Gelukkig 1938 Mijn kijk op het spel De bokser Jeffra verliest Keeper Vijgeboom geblesseerd MAANDAG 3 JAN. 1938 HA ARE EM'S DAGBEAD 7, Zeker namens vele mensehen, Vriend en sportbeoefenaar, Zend ik u mijn beste wenschen Voor het pas begonnen jaar. Als gij voetbal hebt gekozen, Wensch ik u steeds hooger trap, Degradatie's uit den booze, ik Wensch u hooger klasseschap. Legt g' u toe op heel hard loopen. Wel, dan ligt er, naar 'k u wensch, Straks een loopbaan voor u open, Met vooruitgang zonder grens. Hebt gij 't springen opgenomen, Dan ben 'k tot de hoop geneigd, Dat gij daarin ver zult komen. Of steeds meer de hoogte krijgt. Mocht gij een biljarter wezen, Dan zij steeds uw serie groot, Dat wensch ik u toe bij dezen, Zij 't niet zonder slag of stoot. Wanneer gij bij voorkeur handbalt, Wensch ik u veel handigheid, Dat uw toeleg door den mand valt, Als gij korfbalspeler zijt. Als het hockey is of cricket, Dat uw vrije uren vult, Hoop 'k dat gij voor doel of wicket, Er goed slag van hebben zult. Als gij tennis mocht verkiezen, Hoop ik, dat gij ook voortaan, Zonder al te vaak verliezen, Krachtig van u af zult slaan. Als gij honkbal hebt verkoren, Hoop ik, als het weer begint, Dat gij ook op slag zult scoren En de andren overwint. 'k Hoop voor roeiers dat zij kranig. Straks hun slag weer zullen slaan, En voor zeilers, dat 't hun danig Voor het windje moge gaan. 'k Wensch den dammer '(laat 'm schuiven) Dat hij heel veel dammen maakt En de schaker moge gnuiven. Als hij mat maar vurig schaakt. 'k Wensch den zwemmer mooie dagen, Dat het water om hem spat, Mogen al zijn slagen slagen Zonder nattigheid in 't nat. De wielrenner moge worden. Als hij langs de latten racet, Een raddraaier van de orde, Die door allen wordt gevreesd. En den bokser wil ik wenschen, (Want dat streven is hem lief) Veel contact met medemenschen, Maar op zijn initiatief. Voor den man die gaarne kegelt, Hoop ik, dat het lukken mag, Niet één keertje, maar geregeld, Alle negen allen dag. Ook den schermer wensch ik heden Wel „ter degen" resultaat, En den worstlaar sterke leden, Waarmee hij niet onder gaat. 'k Wensch den turners reuzezwaaien, Ruiters vastigheid te paard, Motorrenners veilig draaien, Kanovaarders vlotte vaart. Schutters wensch ik enkel treffers, Schaatsenrijders ijs-geluk. Kracht aan de gewichtenheffers, Hengelaars voortdurend tuk. Voor den kaatser mag ik hopen. Dat hij steeds den bal verwacht. Wandlaars, dat het mee zal loopen, Golfers dat succes hen wacht. Velen heb ik nog vergeten, Maar aan alles is een grens, Zij ook zullen het wel weten, Dat ik hun het beste wensch. Want genoemd hier of verzwegen, Allen wensch ik met elkaar, Veel sportieve heil enzege, In het nieuw begonnen jaar. Om een slot er aan te krijgen, Hoop 'k dat allen binnenkort, Nog wat sporten zullen stijgen Op den ladder hunner sport. P. GASUS. Het D. I. O.-elftal. Van 1. n. r., eerste rij Munk, Smit, Poelgeest, Looze, Konijnenberg. Tweede rijDriehuizen, De Nieuwe, Olydam. Derde rijTjeer- tes, Biesbrouck, De Wilt. door Criticus D.I.O.—V. V.B: Met een 42 voorsprong, zes minuten voor het eindsignaal, leek de wedstrijd D. I. O. twee hoognoodige punten te zullen opleveren. De volkomen afwachtende tactiek, waarin de middenlinie en de achterhoede van de thuis club daarna vervielen, zonder dat men de noodige aandacht aan de V. V. B.-buitenspe- lers besteedde, veroorzaakte toen een serie hachelijke momenten voor de D. I. 0.-goal.