Financieel-economisch Weekoverzicht. E" INCASSO-BANK N.V. I CREDIETEN SAFE-DEPOSIT V R IJ D A Cr 31 DECEMBER 1937 IT A A R L E M'S D A GBEAD Een stormachtig jaar. 1937 bewees cle futiliteit van geleide economie. De hausse in het voorjaar en Roosevelt's ingrijpen. Daling en staking. Angst voor het goud. De geest van Oslo" is ver zwonden. Mager eindsaldo. Kans op stabilisatie der valuta. Het jaar der conversies. De vaste gulden. R zijn in de moderne economische ge schiedenis weinig jaren te vinden, die zulke heftige conjunctuurschomme lingen hebben opgeleverd als het jaar 1937, weinige ook die met zulk een duidelijk heid het futiele van „geleide economie" heb ben aangetoond. Een terugblik op de econo mische en financiëele ontwikkeling der wereld gedurende het afgeloopen jaar moet bij zeer velen wel gevoelens van diepe teleurstelling wekken, ofschoon zij, die onze weekoverzich ten vrij regelmatig mochten hebben gevolgd, tijdens de eerste maanden van het jaar aan houdend woorden van waarschuwing hebben kunnen lezen ten aanzien van het zeer kunst matige en overdrevene der na-devaluatie- hausse. Wederom echter hebben tal van ge leerde economen en duizenden „deskundige" beurslieden en financiers de plank misgesla gen, wederom zijn honderden millioenen „winst" in rook opgegaan en is voor honder den millioenen verlies geleden. Zonder eenigen twijfel is het jaar 1937 dan ook voor de eco nomen en voor de wereld leerzamer geweest dan menig ander jaar, doch of men de wijze lessen ter harte zal nemen? Wij betwijfelen het. 't Menschdom is zoo hardleersch, vooral waar het zijn materiëele belangen betreft! In groote trekken verliep het jaar als volgt: een hevige goederen- en aandeelenhausse in de eerste drie maanden, gevolgd door een van de Ver .-Staten uitgaande reactie; een korte periode van herstel, een nieuwe zeer sterke inzinking gedurende den herfst en thans op 't.eind van het jaar een soort kentering na een matig herstel. Bij den .aanvang van het nieuwe jaar be vinden wij ons dus in een overgangstijdperk. Het economisch leven vertoont stagnatie en aarzeling. Deze periode der conjuictuur is ty peerend voor die faze der economische golfbe weging, waarin een besliste keer in een be paalde richting bezig is, zich uit de veelheid der economische klachten te ontwikkelen. Zal het ditmaal een wending ten goede dan wel een wending ten kwade zijn? Wij zijn de mee ning toegedaan, het is den lezer bekend, dat wij staan voor den ingang van een tijdperk, waarin langzamerhand de gunstige factoren weer de- leiding aan zich zullen trekken. De aanblik, dien het economisch leven bij de jaarwisseling biedt, is ietwat hoopvoller dan enkele weken geleden. Deze ontwikkeling is naar onze meening even logisch en onvermij delijk als de reactie op de hausse in de eerste helft van dit jaar: communiceerende vaten kunnen om tal van reden hevige „disparitei ten" vertoonen, doch allengs moet de pariteit het weer winnen en waar de economische golf bewegingen den laatsten tijd korter van duur blijken te worden, daar staat een herstel van evenwicht voor de deur. „Oorlogseconomie" heeft een zeer sterken invloed uitgeoefend op het conjunctuurverloop van 1937. Maar oorlogseconomie bergt in zich den kiem van reactie en die kiem heeft zich inderdaad met ongelooflijke snelheid ont wikkeld. Reëele vraag der bewapenings- en andere industrieën, voorraadvorming door in dustrie, handelaren en speculanten hadden in de eerste maanden van het jaar de goederen- prijzen omhoog gejaagd. Deze hause-mentali- teit ontving een verderen prikkel door de wel ietwat simplistische redeneering, als zouden de devaluatie van het goudblok en de inscha keling dezer landen in de machinerie van zwe vende en geleide valuta's de deus ex machina vooh de wereldwelvaart worden. Men vluchtte in goederen en „goederenfiches", zooals men aandèelen zou kunnen noemen. Er ontstond vrees voor rubberschaarschte, restricties wer den inderhaast verruimd. Doch er ontstonden ook scherps