Haarlem's Dagblad f f Oud e j aarsavond. De onderhandelingen in het Visschenjbedrijf. Van oud naar nieuw, Fa. VAN BASTEN Binnen Architectuur Ho 55e Jaargang No. 16726 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodieust 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 31 December 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Adverteutiën1-5 regel? f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regclabonuemeiitstnrieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Wij hebben nu allen onze eigen herinne ringen aan het afgeloopen jaar en onze eigen voornemens voor het nieuwe. Wij maken een persoonlijke balans en een persoonlijke be grooting op, die niet financiëel zijn. Veel be langrijker. Maar- wij doen dat ieder voor ons zelf en als er al eens iets van in beperkten kring gepubliceerd wordt zijn het niet de voor naamste posten. Dus schrijf ik over iets an ders. Ik zou gaarne willen dat die dagelijksche en vertrouwde bezoeker in uw woning, de courant, u een prettige en bemoedigende ge dachte voor het Nieuwe Jaar kon geven. Onze economische medewerker doet dat op zijn spe ciale gebied: zijn analyse van den toestand leidt hem tot hoopvolle verwachtingen voor de naaste toekomst. Maar op dat gebied wou ik mij niet begeven. Evenals in ons persoonlijk leven zijn er in de algemeene levensverschijn selen factoren, die van veel dieper en ingrij pender beteekenis zijn dan materiëele over wegingen. Wij kunnen ze trouwens van ons persoonlij: leven niet losmaken, zij beïnvloe den het voortdurend. Vaak worden ze op den achtergrond gedrongen door de materiëele zorgen van het oogenblik, zoodat die dan van veel grooter belang schijnen. Maar in een rustig en vertrouwelijk gesprek, vaak ook in oogenblikken dat wij met ons zelf alleen zijn, dringen ze zich op. Daar is immers niet alleen officiëel vertrouwen tusschen de naties onder ling geschokt en dreigend gevaar voor een nieuwen wereldoorlog ontstaan, maar ook en vooral vertrouwen ondermijnd in de harten der menschen zelf. Alleen in technischen zin schijnt er nog van vooruitgang sprake te zijn en veel in dien vooruitgang lijkt meer bedrei ging dan verbetering. Maar in iederen hooge- ren zin van maatschappelijk leven is telkens weer verlies te boeken. Oude erkende waarden zijn blijkbaar op de vuilnishoop geworpen. De goede trouw, de loyaliteit, het gevoel van verantwoordelijkheid voor de toekomst der volgende generatie, de handhaving en ontwik keling der cultuur worden verdrongen door een domme en lijdelijke erkenning van het recht-van-den-sterkste, van het geweld als hoogste norm, verheerlijkt per schetterenden luidspreker. De lijdelijk-toehoorende massa die daarop met gedwee gejuich antwoordt schijnt" het beeld van de tegenwoordige Menschheid. Zr.-.: -v>hMnt het. Een week geleden, aan den vooravond van Kerstmis, heb ik de meening geuit dat er onder de oppervlakte der gebeur tenissen nochtans veel beroering is gekomen en een krachtig streven van velen naar hoo- ger opvatting en naar Hooger Leiding in de dingen die van deze aarde zijn. Daar zou ik nu iets meer van willen zeggen omdat het toch ook zoo móet zijn: omdat een onbestreden wet zegt dat iedere actie tot reactie leidt. Iedere journalist staat aan het gevaar bloot dat hij zich teveel laat beïnvloeden door de uiterlijke waarde der gebeurtenissen. De ge beurtenis, het Nieuws, is hoofdzaak in de cou rant. Voor hem en voor zijn lezers eveneens. Maar in zijn commentaren erop moet hij im mer rekenen met de onvolledigheid en onvol komenheid van dat nieuws, waardoor het als tijdsbeeld immer tekort schiet. Het