€>e geroutineerde ex-Kennemers-rechtsbuiten Bakker, die nog niets van zijn enthousiasme en snelheid verloren heeft, wist onmiddellijk van de omstandigheden partij te trekken en bood zijn mede-voorwaartsen enkele zoo fraaie kansen, dat doelpunten niet konden uitblijven, zoodat V. V. B. een onverwacht gelijk spel uit het vuur sleepte, waarmede de roodiblauwen. meer kregen dan zij, gezien hun spel in deze match, verdiend hadden. Hun beide backs toch speelden zwak en hadden zoo weinig vat op de aanvallen der D. I. O.-voorhoede, dat deze linie voor de pauze driemaal de gelegenheid kreeg, fouten van de bezoekende verdediging uit te buiten, zonder dat men keeper Olivier daarvan een verwijt kon maken. De doelman heeft zijn taak onder moeilijke terreinsomstandigheden zeer goed volbracht en hij wist door tijdig uit- loopen enkele zekere doelpunten te voorkomen. Want het aantal individueele rushes, waartoe de D. I. O.-voorwaartsen de kans kregen ten gevolge van verkeerd positie-kiezen der V. V. B.-backs, was legio en speciaal de linksbuiten Konijnenburg had meermalen een geheel vrij veld voor zich. Ofschoon deze speler over meer dan normale snelheid beschikt en bovendien met beide voeten kan trappen, zou hij veel meer nuttig effect bereiken, als hij eerst de situatie opnam, alvorens een bal voor te zet ten, terwijl hij een vrijen ren naar het doel veel eerder met een schot dient te besluiten in plaats van te trachten het leder om den doeiman heen te spelen. Als ploeg vertoonde D. I. O. meer eenheid, de spelers kozen ten opzichte van elkaar dik wijls inderdaad de beste positie, waarbij voor al de spil en het binnentrio van de voorhoede het nuttige middel aanwendden om door open spel terreinwinst te verkrijgen. In het opbou wen en voeden van den aanval speelden voor al Smit en de Looze een succesvolle rol en laatstgenoemde gaf meermalen blijk, gevoel te hebben voor korte of lange passes, naarmate de situatie dit vereischte. De rechtsbinnen Smit verraste door snelle rushes en goede schoten, waartoe hij geen gelegenheid onge bruikt liet voorbijgaan, al dient men in oogen- schouw te nemen, dat de V. V. B.-backs het hem en zijn collega's niet te moeilijk 'maakten. Den middenvoor Poelgeest zij aangeraden, te starten, voor de langs hem heen en voor hem bedoelde through-pass hem passeert, opdat het leder niet buiten zijn bereik komt. De aan- valslïnie in haar geheel verliest onmiddellijk beduidend aan effectiviteit, wanneer, zooals gedurende een periode in het midden van de tweede helft, getracht wordt op een zwaar ter rein kort spel te spelen. Hetzelfe geldt voor de halfbacks, die tot kort voor het einde vooral verdedigend succes wisten te boeken, waarbij echter dient te worden opgemerkt, dat links half Oliedam, ook als de bal niet in zijn nabij heid is, het oog op zijn tegenstanders moet houden. Het geduldig op dezelfde plaats wach ten, met de handen in de zijden, tot het leder zijn richting uitkomt, geeft den tegenstander een voorsprong, die in het onderhavige geval met den snellen V. V. B.-rechtsbuiten Bakker, beslissend kan zijn. Keeper en backs der thuis club hebben behoorlijk voldaan; de doelman Biesbrouck moet zich echter niet laten ver leiden, bij een aanval op den vijandelijken vleugel, teveel naar den hoek van de goal te komen, omdat het leder dan over zijn hoofd in den anderen hoek kan worden geplaatst, wat ditmaal het tweede tegenpunt ten ge volge had. Bij het stoppen van een lagen glibberigen bal is het dienstig, net lichaam achter de handen te brengen. De achterspelers Tjeertjes en de Wild stelden zich over het al gemeen goed op, doch konden iets bewegelijker zijn, terwijl zij bij het koppen meer het voor hoofd moeten gebruiken, waardoor het leder, in plaats van in de hoogte, verder van hun doel af belandt. Vertoonde dus D. I. O. als ploeg