ZONDERLINGE LEVENS Blijft Fit! H' GARAGE RABO WIJ WENSCHEN U EEN GELUKKIG 1938 V ertelling V R IJ D A 'Cr 31 DECEMBER 1937 HAAR E.EM'S DA'GEEAD 5 IVAR KREUGER. IVAR Kreuger I.K.: weinig initialen 1 hebben zulk een magischen klank gehad, zulk een toovermacht uitgeoefend als deze. I.K. beveelt en de telegraafdraden seinen de boodschap over de gansche wereld. I.K. dicteert en de banken boeken bedragen van fantastische afmeting onder het hoofd van rekening: I.K. Als I.K. het wil verrijzen of verdwijnen bedrijven, slaat den concurrent de schrik om het hart, ontvangen buigende staatslieden den hoogen gast voor urenlange conferentie. Als het I.K. behaagt, bezwijken de heehtste tolmuren, worden catastrophes opgeroepen of bezworen, al naar de gril van zijn tooverstaf. I.K. dat zijn niet meer de initialen van een menschennaamhet zijn symbolen ge worden van een millioenenheerschappij. En de man zelf, wiens handteekening een vermogen waard is hij is geen gewoon mensch meer: hij is een mysterie, een legende, een nacht merrie, een held. De Zweden noemden hem de Ivar Kreuger. volksspaarkas, elders heette hij de Lucifers- koning. Maar welken naam hij ook mocht dragen, hij bezat honderd hoofden en duizend armen. Als een poliep slaat het trustmonster dat een constructie was van zijn nooit-rus- tend brein en werk van zijn handen, z'n gou den grijparmen over alle landen der wereld.. Ivar Kreuger een ieder kende zijn naam, velen vreesden, anderen bewonderden, weer anderen haatten hem. Een enkele had hem misschien lief; maar niemand, die hem ooit gekend heeft niemand. Als 'n eenzame ging hij door het leven koel, ongenaakbaar, on danks zijn beminnelijkheid, beheerscht, nuch ter; en als een eenzame nam hij er afscheid van. Ivar Kreuger de man van wien, naar men beweerde, slechts één ding met zekerheid kon worden gezegd: dat hij hartstochtelijk hield vanlelietjes van dalen! Met een lucifer komt de dageraad. Stockholm 1911. Een zwoele zomeravond. Op het terras van een café met een indrukwek kend uitzicht op de zilverglinsterende zee ver- verfrisschen een tweetal jongemannen zich aan een koel glas bier. Eigenlijk z-ijn het twee firmanten, die in de betonconstructie lucra tieve zaken maakten en in de weinige jaren van hun compagnonschap hun onderneming wisten op te werken tot een naamlooze ven nootschap met een kapitaal van 1 anillioen Kronen, dat niet te versmaden dividenden af werpt. Het grootsche Stadion, het statige Raad huis, beide te Stockholm, zijn werken, die hun naam wijd en zijd bekend hebben gemaakt. Zelfs beheeren zijn nu al ettelijke filialen, waaronder het Berlijnsche niet tot het minst rendabele behoort. Zeker, er is niet onfortuinlijk gewerkt. Maar betonbouw de slanke, licht-voorovergebo- gen jongeman is opgestaan en betoogt ernstig en dringend betonbouw is een winstgevend bedrijfin goede jaren; in tijden van con junctuurdaling is het een hopelooze zaak. „Ik wil daarmee zeggen, dat een koopman alleen dan zekerheid heeft als hij een artikel aan de markt brengt, dat niet aan conjunctuur ondei'hevig is, dat altijd afzet vindt, of het de wereld goed of slecht gaat Hij heeft in gedachten een sigaret uit den gouden koker genomen en houdt den lucifer nog in de hand terwijl hij in den schemerigen zomernacht staart. Hij vlamt nog, de lucifer, dicht bij zijn vingers bijna brandt de pein zer zich. Dan ineens, ziet hij zijn metgezel aan en met de