dispariteiten, teweeggebracht hier door de schokken der devaliatie, daar door de te sterke stijging van grondstoffenprijzen te genover die van industrieele artikelen, ginds door het onevenredig stijgen van het kosten- peil. De producenten van grondstoffen en eer ste- levensmiddelen maakten aanstalten, om hun productie tot het uiterste op te voeren, waarbij zij bijv. ten aanzien van granen en katoen grooten steun van 'n goedgunstige na tuur ondervonden. Zoo bouwde de hausse aan haar eigen on dergang en er waren slechts enkele roependen in de woestijn, die het onheil zagen aanko men. Wij zijn dan ook overtuigd, dat ook zon der Roosevelt's dreigementen het kaartenhuis op den duur zou zijn ingestort. Roosevelt ver haastte en accentueerde die instorting slechts en wel door zijn aankondiging, aanvang April, dat de stijging van vele goederenprijzen veel te ver was gegaan, dat het nu maar eens uit moest zijn met het bouwen van bruggen en spoorwegen, dat het geld moest worden aan gewend voor de verbruiksgoederen-industrie hij zou wel maatregelen nemen, om aan de ongezonde (overigens mede door zijn con- junctuurstimuleering in het leven geroepen) hausse van kapitaalgoederen een einde te ma ken. Zoo luidde den 8sten April de doodsklok voor den ongebreidelden hausseroes, die de wereld had aangetast. Sindsdien is die we reld in de ban gekomen van angstpsychosen in allerlei vorm. De verklaring van Roosevelt bracht aller eerst een hevige ontmoediging bij de specu lanten teweeg, die vrijwel alleen a la hausse geopereerd hadden. Zij haastten zich hun po sities te dekken en de hieruit resulteerende. prijsdaling leidde er toe, dat de koopers een afwachtende houding begonnen aan te ne men, d.w.z. mondjesmaat kochten, een hou ding. die op haar beurt de prijsreactie ver scherpte. Bovendien begon de overtuiging veld te winnen, dat de vrees voor grondstof- schaarschte misplaatst was geweest. De vraag van de zijde der bewapeningsindustriè bleek overschat te zijn, terwijl de productie in on gekend snel tempo was toegenomen. Niet alleen de goederen, maar ook het goud reageerde op Roosevelt's rede: door velen werd deze rede zoo uitgelegd, dat er kans be stond op een „revaluatie" van den dollar ter remming van de opgaande beweging der goederenprijzen. Dit gevaar van een daling van den goudprijs leidde tot een „goldscare". een paniekstemming, ondanks alle categorische verklaringen van Washington, dat er niet aan gedacht werd den goudaankoopprijs te verla gen. De veel geciteerde uitspraak van Goethe: °Nach Golde drangt, am Golde hangt doch alles" werd gelogenstraft door een enorme ontpotting van het gele metaal. In Juni werd het uit private handen in West-Europa vrij komend goud geschat op niet minder dan 100 millioen per maand en het totaal vrij gekomen goud voor het tijdvak van af Sep tember 1936 op S 1.3-00 millioen. De daling op de goederenmarkten werd bo- Eind 1936 Hoogste prijs 1937 Eind 1937 Koper (per ton) Tin Lood Zink Rubber (per lb) Cacao (per cwt) 49. 8. 1(4 233.12. 6 28.10.— 19.17. 6 —.—.10 1/16 2.10. 6 78.—.— 312.j 37.—.— 37.—.— 1. 1-3/4 2.16.— 40. 6. 3 189.12 6 15.12. 6 15. 6.10(4 7 1/4 1. 5. 2 vendien geaccentueerd door stijgende politie ke onrust, sterk meevallende oogsten en als klap op den vuurpijl: teekenen van een wei felende conjunctuur in de Ver.-Staten. In Juni was het bedrijfsleven er weliswaar groo- tendeels nog in volle activiteit, maar een stijging der productiekosten was merkbaar, zoowel als gevolg van de gestegen grondstof- prijzen als van de hoogere loonen en kortere werktijden, terwijl Lewis, de leider van het Committee for Industrial Organization (C. I. O.) bovendien ontwrichtend werkte door zijn verbitterden strijd tegen de staal- en automo bielindustrie. De stimulans echter, die op de koopkracht uitging van de uitkeering van gunstige divi denden over het afgeloopen boekjaar, alsmede de gestegen koopkracht der boeren en de ge volgen van de uitkeering van den bonus aan oudstrijders hielden de bedrijvigheid