PER AUTO, BOOT EN TENT DOOR ZUID-AFRIKA. 99 Januaribloeiers: OOK IN 1938 WEER HOTELBONS. Soest en Baarn gaan blijde dagen tegemoet. WOENSDAG 5 JANUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3i De Jagersfontein der Holland-Afrika Lijn. Een reisverhaal doorspekt met his torische en andere beschouwingen. Door Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN J|J wordl r u gaat naar Zuid-Afrika?" ik moet wel. Mijn publiek J wordt steeds veeleischender. Ik heb verleden jaar in Canada beren op mijn tent gehad en nu moet ik op zijn minst leeuwen op de treeplank hebben of krokodillen aaien met de paddel van mijn vouwboot!" Zoo ongeveer begon het eerste interview over de reis, waarvan ik u in de volgende regelen en kolommen hoop te vertellen. Bo venstaande was natuurlijk slechts een der vele redenen, die mij tot deze reis deden besluiten. Daar was bijvoorbeeld het emi- gratievraagstuk, ook in Canada van veel belang. Daar voor landbouwers, hier vooral voor vakwerklui, speciaal in de bouwbedrij ven en voor deze emigratie naar Zuid-Afrika is zelfs een bepaalde vereeniging opgericht, de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Vereeni ging, die zich in hoofdzaak belast met de rege ling en zorg voor vele Hollanders, die willen trachten, daar in het verre Zuiden een nieuw vaderland te vniden. Waarom juist daar? Al lereerst omdat er in vele vakken werkgelegen heid is, daar ook hier het laagtepunt der crisis reeds voorbij is, en er dus weer met moed ge werkt wordt. Ten tweede ook, omdat daar ka meraden wachten van den ouden stam. Ten eerste: vele eveneens pas uitgekomen Hollan ders, maar daarnaast vele tienduizenden wier ouders en voorouders reeds tientallen, zelfs honderden jaren in dit land hebben gewoond, er een taaleigen hebben ontwikkeld, dat on miskenbaar van Nederlandsche afkomst is, maar toch weer zeer sterk ervan verschilt óók De eerste nederzetting aan de Kaap de Goede Hooip was een Hollandsohe. zooals wij later nog zullen zien. Honderdvijftig jaren lang heeft er de Hollandsche vlag gewaaid en eerst in den Napoleontischen tijd zijn de En- gelschen er gekomen. Van den laatsten zwaren strijd der Transvaalsche boeren om hunne onafhankelijkheid weten velen onzer nog mee te praten, maar thans maakt sedert 1902 de Unie van Zuid-Afrika deel uit van wat we tegenwoordig de British Commonwealth of Nations noemen of wel het Britsche rijk. Maar weet ge dat de vlag, die kortgeleden tot officieele vlag der Unie van Zuid-Afrika werd verklaard, het oranje-blanje-bleu is, onze oude Geuzenvlag, met klein in de mid- denbaan de vlaggen van Engeland, van Transvaal en van den vroegeren Oranje Vrij staat? En de eerste dag in Kaapstad zal u de over tuiging brengen, dat in vele deelen der stad van Van Riebeeck het zooveel op Nederlandsch lijkende Afrikaansch de voertaal is. Het Afri ka ansche element in Zuid-Afx*ika neemt steeds sterker toe en vele Afrikaners zien het graag, dat versche Nederlandsche krachten den ouden stam komen versterken. Maar er is nog meer interessants daar in Zuid-Afrika te vinden, dan een sterke jonge loot aan den Hollandschen stam. Er is ook daar een inboorlingen-, een kleurlingen-vraag stuk, met tal van verschillende kanten, net als in onze Oost, met zijn Javaansche en Batak- sche doktoren en meesters in de rechten en daarnaast de volkomen onontwikkelde Nias- sers en Papoea's. Dan is er de Kaapsche flora, met haar merkwaardige vormen, die maanden- zelfs jarenlange droogte doorstaan. En lest best misschien het Afrikaansche wilde-dieren- leven met zijn antilopen en wilde beesten, zijn leeuwen en rhinocerossen, zijn krokodillen en Nijlpaarden. Het Kruger Wildpark, een na tuurreservaat. grooter dan heel Nederland, moet gelegenheid geven, al deze dieren in hun natuurstaat op korten afstand waar te nemen en te fotografeeren. En dat al deze dingen be langstelling wekken, blijkt o.a. wel daaruit, dat één advertentie voldoende was om een