een ingestudeerd spreekkoor was. „Kom binnen", is het vriendelijke verzoek. Voor we het weten staan we in haar kamer.... tegenover een knappen jongeman. „Mag ik je even voorstellen", komt. Elly, „mijn verloofde, je zult hexxx wel kennen. Hij is chef in de cafe taria". Tom en ik kijken elkaar een oogen- blik verbijsterd aan en drukken dan nxet een zuurzoet gezicht handjes. „O, ja', Elly, we willen je alleen maar even zeggen begint Tom,„dat we morgen niet komen eten", vul ik aaxx. „Dag Elly, boxx- jour meneer". We staan weer buitexx in de natgeregende straat „Stik", zegt Tom en nog een woord, dat echter niet behoorlijk is. Ik knik heftig vaxx ja. Stilletje loopen we voort. Plotseling blijft Tom staan exx grijpt me bij de revers van mijn jas, „Kerel", zegt-ie, „in die cafetaria komen we ïxooit meer!" „Afgesproken", stem ik toe uit den grond van mijn hart. En midden op straat drukken we elkaar krachtig de hand. (Adv. Ingez. Med.) Bescherming van liet voetgangers verkeer te Amsterdam. Snelverkeer dient zich aan de regelen te houden. In Amsterdam is in de poUtie-verordeninff een bepaling opgeixomen, dat, wanneer bei stuurders vaxx motorrijtuigen, handkarren, vee exxz, op een weg, weike door een blijkbaar voor voetgangers bestemdeix overgang' wordt gekruist, deze kxnising nadereix, terwijl deze overgang gebruikt wordt of staat gebruikt te worden door eexx of meer voetgaixgers, zij ver plicht zijn voor deze voetgangers dexx door gang vrij te laten door zoo xxoodig langzamer te rijden of stil te houden. Voorts is bepaald, dat onder deze overgan- gexx mede wordt begrepen dat gedeelte van dexx rijweg, dat onnxiddellljk naast eexx tram baan is gelegeix exx waarop zich een verkeers heuvel bevindt. Wegens overtreding van deze bepalingen was tegen eexx autonxobilist eeix vervolgixxg inge steld. omdat hij toeix een voetganger zooda- xxigen overgaxxg wilde overstekexx, was doorge reden. zoodat de voetgaxxger een stap achter uit moest doen. De kantonrechter te Amsterdam ontsloeg dexx man ter zake echter van rechtsvervol ging, op grond, dat de bepaliixgen der veror dening oixverbhxdend zoudexx zijxx, aangezien de betreffeixde materie geregeld is ixx het motor- en rijwlelreglemeixt. De ambtenaar van het openbaar ministerie kwam van deze beslissing ixx cassatie. De advocaat-generaal bij dexx Hoogexx Raad mr. Bergex-, heeft heden in deze zaak conclu sie genomen. Volgens mr. Berger is hier van strijd met de wettelijke regeling geen spra ke. Het xxxotor- en rijwielreglement bevat ter bescherming vaxx het voetgangersverkeer in artikel 7 wel een bepaling, doch een bepaling vaxx zoo weinig in bijzonderheden tredeixdexx aard, dat zij blijkbaar alle x*uhxxle wil laten voor de gemeentebesturen om. in verband nxet de bijzondere, behoeften vaix lxet plaatselijk voetgangersverkeer, vooral in de groote ste den, xxadere regelingen te treffen, als waarvan de oixderhavige verordeixiixg, wel zeer doel matig aangepast aan het drukke verkeer ook van voetgangers ixx d& hoofdstad, volgens den advocaat-generaal een gelukkig voorbeeld is te achten. Mi'. Berger concludeerde dan ook tot ver- nietiging van het vonnis van den kanton rechter en tot veroordeeling van den automo bilist tot een geldboete van een gulden. De Hooge Raad zal op 24 Januari arrest wijzen.. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. Op den laatsten werkavond in 1937 der Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeni ging, welke wordt gehouden op Donderdag 30 December a.s. in het clubgebouw der Vereeni ging Gedempte Oude Gracht 104, zal worden beoefend het retoucheeren, afwei'ken en op zetten van vergrootingen. Den leden wordt daarom verzocht hun af drukken dien avond mede te brengen, alsmede retoucheennateriaal. Aan de wanden zal hangen de zeer fraaie fotocollectie van de Brusselsche Vereeniging „Les Amateurs Photographes Beiges" welke collectie is beschikbaar gesteld door de Re dactie van hét Fotoblad „Focus" te Bloemen daal. Dr. L. Heyermans benoemd tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Als directeur van den G. G. D. te Amsterdam afscheid genomen. Ixx een geheel volle zaal heeft Dr. L. Heyei- rnaxxs Dinsdagmiddag in „Krasnapolsky" te Amsterdam, afscheid gexxomen van mede werkers, vrienden eix relaties naar aanleiding van zijn aftreden als directeur vaxx dexx G. G. en G. D. te Aixxsterdam. De zeer druk bezochte receptie was ge- oi'gaixiseerd door een huldiglngscomité oxxder voorzitterschap van dr. R. N. M. Eykel, hoofd- ixxspecteur voor de Volksgezondheid, De dix^ecteur-generaal vaxx de Volksgezond heid dr. C. van den Berg, sprak namens dexx minister van Sociale Zaken, die tot Maandag nog voornemens was zelf bij het afscheid aanwezig te zijn, tot een onverwacht bijeen geroepen ministeri-aad de uitvoei-ing van dit voornemen verhinderde. Het zal wel uiterst zelden voorkomen, dat eexx minister persoon lijk aanwezig wenscht te zijxx bij het aftreden van eeix gemeente-ambtenaar. Het is echter xxiet alleen het werk dat Dr. Heyernxans heeft verricht als directeur van den Geneeskundi gen Dier.st, maar vooral ook het werk, door hem gedaan sedert hij ixx 1923 tevens direc teur werd vaix den Gemeexxtelijkeix Gezond heidsdienst. Het werk, in deze functie door hem ver richt, is van beteekenis geweest niet alleeix voor Amsterdam, maar voor het geheele land. Onder luid applaus deelde spr. mede, dat H. M. de Koningin Dr. L. Heyermans heeft benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Spr. spelde den gedecoreerde de eere- teekenen op de borst exx besloot zijn rede met eenige hartelijke persooixlijke woorden, De voorzitter van het uitvoerend comité, voegde hieraan de gelukwenschen toe nxet deze onderscheiding namens de leden vaxx het comité. Hierna hebben nog gesproken de heeren G. Baas Kzxx., wethouder voor de Openbare Gezondheid en het Ziekenhuiswezen te Am sterdam; Dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad; Dr. J. J. Th. Doyer ixxspecteur der Volksgezondheid; Dr. J. H. Pa- nxeyer, inspecteur voor het Staatstoezicht op Krankzinnigen en Krankzixxixigentoezicht en vele anderen, die allen de verdiensten van Dr. Heyermans prezen. Dr. R. N. M. Eykel bood dexx scheideixden directeur zijn door Bart Peizel geschilderd portret aan.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7