nog ge- ruimentijd op peil en zoo konden de goederen prijzen zich, mede ook onder den invloed van de geruststellende verklaringen van President Roosevelt en den Engelschen Minister Simon ten aanzien van het goud, in Juni en Juli eenigermate herstellen. Maar daarmede waren de kiemen voor een verdere reactie niet verstikt: de internationale politieke spanningen groeiden, in Frankrijk, dat gebukt ging onder een wassende kapitaal- vlucht, een geringe productiviteit en een sterk passieve handelsbalans rommelde het danig, terwijl weldra bleek, dat er in de conjunctuur der Ver. Staten een terugslag was ingetreden. Langzaam maar zeker brokkelde de activiteit in de staalindustrie af, daalde de automobiel productie, verminderden de belastingopbreng sten en zakten de effectenkoer-sen, De prijzen der voornaamste goederen vielen onrustbarend en vele nieuwe laagterecords werden geregis treerd. Uit de cijfers van Staat I blijkt wel zeer duidelijk, op welk een drastische wijze de reactie in het peil der goederenprijzen heeft ingegrepen kunnen worden en zich door gewetenlooze „tip-bezorgers" den hemel op aarde laat voor spiegelen. Maar laat ons de lichtzijden van het jaar toch niet geheel veronachtzamen. Wij zagen bijv. hoe de internationale samenwerking tus- schen producenten op vele gebieden uitstekend heeft gefunctionneerd en men, ofschoon na tuurlijk met schokken, productie aan verbruik kon aanpassen. Wij zagen, hoe de banken zïcb ditmaal niet tot overmatige credietverleening lieten verleiden en aldus een gevaarlijke cre- diet-inflatie wisten te voorkomen. Wij hebben ook gezien, naast een noodzakelijke verdere amputatie van den Franschen franc, een „de facto" stabilisatie van dollar, pond en gulden, door de Egalisatiefondsen der betrokken lan den met nauwlettendheid tegenover elkaar in .evenwicht gehouden: tenzij de financieele situatie in Frankrijk mocht verergeren, zien wij hierin de mogelijkheid van een wettelijke stabilisatie op ongeveer het huidige peil. In dien het jaar 1938 de wereld niet meer mocht brengen dan zulk een wettelijke stabilisatie op goudbasis, dan alleen reeds zouden wij te vreden en dankbaar moeten zijn. Wanneer wij thans dezen terugblik met een korte beschouwing over Nederland's con junctuur willen beëindigen, dan willen wij vóór alles er opnieuw den nadruk op leggen, dat Nederland als kleine economische een heid en als handelsland bij uitnemendheid, en dat ook Nederlandsch-Indië als export land, nagenoeg volkomen afhankelijk zijn van het verloop der wereldconjunctuur en der goederenprijzen: wij kunnen er geen eigen zelfstandig conjunctuurverloop op na houden en Nederland en Ned.-Indië hebben dan ook de wereldconjunctuur, met name die der Ver. Staten op den voet gevolgd. De na werking der devaluatie, vooral op onze ex port-industrieën, gepaard aan de stijging der goederenprijzen en de daardoor veroorzaak te verhooging der koopkracht in tal van pro ductielanden veroorzaakten hier en in Ned. Indië een sterke opleving, die zich in in dustrie, handel en scheepvaart tot den aan vang van het derde kwartaal heeft voort gezet, waarna een inzinking is gevolgd. Zoo zien wij het indexcijfer der industrieele pro ductie voor Nederland (1929 100) stijgen van 69.1 in September 1.93S tot 102.5 in Juli 1937, om vervolgens scherp te dalen tot 75.9 in October 1937. Zoo daalde de werkloosheid in de twaalf maanden per eind November met 33.497, doch nam sinds Juni in veel ster ker mate toe dan het vorige jaar, namelijk met 75.367 tegen 40.684. Een soortgelijke ont wikkeling vertoont ook de buitenlandsche handel: een vrij sterken teruggang sinds het derde kwartaal, doch niettemin een situa- Aan alle kanten klonk geroep om verscher ping der restricties tot stuiting der prijsdaling en der groeiende voorraadvorming. En (met uit zondering van de thee) zien wij dit ook gebeu ren: het tin-comité en het rubbercomité ver laagden de quota; de koperrestrictie werd in eere hersteld na in Januari van dit jaar bui ten werking