rust van iemand die zeker is van zijn zaak zegt hij met nadruk: Dat is het, wat ik bedoel. Op dat oogenblik had de betonfabrikant Kreuger den troon bestegen van het Konink rijk Lucifer; hij zou er, aanvankelijk met Toll als eerste minister, twintig jaar lang den scep ter zwaaien. „De Stille". Ivar stamde uit een goede familie, die van Duitsch-Pommerschen afkomst was en oor spronkelijk Krögei* heette. Als handwerkslie den en zeevaarders kwamen de Krögers naar Zweden en hun burgerlijke eigenschappen: hun ijver, betrouwbaarheid en rechtschapen heid openden aanlokkelijke maatschappelijke perspectieven voor hen, die zij zich in eer en deugd ten nutte maakten. Als kooplieden, fabrikanten en bekleeders van hooge publieke ambten behoorden zij allengs tot de aanzien lijtoen des land. Geen smet kleefde aan hun naam, indien men althans één loot van den Kreugerschen stam buiten beschouwing wil laten: Per Kreuger, het zwarte schaap. Om trent deze Per wordt verhaald, dat hij tijdens de Fransche Revolutie wegens verschillende financieele operaties werd gearresteerd en het hoofd onder de guillotine verloor. 'drieën op de voorbank van zitten mag alléén, als er r den bestuurder 60 cm en voor /eiken passagier 40 cm beschikbaar is (voor 'n kind tot 12 jaar: 30 cm). Ivar's vader genoot als lucifersfabrikant een uitstekende reputatie en voedde zijn zes kin deren: vier dochters en de beide zoon Thor- sten en Ivar, met liefderijke gestrengheid op in den geest van burgerlijke degelijkheid. Het was een eigenaardige jongen, die Ivar. Tenminste zoo oordeelden zijn mede-gymna siasten; te ernstig voor zijn jaren, wat zelf ingenomen en prat op de vooraanstaande plaats die zijn vader als een der rijkste fa brikanten inneemt, houdt hij zich ver van de kinderlijke spelen en gaat hij eigen wegen. Sommigen, die toch wel ontzag hebben voor den koelen, eenzamen medescholier, noemen hem „de stille"; anderen toonen openlijk hun afkeer en spreken van „den gluiperd" als ze Ivar Kreuger bedoelen. Hij hoort dat wel, na- tuux-lijk maar het deert hem niet„De menschen kunnen nu eenmaal geen superiori teit verdragen", zei eens de volwassen Kreu ger; en al sprak de jeugdige gymnasiast het niet uit, hij voelde het wel zoo. Ivar was een middelmatige leerlixxg, die het in genie ursexa men zoxider overmatige in spanning, maar ook zonder zich te onderschei den, aflegde. Ingenieur Kreuger zijn leven lang zou hij den vei'worven titel met een zekere zelfvoldoening voeren als symbool van zijn eerste triomf. Zijn eerste. Negexxtien jaar is hij oud als hij zich in scheept voor Amerika, of nauwkeuriger: voor Chicago. Het is het jaar der groote Wereld- tentoonstellixig, waar de wonderen der mo derne techniek te aansohouwexi zijn en een welopgevoede fabrikantenzoon met ingenieurs- titel toch waarlijk wel eens een kijkje behoort te gaan nemen. Bovendien ligt Chicago in de Nieuwe Wereld, waar zoovelen, minder welbe wust en kundig dan Ivar Kreuger, fortuin hebbexi gemaakt. Met honderd dollar op zak stapt hij de Nieuwe Wereld binnen honderd dollar; zijn aanvangskapitaal. Tiexi jaar later betaalde hij mogelijk in één maand meer aan zijn dassen. Neen, Amerika geeft zijn rijkdom niet ca deau, dat beseft Ivar al gauw. Wekenlang loopt Ivar zijn zolen stuk in diexist van een grondspeculant. Groot is zijn veikoopkracht niet en menige dag gaat vooi-bij, waarop geerx enkele transactie valt te