moge alles in feite juist zijn, maar het vertelt de historie niet volledig en schept daardoor een ver wrongen beeld van de werkelijkheid als men het niet tempert en tevens poogt aan te vullen in zijn toelichtingen. Het geeft gebeurtenissen en uitingen van machthebbers weer die in de toekomst, als zij door de Historie gezeefd en opnieuw gewogen zullen zijn, een gansch an deren indruk zullen maken. Evenals de nieuwe 1 muzikale compositie, die gisteren met een be leef dheids-applausje is genegeerd, wellicht over vijftig jaar tot de meesterwerken' dei- toonkunst gerekend zal worden. En evenals de roman, die vandaag zoo'n opgang maakt, mis schien binnen vijf jaar totaal vergeten zal zijn. Het Nieuws is boeiend, opwindend, ontstel lend en al wat u nog meer wilt, maar onvol ledig. Want het kan u niet mededeelen wat die minister wérkelijk dacht toen hij zulk een uitdagend betoog hield, waarmee hij voor het oogenblik effect poogde te bereiken. Misschien was zijn schijnbaar geweldig zelfvertrouwen maar een schijnvertooning. Het kan u niet zeggen wat achter zooveel gesloten deuren, in geheime zittingen waarvan geen enkele Han sen het verloop ooit verneemt, besproken wordt. En het kan u nog minder mededeelen, van dag tot dag, welke nieuwe stroomingen er tot ontwikkeling komen onder de menschen. Af en toe kan het daar verschijnselen van regïstreeren. Verschijnselen hier en daar, die op een volgenden datum in. een nieuw bericht een zeker onderling verband schijnen te toonen, een soort cohesie aan te nemen. Maar dat is dan dikwijls nog maar vaag en een bombardement in China of een auto ongeluk in Hillegom verdringt het in uw nieuws-waardeering. Maar intusschen groeien die stroomingen in het menschdom en wor den machtiger tot zij zich zullen uiten. Altijd, altijd zijn er die nieuwe stroomin gen aan het werk die zich in den komenden tijd zullen doen gelden, die de leiding zullen gaan nemen en overheerschen. AUe1- sf-roomt. Belangrijker maar ook veel moeilijker dan het registreeren van de feiten-van-den-dag is het, dien groei van wat komen gaat te zoeken, intuïtief aan te voelen, er op te vertrouwen ook omdat het goede niet ver loren kan gaan en terugkeert ter overwin ning. Is in dezen tijd, in dezen laatsten tijd, voor wie scherp waarneemt niet veel daarvan waarneembaar? Is er zelfs niet, internationaal zoowel als nationaal, in beperkten kring van vakgenooten en in ruimer kring van op veler lei gebied samenwerkenden, tusschen vele menschen eenheid gegroeid zooals nimmer tevoren bestond? Ik weet dat er gevallen van anderen aard zijn maar ik weet ook dat juist die prominent in het Nieuws verschijnen. Want dat is ook een eigenschap van het Nieuws,... dat het in onheilsvorm overheerschend is. Ik geloof dat er een nieuwe geest groeiende is in velerlei kring, op velerlei gebied, in de relaties tusschen velerlei menschen. En dat het Nieuwe Jaar daar meer van zal aantoonen. R. P. Afscheid Mr. J. L. C. van Meerwijk Als directeur van Centraal Beheer. Donderdag heeft mr. J, L. C. van Meerdijk, die per 1 Januari a.s. den dienst van „Cen traal Beheer" in Amsterdam verlaat wegens het bereiken van den 65-jarïgen leeftijd, af scheid genomen als directeur van deze in stelling. Des morgens is mr. van Meerwijk, in tegen woordigheid van het personeel, toegespro ken door den voorzitter van den raad van toe zicht, dr. Jan Smit Azn., die in korte trekken de verdiensten van Mr. van Meerwijk voor „Centraal Beheer" en de door haar geadmi nistreerde organisaties schetste. Spreker bood aan Mr. van Meerwijk, mede namens de dui- zende leden van deze organisaties, een