meer een heid, dan verdienen wat onderling contact tus schen twee linies aangaat, de voorhoede en middenlinie van V. V. B. eervolle vermelding. De drie halfbacks vertoonden persoonijk en in combinatie een speltechniek, die zeker bo ven de vierde klasse uitgaat en vooral de twee kanthalfs Beentjes en Schadee hebben met veel overleg gespeeld. De spil de Ruiter hield het leder soms iets te lang bij zich en hoewel kalmte een voortreffelijke eigenschap is. kan men het soms wel eens te kalm aandoen, waar onder het tempo noodzakelijkerwijze moet lijden. In de voorhoede was Bakker de stuwende kracht en met Beentjes en Schadee de beste speler van het veld. Het binnentrio beschikt over ruim voldoende technische capaciteiten en ook tactisch zou er weinig op hun spel aan te merken zijn, indien zij niet zoo benauwend kort passeerden, zoodat hun onderlinge com binatie af en toe veel op „slofje onder" bij een kinderpartijtje leek en de tegenpartij steeds kon ingrijpen. De middenvoor Grapendaal hoede zich er voor, voortdurend met den rug naar het vijandelijke doel den bal af te wachten. Voor den linksbuiten Lubach, die reeds des morgens in de juniores-ploeg een match had gespeeld, was het gelijkmakende doelpunt van zijn voet een juiste belooning, want hij heeft het er onder de gegeven omstandigheden lang niet slecht afgebracht. ORmcus Blijft were ldkampioen Uit Mexico City: Voor 20.000 toeschouwers is op Nieuwjaarsdag te Mexico City een bokswed strijd over tien ronden gehouden tusschen den wereldkampioen Bantamgewicht Harry Jeffra uit Baltimore en Panco Villa uit Mon terrey. Jeffra verloor op punten, maar daar het gevecht niet om den titel ging, -bleef hij wereldkampioen. HOCKEY Batavieren—Stade Francais (6-2) Uit Parijs: De Batavieren speelden Zondag middag tegen de ^ampioehsclub van Frank rijk, de Stade Francais. Het was een zeer aan trekkelijke wedstrijd, waarin vooral Schnitger, die bij de Batavieren op de middenvoorplaats was opgesteld, uitblonk. Hij scoorde niet minder dan vier doelpunten; Berkhout en Schmeink namen de beide andere goals voor hun rekening. Stade Francais scoorde twee tegenpunten, zoodat het einde kwam met een 62 zege voor de Batavieren. Zandvoortsclie Hockeyclub. De Zandvoortsche Hockeyclub speelde Za terdag eenige mixedwedstrijden tegen twee elftallen van Alkmaar, twee elftallen van Strawberries en een elftal van V.V.V. te Am sterdam. De eindstrijd ging tusschen Zandvoort 2 en Alk maar 1. Door enthousiasme en technisch goed spel wist Zandvoort een 2—0 achterstand om te zetten in een 32-voorsprong, zoodat Zand voort 2 als overwinnaar uit dit tournooi trad. Na afloop werd dit heuglijk feit m Muluru gevierd met een „boerenkoolfuif". Nadat de meer dan honderd spelers en supporters een eenvoudigen maar smakelijken maaltijd, bestaande uit boerenkool met worst, hadden verorberd, bleef met gezelschap onder zang en dans nog eenige uren gezellig bijeen. IJSHOCKEY L. T. C. Praag wint den Spengler- beker. Uit Davos: Vrijdag is de eindstrijd in het internationaal ijshockeytournooi om den Spengler-beker gespeeld. Na verlenging slaag de de L.T.C. Praag er in, de HXJ. Davos met 32 (10. 01. 11,. 10) te verslaan, waardoor Praag definitief beslag legde op den beker. AUTOMOBILISME Groote Prijs van Zuid-Afrika. Op het 17.8 K.M. lange circuit bij East Lon don werd Zondag de groote prijs van Zuid- Afrika verreden. Ook dit jaar werd de race gewonnen door een der handicap-deelnemers. Het was de Zuid-Afrikaansche coureur W. Meyer met zijn 1100 c.c. Riley, die in 2 uur 17 min. 42 sec. met een gemiddelde van 138 K.M. over 310 K.M. den strijd won. De absoluut snelste tijd werd gemaakt door den Italiaan Siena met Maserati in 2 uur 5 min. 53 sec. Met een gemiddelde uursnelheid van 150 K.M. Derde werd Richardson met Ruiley. Enkele ongelukken hadden plaats. De Italiaan Villoresi werd licht gewond; zijn wa gen is zwaar beschadigd. Het V. V. B.