boeken. Goed,dan,verder. Lr Vera Cruz, in 't woeste en onherbergzame Mexieaansche land, vraagt een spoorwegoxrderneming ingenieurs voor bruggen bouw. Mexico is een onrustig larxd, waar mexr den Europeeschen pionier hoogst vijaxidig ge- zixrd is, niet voor een moord terugdeinst exr bij wijze vaxr ontspanning revolutie maakt. Mexico is ook 't laxrd van de gele koorts, die niet min der onmeedoogend is dan de Mexieaansche x'oover. Maar Mexico is rijk aan bodemschatten: er valt een wereld te veroveren, een vermogen te winnen. Ivar gaat: hij zal veroveren! Elf ingenieurs vertrekken naar Vera Cruz Vera Cruz om bruggen te bouwen; negen wor den door de gele koorts den dood ingejaagd De tiende wordt in een havenkroeg zoo gru- welijk toegetakeld, dat hij maanden later all een wrak uit het hospitaal komt. De elfde vecht xxiet de sluipende ziekte maar overwint-, bouwt aarx het pionierswerk der spoorbruggen en keert met een welgevulde beurs terug: het is Ivar Kreuger. Hij heeft zichzelf op de proef gesteld, hij heeft zijn leven gewaagd exr ge wonnen. Nog verder gaat hijnu geldt de reis West- Ixidië. En als hij, gedecoreerd en wel wegens eexi moedige redding van een meisje in de ha ven van Habana, den voet aan den Axnerikaan- schen wal zet, is uit de jongeling een man ge worden, wiens toekomst niet meer in het on- zekere ligt. Kreuger weet wat hij worden wil: de machtigste man van zijn land. Technisch heeft hij ook al zijxi keuze ge daan: hij zal zich toeleggen op iets, waarvan Europa nog nauwelijks droomt: gewapend be ton. Als vertegenwoordiger vaxr een onderne mende Londensche firma zwerft hij daxr door Europa, Zuid-Afrika, Indië, Canada. Millioe- nenopdrachten worden genoteerd: het is Kreu- ger's initiatief. Het heeft weliswaar boven- Een Europeesche ermoordheid de WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatïek, tand- en kiespijn, bl] Apotheken en Drogisten - V Dutlm - Oegstgei - Nederland: (Adv. Ingez. Med.) GASTHUIS VEST 11 - HAARLEM - Tel. 17266 BETROUWBARE AUTO'S O v- zelfrijders (zonder chauffeur) per dag, week, maand en langer. ©WINTER TARIEF Onze wagens zijn AU Risk verze kerd en voorzien van triptiek. (Adv. Ingez. Med.) menschelijke inspanning gekost, maar toch het is Kreuger's arbeid Neen, het is geen onbekende meer, die na jarexr van omzwervingen het ouderlijk huis te Kalmar binnenstapt eir door een trotschen vader en moeder wordt omhelsd. Een levens positie heeft zoon Ivar veroverd, denkt Vader Kreuger. Een eerste stap gedaan op den weg van roem en macht, droomt zoon Ivar. Droomt Ivar wel? Kan hij -wel droomen? Of is dit alles niets dan een bijna beangstigende spanning van den wil, een nuchter-overleg- de aanwending van een geladen energie? „Ik haat den Anxerikaanschen geest, maar zijn xnethodexi zal ik in mijn land toepassen", schreef Kreuger eens uit New-York, En hij hield woord. Kort daarop neemt Kreu ger xxxet zijn collega Toll den betonbouw ter hand met fabelachtig succes en dank zij een onverwoestbare arbeidskracht. Eens vertelt de anecdote „Eens", aldus luidt een der ontelbare anec- doten, „wilde een Stockholmsch warenhuis door Kreuger Toll een nieuw gebouw laten zetten binixen een reeordrtijd. maar met de bepaling dat voor iederen dag, waarmee de afleveringstei-riiijn overschreden zou worden, een schadevergoeding vaxx 5000 Kronen door Kreuger zou worden betaald. Kx-euger accep teerde, maar stelde één tegen-coxiöitie: dat hij evexieens 5000 Kronen zou krijgen voor iederen dag, dat het werk eerder klaar zou zijn. De principiaal overwoog z'n kansen: het was mid-winter, het vroor en de termijn was be lachelijk kort. De opdrachtgever nam de voor waarde aan. Kreuger zette alles op harexx erx sxiaren: ploegenstelsels werden ingevoerd, loonpremies ingesteld; enorme zeilexx, inge nieuze verwarmingstoestellen namen den strijd tegen de vorst op. Nacht en dag werd er ge werkt. En nacht aan dag verscheen om de drie uur Kreuger op het werk om zich te overtui gen, dat er niets haperde. Zoo ging het weken lang En toen het weik opgeleverd werd, was het juist twee maanden vóór den overeenge komen datum. Kreuger zag zijn bankrekenixxg toenemen ïxxet 300.000 Kronen." Sprookjeswinsten wierpen de betoxxblokken af. Maar ze zijn belachelijk erx nietig vergele ken ïxxet het miUiardenvermogen, dat het brooze geelkoppige verbruiksvoorwerp, dat millioenen menschen dagelijks oxxnadenkend aanstrijken en onachtzaam wegwerpen, zou gaan kweeken. Vuursteentjes, gasaanstekers, èlectrische contacten ze kwamen en gingen. Alleexx de Lucifer bleef. Voor Ki-euger was hij de spil van zijn leven, de as van de aarde, de tooverstaf van zijn fortuin en het nietige instrument van zijn noodlot. Het Forenade-Tandsticks-Concein van Kreuger Toll, dat het simpele vuurhoutje de wereld inzendt in millïarden spanen doos jes, voorziexx van de fraaiste etiketten met 'aardbollen en krokodillen, tijgers en hanen, adelaars en slangen, is in een handomdi-aaien als herboren. De modernste machines en ar- beidsmethoden tooveren uit de boomstammen het „dagelijksch vuur", dat de nooit-rustende loopende band met de regelmaat van een aarsch zonnestelsel de wereld inschuift eindeloos, eindeloos Nóg is Kreuger's concern niet het grootste van zijn land: de Jönköping-fabriek overtreft hem zoowel in productie als in kapitaals- omvaixg. En toch zal ze eens moeten buigexx voor Kreuger. De wereldoorlog is uitgebroken exi heeft den groxidstoffenstroom ten deele af- gesxxedexi en de wereldmarkt vei'loren doexx gaaxx. Kreuger weet raad: binnen den kortst mogelijken tijd heeft hij eigen Kali- en Phos- phorfabriekerx, houtvoorziening en paraffine- bereiding. Jönköping knielde: in 1917 verrees de Svenska Tandstick A.B., de Holding Compa ny, waarin Jönköpixxg was opgeslokt. En daar mee was de wanstaltige poliep geborexx, die ixx zijn onoxxtkoonxbare grijparnxexx coixcurreeren- de bedrijveix en nevenindustrieën zou gaaxx oxxxkxxellexx, tot vei*, ver over de landsgrenzen, van Amerika tot Japan, van Engeland tot Rus land. Al lang was het een vraag, wat Kreuger sneller pi*oduceerde: lucifers- of - credieten. In ruil voor monopolies financierde de Luei- ferskoning de regeei-ingen van verschillende landen. 75 pCt. van de wei*eldproductie vaxi lucifers was in handen van I. K. De ijzeipro ductie van Chili en Marokko, van Algiers en Canada werd beheerscht door I. K. De inter nationale machtssfeer van Ericsson's telefoon- fabriek stond onder invloed van I. K. Een net werk van bankrelaties, dat de gansche wereld omspande, had z'n knoppunt in de handen van I. K. Een drakengedrocht uit een nacht merrie zoog zich zat aan de winstbronnen der moderne economische wereld. Als een schim. Als een schim waart hij door de landen der wereld, I. K.: niemand herkent hem. Maar waar hij verblijf houdt, drukt hij zijn stempel op één of andere