reisgezelschapje van zes man bij elkaar te brengen. Twee oude Ford-auto's waren spoe dig gevonden, een aanhangwagen, die als ver gader- en eetzaal zou dienen, was beschikbaar en zes tentjes voltooien onze uitrusting! Op 1 Mei verhuisde dat alles naar de Jagers fontein, het prachtige schip van de Holland- Afrika-lijn, dat in IJmuiden op ons lag te wachten. Zelden heb ik zoo heerlijk geslapen aan boord van een schip, maar ik bemerkte dan ook den volgenden morgen, dat we nog rustig in de sluis van IJmuiden lagen en wegens dikken mist niet waren uitgevaren. Maar 't was 'n prachtschip! Ik heb tenminste nooit eerder aan boord warm en koud stroo- mend water aan de tweepersoons-waschtafel in een hut gehad. Ook zoet water iri de douches in de badkamer is een ongekende weelde aan boord. Verder in elke hut een schrijftafeltje of kaptafel naar verkiezing, een makkelijke armstoel en een heerlijk breed bed. Werkelijk een goede moderne hotelkamer in het klein. En eten! En dat noemen ze nu een passagiers-varend vrachtschip! Drie weken lang een keur van uitgezochte menu's Ik zou ze hier van één dag wel eens willen afdrukken, maar dan werd dat tezamen net een heele kolom. Zie liever zelf eens aan boord van een onzer groote schepen te komen. Vaar eens mee naar Hamburg, Dover, Southampton, Algiers of Genua waar ge toevallig toch eens moet wezen ofga eens mee een volgenden keer naar Zuid-Afrika of naar Indië! Het leven op een schip is heusch niet arm aan afwisseling. De staf zorgt altijd wel, dat er iets is waarmee de passagiers zich kunnen amuseeren, een zwembad, allerlei sport en spelltjes, eens 'n kijkje op de brug of in de machinekamer enzoovoort. En wij zessen had den nog heel wat meer te doen. Allereerst voor studie. De ruwe plannen voor de reis meer in finesses uitwerken enelkaar eens aan kijken en leeren kennen, want hoewel ons lot de eerste vijf maanden zeer nauw verbonden zal zijn, hebben de meesten onzer elkaar een week of zes geleden voor het eerst gezien! Er zijn twee studentjes van maar net twin tig bij en twee jonge oude heeren van even in de vijftig. De twee andere zijn daartusschen en de eene is de eenige vertegenwoordigster van het zwakke geslacht in ons midden. We hopen, dat we haar aan kunnen. En hebben afge sproken, op deze reis allemaal 21 te zijn. Alleen aan schrijver dezes wordt voor noodzakelijk overwicht een leeftijd van 22 jaar toegekend. Zoo nu kent u ons gezelschap voldoende. Ons mooie schip maakte dagen van 400 zee mijlen. In IJmuiden was slechts een twintig tal eerste klasse passagiers aan boord ge komen, omdat de immigratie voorwaarden in de Unie plotseling zeer waren verscherpt. In Dover kwam er nog een twintigtal bij en toen zouden we in 10 dagen geen land meer zien. Ge begrijpt hoe ieder zich verheugde op Da kar, waar we eenige uren zouden liggen om stookolie bij te laden, maar het ongeluk wilde dat we daar juist aankwamen toen het mid dernacht sloeg en dat is geen tijd om zelfs een Fransche kolonie op haar voordeeligst te zien. Er waren kroegen genoeg open, maar koud bier hebben we aan boord ook. Er bloeide prachtige diep roode bougainvillea, we klom men in een stadspark in een palm om er bloe sem uit te halen, maar daar moest het ook bij blijven. En het bleef uitkijken naar het vol gende stukje vaste walen dat zou vlak bij Kaapstad zijn. Wat kan zoon oceaan leeg zijn! Dagen lang geen schip in zicht. Als een meeuw langs vliegt, loopen de passagiers te hoop! Een vlie gende visch aan dek is een gebeurtenis, waar je nog dagen over praat. Dolfijnen reizen een eindje met ons mee en omzwermen het schip, terwijl men met een dertig kilometer gange tje door het water snijdt. Er wordt een troep potvisschen gemeld van de brug af. Duidelijk zien we de vormlooze vleeschklompen gedeel telijk boven water uitrijzen en hun adem in de lucht spuiten. Dan verdwijnt ook dat weer aan den horizon. Een haai zwemt wat met ons mee. Een pingpongbal gaat overboord, maai de