Haarlem's Dagblad \Mmym de Catye FRANKEN BAKT De Bevrijde Journalist J Rook. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16725 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Conrant-Uitgaven en Aigcm. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10500, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Don'derflag 30 ÜecemGer 1937 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel, Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» arie rubriek. Eén dag nadat de Haagsche Rechtbank be sloten had de gijzeling van den journalist C. L. Hansen, die op 1 Januari formeel eindigde, van dien datum af nog eens met twaalf dagen te verlengen, kwam zij opnieuw bijeen en stelde hem op vordering van den Officier van Justi tie, mr. Nysing, in vrijheid. Blijkens den tekst van de genomen beschikking is dit geschied omdat „de gijzeling in het belang van het on derzoek tegen den verdachte N. N. niet meer dringend noodzakelijk moet worden geacht". De verdachte N. N. is, zooals men begrijpen zal, het onbekende Haagsche raadslid tegen wien de burgemeester een aanklacht heeft in gediend wegens het doen van mededeelingen uit een geheime raadszitting. Zoo is dus deze geruchtmakende gijzeling ook weer afgeloopen. Zij heeft drieëntwintig dagen geduurd en de heer Hansen is hardnek kig blijven weigeren, op grond van het jour nalistieke beroepsgeheim, zijn zegsman te noemen. Het journalistieke beroepsgeheim be zit geen specifieke wettelijke erkenning en de journalist kan zich dus alleen beroepen op de aïgemeene wettelijke bepalingen betreffen de het verschooningsrecht van den getuige, die, zooals herhaaldelijk gebleken is, zijn op vatting van zijn beroepsgeheim niet voldoen de dekken. Waarom de heer Hansen nu zoo plotseling in vrijheid is gesteld weten we niet. Hijzelf verklaarde bij het verlaten van de gevangenis, in gezelschap van zijn raadsman, dat hij het ook niet goed begreep. Maar intusschen heeft de instructie in de zaak tegen N. N. zich voort gezet en de veronderstelling ligt dus voor de hand dat zich daarin een of ander feit heeft voorgedaan dat.de dringende noodzakelijklieid van 's heeren Hansen's gijzeling heeft opge heven. De instructie is geheim en er worden geen mededeelingen uit gedaan zoodat men niet anders kan doen dan veronderstellen. Dezer dagen berichtte een der bladen dat alle 45 Haagsche raadsleden in de instructie werden gehoord. Welnu wie weet mis schien is men daarbij wel op het spoor van N. N, gekomen zoodat men den heer Hansen niet meer noodig heeft om hem van zijn pseu doniem te bevrijden. Misschien heeft hij zich zelf wel bekend gemaakt, hetgeen menschelijk verklaarbaar zou zijn, want zijn nachtrust zal toch ietwat gekweld, zijn door de gedachte aan den man in het Huis van Bewaring. Het blijft evenwel slechts veronderstelling. De journalist Hansen heeft natuurlijk met onge'veinsde blijdschap de Casuarisstraat den rug toegekeerd en is, als volbloed krantenman, eerst naar „Het Vaderland" gereden en daar na pas naar huis, waar zijn vrouw den Kerst boom opnieuw in lichtglans bracht en hij in de bloemetjes gezet werd. Blijkens een mede- deeling in de Tel. deed niets hem zooveel ge noegen als de gedachte aan de (openbare) gemeenteraadszitting op 3 Januari a.s., die hij natuurlijk weer zal bijwonen om zijn overzicht voor de kx-ant te maken. Maar hoe moet het nu verder met ons be roepsgeheim? De Nederlandsche Journalistenkring heeft een commissie ingesteld die zal onderzoeken in hoeverre het wettelijke bescherming kan krijgen. De vice-president van de Rotterdam- sche Rechtbank, mr. van Viersen Trip, heeft er laet voorzitterschap van aanvaard. Ik wensch deze commissie het beste, niet alleen in het