millioenen-transactieI.K., in Hamburg of Parijs, iix Berlijn of Belgrado. Overal heeft hij zijn veiligen burcht, waarin hij zich kan terugtrekken; hij, de eenzame, die weinig leest, zelden naar concerteix gaat, ma tig drink en rookt en slechts één hartstocht kent: bloemen. Zijix woningen, smaakvol maar niet overdadig ingericht, zijix altijd vol zo mergeuren: rozen en anjelieren. Meiklokjes en seringen tooveren een wonderlijke kleuren- poëzie in dit overigens zoo prozaïsche leven, dat zich niet binden wil in eeix huwelijk en het amoureuze spel met de grootste bedacht zaamheid speelt. In 1932 houdt hij in Ameiïka verblijf. Een hoogst belangrijke transactie met deix grooten Morgan Jr., den tegexxstander, die hem steeds door zijn droom spookt en in wien hij als kleine David dexx Goliath blijft ziexx, staat op het spel, De New-Yoi*ksche beurscrisis van 1929 heeft Kreuger's papieren toren van Ba- bel aan het wankelen gebracht. En wat erger is: zijn zelfvertrouwen is geschokt, zijn ze nuwen zijix overspaixxxen de tooverbaxx is ge broken. Als Morgan vaxx geexx wijken weet, ge beurt het ongelooflijke: Kreuger barst in tra nen uit...het begin vaxx het eüxde. Wel betaalt eeix Amerikaaxxsche bankrelatie prompt aaxx Morgan uit, ïxxaar Kreuger ïxeexxxt ixx allerijl passage naar Europa, xxaar Frank rijk. Terwijl hij aan boox-d gaat, weet hij het al: hij wordt gevolgd. Hij kaïx geen stap meer buiten zijix hut. doen, of een detective staat achter hem. En ook in de Lichtstad volgt een speurder hem als een schaduw. Op den morgen van den 12den Maart klinkt in het slaapvertrek van Ivar Kreuger een schot niemand hoort het: zijn huishoudster is de stad ingegaan om boodschappen te doen. Hetzelfde schot, dat een einde maakte aan het leven van den mysterieuzen .Europeaan en wegstierf in de stilte van een eenzame milliar- dairswonhxg, zou weei*klinken tot in de verste hoeken der financiëele wereld. Telefoons rin kelden: I.K. overleden. Telegraafkabels brach ten het wereldschokkende nieuws van land tot land: I.K. heeft zich doodgeschoten. Dag bladen verschenen met vette koppen: het ein de van Ivar Kreuger Kreuger - dood! Maar het wereldnionster, dat hij leven had ingeblazen, dat vleesch van zijn vleesch en geest van zijn geest was en daarmee tot een tweeden Kreuger was ge worden van wanstaltige afmetingen, leefde nog, nadat de toovernxeester was heengegaan. Het lag, zwaar geti*offen door het schot dat zijn verwekker de hersens doorboorde, mach- teloos terneer en stierf eerst na maandenlang zieltogen een roemloozexx, zij het ook gerucht makenden dood. C. J. E. DINAUX. in een COSTUUM van E. E. K. GR. HOUTSTRAAT 88 t.o. Haarl. Dagblad (Adv. ingez. Med.) worden, zal men het met leedwezen voor goed zien verdwijnen xxit de Amsterdamsche haven, waarvoor het zeker een aanwinst zou zijn ge weest. t Verscheidene personen, die daarvoor in aan merking kwamen, waren Woensdagmiddag door de directie uitgenoodigd om de lunch aan boord te gebruiken ten einde het nieuwe schip voor zijn vertrek te kunnen bezichti gen. De „Bossevain" is evenals de twee andere schepen geheel van staal gebouwd en heeft een bijzonder fraaie lijn, Het schip is 171 M. lang en op den -buitenkant der spanten 21.95 M. breed met een holte van 12.35 meter. De romp is door negen waterdichte schotten in tien deelen verdeeld. Tot en met het com mandobrugdek heeft het zeven dekken, waar- goven zich