kapitein vertikt het om bij te draaien, want er was er nóg een! Denk daarom niet, dat we van de buiten wereld waren afgesloten. Het heele schip leefde mee met den Holland-België-wedstrijd die door de radio werd opgevangen. Eiken dag hadden we ons krantje en gelukkig ook de beursberichten. We hoorden de kroon neerko men op het hoofd van Engeland's koning en zongen het God save the King staande mee. En zooals op alle Hollandsche schepen goede gewoonte is, bracht de laatste dag aan boord nog eens een extra koningsmaal, waaraan de kapitein de passagiers dankte voor het in de maatschappij gestelde vertrouwen en de oud ste passagiers hem hun dank brachten voor zijn goede zorgen. Dan ochenkt de maatschap pij champagne en rooden en witten wijn, stomme verbazing van de Engelschen. Dat reeft stemming en ik kreeg de opdracht, als voorzitter van het sportcomité den kok boven te roepen en den lof van het gezelschap over te brengen. Ik heb hem eerst laten terecht staan wegens poging tot moord door overvoe ding, daar hij alles zóó lekker maakte, dat je wel eten moest! ÏJaarna volgde vrijspraak met als vergoeding voor doorgestanen angst een kistje sigaren. Na de prijsuitdeeling een stoe lendans met als prijs een kus, door de laatst overgeblevene te eischen van wie hij of zij dat mochten wenschen. Ik zat veilig aan de piano. Dat dacht ik tenminste, maar toen het spel beslist was, kankaneerde me daar die ge knakte brandnetel met een houding als zoo'n modern glazen slanke lijn-beeldje recht op de piano af. Dan kun je geen neen zeggen en je durft zoo in gezelschap je mond haast niet af te vegen. En toen die mist weer van mijn oogen optrokzag ik nóg niets, want Tafel baai en Kaapstad hulden zich in regen en mist, toen wij er na 19 dagen van bijna on afgebroken zonnenschijn eindelijk arriveer den. Maar overal bruinvisschen, aalscholvers, Jan van Genten, hier en daar een pinguin, robben! Wat moet die zee vischrijk zijn. En als het weer helder wordt! En het werd helder. Maar pas na twee dagen, die we net noodig hadden om al onze bagage en allerlei forma liteiten netjes in orde te brengen. (Nadruk verboden) HERDENKINGSAVOND DR. MART. VAN MARUM De Curator van Teyler's Physisch Kabinet heeft uitnoodigingen rondgezonden tot het bij wonen van een herdenkingsavond, gewijd aan dr. Martinus van Marum, overleden 26 Decem ber 1537, van 17841837 directeur van Teyler's Physisch en Naturaliën-Kabinet, op Donder dagavond 20 Januari a.s., in de Aula van Tey ler's Museum. Mej. A. M. Muntendam, phil. doet. uit Am sterdam, zal den Haarlemschen geleerde schetsen in zijn leven en beteekenis voor zijn tijd. DE KERSTROOS. Januari een kale tuin, triest en kleumend on der een lage, loodgrijze lucht. Veel leven is er nog niet te bemerken, hoogstens wat groene puntjes van de bollen hier en daar en mis schien 'n enkele gebogen knop van de winter - aconiet. Maar in een beschut hoekje, op een van de weinige plekken waar de zon nog komt als ze schijnt, staat de Kerstroos te bloeien. Groote, sneeuwwitte bloemen zijn het. met een bos gele stuifmeeldraden in het hart en ze staan hoog boven de forsche, leerachtige bla deren. Van kou heeft de plant geen last: bij strenge vorst blijven de knoppen veilig in het hart geborgen, totdat het er beter voor hen gaat uitzien. Is het geen heerlijk idee. dat we dezen maand al bloemen kunnen plukken uit eigen tuin? Bij de snijbloemkweekers staan in Decem ber de kassen vol bloeiende Helleborus niger, zooals de officieele naam van de Kerstroos luidt. De pollen zijn diep Ingegraven in voch tige turfmolm, omdat de neuzen zoo gauw in drogen; en boven de planten is een gazen schermpje gespannen om te maken dat ze wat sneller „rekken" zooals dat heet. Via de bloem winkels belanden die planten dan met het Kerstfeest in onze huiskamers. Zoo'n afge- broeide pol zal niet gauw meer tot bloeien ko men en in 99 van de 100 gevallen kunnen we onze Kerstroos, als de plant is uitgebloeid, wel