Nieuwe Jaar maar voor alle zekerheid ook maar vast voor eexxige volgende Nieuwe jaren. Waxxt de materie is ongetwijfeld ont stellend moeilijk en aangezien ik niet geheel zonder ervaring ben ten aanzien van commis sies, die problemen trachten te ontwarren die xnen steeds-maar-niet wettelijk heeft kunnen oplossen, is mijn sympathie volledig. Zooiets is in ieder geval zeer belangwekkend en leidt tot waardeering van huidige en vroegere juridi sche scherpzinnigheid. Ook van vi'oegere de commissie zal zeer zeker moeite hebben overwegingen en argumenten te vinden, die door de vorige onderzoekers van het raadsel nog niet te berde zijn gebracht. Het hapert bij den mexisch wel eexxs aan waardeering voor het verleden, dat een ietwat andere taal voer de. Maar als hij het vorm-verschil terzijde moet zetten en de innerlijke waarde van het geschrevene beoordeelen, gaat het hem als met de critieken van Conrad Busken Huet. Hij bewondert en vraagt zich af: wie kan dit ver beteren? Ik ben dus niet al te optimistisch gestemd omtrent het vinden van eexi xxieuwe oplossixig door de nieuwe commissie, ondanks de schran- dex-heid, in haar thans verzamelde breinen bijeengebracht. Er zijn vraagstukken die zóó ingewikkeld zijn en zooveel „imponderabilia" opleveren, dat men na grondig exx herhaald onderzoek beter doet ze maar xxiet aan wette lijke, regelingen vast te -leggen en ze daarmee in hxm verdere ontwikkeling te remmen en misschien te verwringen, maar integendeel ze ixi haar (gedeeltelijke) vrijheid te laten. Wel licht behoort het journalistieke beroepsgeheim daartoe. De kans schijijnt groot. En de prac- tijk heeft tot dusver wel bewezen, dat gijze lingen zeer zeldzaaxxx zijn. R. P. Haarlemsche Boaz Bank, De naam van de N.V. Haarlemsche Boaz Bank is gewijzigd in „Nassau-Bank" N.V. De Spaarbank draagt in het vervolg den naam „Nassau-Spaarbank". Kantoor: Bakenessergracht 25 Telef. 10596 Filiaal: Groote Houtstraat 146 Telef. 11145 Zijlstraat 52 Telef. 10458 J. v. Goyenstr. 55, H'stede Telef. 12955 Van 't wereldvermaarde Huis POMMERY GRENO. VEUVE POMMERY sec., sec en brut 1930 ggg Van het zeer bekende Huis HEIDSIECK te Reims. HEIDSIECK Co. Yz sec, sec en brut2^5 inclusief flesch, levering franco huis. Bij bestelling van een kistje (12 fl.) 10 cent p. flesch extra korting. Lilian Harvey komt naar Haarlem. Zij zal eenige voorstellingen van „Fanny Elssler" bijwonen. Naar wij vernemen zal de bekende Duitsehe filmactrice Lilian Harvey naar Haarlem komexx om daar eenige voorstellingen van haar film „Fanny Elssler" bij te wonexx. Deze film zal vaxx Vrijdag 7 Januari af in het Rembrandt Theater worden vertoond. Lilian Harvey zal dan Za terdag 8 exx Zoxxdag 9 Januari op het tooxxeel eenige woorden tot het Haar lemsche publiek spreken. Zooals men weet stelt Lilian Harvey ixx „Fanny Elssler" de danseres van diexx naaxxx voor die eexx ongelukkige liefde had met dexx zooxx vaxx Napo leon, deix hertog van Reichstadt. ZILVEREN JUBILEUM. Heden, Donderdag, herdenkt de heer Tlx. Wichgeriixk den dag, waarop hij voor 25 jaar in betrekkixxg kwanx bij- den Kantoorboek handel en Drukkerij van den heer O. Th. Daixtuma, iix de Zijlstraat. De heer Wichgeriixk werd des morgens ten kantore, in tegenwoordigheid van het per soneel, toegesproken door den heer Dan- tuma, die hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Ook namens het personeel ontving de ju bilaris een geschenk. Hij had verder den dag vrij. (Volgens het Verbond van Siga renfabrikanten zijn in het nu eindigende jaar in Nederland bijna 1500 miüioen sigaren en bijna 4000 millioen sigaretten ge rookt.) In ons land wordt toeback-suyghen Vooralsnog niet afgeschaft, Zie de cijfers die getuigen Van wat