een forsche schoorsteen verheft, terwijl de beide masten tot bijna 50 meter boven den waterspiegel reiken. Op navigatie- en technisch gebied is het uitgerust met de modernste instrumenten en machines. Watf de inrichting der passagiersverblijven en de overige accomodatie betreft ovei*treffen de drie schepen alles wat op dit gebied in lxet Verre Oosten bestaat. Behalve twee luxe hut ten zijn er voor de eerste klas passagiers twintig eenpersoons- en negenentwintig twee- pei'soons hutten, tezamen met twee-en-tach tig bedden, waarvan de meeste hutten een eigen badkamer nxet toilet hebben en de overige hutten van vaste waschtafels zijn voorzien. De aankleeding is uitermate smaakvol en luxueus, zonder dat men in overdrijving is vervallen Op Woensdag 5 Januai-i a.s. zal de „Boisse- vain" uit Amsterdam onder Kapitein Blanken- stein via Kaapstad naar Batavia vertrekken en vandaar over de Philippijnen en verschil lende Chineesche havens naar Sjanghai om dan deze route tei*u.g tot Kaapstad af te leg gen in den regelmatigen dienst van de Oriënt, Java-Afrika lijn der K.P.M. Voor slechts 10 cent kunt U nu kennis maken met tic zoo voor treffelijke kou-, griep- en pijnverdrijvende „Mij n ha rd8jes" (hartvormige cachets). Tijdelijk proefdoosje XOct.Bij Apoth.en Drog. (Adv. Ingez. Af d.) Nieuwe aanwiust van tie K. P. M. Het motorschip .fBoissevain\ Voor den dienst tusschen Zuid-Afrika eu het Verre Oosten bestemd. In 1935 besloot de Koninklijke Paketvaart Maatschappij tot het doen bouwen van drie moderne motorschepen voor den sedert eenige jaren bestaande dienst tusschen lxet Verre Oosten en Zuid-Afrika. De moeilijkheden, die voor de K.P.M. zoo belangrijke tabakscultuur door de Duitsche deviezenbeperkingen ondervond, leidde ertoe dat als compensatie voor een belangrijke ta bakslevering aan Duitschlaxxd een dezer drie schepen in Duitschlaxxd zou worden gebouwd, De drie' nieuwe motorschepenJ die volgens hetzelfde schema en dezelfde teekeningen gebouwd zouden worden, waren de „Boisse- vain", de „Ruys" en de „Tegelberg", genoemd naar de drie oplichters der K.P.M, Korten tijd geleden is de „Bossevain" bij Blohm en Voss te Hamburg gereed gekomen en opgelevei-d, en sedert eenigen tijd ligt het fraaie schip in de Amsterdamsche haven, wachtend op het vertrek uit Nedeiiand, waar het, indien zich in de toekomst geen moei lijkheden met machines of andere instanties voordoen, van zoo ernstigen aard dat slechts repai-atie in Europa mogelijk is, binnen af- zienbaren tijd wel niet weer terug zal komen. Hoewel ieder vurig hoopt, dat de „Boisse- vain" nooit door eenige pech getroffen zal De Eenzame Een Oudejaarsavondvertelling door BEP OTTEN. ET is een oude geschiedenis, de ge schiedenis van den eenzamen mensch op Oudejaarsavond. Meest al is hij een vrek, een cynicus of een onverzettelijke. Meestal wordt hij in het verhaal op Oude jaarsavond bekeerd. Dan drinken er arme kinderen warme chocolade in zijn kamer, dan worden verstooten familieleden weer aange nomen en geholpen. Als dan de klok twaalf slaat is alles precies nog net goed gekomen. Met Marianne ging het anders. Ze was niet gierig en niet cynisch. Toch zou ze alleen zijn op Oudejaarsavond. Het kind van haar hos pita, dat ze wel eens een reep chocolade gaf, zou naar bed zijn en geld om arme kinderen te onthalen had ze niet. Trouwens, dat deed ze ook niet op zoo'n laat uur. Ook had ze nog nooit een familielid