schil derij van W. Maris aan. Vervolgens sprak de president-directeur Dr. F. E. Posthuma, die Mr. van Meerwijk in het bijzonder als collega herdacht. Hij bood aan mevrouw van Meerwijk een geschenk aan. Tenslotte voerde Mr. J. den Duik u*Lt naam van het personeel het woord. Spreker schil derde den invloed van Mr. van Meerwijk op de uitvoering van de sociale wetgeving. Namens het geheele personeel overhandigde spreker den scheidenden directeur een aandenken. Hierna richtte Mr. van Meerwijk een woord van dank tot allen, die hem gedurende zoo vele jaren terzijde hebben gestaan. 's Middags volgde een druk bezochte re ceptie. W. A. Engelbrecht tot commandeur benoemd. Bij zijn afscheid als voorzitter van de Rotterdamsclie Kamer van Koophandel. De heer W. A. Engelbrecht heeft Donderdag afscheid genomen als voorzitter van de Rot- terdamsche Kamer van Koophandel. Na de openbare vergadering der Kamer is er in de Doelenzaal een receptie gehouden, welke zeer druk bezocht was. Daar hebben de vele ge- noodigden, die de vergadering in het raadhuis hadden bijgewoond en zeer vele vertegenwoor digers van het bedrijfsleven van Rotterdam bij den scheidenden voorzitter hun opwachting gemaakt. Burgemeester mr. P. Drooleever Fortuyn was een van de eersten, die den heer Engelbrecht de hand drukte. Onder de bloemstukken, welke waren aangedragen waren er van het bedrijfs leven van Rotterdam en van de stichting Ha- venbelangen De voorzitter van het comité van graanhan delaren, de heer G. van Stolk, heeft het woord gevoerd namens het Rotterdamsche bedrijfs leven en daarbij den heer Engelbrecht dank en hulde gebracht voor alles, wat hij in de ruim zeven jaren, dat hij het voorzitterschap van de Kamer heeft waargenomen, voor den handel, de industrie en de scheepvaart van Rotterdam gedaan heeft. Spr. verzocht den heer Engelbrecht te willen poseeren voor den kunstschilder K. van Veen om dezen de gelegenheid te geven zijn portret te schilderen. De minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe heeft na afloop van de openbare receptie den lieer W. A. Engelbrecht m een van groote waardeering getuigende toe spraak medegedeeld, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft hem te benoemen tot comman deur in de orde van Oranje Nassau. HET AMERIKAANSCHE HUIS Barteljorisstraat 24 wenscht zijn geachfe Cliëntèle A HAPPY NEW-YEAR Jack Morris (Adv. Ingez. Med.) m Éen gelukkig Nieuwjaar i Eventueele verbeteringen zullen geldig zijn van 1 Januari af. IJ MUIDEN Vrijdag. Naar wij vernemen zullen de be sprekingen tusschen het bestuur van de reedersvereeniging en de besturen der samenwerkende bonden, die op aandringen van den rijksbemidde laar waren hervat, heden worden be ëindigd. De organisatiebesturen zullen de volgende week, te beginnen a.s. Maandag met hun leden gaan ver gaderen om de resultaten der ge voerde besprekingen aan de leden ter beslissing voor te léggen. De organisatiebesturen hebben van de reedersvereeniging verlangd, dat eventueel in te voeren verbete ringen geldig zullen zijn van 1 Jan. af. Afscheid G« R. M. Segaar. Het was de wensch van den heer G. B. M. Segaar, referendaris ten Stadhuize en chef van de afdeeling Openbaar Onderwijs, die vandaag voor het laatst op zijn bureau in het Stadhuis werkzaam was, om op eenvou dige wijze met een handdruk afscheid te ne men van zijn collega's, met wie hij zooveel jaren in een goede harmonie heeft samen gewerkt. Maar zijn collega's dachten daar heel an ders over. Die wilden hem niet zoo maar als een ster, die door een wolk aan.het, gezicht onttrokken wordt, lal,en vertrekken. Dit wa