weer is weggepaft. Wat een ware golf van reuken, Wat een wolkendek van rook. Wat een berg van koude peuken, Wat een ware aschbelt ook. Wat een machtig trekvernxogen Spreekt dit statistiek je van, Wat een hoop, in rook vervlogen, (Hoop tabak bedoel ik dan) Sigaretten en sigaren Zijn wel spek naar onzen bek, Van de lichte tot de zware. Wat tabak is. blijft in „trek". Als de eeuw van de machine Is de twintigste befaamd, Als de eeuw der nicotine Is ze ook niet slecht benaamd Roolcen kan je rust hergeven Zegt de rooker, dat 's de mop. Rooken geeft je trek in 't leven Enje steekt er wat bij op. Velen die 't niet kunnen laten, Houden zich toch aan een grens. Daar ook rookexx zonder mate Niet zoo best is voor een meiisch. Om dit rijm te completeeren, Geef 'k u dezen raad nog mee: U moet mij nooit presenteeren Want.ik zeg beslist niet nee! Lange afstandsrecord van Italiaansclie vliegers. Afstand van 7000 K.M. afgelegd. De Italiaansohe vliegers Stoppani en Co- mani, die te Cadiz waren opgestegen, zijn gisteren om 15.04 te Carravellas in Bx-azilië op het water neergestreken. Zij hebben in 26 uur 24 minuten een afstand van omstreeks 7000 K.M. afgelegd en daarmede het lange af- staxxdsrecord, dat de Fraxxsche vliegboot „Lieu- teixaxxt de Vaisseau Paris" onlangs op 5.771 K.M. heeft gebracht, met stxxkken geslageix. De gegijzelde Haagsche. journalist, de heer C. L. Hansen (met bril) temidden van zijn lxuisgenooten na zijn invrijheidsstelling door de Haagsche Rechtbank. De voorrangskwestie te Lisse. Amsterdamsclie automobilist vrijgesproken. De Haarlemsche Rechtbank heeft heden- morgen xxitspraak gedaaxx in de bekexxde zaak tegen dexx Axxxsterdamsclxen automobilist, die op 8 Augustus j.l. te Lisse geeix voorrang zou hebben verleeixd aaxx een wielrijdster, die op den voorrangsweg, dexx Heex-exxweg, reed. De Haaxiemsche Kantonrechter Ir deix automobilist vrijgesproken, nadat ae .i'de- diger mr. Alfred Levy uit Amsterdam had be toogd, dat axxtomobilisten, die uit de Veldhorst- stx-aat te Lisse den Heex-enweg willen opx-ijdexx, eerst dan kunnen ziexx of op dezen voorrangs weg verkeer nadert, wanneer zij zelf reeds op dezexx weg zijn gekomen. Bovexxdien had hij betoogd, dat de wielrijdster gemakkelijk ach ter de auto langs had kxxnxxen passéereix. Het O. M. bij het Kantongerecht teekende hooger beroep aan tegen het vrijsprekende voixxxis, zoodat deze zaak veertien dagexx gele- deix voor de Haarlemsche Rechtbaixk werd be handeld. De Officier vaxx Justitie was van oordeel, dat de automobilist direct had moeteix stop pen, toen hij de wielrijdster zag exx dat hij niet had ïxxogen dooxrijden. Mr. Levy betwistte deze opvatting. Door xxiet te stoppen had verdachte juist den doorgaxxg voor de wielrijdster achter zijn auto willexx vrijlaten, hetgeen volgexxs de jurisprudexxtie vaxx den Hoogexx Raad hetzelfde is als voorrang verleenexi. Overeenkomstig de conclusie vaxx mr. Levy heeft de Rechtbank hedenmorgen het voixixis vaxx den Kantonrechter bekrachtigd en den automobilist vrijgesproken. Het woord is aan. Lord Hallfax: Vrijheid kan niet verkre gen noch behouden worden dan met zooveel moeite, dat de menschen gewoonlijk niet bereid zijn er den prijs voor te betalen. Gangster-methoden in Frankrijk. Bankloopers van de Bank van Frankrijk overvallen. TROYES, 29 December. In den namiddag heeft een zestal individuen aaxx dx~ie baixk- loopers, die 1.800.000 franken in baar en 250.000 franken aan effecten bij zich haddexx, hun tasschen ontrukt. De overval geschiedde bij het filiaal vaxx de Bank van Fraxxkx-ijk. Toexx de bankloopers van hun emotie eenigszins be komen waren, schoten zij op de bandieten, die in een auto vluchtten. De baixdieten vuurden