te zijn geplaatst. En zooals de stijging der prijzen enkele maanden voorheen vrees vooreen verlaging van den goudprijs en een vrijmaking van het opgepotte goud in het leven had geroepen, zoo schiep de aan houdende flauwe stemming der goederen markten, verscherpt door het vooruitzicht van nog grootere oogsten van katoen en tarwe in Amerika, de verwachting van een verdere de valuatie van den dollar, op grond van de idee, dat Roosevelt en de zijnen hun toevlucht tot dit middel zouden nemen ter stimuleering van de conjunctuur. Goudoppotting op groote schaal vond plaats en groote posten Ameri- kaansche fondsen werden in Europa geliqui deerd. Zelfs naar Frankrijk keerde het kapi taal, zij het dan op nog bescheiden schaal, terug. Zoo beleefde de wereld in 1937 haar tweede „gold scare", ditmaal van een volko men aan de eerste tegengestelden aard. Ook nu weer bleek de vrees volmaakt ongegrond en hét duurde niet lang of de rust op de goud- markt keerde terug. Thans vertoonen de meeste goederenmark ten een vrij groote stabiliteit op het lagere peil, hetgeen, behalve aan de scherpere restric ties, is toe te schrijven aan de ietwat optimis tische berichten, die ons uit de Ver. Staten bereiken en die, ondanks hun veelvuldige tegenstrijdigheid, den indruk wekken, dat de conjunctuurdaling aan gene zijde van den Oceaan tot staan is gekomen en het vertrou wen, ofschoon aarzelend, weerkeert. In het algemeen gesproken moeten wij helaas tot de erkenning komen, dat het jaar 1937 de wereld per saldo weinig goeds heeft ge bracht. De het economisch en financieel leven zoo beheerschende internationale politiek heeft zich opnieuw van haar laagste en, duis terste kanten laten zien en geen enkel van de groote primaire vraagstukken (Spanje, het Verre Oosten, Duitschland's koloniale aan spraken) is maar ook een haarbreedte nader tot een bevredigende oplossing gebracht. Of schoon de wereldhandel als gevolg van 'de korte spasmodische' conjunctuurverbetering zoowel naar waarde als naar omvang een uit breiding heeft te zien gegeven, is de in de redelijke economisch denkende landen zoo vurig begeerde afbraak der handelsbarrières niet tot stand gekomen en zij. die in de deva luatie van het goudblok conditio sine qua non voor zulk een afbraak hadden gezien, moeten wel diep ontmoedigd zijn. De autarkische lan den trekken zich hoe langer hoe meer in hun vestingen terug en ook elders is van offervaar digheid ten behoeve van handelsverruiming weinig merkbaar. De „geest van Oslo" is ver dwenen en zelfs het land., dat dien geest met groote fanfares had opgeroepen, verloochent hem. Wellicht dat de besprekingen omtrent een Britsch-Amerikaansch handelsverdrag een steentje tot handelsverruiming zullen bijdra gen, doch men neme het ons niet kwalijk, wanneer wij onze verwachtingen in deze niet al te hoog spannen. Ook de verhouding kapitaal-arbeid heeft in het afgeloopen jaar geen verbetering onder- jaan. Integendeel, de klove, die geen klove behoorde te zijn. heeft zich verbreed. Vaak on redelijke loon- en werktijd-eischen en vaak ook onredelijk tegenstribbelen van de zijde dei- werkgevers hebben speciaal in de Ver. Staten en Frankrijk hevige conflicten in het leven geroepen, waarvan de bezetting van fabrieken en de staking met gekruiste armen de meest verwerpelijke en ontwrichtende symptomen zijn. De kortstondige op- en neergang der con junctuur heeft bovendien de hoop op een de finitieve vermindering der werkloosheid den bodem ingeslagen: in nagenoeg alle landen is weer een toeneming merkbaar, hoewel de werkloosheid zich gelukkig nog aanzienlijk be weegt, onder het r>eil van een ia ar geleden. Die zelfde kortegolf-hewegmg" der r.or>i"*w.inir heeft opnieuw de grove fouten, me don effec tenhandel aankleven, in het daglicht geplaatst of liever nog. de fouten der menschelijke na tuur, die nog steeds meent slapende rijk te tie, die nog aanzienlijk beter is dan die van een jaar geleden. Bezien wij de andere voor de conjunctuur belangrijke gegevens: steen koolproductie, havenbeweging, scheepsbouw- bedrijvigheid, scheepvaart, aanbestedingen, electrisch verbruik, giro-omzet, enz., dan ont moeten wij nagenoeg overal curven, die van de bovenstaande weinig afwijken, Daarnaast is de regeering in staat geweest, door mid del van verlaging dercrisisheffingen de stij ging van de kosten van levensonderhoud tot een minimum te beperken: het indexcijfer van de kosten van een Amsterdamsch arbei dersgezin bedroeg in November 139.7 tegen 132 in September 1933. In verschillende opzichten is 1937 voor Ne derland na de jaren van aanpassing en de flatie dus een jaar geweest, dat met een ba tig saldo afsluit, vooral voor de groote Ne- derlandsche en koloniale export-industrieën. Dit batig saldo zal men echter lang niet ge heel als winst mogen beschouwen, omdat het eind van het jaar haast allerwegen een reac tie heeft laten zien en ten opzichte van de naaste toekomst de grootste voorzichtigheid en reserve zijn vereischt. Wij komen dan tot de conclusie, dat welbekeken 1937 ons land per saldo nu niet zoo heel veel duurzame verbetering heeft gebracht en er is alle re den om ons af te vragen: is de devaluatie nu werkelijk onze algemeene welvaart ten goede gekomen? Wanneer zij niet meer heeft kunnen bereiken dan een conjunctuurver- betering van elf tot twaalf maanden, dan moeten wij deze vraag Ontkennend beant woorden. De Amsterdamsche effectenbeurs is een duidelijke, helaas wel wat al te duidelijke weerspiegeling geweest van den conjunctuur- golfslag van 1937. Wij laten op Staat II en kele koersen volgen alsmede den Dow Jones index, als vertegenwoordiger der groote Ne- derlandsche belangen in Amerikaansche fondsen. Nieuwjaarsklokken. bekend blijven als een jaar, waarin de om vang der conversies een hoogterecord heeft bereikt. Wij zijn zeer zeker nog aan het eiud van deze beweging gekomen en wij voorzien, dat de belegger nog meer veeren zal moeten laten, hoe onwillig hij op het oogenblik ook moge zijn om den 3 pet. standaard volledig te aanvaarden. Naar onze meening heeft 1937 voldoende aangetoond, dat het haast om het even is of men door den hond (aandee- len) of door de kat (obligaties) wordt ge beten. Obligaties leveren weliswaar een rus tiger bezit, doch wanneer men door één pen- nestreek een kwart van het inkomen verloren ziet gaan, dan is de rust van dit bezit toch ook maar zeer betrekkelijk. Zoo treden wij dan het nieuwe jaar bin nen na 1,2 maanden van feitelijk doellooze en nuttelooze opwinding. Het perspectief is voor Nederland niet onverdeeld gunstig. Treedt een spoedige verbetering der wereldconjunc tuur in, dan zal dc reactie in Nederland een einde nemen, blijft evenwel voorloopig aarze ling de conjunctuur beheerschen, dan zullen Nederland en Ned.-Indië zich een verderen terugslag moeten laten welgevallen. P. C. NOORD-HOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Bijkantoor Haarlem Kruisweg 74 Tel. 13890 VREEMD GELD (Adv. Ingez. Med.) PRACTISCH CHRISTENDOM. Op Dinsdagavond 4 Januari belegt boven vermeld comité een samenkomst in gebouw „Ons Huis" Gedempte Voldersgracht 15. De heer G. Oversteegen hoopt te spreken over het onderwerp: „De Bergrede voor heden" Ter afwisseling zal mevrouw De Geervan Zanten, sopraan, eenige liederen ten gehoore brengen. 30 Dec. 1936 hoogste 137 laagste 1937 27 Dec. 1937 A'damsche Bank 150 169(4 1311/4 154 7/8 A.K.U 45 79 3/4 39 3/8 46 1/4 Philips 299 393 255 301 1/4 Unilever 167 5/16 177(4 131 145 7.'8 Koninklijke 421 3/4 452)4 314 372(4 A'dam Ruber 316 349(4 188 214)4 H.V.A. 489(4 565 379 448 1/4 Deli-Batavia 260 319 171 234 Ned. Scheepv. Unie 115 5/8 161 104 3/4 123 1/8 Billiton 543 624 431 470 Dow Jones Industr. 