ren de woorden van den heer J. A. Pijzelman, die den heer Segaar namens de collega's op deze afdeeling op een hartelijke wijze toe sprak en hem dankte voor de jarenlange prettige samenwerking en vriendschap, altijd op zulk een ondubbelzinnige wijze van hem ondervonden. Deze waardeerende woorden gingen van een fraaie zilveren sigarendoos vergezeld. Ook de wethoude. van Onderwijs, de heer A. G. Boes, kwam v. morgen persoonlijk af scheid van den hee: Segaar nemen. De heer Boes belichtte zijr erdiensten en merkte op. dat hij, naarmate hij den scheidenden ambtenaar leerde kennen, steeds meer waar deering voor hem en zijn werk koesterde. Spreker dankte hem voor zijn steun en ver klaarde, dat 'hij hem zeer zou missen. Gaar ne had hij gewild, dat de heer Segaar tot September 1939 (het tijdstip dat spreker dan wel geen wethouder meer zal zijn) werk zaam was geweest. Als aandenken bood hij den heer Segaar een persoonlijk geschenk aan, bestaande uit een fraaie penteekening van--het Stadhuis van Joh. Josseaud. De heer Segaar dankte getroffen voor al deze bewijzen van waardeering en vriend schap. AFSCHEID J. C. TIMMERMAN. De heer J. C. Timmerman, commies op de afdeeling Burgerlijke Stand en Bevolking der gemeente Haarlem, nam wegens zijn pen- sionneering hedenmiddag afscheid van dien dienst. Hij werd hartelijk toegesproken dooi den heer W. Fehres, referendaris, chef van deze afdeeling. Namens het geheele perso neel werd den heer Timmerman als aan denken een marmeren inktstel en vloeidruk- ker aangeboden. Uitkeeringen aan de gemeenten. Voor Haarlem 1.359.100.—. Volgens het bij de Staatscourant van Don derdag' behoorende bijvoegsel zullen over het uitkeeringstijdvak 1935/1936 uit het gemeente fonds o.a. de volgende uitkeeringen worden verstrekt (in afgeronde bedragen) In de provincie Noord-Holland: Alkmaar f 340.200, Amsterdam f 15.220.000, Bloemen- daal f 196.600. Haarlem f 1.359.100, Haarlem mermeer f 282.100, Purmerend f 123.200, Vel- sen f 406.900, Wormerveer f 214 800, Zaandam f 573.100, Zandvoort f 132.300. In de provincie Zuid-Holland; 's-Graven- hage f 5.455.700. Hillegom f 108.300, Leiden f 974.300, Rotterdam f 9.745.000. De moord met roof te Leek. Tegen een medeplichtige vijf jaar geëischt. Zooals gemeld, heeft het gerechtshof te Leeuwarden wegens den moord met roof te Leek, op den bejaarden heer Reyntjes', C. T. en W. de B. veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf en W. van D. tot tien jaar. De vorige week Donderdag had zich voor het hof te verantwoorden de 27-jarige chauf feur P. van O. te Hoogkerk, gedetineerd, die bij vonnis van 24 Juni door de rechtbank te Groningen wegens uitlokking van diefstal voorafgaande door geweld, den dood tenge volge hebbende, en wegens heling van een deel van het geroofde geld, werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Bij deze behandeling trachtte van O. de schuld voor het grootste deel te schuiven, op zekeren W. F. P., caféhouder te Groningen, die in verband met deze zaak tot anderhalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld en in dit vonnis berustte. Toen deze caféhouder in het geding werd gebracht, verdaagde het Hof de behandeling der zaak tot hedeii om ook P te kunnen hooren. Deze ontkende Donderdag middag hardnekkig en gaf een tegenoverge stelde verklaring van de zaak. De procureur-generaal vorderde zes jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid var> diefstal met braak en heling. In zijn repliek op het pleidooi van den ver dediger, wijzigde de procureur-generaal den eisch in vijf jaar. Wij gaan weer allen met elkaar, Tezamen in