terug. Niemand werd getroffen. De auto ver dween er is nog niet teruggevonden. (Havas). Woensdagmiddag werd het nieuwe bureau van „Zuigelingenzorg" in het nieuwe gebouw van den Geneeskundigen Dienst aan de Nieuwe Gracht te Haarlem, in gebruik genomen. De directeur, Dr. Tj. Halbertsma, ontvangt op zijn spreekuur de eerste moeder met kind in de nieuwe omgeving. Aan de spreekkamer van den doctor grenst de ontkleedkamer, waar de kinderen klaar gemaakt worden voor het onderzoek. VOOR DEN OUDEJAARSAVOND: KERSTKRANS KERSTBROOD TULBAND SAUCIJZEBROODJES CROQUETTEN KAASPASTEITJES RAGOUTBROODJES HAMBROODJES PASTEITJES BERLINERBOLEEN APPELFLAPPEN BEIGNETS APPELBOLLEN SNEEUWBALLEN EN NOG OLIEBOLLEN VELE ANDERE CANO'S LEKKERNIJEN! (Adv. Ingez. Med.) Huwelijksplechtigheid nam een onverwachte wending. De feestvreugde vaxx eexx bruiloft te Roest- sjoek aan den Doxxau (Bulgarije) werd oxxver- wacht verstoord, doordat de bruid tijdens de plechtigheid plotseling besloot zich niet ixx den echt te lateix verbinden. Bij den aanvang van de huwelijksplechtig heid keek de 17-jarige bruid gelukkig glim lachend op xxaar haar jeugdigen bruidegom, en de goede gang vaix zakexx werd pas ver stoord, toen de geestelijke haar vroeg of zij haar bruidegom als echtgenoot wilde hebben. Zij antwoordde daarop met duidelijke stem: „Neen, en ik wensch niemand te trouwen". Langen tijd was het doodstil in de kerk. Bruidegom, geestelijke en kerkbezoekers ston den perplex. Toen keerde de bruid zich om en snelde uit de kerk. Toen haar naderhand gevraagd werd haar uitzonderlijk gedrag te verklaren, zeide zij plotseling in trance te zijn geraakt tijdens de plechtigheid, waardoor zij niet verantwoorde lijk gesteld kon worden voor hetgeen geschied was. Ditmaal is de geschiedenis op gelukkige wijze beëindigd, aangezien het paar zonder onder breking in een andere kerk in den echt is ver bonden. „Aldabi'' thans in clriecn gebroken Lading en schip geheel verloren. Pogingexx om het Nederlandsche stoom schip „Aldabi", dat eenlgen tijd geledexx bij het Santa-Mai'ia-vuurschip voor de kust vaix Brazilië op de rotsen is geloopen, weer vlot te brengen, zijix mislukt. De toestaxxd vaxx het schip is er' steeds slechter op geworden.' Nadere berichten melden thans, dat het schip ixx drieën is gebroken en dat het waar schijnlijk zal kapseizen. Het Ls niet mogelijk dat er xxog iets van de lading gered zal wor den, daar het grootste gedeelte reeds weg gespoeld is. Men beschouwt schip en lading dan ook totaal verloren. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Lilian Harvey komt te Haarlem. I Minister Slotcmaker de Bruine vertoeft te Brussel om overleg inzake de spelling kwestie te plegen. 3 Minister Verschuur zegt; Wij staan aan het begin van een hausse. 3 De Imbosch is behouden gebleven. 3 De journalist Hansen is in vrijheid ge steld. 3 Een groot deel van het K. P. M.-personeel heeft ontslag genomen. 3 Een zware fabrieksbrand in de hoofdstad heeft groote schade aangericht. 3 De Japanners bedreigen Tsingtau. 4 In Columbia zijn drie vliegtuigen veronge lukt 4 De staking van het Parijsche overheidsper soneel is heden geëindigd. Noorwegen is tegen erkenning van Abessy- nië als Italiaansch bezit. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De bevrijde journalist. 1 Mr. E. Elias: De zingende muis is gevlucht. 3 Necrologie 1937 voor het buitenland. 4 H. D. Vertelling: De man die hielp. 6 Necrologie Binnenland. 6 K. de Jong: Geloof en Wetenschap. 2 G. J. Kalt: R.K. Harmonie St. Michaël. 2 Voor de Vrouw 12 De Heide Maatschappij bestaat begin Ja nuari a.s. 50 jaar. 33 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 21

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1