verstooten. Er viel niets te verstooten. Ze had alleen een paar oude nichten, die amper van haar bestaan afwis ten. Daar kon je geen drama mee beginnen. Dus zou Marianne alleen zijn. Tot vijf uur kantoor, eten en dan maar vroeg naar bed. Dat is ook wel eens fijn, net zooiets als een vacaxltie-dag in de week. Je weet, dat ieder een zwoegt en jij luiert, geniet van je rust. Hè. lekker, in bed te liggen en te rusten als anderen zich kwaad maken op oliebollen, die niet lukken willen, op den slager, die door de drukte het vleesch voor de croquetten niet heeft gebracht. Je oogen dicht te doen, ter wijl tallooze jonge en oude menschen wan hopige pogingen doen om de hunne open te houden. Warm te liggen, terwijl anderen in koude avondjurken nog over straat moeten. Geen angst voor een te houden speech, voor een warm op te dienen pudding. Geen ge zoen en gehuil en geen slapelooze nacht door emoties en overdadig voedsel. Vacantie. Nee, er gebeurde heusch niets dien avond met Marianne. Ze kreeg alleen een oliebol bij haar kopje thee. Er kwam niet toevallig een jongeman op bezoek, die haar na ken nismaking meteen ten huwelijk vroeg, geen oude vriend of vriendin uit vroeger jaren. Ook haar hospita had geen behoefte aan troost en zelfs de oude nichten kwamen niet aanbellen. Ze bleef alleen omdat ze een eenzaam meisje was in een groote stad. En ze ging heusch vroeg naar bed en bedacht hoe goed en rustig ze het had vergeleken bij al de nog rondtobbende menschen, die minstens tot twaalf uur op de been moesten blijven. Het was de laatste dagen drek op kantoor geweest, ze was moe, ze viel in slaap. Misschien droomde ze wel het zinvolle, schoone verhaal, dat je in zulke oogenblik- ken behoort te droomen. Maar ze herinner de zich er niets van toen ze wakker werd. Het was nog altijd Oudejaarsavond, ergens in huis sloeg een klok elf. Ze hoorde bene den stemmen. Wat duurde zoo'n avond lang, zelfs als je een paar uur sliep. Ze wou wel, dat ze door geslapen hadZe was nu niet nxeer zoo moe en de rust was niet prettig nxeer. Ze dacht aan het komende jaar. Aan vele komende jaren. Altijd op dat kantoor.... Ja, het was zelfs te hopen: altijd op dat kantoor. Stel, dat ze ontslagen werd. Dat kon toch. Ze kon ook ziek worden. Ze had een voogd, die het kleine kapitaaltje van haar overleden ouders beheerde. Er was van gebruikt om haar laatste schooljaren te kun nen betalen, de rente was niet toereikend gewèest. Ze zou er ook niet van kunnen le ven. De voogd verkeerde zelf in financieele moeilijkheden. Als zeontslagen werd, als ze ziek zou worden? Wie zou helpen? En zou ze altijd zoo alleen blijven, jaar in jaar uit, geexx ver andering in dit leven? Ze zat rechtop in bed. Een donkere kamer. Oudejaarsavond, alleen. Angst sloop aan. Ze verlangde naar licht en vroolijkheid, naar muziek Muziek! Dat kon. Ze was het bed al uit. draaide het licht op en zette de radio aan. Daar. Een soort feestmarsch. Net wat ze noo- dig had. Ze ging weer in bed om niet koud te wor den. Licht en muziek, dat gaf weer moed. Die muziek klonk nu de halve wereld door. ex- zouden meer eenzamen naar luisteren. Ook eenzamen in gx-oote gezelschappen, op fees ten, Want dat kon ook. Ook menschendie angst voor de toekomst hadden. Hoeveel ex- dat wel niet zouden zijn? Was er wel één mensch zonder dien angst? Ook de gelukkig sten zouden er van weten, zij, die zooveel te verliezen hadden. Angst, eenzaamheid