een gloednieuw jaar: De jongen en de ouden. De vurigen; de kouden, De leelijken, de knappen, De ruigen en de slappen, De ruwen en de fijnen, De montren, de sjagrijnen, De mageren, de vetten, De slordigen, de netten, De dommen en de wijzen, De zwarten en de grijzen De eerlijken, de boeven, De vroolijken, de droeven, De valschen en de echten, De bazen en de knechten, De wijzen en de dwazen, De durvers en de hazen, De geestigen, de flauwen De trouwen en ontrouwen, De wreeden en de weeken De blozenden, de bleeken. De rijken en de armen, De killen en de warmen, De korten en de langen, De zonnigen, de wrangen, De zwijgers en de sprekers, De makers en de brekers, De vijanden, de vrienden. De meesters, de bedienden. De langzamen, de snellen, De rustigen, de feilen, De dwergen en de reuzen, De ka lm en, de nerveuzen, De sterken en de zwakken, Strijdlustigen en makken, De nemers en de gevers, Voortvarenden en bevers De tammen en de wilden, De harden en de milden, De lachers en de tobbers, De deugdzamen, de schobbers, De heerschers en de stekkers, De haters en de makkers, De kalen en de blonden. De zieken en gezonden, De norschen en de lieven, De lauwen, de sportleven, Voorzichtigen en wagers, Tevredenen en klagers, De laters en de vroegers, De luiaards en de zwoegers. De blanken, de verweerden, De suffers, de geleerden, De kwaden en de goeden, De frisschen en de moeden, De buigzamen, de stuggen, De tra gen en de vluggen, De grooten en de kleinen, De vuilen en de reinen, De krenten en de gullen, De slimmen en de nullen, De vluchtigen, de peinzers, D'oprechten en de veinzers, De lagen en de hoogen, De sappigen, de drogen De tuchtigen, de zwaren, Ja, ook de rijmelaren Zij allen, allen met elkaar, Gaan samen in het nieuwe jaar, En als de klok straks twaalf gaat slaan, Bied ik in mijn gedachten aan Die zeer verscheiden medemenschen, Mijn zeer oprechte beste wenschen, Voor voorspoed en geluk in 't jaar En beterschap zoo hier en daar.. P. GASUS. SLANK en FIT door mod. gymnastiek, event, gecombineerd met massage. JULES KAMMEIJER, Leer. M.O., Crayenesters. 2, H'stede, Tel. 29380 (Adv. Ingez. Med.) Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. Ingez. Med.) Een gratificatie van 2 dagen loon. Voor het fabriekspersoneel der firma Beynes. Naar wij vernemen heeft de directie der firma J. J. Beynes alhier, met Kerstmis aan het fabriekspersoneel een gratificatie toege kend, bestaande in 2 dagen extra loon. Deze gratificatie is ook uitgekeerd aan eenige tien tallen arbeiders, aan wie tusschen 1 December en Kerstmis wegens vermindering der werk zaamheden ontslag moest worden aangezegd. Het roode achterlicht. Wij herinneren er onze fietsende lezers en lezeressen aan, dat zij in het nieuwe jaar een goedgekeurd rood rijwielachterlicht moeten hebben. Kerstinzameling voor de Stille Armen. Totaalopbrengst f 9000.23'/ï. Hierbij betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen van onze inzameling voor de Stille Ai-men. In de eerste plaats aan de Haarlem- sche dagbladen, die ons in dezen zoo krachtig hebben gesteund. Verder danken wij allen, die door hun milde bijdragen ons in staat hebben gesteld, aan vele gezinnen blijde Kerstdagen te bereiden. In totaal werd door ons ontvangen een be drag van 9000,23 Het Comité voor de Stille Armen Mr. Dr. W. P. VIS, voorzitter. Mr. P. E. BARBAS, Secretaris. P.S. Bij ons comité is nog binnengekomen een gift van 1.