weggooien. Anders is het natuurlijk gesteld met de niet-geforceerde planten, die we begin December al met een ruit op een paar paal tjes, buiten in den tuin, tegen al te ruw weer beschermen en zoo verhinderen, dat het zui vere wit van de bloemen door te veel regen gaat smetten. Vlak voor den bloei graven we de pol dan uit en zetten haar later weer bui ten in den vollen grond. Droge kachelwarmte is echter voor de teerwitte bloemen fataal: ze krijgen dan bruine vlekken. De Kerstroos heeft het allerliefst een voch- tigen, zwaren en humusrijken grond. Als we dit weten, wordt het begrijpelijk waarom de planten het in sommige Amsterdamsche par ken en tuinen zoo bijzonder goed doen. Bij het planten dienen we erop te letten, dat de neuzen niet te hoog komen en dat de wortels goed worden uitgespreid, zoodat de aarde over al tusschen kan komen. Worden de pollen vóór den winter geplant, dan is er veel kans dat ze bij strengen vorst opvriezen, dus bovenop den grond komen te staan, omdat ze zich nog niet hebben vastgezet Vooral in natten zwaren grond bestaat die mogelijkheid. Direct na het invallen van den dooi moeten we dus onze Kerstrozen gaan controleeren en vastzetten. Het eenvoudigste middel om losvriezen te voor komen is het afdekken van de pollen met wat stroo. Helleborus niger komt in Centraal- en Oost- Europa voor en in het Westen van Azië. Het sap is nogal vergiftig en we moeten dus maar liever geen afgesneden bloemen in den mond nemen. L. S. Doch er zijn enkele wijzigingen. Verschil in klassenprijzen geringer. Service thans ook bij de bons inbegrepen. Kaapstad met den Tafelberg. Horecaf en A.N.W.B. tevreden over de resultaten van 1937. (Van onzen specialen verslaggever). De hotelbons, of zooals men bij den A.N.W.B. ook wel zegt: „zwerfbons", hebben opgeld gedaan. Niet minder dan 50.000 zijn er in 1937 door den Toeristenbond verkocht, een bewijs, dat de „zivervende" toeristen er mede gebaat waren. De toerist weet het al! .Zwerven" door Nederland, hier een dag, daar een paar dagen, een lunch in Den Bosch, diner en logies in Zwolle, tegen een prijs, die slechts iets ligt boven het bedrag, dat pensiongasten betalen, is door de prettige samenwerking tus schen A.N.W.B. en Horecaf mogelijk. En het zal mogelijk blijven ook, want dit jaar gaat men door met het systeem der hotelbons, zij het ook in eenigszins gewijzigden vorm. De heer W. A. M. Westeroüen van Meeteren, directeur van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. vertelt met groote voldoening van het succes der bons. „Het is altijd prettig om te zien, dat iets nieuws inslaat, in een be hoefte voorziet. En het stemt den A.N.W.B. prettig, dat op deze wijze twee groote groepen Nederlanders geholpen worden. Toen in 1937, na 15 September, geen bons meer verkocht werden, bereikten den A.N.W.B. van verschillende zijden wenschen en klach ten. Deze zijn alle onderzocht en vervolgens met Horecaf besproken. Het doel der bespre kingen, doorvoering van enkele wijzigingen, is volkomen bereikt. In een buitengewone ver gadering ging Horecaf daarmede accoord. De voornaamste wijziging betreft het aantal klassen. De klasseprijzen liggen n.l. iets boven den gemiddelden pensionprijs. Nu bleek vorig jaar, dat het verschil in prijs tusschen de klas sen te groot was. Dit jaar hebben we een opklimming van f 0.50 a f 0.75, zoodat de hotels beter in de juiste klassen zullen zijn in te deelen. Ook de service-belooning is thans geregeld. In '37 werd den houders der bons overgelaten, welk bedrag zij wilden schenken aan het be dienend personeel. Thans is dit bij de bons inbegrepen, berekend tegen 10 a 15%. Voorts zullen de bons dit jaar langer geldig zijn, n.l. van 1 Mei1 October, inplaats van 15 Mei tot 15 September. „Zwervende" toeris ten zullen dus een maand langer van de re ductie kunnen profiteeren. Tevens is toege staan om bons, die overgehouden worden, tot l Januari '39 op te maken. Welke verplichtingen hebben houders van