En dan wat licht en muziek om een beetje over je zelf te kunnen lachen. Zoo'n nuch ter. modern mensch. dat aan Oudejaars avond-stemming leed. Morgen zou het leven zijn als vandaag. Ze ging gewoon verder, en wat je ontmoeten zou aan vreugd of leed, dat lag voor je verborgen, dat moest je ver werken als het kwam. Stil lag Marianne en luisterde naar een wals. een levensliedje. Er waren velen, die luisterden, menschen als zij. Je bent niet alleen ook al zie je elkaar xxiet, al ken je elkaar niet van gezicht. Het menschelijke bindt de menschen aan elkaar, hun angst, hun kleine vreugden, hun verlangen. Een oude geschiedenis is het van den een zamen mensch op Oudejaarsavond. Een oude geschiedenis, die zich veelal in stilte afspeelt en niet opgeschreven wordt. Want als het twaalf uur slaat is de mensch nóg alleen en véél geschiedenis is het dus niet. Maar misschien dat hem ook. een simpel liedje door de radio of een andere kleinig heid zijn verbonden, zijn met de anderen kan doen gevoelen. Dan is hij nog alleen, maar niet eenzaam meer. En is het dus zelfs een geschiedenis met een gelukkig einde. Een gelukkig einde, dat een gelukkig begin van het Nieuwe jaar in zich bergt. Os/ Oefening 145 is een prettig en eenvoudig begin voor deze week. We beginnen zittend nxet de beenen languit gestrekt. De handen steunen achter op den grond. Nu wordt het lichaam opgetild tot ruglingschen ligsteun. In deze houding tien maal een been buigen en omhoog strekken; even zitten, om de ar men niet al te moe te maken en dan doen we het nog minstens tien maal met het an dere been. Oefening 146 is ook xxiet moeilijk, Gaat u eens op de knieën, waarbij u op de hielen gaat zitten. Het lichaam wordt wat achter over gehouden en de armen helpen ons om het evenwicht te bewaren. Nu in een vlot tempo afwisselend een knie optillen. Oefening 147 is een aardig oefeningetje, waarvoor we met z'n drieën moeten zijn. De „houten Klaas" staat in het midden met voor en achter hem een helper. De middelste laat zich, volkomen stijf gestrekt naar voren val len (dit moment staat aangegeven op de teekening) en wordt opgevangen door den voorsten helper. Deze duwt hem zóó krachtig en snel terug, dat het slachtoffer door zijix evenwichtstand heen naar achteren valt. Ook hier wordt hij opgevangen en terug gegooid. Er is inderdaad wat durf voor noodig. vooral bij het achterovervallen maar als u den daar staanden helper volkomen durft te vertrouwen, nxoet u het maar wagen. De oefening is moei lijker te maken, door den afstand" te ver- grooten. Een variatie is nog, dat de middel ste bij het naar voren vallen slechts zacht wordt teruggeduwd; hij valt dus weer voor over, om pas de tweede maal zoo'h geweldi gen oplawaai te krijgen, dat hij doorgaat naar achteren. Dus bil deze variatie duwt iedere helper twee maai achter elkaar: eex-st zaclxt, tweede maal hard. Oefening 148 is een evenwichtsoefening. Deze groep hebben we de laatste weken wat verwaarloosd; 't wordt hoog tijd, er weer eens één te nenxen. En dan maar direct een moei lijke! We beginnen rechtop staande met een hand op den rug, en den anderen arm om hoog langs het oor gestrekt. Nu zéér lang zaam zijwaarts buigen, steeds verder, totdat u de horizontale, zïjwaartsche zweefstand bereikt hebt. Daarna ook eens op het andere been oefenen. JULES KAMMEIJER. Leeraar Lich. Opv. M.O.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9