— van G. L. S. Het woord is aan.. Anthonie Donker: (over Georges Duhamel) Zijn bescheidenheid is vol komen natuurlijk, nooit ge wild. Hij is ervan overtuigd dat een mensch veel reden tot nederigheid heeft. Deze mandien regeeringen op zijn reis opwachten en wiens visitekaartje gesloten musea opent, is nooit de machtige, tiooit. de beroemde in' zijn- optreden. Hij vraagt voor zichzelven geen voorrang Het is geen valsche nede righeid, wanneer hij nooit anders dan het laatst het vertrek zal verlaten. Het is overtuiging. dienst, mis- schieji zelfs een besef van ridderplicht van den verte- genivoordiger der Académie Francaise. IN VERBAND MET NIEUWJAARSDAG VERSCHIJNT HET VOLGEND NUMMER VAN DIT BLAD OP MAANDAG 3 JANUARI Tsiiigtau aan plundering ten prooi. Buitenlandsch vrijwilligerscorps neemt de taak der politie over. SJANGHAI, 31 Dec. (Reuter-A.N.P.) Nu de Chineesche troepen en mariniers en de Chi- neesche politie Tsingtau heeft verlaten, is de bevolking begonnen de Japansche win kelwijk te plunderen. De burgemeester en de garnizoenscommandant hebben de stad in overhaaste vluchtverlaten en ook vele Chineesche inwoners verlaten de stad. De toestand is uiterst gespannen. Het nieuwe buitenlandsche vrijwilligers corps heeft de taak van de politie overge nomen Nieuwe functie voor Sir Robert Vansittart. Ambassadeur in een der Europcesche hoofdsteden. LONDEN, 31 December (Havas-A.N.P.) De „Daily Express" bericht, dat Sir Robert Van sittart, de permanente onderstaatssecretaris yan buitenlandsche zaken binnenkort, zal worden benoemd tot ambassadeur in een van de groote hoofdsteden van Europa. In het Foreign Office wordt hij opgevolgd door Sir Aleander Cadogan. Valscli spel leidt tot steekpartij. Caféhouder te Groningen gearresteerd. Bij het onderzoek, dat is ingesteld naar de steekpartij, welke Dinsdagavond in een café aan de Nieuwstad te Groningen heeft plaats ge had, waarbij een der bezoekers ernstig werd gewond, is aan het licht gekomen, dat de oor zaak van het incident moet worden gezocht in een geldkwestie, welke verband houdt met dobbelspel, hetwelk in het café veel werd be oefend. Zoo verloor dezer dagen een bezoeker op een avond vier honderd gulden. Het slachtoffer van de steekpartij en zijn broer hebben van valsche dobbelsteenen, welke met lood waren verzwaard, gebruik gemaakt. De steenen zijn door de politie in beslag ge nomen. De caféhouder, R. de G., is, verdacht van het gelegenheid geven tot hazardspel, aangehou den en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. let aantal „Groentjes" dat Haar lem's Dagblad per jaar ter plaatsnng ontvangt, beslaat alleen al meer dan 250 volle pagina's van ons blad. Profiteert U ook geregeld van deze rubriek? HEDEN: 28 PAGINA'S Julius Barmat is aan België uitgeleverd. °3 Dr. Colijn acht den toestand nu ongun stiger dan een jaar geleden. 3 De Eerste Kamer heeft het interpellatie - verzoek-Vorrink toegestaan. 3 De maatregelen van de nieuwe Rocmcen- sche regcering hebben groote beroering onder de Joden veroorzaakt. 4 De Gouverneur van de Nationale Bank van België Louis Franck, is overleden. 4 Ook de Chineesche provincie Sjansi schijnt weer gevechtsterrein te zullen worden. 4 Bioscopen. 5 Zij die ons in Haarlem in 1937 door den dood. ontvielen. 12 ARTIKELEN, ENZ R. P.: Oudejaarsavond. j Mr. E. Elias: Oudejaarsavond. 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: Oudejaarsviering in Duitschland. 4 C. J. E. Dinaux: Zonderlinge levens. 5 H. D. Vertelling: De Eenzame. 5 Jules Kammeijer; Blijft Fit, 5 J. B. Schuil: A.V.R.O.-Kindermatinee. 6 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 16 Financieel Economisch Weekoverzicht: Een stormachtig jaar. 17 Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 26.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1