bons nu? In de eerste plaats moeten zij, bij aankomst in een hotel, mededeelen, dat zij met bons zullen betalen. Dan heeft de hotel houder het recht vast te stellen, op welke uren de maaltijden gebruikt kunnen worden. Tevens zal, zooals hiervoor gezegd, eenigszins gebroken worden met den eisch, dat „zwer vers" hetzelfde krijgen waarop pensiongasten recht hebben. Men heeft daarom uitdrukkelijk bepaald, wat den „zweiwenden" toerist voor gezet moet worden, waartoe de hotels in drie groepen, klein, middelsoort en groot, zijn ver deeld. In groep A (kleine hotels) bestaat de lunch uit een eenvoudige koffietafel of warm ge recht. In groep B (middelsoort) moet een warme lunch, bestaande uit één completen gang of uit een koffiemaaltijd, met een koud of warm gerecht, gegeven worden. En in groep C (groote hotels) zal de lunch bestaan uit bouillon of soep, een voorgerecht, één com- pteten gang, toespijs en vruchten. wat de kamers betreft, de hotelhouders moeten een kamer geven, die als normaal voor het hotel te beschouwen is. Daarom wordt hun aangeraden de nummers der kamers van te voren op te geven, zoodat latere klachten voorkomen kunen worden. Welke hotels in aanmerking komen? In de eerste plaats bondshotels; ten tweede bonds- café's en noenzalen (lunch en diner) en ten derde leden van Horecaf. Hotels, die geen lid van den Bond of Horecaf zijn. kunnen slechts opgenomen worden, indien beide vereenigin- gen toestemmen. Tenslotte zal hoogstwaarschijnlijk in 1938 een scheiding doorgevoerd worden tusschen de „zwerfbons" voor Nederlandsche toeristen en de bons voor Duitsche gasten. Indertijd heeft Duitschland aan Duitschers toegestaan, een bepaald bedrag in Nederland te verreizen. De misbruiken hebben de regeering aanleiding gegeven, om te onderzoeken of net mogelijk was een controle-instantie in te schakelen. Horecaf verwees daartoe naar den A.N.W.B., welke geen reden had om te weigeren en de gasten in 1937 in de zwerfbonhotels liet logee- ren, Een scheiding is echter wel gewenscht en zal in 1938 doorgevoerd worden." Samenvattende luidde het oordeel van den heer Westeroüen van Meete ren, „dat het systeem der bons een doorslaand succes is geweest, waarbij de voordeelen èn voor de toeristen èn voor de hotelhouders.s stellig van groote beteekenis zijn". En het oordeel van Horecaf over de hotel bons? Om dat te hooren hebben wij ons in verbinding gesteld met het bureau dezer ver eeniging in Den Haog, waar mr. A. J. Roest Crollius den scepter zwaait en de belangen der leden op wetgevend en sociaal gebied be hartigt. Mr. Roest Crollius was eveneens van mee ning, dat het succes der bons in 1937 een voortzetting van dit systeem'rechtvaardigde. Toen de A.N.W.B. het plan opperde, heeft het hoofdbestuur van Horecaf besloten zoo- veel mogelijk mede te werken, teneinde op doorslaande wijze aan te toonen. dat de hotel houders hun uiterste best willen doen om het publiek hier te houden en uiterst welwillend j tegenover dit publiek staan. Daarom ging men met de A.N.W.B.-bons beginnen en daarom ook wordt er mede doorgegaan, al is, aan het einde van 1937, gebleken, dat hotelhouders in be paalde stroken er van profiteerden. Zoo heb ben de leden in Arnhem en omstreken en in den Achterhoek veel toeristen, die met deze bons betaalden, op bezoek gehad. En zij waren dus tevreden. Andere leden, die geen resultaat in den vorm van meer toeristen, hadden ge zien. twijfelden of het wel nuttig was, met deze bons door te gaan. Dat men daartoe toch besloot ligt hieraan, dat zóó getoond wordt, dat ook de Nederlandsche hotelhouder van goeden wille is, als het er om gaat, het publiek te gerieven. Wij hopen nu, dat men, door veelvuldig ge bruik van de A.N.W.B.