178.52 194.40 113.64 123.45 1 Utilities 34.66 37.54 19.65 20.56 Sporen 53.28 64.46 29.15 30.49 Commentaar op deze cijfers is volkomen overbodig. Constateeren wij slechts, dat de reactie, die in September inzette, een aan zienlijken hap uit de devaluatiewinst heeft genomen. Dat desondanks de situatie in Nederland en zijn overzeesehe gewesten als relatief gunstig werd en wordt beschouwd moge blij ken uit de aanhoudend vaste tendenz die onze gulden het geheele jaar lang aan den dag heeft gelegd. Kapitaal repatrieerde en buitenlandsch kapitaal zocht toevlucht te Amsterdam, met 't gevolg, dat het Egalisatie fonds voortdurend guldens moest verkoopen en de Nederlandsche Bank met goud over stroomd werd: de goudvoorraad bedraagt thans meer dan het dubbele van dien vóór de devaluatie. De geldovevvloed nam in even redige mate toe bij gebrek aan voldoende in- vesteeringsmogelidcheid aansrez-ien bestaan de ondernemingen vooralsnog geen behoefte voelden aan nieuw kapitaal. Zoo daalde de rentestand op de geldmarkt tot een minimum (particulier disconto 3/16 pet!), terwijl op cle belegmnemiarkt een overeenkomt'ia oro- van i-entod»'5"^ zich óntwi'-k'ldê Do <n'c>p*e ''an Tp,"*ev>- he'd ruimschoots gebruik geinaaH om hun leeningen te converteeren en het jaar 1937 zal in onze financieele geschiedenis dan ook N.V. DE HOLLANDSCHE VOORSCHOTBANK KRUISWEG 70, te HAARLEM, verstrekt voorschotten van ten minste 1000 - tegen persoonlijke en/of zakelijke zekerheid, hypothecaire grossen inbegrepen Verlaagde tarieven. DE BANK HEEFT GEEN AGENTEN. 'Adv (noes Med.) DE JONGELIEDEN GEHEEL-ONTHOUDERS- BOND 25 JAAR. Het is in deze dagen 25 jaar geleden, dat de J. G. O. B. opgericht werd te Haarlem. Er heeft zich een comité gevormd, om dit heuglijk feit te vieren. De reünie zal plaats vinden in het gebouw Bakenessergracht 87 alhier en begint a.s. Vrijdagavond met een oliebolienfuif en oudej aars viering. Zij, die van buiten Haarlem komen kunnen over nachten in de Jeugdherberg alhier. De reünie wordt alleen gehouden voor ouri-leben en eenige sympathiseerenden. Ze iraagf" dus een 'ntiem karakter. Alle oude 'eden natuurl'-'v iok de oprichters, znn van harte welkom en worden verzocht in grooten getale op te komen. Reeds eenige honderden gaven zich op. Gidsen staan aan den trein. KRUISWEG 59 HAARLEM tegen zakelijke ot persoonlijke zeker heid. loketten te huur van 5 en hooger. (Adv. Ingez Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 31 DECEMBER Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Drie Wenschen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Bloemen uit Nizza met Erna Sack. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De vlucht voor het Huwelijk, met Joan Crawford en Clark Gable 2.30 en 7. Cinema Palace: Der Letzte Fiaker, met Leo Slezak. 7 en 9.15 uur. Rozekruisers Genootschap, Bakenessergracht 13: Openbare voordracht. J. Leene: Scheme ringen van den dood. Kunstzaal Reeker: Kersttentoonstelling 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 1 JANUARI Frans I-Ials Theater: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: 2V 4.30, 7. 9.15 uur. La Gaité: Jacky Holkers Swing Club. Gem. Concertgebouw: Nat Gonella and his Georgians. 9—3 uur. ZONDAG 4 JANUARI Stadsschouwburg: Jan Musch in Job heeft geduld. 8.15 uur. Gem, Concertgebouw: H. G. K. Bochcon- cert. Solist: Jaap Stotijn, hobo. 2.30 uur. Frans Hals: „Natuurgeheimen in den Bal kan" van Jan P. Strijbos. Bioscoopvoorstellingen als Zaterdag. MAANDAG 3 JANUARI Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid 1 Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Op den Nieuwjaarsdag zijn tot 's avonds 5 uur geopend: II. J. M. Bartels. Firma C. G. Loomeyer en Zn.. Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. B. W Ferguson. Park-Apotheek. Klever- parkweg 13. Tel. 11793 W. C. Keizer, Teyler-Apotheek. Teylerplein 79. Tel. 17946. ■En van Nieuwjaarsdag 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 7 Januari zijn de volgende apo theken op Zondag, 's avonds na 8 uur en des nachts geopend: Apotheek van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15 Tel. 10539. S G Beckeringh Apotheek Loomeyer Zijl- weg 34 Tel, 12495. F. c. Kuipers Azn., Schoterbosch-Apotheek. Rijksstraatweg 19, Tel. 12711.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 19