-elftal. V. 1. n. r.: eerste rij: W. Bakker, Oldenburg, Grapen daal, Spruijt, Lubach. Tweede rij: Beentjes, v. d. Steen, Schade, B. Bak ker, reserve. Derde rij: De Ruiter, Olivier, v. d. Linden. Het korfbaltwaalftal van „Haarlem". V. 1. n. r. de dames: Brugman, De Graaff, Lasscliuit, Mevrouw De Haan- Botti, Eekhout, Hulsbergen. De hce- ren: Voetelink, De Haan, Zijlstra, Vinke, Arends, Pliilippo. Zij die in liet afgeloopen jaar op den vorgrond traden. De gebroeders Drost. Theo Drost (iinks) begon in 1934 voor het eerst aan het wielrennen; in zijn eersten nieu welingen wedstrijd bezette hij de tweede plaats. Hij specialiseerde zich hierna op de achtervol ging, waarvan hij verschillende kampioens titels op zijn naam wist te brengen. In de Ronde van Haarlem Noord 1936 wist hij de tweede plaats te bezetten; hij won den 3en prijs bij het kampioenschap van Nederland op Hometrainers 1935. Bij het Kampioenschap van Haarlem lange afstand werd hij no. 3. Onafscheidelijk van hem is zijn jongere broer Dorus Drost (rechts). Deze wijdde zich een jaar na zijn broer aan de wielersport en wist zich al spoedig in junioren-wedstrijden te onderscheiden door kampioen over den korten zoowel als over den langen afstand te worden. Hij boekte vooral, in tegenstelling van zij n broer, die zijn successen meer op den langen afstand behaalde, veel succes in de sprint. In het sprint-kampioenschap op de baan van „De Kampioen" werd Dorus 2e na C. de Best. Voorts versloeg" hij in een sprintwedstrijd op de Heemsteedsche wielerbaan De Best en R. de Groot. Op de Olympiabaan te Sloten werd hij 3e achter Groenenwegen en De Best. Als koppel hebben de gebroeders Drost me nig succes geboekt. In Alkmaar wonnen zij een koppelwedstrijd van 60 K.M. met één ronde voorsprong op de overige deelnemers en Dorus werd daar eerste in een sprintwedstrijd. In de voorwedstrijden van het baanclub- kampioenschap in het Olympisch Stadion te Amsterdam wist hij zich bijzonder te onder scheiden en Theo wist in de finale der achter volging met De Best en Jac. van Egmond te zegevieren. In een koppelwedstrijd te Assendelft bezet ten zij de derde plaats en in de clubkampioen schappen van de" H. S. V. „De Kampioen" werd Theo 1 en Dorus 3. Vijgeboom. In het verslag van den voetbalwedstrijd HaarlemHermes-D.V.S., elders in dit num mer, kan men lezen dat de Haarlem-keeper Vijgeboom in de tweede helft door Kaan ver vangen moest worden, omdat hij geblesseerd raakte. Dit ongeluk was niet aan ruw spel te wijten. Een der Schiedamsche voorhoedespelers stormde met den bal naar voren. Toen hij de backs der roodbroeken gepasseerd was en ge vaarlijk dicht het Haarlem-doel naderde, kon Vijgeboom niet anders doen, dan hem tege moet te loopen. Hij liet zich, toen de Schie dammer al vlak bij gekomen was. voorover op den bal vallen. Vijgeboom kon zoodoende een zoo goed als zeker doelpunt voorkomen, maar hij bleef liggen. Na eenigen tijd trachtte hij weer mee te spelen, maar weldra voelde hij, dat hij daartoe niet meer in staat was. Onder steund door den trainer en een bestuurslid moest hij het veld verlaten. Het bleek dat hij een lichte hersenschudding had opgeloopen. Tot ons genoegen vernamen wij hedenmor gen, dat zijn toestand heel gunstig is en dat hij over een paar dagen zijn werk weer hoopt te hervatten.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13