-bons. tot de conclusie zal komen, dat de Nederlandsche hotelhouder er heusch wel wat voor over heeft, om publiek in zijn bedrijf te krijgen. Als dat het geval is, dan zijn wij al tevreden." (Nadruk verboden.) GEEN DRIE NAAST ELKAAR! Een automobilist, die 'n auto goat in halen, welke reeds bezig is een derde automobiel voorbij te komen, pleegt een strafbaar feic Dat b hinderlijk (en soms gevoartijk) daarom heeft de wet het verboden: mitsdien: „geea drie rijdende auto's naast elkaar bij het inhalen". Voorbereidingen in vollen gang. Talrijke felefoon- en telex- verbindingen. (Van een specialen verslaggever). SOEST. 4 Januari. Het is te be grijpen dat men in de gemeente Soest en Baarn vervuld is van de tcT rugkeer, en aanstaanden terugkeer, der bewoners van het paleis Soestdijk. Even begrijpelijk is het, dat in beide gemeenten, nu er zekerheid is, waar dc blijde gebeurtenis zal plaats heb ben, plannen heeft gemaakt, om op sobere wijze, uiting te geven aan de eensgezinde vreugde over de geboorte van een Oranjetelg. Men rekent op veel bezoekers, vooral ook buitenland- sche journalisten, die in het hotel tegenover het paleis en in het Bad hotel ondergebracht zullen worden. Druk heeft ook P. T. T. het In het bijpost kantoor tegenover het paleis zijn vier telefoon cellen geplaatst. Voorts is de mogelijkheid om telegrammen te versturen vergroot, door het plaatsen van 3 Hughestoestellen. Voorloopig is het de bedoeling de telefooncellen hier als reserve te bewaren, Indien de cellen in de hotels te Soest en Baarn ingericht, overbe last worden. Voorts ligt het in de bedoeling het personeel van dit bijkantoor uit te brei den. In de verschillende hotels, waar de journa listen zullen resideeren. is men zoo goed als gereed met den aanleg der telefooncellen, waarbij P.T.T. zooveel mogelijk rekening zal houden met den te dien aanzien geuite wen schen. In het Badhotel le Baarn, waar tegen 8 Januari de bultenlandsche gasten zullen resi deeren, heeft men ten behoeve van de pers 15 a 20 telefooncellen gemaakt. Voorts is er een telexverbinding met hotel Trier, tegen over het paleis. Overigens is er al een enkele buitenland- sche gast gearriveerd. Deze dwaalt voorloopig nog rustig rond in het paleis, wandelt over de bevroren boschpaden en geniet van de rust die hier heerscht. Wat de feestelijkheden te Soest betreft, voorloopige plannen zijn reeds gevormd Kinderen zullen getracteerd, saluutschoten gelost, vreugdevuur en Bengaalsch vuur ontstoken worden in de halfresidentie, zooals de Soestenaren hun gemeente noemen. Voorts ligt het in de bedoeling van het feest comité om het gemeentehuis te versieren en te verlichten. Een algeheele versiering of ver lichting wordt niet nagestreefd, waarbij men rekening houdt met den wensch van dc Ko ninklijke Familie om de viering zoo sober mo gelijk te houden. In een speciaal blad, met voorop een teeke- ning, waarop men de Koninklijke Familie ziet afgebeeld" bij een wieg, zullen geestelijken van elke richting een kort artikel schrijven. Voorts zullen hierin dan bekende liederen zooals het „Wilhelmus" en „Wicn Neêrlandsch Bloed" opgenomen worden. Het ligt wel in de bedoe ling afdrukken op oud-Hollandsch geschept papier aan de Koninklijke Familie aan te bieden. In Baarn is men nog gesloten over de vie ring van de blijde gebeurtenis. Het Comité is nog niet geheel gereed met de plannen. Dat ook hier feest gevierd zal worden spreekt wel haast vanzelf, omdat naar men weet.'t paleis krachtens hot Burgerlijk Wetboek, onder de gemeente Baarn ressorteert. Achterblijven zal men dus zeker niet. Overigens wacht men in beide gemeenten rustig af. Men weet, dat de feestcomitc's aan den slag zijn en dat, zooals overal in den lande plannen gemaakt worden om de blijde ge beurtenis te vieren. De gemeenten, waar het Prinselijk Paar verleden jaar zijn „blijde in carnate" hield zullen daarbij in het middel punt staan. Welnu, men beseft dit terdege, evengoed als dc Instanties, die voor de com municaties met de gehecle wereld zullen zor gen. Over enkele dagen ral het bezoekers naar Soest en ln Baarn stroomen. Zij zullen op hun wenken bediend worden. (Nadruk verboden.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11